overwerkte zenuwen MET DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- RE1S-VEREENIGING NAAR ZWITSERLAND. BINNENLAND HAARLEM'S DACBI'AD ZATERDAG 8 SEPT. 1928 Hotel-avonturen De Aareschlucht Meiringen. Voor ik dit verslag vervolg, wil lk hier toch nog even neerschrijven, dat het voor ons jonge menschen iets heer- lUIcs. doch zeker niet overdadig moeilijks was, zoo'n gevaarlijke toaht, doch ik heb diep respect, voor de meer ouderen van ons gezelschap tde oudste was een dame van 66 jaar), die zich door niets hebben laten weerhouden en alles heb ben medegemaakt van begin tot eind. Ik durf dan ook gerust neerpennen, dat personen, ook al zijn-zij een 60 a 65 Jaar oud, een dcrgelijken tocht door Zwitserland met de N. A. R. V. gerust mede kunnne maken, dat dat zij bang behoeven te zijn, ergens achter te moe ten blijven. Net een half uur vóór v/iJ aan 't hotel kwamen, waar we zouden lunchen, kwam een bul opzetter., die zich vlak boven ons ontlastte, zoodat we in minder dan geen tijd doornat werden. Vermelding verdient, dat de hotelhou der ons iemand per motor tegemoet stuurde, die informeerde hoe we over den Grimsel waren gekomen en hoe laat of wij dachten in 't hotel te kunnen zijn, dan zou hij zorgen, dat alles klaar stond, wat ook bij aankomst inderdaad 't geval bleek te zijn. Om half drie kwamen wij in ons hotel Handerkfall an der Grimseistrasse aan. waar een heerlijk open houtvuur ons welkom scheen te heetern We deden de natte jassen, kousen en schoenen uit en verwisselden alles, voor zoover we bij ens hadden, voor droog en.... or-s omdraaiend was al het natte goed spoorloos verdwenen. Wat bleek nu? Zonder dat we ook maar iets hadden gevraagd, hadden de hotelbedienden al les weggehaald en bij de groote keuken vuren tc drogen gehangen. Om half vier vertrokken wij weer te voet naar Innertkirchen, al maar da lend langs een goeden weg. doch 't eer ste uur regende het weer „baksteenen". zoodat we weer flink nat werden, dat wil zeggen alleen aan kousen en schoe nen. want goede regenjassen zorgden er voor. dat wij het niet al te hard te verantwoorden kregen. Van ons middaghotel af naar Innert kirchen was 't 3 uur gaans. Daarom zorgde de leider voor een paar auto's voor enkele oudere dames, die in ver band met den vermoelenden sneeuw- tocht van 's ochtends, het laatste eind bever „auto-den". Doch de loopers behoefden geen spijt te hebben van hun wandeling, want na een klein uur werd het prachtig weer. en de omgeving was buitengewoon mooi. Te zeven uur kwamen wU echt gezond vermoeid, in hotel Al pen-Rose te In nertkirchen aan. Direct kamerindeeling en nadat wc ons wat hadden opgeknapt, diner, waar na de meesten-geen vermoeidheid meet gevoelden, en den avond verder gezellig samen doorbrachten. Den volgenden dag om half zeven al weer op en om acht uur vertrokken wij naar de bekende Aareschlucht. Deze schlucht of sleuf is werkelijk iets moois. Daar stroomt de rivier de Aare met donderend geweld door een zeer nauwe opening. Vandaar dc naam Aaresleuf of Aareschlucht. Ter bezichtiging van deze kloof is een bruggetje tegen of liever hangend aan de rotsen, gemaakt. Dit bruggetje is niet minder dan 2000 Meter lang en loopt dan ook de geheele sleuf door. Na bezoek aan de Aareschlucht een klein stukje wandelen en toen per kabel baantje naar de Reichenbachfa.il, De fitll is 53 Meter hoog en stuift niet zoo'n klein beetje af. zoodat 't daar wel lijkt te regenen. Na bezichtiging van dezen prachtigen waterval weer stijgen en wel naar den Rosenlanlgletscher. Het weer was niet schitterend doch ook niet bepaald slecht. Na een mooie wandeling, doch met heel weinig uit zicht, want de wolken hingen zeer laag. kwamen wU om half één aan 't hotel, waar wij lunchten. Na de lunch, brak de zon door en die wist de kolossale wolkenmassa's op de vlucht te jagen. Een gedeelte van het gezelschap ging mat den leider op stap om de Roscn- lanischlucht te bezichtigen, doch ver schillenden prefereerden