Jïspitift- anflavin* HANDELSBLAD HET T00NEEL HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 SEPT. 1928 JUBILEUM-REVUE VAN HENRI TER HALL. ALS ALTIJD: EEN GROOT SUCCES. In zijn inleidend woord voor zijn Re vue van dit jaar t is zijn 30e! schrijft de heer Henri Ter Hall: een revue is een luchtige vermakelijkheid en: onze revue is geworden tot een schouwspel voor iedereen. Zoo is het ook inderdaid weer met deze revue 1928 en 't is zeer te betreuren dat dit beschaafd en geschoold Revue-ge zelschap nu uit elkaar zal gaan. W kunnen slechts hopen dat het op de een of andere manier zal kunnen voortbe staan en dat althans de onnavolgbare Buziau voor ons Hollandsch publiek, dat hem zoozeer vereert en bewondert, behouden zal blijven. Want hij overtrefv zichzélf weer in deze revue, die vol geestige vondsten ls. Reeds met zijn opkomen als Penalty Slick, de Sportkamploen, stikkend van Verwaandheid en zelfoverschatting, pakt hij dadelijk het publiek. En zoo gaat het steeds: de boksdemonstratie met Jozef Glazemaker Piet Kohier) is dol-vermakelijk; nog amusanter ls zijn optreden als handelsreiziger maar zijn creatie „Tipsy" in 't derde bedrijf spant de kroon. Het is een verbluffend staaltje van clownerie en tooneelspeei- kunst, gecombineerd, waarvan de waarde nog verhoogd wordt door de „wond er eren der techniek" (verande rende hulsnummers, verschijnende en verdwijnende sleutelgaten, een heen en weer zwiepende lantaarnpaal) die Buziau met zooveel vernuft weet uit te denken. Het is bekend dat Piet Köhler een ko mische kracht is van een geheel ander genre dan Buziau, toch draagt ook zijn optreden veel bij tot het groote succes van deze Jubileum-revue. De heer Bood legt zich toe op tra- vestl-rollen; hy stelt schreeuwerige vrouwen, bezitsters van méér dan door dringende stemgeluiden, op werkelijk talentvolle \Vyze voor. En dan mevr. Köhler—van Dijk als de dochter van den dwazen Glazema ker! Haar komt zeker ook een woord van lof toe voor haar zang en haar spel. Heel aardig zijn de tusschenscènes, zooals het bekooriyk tafereel van een scrifcktng in den ouden tyd en de Sil houettes Mysterieus es (creatie van Loïe Fuller) waarbU allerlei geheimzin nige schaduwen over een wit doek zweven. Voel scènes zijn van een ongekende vermakelijkheid, bü voorbeeld de herrie ln het zeer onrustige pension „Rust oord". de protestvergadering en last not least het tuinfeest, waarbty Buziau en Kohier de rol van twee tuinbeelden vei* vullen. Een zeer artistiek Intermezzo vormt het optreden van den vloolvirtuoos1 Louis Bouwmeester, die twee composi ties van Gerrit van Weezei speelt: Af scheid van het oude jaar en Welkom aan het nieuwe. Het opgetogen publiek dwong hem nog tot een toegift. Dat de finales van een grootsche pracht zyn, we zUn het bij Ter Hall ge woon. De hulde aan dc Olympiade, aan het eind van het eerste bedryf, vol kleur en leven, sloeg geweldig in, maar nog schitterender is de finale van de tweede acte: de vier ja3rgetyden. De lente met een groote (levende!) rups en vlinders; de zomer met korenbloem, papaver en druiven de herfst met fazanten, herten, hazen en konynen en de winter met sneeuw, ys. sneeuwballen en ijsbloemen. Buitengewoon goed doen hierby ook de bypassende lente-, zomer-, herfst- en wüi ter-décors. Dat er aardig en „onaanstooteiyk" ge danst wordt in deze revue, behoeft van een revue van Ter Hall elgeniyk niet gememoreerd te worden. Liever vestigen we nog eens de aandacht op de prach tige en smaakvolle costuums van Her man J, Kaufmann, te Beriyn en op het feit dat de bellen en klokken in de zoo poëtische oudejaarsavondscène ver vaardigd werden door Petit en Fritsen. te Aarle Rixtel (N. Br.). De zaal was Maandagavond niet ge heel bezet. Dit moet anders worden. Ter Hall's Jubileumrevue is in alle opzich ten volle zalen waard! E. DE MIDDENSTANDS. CENTRALE. Dezer dagen kwam het bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten by een onder praesidium van den heer F. H. Smit. Een woord van welkom richtte de heer Smit tot den voorzitter der nieuw aangesloten Middens tandsvereeniging Velsen-Noord. den heer L. W. Kuiper, die vervolgens als lid van het bestuur der Centrale werd geïnstalleerd. Het Adresboek. Met den heer Joh. P. Koppen, di recteur der N.V. Uitg. My. „Haarlem", zou een conferentie plaats hebben over de inrichting der nieuwe uitgave van het adresboek. Daar de heer Koppen uitstedig was, werd de bespreking even wel tot de volgende vergadering uitge steld. Do Rijksinkomstenbclasting. Een belangryk schryven was ingeko men over de toepassing der Rijksin komstenbelasting. Een middenstander, die in zUn bedryf een minderjarigen zoon werkzaam heeft, mag voor dezen geen loon uittrekken van den fiscus en hy wordt dus, zonder deze loonsuitgaven, progressief aange werkt evenwel een minderjarig kind elders, dan wordt dit kind persooniyk aangeslagen, na aftrek van het nood zakelijk levensonderhoud. In deze ongel yke behandeling schuilt een groote onbiliykheid. Het bestuur besloot hieromtrent ad vies in te winnen by de inspectie der Dir. Belastingen en deze zaak met het advies in de eerstvolgende ledenverga dering te brengen. De RUksriet vechtschool. Medeöee'.ingen werden gedaan om trent de onderhandelingen met de di rectie der Ryksrietvlechtsdhccl te Noordwolde over de Verkooptentoon stelling en het \Argeiyk met deze tü- reotie getroffen. Alles is naar wensch verloopen, alles ls aan den handel en geen stukje aan particulieren verkocht. Doch na de actie van verleden jaar was de belangstelling van het publiek beneden de verwachtingen gebleven en verwacht wordt dat de RietvlechtsChool hier volgend jaar niet meer verschy- nen zaL Verkoop en na acht uur. Tegen gecamoufleerde verkoopen des avonds na acht uur in het Gem. Con certgebouw en in het gebouw St. Bavo ls. zoo deelde het bestuur mede, met succes opgetreden. 'Vliegende winkels. De kwestie van vliegende winkels in gem. gebouwen en in verband daar mede het ten onrechte gebruik maken van een andermans handelsnaam, had de aandacht der Centrale. Automatische verkoopen. Aan de actie voor het uitvaardigen eener verordening, strafbaar stellend den verkoop van sigaren en sigaretten langs automatischen weg, heeft de Cen trale niet deelgenomen, wyi de desbe treffende patroonsvakvereeniging, wel ke deze kwestie byzonder interesseerde, zich noch aan de plaatselijke, nooh aan de nationale Middenstandsorganisaties ook maar iets laten gelegen liggen en stelselmatig elk mede- en samenwer king geweigerd heeft. De procedure. Mededeeling werd gedaan van de eer ste uitspraak der Haarlemsche recht bank in zake de procedure, ingesteld door den z.g. Goedkoopen Sam van De venter tegen enkele middenstanders. Goedkoope Sam is bereids in zyn eisch ontzegd tot publicatie van het vonnis. Voorts zal hy hebben te bewij zen, wat hy den betrokken winkelie.s heeft ten laste gelegd. Het getuigenver hoor is bepaald op 14 November a.s., te houden door den Rech ter-Commissaris, mr. Strick van Llnschoten. Waarschuwingen tegen oplichters Door de Centrale was aan den Minis ter van Justitie verzocht of in samen werking met zyn ambtgenoot van Ar beid, Handel en Nyverheid kon worden bereikt, wanneer door Burgemeesters, Commissarissen en inspecteurs van po litie in plaatseiyke bladen of op andere wijze in eenige plaats van Nederland gewaarschuwd werd tegen oplichters of tegen oplichters-pralcty'ken, dat dan een copy dier waarschuwingen onverwyid zou worden gezonden aan de Kamers van Koophandel, zoodat de Midden- standsvereenigingen in het Ressort der Kamer daarvan geregeld inzage zou den kunnen nemen, opdat door onbe kendheid met die waarschuwingen el ders wonende handelaren niet de dupe zouden kunnen worden, en de gepubli ceerde waarschuwing dus geheel tot haar