HAARLEM'S DAGBLAD p2E|ll| Sösl BBS WAAR HANDEL EN INDUSTRIE ELKANDER ONTMOETEN. STADSNIEUWS ACHMED Z0GU, KONING VAN ALBANIë. UAIV1IATE-thifi loopers FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle dinsdag 4 sept. 1928 derde blad De negentiende Jaarbeurs begonnen. EEN REDE VAN DEN HEER GRAADT VAN ROGGEN OVER DE JAARBEURS. (Van onzen eigen verslaggever) In fabrieken snorren driifvielen, in handelskantoren ratelen schrijfmachi nes: industrie en handel. En de industrie zou zonder den han del niet kunnen bestaan en de handel evenmin zonder industrie. zy grijpen in elkaar als de tanden van een tandwiel, als 't eene stilstaat, stokt het andere. En het is od de Jaar beurs dat handel en industrie elkaar ontmoeten, daar wentelen de groote tandraderen van het leven. En dit geschiedt thans, nu hedenmor gen de Jaarbeurs te Utrecht weer be gonnen is, voor de negentiende maal. De Jaarbeurs is in het leven geroepen, om beider belangen te dienen- de in dustrie de deelnemers dus heeft op de Jaarbeurs gelegenheid haar afzet- gebeid uit te brenden; de handel de bezoekers heeft od de Jaarbeurs ge legenheid rustig en vaak vcordeelig 111 te ktopen. De industrie heeft zich op gemaakt om in grooten getale en groote verscheidenheid op de Naiaarsbeurs te verschijnen; de handel zal ongetwijfeld van dit bijeenzijn van zoo vele en zoo verscheidene leveranciers gebruik ma ken om op de b?ste, gemakkelijkste en goedkoopste wijze zijn Inkoopen te doen. zich omtrent het vak. waarbij men ge ïnteresseerd is. te oriënteeren en zich meester te maken van de nieuwigheden, die deze Jaarbeurs op elk gebied brengt Een zakenman, die met zijn tijd rnet- gaat en zijn eigen belang begrijpt, be zoekt de Jaarbeurs te Utrecht. De on dervinding wijst dit uit Wie de Jaar beurs niet bezoekt, raakt ten achter bij den concurrent, die het wel doet. Bij den handel ligt het geheim van het suc ces in den voorsprong, dien men weet te verkrijgen boven zijn concurrent. Die voorsprong geeft de Jaarbeurs. De Jaarbeurs is een noodzakelijke schakel geworden in het nationale han delsverkeer en bewijst thans ook, een gelegenheid te bieden, waar men zich gemakkelijk op de hoogte kan stellen var» wat to den vreemde uitgedacht en gemaakt wordt, al is dit laatste uiter aard relaitief van minder belang. Het gaat de Jaarbeurs thans goed. diat blijkt onder andere toch reeds uit het feit, dat de Korenbeurs op het Süchtsche Vredenburg plaats moest ma ken voor het nieuwe vaste Jaarbeursge bouw. En het ls nu, na achttien beurzen, dat die Raad van Beheer het werk. het be antwoorden van de Jaarbeurs aan het haar gestelde doel, kan overzien. Zoo dat, toen gisteren vertegenwoordigers der Nedcrlandsche en buitenlandsche pers een bezoek aan Utrecht brachten om er vast eens een kijkje in zalen, stands en gangen te nemen, de heer W. Graadlt van Roggen de gelegenheid te baat naar» om over de Nedcrlandsche Jaarbeurs, haar toestand, toekomst en bestaans recht een rede uit te spréken, die. om ver schillende conclusies en beschouwingen, sterk de aandacht verdient. En zoo vertelde de immer-goedmoe- dtige secretaris-generaal van den Raad van Beheer allereerst iets over de ge schiedenis van de Jaarbeurs. De Jaarbeursplaat van voorjaar 1925 stelde voor een fcrachtigen arend, waar achter de zon boven den horizont rees. en deze van optimisme getuigende sym bolische voorstelling blukt niet té op timistisch geweest te zijn. Want na de eerste jaren van een schoonen. wat al te hevigen opbloei, na de angstige pe riode van malaise is eerst de laatste drie jaren de toestand van de Jaarbeurs normaal geworden. In tegenstelling me: de jaren 19201924 met hun depressies en valutamisère, zijn de latere jaren ze ker zeer gunstig geweest Er is vroeger vaak naar voren gebracht, dat de Ne- derlandsche Jaarbeurs alleen onder ab normale