een gezellig zitje op het terras van 't hotel. De Rosenlanischlucht is veel woester dan de Aareschlucht en daar de meesten van 't standpunt uitgaan, hoe woester hoe mooier, was dus deze sleuf mooier. Vermeldenswaard is. dat het bruisend water in de rotsen een olifantskop heeft uitgesleten. Men kan de slurf, slagtan den enz. zeer duidelijk waarnemen, Om 4 uur vertrokken we naar Meirin gen, langs denzelfden weg als wij geko men waren, doch nu was de wandeling 100 procent meer waard, want 't was inmiddels schitterend weer geworden en 't uitzicht was natuurlijk daardoor veel mooier. Wat was 't daar een echt-Iandeiyke omgeving. Overat, ook over den weg. liepen de grijze bcrgkoelen. met klinge lende bellen om den hals, te grazen. Dat geklingel is een geluid, dat bU zoo'n Zwitsersche bergweide schijnt te behooren; 't geeft als het ware leven aan de omgeving. Behalve een herder is ook nog een liond bij zoo'n kudde aanwezig en wan neer het geklingel van zoo'n bel wat ver weg klinkt, springt de hond op. doet dcor geblaf de koe keeren en brengt haar. zonder dat de herder zich er mee bemoeit, weer netjes by de kudde terug. Enkele leden van ons gezelschap zagen (als dit niet waar is. Jok lk in commis sie) hoog boven zich. een arend cirkelen. Het spijt me. dat ik dat niet heb gezien, maar als Je in Zwitserland reist, heb Je wel tien paar oogen noodig. om alles te zien. wat te zien is. Om half zes waren we weer beneden en daarna nog enkele minuten loopen en we waren in ons hotel te Meiringen. waar ter onzen ecrc. dc Hollandsche vlag was uitgestoken. Na het avondeten ging ieder op eigen gelegenheid Meiringen bezichtigen en natuurlijk des avor.ds den verlichten water bekijken. Het was een buitengewone aanblik. V. dat steeds maar met donderend geraas neerstortend water, door groote schijn werpers in verschillende kleuren ver licht. doch deze verlichting duurde slechts kort. zoodat enkele laatkomers wel een waterval, doch geen verlichting meer zagen. Het verdere gedeelte van den avond werd met :;ang van ons dikke nachte gaaltje en voordrachten van enkele heeren gezellig doorgebracht. Op dezen avond kwam ook ter sprake, hoe wij één van onze medereizigers, die het geluk of ongeluk had den 22sten jarig te zijn, op de meest aardige wijze konden verrassen. Door omstandigheden kon die ..jarige Job" niet anders op reis. dan juist die week. waarin zijn verjaardag viel. Er vormde zich een kleine commissie, die op zich nam een geschikt cadeau te gaan koopen. En het was ongeveer 11 uur toen we weer eens voor een keertje naar bed gingen. De afspraak was om half acht ontbijt, dus 7 uur op, doch het mocht niet zoo zijn, omdat onze nieuwbakken porder of liever gezegd pordster, notabene de oud ste dame van het gezelschap ons maar liefst «n 6 uur wakker riep. Er werd, ik was helaas ook slachtoffer van deze „wakkere" dame. op oorverdoo- vende wijze op mijn deur gebonsd en ik schrok ..uit zoet gedroom" wakker, met de aarwording, dat de wereld of lie ver a.eer speciaal ondergeteekende. op z'n kop stond, doch toen ik eindelijk mijn positieven bij elkaar grabbelde en bemerkte, wat er gaande was, vroeg ik vol edele verontwaardiging, wat dat lawaai moest beteekenen, waarop ik ten antwoord kreeg, dat ik per expresse-be stelling mijn bed uit moest. Inwendig mompelend en bedoelde da me veel kwaads toewenschend, besloot lk toch maar, op te slaan, w^nt *t was heerlijk weer. Speciaal vermelding verdient voorts dat te 6.03 uur zich een ware doodschrik van ons gezelschap, ingedeeld in een ander hotel, meester maakte, omdat 't gebouw op z'n grondvesten stond te schudden; 't leek wel *n aardbeving. Alles vluchtte, bagage in wanorde achterla tend. doch halfweg de trap gekomen, kwamen zij tot de ontdekking, dat van een aardbeving of iets dergelijks geen sprake was, doch dat één van de jongste mannelijke telgen, uit pure levensblij heid even zijn keeltje had opengezet, met bovengenoemd resultaat. Allerlei