recht zou kunnen komen. Hier Lag nu eens praktisch en voor den Handel nuttig werk door de Ka mers te verrichten. Doch deze hebben zoo constateer de het bestuur in haar adviezen het verzoek den hals omgedraaid, zoodat dan ook de Officier van Justitie te Haarlem moest berichten, dat de Mi nister geen termen heeft kunnen vin don het in te willigen, vertrouwend, dat het pas aangebrachte wetsartikel tegen oneerlijke praktyken wel voldoende be scherming zal bieden, iets, waar de Centrale zeer sceptisch tegenover staat. De Paardensteeg. Door het bestuur van een der by de Centrale aangesloten vereenigingen is overgeheveld het verzoek om adhaesie te betuigen aan het adres van Haar lemsche ingezetenen en der Gierstraat- vereeniglng om aan de Kroon te ver zoeken vernietiging van het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, waar bij tot verbreeding van het Verwulften ten dienste der Firma Vroom en Drees- mann, met bijbetaling van een belang- ryke vergoeding uit de gemeentekas, de Paardensteeg aan den publieken dienst onttrokken en aan de Firma Vroom en Dreesmann wordt overgedragen. Na toelichtingen en besprekingen werd geconstateerd, dat een overgehe veld verzoek van een der aangesloten vereenigingen ter behandeling dient te worden voorgelegd aan de ledenverga ring. Aldus zal geschieden. De Reclamecampagne 1930. Besloten werd op een ingekomen schryven van het bestuur der Ver. tot Verfraaiing van Haarlem en omstreken en tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer een gecombineerde bespre king te verzoeken met de dagelijksche besturen van Vreemdelingenverkeer en der Centrale om preliminairen in te lei den betreffende de plannen tegen 1930: ,Ec-n grootsche reclame voor de Haar lemsche streek". De Knrideniersbenrs. Naar aanleiding der mededeeling, dat wederom hier een Kruideniersbeurs zal gehouden worden, uitgaande der afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Kruideniorabond., betreurde de verga dering het. dat ondanks de jaariyksche interesse van de Middenstandscentrale en trots de herhaaldeiyk uitgesproken wenscflien, deze patroonsvakvereeniging nog steeds heeft nagelaten zich aan te sluiten by de Standsvereeniging, waarbij zü behoort, daardoor zich een plaats verwervend in het bestuur dier Stands organisatie en mede in de Middenstands centrale. De feitelijke toestand is r.u deze. dat de genoemde patroonsvakvereeniging het heele jaar door parasiteert op de praes- tatles der Centrale en dat zy haar pres tige en haar autoriteit door haar afzy- dlg blijven verzwakt. Naar het Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond in Alkmaar werd door de Centrale, welke was uitgenoo- digd, afgevaardigd, de heer P. J. M. van Tetering, secretaris der Centrale. Verpakte artikelen. Besproken werd de oneerïyke concur rentie dcor zaken van het groot-kapi taal aan bona fide handelszaken aan gedaan dcor knoeierijen In maat en ge wicht met verpakte artikelen, waarmede het argelooze publiek, verlokt door lage prijzen, steeds wordt beetgenomen. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 cent» per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. - - ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 heeft zich met deze zaak reeds tot den Minister gewend. Aan het hoofdbestuur zal door de Cen trale thans gewaagd worden, of het reeds hiervoor den steun der Ned. Mid denstandsbonden heeft ingeroepen, zoo niet, dan zal de Centrale hierop nader de aandacht vestigen. De Precari o ver ordening. De arresten van den Hoogen Raad in zake toepassing der Preecarioverorde ning, waarbij aan de gemeenten het recht onfcjegd wordt belasting te heffen voor uithangborden, enz., welke aan per- ceelen bevestigd zyn en in de lucht bo ven den beganen gror.d hangen of tegen de gevels bevestigd zyn, werden aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Mede naar aanleiding eener ontvangen missive van het hoofdbestuur van den R.