omstandigheden in zaken en internationaal handelsverkeer bestaans recht zou hebben. Nu is drie jaren lang de beurs gehouden onder vrijwel norma le omstandigheden, doch dit zegt niet veel. want een ten doode opgeschreven instituut kan soms gedurende drie Ja ren met kunst- en vliegwerk in 't leven gehouden worden. Van meer belang is het feit, dat zoo wel in aantal deelnemers als in opper vlakte expositie-ruimte een stijging valt op te merken, dat gezonde groei van het instituut zich ondubbelzinnig mani festeert. Het aantal deelnemers aan de Jaar beurs echter steeg voor de voorjaars- beurs 1926 tot de voor jaarbeurs 192S met 22 procent, het aantal vierkante Meter verhuurde expositieruimte steeg in diezelfde twee jaren tijds met 335-4 procent, stijgingscijfers dus. die de cij fers, welke eenigermate een beeld ge ven van den stand onzer volkswelvaart, aanzienlij!: overtreffen en den indruk bevestigen, dat de opbloei van het Jaar beursinstituut met grooter sprongen heeft plaats gehad dan de toeneming der algemeens welvaart. De van verschillende kanten, vooral vroeger vaak geuite opmerking dat een Jaarbeurs geen recht van bestaan had wordt hierdoor geloochenstraft. Maar tevens blijkt uit het zich vormen van een vaste kern van industrieelen, waar door zcih o.a. by de voorbereiding van deze Jaarbeurs het verschynsel voor deed. dat vóór de eigenlijke propaganda nog moest beginnen, drie maanden vóór den aanvang van de beurs, bijna, het ge- heele Jaarbeursgebouw al verhuurd was, ook uit het weder toetreden tot de beurs van groepen die zich na vroegere deel neming afgescheiden hadden, dat de Nedcrlandsche nyverheid de economi sche waarde van het Jaarbeursinstituut erkent, en dat er sprake is van een in- nerlijken groei en gezond-wording der Jaarbeurs. De heer Graadt van Roggen wees er ook nog op, dat het instituut ge boren is uit de eischen die het moderne handelsverkeer is gaan stellen, doch óók uit de eischen welke de tijdens en sedert den oorlog sterk toenemende industria lisatie van Nederland in het leven ge roepen heeft. Het nieuwe gebouw. De noodzakeiykheid om de beschik bare ruimte door den aanbouw van een tweede Jaarbeursgebouw te vergrooten, is een bewijs te meer voor het bestaan- recht van het instituut. Trouwens, zou den zakenmenschen op de obligatielee- ning hebben ingeschreven, indien zy de meening toegedaan waren, dat de Jaar beurs in normale tüden geen reden van bestaan had? De plannen werden 20 Februari openbaar gem - akt en op 1 Juli, dat is dus drie maanden na dien, kon met de voorbereidende werkzaamheden een begin gemaakt worden. De semi- permanente hal is thans verplaatst, tus- schen deze hal en het bestaande gebouw ligt nu de groote kuil met puin en zand en de oude fundamenten van het kasteel Vredenburg dat by burgertwisten onder bevel van een Utrechtsche Kenau in de eerste helft der zestiende eeuw plat ge schoten werd. Maar het is wel aardig te gedenken, dat op de grondvesten van het oude thans een monument voor het werken en denken van dezen tyd wordt opgericht. 1J SEBBMBBBB SBEEBBBBBEiSl Nieuwe semi-permanen te hal (reeds gereed cn in gebruik voor zuivel- werktuigengroep). Het nieuwe gedeelte, dat nog komen moet. Deel van het bestaande Jaarbeursgebouw. Op de Jaarbeurs. En nu de negentiende Jaarbeurs zelve Het is in hoofdzaak weer hetzelfde als op de vorige beursen. Alles is er geëx poseerd: van haarden, kachels om vuur in aan te maken tot een complete brandweerauto met materiaal om vuur uit te maken, mattenklopper en stofzui ger, bewegende wassen étalagepoppen en kinderpoppen, edelsmeedwerk, potten en pannen, stoelen, bonbons, regenjassen, radiotoestellen, boter- kneed-machines. prentbriefkaarten met „zalige" plaatjes en „gelukkig nieuwjaar, vloertegels en mastiekdakbedekking. badkuipen, zeepen, verrekykers, microscopen, en nog