lieflijkheden waren zijn deel. terwijl één zelfs zoo voor z'n welzijn was bezorgd, dat hij hem een goede carrière als kermiszanger toewenschte. De aldus verguisde en versmade zan ger wischte tranen van gevoel van z'n gezicht en innerlijk diep gekwetst, wist- hij met smaak een achttal broodjes naar binnen te werken. Om half negen vertrokken wij per trein naar Brl^nz. Onze eminente lei der had nog kans gezien even met den stationschef te „smoezen" met 't resul taat. dat zelfs voor dat korte eindje sporen een gereserveerde wagon werd aangehaakt. P. G. VAN ENGELEN SPOOR EN AUTOBUS. EEN PROTE5TACTIE LIMBURG. IN Tijder.s het bezoek van der. minister van Waterstaat, mr. Van der Vegte aan Maastricht, hadden verschillende auto riteiten een onderhoud met den minis ter. meldt de Tel. Speciaal in verband met de onlangs geconstateerde scheu ring in een der piilers van de Maas- tritsche brug stelde men den minister verschillende vragen. De minister zei een spoedige oplossing van dit vraagstuk toe. De burgemeesters van Maastricht. Meerssen en Valkenburg hadden een on derhoud in zake de concessieverleenin- gen voor autcbusdiensten in Zuid-Lim burg. in het bijzonder betreffende die van den L. A. D., die een dienst tus- schen Maastricht, Heerlen en Valken burg onderhoudt. De minister gaf aan de ondernemingen in overweging nieu we concessie-aanvragen in te dienen Naar wij vernemen, wordt momenteel Ir. Limburg in verband met deze zaak een massale actie op touw gezet. In breede lagen der bevolking is men van plan te protesteeren tegen de verkeersbelemme- ringen in Zuid-Limburg, en tegen de wijze en de voorwaarden waarop, blijk baar op advies van de Nederlandsche Spoorwegen, autobusconcessies worden verleend en geweigerd. Aan verschillende vooraanstaande personen is reeds ge vraagd in een comité van actie zitting te willen nemen. BELGISCH JACHT GESTOLEN. GESTRAND OP DE SCHELDE. Donderdagochtend is het Belgische jacht Squibs, eigenaar de heer Roosens. uit Antwerpen gestolen. Later is het jacht nabij Walsoorden omhoog gevaren. Inmiddels was de heer Roosens met een andere motorboot uit Antwerpen ver trekken. heeft te Walsoorden den briga decommandant van de Koninklijke Ma- rechaussdc aan boord genomen, en is naar het gestrande Jacht gevaren, al waar zich een persoon, die Engelsch sprak, aan boord bevond. Deze lag. toen men aan boord kwam. te slapen. Vol gens zijn verklaring bleken er nog twee andere personen aan boord te zijn ge weest. Deze is de politie nog niet op het spoor. De berging van de Squibs is in middels opgedragen aan Smit's Berglngs bedrijf t: Wcmeldinge. Het Jacht zal door de politie in beslag worden geno men.- terwijl <ie persoon, die op het schip werd aangetroffen naar Middel burg is overgebracht, meldt de N. R. Ci INDISCHE ARTSEN ZIJN ONTEVREDEN. OVER 'T INSULINDE- RAPPORT UIT HOLLAND. Aneta te Weltevreden heeft dr. Van Lonkhuyzen, van den dienst van volks gezondheid geïnterviewd naar aanleiding van de telegrammen uit Den Haag be treffende het rapport der commissie van onderzoek naar de ziektegevallen aan boord van de Insulinde. Dr. van Lonkhuyzen achtte het nutte loos, de polemiek op deze wijze voort te zetten, en hy zal zün eindoordeel opschorten totdat hij het rapport van de commissie bestudeerd zal liebben. Zoolang hij dit niet heeft kur en doen. is er voor hem geen aanleiding, zijn oorspronkelijke meening te wijzigen, die is, dat de commissie van de drie profes soren onvoorzichtig heeft gehandeld door beschuldigingen te uiten tegen de medici te Batavia, zonder behoorlijk ge oriënteerd te zijn omtrent hetgeen gj- schied is tusschen den daturn van aan komst van de Insulinde en dien van het vertrek. Aneta heeft ook dr. De Langen ge ïnterviewd, die voorlopig met een paar woorden slechts formeele punten wenschte aan te roeren. „Mij is indertijd gevraagd", zoo zei dr. De Langen, „of bij de patiënten de diagnose roodvonk mocht worden gesteld, en ik heb geant woord: neen, en dat zeg ik ook nu en i lieb daarvoor gegronde redenen. Naar die redenen heeft de commissie nooit ge vraagd, hetgeen toch zeer gemakkelijk zou zijn geweest. Indien men van oordeel is. dat een brief te lang duurt, waarom dan niet getelegrafeerd, of eventueel een radiokruisgesprek aangevraagd? Over ons maar zonder ons. Dit zou ongetwijfeld door den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie zijn toegestaan. Maar wij zijn van denk fouten beschuldigd en van onvoorzich tigheid, zonder eenig verhoor. Beschuld: ging is uitgesproken over ons. maar zol der ons. de commissie begaat een groo:e denkfout. Om ons te besohuldigen moet men met aankomen met hetgeen te Marseille is gebeurd, maar met hetgeen hier is ge zien bij de beëindiging van de uitreis en het begin van de thuisreis. Nu ziet de commissie, naar zij zegt. plotseling reik halzend uit naar onze meening, maar zot heden heeft dat belangrijke punt haar totaal niet ge'mteresseerd. Wanneer men het onnoodig vindt direct met ons van gedachten te wisselen, waarom dan met de publicatie niet gewacht tot het rapport in ons bezit was? Dan zouden wij kunnen antwoorden. Nu moeten wij rustig aanzien, dat in alle landen een onbillijke smet geworpen wordt op den goeden naam van de medici te Batavia, dat hard is voor de Nederlanders, die er altijd trotsch op zijn dat „TheDutch have the best medical service in the east.". En dan het lakonleke advies van het tweede telegram: „Wacht rustig ons rapport af'. Wel een goede raad voor menschen die popelen om te antwoor den. Maar wij zullen correcter, wij zullen collegiaier zijn. Wij zullen afwachten, tot het rapport is aangekomen, en ons zeer groote materiaal van wetenschap pelijke argumentatie bewaren tot dan. Als het ook in Nederland de gangbare meening is, dat de wijze waarop het rapport opgemaakt en gepubliceerd is, volkomen correct is. dan zal ik met de vei-zuchting moeten eindigen, dat de medische ethiek is het veel gesmade In- .dië toch heel wat hooger is dan in het dierbare moederland. Indië miskend. Het Bat Nieuwsblad, kantteekeningen makend by de wijze van werken van de Insuiinde-commissie. noemt de bestrij ding dcor de commissie gevoerd een voorbeeld van de manier waarop een wetenschappelijk debat niet moet worden gevoerd, namelijk rechtstreeks en per soonlijk. Het blad laakt het zeer scherp, dat de commissie Indische gegevens en Indische inzichten blijkbaar niet ncodig vond. waarin zijns inziens de kern van het betreurenswaardige conflict is gelegen De commissie draagt volgens het blad aile schuld voor het uitbreken van lier conflict. NIEUWE INDUSTRIE GASBUIZENFABRIEK TE MAASTRICHT. In tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten heeft Woensdag de officieele in- bedrijfstelling plaats gevonden der gasbuizenfabriek der N. V. Staalfa briek te Maastricht. Namens den Raad van Commissarissen werd allereerst het woord gevoerd door den president-com missaris. den heer Hartogg. die het be staan der fabriek schetste, zooals die op het oogenblik is. aldus de Tel. Spr. wees op de zeer gunstige ligging der fabriek aan spoor, water en in de nabijheid der mijnen. Het kapitaal der fabriek bedraagt f 900.000, terwijl de capaciteit 12.000 ton buizen per jaar be draagt bij acht werkuren per dag. Het benoodigde gas, vier millioen kubieke meter wordt door de fabriek zelf gepro duceerd. Dat deze industrie levensvat baarheid bezit, blijkt reeds uit het feit, dat thans reeds de geheele productie voor het volgend Jaar verkocht is. Minister Van der Vegte noemde in bedryfstelling van deze fabriek een be langrijke gebeurtenis voor Limburg, ja voor het geheele land. Vervolgens werd de openingsplechtig heid door minister Van der Vegte ver richt. Het gebruikelijke lint werd door geknipt waarna de fabriek in bedrijf kwam. Spoedig rolden de eerste gloeiende gasbuizen den genoodigden voor re voe ten die daarna een rondgang door de fabriek maakten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. cl^jApoüienDrogisjen. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag der Konigin zijn, behalve de eerder in ons blad genoeipde. nog de volgen de onderscheidingen verleend: is toegekend: de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: A. G. Nijhuis, tuinbaas in dienst van den heer R. Graaf Schinrmelpenninck, te Diepenheim; Johs. Wisse, tuinbaas in dienst van mevrouw de wed. Vader van 's Graven polder Kolff. te Wissekerke; in brons aan: J. G. Henderson, agent van politie te 's-Gravenhage; J. Jansen, agent van politie, te Am sterdam; G. G. D. van der Wijst, agent van po litie, te Amsterdam; A. Janssen, dijkwerker in dienst der Graven Delia Faille de Leverghem, te Dinteloord J. Reuser, kooiman, te Sprang-Ca- pelle; W. van Essen, arbeider, in dienst van Graaf Bentinck, te Amerongen; G. H. Lefeber, tuinman in dienst van dr. Luyken, huize „Landfort" te Gen- dringen B. Maurits, te Alphen aan den Rijn, knecht in een kaaspakhuis van de firma G. Klaverweide en Zn., te Amsterdam; L. van den Berg. tuindersknecht bil den heer A. H. Verwey, te Berkel en Ro denrijs; P. H. van der Giessen, landbouwers knecht in dienst bij de familie de Zeeuw te Ridderkerk; P. Molenkamp, tuindersknecht in dienst van de N. V. Hendriksen's Han- delskweekerij, te Zoeterwoude; K. Stolk, veldarbeider bij de familie van der Sluis, te Klaaswaal; P. de Boe. arbeider, te 's Heer Arends- kerke; L Jansen, landbouwersknecht, te Groede: M. van Dongen, veldarbeider, te Brou wershaven: P. Slaager, arbeider, te Burgh (Z.); J. Bonsma. boerenarbeider, te Sexbie- rum; J. B. Bielders, tuinbaas in dienst van den heer jhr. mr. Testa, te Houthem; P. J. Mager, werkzaam in het land bouwbedrijf van den heer L. Merkelbach te Wlttem; in goud aan: Mejuffrouw J. M. A Tönls (zuster Fi delia) hoofd der St. Antonius-bewaar- school te Amsterdam; in zilver aan: W. J. Kalff, bode by het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage; H. Brouwer Sr., technicus 1ste klasse by de Rijksuniversiteit te Leiden; M. J. G. Nebbeling, concierge bij het Tandheelkundig Instituut der Rijksuni versiteit te Utrecht; E. Theyssen, amanuensis bij het Zoölo gisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Groningen: Ph. P. Tetteroo. amanuensis bij de Mechanische Technologie der Techni sche Hoogeschool te Delft; J. H. Derix, concierge aan 't Roomsch- Katholiek gymnasium te Rolduc; H. Kramer, concierge aan de Rijks- hcogereburgerschool te Zaltbommel; J. H. M. Passtoors, te Amsterdam; P. J. Smeets, concierge aan de Ko ninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's-Hertogenbosch; in brons, aan: J. S. P. Visser, tuinknecht in den Hor tus Botanicus der Rijksuniversiteit te Utrecht; C. A. E. Volckmann, laboratorium-be diende 1ste klasse bij de pathologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen; J. Hulsinga, bediende 1ste klasse bij het Gebouw voor Decoratieve Kunst der Technische Hoogeschoo\ te Delft; in goud aan: den opperseiner G. H. Nottrot, uit te reiken de medaille met de zwaarden; den loodsschlpper der 1ste klasse T. Kooiman; in zilver, aan: den konstabel-majoor T. P. Stam, uit te reiken de medaille met de zwaarden; den torp«dist-majoor J. Bakker, uit te reiken de medaille met üe zwaarden; den opperziekenverpleger H. Welp, uit te reiken de medaille met de zwaarden; den schrijver-majoor P. H. Sssers, uit te reiken de medaille met de zwaarden; den sergeant der mariniers A. van Brummelen, uit te reiken de medaille met de zwaarden; den eerste-gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip Noordhlnder, A. J. De Munck: den gepensionneerden opzichter-ma chinist bij 's Rijks kustverlichting M. J. Besteling; den loodsschlpper der 2de klasse aan boord van een motor-betonnings- en ver lichtingsvaartuig G. Dryver: den bureelbeambte 1ste klasse bij de Rijkswerven H. J. Reisig; den bureelbeambte 1ste klasse bij de Rijkswerven R. Dijkstra; den opzichter van politie