HAARLEM'S DAGBLAD HET UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE VELSEN. STADSNIEUWS Met welk een genoegen be kijkt U het schoone bedde- goed. En toch hebt U er niet zoo veel moeite aan besteed om het te wasschen als vroe ger. Doch thans gebruikt U ZATERDAG 8 SEPT. 1928 VIJFDE BLAD Geen evenwicht tusschen open en gesloten bebouwing. HET VRAAGSTUK DER VOLKSHUISVESTING NIET OPGELOST. Binnenkort zal den Raad dezer ge meente voor de zooveelste maal een uit breidingsplan ter goedkeuring worden voorgelegd. Het is te verwachten, dat ook dit plan niet dan na vele en lang durige dïscusies de goedkeuring van den Raad zal erlangen, als het tenminste ooit zoover komt. Van een stedebouwkundig standpunt beschouwd is er op het plan wellicht niet veel aan te merken; er zijn breeds straten, er is ruimte en lucht. Deskun dige critiek cp dergelijke werken moet men gewoonlijk met een korreltje zout nuttigen. „L'art est difficile" en het zijn nie' allen keks die lange messen dragen evenmin als het allen architecten zijn die huizen bcuwen en plannen zooals dit aan deskundige critiek onderwerpen. Het wil ons echter voorkomen dat er van een sociaal economisch standpunt beschouwd, op het plan nog wel het een en ander is aan te merken. De omstandigheid, dat men. terwille van behoud van het natuurschoon, het gebied van het plan in hoofdzaak heeft ingedeeld in half open. open of zeer ruime bebouwing, zal tot gevolg hebben, dat de aldus ingebeelde terreinen slechts vcor villabouw in aanmerking komen. Het bcuwen van arbeiderswoningen op zulke ter""'r.en is ten eenenmale uit gesloten. We zijn hier niet in Amerika waar rondom bijna elke groote stad de grond voor het grijpen ligt en waar de landschaparchitect als bouwer van tuin steden voor arbeiders een haast ongeli miteerd arbeidsveld vindt In Velsen staat men voor een moei lijk vraagstuk, n.l. voor het vraagstuk de natuur in bezit te nemen voor den modernen mensch, zonder die natuur ge weld aan te doen. Of dit met het on derhavige uitbreidingsplan gelukt is, willen wi] buiten beschouwing laten. De consequenties hiervan zijn echter, dat het herziene plan plaats biedt aan een veel geringer aantal menschen dan een der beide reeds eerder te licht bevonden plannen. Het gemeentebestuur van Velsen doet alles, om Velsen voor kapitaalkrachtige personen bewoonbaar te maken. Het nieuwe wegenstelsel in Velserbeek waar van de kosten van aanleg met die der rloleering ongeveer anderhalve ton be dragen en nog veel andorc zaken zijn daar een duidelijk voorbeeld van. Op pervlakkig beschouwd lijkt het, of dit streven door het uitbreidingsplan en door de „Vaste Commissie van Uit breidingsplannen" die als auctor intel lectualis dezer herziening mag worden •beschouwd, in de hand wordt gewerkt. Niets is echter minder waar dan dit- Want hetis verkeerd te veronderstel len, dat het type van den nieuwen be woner zich laat 'bepalen door een uit breidingsplan. Het is de economische ontwikkeling eener gemeente die het type van den nieuwen bewoner bepaalt. In Velsen is het duidelijk aanwijsbaar, dat de gemeente zich ontwikkelt als een werk-gemeente en derhalve is thans, zoowel als in de toekomst, hei vraag stuk der volkshuisvesting slechts op te lossen door hem, die antwoord kan geven op de vraag: Waar stichten wij onze arbeiderswijken? Het uitbreidingsplan geeft dat ant woord niet. In dit opzicht heeft de ont werper zich geen voldoende rekenschap gegeven van den sociaal-economischen kant var.