De feestelijkheden op Koninginnedag HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 SEPT. 1928 Overal drukte en beweging De feesten in den omtrek De laatste dag "Win August»: Ko ninginnedag! Als aJtOd is het Kominginnefeest weer overal met opgewektheid gevierd. Ook in onze stad. vaar dit jaar een ander systeem is gevolgd dlan vorige Jaren. Zoo is het Haarlemsche Koninginne- fecst rfteer een feest voor allen ge weest dan bot nu toe het gevoH was. Niet op een punt of een paar punten van h,et centrum van de stad was „wat te doen", maar op vele plaatsen en op vele plaatsen tegelijk. Zoo was er reeds van 7 uur af. het uur van het réveille leven en beweging in de geheele stad, zooals het toch ook behoort te zijn by een volksfeest. Ook in .den omtrek van Haarlem had den de comités gezorgd voor gelegenheid om uiting aan de algemeene feestvreug de te geven, zooals onze lezers in het volgend relaas van de feestelijkheden in en om Haarlem kunnen lezen. Reveille. De zon slaat uit de nevelige ochtend lucht neer op de stad. het is nog frisch De eerste electrische treinen ratelen feet station binnen, brengen menschen naar hun werk. De nieuwe dag is weer begonnen. En welk een dag! De breed-uit han gende vlaggen vertellen je. dat een na tionaal feest gevierd zal worden, en je weet dat de Koningin, ónze Koningin vandaag acht-en-veertig jaar wordt. Het is Koninginnedag zooals andere Jaren op den laats ten Augustus-dog, maar toch moeten we er even aan den kon. dat het nu dertig jaren geleden is, dat de toen nog Jonge vorstin geroepen werd om den troon te bestijgen. En er is ook nog een andere bijzon derheid aan dezen Koninginnedag, voor 't eerst na de reorganisatie van de Ver eeniging Koninginnedag, is er een pro gramma opgemaakt, dat den heelen dag vult, waardoor zoo goed mogelijk feest gevierd kan worden Omstreeks zeven uur ziin er meer menschen dan anders op het Stations plein, kleine kinderen zitten op Pa's schorder. Dan barst opeens juiohend en frisch de muziek los, het schettert over de straat, kllnik op tegen de huizen, zingt door de ille ochtendlucht. Het wekt een feestelijke stemming, en *t is nog zoo vroeg. Dat belooft goed te worden: ook. nu telkens krachtiger óe zon gaat schUnen. Weer. voor de zoo- veelste maal is het woord: Oranje-zon netje op zün plaats Kranig speelt de politie, de kwasten van den rinkelenden Turksclien schel lenboom wapperen, de muziek stroomt door de straten, waar ramen openge schoven worden, slaperige menschen- hooiden naar buiten kijken. En van den anderen kant der stad, van het Houtplein, trekt het Tram fanfare-corps langs straat en plein en gracht, ook de menschen wekkend, roe pend om toch naar buiten te komen, dezen mooien dag volop te genieten. Zoo wordt met pittige marschen in de Spaamestad de verjaardag der Ko ningin „Ingeluid". De Muziek van den toren De plechtige wijding, die toch bi] een tot dankbaarheid jegens onze Koningin stemmenden dag als deze behoort, komt, als op den trans van den toren der Sint Bavo-kerk de muziek van het Le ger des Hells om half acht de melodie van „Wilt heden nu tredendoet klinken. Het Is een mooi moment, het Wilhelmus hooren wy", 't contrasteert wel met de fleurige reveille-muziek, maar de stemming wordt er nog beter door. Want op Koninginnedag dient men niet- louter pret te maken, is even stilte, wat wijding goed. In de kerk. Tegen achten loopt de Sint Bavo vol, 't nog bleeke zonlicht speelt door de hooge ramen, werpt wondere tinten in t hooge gebouw. Het orgel zingt. Dominee J. van Leeuwen houdt een korte preek. ..Koninginnedag", zoo zegt hij, ,4s de feestdag die het meest aa.isiult by ons leven, die weerklank vindt in onze harten. Er lieerscht op dien dag een echte verjaardagsstem ming, zooals wanneer een moeder thuis jarig is. wy, die met oranje op onze borst loopen en vroolijke gezichten zet ten, zUn als de kinderen die verheugd zijn om moeders verjaardag. „Het is thans niet een tlld, dat kro nen stralen ln 't zonlicht. De tyden zyn moeilijk, de kroon drukt op 't hoofd, de scepter weegt zwaar on stevig moet het roer van het schip van Staat gegrepen worden. En de Koningin zal haar oogen opslaan naar den Koning der Ko ningen. zij zal bidden voor haar volk, om moed om voort te blijven gaan ep haar weg. „Van haar eenzame plaats heeft zy den weg naar den hemel gevonden, maar zij is vrouw en moeder gebleven. Zy wil de ziel van haar volk kennen. getuige de reis naar Drente. 