BEURSKRONIEK Vlammende Katchen MET DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- REISVEREENIGING NAAR ZWITSERLAND. Ill FLITSEN FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG I SEPT. 1928 Axenstrasse, Reussdal en Furkapas. A Is we nog eens omzien, wordt Lu- 2ern van een bijzondere schoonheid. De oevers met fraaie hotels, villa's en an dere mooie gebouwen, geflankeerd door rechte populieren en dennen weerspie gelen zich in 't meer en torens en liooge gebouwen blinken ln de zon. Kijken wij voorwaarts, overal ontwa ren wy bergen en neg eens bergen, zoo als de Bürgenstock, Stanserhorn. Wels- en Wetterhorn en de nog meer bekende Mönch, Eiger en Jungfrau. kortom al het schoons, dat Zwitserland bieden kan ontrolt zich, ln steeds mooier kleur- schakeerlngen, aan ons oog. Na een boottocht van 1 1/2 uur kwa men wU te Brunnen aan. Van Brunnen wandelden wij langs de wereldberoemde Axenstrasse naar Sls- slkon. Deze wandeling ls door leder een met gemak mede te maken en is wel één der mooiste wandelingen, welke ik ooit heb gemaakt. Men heeft 't gevoel, dat men langs een wondermooi schilderij loopt. LLnks hooge rotsen, af en toe over ons heen hangend en rechts in de diep te het prachtige blauwe meer en aan den oever vertieffen zich de verschil lende bergtoppen majestueus ten hemel. Te 11 3/4 uur aankomst te Sissikon. We hadden nog precies een kwartier om ons even te verfrisschen om dus om 12 uur aan tafel te gaan. Na een uitstekend diner stapten we weer op en vervolgden onzen weg langs de Axenstrasse naar Flüelen. O, wat is 't hier overal mooi. Als men een fototoestel bij zich heeft, kan men wel aan 't fotografeeren blij ven, want mooie plekjes behoeft men niet te zoeken, 't zijij al mooie plekjes die men ziet. Al spoedig kwamen wl) bij de be roemde Tell's kapel. Deze staat echter niet aan den weg, doch heelemaal in de diepte aan den oever van het Vier- woudstedenmeer. Men moet echter niet denken, dat we in die kapel konden, doch we moesten netjes voor de tralies blijven kijken naar de groote wand schilderingen, die enkele der voornaam ste gebeurtenisen voorstellen uit het le ven van Willem Teil. Na alles bekeken te hebben en nog een uitleg, omtrent een schildering, van on zen leider te hebben aangehoord, klom men we, hevig transpiree<rend, weer naar boven en vielen blazend en puf fend het restaurant binnen, dat zich vlak bij Tell's kapel bevindt, om er een kopje thee te drinken. Onze meergenoemde „nachtegaal" uit den Haarlemmerhout, gaf weer enkele liedjes ten beste, waarna de pianist zich ook niet onbetuigd liet en eenlge num mers ten gehoore bracht, zoodat ons theedrinken op een kunstuitvoering be gon te gelijken. In de beste stemming togen wij weer verder naar Flüelen. Al spoedig kwamen wij, nog steeds langs de Axenstrasse loopend, door de beroemde Galerijen. De weg is daar n.l. geheel door de rotsen heen gebroken, met af en toe open ruimten aan den kant van 't meer, waardoor dus Galerijen zijn ontstaan. Mon begrijpt natuurlijk, dat 't een fraai gezient is. uit zoo'n donkeren tun nel te komeii In 't helle licht om dan weer zoo n donkeren tunnel in te wan delen en dan tolkermale een blik door zoo'n venster te werpen op de omge ving. Heel in de verte zagen wij ons voorlooplg doel. het plaatsje Flüelen liggen, dat wij om kwart over vijf be reikten, en om half zes vertrokken wij naai- Göschenen. Dit was beslist de mooiste treinrit, die wij hebben gemaakt. Aan de linkerzijde van de baan stroomt een woeste beek met zeegroen water. De bedding ligt vol groote rots blokken en 't water dringt daar kokend en ziedend over en soms zelfs doorheen. Inmiddels waren wij gaan stijgen. Op kurketrekkersmanier gingen wij steeds hocger en hoogcr. Tunnel ir. tunnel uit. Men moest hier zeer voorzichtig zijn met uit de raampjes