gewel dig veel meer. Van enkele stands is veel werk gemaakt, zoo ziet Philips er weer keurig en mooi uit, heeft een koekjesbakker alles aar dig gerangschikt, wist men hier en daar door maar weinige voorwerpen uit te stallen een stand smaakvol te maken. De radio-firma's zitten over het ge- heele gebouw verspreid. Zy kunnen daar door naar hartelust demons tree ren, zon der elkaar „in den weg" te zitten. In de semi-permanente hal zijn de verschillende zuivelmachines onderge bracht. Er zijn wat nieuwe modellen by en ook enkele nieuwe uitvindingen. Van deze groep is veel werk gemaakt, zy kan als vrij volledig beschouwd wor den en zal ongetwijfeld de belangstelling op zich vestigen van allerlei menschen die nauw met hét bedryf van ons kaas- boter-melk-landje in relatie staan. Vooral interessant is de afdeeling Ne- derlandsch Indië, een statistiek toont daar aan, hoe in 14 jaren tyd om eens iets te noemen de invoer van ruwe ongebleekte katoen uit Holland ln Indië van 4.235.000 gulden in 1913, ter- wyi daartegenover Japan in dienzelfden tijd zyn invoer van 671.000 opvoerde tot 9.334.000. In die koloniale afdeeling bevindt zich ook de stand van Radio-Holland en vlak er naast zit een man aan de tele graaftoestellen zoogenaamd te seinen en te ontvangen, om een indruk te geven van d wijze waarop tusschen Indië en het Moederland de betrekkingen onder houden worden. Weltevreden spreekt. Tot slot van dezen dag op de Jaar beurs hoorden wy de stem van den Aneta-omroeper Van Witsenburg. die enkele persberichten voorlas. De ont vangst was soms nog wel wat gestoord, op andere oogenblikken echter zoo vrij van ieder bygeluid als je maar wenschen kunt. Zcoals men weet. wordt thans op het Koningsplein te Weltevreden de Passar Gambir gehouden, en ter gelegenheid hiervan zouden by voorbeeld hedenmid dag de burgemeesters der beide Jaar beurssteden: Utrecht en Bandoeng, el kaar toespreken. Ook dit kruisgesprek zal voor het publiek te volgen zyn. De slot-Indruk is, dat ons land heel goed voor den dag is gekomen, dat er verscheidene interes sante buitenlandsche inzendingen zUn en dat men telkens weer den indruk krijgt: er wordt gewacht op het nieuwe gebouw. Dan zal de Jaarbeurs zich eerst kunn-ne ontplooien geiyk zy het dient te kunnen doen. malariabestrijding. NOORD-HOLLAND IN 1927. De verslagen en mededeelingen be treffende de Volksgezondheid van Aug. 1928 bevatten het verslag der commissie voor de malariabestrijding door de be volking in Ncord-Holland over 1927. De samenstelling der commissie bleef ongewijzigd. Met voldoening wordt gewag gemaakt van het goede werk der elf propagan disten. die thans gemiddeld twee dagen per week ter beschikking der commissie zijn, en de volle medewerking hebber, van de practiseerende artsen. De gezin nen worden bezocht, onmiddellijk nadat de ziekte hen getroffen heeft, de raad gevingen en aanwyzingen ter verdelging van muggen, die ze ontvangen maken zoo veel meer indruk, dan b'j een later bezoek het geval zou zyn. De toestand der geldmiddelen laat echter niet toe meer propagandisten aan te stellen, mede als gevolg van de weigering van 19 gemeentebesturen om 1 cent subsidie per inwoner te verlee- nen. Met de registratie van malaria-geval len op een kaart-systeem werd voortge gaan. Op 161 artsen, wier medewerking verzocht was kwamen van 15 geen mede deelingen binnen. 