BUITEN! ANDSCH OVERZICHT BOODSCHAP VAN COOLIDGE TE WACHTEN. DE VOLKENBONDSVERGADERING. BUITENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 SEPT. 1928 Over Kellogg's pact. Koning Zogoe's ministerie. 'T. BELANGRIJKSTE NIEUWS. Inlichtingen uit officieele kringen duiden erop, dat president Coolidge bij ■het voorleggen van het anti-oorlogsver drag aan den Senaat daarbij vermoede lijk een boodschap zal voegen, waarin wordt verklaard, dat de Vereenigde Sta ten zich voortaan moreel verplicht moeten beschouwen mede te werken aan de vreedzame pogingen, welke Europa in het werk stelt om oorlogen te vermijden. Naar gezegd wordt, moet Coolidge van oordeel zijn, dat het Kel- logg-pact voor een zoodanige samen werking het vereischte diplomatieke or ganisme schept. In bedoelde boodschap zal echter ook op duidelijke wijze worden gezegd, dat het pact de Vereenigde Staten niet tot een definitieven koers of een definitieve actie verplicht, terwijl het evenmin voor de Vereenigde Staten de noodzakelijk heid met zioh meebrengt aan een oor logshandeling deel te nemen. De actie der Vereenigde Staten zal bestaan in besprekingen tusschen de verschillende hoofdsteden langs de gewone diploma tieke kanalen, met het deel kracht bij ie zetten aan de vredespogingen, die aan de betrokken mogendheden zullen worden voorgelegd. Indien deze pogin gen mislukken, hebben de bemiddelaars vrijheid, die politieke gedragslijn te volgen, die zij noodzakelijk achten. Naar men veronderstelt, zal Coolidge's boodschap geen melding maken van den Volkenbond, aangezien zulk eer vermol ding wellicht als een verzoek om ver krijging van het lidmaatschap van der. Bond uitgelegd zou kunnen werden. Spanje herkiesbaar. De Tel. verneemt uit Genève: Bij het begin der Vrijdag gehouden zitting van de Assemblée deelde de voor zitter, Zahle, op verzoek van den eersten Nederlandschen gedelegeerde mede, dat- de heer Van Wettum en mevrouw Kluyver als waarnemende gedelegeerden tot de Assemblee zijn toegelaten. Vervolgens werden eenige administra tieve voorstellen afgedaan, o.a. een voor stel -Lcudon, omdat deel van het rap port van den secretaris-generaal van den Volkenbond, dat de kwestie der ont. wapening behandelt, naar de derde commissie te verwijzen. Vervolgens kwam het voorste", van het bureau in 'behandeling, nopens de handhaving der bijzondere regeling voor de kerkiesbaarheid der piet-permanente leden van den Volkenibondsraad, die in 1D26 is gevolgd. Naar het bureau ver klaarde, is de toepassing van bedoelde regeling noodzakelijk geworden door den terugkeer van analoge omstandig heden als in 1925 (zooals men weet, heeft het voorstel op Spanje betrekking). De Zweedse he oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken, Unden, sprak zich uit tegen de aanvaarding van dit voor stel, alvorens het naar de bevoegde commissie werd verwezen. Hij bracht in herinnering, dat Zweden zich in 1926 tegen het compromis heeft gekant, het welk teen ten opzichte van de kwestie der herkiesba arbeid cc or de Assemblée werd aangenomen en hij ziet niet in, waarom deze regeling thans opnieuw moet worden toegepast. Daarop voerde de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Mowinckel het woord, die zich bij de opmerkingen van Unden aansloot. Spreker verklaar de, niet te kunnen toegeven, dat thans analoge omstandigheden als in 1926 be staan. en hij achtte het opnieuw toe passen der betreffende regeling een groot gevaar voor de stabiliteit van den Volkenbond. De Chiieensche gedelegeerde Villegas steunde namens de Zuid-Amerikaansche staten het voorstel van het bureau en hij verklaarde, geen reden- te zien waar om men niet dezelfde regeling als in 1926 zou toepassen. De Assemblée ging vervolgens tot stemming over. Zooals