0111 er mee te leven en mee te Ijlden het leed dat daar lieerscht. ..wy hebben geen stoffelijk geschenk, maar treden wy voor Haar troon, met gevouwen handen, dat ls het mooiste ge schenk. dat wy haar bieden kunnen en laten wy iederen dag weer bill zijn over wat C-od ons in haar gegeven heeft". Na het gebed waarin de predikant om zegen bidt voor hot werk der Koningin tr. voor haar gezin, zingen allen staande het Wilhelmus. De toren zingt. En dan om half negen, sprankelt op eens schoone muziek van bronzen klok ken rond den toren der Sint Bavo, over de daken, over de Groote Markt. De heer Hofmeester doet ziin beiaard zin gen. nu eens vroolUk met tingelend klokjesgespeel, dan met swaren, plech- tigen dreun. Hoor. hoe ..de ZOver- ytoot" daar over de stad klinkt, hoe mooi de melodie van „Merck toch hoe sterek...." is. Het is nu druk op de Groote Markt, honderden menschen staan od het niet- afgezette gedeelte in het midden. By troepen komen de schoolkinderen met hun kleurige Vlaggen, telkens en tel kens meer, tot ook het middengedeelte vol is. 't Is een vroolijk gezicht, al die meisjes in lichte Jurken met groote oranje strikken, overal glundere snoetjes en de zon schijnt er feestelijk over. Het stadhuis is ten deole in de bloe motjes gezet, over het bordes hangen tapijten. Even voor negenen komt de waarnemende burgemeester. Mr. J. N J. E. Heerkens Thijssen met zyn echt- genoote, zU worden door den voorzitter van liet hoofdbestuur van .Koningin nedag". Mr. Th. A Wesstra. begroet Reeds zyn verscheidene leden van het hoofdbestuur der organlseerende veree- nilgng evenals een aantal raadsleden aanwezig. De aubade. Dan neemt de heer Jan de Nobel den dirigeerstok ter hand. het word: stil, de duizenden kinderen letten op en plots bruist het Wilhelmus, goed ge zongen, over de Markt. Ze kunnen het. en de leider weet keurig het tempo er ln te houden. „Klokke Roeland", „Hou zee, hou zee", „Een Hollandsch Lied", en „Naar buiten" volgen. En juist op tyd, tegen half tien, wordt het laatste lied, het „Wlen Neerlandsch bloed. gezongen. De heer de Nobel richt zich naar de toehoorders, gebaart, wekt hen op ook mee te zingen en velen doen dit Goed half tien heeft de afmarsch plaats, ordelyk gaat school na school achter de muziek van de Tramfanfare door Koningstraat en Gierstraat, over 't Plein en langs den Dreef naar den Hertenkamp. Het kinderfeest in den Hertenkamp. Waar anders de herten loooen, trip pelen nu de .duizenden voeten dei- schoolkinderen ongeduldig, en al heel gauw nemen de spelen een aanvang. Hier wordt touw-getrokken, daar loopen meisjes met een balletje op een schepje. Wat verder rennen de jongens heen en weer by 't blokjes-rapen, probeeren ze voorzichtig een voetbal tusschen twee lyntjes te houden, meisjes springen on beholpen in groote zakken rond, vallen, huppen weer verder. En overal heerscht de pret, overal wordit gelachen, er is geen leeiyk gezicht te bekennen, al kan ook niet ieder een prysje krijgen. Op de mooie speelweide onder het zware geboomt gaat zoo het-, feest van de kinderen bijna twee uren zijn gang. De onderwijzers en onderwyzeresser. zyn druk in de weer om alles te regelen en buiten, om het hek staan dichte ryen kykere: ma's die overgelukkig zyn als zoon of dochter 't winit. pa's. die de Jongste spruit op him arm ook laten kyken, kinderen en oude menschen. Een ieder heeft plezier op dezen dag. Maai aan de vreugd komt ooi: een eindie. En 't is