-K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, welke adviseert in den vervol gen elke betaling daarvoor te weigeren. Besloten werd deze kwestie in de le denvergadering te brengen, te advisee - ren e. v. vonnissen uit te lokken. Precarioverordenlngen bestaan ln de gemeenten Haarlem, Bloemend aal en Heemstede. De e. v. Ledenvergadering. Nadat besloten was de e. v. ledenver gadering te houden op 13 September a.s. werd deze belangryke bestuursvergade ring gesloten. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Een niet aanvaard exploit. Onder de papieren die je nooit met een biy gezicht uit je brievenbus haalt moe ten in de eerste plaats de belastingpapie ren genoemd worden. Nog minder aangenaam Is het, als niet de post maar een deurwaarder van de betastingen je deze papleren thuis brengt H. S. heeft een hekel aan belasting schuld voor zichzelf, maar als men hem bovendien nog mengen wil in belasting schuld die, naar hy meent, niet hem maar een ander aangaat, dan gaat zyn bloed koken. Toen dan ook een deurwaarder der di recte belastingen zioh aan zyn woning vervoegde, met een exploit betreffende belastingschuld van een ander (naar zUn innige overtuiging) wilde hy dit exploit niet accepteeren en toen de deurwaarder het document op de trap by hem de poneerde, schopte hy het het huis uit en zei min-vriendeiyke, ja beleedigende dingen tegen den deurwaarder. Wegens beleeclging van een ambte naar in functie eisch te derhalve het O. M. nu f 25 boete of 25 dagen hechtenis tegen hem. De Politierechter maakte er f 10 of 10 dagen van. Een stomp. Er worden heel wat stompen uitge deeld op dit ondermaansche en vele daarvan zullen wel nooit ter kennis van den Politierechter komen. Maar toch gaat er geen zitting van den Politie rechter voorby of er komen eenige stompuitdeelers In het beklaagdenbankje zitten. W. v. O.. 27 jaar, stond Maandag te recht omdat hy den kappersbediende L. P. een klap op zyn oog had gegeven. Deze stond met een juffrouw te praten in den avond van den 16en Juni op de Krocht en toen begonnen, naar zijn' verklaring, eenige anderen ook tegen die juffrouw te „zwammen". Er werd zelfs Dultsch en Engelsch gesproken. Toen L. P. zijn weg vervolgde, gingen de „anderen" hem achterna en terwijl twee hem vast hielden gaf een derde, W. v. O., hem een slag in *t gezicht, waarby zyn oog getroffen werd. Het bloed liep uit de wond en sy pelde over zijn jas. De „Iris" heeft de jas moeten uit- s toornen en bovendien moest P. naar den clokter voor zyn oog. Hy had daarom een civiele vordering ingesteld van f 3.50 (Iris) en f 4 (dokter). Het O. M. vroeg een gevangenisstraf van 8 dagen met toewijzing van de ci viele vordering. (Verdachte had al meer veroordeelingen wegens mishandeling ondergaan). De Politierechter gaf verdachte 8 da gen en toew-yzing van den eisch van f 3.50. De eisch van f 4 werd, als niet be wezen, ontzegd. Voor de 13e maal. M. J. F-, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, stond voor den Po litierechter. Hy was al 12 maal veroordeeld, we gens diefstal, heling, desertie enz. Hoe dat nu verder met hem moest gaan? vroeg de Politierechter. „U bent nu 39 jaar. Moet u nu een groot deel van uw verder leven ook nog in de gevange nis doorbrengen?" Verdachte klaagde er over, dat hU te weinig geholpen werd. Hy wilde wel werken. Nu weer was hy in den nacht van 19 op 20 Augustus in het Groot Heilig land door een agent aangetroffen, sjou wend met een vat olie. De politieman vond dat vervoer midden in den nacht vreemd, hield F. aan en nam hem mee naar het Politiebureau, Het vat bleek gestolen te zyn by een ex pediteur alhier, die het vervoer had voor de firma Dyyserinck en Zoon. De olie waarde ongeveer f 12. was nog eigen dom der firma. Het O. M. requlreerde 3 maanden ge- vangenisstraf'met aftrek van preven tief en