men weet, was een tweederde meerderheid noodig om het voorstel aangenomen te krijgen. Tegen stemden: Nederland. Zweden. Noorwegen, Perzië. Vcor stemden vier en veertig leden. Het voorstel van het bureau was dus aangenomen. President Zahle consta teerde daarop, dat de tijdelijke regeling die door de Assemblée van 1926 is toe gepast, ook voor de verkiezingen van a.s. Maandag van kracht zal zijn. Japan vóór het compromis. De Japansche gedelegeerde Adatsji verklaarde zich in de Voikenbondsver- gadering te Genève nadrukkelijk met het Pransch-Engelsche viootcompromis ac- -coord en gaf uiting aan de hoop dat het werk der ontwapening er door bespoe digd zal worden, (De verklaring van Adatsji trok in Volkenbcndskringen zeer de aandacht, aangezien de Japansche regeering vermoedelijk reeds kennis van den tekst van het compromis zal hebben gekregen) Sprekende over de economische kwes ties bracht Adatsji hulde aan de ecn- ferenties-Colijn vcor de afschaffing, van de in- en uitvoerverboden. Snr. wasèyan oordeel, dat de organisatie van den Bond moet nagaan of economische belemme ringen bestaan op grónd- van ras-ver schillen, in welk geval de Bond tot taak - heeft zoodanige belemmeringen uit den weg te ruimen. De Bond meet niet slechts de economische vraagstukken van Europa, maar ook die van andere werelddeelen onder het oog zien, in het bijzonder die van het Verre Oosten. Aangaande den politieken toestand wees hy er op. dat de arbeid van het comité voor veiligheid en arbitrage reeds veel tot verbetering der situatie heeft bygedragv-n. Wat de te volgen methodes betreft, geeft Japan de voor keur aan die der bilateriale veiligheids- en arbitrage verdra gen. Het Albaneesche kabinet. Bij decreet van kening Zogoe Is het Albaneesche kabinet als volgt samen gesteld: Kost a Kotta. premier en Binnen- landsche Zaken. Iljas Vrioni. Buitenlandsche Zaken. Dsjafer Oepi, Onderwys. Sigmet del Vima, Justitie. MÜto Toetoelami, Financiën. Talih Woetsjitermi, Openbare Wer ken. Moessa Joeka, Landbouw. KORT EN BONDIG. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat er besloten is een openbare inschrijving te openen voor de oprichting van een monument in Jutland ter nagedachte nis van de Denen, die in den wereld oorlog het leven lieten. Signora Cortella. de weduwe van den Italiaanschen generaal Luigi Cortella heeft Mussolini to: haar erfgenaam be noemd. na aftrek van eenige legaten voor hospitalen en inrichtingen voor blinden. Mussolini heeft de erfenis, die In de honderdduizenden loopt, aan vaard, maar in dc staatskas gestort. Turkije zal tot het anti-oorlogsverdrag toetreden. Volgens de laatste officieele berich ten uit het overstroomingsgebied in Korea bedraagt het aantal slachtoffers tot nu toe 482 Het aantal verwoeste huizen bedraagt 1500. terwyl 1200 huizen ernstig beschadigd zyn. Naar uit Casablanca gemeld wordt, is het vliegtuig van Assolant en Lefèvre by de laatste poging te starten bescha digd, zoodat de vlucht naar Amerika is opgegeven. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 cents per regel. VEERTIG JAREN GUMMIBAND. Het is nu veertig jaar geleden, sinds John Boyd Dimlop het patent voor de eerste pneumatische gummiband ver kreeg en daarmede een by zonder groote industrie in het leven riep. In verband me: dit jubileum vertelt een Engelsch weekblad, hoe de uitvin der op de gelukkige gedachte kwam: „Teer. Dunlop nog op school was. viel het hem op. dat een groote houten rad zich gemakkelijker voortbewoog, dan een klein rad. omdat hoe grooter het vlak. dat zich op den grond bevindt, des te geringer de druk is op ieder deel van dit vlak. HU begor. dus eerst te denken over de wyze, waarop de raderen konden worden verbreed. Maar eerst, toen zijn zoon Johnny had geklaagd, dat