86 verrichtten vrij geregeld bloedonderzoek. Het aantal bekend geworden gevallen van malaria was 53 per 10 000 inwoners; in de 11 districten waren in totaal 1912 gevallen. Van het district Haarlem e.o. (X) kwam echter in verband met de annexatie en riekte van den propagan dist geen opgave binnen. Zooals alttfd gaf de maand Juni de meeste gevallen te zien. Een begin kon gemaakt worden met het vervaardigen van grafische voorstellingen der mala- ria-morbidlteit. Met vlugschriften, wandteksten,. wand platen en malaria-film werd propaganda gemaakt voor muggenverdelgtog. Van 95 gemeenten, tot een bedrag van f 3268.82. het Ryk 12.062.45) en de Provincie 3268.82), werd subsidie ont vangen. De rekening en verantwoording var. den penningmeester wyst aan een be drag van 21 325.34 aan ontvangsten en een batig saldo van 506.42. Op de begrooting 1928 is het totaal der ontvangsten en uitgaven geraamd op f 2500. De maldria-fllm werd 27 maal ver toond. FEEST BIJ DEN H.K.B. Prijsuitreiking. Goed zoo H. K. B., dat is het winter seizoen nog eens goed inzetten. Volop feest ineens, in eigen gebouw met vele gasten. Hier is weer getoond, dat de H K B. het nog u-el kan, na een zomer seizoen, waarin minder feest gevierd, maar wel gekegeld werd Want was deze feestavond van Maandag het begin van het winterseizoen, hy beteekende tege- lyk een beëindiging van het in de laat ste weken gehouden groote nationale kegelconcours, dat jaarlijks op de banen van den H. K. B. verrold wordt. De avond begon met -7at dansen, u-aarbij Stoeken's Band muziek levende. Wat zou de H. K. B. zyn zonder Stoe ken's Band? Wat hy met Stoeken's Band is, weet ieder kegelaar ln Haar lem, en dat, nu de Band gereorgani seerd is. de H. K. B. op het gebied van feestvieren weer méér is dan vroeger, was best te merken aan de stemming. Maandagavond. Toen de tweede voorzitter, de heer Jac. van Maris, de prijzen ging uitreiken kon liet nauwelyks stil meer worden, zóó werd er gepraat en gelachen. De heer Van Maris begon er zyn leedwezen over uit te spreken, dat de voorzitter, de heer B. Groenewegen dit maal door ongesteldheid verhinderd was de prijzen uit te reiken, maar kon tot zijn vreugde meedeelen. dat de toestand van den patiënt vooruit gaat Spr. verzocht een oogenblik stilte, om den heer Harry Kleinschmit, het over leden hoofdbestuurslid van den Ned Ke gelbond te herdenken, wat allen deden door zich van hun plaatsen te verhef fen. Dank bracht hy aan de commissieleden, de heeren Siegers en De Paus, voor hun bemoeiingen en aan de dames, die in zoo grooten re tale meewerkten aan het welslagen. Voorts dankte hy baan commissarissen. den administrateur, den lieer Verdel en alle anderen, die hun medewerking verleenden by het con cours. Daarna reikte de heer Van Maris met toepasseiyke woorden de prijzen uit aan alle kegelclubs, dames, heeren en paren, die er een of meer hadden weten te be machtigen, afgevaardigden van vele plaatsen namen ze in ontvangst, waarbij woorden van dank en waardeering door de laatsten gesproken werden. Vooral succes bleken de dames gehad te hebben, die een hooger puntental be reikten dan de heeren. Met applaus werden de prijswinsters begroet. Aangezien de stemming nog beter ge worden was en de atmosfeer zwaar ge laden met danslust is er tot laat in den nacht beweging geweest op den dans vloer. De Schóne Blaue Donau bleek nog grooter aantrekkingskracht te hebben, dan producten van moderne cultuur, omdat dozen avond vooral de ouderen een woordje mee wilden spreken. Zoo draaiden dan vele paren voor mo derne begrippen duizelingwekkend snel ln het rond op de befaamde driekwarts maten. Een onderbroking was het optreden van Tholen en Van Lier. die met humo ristische liedjes den menschen deden vergeten, dat ze niet dansten. En dat !s een groote verdienste, want als dansen niet zoo gezellig was, zou men het na het intermezzo niet met hernieuwden moed tot drie uur gedaan hebben. GEMEENT. DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING In het tijdvak van 16—31 Augus tus zijn in dc gemeentelijke zwem inrichtingen 29406 haden genomen verdeeld als volgt: Kleverlaan mannen vrouwen Abonnes 35 ets. hade/i 10 ets. baden Schoolbadcn 2991 2996 277 296 1083 1122 342 328 Totaal 4693 4742 Houtvaart mannen vrouwen Abonnés 1479 1194 35 ets, haden 73 70 10 