omstreeks twaalf uur. dat die kinderen met bonte papieren mutsen op den Hertenkamp verlaten ore de stad te vullen met hun biy ge lach en vrooiyk gepraat. De morgen is om, de middag wacht met nieuwe pret. Het ochtendconcert op de Groote Markt. We hebben al dikwijls een concert op de Groote Markt bijgewoond, maar neg niet vaak onder zulke gunstige omstan digheden als Vrijdagmorgen, toen dam de Haarlemsche Politie-muziakvereenl- ging onder leiding van den heer Reynier van 't Hoff een concert gaf. Ten eerste was het prachtig zomer weer, dat veel mensohen naar dit al oude Haarlemsche centrumpunt had ge lokt. En al die menschen bleken wer kelijk om de muziek gekomen te zijl". Nu geen schreeuwende en joelende jongens en meiden, die het den muziek minnaars dikwyis bil een openbaar concert zoo lastig kunnen maken. Allen stonden rustig op den grooten vlucht heuvel en op de breede trottoirs, Het Ijzeren hekje om het plantsoen diende voor veel kinderen tot ritplaats. Er was tameiyk veel politie op de been, maar ze behoefde niet handelend od te tre den. Gedurende het eerste half uur weer klonk ook geen belgeklingel. want het tramverkeer was toen nog niet nor maal. De heer Reynier van 't Hoff. die reeds twee muzikale ommegangen had ge maakt hij was al om zeven uur be gonnen beklom nog onvermoeid het trapje van de muziektent. „Ik wou dat ik vandaag m'n lichaam ln tweeën kon laten zagen", zei hij lachend tegen ons „want ik wil overal tegelijk wezen!" Hy liet het concert beginnen met de Volksliederen, dat door velen met ont bloot hoofd werd aangehoord. Namens het Centrum-comité kwam de heer C. ten Boom de musici daarna begroeten Tijdens het concert werden de pohtie- mannor. op ververschingen onthaald; een vriendelUke attentie van de omwo nende caféhouders, die zeer op prys werd gesteld. Achtereenvolgens werd het uit tien nummers bestaande programma op een zeer verdienstelijke wijze uitge voerd. Het publiek was voor het ten gehoore gebrachte zeer dankbaar. Het was een prettige ochtend, waar mee de Haarlemsche politiemannen ve len aan zich verplicht hebben. De dan!: dien de heer Ten Boom hun na afloop namens „Koninginnedag" bracht, was dan ook welverdiend. Concert in de Groote Kerk Het traditioneele namiddagconcert ln de Oude St. Bavo vormt altyd een ver kwikkend rustpunt te midden van de rumoerige feestvreugde van den Ko ninginnedag. In zooverre heeft het reeds uit zichzelf bestaansrecht. Toch mag ook by de programmakeuze wel eenigs- zins met de byzondere omstandigheden rekening gehouden worden, meer al thans dan ditmaal waar te nemen was. Wy verlangen volstrekt geen onafge broken reeks van toepasseiyke stukken, waar onze ooren reeds van den vroe gen morgen af tuiten van vaderland- sche liederen, maar liet Kerstliedje dat Tilly Koenen zong kwam nu toch wel erg te onpas, evenals het lentelied van Grieg. dat ons. waarom weet ik niet, in 't Fransch geboden werd. Bovendien wordt in „Die Gestirne", „La Voie lac- tée" en het Kerstlied ondersteld dat het nacht is, en daar kan men zich op een zonnigen nazomernamiddag nu ook niet zoo heel gemakkeiyk indenken. Toepasselijk na de totstandkoming van het Kellog-pact mocht het „Sieges- lied" van Schubert heeten: Doch nichts mehr vom Eisenspiel ünd nichts vom Spiel der Waffen, Der ew'ge Friede ward uns zugewendet". u, s. w. De laatstaangehaalde regel klinkt voor. alsnog wat euphemlstisch, doch we kun nen onzer Vorstin geen treffender heil- wensch brengen dan dat die regel be waarheid worde en dat zy in Vrede mo ge blyven regeeren. Tilly Koenen zong dit lied. dat zich grootend eels in marschrhythme be weegt en niet tot de meest imposante van Schubert behoort, zonder veel over tuigende kracht te minder, waar zy iri stee van naar de hoorders, voortdurend naar het orgel gewend stond. Hierdoor werd haar zang in een der volgende liederen, „La voie lactée" van Dubois, by wylen haast onhoorbaar. In 't alge meen scheen haar