hy met zijn driewieler niet goed voort kon op het slechte plaveisel van de straten van Bel fast. kwam hy op het idee. de eerste gummiband met lucht te vullen. Om zyn negenjarig zoontje te helpen, die niet veel plezier had in het fietsrijder., want hy werd zco door elkaar geschud, maakte de vader uit gummi twee pypen. bevestigde deze met dunne linnen ban den aan een houten schrijf. Hy blies de gummlpijpen op door middel van een pomp. die gewoonlijk werd gebruikt om de voetbal op te pompen. Deze raderen werden vervolgens aan het driewiel ge bracht. dat Dimlop voor zyn zoon had gemaakt. Om tien uur in den avond was hy met zyn werk gereed en vader en zoon waren voor verlangend om de nieuwe uitvinding te beproeven, dat de jongen In het maanlicht wegfietste en eerst om 12 uur in den nacht, terug keerde. Een fietsrenner, die twijfelde aan het nut van deze fietsraderen, werd door Dunlop uitgedaagd met zyn zoon een wedstryd op de fiets te houden en de renner verloor. Daardoor was het groote nut der uitvinding bewezen en de grond van DurJop's roem cn rijkdom gelegd. VAN DEN KLEINEN EMIL JANNINGS Van den bekenden Duitschen tooneel- speler, Emil Jannings die ook door zyn prachtig spel voor de film, beroemd is over de geheele wereld, wordt het vol gende verteld: .Bad Wildungen, vele Jaren geleden. In den schouwburg van het Kurhaus wisselen dagelijks de troepen, dagelijks de programma's. Soms ais een bijzon der gebeuren speelt een Dultsch ge zelschap, klein, arm en met bescheiden middelen. Soms, op enkele dagen, is er wat publiek in de zaal En te midden van de acteurs is ook Emil Jannings. de directeur. Maar daar meest geld by. Directeur Jannings leeft in voortdurende zorgen, hoe hU gages en andere kosten kan betalen. En de stryd Om het be staan dreigt meer en meer. En de zoe kende oogen van den directeur kyken al bezorgder naar de leege loges. Alsof hij van daar hulp verwacht. Op een avond beginnen zy te schitteren, toen ze naar een; loge keken. Daar zit een officier zyn'uniform met ridderorders behangen. Wie is het? De Russische grootvorst Nicolaï Nicolayewitsch. En naast hem ziï eén burger. In de pauze informeert Jannings naar den persoon, die by den grootvorst zit-. En hy wordt gewaar, dat de burger niemand minder is dan de be roemde Russische hof tooneelspe'.er Alexander Murski. die. na de revolutie in Rusland, het land verliet en gast- voorsteliingen in Europa gaf. Jannings dacht aan zyn personeel én Jannings dacht aan zyn eigen punstenaarsplar- nen en Jannings ging moedig in de loge van den grootvorst. Men weet niet wat daar werd gesproken, men weet niet of het groote honorarium dat Murski overal werd uitbetaald, dit maal niet achterwege bleef, men weet. dat Alexander Murski voor zyn Duitsche collega's in de bres sprong en dat de beroemde Russische tooneelspe'.er een enkel maal by het gezelschap zou optre den. Het theater was uitverkocht. De directie Jannings was gered. Nu kan het geschieden, da: twee grooter.. Murski en Jannings. elkaar lachend de hand reiken en denken aan vroegere tyden. DUISBURG. DE GROOTSTE BINNENHAVEN DER WERELD. De meeste Nederlanders kennen den romantischen Rijn. de streek tusschen Keulen en Rudesheim. De streek met de oude burchten en stadjes, overblijfselen van de rijke cultuur der middeleeuwen. Maar wie kent eigenlijk den arbeiden den Rijn? Het industriegebied, gelegen tusschen Keulen en de Neöerlanxische grenzen? Hier vindt men de schoonheid van den modernen tyri. Hier verryzen aan beide zyden der rivier de enorme fabrieken, de hooge schoorsteenen. de machtige kranen. Dikke rookwolken hangen boven dit zwart-gry ze land schap, het landschap van den produc tieven arbeid. Den geweldigsten indruk van den nU- veren Rijn verkrijgt men te