ets. baden 529 415 Schoolbadcn 451 252 Kostelooze baden 8660 6489 Totaal 11191 8420 Skanderbeg de Derde. (Van onzen Balkancorrespondent). Weenen, Aug. Sterren vergaan en nieuwe sterren ko men op. Koningen en keizers verliezer, hun troon en nieuwe monarchen ver schijnen op het wereldtooneel. Keizer- ryken en konmkryken worden republie ken. en republieken worden koninkry- ken. De nieuwste koning, dien Europa thans krygt, is Achmed Zogu. die even als wyien zyn groot voorbeeld Napoleon eerst de voornaamste man ln de répu bliek Is geweest en zich dan door zUn volk tot gekroond heerscher liet uitroe pen. Hy is nog een jongeman, de nieuwe koning van Albanië: hy -werd ln het Jaar 1892 in het kleine dorp Mati ln Al banië geboren. Hy behoort tot den zoo- ser.aamden adel. oorspronkelyk tot een familie van grootgrondbezitters, die zich daardoor ,.begs" noemden. Achmed's vader voerde daarbij ook nog den titel ..Pascha", die hy van de Turken had gekregen, die toen nog heer en meester in Albanië waren. Achmed beg Zogu heeft een avontuur lijk lever, achter zich. Als kind reeds moest hy vluchten, daar zyn oudere broeder Dschelal het voorbeeld van Kain wilde volgen en zyn jongeren broeder naar een andere wereld wilde hei pen om in het bezit van diens erfdeel te komen. Achmed's moeder zond haar jongeren lieveling, vergezeld van enkele trouwe dienaars, naar Constantinopel. waar hU een Turksche school bezocht. Later keer de hy naar zijn vaderland terug en hy heeft, toen de prins van Wied ..Mbret" van het land werd. bij dezen nieuwen heerscher zijn opwachting gemaakt. Gedurende den grooten wereldoorlog koos Achmed Zogu afwisselend party voor de Oostenrijkers en voor de Ser viërs. Hy had een tamelijk grooten aan hang onder de Al ba neezen en hy kon de oorlogvoerende machten dus wel van nut zijn. De Oostenrijkers kwamen er ach ter. dat Achmed de Serviërs wilde hel pen. Zy arresteerden hem en brachten hem eerst naar Skoetari en vervolgens als gevangene naar Weenen. Hier bleef hy enkele maanden. Aanvankelijk scheen het. dat men hem ter dood wilde veroordeelen, doch men vreesde, dat men daardoor groote onaangenaamheden ln Albanië zou ver. oorzaken, en daarom werd hy maar weer naar zyn vaderland teruggestuurd, waar men hem scherp in het oog bleef houden. Na den oorlog werd Albanië ten dcele door Itaüaansche troepen bezet, onder welker bescherming te Durazzo een nieuwe Albaneesche regeering werd ge vormd. De nationale party van Albanië benoemde een tegen-regeering. die zich wist te handhaven, en weldra werd Achmed Zogu minister van blnnenland- sche zaken Di. kabinet moest na één jaar aftreden. Achmed Zogu reisde naar Italië, kwam een maand later weer in zyn land terug en verkreeg dezelfde por tefeuille, die hy eerst had gehad. Kabi netten kwamen en verdwenen nog vlug ger dan zy waren gekomen, één kabinet bleef slechts één week aan het bewind in een volgende regeering werd Achmed Zogu premier en tegeiykertyd minister van binnenlandsche zaken. Hy ging heftig tegen het parlamentarisme te keer. Er werd een aanslag op zyn leven gepleegd, doch Achmed werd slechts licht gewond. Hy trok zich voor korten tyd uit het politieke leven terug en de machtigste man in het ryk was nu zijn schoonvader, de rykste beg" van Al banië. Schafked Werlatxi. Men wist ech ter. dat Achmed nog steeds achter d« coulissen werkte, verschillende bir.ner.