de Politierechter 'smans alles behalve blanco strafregister in aanmer king nemend, hield zich aan dezen COMMENTAREN. Het leven der dieren is vooral daar om zoo interessant omdat het steeds vol verrassingen is voor den geïnteres seerden beschouwer Hetzelfde geldt ongetwijfeld voor het leven der men- sctoen, maar de dieren bezorgen ons in den regel prettiger verrassingen dan onze medeburgers. Zoo heb ik dezer dagen voor het eerst gehoord, dat patrijzen zeer slimme die ren zijn. In Engeland wordt veel op deze vogels gejaagd en de jacht wordt ieder jaar opengesteld op 1 September. Nu heeft men opgemerkt dat na dezen datum altyd veel patrijzen in de on middellijke naby-heid der steden worden gezien, terwyi zy de rest van het jaar zoover mogelijk van deze menschelijke samenscholingen doorbrengen- Ik kan het niet helpen, maar ik vind het Idee, dat de patrijzen naar de steden gaan terw-yi hun menschelijke belagers met het geweer in de hand, de steden uit trekken. om hen buiten te zoeken, niet alleen een bewijs van de slimheid van deze dieren, maar ik verheug me in ce poets die ze den jagers op deze wijze bakken. Een ander „dierlijk" geval is de ont dekking van een eilandje by Madagas car. dat uitsluitend bevolkt is met honden. Toen eenigen tijd geleden de bemanning van een Fransch schip op dit eiland, dat Juan de Neve heet en waarop zekerf geen mensoh woont. 1 aardde ontmoette deze tot haar stomme verbazing een kleinen witten hond, stijl fox terrier. Het dier begon te blaffen en onmid dellijk stroomden van alle kanten eenige tientallen honden toe, die het lawaai in koor voortzetten. De theorie is, dat een vroeger schip op het eiland een handenpaar heeft achtergelaten, die de stamhouders werden van de kolonie. Maar dit kan my overigens minder schelen, ik zou het liefst weten, of het geblaf van die honden tegen de bezoekers vriendelijk of nijdig was. wy mogen van honden houdien als huisdieren, maar zijn zy op ons gesteld als meesters en ver zorgers? Of wonen zy liever ongestoord onder elkander op een niet door men- schen bewoond eiland. Dit was nu eens een ongezochte gelegenheid om dat pro bleem op te lossen. In de stad Manchester, gelegen ln de Amerikaansche staat Massachussets zal mejuffrouw Arune Dennet dezer da gen in het huwelijk worden verbonden met den heer William Paulton. Tik ken bruid noch bruidegom en ze zouden me niet interesseer en, als zij niet bij hun huwelijk een nieuwigheid op radioge- bied introduceerden. Wanneer het jonge echtpaar na de plechtigheid met de gasten aan den bruiloftsdisch zit, zal de bekende pianist Ernst Schelling den bekenden Hochzeifs-marsdh van Men delssohn spelen. Schelling zal aan den vleugel zitten in zijn villa aan den oever van het meer van Genève, de tonen der muziek zullen per draadtelefoon naar Londen worden overgebracht en van daar draadloos naar Amerika. Het is een origineel denkbeeld, een Amerikaan ten volle waardig en voor den pianist misschien niet byster opwindend, maar wel zeer gemakkelijk. Een Duitscher beweert, dat hy een vloeistof heeft uitgevonden, waarin alles oplost. Nu ken ik zyn adres helaas niet, anders zou ik hem uit louter nieuws gierigheid zeker vragen, waarin hij deze vloeistof bewaart LETTEREN EN KUNST. ZANGSCHOOL RIEK STERN—FRANK Hier ter stede heeft zich gevestigd mevrouw R. Stern-Frank, zangeres en zangpaedagoge, die in de Berkenrode- straat 34, een zangschool heeft geopend, waar 5 September de lessen beginnen. Mevrouw Stern heeft langen tijd les gegeven aan de muziekschool van de da- mes Frank te Amsterdam, als concert zangeres is zy o.a. onder Willem Men gelberg opgetreden met de sopraansolo uit Mahler's vierde symphonie. Ook trad mevrouw Stern vaak op berkconcerten op. EEN NIEUWE WINKEL GEOPEND. Welbekend in Haarlem is de zaak van den heer A. H. die Bruyn op de Gedempte Voldersgracht. De heer A. H de Bruyn Jr. heeft een