- het vraagstuk; Als we een blik werpen op de kaart dan zien we, dat de uitbreiding van IJmuiden hoofdzakelijk is opgezet in gesloten bebouwing. De ruimte is er echter z-eer beperkt en indien de bevol king even snel blijft groeien als tot he den dan is de tijd inet ver meer, dat men hier vast loopt. De woningwet geeft verschillende voorschriften omtrent uitbreidingsplan nen. zy laat den ontwerper echter vry in den omvang van zulk een plan ten opzichte van den tijdsduur, waarvoor het berekend is. Volgens de Memorie van Antwoord moet aan den raad en aan de organen, welke ten deze toezicht uit oefenen. ook worden overgelaten de be antwoording der vraag, welke gronden in de plar.nen van uitbreiding zullen worden opgenomen.. De wet geeft alleen de aanwijzing, dat alleen die gronden daartoe behooren welke in de naaste toekomst vcor dsn aanleg van straten enz. zijn bestemd. Tosgegeven wordt, dat de uitdrukking „in de naaste toekomst" zeer vaag is. De beslissing hierover be hoort echter geheel aan den gemeen teraad. Men diene hierby niet uit het oog te verliezen, dat de zeer snelle toeneming der bevolking in Velsen een snellen groei van den woningvoorraad tengevolge heeft De statistiek toont aan. dat de netto vermeerdering van den woningvoor raad te Velsen in 1927 grooter was dan byv. In Utrecht, zelfs drie maal zoo groot als in Tilburg, grooter dan in de uggIomera::e Bussum-Hilversum. De vermeerdering van hei aantal woningen in de geheele provincie Limburg was nog niet drie maal zoo groot als in de ge meente Velsen. Het spreekt dus vanzelf dat- men in Velsen verder moet zien dan elders, zoodat een tijdvak van 50 jaar zeker niet te ruim genomen is. Indien IJmuiden zoo snel blijft groeien als tot nu tce, zou het over 50 jaar 150.000 inwoners tellen tenminste indien er woonruimte was Met dezen factor is, althans wat IJmuiden betreft, geen rekening gehou den. Er is daar, behalve enkele terreinen in de bestaande bebouwing, w.o. „de Ratels", in het uitbreidingsplan slechts opgenomen een terrein langs het duin gebied. ter grootte van naar schatting 20 a 25 H.A. dw.z. ongeveer tweemaal zoo groot als de gTonden „de Ratels". Naar wy vernamen, rekent het gemeente bestuur er op. dat laatstgenoemde ter reinen in 1935 „uitgeput" zullen zyn. Men is dan in hoofdzaak aangewezen op genoemd duinterrein. Rekening houdende met verschillende omstandig heden, kan men met vrij groote zekerheid zeggen, dat, wat IJmuiden betreft over 15 a 20 jaren het uitbreidingsplan afgewerkt is. Wellicht nog eerder. We hebben reeds eerder de stichting van een woonwijk in den polder bepleit. Ten Noorden van het Noordzeekanaal is men er reeds tce overgegaan een deel van de lage gronden in te deelen. De poldergronden ten Z. van het kanaal hebben echter het nadeel, dat ze te afgelegen zijn. Hieruit valt duidelijk te constateeren dat een uitbreidingsplan slechts dan waarde heeft, wanneer men er op kan aantoonen, dat. rekening is gehouden met de economische verhoudingen. In het onderhavige plan is geen evenwicht in het „soort" der bouwterreinen. S. B. EEN DRIFTIGE SCHILLENBOER. DE POLITIERECHTER LIET HEM ER UIT ZETTEN. Het driftige oude schillenboertje van Oostzaan, was al veroordeeld door den Politierechter tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Maar dat was bij verstek ge beurd en hy was het heelemaal niet met het vonnis eens. Daarom was hü er tegen in verzet gegaan. Nu was hy Vry dagmorgen zelf gekomen om zyn belangen te verdedigen maar hij deed dit, weer vervoerd door zyn drift, op zoo'n rare manier, dat hy zijn eigen belangen al 'heel slecht diende. zyn 15-jarige dochter diende in Juni by een