toonproductie meer op de acoustlsche verhoudingen van een middelmatig groote concertzaal, dan op die van de enorme kerkruimte inge steld. Door een en ander leed de dui- deiykheid der expressie en kwam niet alles geheel tot zyn recht. Van de beide liederen van Schubert is „Die Gestirne" beteeken'ender dan „Siegeslied" en werd ook beter voorge dragen. Het lied van Dubois Is wat aan den zoetigen kant, Grieg is Grieg, en Immanuel van Auguste Overbeck heeft de letters S. A. op zijn kraagje. In al die zangen liet Tilly Coenen nog veel hoo ren wat ons haar glorietijdperk in her innering bracht: de stemkwaliteiten zyn nog steeds zeer goed, maar, zooals ik reeds opmerkte: ik had haar liever in een minder groote ruimte gehoord. Onze organist George Robert speelde het eerste Preludium en Fuga in C van Bach, een werkje van Dubois en de Passacaglla. Koraal en Fuga over Ge zang 17 van orzen landgenoot C. de Wolf, die hy ook op het Orgelconcert van 1.1. Dinsdag ten gehoore bracht. Dit werk, waarvan de aanvang aan de be roemde Passacaglia van Bach herinnert, is een degelyk, van veel bekwaamheid getuigend, voortreffeiyk voor het in strument geschreven stuk muziek, dat in een aardige, maar wat weinig doorge voerde (nagenoeg bij een enkele exposi tie blijvende) dubbelfuga eindigt. Toepasseiyk waren op dit concert nog Wilhelmus en Wien Neerlands Bloed, waarvan de eerste coupletten, die ge lukkig in den Feestgids waren afge drukt. door allen aan heb begin en ein de van het concert op de bekende psalmodieerende, d. w. z. na het orgel achteraansleepende wyze, werden ge zongen. Zou het geen aanbeveling ver dienen een volgend jaar een ervaren en- gros-dirigent. als b.v. den heer Jan de Nobel, in den preekstoel te plaatsen voor behooriyken samenzang der volksliede ren? KAREL DE JONG. De demonstratie met Postduiven. Het bestuur van den Haarlemse-hen Postduivenbond heeft de kunst ver staan om het Juiste oogenblik voor het maken van propaganda uit te kiezen. Zooals onze lezers weten, had het aan het hoofdbestuur van Koninginnedag toegezegd, in de middaguren van het Oranjefeest een demonstratie met poet- duiven te houden. Hiermede sloeg het bestuur van den Postduivenbond twee vliegen in één klap, want ten eerste verschafte zii hiermede aan de Vereeniging „Koninginnedag" een splinternieuw programmanummer en in de tweede plaats maakte de bond een succesvolle propaganda voor de dui vensport. Want een succes is het geworden, ook dank zy het mooie weer. Reeds te vier uur Vrijdagmiddag begon het al aardig druk op de Turfmarkt te worden. Dicht by den waterkant stonden de ontelbare korven met de gevederde vrienden, die Sn afwachting van de aanstaande Invrij heidstelling elkaar zooveel mogelijk pik ten. Bijna het geheele bestuur van het Centrum-Comité gaf blyk van zijn be langstelling. Op een boot midden op het water stond onze bekende stadgenoot A Bermo, om het geval te filmen Tegen half viif stond het aan beide oevers, van de Melkbrug tot de Lange- brug, en ook op die bruggen zelf. zwart van het volk. Allen keken onafgebro ken naar de korven, die od een sein alle tegelyk geopend werden, waama in tUd van slechts een Daar seconder een kleine duizend duiven door het luchtruim cirkelden, onder een hoera- geroet) wan de merwihemriawa aao de Spa arne-boorden. Na eenige keeren in wijde kringen rondgevlogen te hebben, zetten de die ren regelrecht koers naar hun diverse hakken. De besturen desc deelnemende po6t- duivenvereertlgingen verzamelden zich hierna by het Centrum-comité, waar de heer P. J. M. van Tetering meedeelde, hoeveel duiven de lucht ln waren ge gaan en wie de prijswinnende vereont gingen waren. Hy merkte op. dat hy met te meer vreugde tot deze prUsuit- reiking overging, omdat hil zelf lid van één der aangesloten vereenigingen is. Hy propageerde de duivensport op de van hem bekende warme wijze. „Ook nu is hier weer gebleken", zei hy, „de juistheid van het spreekwoord: onbe kend