zaak in electri- sche en radio -artik s:en. loodgieterij, zinkwerkerjj en handel in sanitaire be- noodigdheden geopend, die hy hoopt even groote bekendheid te doen verwer ven als de zaak van zim vader, waar hy nu uitgetreden is. De winkel is ge vestigd Nieuwe Groenmarkt 17. en maakt een flinken indruk Op Zater dag, den openingsdag kleurden overal frissche bloemen tusschen het glanzen de nikkel van huishoudelijke toestelle tjes en het brons van lampekappen of de bruine toastjes van radio's. En er werd van dlafc alles druk gekocht. Loodgie terswerkzaamheden worden door de fa. De Bruyn ook uitgevoerd. Wii wenschen de zaak een succesrijk bestaar.. DANKBETUIGING VAN DEN BISSCHOP. Mgr J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem betuigt in „St. Bavo" zyn dank voor de feestgave by zyn bisschopswy- ding. De collecte voor deze feestgave heeft 34.000 opgebracht. „Vooral ben ik daarom zoo dankbaar, schryft de bisschop, „omdat ik door dit rijke geschenk in staat ben gesteld om te voorzien in verschillende nooden, waar van de verzorging aan my is toever trouwd. Ik noem o.a. de vemiewing der bisschoppelijke paramenten, de restau ratie der bisschoppelyke kap>el en van het bisschoppelijk paleis en vooral de ondersteuning van vele armen, nieuwe parochiën, die aan krachtigen geldeiy- ken steun zoo zeer behoefte hebben. Ik kan nu. dank zü de vorsteiyke gift-, die ik onw.-ar.gen mocht, op ruime wijze in al die behoeften voorzien". DE ABONNEMENTEN VOOR GOEDKOOPE VOORSTELLINGEN. In mijn artikel „Het slechte Schouw burgbezoek en een middel tot Verbete ring", sprak ik in ons blad van 12 Juli den wensch uit, dat het voorbeeld van het Arnhemsche Schouwburgbestuur, hetwelk met zoo'n groot succes vier se ries van zeer goedkoope abonnements voorstellingen had uitgegeven, ook te Haarlem navolging zou vinden. Spoediger dan ik had verwacht ging deze wensch al ln vervulling. Reeds twee dagen na het verschynen van mijn arti kel kondigde de directie van den Schouwburg aan den Jansweg haar plan aan om by genoegzame deelneming in het komende winterseizoen een serie heel goedkoope abonnementen voor voorstellingen der eerste tooneelgezel- schappen uit te geven en 5 dagen later kwam de Commissie van Beheer van onzen Stadsschouwburg met de mede deeling dat ook Haarlem het voorbeeld van Arnhem zou volgen en aan het pu- bliek een serie zeer goedkoope voorstel lingen in abonnement zou aanbieden. Ik behoef na my'n artikel in Juli nau- welyks te zeggen, dat ik het uitscho ven van deze goedkoope abonnementen door de beide Haarlemsche schouw burgen ten zeerste toejuich. Hierdoor toch wordt tegemoet gekomen aan de telkens weer terugkeerende klacht van vele fcooneelliefhebbers, dat het schouwburgbezoek voor hen te duur is. De prijzen voor deze b-nnementen f 1,50. f 1,25, f 1, f 0.85 en f 0.50 per voorstelling voor den stadsschouwburg en f 1.90, f 1.60, f 1.30, f 1, f 0.70 en f 0.46 voor den schouwburg aan den Jansweg zijn zoo laag gesteld, dat het publiek er nu in ruimen getale gebruik van kan maken. Zeer verstandig is het ook van de bei de directies om de prijzen zoodanig te bepalen, dat hierin alle kosten en rech ten zijn inbegrepen. Want het is juist een steeds weer terugkeerende klacht van het publiek, dat er bij schouwburg bezoek altijd zooveel bijkomt op de entrees voor belasting, auteursrechten, garderobe en plaatsbespreken. Met deze vastgestelde prijzen der abonnementen weet ieder mi precies, waar hy mee af is en dat de gewraagde prijzen ook wer kelijk de te betalen prijzen zonder meer zijn. Ook is het uitstekend ingezien van de directies om de abonnementen niet persooniyk te doen zijn, zoodat men bij verhindering de plaatsen aan ande ren kan overdoen. Dat men vaste besproken plaatsen voor de heele serie uitgeeft, heeft zyn vóór en zijn tegen. Een voordeel is het, dat men geen enkelen keer meer be hoeft te