winkelier te Oostzaan. die than: te Amsterdam woont en daar hy v-ond dat zyn kind bij dien winkelier te hard moest werken, had hy het meisje ver boden bij dien „beul" (zooals hy zich uitdrukte) in dienst te blijven. Toen de winkelier, die zeer over het meisje te vreden was, naar haar ouders was ge gaan om te vragen cf zij mocht blij ven, schold het oude, driftige schillen boertje hem de huid vol, gaf hem een schop en dreigde hem met een lat. Waarop de winkelier begreep dat dit een hopeloos geval was, heenging en een klacht indiende. .Edelachtbare', zei het schillen boertje en hij onderstreepte zyn ver haal met heftige gebaren, „die man is een kinderbeul. Hij heeft m'n dochter 'n kind van vijftien jaar, by ons van- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CENTS PER REGEL. ZEEPPOEDER lc SOORT FEUILLETON De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Enge'.sch van EDGAR WALLACE. 6) „Mary Pinder", noemde de directeur haar kort op. en zy zag dat het boek opengeslagen was by de bladzijde, welke dien naam tot opschrift droeg. „Het is zeer eigenaardig, dat ik het geval juist zat te lezen op het oogenblik waarin gy binnenkwaamt. Ik zocht eenige kenmer kende bijzonderheden op c-m na te ga-en of mijn geheugen my bedroog. Dit wil ik u wel bekennen'" hy liet zyn stem dalen als was hU bevreesd voor onbe scheiden luisteraars „dat mijn verba zing niet onder doet voor de uwe!" Zij las het opschrift: „Mary Pinder Moord"., en stond met den mond wyd geopend. „E?n moordenares?" vroeg zy op on- gelocvigen torn. Do doctor knikte. „Maar dat is onmogeiyk!" „Lees de geschiedenis", zeide de ander, en zij nam het boek en las: MARY PINDERMOORD. Gevon nist door het Hof te Hereford. Ter dood veroordeeld; veranderd in levenslangen dwangarbeid. Dit is een typisch geval van moord uit hebzucht. Pinder woonde en pension met een jongmensch, dat voor haar echtgenoot doorging, en dat verdween vóór de misdaad gepleegd werd. Men beweert dat hij haar zonder geld achterliet. De eigenares van het pension. Mevrouw Curtain, was een welgestelde weduwe, min of meer exen- triek, van wie gezegd werd dat zy op het kantje af krankzinnig was. In haar huis bewaarde zij aanzienlijke geld sommen en een groote hoeveelheid antieke kostbaarheden. Na door haar echtgenoot verlaten te zijn, zocht Pinder per advertentie tijdelijk een betrek king, en een dame. die in antwoord op deze advertentie een bezoek aan haar huis bracht, vond de voordeur ongeslo ten en na herhaalde malen vergeefs aangeklopt te hebben, trad zy binnen. Zy zag de deur van een van de ver trekken open staan, keek naar binnen, en vond. tot haar schrik, mevrouw Cur tain op den grond liggende, oogenschyn- lyk in een flauwte. Zij snelde naar bui ten cm een politie-agent te halen, en by asr.kcmst ken deze slechts constateeren. dat de cp den grond liggende vrouw dcod was. De laden van een ouderwet- sche sec^itaire waren opengebroken en hun Inhoud lag over den vloer verspreid, daan getroggeld. Het zeggen was eerst dat er maar 2 kinderen waren, maar toen m'n dochter er eenmaal was, kwamen er 6 voor den dag. Hy heeft dat kind van 15 jaar laten werken als een hond. lederen dag moest ze wasschen voor acht personen en d'r waren wel drie dekens by en meneer was zelf te lui om wat mee te helpen. Nou. en toen-:e toen by ons kwam om te vragen of m'n dochter terug mocht komen heb ik 'm een schop voor zijn verdgegeven. En 't was goed dat-ie wegging, anders had ik 'm z'n kop in mekaar geslagen. Denkt u dat ik m'n kind laat dienen by zoo'n kinderbeul? 