Duisburg, dat de grootste binnenhaven van de wereld bezit. Aan weerskanten van de rivier leeft het myn-bedryf. Roode vlammen sty gen uit de talryke hoop- ovens. Op de bruine kaden ligt het ert? in machtige hoopen. De havens van Ruhrort en Duisburg vormen een groote haven, die de monding van de Roer. het gebied van den Rijn en een r.et van kanalen omvat. In de exploitatie dezer havens is de Staat voor twee derden, de gemeente voor een derde geïnteres seerd. De algemeene overlading bedroeg in 1913 reeds 27.3 millioen ton. Tijdens de jaren van oorlog en inflatie daalde dit cyfer aanmerkeiyk. om echter weer in 1926 tot 27 A 28 millioen te stygc.n De kolenschepen varen van de hasx-r. van Duisburg Ryn-opwaarts tot Aschïif- fenburg en Ryn-afwaarts tofc Rotter dam en Antwerpen. Talryke waterwe gen, zooals het Ryn-Main-kanaal, het Ryn-Rhóne-kanaal, kleine Nederland- sche en andere kanalen, verbinden den Rijn met het centrum van Europa en met verre kusten. Te Duisburg frappe ren naast de wit-groene kleuren van Baden, ook de Fransche, Nederlandscho en Engelsche vlaggen der vrachtschui ten. Uit Zweden en Spanje komen de ertsen langs den waterweg naar dit ge bied om er te worden verwerkt. Een derde deel van de Dutsche stnal- productie wordt geleverd door .het "district Groot-Dulsburg. De ..Vereinigde Stahlwerke" (Vesta) en eenige andere groote firma's beheerschen het haven- bedryf. Wy noemen de „Vulkan" en de Duisburger „KupferhUtte", waar Zweedsch koperklczel wordt verwerkt. Een deel de Zweedsche producten gaat naar Oppau, naar de fabrieken van de G. Farberdndustrie" wier initialen op talryke %ehulten prUkcn. Aan den Ryn ligt hef bedrijf Krupp-Rhoinshau- sen met de mijn Friedrich-Alfrod. Een woud van zwarte schoorsteenen verrijst hier boven de vlakke daken. In de groe ne Rijnvlakte liggen ln lange rijen de hulzen der arbeiderskolonie.-; Weer wat verder Legen de Mannesmannwerke". waar de beroemde kabcis vervaardigd worden. De haren van Duisburg bestaat uit het bekken en de waterwegen. Hoog bo ven het water staan de zwarte IJzeren bogen van de oude RUnbrug. Iets verder verheft zich de nieuwe RUnbrug, die do grootste spanning aller Dultsche brug gen heef:. Onder de bruggen door giy- den ontelbare vrachtschepen en kleine sleepbooten. Deze Laatste dragen aan den schoorsteen de kleuren der reedcriJ, waaraan zy toebehcoreu. Het „Hinterland"' van de haven is de stad Duisburg. Breede plantsoenen. Lange, rechte straten. Een nieuwe schouwburg, waarin de moderne kunst tot haar recht komt. Een gemeenteljjk hotel „Duisburger Hof", dat een voor beeld ls van moderne architectuur. Om de stad een gordel van villa's. En sta dion met een zweminrichting cn uitge strekte sportplaatsen, voor een deel een geschenk van Krupp. Aan liet hoofd van de stad staat burgemeester Jarres, die. volgens Rijnlandsch gemeenteiyk recht, groot ere bevoegdheid bezit dan menig minister en den weg baant, tot de tech nische. de artistieke en de sociale ont wikkeling der stad. Duisburg is ten slotte eon gastvrije stad. waarin de vreemdeling steeds hartclük welkom is. Verkeerstelling. (Van enzen Lendenschen correspondent). Volgens de reder.fering dat men eeft kwaad goed moet kennen om het te kunnen bestrUden heeft het ministerie voor Transport in Engeland dezer dagen vyftienduizer.d menschen uitgestuurd naar alle windstreken van het land om hei verkeer te tellen. Een dergelijke tel ling Is voor het laatst uitgevoerd in 1925 en de uitkomsten die voor loop! g r.iet zUn te verwachten kun nen belangft-ekker.de vergelijkende studie vormen tusschen den toestand van 1925 en dien van nu In 1925 had het populair gebruik van de ..baby"-auto's nog niet zulk een vlucht genomen noch waren er zulke indrukwekkende „vlo ten" van charabancs