Koninginnefeesten in Haarlem en Omstreken HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 SEPT. 1928 VIJFDE BLAQ Chr. Oranje-V er eenlging Haarlem-Noord. De Chr. Oranjevereeniging „Schoten" In Haarlem-Noord, die drie jaar geleden dcerd opgericht, mag zich gaandeweg in fcieer sympathie verheugen. Dit maakt dat de feestelijkheden door haar op Konin ginnedag georganiseerd, ook grooteren omvang kunnen aannemen gaan. Be paalde het bestuur der vereeniging zich aanvankelijk alléén er toe een feest Voor de kinderen der leden op touw te Betten, dit Jaar voor het eerst is daar naast ook een feestavond gehouden voor leden, begunstigers en genoodigden. Om wijding aan den dag te geven had het bestuur der vereeniging ver- Bocht aan den ochtend van Koningin nedag een wijdmgsdienst te doen plaats, hebben. De Kerkeraad had aan dat Verzoek voldaan. Deze wijdingssamen komst werd gehouden in de Juliana- kerk met als voorganger Ds. Blauw. De predikant sprak een stichtelijk woord en wijdde daarbij uit over den zegen aan ons volk in Koningin Wilhelmina geschonken, naar aanleiding van een gedeelte uit Psalm 72. welke Psalm handelt over de gezegende en gelukkige regeering van Kor.ing Salomo. Vooral de woerden uit dezen Psalm O God. geef den Kor.ing Uwe rechten en Uwe gerechtigheid", werden door den pre dikant naar voren gebracht. Na den wijdingsdier.st begon op het Pretoriaplein een concer', gegeven door de muziékvereenlging „Czecilia" waar voor veel belangstelling was. Inmid dels werden de ktnderen. die aan de kinderfeesten zouden deelnemen, een 200-tal opgesteld voor den optocht naar het feestterrein aan de Zaanenlaan. Onder begeleiding van genoemde mu- Biekvereeniging vertrok de kïndeTstcet te 9.30 uur van het Pretoriaplein naar de Zaanenlaan. Een grcot deel van het Bchcterkwartier werd dcrrg?Taar., wat heel wat vertier gaf. Te half elf werd op het feestterrein aangekomen. Het bestuur der vereeniging had alle inogelijke maatregelen genomen op. dat de kinderen een recht prettig feest zou den hebben. En velen hadden het daar bij gesteund door een bijdrage voor de tractatie der vereenigir? te geven, waarvoor met lr.ieeker.lij.-ten bij de vrienden der Vereeniging was rondge gaan. Verschillende dames verleenden medewerking om de orde onder de kin derschaar er in te houden. Het pro gramma van cle ochtend-feestelijkheden vermeldde: volksspelen. Met hardier-en en touwtrekken en meer dergelijke spelen vermaakten de kinderen zich tot aan het middag uur. Ze werden voorts onthaald op brood jes, krentebroodjes en andere versna peringen. Van alles was er overvloed. Na het middaguur werden de kinderen in een grooten kring op den grond ge schaard. Toen trad voor hen op een goochelaar en vertelde voor hen de heer Donkerlo. Nadat tenslotte allen een cadeautje roede gekregen hadden, ver trokken de kinderen wel voldaan na een prettigen dag te hebben doorgebracht, tegen vijf uur van het feestterrein. Weder ging het in optocht door het kwartier. Op het Pretoriaplein werd de stoet ontbonden. Het avondfeest werd gehouden in het gebouw Oeramstraat 4. Voordat met het program werd begonnen, opende de voorzitter der vereeniging, de heer Z. Eikerbout, het samenzijn op de gebrui kelijke wijze. In een kort openingswoord verwelkomde spr. de aanwezigen en bracht hU dank aan allen die de ver eeniging financieelen steun hadden ge- gexen. Diegenen die nog niet lid der vereeniging waren, wekte spr. op tot haar als lid toe te treden. Spr. eindig de met den wensch dat te Haarlem mocht komen een centrum Chr. Oranje- vereen igir.g. Daarop werden staande een paar coupletten var. het Wilhelmus ge zongen. Thans volgde afwerking van het pro gramma. Mevrouw In 't Veld, op de p.ano begeleid door mej. de Jong, bracht er al dadelijk de stemming in met haar voordracht .Moeder". Ze zong voorts het lied van Cath. Van Rennes „Vis- schersbruid". Na haar trad op de heer H. Kramer, die zich daarbij begeleidend op de gitaar zong een Transvaalsch liedje en een lied getiteld ..De Joden Soldaat" welke beide zeer in den smaak der aanwezige vielen. Bijzonder vermakelijk waren de voor drachten van de dames Bouwmeester en Van der Wal „Hoe een boerenjongen vrijen leert" en „Mie en Ko terug uit den Dierentuin". Voor de pauze bracht verder de heer De Jong neg een stukje op de viool ten gehocre. Alle medewerkenden tra den na de pauze nogmaals op. Tusschen de verschillende nummers in werden de aanwezigen op verver- schingen onthaald. De tweede voorzitter der vereeniging, de heer Spiering, deelde bijzonderheden mede om:rent het ontstaan der ver eeniging en bracht daarbij hulde aan de eerste bestuursleden der vereeniging. die voor een moeilijk werk stonden. Spr. legde er nadruk op, dat noodig werd geacht de oprichting van een Chr. Oranjevereeniging en deed uitkomen hce ce Koningin rich steads een Christin had betoond. Het ledental der vereeniging is nog niet groot maar het neemt voortdurend toe. Alléén in de laatste helft van de maand Augustus is het gestegen van 80 tot 110. Krachtig wekte spr. op tot meer aansluiting als lid tot