maakt onbemind. De menschen, die deze demonstratie hebben bijge woond, zullen ongetwijfeld meer belang stelling voor dezen tak van sport ge kregen hebben. En terecht. Want de meesten zullen het niet weten welk een groote vreugde en genot het verschaft, niet alleen het deelnemen aan wed vluchten, maar ook de teelt". Spreker dankte de deelnemers voor hun medewerking en maakte toen den uitslag bekend. De eerste prijs voor het grootste aantal duiven werd behaald door de vereeniging .De Snelvliegar" met 440 duiven en met den heer S we erts als hoogste inzender, namelijk 204. De tweede prijs werd toegekend aan de vereeniging „De Luchtgids" met 230 duiven; hier had de heer v. d. Pol de grootste inzending: 81 De vereeniging „Haarlem's Amst. Kwar tier", die met 218 duiven deelnam (de heer J. Hart grootste Inzending: 38). kreeg den derden prijs. De vereeniging „Oolumba" nam met 77 duiven aan de demonstratie deel. De heer P. A. Boeree had hier met 38 het grootste aandeel. De heer Boeree dankte namens het bestuur van den Haaxlemschen Post duivenbond het hoofdbestuur van de Vereeniging „Koninginnedag" voor de beschikbaar gestelde prijzen (die uit zilveren medailles en plaquettes beston den) en den heer Van Teterfhg voor zijn vriendelijke woorden. Spreker gaf de verzekering, dat de Postduivenbond eon volgenden keer weer gaarne bereid zou zijn, om het feest van „Koninginne dag" op te luisteren. Waarvan het Centrum-comité met dankbaarheid nota nam, DE MIDDAGFEESTEN. De middag verliep vrij kalm. In den laten namiddag kwam er meer drukte en beweging op de straten. On telbaar was het aantal jongens en meis jes, gewapend inet dunne stokjes met oranje strikjes: in de laatste jaren het atrribuut van jeugdige Koninginnedag- vierders. Onze weg voerde ons eerst naar het Stationsplein. Daar wasniets. En er kwam voorloopig ook niets. Het R.-K. Mannen koor „St. Caecilia", dat hier zou op treden en daarna zich op de Groote Markt zou doen hooren, was niet ver schenen en, naar wy van het Centrum- Comité vernamen, zonder bericht te zenden. De menschen op het Stationsplein stonden te wachten en velen zaten ook te wachten voor de café's. Het wakkere Centrum-Comité zat in- t.usschen niet stil en vond het Tramfan farecorps. dat eerst op de Groote Markt was opgetreden, bereid naar het Sta tionspie in te tygen en na eenigen tijd stond de heer Reynier van 't Hoff ook weer in de tent op het Stationsplein ziin trammannen aan te voeren. Het pu bliek toonde zich na de teleurstelling dubbel dankbaar door luid applaus na elk nummer. Op de Groote Markt. had, zooals wU zeiden, de Tramfanfare (zooals dit corps in de wandeling heet) zich reeds doen hooren en met niet min der succes dan later op het Stations plein. Het Mannenkoor St. Caecilia ver scheen ook hier niet, maar gelukkig kon het koor worden vervangen door het Muziekcorps van het Leger des Heils. dat zich op verdienstelyke wijze kweet van de zoo plotseling op zyn schouders gelegde taak. Er waren flink wat luisteraars op de Markt, die genoten van de prestaties van beide corpsen. By Brinkmann zat het vol. De Volksspelen Groot was het aantal deelnemers aan de volksspelen op de Nassaulaan. de Ged. Oude Gracht, de Raamgracht en de Voldersgracht niet. Maar amusant voor de vele toeschouwers die langs de touwen geschaard stonden, waren deze Haarlemsche Olympische Spelen toch wel. Wat 'n gejuich ging er op, als een deelnemer, na zich een flink eind langs den mast omhoog gewerkt te hebben, zich weer naar beneden moest laten glU- den omdat hij niet verder kon! En met wat 'n geamuseerde aandacht volgden de menschen de pogingen der jongelui, die deelnamen aan den wed loop met hindernissen en die. na een eind geloopen te hebben, eerst onder een zei! moesten doorkruipen, dan zich een poos in een mand moesten voort bewegen en ten slotte over een langen, liggenden paal hun weg moesten vervol gen! Aan gelach geen gebrek, natuur lijk. Op de Ged. Oude