bespreken en men dus na bet nemen van het abonnement van alle verdere soesah die het plaats be spreken toch altyd met zich mede brengt af is. Ook voor den schouw burg ls deze regeling natuurlyk het ge- makkeiykst. Maar daar staat tegenover, dat allen, die eenmaal een minder goe de plaats krygemdeze minder goede plaats ook vcor alle voorstellingen be houden en het is zeer de vraag of velen niet liever de moeite van het plaats be spreken er voor over zouden hebben om daardoor de kans te krijgen ook eens op betere plaatsen te zitten. Een rege ling van plaats bespreken zooals by Bach na loting dus in het begin van het seizoen vóór iedere voorstelling ver schillend zou voor het publiek zeker blliyker en misschien ook voor den schouwburg daarom verstandiger zijn geweest. wy hebben nu af te wachten hoe de Haarlemmers op de geste der twee schouwburgdirecties zullen reageeren. De directies hebben nu alles gedaan om aan de klachten van de te hooge prij zen tegemoet te komen. Er is nu ten minste gelegenheid ook bulten de volks voorstellingen tegen lage entrees in een gezellig vollen schouwburg de goede ge zelschappen te zien spelen. Het was in de laatste jaren te voorzien, dat men op een of andere wyze deze richting uit moest gaan om de concurrentie van bioscoop en dancings eenigszans het hoofd te kunnen bieden. Niet alleen in Arnhem en in Haarlem ziet men dit ln. Ook Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel het gezelschap van Saalborn is er te Amsterdam toe overgegaan om goed koope abonnementen van 1 gulden per plaats voor twee avonden en één matinée in de week uit te geven. O! men in deze richting te Haarlem verder zal kunnen gaan byvoorbeeld door het uitgeven van meer series zal enkel afhangen van het aantal in schrijvingen van het publiek. De heer Van Hees deelde mij mede, dat zeker meer series zullen worden uitgegeven, wanneer hiervoor voldoende aanvragen voor de verschillende rangen mochten binnen komen. En ook de directie van den schouwburg aap den Jansweg die heel tevreden is over het tot nu toe ge nomen aantal abonnementen zal ze ker niet in gebreke biyven dit voorbeeld te volgen, als het haar blijkt, dat zy met succes een tweede of eveneens der de serie kan plaatsen. Ten slotte nog een opmerking naar aanleiding van een in Juli ingezonden stuk in ons blad van den heer Bölger. De heer Bölger was van meening. dat het voor een beter schouwburgbezoek wer.sehelyker zou zyn coupons tegen verminderde pryzen voor de gewone voorstellingen verkrygbaar te stellen dan het uitschryven van serie-abonnementen van goedkoope voorstellingen. My dunkt, dat de abonnementen de coupons niet zouden behoeven uit te sluiten. Ook in de door den heer Bölger aangegeven richting zou men te Haarlem een poging kunnen wagen om het schouwburgbe zoek aan te wakkeren. Alleen zitten er aan zulke coupons veel meer administra tieve bezwaren vast. Zco zal volgens een desbetreffende bepaling steeds ook op goedkcope coupons de volle belasting dus van den niet gereduceerden prys moeten worden betaald. Dit maakt, dat deze coupons nooit zoo heel veel goedkooper zullen kunnen zijn. Wel zou den de bijkomende kosten voor plaats bespreken en vestiaire by coupon die toch verplichten tot het nemen van meer plaatsen verminderd kunnen worden. De coupons zouden het voordeel geven, dat men zelf de voorstellingen zou kun nen uitkiezen wat by abonnement niet mogelijk is. Zy zouden allicht het schouwburgbezoek bevorderen: wat ten slotte zoowel de tooneelgezelschaocen als de schouwburgdirecties gelijkelijk' wen schen. J. B. SCHUIL. 