cn passaglers- metorkoetsen op den weg. Dc tellers werkten in ploegen van 's morgens zes uur tot des avonds t!en. Op 5000 ver schillende punten van het land werden waarnemingen en tellingen gedaan. Het betrokken Ministerie heeft het nut van deze werkzaamheid In het licht gesteld met een communiqué aan de bladen. Het legt uit dat het doel veel ledig ls maar dat het hoofddoel is zoo veel mogelijk inlichtingen te krygen over het wegennet van het land en het gebruik er van. Het ministerie hoopt dat de telling zal aangeven waar wegen en bruggen vooral moeten worden ver breed. De verwachting is dat alle zwak ke punten in weg en verkeer zullen worden ontdekt, dat de meeste gebruikte wegen zullen worden geopenbaard, als mede dc gevaarlijke plekken, hoeken cn kuispunten. Wanneer de gegevens zUn verwerkt en genoteerd, waarmede een viertal maanden gemoeid zullen zUn, zal de zwaardere taak komen, de mid delen aan te geven en de werken uit te voeren die verbetering moeten bren gen. EIGENAARDIG RECORD. Er zijn ooi: passieve records: records, welker houder het preferents object van andera- prestaties is. Tot doze categorie van recordhouders behoort Lin Fong- lran, een eertijds welgesteld Ghimesch koopman te Sjanghai, die er prat op kan gaan, de „vaakst geplunderde mensch" in liet Verre Oosten te zyn. Dit record, dat de heer Lin gaarne kwijt zou zyn. heeft hem de bagatel van ruim l'-£ millioen gulden gekost, waarbij nog 19 maanden gevangenschap slecht eten, slechte huisvesting en al gemeene slechte behandeling komen. In Juli 1925 werd Lin op klaarlich ten dag ontvoerd, toen hii in een riksjn langs de „Straat der murmelende Bron" te Sjanghai reed. Een auto stopte op eens vlak naast hem. vier mer.nzn dwongen hem in te stappan en reden met hem naar de Chineezenstad. Dit avontuurtje kostte Lm juist 120 000 gulden, ongerekend 35 dagen opsluiting in een kamer zonder venster, waar hij dag en nacht door twee gewapende Chi nezen bewaakt werd. .Twee maanden en een dag na zijn bevrijding werd Lin weer ontvoerd, ditmaal bii het verlaten van zün kantoor. Weer ging het naar de Chineezenstad en weer werd hy ge vangen gehouden. Maar ditmaal wa ren de roovers niet zoo inhalig als den eersben keer; zij stélden zich met slechts 60.00) gulden tevreden Twee maanden Jang onderhandelde Lin's familie; to ar. betaalde ze cn haar bloedverwant kwam weer cp vrije voeten. Zyn ervaringen hadden Lin nu voor zichtig gemaakt, hij zond zün familie naar Hongkong en maakte zichzelf eveneens voor de verhuizing gereed. Eer het echter zoover kwam. werd Tüj voor den derden keer „geschaakt". De politie kon tijdig verwittigd worden en legde zich in hinderlaag. Maar toen Lin's broeder het geld zooals geëischt was. op het postkantoor kwam brengen, ver scheen niemand. Een jaar duurde het ditmaal, eer Lin bevrijd was. Telkens weer vond de politie een spoor der mis dadigers, maar ook telkens weer wisten zij te ontkomen Inmiddeis verhoogden zij hun eisch met 36-000 gulden, die zij ironisch verlangden „voor de beveiliging van den heer Lin". Ten slotte werd voor den ongelukkige wederom betaald. In 1926 werd Lin viermaal ontvoerd, lederen keer kostte de bevrijding hem een massa geld. Begin 1927 verander den dc bandieten van methode: thans ontvoerden zij Lin's jeugdigen zoon. Kosten 95.000 gulden. Overigens was het jaar 1927 betrekkelijk kalm. want Lir. werd maar driemaal mcegeoakt. Het nieuwe jaar begon heel goed. Pas cp 2 April 1928 verdween Lin weer. Dezen keer verbleef hij twee maanden in een voebtigea kelder, Door toeval werd een der roovers gesnapt. Hij ver ried de schuilplaats der anderen, die werden gegrepen, terwijl Lin zyn vrij heid herkreeg. In totaal borg men ze ven. roovers op, die allen tot zware straffen