kijken, want ge heel onverwachts donderde de trein weer een tunnel binnen en men zou bii onvoorzichtig uit 't raampje kijken, noodgedwongen zonder hoofd in Hol land terugkomen. Maar als men even heel voorzichtig uit het raampje zag, kon men naar be neden turend, precies zien waar onze z.g. kurketrekker begon. Dat was mede door het veel woester landschap een eenlg gezicht. Aankomst Göschenen omstreeks kwart i over zes. We gingen direct door met.... de luxe beenenwagen naar Andermatt. Het was stijgen en nog eens stijgen. Een ver uitzicht was er niet, doch de streek werd ontzettend woest. Kolossaal groote rotsblokken lagen overal verspreid. Men krijgt den indruk of „ze" aan 't knikkeren zijn geweest met die „lieve dingetjes" en onwillekeu rig kroop een rilling langs je rug, als je bedacht, dat 't heusch niet tot de on mogelijkheden behoorde, dat zoo'n zelf de gevaarte, met donderend geraas op Je dierbare hoofdje te land kon komen. We komen zoo aanstonds aan de be kende Duivelsbrug en ik kan mij leven dig voorstellen,,waarom men dien naam heeft gekozen, want 't landschap is in derdaad duivel-achtig, doch zoo grootsch in zijn woestheid, dat wy on willekeurig onder den indruk kwamen en men lang niet zoo'n behoefte gevoel den om uit volle borst onze levens vreugd uit te Jubelen. De Duivelsbrug en omgeving is schit terend mooi in haar overweldigende woestheid. Met donderend geraas baant de Reuss zich een weg langs honder den rotsblokken. Overal ziet men steen blokken en -blokjes liggen, die zich de luxe schenen gepermitteerd te hebben, even te verhuizc-n. Ondanks of liever juist door die woestheid, gadt er een buitengewone be koring van dit landschap uit. Even drong het tot ons door. dat het behalve mooi, ook erg gevaarlijk kan zUn, daar te wandelen of te klimmen, want op verschillende plaatsen vindt men oiischriften. die ons vertelden, wie daar den dood heeft gevonden door val lend gesteente. Soms troffen wij zelfs opschriften aan, die ons zeiden, dat 5 of meer personen tegelijk onder een lawine waren bedolven. Te kwart over acht kwamen wy in Andermalt aan en werden ondergebracht ln hotel St. Gothard. Direct avondeten. Onder het avond eten kwam een aardige Zwitsersche dreumes binnen om te trachten eenlge bosjes Alpenroos] es te verkoopen. De dreumes werd natuurlijk gauw „los" gemaakt en ik geef u de verzeke ring, dat "t kleine ventje een reuze ont vangst had. Er deed zich nog het volgend aardig Intermezzo voor by het betrekken van de kamers in één van die particuliere huizen. Er werd aan 2 Jonge dames een ka mer gegeven. Nu bleek in deze kamer een tusschen- deur te zijn. Nu behoef ik niemand te vertellen, hce jonge dames zijn. Ze wil den weten, wat dat voor een deur was, want verbeeld je er komt midden in den r.acht iemand binnenstappen. En jawel hoor, by navraag bleek in die andere kamer inderdaad een persoon te zyn, die geen anderen uitweg had, dan door die bewuste deur of door een deur, die op een kamer uitkwam, waar twee heeren, eveneens van ons gezel schap, waren ingekwartierd. Met veel moeite, 't was met ons Dultsch slecht gesteld, probeerden wy te weten te komen van de eigenares uit welke deur die persoon kon. Dooi de dames- of heerenkamer? Zij wist 't zelf niet, doch meende door allebei. Eindeiyk kregen we gehoor uit de an dere kamer. Het waren Duitsche klanken, die wij te hooren kregen en toen de beide jon ge dames: „Ik vertik 't. hier gaan we niet sla pen. aanstonds komt zoo'n vreemde Duilsche snoeshaan hier binnen stap pen". De hospita haalde ten einde raad een sleutel en deed die bewuste deur op de dameskamer op slot, dcch toen we dachten het zaakje tot aller genoegen te hebben opgelost, hadden we 't mis, want nu begon de bewoner van die hoefckamer te bonzen op de deur en te schreeuwen, dat hy er niet meer „aois" kon. Daar stonden we nu weer. De hospita, een vroolijke dame met engelengeduld, deed de deur weer open en wie beschrijft onze verbazing, toen een rasechte Amsterdammer in de deur opening verscheen, tevens lid van ons gezelschap. We hebben gelachen tot we niet meer konden en u begrijpt, dat door ruiling der kamers, alles tot ieders genoegen werd geregeld. Volgenden dag om 7 uur op. Het weer was gelukkig weer mooi, doch veel frisscher dan vorige dagen, maar we zaten nu ook 1440 Meter hoog. Om half negen vertrokken de eersten lier auto. naar Furkahöhe. Dat was nog eens een autotochtje. Ongeveer een uur lang ging het over de 4 a 5 Meter breede Furkapas steeds hooger en hooger. naar Furkahöhe. Af en toe reed onze chauffeur langs ver vaarlijke afgronden met een vaartje van pl.m. 50 K.M., doch het eigenaardige is, en dat was geloof ik met ieder 't geval. niemand had angst, dat de ohauffeur een bccht niet gced zou nemen of iets an ders mis zou gaan, integendeel, we dachten geen seconde aan iets dergel yks, doch genoten onbeschrijfiyk en bijna bovengekomen kwam het meest frap pante. Het was nota-bene 19 Juni cn daar kregen we zoowaar een sneeuwbui op ons dak, die al spoedig in een sneeuwstorm ontaardde. Onze chauffeur zette ons af aan F-u kahöhe, het hotel waar wy zouden lun chen en wy op zoek naar den Ingang. Deze ingang was zoo goed zichtbaar, dat we tweemaal het geheele hotel in de rondte liepen voor we een deur ont dekten, waardoor wy naar binnen kon den komen. Een paar groote kachels zorgden voor een aangename warmte en al spoedig hadden we ons middagbrood naar bin nengewerkt. P. G. VAN ENGELEN. MOORDZAAK VOOR DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE VERDACHTE ONTOEREKENBAAR? Op den avond van 28 Maart jl. heeft zich, zooals men weet, op den Mathe- nesserdyk, te Rotterdam een drama af gespeeld, waarbij de 67-jarige J. G., een "vrouw, waarmee hy gedurende 2 1/2 Jaar geleefd had, doodgestoken heeft, onmiddeliyk waarna hy zichzelf ln den hals heeft gestoken. Een voorbyganger zag op dien avond een troepje menschen staan en toen hy naderbij kwam zag hy een vrouw weg- loopen, die ar. de overzyde van den rij- weg voor een café ineenzakte. De vrouw was doodelijk aan den hals door een steek getroffen. Korten tyd nadat zy was ineengezakt is zy overleden. By het hekje langs den dijk heeft die oo£ tuige een man gevonden, die zooals later bleek zichzelf ernstig aan den hals had verwond. De gewonde vertelde dat de vrouw, waarmee hy geleefd had. hem gedurende 2 1/2 jaar onophoudeiyk had getergd. Hij had haar meermalen ge waarschuwd dat wanneer zy niet op hield, hy haar zou overhoop steken. Donderdagmorgen heeft G. zich voor de rechtbank te Rotterdam te verant woorden gehad wegens moord subsidiair doodslag, aldus het Hbld. Na getuigenverhoor was het woord aan den ambtenaar van het O. M. mr. C. J. F. Gombault. die het feit als zeer ernstig qualificeerde. Spr. was van oor deel, dat verdachte zich aan moord heeft schuldig gemaakt. Hy zal stellig zeer ernstig gestraft moeten worden, indien hij niet volgens het rapport van de des kundigen ontoerekenbaar moet worden verklaard voor het feit, dat hem ten laste is gelegd. Verdachte lydt aan que- rulante krankzinnigheid. Spr. vroeg ont slag van rechtsvervolging van den ver dachte en zijn plaatsing in een krank zinnigengesticht voor den tyd van een jaar. De verdediger van den verdachte sloot zioh, nadat hij er op gewezen had, dat volgens hem moord niet is bewezen, by het requisitoir van den officier aan. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 6 September. JOSEPHINE KOOPT DIEREN. SCHILDPADJE-RIJDEN TE SCHIEDAM. Josephine Baker die een liefhebster is van wilde dieren er wordt zelfs ver teld, dat ze een leeuwtje wil koopen is voor zaken een bezoek gaan bren gen aan den dierentuin van den die renhandelaar Blazer' te Schiedam, meldt de N. R. Ct. Kwiek stapte zy uit den wagen, nam een haar door mej. Blazer aangeboden ruiker rozen in ontvangst, zoende in het voorbijgaan een jongere editie Blazer op beide wangen, glimlachte links en rechte en zat binnen twee minuten in de serre, al haar aandacht wijdend aan een zeldzaam exemplaar van een Afrikaan- schen dwergterrier, die met een „how nice, how very nice" terdege werd ge knuffeld. Na de thee wipte zy aapstonds naar een perk waar een aantal reusachtige schildpadden rondkropen en weldra zat zy op een van de rydieren, terwyl een tiental fotografen yverig de lenzen op haar richtten. Schaterend van pret greep ze een kleinen krokodil in de armen, maar toen het dier zich wat kronkelde zette ze het toch maar op den grond en liet zich gewillig fotogra feeren met een makke Araraima ln de hand. Het was de papegaai, die zy by haar vorige bezoek ten geschenke had gekregen. Intusschen trok zij de leeiykste ge zichten tegen het beest, maar na een paar minuien was zy alweer de omras tering overgewipt op zoek naar ander avontuur. Meer dan een uur hield zy zich in den tuin op. omstuwd door het publiek. Zy was niet bepaald verlegen VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1284 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Als je, je hand neerleggende, tot je ont zetting bemerkt dat je je partner hebt opgedreven tot vjjf harten met een ruiten aas iD plaats van hartenaas. (Nadruk verboden Goede ontwikkeling der economische wereldpositie. - Gerechtvaardigd optimisme. België en Duitsch. land. Emissies, De beurs. Amsterdam, 30 Augustus. Over het algemeen geeft men er zich in internationale financieele kringen re kenschap van, dat de economische ont wikkeling over de geheele wereld gedu rende de eerste helft van 1928 vry wel zonder uitzondering in overeenstem ming is geweest met de optimistische voorspellingen, die in het begin van het jaar gedaan werden. Niet alleen heeft de industrieele opleving verderen voort gang gevonden, maar ook werden de grondslagen voor een verder herstel ver stevigd door verbetering in verschillende toestanden die van invloed zyn. op de in dustrieele ontwikkeling. De zesde Pan- Amerikaansche conferentie te Havana, die vroeg in dit jaar werd gehouden, heeft ongetwyfeld betere relaties tot stand gebracht tusschen de landen van het Westelyk halfrond. In het verre Oosten heerschte in China nog wanor de, maar Japan maakte opmerkeiyke vorderingen by het herstel van zyn fi nancieele moeliyfcheden en in de meeste Oostersche landen is de grondslag gelegd voor verdere economische vooruitgang. In Europa is de opwaartsche beweging van financiën en handel nog markanter geweest. De industrieele expansie en va luta-stabilisatie zyn hand in hand ge gaan, en het eerste halfjaar werd op treffende wijze afgesloten door de we- der-instelling van den gouden standaard in Frankrijk. Een van de toon-aangeven- de Amerikaansche banken wyst er te recht op, hoe de opmerkelijke vooruit gang juist op het terrein der valuta, welke door den oorlog geschokt werden, aangeduid wordt door het feit, dat van de 36 der voornaamste buitenlandsche valuta die op de New-Yorksohe beurs ge noteerd zyn, er slechts 9 zijn, die zich niet op een peil bevinden, dat niet meer dan 5 pet. van de pariteit afwykt. En er zyn er slechts 6, die zóó ver beneden pari staan, dat een verlaging der pari teit waarschynlyk noodig zal zyn. Dan is er nog één valuta zonder pari teit. Het is van belang te constateeren, dat onze Zuideiyke naburen, België, zich ook in een gunstige positie mogen ver heugen. In de vorige maand ontwikkel de zich con crisis op de Brusselsche beurs, welke nog verhaast werd door de jongste speculatie-golf. De omzetten bereikten een omvang, die