bij de Rijks werven J. P. Gelauf; den commandeur der conserveerders by de Rijkswerven H. J. Vader; den bode bij het Departement van Ma rine H. Hof mans; in brons, aan: den korporaal-konstabel D. J. Matze, uit te reiken de medaille met de zwaar den: den korporaal-hofmeester G. T. van Zutphen. uit te reiken de medaille met de zwaarden; den matroos-kok bij het Loodswezen P. Witte; den schrijver bij het Loodswezen P. Jansen; den machinebankwerker 1ste klasse bij de Rykswerven J. H. Frijdal; den werfwerkman by de Rykswerven R. Boom; in goud (by bevordering), aan: J. wybenga, adjunct-commissies der registratie en domeinen met den per- sconiyken titel van commies ter direc tie der registratie en domeinen te Am sterdam; in goud, aan: L. F. Rutgers, adjudant-onderofficier, tijdeiyk werkzaam by het Departement van Financiën; in zilver, aan: J. Voerman, bode by het Departement van Financiën: L. Noort. bode by het Departement van Financiën; J. Th iel, commies-verificateur der di recte belastingen, enz. te Lobith; H. L. Tomesen, kommies-verificateur der directe belastingen, enz. te Schie dam; ■»'- W. avn der Laan. hoofdkommies der directe belastingen, enz. te 's Graven- hage; M. T. Hulsman, hoofdkommies der directe belastingen enz. te Rotterdam; W. L. de Graaff, ontvanger van het grenskantoor te Eysden (land); W. H. Brouwer, assistent der directe belastingen, enz. te Rotterdam; I. Bos, assistent der directe belastin gen, enz. te Amsterdam; I. J. van de Vyver, kommies 1ste klas se der directe belastingen enz. te Am sterdam; A. Bonthuis, adjunct-commies der di recte belastingen, enz. ten kantore der directe belastingen en accyr.zen te Zeist; A. Pieters, adjunct-commies der direc te belastingen enz., ten kantore der ac- cynzen te Rotterdam; B. J. Snoek, adjunct-commies der re gistratie en domeinen, met den persoon, ïyken titel van commies, ten hypotheek- kantore te Arnhem; J. Mik. adjunct-commies der registra tie en domeinen, met den persoonhjken titel van commies, ten kantore der re gistratie no. 2 en domeinen te Arnhem; C. T. Ie Roux, teekenaar van het ka daster te Assen; D. Bal. opziener 1ste akslse by de vis- scherypolitie op de Zeeuwsche Stroomen te Zierikzee; J. C. Cornelisse J.-Hzn.. controleur lste klasse by de visscherijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen te Yerseke. in brons, aan: A. van Dort. gewezen vaste-knecht by het Departement van Financiën; J. van den Heuvel, klerk ten hypo- theekkantore te Amsterdam; J. van Oostveen. voormalig werkman bij de Ryksmuseumgebouwen te Amster dam; in goud, met de gekruiste zwaarden, aan: den hoofdopzichter der fortificatiën F. W. Weitner; in goud, aan: den bureelambtenaar lste klasse S. Leertouwer, van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen; in zilver, met de gekruiste zwaarden, aan: den adjudant-onderofficier-lnstruc- teur F. J. Freni, van het regiment gre nadiers; den adjudartt-onderofficler-admini- strateur A. Geschiere, van het 3de regi ment infanterie; den adjudant-onderofficier-admini- strateur M. Riegen. van het 5de regiment infanterie, gedetacheerd bij de school- compagnie van den motordienst; den adjudant-onderofficier-admini strateur A. Ryks, van het regiment gre nadiers; den adjudant-onderofficier-admini strateur J. van Rosenbergvan het 6de re giment infanterie; den adjudant-onderofficier-admini strateur D. J. Verzyden, van het 22ste regiment infanterie; den adjudant-onderofficier-admini strateur J. D. Koene,van het 18de regi ment infanterie; den sergeant majoor instructeur A. Steen, van het lste regiment infanterie; den adjudant-onderofficier-admini strateur W. van Dok, van het lste regi ment huzaren, gedetacheerd by het re montedepot; den wachtmeester lste klasse P. Schip per. van de Ryschool; den adjudant-onderofficier-lnstruc- teur G. van der .Haar, van de school voor reserve-officieren der onbereden ar tillerie; den adjudant-onderofficier-instruc- J. den Os, van het 2de