werden veroordeeld De red ding kwam echter te elfder ure. Want Lm beweert totaal verarmd te zyn en geen geld meer te hebben om zich nog maals los te koopen. VROUWENLIST. Mevrouw Bach, een Duitsche dame die sinds eenigen tijd in een groot hotel te Biarritz .vertoeft, ontdekte een dezer dagen dat uit haar kamer 135 francs in geld en twee bontmantels ter geza menlijke waarde van 400.000 francs wa ren gestclen. Tegelijk bleek een kamer meisje verdwenen. Een taxichauffeur heeft nu verteld, dat den dag van den diefstal een vrouw- hem aanriep en zich naar St. Jean de Luz liet rUden. Kort, r.a het vertrek uit Biarritz echter beval 2y hem te stop pen en zeggend dat zy eenige bood schappen in de buurt had te doen droeg zU hem op een pakje aan een bepaald adres te Biarritz af te geven, zeemede een enveloppe die naar zy zei 100 francs bevatte, Zijzelf nam een suitcase mee. Teen de chauffeur op de plek van het afscheid was teruggekeerd, vond hy de vrouw, cie daar ook weer zou zijn. niet. Dus ken hij haar niet vertellen dat hU pakje en enveloppe niet had kunnen afgeven, om de eenvoudige reden dat de geadresseerde nergens bekend was. By opening van de enveloppe hierop vond hü geen geld, maar slechts papier snippers; het pakje bleek een gebruikten handdoek te bevatten. Het kamermeisje heeft blijkbaar deze list gebezigd om de politie op een dwaalspoor te brengen, want het word*, zeer onwaarschijnlyk geacht, dat zy voornemens geweest zou zyn inderdaad naar Si. Jean de Luz te gaan. MODE-INDUSTRIE. De mode-industrie in de lichtstad aan de Seine heeft de laatste jaren een nooit geëvenaard hoogtepunt bereikt. De omzetten waren zóó enorm dat deze industrie de vierde plaats onder ös ver schillende groots Fransche industrieeër. heeft ingenomen en zelfs de staalin dustrie er. de wijnbouw is voorbijge streefd. Een achtste van heel Parijs houdt zich ermee onledig, do vrouwen van de overige wereld mooi aan to kleedcn. Esn overzicht, dat het ..Syn- dicat Général de ia Couture Parisien- ne". het kleermakeresyncicaat. publi ceert, doet zien, dat 400.000 vrouwen en meisjes te Parijs naaü en draad hanteeren. Nooit ook zUn de kosten zco hoog ge weest, nooit heeft men gemaakte klee- ren te Parijs tegen zulke fantasieprijzen verkocht. Eér. enkele firma heeft vorig jaar voor 63 millioen francs omgezet, andere haalden toch zeker de 53 mil lioen. De ParUsche mode-ateliers hebben daarvoor wel hoofdzakelijk den Amori- kaanschen dames dank te zeggen, die verreweg het meeste koopen en daar mee, zij 't niet bepaald van ganseher harte, hebben meegeholpen den franc te stabiliseeren Want de heer Fotncarë heft van alle kleeren. mantels, bont werk, hoeden en schoenen, die de ate liers in de Rue de la Paix en omge- vjjig verlaten, een luxebelasüw; van 15 tot 40 procent Na de Amerikaanschen ziin het de Duitsche en de Zuid-Amerikaansche dames, die zich steeds meer door Parijs laten beïnvloeden. Ook Japan is op de Parijsche modemarkt verschenen er. alle andere landen, met uitzondering van Rusland, hebben him steentje bij gedragen. Met de revolutie in Rusland heeft Frankrijk een zimer b?s'.e klan ten verloren want vóór den oorlog sprak het vanzelf, dat de elegante dame uit St. Petereburg. Moskou of Odessa een maal per Jaar naar Parüs kwam om haar garderobe aan te vullen. TOCH EEN RECORD VERBETERD. Uit Casablanca wordt gemeld, dat As solant en Lefèvre waarschynlijk met hun passagier naar Parys zullen terugkeek ren. In ieder geval hebben zy een re cord verbeterd door het traject Parys- Casabianca in 9 1/2 uur te vliegen. GOED VERZEKERD. Naar thans bekend wordt- had de on der-directeur van de luchtvaartmaat schappij, ale met. den Franscher. mir.is- ster van handel Bokar.owski in een vliegtuig van deze maaischappU