Gracht namen aan het estafettelopen en het ti/rfrapen ook meisjes deel. Overal was het aantal toeschouwers groot. De Volksspelen stonden onder hoofd leiding van den heer Joh. G Martin. Op de Nassaulaan was het Centrum- Comité vertegenwoordigd door de hee- ren P. Mul en A. Kurvers, op de Ged. Oude Gracht door de heeren J. J. A. van der Linden en W. Oostwald en op de Raamgracht en Voldersgracht door de heeren F. Duyn en J. van Maris. Zooals bekend waren de pryzen be schikbaar gesteld door het hoofdbestuur der Vereeniging ..Koninginnedag" cn door Haarlemsche winkeliers. De H. O. V. ga? van 3.30 -5 uur een concert in Der. Hout. onder leiding van den heer Ma- rinus Adams. Van vier tot zes uw was er weer een concert op het Stations plein. Ditmaal werd het gegeven door de M uz:ekvereeniging Utile Dulci (on der leiding van der. heer A. C. Jutjens), die een mooi programma ten gehoore bracht, waarnaar aandachtig werd ge luisterd. Het feest in den Vijfhoek. Ook in den vyfhoek is Vrijdag braaf feest gevierd. Het bestuur van de aldaar opgerichte buurtvereeniging, dat tot deze afzonderlijke feestviering het ini tiatief heeft genomen, kan tevreden zyn. want het succes was groot. De deelne ming van de bewoners was vrijwel al gemeen. Hierdoor was het mogelijk om deze buurt feestelijk met gTcen en veel. kleurige papleren slingers te versieren. Het zag er dan ook recht gezellig uit. Het middelpunt was natuurlijk de vyf hoek zelf. Daar hing te midden van de verslering een groote W, die 'savonds electrlsch verlicht was. Maar ook de aangrenzende straten waren niet vergeten. Vooral de Lange Raamstraat en de Lange Annastraat waren schier onherkenbaar van de ver slering. Het bestuur had een aardig pro gramma opgesteld. Van twee tot zes uur hadden in de Lange Raamstraat de aangekondigde kinderspelen plaats. Die werden door muziek opgeluisterd. De vrijgekomen ruimte vormde een flinke loopbaan, waar de deelnemers aan de verschillende wedstrijden zich flink kon den bewegen. Het bestuur fungeerde als jury en deed dat op een zeer lofwaardige wUze. De animo van de jeugd was heel groot, Met genoegen hebben we eenigen tyd gekeken naar het hardloopen. De jon gens, die naar leeftyd liepen, spanden him krachten tot het uiterste in, want er waren mooie pryzen te verdienen. Verder hadden hier de gewone kinder spelen plaats, zooais zakioopen, blok- jesrapen. enz. By de finish was de be langstelling het grootst. De winners had den telkens een krachtig applaus in ont. vangst te nemen. De avonduren waren natuurlyk voor de groote menschen bestemd. Alles had nu met de brandende lampions een fees telijke n manblik. Ook nu werd met groot enthousiasme aan de diverse wedstry- den deelgenomen en uit den aard der zaak werd er nu meer strijd geleverd. Ook dit onderdeel der feesten mag als uitstekend geslaagd beschouwd worden. DES AVONDS. werd een nieuwe stroom van muziek over de stad uitgegoten. Het was nu in de straten veel druk ker dan over dag; soms was er in de Groote Houtstraat zelfs een opstopping. De Botermarkt was smaakvol met lampions versierd. Hier werd een populair concert gegeven door de Haarlemsche Harmonie Kapel, leider de heer P. Blanket. Het was er den geheelen avond zeer druk. Dikwyis werd de populaire muziek meegezongen. Op de Groote Markt zwaaide de heer H. W. Hoftneester weer den staf. „Harmonie Crescendo" speelde zooals wij dat van deze Muziekvereeni- ging, die onder bekwame leiding steeds naar het betere streeft, gewoon zyn. Het aantal toehoorders was zeer groot. Op de Groote Markt was de nieuwe ver plaatsbare muziektent opgesteld. Onnoo- aïg te zeggen dat het op de terrassen van Brinkmann en voor de andere cafés in de buurt stampvol was. Wat ons volk toch in voetzoekers en zevenklappers ziet, kunnen wij niet be grijpen. Vooral op een concert hoort dit soort vermaak toch niet thuis! Op het Stationsplein was het weer het Tramfanfarecorps dat zich verdienstelijk maakte. Lustig