grooter was dan in eenige Jaren het geval was. Vele groote speculanten werden genoodzaak: met verlies te liquideeren. De scheep vaart in de haven van Antwerpen heef: eenigen tyd stilgelegen tengevolge van de havenstaking, die 85 pet. der haven arbeiders (die in den bond vereenigd zijn) omvatte. De staking eindigde op 11 Juli. De industrieele en arbeidstoestan den in België over het algemeen zijn echter bemoedigend. De werkloosheids cijfers hebben het laagste cijfer bereikt. De steenkool- en metaal-industrieën ge ven biyk van activiteit en eenige takken der glas-industrie zyn goed van orders voorzien. Een bevredigend beeld dus, over het algemeen. In Duitsohland, onze andere nabuur, heeft men weliswaar een vermindering der industrieele activiteit te registreeren dcch men acht het in Duitsche bank- kringen absoluut onjuist, hierop te ster ken nadruk te leggen, en de gezonde ondernemingsgeest te ontmoedigen. Er is geen enkele reden voor ongerustheid, integendeel, de situatie is zoo, dat voor een verdere expansie van productie en omzet, geen vaste basis in den toestand van den Duitschen handel, vooral An de financieele zyie, aanwezig zou zyn. De Duitsche handel staat voor de taak het huidige peil te handhaven en te sta- biliseeren. En juist omdat vele zaken hiermede nu bezig zyn, is er geen ge vaar voor crltieke reacties, welke zouden toenemen in de mate dat de opwaart sche beweging te vèr uit haar krachten zou groeien. Voor de emissismarkt zyn de -.•oor- uitzichten in de komende maanden gun stig te noemen. Men heeft uitgerekend, dat er in de maanden Augustus-Novem ber niet minder dan een dikke honderd millioenen gulden vry zullen komen door belangryke aflossingen van staatslenin gen, rentebetalingen, aflossingen van Indische leeningen en Spoorwegen. Van de nieuwe emissies noemen we. 250 aand. Steenfabrieken „Udenhout" (aand. van f 250) a 115 pet; f 250.000 aand. Alg. Friesche Hypotheekbank a 150 pet. voor aandih. en 220 pet. voor vrye inschryvers, waarop 10 pet te stor ten. Hoewel de handel der beurze nog wei nig te be teekenen had in de achter ons liggende overzichtsperiode, was de grondtoon toch vry vast. Men wyst er op, dat het aanbod gering is, terwyi or groote bedragen geld vry komen, die be legd moeten wordenOpgesohroefd is 't koersniveau ten gevolge van speculatie niet. zoodat men de vooruitzichten ta melijk' optimistisch beoordeelt. In over eenstemming met Wal 1st reet was de bui tenlandsche afdeel in g soms zeer goed van toon in het bijzonder Amerika, waarin dan nog wel wat omging. Bin- nenlandsche u-aarden ontmoetten nog slechts zeer beperkte belangstelling, met eenlge uitzonderingen natuurlyk. Ban ken kwamen ten slotte op ongeveer het vorige niveau af, soms een fractie hoo ger. In de industrieele afdeeling konden de koersen zich algemeen goed handha ven, by zeer minieme belangstelling. Slechts in enkele speciale fondsen gir.g wat meer om en werden koerswinsten van een punt of tien geboekt, zooals :n Kunstzyde waarden, op de bemoedigende berichten omtrent prljzenconventies enz. De Enka kocht het pakket aandeelen der Holl. Kunstzyde uit het Loewenstein- bezit. Men verwacht goede samenwer king tusschen deze twee bedrijven. Mar garine Unies vast. Dit concern sloot met Calvé Delft een overeenkomst no pens de stichting van een gezamenlijke organisatie voor den inkoop van grond stoffen enz. Door uitwisseling van aan deelen zal men tot een belangen gemeenschap komen, doch de zelfstan digheid der beide ondernemingen biyft volkomen gehandhaafd. Oliewaarden vast, en Koninkiyke ten slotte een punt of tien boven vorig peil. Voor dit fonds bestond soms nogal aardig wat interesse. Rubbers gaven heel weinig omzetten te zien en de koersen bewogen zich om en naby het vorig peil, en hier en daar een puntje lager. Scheepvaarten