12y2 JAAR VAN TROUWEN DIENST. Jb. MARS GEHULDIGD. Zaterdagmiddag heeft de Nationale Christen Geheelonthoudersvereendging, afdeeling Haarlem de concierge van haar gebouw „Het Blauwe Kruis" op hartelyke wyze gehuldigd. De by vele Haarlemmers welbekende heer Jb. Mars is 12)4 jaar geleden aangesteld tot be waarder van dit gebouw. Ter gelegen heid van dit jubileum was „het Blauwe Kruis" feestelijk versierd en hing de vlag uit. In de kleine zaal waren bloem stukken neergezet van de N. C. G. O. V. en andere vereenigingen, die in het ge bouw vergade rden. Een aantal leden en vooraanstaande personen uit de Haar lemsche drankbestryding hadden zich in wijden boog geschaard voor den tafel, waarachter straks het echtpaar Mars zou zitten, en waaromheen de familie leden, kinderen en kleinkinderen van den heer Mars, en ook diens hoogbe jaarde vader, hadden plaats genomen. De heer W P. J. Overmeer, voorzitter van de N. C. G. O. V. in Haarlem had de leiding van de huldiging op zich ge nomen. By het binnentreden van het Jubilee- rende echtpaar ontving men het met applaus. Het tiende vers van Psalm 58, „Gelooft zy God met diepst ontzag", werd door allen gezongen. De heer Ovenneer hield een toe spraak, waarin hy opmerkte, hoe dit welilcht de eerste maal was in 12)4 jaar, dat de trouwe wachter en zyn vrouw boven bleven en de poort onbewaakt^ Op de argeloopen 12)4 jaar wierp spr. een terugblik. Met liefde en toewijding heeft de heer Mars de Haarlemsche N. C. G. O. V. af deeling gediend. Van den ochtend tot den avond, en met onkreukbare eerlijk heid, waar de verantwoordelijkheid van den bewaarder toch gaat over duizenden. Al waren er dikwijls moeiiyke jaren, vooral in oorlogstyd. van ontevreden heid was by Mars nooit iets te merken. Hulde bracht spr. ook aan mej. Mars, die haar man met zoo grooten trouw terzyde stond De heer Overmeer bedankte het echt paar Mars. daarvoor hartelyk en ver telde, hoe overal ook in kringen buiten de vereeniging medewerking gevonden was, om het cadeau te kunnen aanbie den; een enveloppe met inhoud, die hy onder luid applaus overhandigde. Ds. H. E Beleer, Ned. Hen', pred. te Haarlem, sprak daarna. Hy trok een vergelijking tusschen den Romeinschen Mars. den stryder en dezen Mars, öi? ook een stryder is, maar geen geweld gebruikt en rustig strijdt hy den goe den stryd van de Christelijker. Geheel Onthouding. Dat hy dat nog lang za! mogen doen was de wensch, waarmee spr. sloot, Als penningmeester der N. C. G. O. V. gewaagde de heer G. de Bruin van da goede samenwerking met den bewaar der. De heer S. J. Vester, bekend figuur uit de drankbestrijding hield een kern achtig toespraakje, „Als wij niet zulke menschen hadden als Mars, zou er van onzen stryd maar een beetje terecht komen", eai hy. De heer A. Mars, zoon van het jubi- leerende echtpaar verklaarde, dat kin deren en kleinkinderen zich zeer getrof fen voelden door de huldiging door de vereeniging hun ouders bereid. Na mens hen schonk hij een mooie sche merlamp. De jubilaris bedankte tenslotte allen hartelijk. Na het gezamenlijk zingen van gezang 96 kregen de aanwezigen gelegenheid om persooniyk den jubilaris te felici- teeren. Daarvan werd een dankbaar en druk gebruik gemaakt. Wel is dezen middag het echtpaar Mars gebleken, hoe zyn groote verdiensten in ruimen kring gewaardeerd worden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL tabletten Rent U zeker, want hun werking Is onover* trefbaar bij verkoudheidszlekten van eiken aard. f Maar - kent U PASTILLES? Dezelfde fabrieken hebben bok dit eenig ln zijn soori zijnde middel gefabriceerd; hun werk zaam bestanddeel ls het nieuwe, buitengewoon krachtig werkende nlet-giftige ontsmeitlngsmiddel Trypaflavln; een der grootste ontdekkingen der laatste 15 Jaren op geneeskundig gebied- PANFLAVIN - PASTILLES laat men, evenals bonbons, ln den mond smelten, gevaarlijke bacteriën worden er door ver nietigd als door geen enkel ander middel. Zij beschermen tegen koude vatten en desin- fecteeren mond, amandelen en keelholte. Zij zijn .verkrijgbaar bij alle Apolhekers en Drogisten en mogen in geen huis onU breken, evenmin els Aspirin.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10