blies het wakkere corps er op los. Na elk nummer klonk luid applaus. De draaimolens en de ververschingstentjes 'waarvan er legio op verschillende plaatsen van de stad stonden) maakten uitstekende za ken. Er waren twee electrische draaimo lens, een op de Nassaulaai*en één (zeer mooie) op het Wilsonsplein en zij zaten den geheelen middag en avond stampvol. Zooals bekend zullen de draaimolens en ververschingstentjes ook heden, Za terdag, na 12 uur 's middags geopend zijn. Straatmuziek was er. zooals gewoonlijk op Koninginne dag. meer dan genoeg. Ieder cogenblik boorden wij straatzangers (zelfs ver- kleede). violen en andere instrumenten De „zingende zaag" ontbrak niet. Ook waren er velen, die trachtten op andere wyze "n broodje te verdienen: acrobaten byvoorbeeld. Op de Ged. Oude Gracht zagen wy een geheugen-kunste nares (die natuurlijk als gedachtenleze- res werd voorgesteld door haar begelei der) haar vak uitoefenen. De taptoe. Te 11 uur kwam het slot van het feest. Toen „Harmonie-Crescendo" op de Groote Markt en de Tramfanfare op het Stationsplein te ongeveer 10 uur hun laatste nummer hadden doen hoo ren, daalden de leden dezer muziekge zelschappen af naai den beganen grond en stelden zich daar op. De fakkels werden ontstoken en daar ging het de stad door, beide corpsen gevolgd door een groote. stevig in de maat stappende, vrooiyke menigte en daarachter door een andere menigte, die zich meer in t bijzonder op hossen toelegde. Dat deze optochten by hun nadering een fantastischen aanblik op leverden. behoeft niet gezegd te wor den. Talrijk waren de toeschouwers die langs den weg stonden geschaard. „Harmonie-Crescendo" volgden dezen weg: Groote Markt langs Smedest-raat. Kruisstraat, Kruisweg. Parklaan, Hooi- markt. Koudenhom, Spaarne, Kamper vest. Kleine Houtstraat, Ged. Oude Gracht. Zijlstraat naar Groote Markt en het Tramfanfarecorps, Stationsplein langs Rozenstraat. Kenaupark. Kin der- huisvest, Wilhelminastraat. Raamsingel. Groote Houtstraat naar deGroote Markt. Een groote menigte wachtte de aan komst van beide corpsen op de Groote Markt af. Nog ééns werd hei Wilhel mus gezongen met begeleiding van .Har monie Crescendo" aan vier hoeken van de Markt werd Bengaalsch vuur ontsto ken, zoodat de Markt eenige oogenblik - ken baadde in een zee van licht. Toen werden de fakkels gedoofd. Het welgeslaagde Koninginnefeest van Haar lem's centrum was geëindigd. Bijeenkomst in De Kroon Na afloop van het feest kwamen de leden van het Hoofdbestuur van Ko ninginnedag en van het Centrum-Co mité, velen met hunne dames, samen in de bovenzaal van De Kroon, waar de voorzitter van Koninginnedag. Mr. Th. A. Wesstra een toespraak hield, waarin hij zijn groote voldoening uitte over het welslagen van den dag en hulde bracht aan het Centrum-Comité. Spr. uitte den wensen, dat het volgend jaar ook ln an dere wyken comités zullen worden op gericht. In 't byzonder bracht spr. hulde aan de vier heeren Martin, die nu al 20 Jaar zooveel hebben gedaan voor de kin deren van Haarlem. (Applaus). De heer Worst, voorzitter van het Centrum-Comité, bracht dank aan B. en W. van Haarlem ook aan den ge meentesecretaris en den Commissaris van Politie voor de betoonde medewer king. aan den heer Joh. G. Martin en de technische leiders voor hun leiding der Volksspelen, aan de hoofden van takken van dienst, de winkeliers, die pryzen beschikbaar stelden en den heer Mathot, die ze etaleerde, aan de mu- ztekvereenigingen die concerteerden en aan zijn medebestuurders en leden van het Centrum-Comité, speciaal de heeren Stinis en Van Tetering. De heer van Tetering zeide dat na deze feesten de burgerij moet wakker geschud worden: by dragen voor de kas der Vereeniging ..Koninginnedag" moe ten komen van de geheele burgerij. Een collecte (de heer Wesstra wees er later ook nog eens op) moet niet meer noodlg zyn, om den kinderen een feest te kunnen bereiden. De heer Ten Boom huldigde de heeren