'k Steek hem nog veel liever dood „U schynt nogal van dikke woorden te houden", wierp de Politierechter er tusschen. „wy zyn die uitdrukkingen die u gebruikt, hier zco niet gewoon!" ..Dat geef ik u gewonnen Edelacht bare", zei het schillenboertje, dat blyk- baar zyn medemensch ook wat gunt, maar zoo'n vent mag je toch ook nie: voor den gek houden! Telkens als hy mU zag. zei-die tegen me: .Dag meneer de schillenboer!" Nou, als je schillen boer bent. ben je geen meneer!" Toen de getuige zijn verklaringen be gon. viel verdachte hem onmiddellijk in de rede met: .Nou mot je hier niet staan liegen!", waarop de Politierechter hem ernstig waarschuwde: „Als je dat weer doet ga je d'r uit!" Maar verdachte kon zich niet in be dwang houden en by een tweede inter ruptie werd hü werkelijk buiten de zaal gezet. Zoowel het O.M. als de Politierech ter waren van oordeel, dat het vonnis f 50 of 20 dagen hechtenis bevestigd moest worden. Toen de Politierechter de vergoeding voor reiskosten met den getuige regelde, keerde verdachte, die weer binnenge laten was, zich by de deur om en vuur de zyn laatste interruptie af: „Krijg ik geen reiskosten?" een kostbaar kleinood inbegrepen. Er rees verdenking tegen de pensiongast-, die men even vóór het ontdekken van den moord het huis had zien verlaten en haar kamer werd tijdens haar afwezig heid doorzocht. Men vond een klein fleschje vergif en verscheidene kleinoo- diën van waarde, alles te zamen in een gesloten kistje geborgen, en zy werd gearresteerd. De verdediger voerde aan dat de overledene herhaaldelijk gezegd had zelfmoord te zullen bedrijven, en dat alle bewijzen voor het koopen van het vergif ontbraken, aangezien hei fleschje geen etiket droeg. Pinder wei gerde iedere inlichting omtrent zachzel- ve of haar echtgenoot te geven; een huwelijksbewijs werd nergens gevonden; zy werd veroordeeld en gevonnist. Men neemt algemeen aan dat Pinder, in drin gende geldverlegenheid voor de verlei ding bezweek, vergif in de thee van de vrouw mengde en vervolgens haar secré taire leegplunderde. Het geval vertoont geen buitengewone kenmerken, behalve de weigering van de veroordeelde om in appèl te gaan." Lois las het relaas tweemaal over en schudde het hoofd. „Ik kan het niet gelooven! Het is on gelooflijk onmogelijk!" riep zy uit. „Zy wsrd veroordeeld tot levenslang doch stellig bestaan er termen haar thans vry te laten? Kan een veroordeel de geen vermindering van straftijd fcrij- HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS BIJ SANTPOORT. Aan het verslag over 1927 van het Provinciaal Ziekenhuis naby Santpoort ontleenen wy, dat de in het verslag over 1926 genoemde „nieuwe richting" in de verpleging, het geheele jaar 1927 in het toeken van de belangstelling gestaan heeft. Met de veranderingen in de loka len der verschillende onderafdeelingen. die noodig zijn om het milieu, waarin de zieken den geheelen dag moeten ver toeven, aangenamer en voor het doe! geschikter te maken, werd op verschil lende plaatsen van het ziekenhuis een aanvang gemaakt, doch aangezien wy niet konden beg.nnen alvorens gelden waren beschikbaar gesteld, waren deze wyzigingen einde 1927 nog niet gereed, met uitzondering van een veranderin in een der zalen op de afdeellng Vrou wen-Oud-Rechts. Het bestuur is met het tot nu toe be reikte resultaat meer dan tevreden. De nieuw ingeslagen weg blykt moeilijk te zyn, doch voert zeker tot verhooging van het niveau onzer krankzinnigen verpleging. KINDEREN NAAR HONGARIJE. Het Hongaarsch R.