- landsche verwikkelingen deden een groot aantal lieden in toorn tegen hem r.tbranden en op den 24 Juni 1924 werd hy uit het land verdreven. Hy vluchtte naar Zuid-Siavië. terwül zyn schoon vader zyn toevlucht tot Italië zocht. Met behulp van Zuldslavlsche onder steuning en de toestemming van Italië trok Achmed Zogu aan bet hoofd van gewezen Wrangcl-troepen, die door een vriend van Achmed. den vroegeren Oos- tenrijkschcn officier Ghill.trdi werden gecommandeerd. Albanië binnen. HU wist zich meester te maken van de macht ln het land. hy wilde zijn schoon vader onschadelijk maken, hU zond zyn vrouw naar haar vader terug en hU be dreigde de gansche familie met den dood. wanneer zy zich verder in zUn por ticuliere regeeringsaange'.egenheden in mengde. Langen tyd heerschte hy oppermach tig als president ln het land en thans heeft hU zich. als een ware Napoleon ln zakformaat, tot koning laten uitroepen. Achter hem staan Italië en Mussolini. Als koning heeft hU den naam Skan- d.rbeg III aangenomen, dat beteekent zooveel als Alexander beg III oftewel vorst Alexander III. De eerste Skander of Alexander was niemand minder dan Alexander de Groote. De tweede Skanderbeg was de Albaneesche vryheidsheld Georg Kas- trlota. die den naam Skanderbeg aan nam. toen hy zyn volk voor helaas slechts korten tyd van de heerschappU der Turken had bevrUd en hy als koning over Albanië heerschte. Dat is thans ongeveer vyfhonderd Jaar geleden. De derde Skanderbeg is thans de nieu we monarch. Enkele Jaren geleden bracht Achmed Zogu een bezoek aan Weenen. Hy stond aan het hoofd van de een of andere of- ficleele deputatie en hy ging ook het be- beroemde kunst-historsche museum te Weenen bekijken. Hy interesseerde zich zeer voor de kostbare wapenverzameling en langen tyd bleef hU in aandacht ver zonken voor den helm van den Albanee sehen vryheidsheld Skanderberg II staan, die zich hier in een glazen vitoine bevindt. Hy vroeg, of men de vin-ine niet voor hem wilde openen en men gaf gevolg aan zUn wensoh. HU nam den helm in zUn harden. hU boog zich over het Uzeren hoofddeksel heen en hy drukte er een kus op. Dan legde hU den helm weer op zUn plaats en verliet hU dc zaal met rassche schreden. Natuuriyk worden thans reeds tal van kwinkslagen over den nieuwbakken ko ning gemaakt. Bijvoorbeeldzlln naam moest eigenlijk niet Skanderbeg, doch Skandalbeg of Schandaalbeg zyn. En waarom, zegt men. heeft het zoo lang geduurd, vóór hy tot koning werd ge proclameerd? Omdat Marischka, de bekende Weensche operetten-theaterdi- recteur. hem als Bn'.knnkoning voor een Weensche operette wilde engageeren en men daaromtrent onderhandelde! Eigenlijk hebben de Albancezen nog altijd een heerscher, want de prins van Wied heeft nooit officieel voor het „Mbret"-schap bedankt. W. M. BEKAAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. |-a GR, rtOUTSTR.IOi-iOi PERZISCHE v.THIEL va nap F 95 - DIACONESSENHÜÏS. Haarl. Predtkbeurtenblad berichten» met ingang van 1 September aan Zuster Titla Visser op haar verzoek eervol ont slag ls verleend als besturende Zuster van HaarL Diaconessenhuis. Zuster Tit ia was eerst werkzaam als wijkzuster, daarna als directrice van Tjikini en vervolgens als directrice van het Protestantsch Ziekenhuis te Brus sel. waar ze den wereldoorlog mode rn aak te. De laatste 41/2 jaar was ze besturende Zuster van het Diaconessen- huis. Als haar opvolgster treedt op Zuster L. H. Arntzer.ius, laatstelijk adjunct directrice van het Gasthuis voor lijders aan vallende ziekte te Amsterdam. L. VAN MIDDEN Maandag herdacht de heer L. van Midden, controleur der Comptabiliteit by de Nederlandsche Spoorwegen, alhier onder vele biyken van belangstelling den dag. waarop hy voor 25 jaar als surnum- mernir by de Staatsspoorwegen in dienst trad. In den loop van den dag werd de Ju bilaris in eer. hartelijke toespraak, na mens de Directie van de Ned. Spoor wegen gelukgewer.scht door den Inspec teur der Comptabiliteit den heer F. W. Grimberg, die hem een diploma en de gobruikeiyke enveloppe met inhoud over_ handigde. Van zyn collegas ontving de Jubilaris een fraai schildery. Voorts ontving hy veel bloemen, tele grammen. brieven, enz. verkeersongevallen Veisen- Maandagavond omstreeks 10 uur werd over den Rijksstraatweg een koppel paarden