de vereeniging. Een ideaal der vereeniging is in het bezit van een vaandel te komen. Daar voor beval spr. bij de aanwezigen aan een collecte die in den loop van de avond werd gehouden. Het bestuur had kosteloos verschillende luxe voorwerpen gekregen ter verloting. De verloting zou strekken tot dekking van de kosten van den avond. Er was zooveel animo voor de loten dat binnen enkele oogen- blikken de voorraad lootjes aan den man was gebracht. Evenals het kinderfeest, is ook de feestavond goed geslaagd. Er heerschte een geeellige en prettige stemming. He: was reeds laat in den avond toen het samenzijn weivi gesloten met het ge zamenlijk zingen van Gezang 127 5. Het bestuur der vereeniging dat rich moeite heeft getroost voor het slager, der feestelijkheden heeft wel eer van zijn werk. De Chr. Oranuver: :r..gln.™ „Schoten", in Haarlcm-N':; .1 aai leest te vieren. Concert in de Julhciakerk Goeüe bekenden hadden het leeu wenaandeel van dit concert op zich ge nomen. Nieuw was de medewerking van het R.K. Mannenkoor onder leiding van den heer Jan Nibbering. Als toeken va: verbroedering en onderlinge verdraag zaamheid was deze medewerking eer. hoogst verblijdend toeken; de praesta- ties van het koor behoeven echter nog een aanzienlijken sprong in voorwaart- sche richting eer het zich met onze voortreffelijke mannenkoren als „Zang en Vriendschap" of „Caecllia" ook maar in de verte zal kunnen meten. Toonvor- ming. zuiverheid en ensemble laten nog veel te wenschen over. In „Domine, sal- vam fac" vond het koor steun in het orgel; van de a-cappella-nummers werd „Merck toch hoe sterek" verreweg het beste gezongen. „Dominus regit me" van Vollaerts, een echt specimen van lieder- tafelmuriek het Valeriuslied „Wilt he den nu treden" in 4-stcmmlge bewer king gingen veel minder goed Mej. Betty Dijkstra bleek tegen de Aria van Bach niet geheel opgewassen maar gaf een zeer welluidende en aii zins bevredigende uitbeelding van d' beide sopraan-arias uit „Der Messias" ran Handel, wiens stijl haar beter schijnt te liggen dan die van Bach. Ook in „Heer Jezus heeft een hofken" en het 'Danklied van Verhallen voldeed haar zang. De violiste, mej. Agatha Box-, scheen mij minder gedisponeerd aan ik haar vroeger wel eens hoorde. Zij heeft blijkbaar degelijk gestudeerd, maar voor, Bach, in wiens Aria zij de obligaat» vioolpartij speelde is toch nog meer hcersching en rijpheid noodig, en ook 1q de eenigszins conventioneele muziek var| Loeillet waren verscheidene tekortko mingen waar te nemen. Het beste slaag den de langzame gedeelten van Loeillet* sonate. De organist Piet Halsema be geleidde al die nummers en speelde bo vendien een sterk door Bach „nnges regt" Praeludium en Fuga van Regen een werkje van César Franck. en eert niet onverdienstelijk gemaakte Fantasia op „Wilt heden nu treden" van Hoy er, een en ander met goede technische be*, heersching; het Praeludium van Roger met wat grooter rhythmische vrijheid dan noodig of wenschelljk was. Hot la zijn schuld niet dat het kleine orgel In de Julianakerk na het 's middags ge hoorde groote en beroemde instrument! in een min gunstig avondlicht kwam t* staan. Bovendien is de acoustiek der Julianakerk by uitstek droog. Wat de Groote Kerk te veel heeft aan resonana heeft de Julianakerk te weinig; daar door versmelten de klanken niet; alles blijft afzonderiyk en is direct weg. Ook dit Concert eindigde met een ge zamenlijk gezongen volkslied, het „Wil helmus", doch. mischion ook al een go- volg van de klankverhoudingen, men bleef hier veel beter bij dar. 's middags in de G.-co Kerk. j KAREL DE JONG. De Volksspelen. Het Centrum Comité deelt ons mede: Nog zijn ten slotte de volgende ge schenken binnen gekomen voor do Volksspelen: H. Th. J. A. Ooebergh. Oed Oude Gracht, boekwerk; A. Peddemors. Kruisweg. 2 doozen en 1 speldenkussen; N. N.. twee Edammer kaasjes; Firma W. Engelgeer. Groote Markt 31; hangklok je met garantie; W. Alphenaar, Kruisweg, mustakboekf Guil, Vèlu, Gr. Houtstraat, bretels en sokkenophouders Gebr. Korst Jens. Bartel Jorisstraat, 3 intkokers; Th. J. Meyer, Kruisweg; uil-tabakspot, gezondheidspijp G. M. Oord. Gr. Houtstraat, muziek stukken.. Het centrumcomité brengt thans allen Haariemschen Winkeliers aan het slot dezer verantwoordingen hartelijk dank voor de bijzonder mooie en practlsche prijzen, welke zy te onzer beschikking hebben gesteld, en zeer zeker ook aan oe fn-ma J. X. Mathot voor dc keurig* étalage, I. De aubade op de Groote Markt (op den voorgrond het vertrek der ktnderen naar den Hertenkamp). 2. Hoe men rich vermaakte maft het tonkruien op de Nassaulaan. 3. In Het Bavo-dorp hadden aardige wedstrijden in het ton*tcken plaat*. 4. Jong Haarlem;Noord viert feest. Een vrooljjke groep toeschouwers bij de feesten in het Bavo=dorp. 6. Niet alle kinderen konden toegang tot den Hertenkamp krijgen. Toch wilden ook z\j kijken! Een kiek van het zakloopen in den Hertenkamp. In Spaarndam was veel belangstelling Een aardig blaasgevecht in Bloemendaal. voor het ringsteken.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15