veron gelukte. den minister, zonder dat deze het wist, voor de vlucht voor 300.000 francs verzekerd. Auto in een rivier gestort Een Fransche auto die van oberkai) kwam is in een bocht van 30 M. hoogte in de Kyll gestort. Een soldaat trachtte zich te redden deer van den wegen te springen, doch werd zwaar gewo::2. De chauffeur vcrcionk. terwijl drie andere soldaten, die in den auto zaten zwaar gewond werden; twee hunner verkeeren in levensgevaar. r VLIEGONGEVAL. EEN SLACHTOFFER. Uit Rockford (Illinois) wordt gemeld: Drie vliegers zyn gedood, doordat het Stinson-Detroit vliegtuig, waarmede zy het record voor de rond-Amerikafvlucht wilden verbeteren in de Rock-rlvier stortte. Drie passagiers konden gered worden, doch een van hen is zoo ernstig gewond, dat men voor zJjn herstel vreest. HET LEERPLAN. Men herinnert zich het geval van den 17-Jarigen „Unterprimaner" te Konings bergen, George Schuman, zoon van een rector van een gymnasium te Beriyn: de jor.gen stond plotseling, zonder eenige rechtstreeksche aanleiding, in de klasse op. trok esn revolver en ijlde naar de waschgelegenheid, waar hU zich opsloot- Slechts met moeite konden de leeraren, de reder en de politie den Jongen over halen zich over te geven. George stond bekend als een flink leerling, die vooral een „wlskundekop" had. en als een behlupzaam en vriende lijk kameraad voor zyn medeschcoüeren. Vaak placht hU in gesprekken met zyn leeraars zijn ontevredenheid uit te spre ken over het geldend onderwijsstelsel. In ce „Voss. Z." schryft thans prof. v. Hauff over Schuman's gewapend pro test tegen het Duitsche schoolsysteem, dat reeds zoovelen wanhopigen jongen menschen het leven heeft gekost. De ware schuldige, betoogt de hoogleeraar, is het leerplan. De vader van den jeug digen scholier verklaart nadrukkelijk, dat zyn zoon het uitsluitend daarop voorzien had. De jongen drinkt niet. rookt niet. heeft slechts één eerzucht. nl. zyn schooltaak zco goed mogelijk te doen, hetgeen hem echter niet gelukt, daar deze te veelomvattend is. Prof. v. Hauff doet tenslotte een be roep op de onlangs ingestelde commis sie voor de controle op de schoolboeken (wU maakten er onlangs melding van): naar te hopen Ls moge zy de juiste con sequenties trekker, uit den aanval ren George Schuman op het leerprogram: weg met elk leerboek, dat er toe mee werkt de taak ren den schooljongen te zwaar te maken. Omkooping. Naar de .iokal Anzeiger" meent te veten. zUn aan de secretaresse van den rechte: van instructie in de Stinnes- affaire voor haar indiscretie door een belanghebbend; 5000 Mark aangeboden welk bedrag zü evenwel niet heeft ont vangen, W r w Hoe lang kan een mensch zonder slaap? Wanneer wij vragen, hoe lang de mensch zonder slaap kan, dan bedoe len wy hier het begrip der slapeloos heid, welke gelijk staat met een vol komen wakenden toestand. In het dage- lijksche leven spreekt men reeds van slapeloosheid, wanneer de slaap slechts kort duurt, wanneer men moeilijk in slaapt of vaak wakker wordt. Men spreekt van slapeloosheid, wanneer de slaap niet diep is of volledig. Een der gelijke toestand kan levenslang duren. Volkomen wakker kan de mensch slechts een zeer korten tyd blijven. De gewone afwisseling van 16 uur wakker zyn en 8 uur van slaap, kan natuurlijk niet op iedereen worden toegepast en hangt van het individu af. Algemeen wordt evenwel aangenomen, dat voor een nor maal mensch 8 uur slaap voldoende en noodzakelijk is. Eens een nacht niet slapen is voor een gezond mensch van weinig beteekenls. HU is wel in staat 40 tot 42 uur wakende door te brengen. Maar langer dan 42 uur wak ker blijven, baart reeds moeilijkheden Amerika komt de eer(?) toe van het wakker blijven een soort sport te heb ben gemaakt en in een wedstrijd ir. het waken wist de overwinnaar me: 83 uren de overwinning te behalen. Dat was toch eigenlijk niet het record, want by de terugtucht van het Fransche leger van Orleans in 1870 was een luitenant ir. de bittere noodzakelijkheid 84 uur zonder slaap te blijven, zooals hy later, gene raal geworden, in zyn levensherinnerin gen vertelde. In het Jaar 1896 werd dit record gebroken en wel ten dienste van het wetenschappelijk onderzoek. Het gelukte drie personen, die zich voor dit onderzoek beschikbaar hadden gesteld. 