meestal verlaten en daardoor iets afbrokkelend, zoodat de koersen een fractie beneden vorig ni veau sloten. Sulkers wisten per saldo dikwijls nog een paar puntjes te verbeteren, verge leken met het slot van'vorlge keer. Maar de laatste dagen was er heel weinig be langstelling en brokkelden de koersen wat af. Tabakken lagen ook al zeer stil, hoewel met goeden grondtoon, waardoor som mige, als Arendsburg. Deli, Batavia, en Deli My nog wat boven vorig peil uit kwamen. BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Roman door PAUL OSKAR HöCKER Uit het Dultsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 11) Balthazar Troiio nam ziin hoed af en bekeek die. „Die is heelemaal niet zoo oud. hoor. Die heeft een vriend van me uit Mexico meegebracht Wacht, wan neer was dat? Halt. ik weet het al, Dat was teen ze Porfirio Diaz voor de twee de maal president hebben gemaakt Zc schaterde, „O, meneer Troiio, dat was in 1884». „Hoe weet jy dat, kwaje aap?" „Op school geleerd, meneer Troiio". Nu lachte hij ook met ziin heldere stem: „Een mooie school, waar de meis je» moeten leeren hoe oud een ander zyn hoed is!" En over die eigen mop kon hy nog lang niet tot bedaren ko men. Zoo was het ijs tusschen ze gebroken en een vriendschapsband gelegd. Ze zagen elkaar nu iederen dag. De oud? Wentzel had hem over alles u-at zy deed inlichtingen moeten verschaf- iïu }-.y interesseerde'er zich buitenge woon vcor. In de eerste plaats voor haar kas en voor haar Engelsche specialitei ten. Op het hek zittend, gooide hij eerst het eene been, daarna het andere er over cn hij hoefde zich bijna niet eens vast te houden, want ondanks zyn tach tig Jaren was hy nog buitengewoon le nig. Zoo stond hij in Katerina's rijk. Een ondeelbaar oogenbllk viel er een schaduw over haar zonnige stemming. Ze hield zichzelf voor: ten slotte ls hy Viktor's grootvader en u-at hy hier ziet weet. Mevrouw Troiio morgen. En zc was met zichzelf in tweestryd of ze een voorwendsel zou zoeken om hem te beletten de kas binnen te gaan. Maar -oo was haar natuur niet. En hU had voor haar zoo iets patriarchaals, dat ze onmogelijk onaardig tegen hem kon zijn. Zoo bekeek hy Katarina's proefne mingen met de grootste interesse.... en zy legde hem alles uit. Hij was ver rukt vaal de schoonheid van dé kleu ren. En ook de bloesenu-ykdom van ver schillende witte anjers was iets nieuws voor hem. Het was zeker dat Katartoa er In geslaagd was twee heel nieuwe soorten te kweeken: een uitte en eer. oranje-roode. die ook Dutton nog niet h;id De oude man informeerde belang stellend of ze genoeg stekjes had. cm haar nieuwe bloemen in den handel te ktuinen brengen. Katarina vertelde ü"-'. ze d? eerste nakomelingschap geplar.' hao. „Ik ral je 'ns wat zeggen Katrientje". begon hy toen ze de kas weer verlieten, „je bent een knap meisje, maar in za ken ben Je toch eigenlijk nog erg dom. Als je zoo'n Godsgeschenk hebt gekre gen, als die twee nieuwe soorten, dan laat Je jc jaloersche buurman toch niet bij je inkijken, maar dan sluit men zyn venstertjes goed dicht en zegt: dank je voor de belangstelling, maar myn spe cialiteiten kim je te zien krijgen als ze op de markt komen, en geen minuut eerder". Ze keek hem ernstig aan „In mljtn buren meet ik inderdaad geen vertrou wen meer hebben. Uw schoondochter heeft het wel erg bont met me gemaakt, meneer Troiio. Doodongelukkig ben ik geweest. En ViktorMaar u bent altyd erg vriendelijk tegen me ge weest Ze aarzelde, brak haar worden af. Ze stond op het punt om in tranen uit te barsten. Hy zat weer schrijlings op het liek en siieelde met de rozensclvaar. „In my kun Je in elk geval wel vertrou wen hebben, Katrientje. Van je vader ben ik altyd een goed vriend geweest, En toen ik gezien heb wat die lui aan den overkant hebben uitgevoerd, toen Ik gehoord