vervoerd, toebehoorende aan den heer S. te Haarlem. Naby het land goed ..Waterland" raakte een der paar den los, juist toen uit de richting Haar lem een luxe-auto met een flinke vaart kwam aanrijden. De auto waarin geze ten waren dc heer C. van S. te Vclsen cn een dame. reed tegen het paard aan. Ofschoon de botsing hevig was, werd het dier niet ernstig gewond. Van den schrik sloeg het op hol. doch bU de pont werd het gegrepen. De auto werd zeer ernstig beschadigd. Geen ruit bleef er heel, zoodat de weg bezaaid was met glas. Ook de kap werd geheel vernield. Daar de auto na de botsing nog een heel eind doorreed, wordt vermoed, dat de remmen niet ln orde waren. De po litie stelt een onderzoek ln. Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 1) HOOFDSTUK L Lois Margeritta Rode Ie zat o«p den rand van haar bed. een dikken en groven kop slappe thee in de eene hand en een brief in de andere. De thee was veel te zoet het broed dik gesneden al was het spaarzaam geboterd, doch zij was zóó to haar brief verdiept, dat zy geen tyd had om aan tekortkomingen van Lizzy als huishoudster te denken. De brief prijkte met een verguld wa penschild en het papier was stevig, en licht geparfumeerd. 307 Chester Square S.W. De Gravin van Moron heeft het noegen Juffrouw Reddle mede te dee- len dat zy haar werkzaamheden als inwonend secretaresse Maandag, den 27en, kan aanvaarden, Juffrouw Reddle kan zich verzekerd houden van een aangenomen werkkring, m-.-. ruimschoots tijd voor ontspanning. De deur werd opengeworpen en het roede en glimmende aangezicht van Lizzy kwam te voorschijn. .3adkamer vrij," sprak zij kort. .Neem liever je eigen zeep mee men kan door het stukje dat er nog ligt heenkij ken, Er is één droge handdoek en één half natte. Wat is dat voor een brief?" ..Hy komt van myn gravin ik ga Maandag weg." Lizzy trok een scheef gezicht. Zy had klaarblijkelijk haar eigen mee ning over de nieuwe betrekking. „Mijn wijze van spreken is niet- erg deftig, geloof ik", merkte Lois spot tend aan. Lizzy keerde met een handigen zwaai de eieren in de braadpan om ..Daarom voelde hy zich aangetrokken, wil ik wedden", zeide zij veelbeteeke- nend, en het meisje kreeg een kleur. „Ik wenschte dat je van dien naren jongen man niet sprak alsof hij een god heid was." antwoordde zy afgemeten. Doch Lizzy liet zich niet gemakkeiyk uit het veld slaan. In een aaneenge schakelde beweging wischte zy zich het klamme voorhoofd met den rug haar hand af. wierp de plan kletterend ln den gootsteen en liet zich een stoel neervallen. „Hy bezit niets alledaags, zooals de meesten V3n die mannen die kennisma king zoeken", zeide zij bedachtzaam, ,.hy is wat deftig, dat verzeker ik je! Hy be dankte my als ware ik een dame van adel en uitte geen woord dat niet op de voorpagina van het Baptisten-Weekblad zou kunnen worden gedrukt. Toen ik verscheen zonder jou was hy zichtbaar teleurgesteld. En. weet je, het was geen compliment tegenover mij toen hy langs zyn neus keek en opmerkte: Hebt gij haar niet mede gebracht?" .Die eieren zijn verbrand", zeide Louis. .Dn een heer", vervolgde de halsstar rige Lizzy. ..Zyn eigen auto. En de uren die wy besteedden aan het op en neer wandelen in Bedford Row. alleen om zoo te zeggen een glimp op te vangen van jou, zouden een hart van steen hebben doen smelten." ..Het mijne is van koper." antwoordde Lois met een glimlach. ..Maar heusch. Elizabetta. ik vind je belacheiyk." „Je bent de eerste die mij Elizabetta noemt sedert ik gedoop: werd", merkte de steno-typiste op, .doch zelfs dat doet wat my betreft, aan het onderwerp niets af. Mynheer Darn..." .Deze thee smaakt naar een aftreksel van hout", viel het meisje haar plagend in de rede. en Lizzy was menschelyk ge noeg om zich gekrenkt te voelen „Hooide je den ouden Mackenzie gis teravond?" vroeg zy. en toen Lois het