regiment veld artillerie; den adjudant-onderofficier-admini strateur S. Smit. van het korps ponton niers en torpedisten; den conducteur der artillerie lste klasse H. A. Holslag, van het magazy'n der artillerie te Amsterdam, werkzaam bij den directeur voor het artillerie-ma terieel; den meester smid-bankwerker met den rang van opperwachtmeester F. van Kouwenhove, van het 6de regiment veld artillerie; den adjudant-onderofficier van de militaire administratie J. Singor, van het 7de regiment infanterie; den adjudant-onderofficier-admini strateur K. S. Landstra, van het regi ment grenadiers, werkzaam by het De partement van Corlog; den gepensionneerden schryver 1 ste klasse H. M. van Baarsel; in zilver, aan: den schryver lste klasse P. A. J. Ne- llssen, van het Departement van Oor log; in brons, aan: den tydelyk Rykswerkman M. Cler- monts, vakman in den garnizoens schouwburg te Harderwyk; den meesterknecht-bakker A. Osenga, van de militaire bakkery te Amsterdam; den Rykswerkman magazijnsoppas ser A. de Waal. van het militair maga zijn van levensmiddelen te Amsterdam; den magazynsknecht W. pype, van het magazijn der artillerie te Gorin- chem, en aan den Rijkswerkman B. II. A. Roovers, van het Staatsbedryf der Artillerie-Inrichtingen in goud, aan: P. H. de Jong, te Utrecht, oud-haven meester by den Rykswaterstaat; C. Franken, te 's-Gravenhage. oud- secretaris-penningmeester van den voor mallgen Zusterpoltier; I. van Zuilen, te Utrecht, treincon- troleur by de Nederlandsche Spoorwe gen; K. Mantel, te de Bilt, eerste-observa- tor by het Koninklyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut; P. van der Linden, te Oostdyk, ge meente Ouddorp (Z.-H.), regenwaarne mer voor het Koninklyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut; N. J. Herpers, te Kerkrade, boven- grondsch opzichter by de Domaniale Mijn Maatschappij; J. H. Hodiamont. te Heerlen, com mies titulair by den post- en telegraaf dienst; in zilver, aan: H. J. Niihof, te Havelte, sluiswachter by den Rykswaterstaatsdienst; W. van de Graaff. te Nieuwediep (Den Heledr), oud-sluiswachter by den Ryks waterstaatsdienst; H. Stoel, te Zwolle, kanaalwachter by den Rykswaterstaatsdienst; J. F. Riteco, te Den Helder, kanton nier by de zeewerken; F. Knevelman, te Harlingen. binnen- havenmeester. tevens gemeenteeontro- ieur en provinciaal kanaalwachter: E. Pott, te Nieuwe-Statenzijl. gemeen te Beerta. sluismeester van het water schap Westerwolde; J, Buis, te de Groeve, gemeente Ap- pingedarr. sluismeester van de provir.- ciale sluis Groeve N Z.; H Franken, te Eist (O. 3.) ontvan ger in dienst van het polderdistrict Over- betuwe: Th. M. Wiiiemse, te Utrecht, machi nist by de Nederlandsche Spoorwegen; H. J. de Klein, te Utrecht, eerste-seir.- hulswachter by de Nederlandsche Spoor wegen J. H. Bok, te Amsterdam, ladingmees- ter by de Nederlandsche Spoorwegen; C. H. Glansdorp, te Rotterdam, voor man bU de Holland—Amerika Lyn; h! IJlstra. te Amsterdam, bootsman by den Koninkiyken Hollandschen Lloyd P. Llndenberg, te Rotterdam, boots man by den Rotterdamschen Lloyd; J. van Duvvenbode Pzn., te Katwijk aan Zee. ouü-schipper-walkapitein; N. J. Hooymaaljer, te WaalwUk. oud- kapitein op een vrachtboot van de Hol landsche Buurtspoorwegen; G. J.Verhagen, te Viissingen, hoofd machinist bij den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde; A. Staal, te Lithoyen, machinist in dienst van de N. V. Stoombootonderne ming H. Jansen, te Lith; W. Vandermühlen, te Kerkrade, dag werker by de Domaniale Myn Maat- schappy J. M. Rinkens, te Kerkradee. dagwer ker by de Domaniale Mijn Maatschappy; J ,J. Satiren, te Kerkrade, boven- grondsch hulpopzichter bij de Domaniale Mijn Maatschappij: L. H. C. Raadschllders, te Maastricht assistent lste kla: e by den postdienst; C. Heeg, te Rotterdam, assistent lste klasse by den post- en telegraafdienst; G. Willemsen, te Amsterdam, hoofdbe. steller by den postdienst; H. G. Steens, te