Worst en Stinis, den uitmuntenden voor zitter en den yverlgen secretaris van het Centrum-Comité en de heer Van der Linden prees de gulheid waarmede de heer van Tetering zijn huis had open gesteld voor de werkzaamheden in 't belang der Volksspelen. Mr. Wesstra bracht nog hulde aan den heer Speller, die het initiatief heeft genomen voor een collecte, zoodat het kinderfeest kon doorgaan en sloot daar na de bijeenkomst. IN T BAVODORP. Het Bavo-dorp heeft zijn eigen feest gevierd, zooals elk jaar. Vooral is 't feest voor de kinderen in 't vriendelyka wykje tusschen Zomervaart en Slacht huisstraat, waar de R. K. Woningbouw- vereeniging „St. Bavo" eenige jaren ge leden een paar honderd huizen deed zetten. En als de kinderen pret hebben is dat voor de ouders dan ook niet een reden tot vreugde? Voor negenen hin gen nog ochtendnevels, wat traag in 't optrekken dezen keer, laag boven de landen van Romolen- en Zuiderpolder, en 't was stil in 't Bavodorp. De zeilen aan draaimolen en tenten op het feest terrein aan de Zomervaart hingen grijs grauw neer, of er nooit leven en vroo- lykheid hier zou zyn. Nog scheen de buitenwijk te slapen, terwyl de stad al tot leven ontwaakt was, de fut er inge blazen was door muziek van den toren, en op straat. Muziek! die zou ook het Bavodorp doen ontwaken. Reveille Even negen uur was het geworden, toen in de straten de hoornblazer ver scheen, om het réveille te blazen. En teen was ook Oranjezon er. Hy goot nieuw lidht over de roode puntdaken van de huisjes in 't dorp. en alsof de zon ten tweeden male opging kraaiden de hanen. Nu schitterde de cornet van den muzikant in 't licht en sprak: Ont. waakt! De vergelijking past allerminst aan 't begin van zoo'n vrooiyken dag, maar in eens dachten wij aan den Ratten vanger, die volgens de sage lang gele den in Hameln zyn luguber werk deed. Want deuren werden opengedaan over al en by tientallen waren ze er in eens de kinderen en volgden de lokkende tonen. Toen was er ook het leven, want de straten kwamen nu meteen vol oran je van linten, die moeder in 't haar van de meisjes gestrikt had en oranje sjer pen, waar „Leve de Koningin" op ge drukt stond. Op de Nagtzaambrug stelde de muzikant zich op en hy blies de tonen zoo de Amsterdamsche buurt in. dat 't echo gaf tegen het Patronaatsgebouw, dat het Nagtzaamplein ter eene zijde afsluit. Dan draaide hy zich om en zond zyn tonen-boodschap de Kruistocht straat in om er onder trommelslag de pas in te zetten, zoodat alras een stoet van huppelende kinderen over straat trok, die langer werd, en steeds langer, naarmate de hoornblazer op meer straat hoeken zyn taal verkondde. De kinderen zóó naar 't feestterrein te brengen, 't is wel een goede gedachte geweest; de Ré veille is eer heel mooi begin gewerden van een dag vol vreugde. De molen draait Half tien was 't toen de kinderen aan kwamen, en heel anders zag nu 't feest terrein er uit. De draaimolen zweefde al ln 't rond. het electrische orgel speelde. Over de tentjes er naast gleden lichte plekjes van zonlicht, dat weer kaatste in ontelbare spiegeltjes, waar mee de draaimolen versierd is. Alle kin deren uit 't „dorp" hadden twee vrU- kaartjes, en hoewel ze geldig waren den heelen dag door. zullen ze 's morgens wel allemaal gebruikt zyn. Plezier was er genoeg te maken, ook buiten den draaimolen, waar tentjes stonden met alle mogelyke snuisteryen, die voor niet te veel geld te koop waren. En daar naast konden de kraampjes met lekker nijen goede zaken maken in brokken nougat, waar je je lahg mee vermaakt, door er het spel van „koekhakken" mee te spelen: in pakjes kauwgom of lolly's en zuurstokken, genoeg om hun geluk kige bezitters een halven Koninginne dag bezig te houden. Gele bananen en zoete druiven, toffees, reeren. cccoskoe- ken. spatsies en Us was er te krügen. Bovendien werden de kinderen door de Vereeniging volop getracteerd. wie

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16