90 uur wakker te blijven. Eerst in 1923 ls dit record verbeterd. Weer was het voor een wetenschap pelijk onderzoek, dat een aantal per-' sonen er toe bracht zich twee en drie nachten van slaap te onthouden. Slechtr de leider van het onderzoek Mr. Kleit- man. was in staat ook den vierden nacht en den volgenden dag wakker te blij ven en bracht daardoor het record op 115 uur. En deze prestatie leverde hy tot twee ma3l toe. Terwijl in den eersten nacht slechts een aanval van overmoeidheld tusschen drie en vUf uur Intrad, kwamen aanvallen in den tweeden r.acht reeds vroeg voer. Het branderige gevoel der ccgleden en der oogen l> vaak onaangenaam E: bestaat een gcvcsl van leegte. r.:et al ken in het hoofd, maar ook in het gc- hecle lichaam. Op den dag konden cc experimenterende personen mechan;- schen arbeid verrichten, een lezing vol- gen was al heel moeilijk, aanteekenln- gen maken gelukte slechts voor korten tUd, dan wils weer een impuls noodig om een poosje verder te kunnen schrU- ven. In den derden nacht Ls de behoefte aan slaap neg grooter. den dag daarop volgende is de persoon nog frisch, me chanische arbeid kan nog worden uit gevoerd. maar aanteekeningen van een lezing maken is niet meer mogelijk, het gelukt niet meer slechts een halve mi nuut te tellen, na twintig slagen verliest men het aantal. De vierde nacht werd. zooals hierboven ts gezegd, alleen door Kleitman wakende doorgebracht. Zitten is bU deze proef in den nacht» slechts voor een korten tijd mogelijk, daar an ders de slaap onmiddellijk intreedt Op den vjjfden dag traden, evenals in iden nacht, droombeelden op, het subjectieve gevoel van moeheid was niet grooter na 115 uur dan na 69 uur waken. Dat de gewelddadige verdry ving van den slaap tenslotte den dood veroorzaakt, mag als bekend worden beschouwd. En wie de Gevangenpoort te 's Oraven- hage heeft bezocht, heeft liet daar ook gehoord. Nu nog wordt de straf van ge welddadige verdry ving ren den slaap in Oo5ter.;che landen toegepast. Wanneer hier de dood intreedt, is ntet bekend. Men beweert, dat neger, dagen en nach ten van slapeloosheid den dood ver oorzaakt. Onthoofd. Eer. kellr.er. die kinderen wilde helpen, die by het spelen op een binnenplaats hun bal hadden laten villen in den liftkoker, werd Juist op he' moment dat hl) in den keker keek. door het contra gewicht van de naar boven gaande lift getroffen. Het hoofd werd hem van den romp gerukt. HU was op slag dood. De Prins van Wales. Op zeer onformcele wyze de prins van Wales en zyn brorder, de hertog van Gloucester, gistermiddag uit Londen vertrokken om hun groote Afrllcaansche reis te ondernemer.. Aan het Victoria Station waren slechts enkele autoriteiten ter begroeting aanwezig cn het publiek dat In de gelegenheid was gesteld pcr- ronka&rtjes te koopen. werd tot den wagon der prinsen toegelaten, die aan den gewonen boottrein naar Dover was gehaakt. Opgemerkt werd hoe weinig bagage de beide prinsen hadden, min der dan de gewone reizigers, meeren- derl. Amcrikaansche torenten. ré. kw.:::: de pr.r. van Wales aan het at ion en op het nippertje verscheen de hertog, die eer. gemoedelijk standje kreeg van 2Un ouderen broer, dat hy zoo laat was.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13