Rotterdam, hoofdbe- steller by den telegraafdienst; L. Kramer, te Groningen, conducteur lste klasse aan het spoorwegpostkan toor no. 3; F. Musch. te 't Waar, kantoorhouder by den postdienst, tevens stationhouder voor den telegraaf- en telefoondienst; H. H. Lemmens. te Urmond, kantoor houder by den post en telegraafdienst: W. Vos, te 's-Gravenhage klerk by het Hoofdbestuur der posteryen en te legrafie; ln brons aan: A. Vogels, te Eindhoven (Stratum), kantonnier bij de Rykswegen; H. Wientjes, te Gewande (gemeente Empel en Meerwyk), Rijksvvaterwaarne- mer aan de Blauwe Sluis: J. Dieckmann, te Elden (gemeente Eist) kantonnier by de Rijkswegen; M. Rutten, te Sambeek, oud-wegwer ker by den Provincialen Waterstaat van Noordbrabant; K. Tonkens Jzn., te Noordbroek, weg. werker by den Provincialen Waterstaat van Groningen; G. H. Janssen, te Amsterdam, machi nist gasfabriek by de Nedecrlandsdhe Spoorwegen; C. van Weert, te Delfshaven, seinhuis- wachter by de Nederlandsche Spoor wegen: S. Dijkstra, te Susteren, wagenmaker bij de Nederlandsche Spoorwegen; L. Bevers, te Boxtel, arbeider-remmer by de Nederlandsche Spoorwegen; J. Flenter, te Utrecht, wagenlichter by de Nederlandsche Spoorwegen: R, Stek, te Leeuwarden, voorman-ry- tuigpoetser by de Nederlandsche Spoor wegen; A. G. van den Berg, te Rhenen, sta tionskruier; C. J. M. Grootegoed, te Rotterdam, voorman by den Rotterdamschen Lloyd W. van Klaveren, te Rotterdam, wal- donkeyman bij den Rotterdamschen Lloyd; J. C. Lenaerts, te Viissingen, stoker by den Provincialen Stcombootdienst op de Westerschelde; G. H. W, Hilders, te Amsterdam, kan toorknecht by den telegraafdienst; C. Laros, te 's-Gravenhage, kantoor knecht bil den postdienst; W. C. Battes, te 's-Gravenhage. kan toorknecht bij den postdienst; E. de Kruif, te Utrecht, kantoorknecht bij den telegraafdienst; P. H. C. Burgers, te Amsterdam, kan toorknecht by den postdienst; F. C. Molema, te Amsterdam, kan toorknecht bij den postdienst; A. J. A. Senders, te Oss, kantoorknecht bij den post- en telegraafdienst: C. B. J, Moormann, te Monnikendam besteller by den post- en telegraafdienst L. H. Smeets, te Geleen, besteller by den post- en telegraafdienst.; J. v. d. Meulenhof. te Thorn, bestel ler bij den post- en telegraafdienst; J. A.. Redeker, te Groningen, bestel ler bU 'den postdienst; M. W. Fleurbaay, te Amsterdam, be steller by den postdienst; in goud, aan: M. N. van Ierland, chef der afdeeling expeditie by de N. V. Wollenstoffenfa- brieken van H. Eras en Zonen te Til burg; L. van den Berg. voorheen hoofdbaas bij de firma C. M. van Sillevold. te Rot terdam (bij bevordering); F. van Teylingen, fabriekschef bij de N.V. Verf- en Vernisfabriek Van Kla veren te Overschie; D. Spaan, chef de bureau by de firma Jonas en Kruseman. te Amsterdam; J. Lameyere. eerste-coupeur by de firma Bruce en Co.. te Groningen; J. M. Krabbenbos, administratief be ambte bij de machinefabriek Gebroeders Stork en Co.. te Hengelo; E. ter Brugge, bedrijfsleider by de firma Nico ter Kuile en Zonen te En schedé; E S. Wijngaard, onderdirecteur der N. V. J. Pagnier Fils en Co.'s Macaronie- en Vermicelli!abrieken te Maastricht; in zilver, aan; J. W. van Elten, werkmeester-koper- slagersbaas bij de N. V. Grasso's Machi nefabrieken te 's-Hertogenbosch; L. Kurvers, magazynchef bij de firma H. Verhulst-Verschure, te 's-Hertogen- bosch; G. de Koning, fabrieksbaas by de N.V. voorheen firma C. A. Verkouteren, ie Halsteren: J. van Dyk. meesterknecht bjj de fir ma W. Rompavan Meel, te Terheyden (N.-B.); A. van Barneveld, wonende te Gel- dersch Veenendaal, gemeente Ede, baas in de overjagery der Veenendaalsche Sajet en vyfschachtfabriek, voorheen wed. D. S. van Schuppen en Zoon, te Veenendaal: J D. van Stuivenberg. bediende en reiziger by de firma G. W. Caron. te Tiel; mejuffrauw W. J. de Koning, huis houdster by den heer F. P. Visser, ta 's-Gravenhage- - -

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12