hoofd schudde: .Dij speelde de barca role uit Hoggenhelm's Vertellingen of is het Hoffmann? Ik kan die nanv?n nooit onthouden. Ik begryp niet. dat een Schot op de viool kan spelen, ik dacht dat zy alleen op den doedelzak bliezen." ,Jiy speelt prachtig", zeide Lots „Somtijds, doch slechts zelden, komt de muziek tot mij in myn droomen." Lizzy trok haar neus op. „Het hartje van den nacht ls in het geheel geen tijd om iets te spelen." verklaarde zy met nadruk. „Hy moge onze huisheer zyn. doch wy hebben recht op onze nachtrust. En er loopt een streepje by hem door, dat is vast." ..Maar een vriendelijk soort van streepje." trek Lois zyn party, .en ny is een beste oude man." Lizzy snoof voor de tweede maal. „Alles op zUn tyd" merkte zU luchtig op. en. opstaande, nam zy een derden kop en schotel uit de kast plaatste ze rammelend op de tafel, schonk thee in en goot een rijken scheut melk in het donkerbruine vocht. .Het is jouw beurt om het hem be neden te brengen", zeide zU, „en )e zou hem tc verstaan kunnen geven, dat het eenlge buitenlandsche muziekstukje, waarom ik geef, ..Avondstond in Italië" is." Het was hun gewoonte lederen morgen een kop thee te brengen aan den ouden man. die de verdieping beneden hen be woonde, en die, behalve dat hy hun hutsheer. altijd zeer vriendeiyk Jegens de beide meisjes was. De gunstige lig ging van het huis en de gretigheid waar mede vreemdelingen zich ln dit gedeel te van Londen vestigden, hoe hoog de gevraagde huursom in de Itallaar.sche wyk ook mocht zyn ln aanmerking ge nomen was hetgeen de meisjes betaalden b'Jna belachelijk. Lois begaf zich met de thee naar be neden en klopte aan een van de twee deuren op het benedenportaaJ. Het ge luid van schuifelende voeten over den kalen vloer werd hoorbaar, de deur werd geopend en over zijn met hoorn omran de brilleglazen heen. zag Rab Macken zie met welgevallen, naar de lieftallige verschynlng. „Ik dank u zeer. ik dank u zeer, Juf frouw Reddle." sprak vriendelijk, den kop uit haar hand aannemende. ..Wilt 'X geen stukje van my hooren? Ik heb mijn oude viool weer terug. Heb ik u gisteravond niet gehinderd?" .Neen, het spyt my dat 3c u niet hoorde." zeide Lois, kop en schotel op de heldorgeboer.de kale tafel neerzettende. Kraakzir.de!Uk en slechts van de hoognoodlge meubels voorzien, vormde de kamer een zeer passenden achter grond voor het kleine oude mannetje m zijn wijde broek, roode pantoffels en zwart fluweel en Jasje. Het gladgescho ren aangezicht was vol rimpels en groe ven, doch de flelsblauwe oogen ouder de borstelige wenkbrauwen waren scherp. Met een teedere llefkoownde aanraking r.jun hy de viool van het zytafeltje waarop zy lag. ,.Mur.:ek ls een heeriyk beroep", zeido hy, mits men er zyn tyd aan kan wy- den. Doch het toorveel ls verderfoiykl Ga nooit aan het too nee!. Jonge dame. Biyf aan deze zijde van het voetlicht. Die tooneclmenschen zijn een raar. on betrouwbaar volkje". Met een hoofdknik legde hU nadruk op zyn woorden en vervolgde.Er was een tyd dat ik myn plaats had in de laagte, ln het orkest, en naar haar dansende voetjes zat te kijken. Zy was een allerliefst meisje. Niet veel ouder dan gy nu zyt, met iets hooghartigs, zooals toor.ee:- menschen hebben. En hoe Ik ooit den moed kon vatten om haar ten huwelijk te vragen, heb ik nooit begrepen". Hy loosde een zworen zucht. ..Maar. ach! Ik leefde liever in een denkbeeldig para dijs dan in het geheel geen paradijs, en twee Jaren lang.. Hy schudde het hoofd. ..Zy was een bevallig meisje, doch iy bezat een misdadigen geest. Dat is som mige meisjes eigen. Zy luisteren n:?t naar hun geweten en kenner, geen wroe ging- En by gebrek aan geweten en aan wroeging en aan oordeel der onder scheids. ach. dan ls er niet veel waa- - voor zy terugdeinzen tot aan moorc (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9