heb hoe die vergiftige slang, die juffrouw Rispeter, je armen vader zyn armzalig stukje land afhandig heeft gemaakt, toen ben ik ziedend kwaad ge wenden. En kijk, toen ben jy hier geko men en u-at je aanpakt is goed er. ta- lcr.t heb je voor je werk en de rechte liefde er voor heb je ook en goed gedra gen doe je je ook en je hebt een geluk kige hand, Jakijken toen heb ik zoo tegen mezelf gezegd, die aap van 'n meid verdient dat ze voortgeholpen wordt en veel eerder dan die luie Vik tor. die zich in duizend bochten wringt voor zyn stiefmoeder en van zUn ouden grootvader toch niks anders wil don erven". Hy stak de roeensohaar in de zak, nam zyn hoed af en voerde met zyn bruine hand over de spiegelgladde sche del. „Kijk es hier. Katrientje. dat stuk land daar. dat aan jouw tuintje grenst.. daar links.... dat hebben de Rispeters ook altyd willen hebben Nog eergis teren hebben ze me weer een makelaar op myn dak gestuurd. En ik heb hem de deur uitgegooid!" Hy lachte en zette de hced weer op. „Maar nu, Katrientje, als Jy het stuk hebben wil, dan kim je het krygen". Ze wist van verbazing niet wat ze zeggen moest. „Maar meneer Troiio.,.. „Och kom nou. Ik ben oud, noodig Iheb ik het niet en ik heb er alleen maar werk m:?. Ik heb genoeg te doen met myn rozen. Veel luis. En veel meel dauwEn als dit mensch van Rispeter na mijn dood in myn moestuin de baas wil spelen, dat wil ik niet. dat duld ik niet. versta je? Je kunt het goedkoop krygen. Wat heeft je vader gehad van de weduwe voor de morgen? Dat zullen we eens zien gewaar te worden. Dat hier ls twee en een halve morgen, jy krijg", het voor de helft van wat die lui daar aan je vader betaald hebben. Dat is geen slecht zaakje voor je, Katrientje. Doe het. En je hoeft me niets te betalen. De koopprys blyft staan. Twee jaar ren teloos. En daarna.... je haalt er immers tienmaal meer uit dan ik nu. Toe, zeg nou es wat, kleine aap." „Och meneer TroileIk weet niet wat Ik zeggen moethet ls te mooi....." „Niks te mooi voor Jou. Vooruit neem het aan." Ze sprong juichend op den ouden man toe, alsof ze hem wilde omhelzen. „Ho. ho. Niet zoo wild, jy. Een beetje voorzichtig zyn als je met een ouden man zaken doet. Anders legt hy het nog af voor we bij den Notaris zijn. En dat zou jammer zijn! Als het die Rispe ter-troep in handen valt! Ha, ha, die lievelingen aan den overkant zullen groote oogen opzetten!" Hy wipte zyn rechterbeen over het hek. „Kom vanmiddag by me, Katrien tje dan laat ik den notaris komen .Die be waart ook myn testament. Om vier uur precies, hoor!" „Ik zal zongen dat ik er ben, meneer Troiio", zei ze, nog ademloos van ver rassing en vreugde." Dag meneer Troiio." „Goeie morgen, Katrientje!" Als mevrouw Dora Troiio niet in le zaak bezig was of in gesprek met haar neef Rispeter, stond ze in deze weken vaak aan het hoekvenster van haar kleedkamer en tuurde door een tooneel- kyker naar het aangrenzende terrein. Verschrikkelijke dingen gebeurden daar. Ze kon de opwinding er over nog maar niet te boven komen, Zoo een gemeene streek had he.l Sonnenberg nog nooit beleefd. Haar eigen schoonvader speelde onder één hoed met dat onnoozele jonsa ding, dat zij de deur had uitgegooid! Aan den overkant aan den Dieten- mühlerweg stond nu een groot bord boven den tuiningang: KATARINA LUTS. Tuinarchitectuur. Anjelierenkweekery Ulrich, de huisknecht had er achter weten te komen, dat Wentzel, de aan nemer opdracht had gekregen voor twee groote kassen. Juffrouw Lutz had de teekeningen tot in de kleinste bijzonder heden met hem besproken en de oude heer Troiio die de zaak met geld hielp, had op alles ja en amen gezegd. Dat jon ge ding wond dien kindschen ouden man gewoonweg om haar vinger. „Het is meer dan schandelyk, verklaarde de weduwe. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6