-K. Kindercomité deel: mede. dat de vacantie-kindertrein op 24 September a.s. weer naar Honga- rye vertrekt. Met dezen trein moeten alle kinderen, die tydelyk hier verbiyven. teruggezonden worden. Ook voor degenen, die aan de herhaal de oproepen van het comité om hun pleegkind terug te zenden, geen gevolg hebben gegeven, bestaat thans nog een laatste gelegenheid zulks te doen. In hun eigen belang wordt den pleegouders aangeraden, hiervan gebruik te maken. Pakketten voor Hongarije, moeten ge stuurd worden aan den heer J. Drimms. Duivendrecht, (vóór 20 Sept.) gen wegens voorbeeldig gedrag?" De directeur schudde het hoofd. „Helaas deed zy twee pogingen tot ontsnappen, en verspeelde daardoor al haar aanspraken. En dat ls erg jammer, want zij is een zeer vermogende vrouw. Een van haar ooms, die haar veroordee ling eerst vernam nadat zij vyf jaren in de gevangenis doorgebracht had, ver maakte haar een aanzienlijk vermogen. Zy heeft ons nooit willen zeggen wie hy was hy bracht haar hier een be zoek weinige weken voor zyn dood en wij zyn niets wijzer geworden dan wy reeds waren, behalve dat wy thans weten dat hy een bloedverwant van haar moeder was". Lois nam het boek weer ter hand er. keek naar de gedrukte bladzyde. „Een moordenares die buitenge woon merkwaardige vrouw 1 Hy knikte. „Ja. Opmerkelijk. En toch begaan de meest onschuldig uitziende menschen zware misdrijven. Ik heb hier twitig Ja ren doorgebracht en heb byna al myn illusies verloren." „Indien zy voor een moordenares ge houden werd. waarom heeft men haar dan niet zy kon het niet over zich verkrijgen het woord „ophangen" uit te spreken. De directeur zag haar met een eigen aardiger blik aan. „Ach hm! welnu, daarvoor be- IN DEN GEKROONDEN MOOR. I Mei 1800. In siertyke krulletters cal- ligrafeert de notarisklerk den tekst van het huurcontract op het zware Holland- sche papier. Jan van der Pigge huurt voor negentig gulden 's Jaars het huis in de Groote Houtstraat- by het Ver- wuift. waar hy zyn tabakshandel en snuifwinkel gaat vestigen, die hy naar het gebruik van die dagen „De Ge kroonde Moor" noemt. En zyn uiihang- teeken vertoont den toeback zuigenden gekroonden zwarten man. Janvier 1812. Aan Jean van der Pigge wordt de vergunning verleend om in de stad Haarlem, département du Zuyder- zee. voor de Keizerlyke Pransche Regie tabak te verkoopen, waarvan hy een Régistre Journalièr moet houden. 17 September 1928. Jan van der Pigge stelt zijn huis in de Groote Houtstraat by het Verwulf t open voor de bezoekers, en legt in de winkelkast al de documen ten. die zyn overgrootvader hem na liet, en die in 128 jaren vergeelden, maar duidelijk leesbaar bleven. Hy verplaatst zyn handel in tabak, sigaren en sigaret ten en noemt hem, naar gebruik der vaderen ..De Gekroonde Moor", van 1800. In glas in lood laat hy branden den toeback zuigenden gekroonden zwarten man. Maar de snuifpotten zyn op zy gezet- en prijken nu hoog op de kasten met sigaren, die met water vol gens geheel moderne inzichten op tem peratuur worden gehouden, om de koste- iyk Havanna-import zoo goed mogelyk te bewaren. Een ouderwetsche luchter hangt nog aan de ln antieken styi ge houden zoldering, maar ce electrische lichtpunten er in toonen wel. dat het ge_ riefeiyke voor traditie niet meer kan wijken. Dat bewijst ook de marmeren toon bank. met de vitrines, waarachter de meest gevraagde merken ter keuring liggen, en tusschen Krelage- en H.O.V.- sigaren ook het kistje Gekroonde Moor tjes staat. 5 &<«iO-SCr stond een reden, een uitmuntende re den". Lois was een oogenblik versuft, toen doemde de waarheid plotseling voor haar op. „Ja, 't kind aanschouwde in deze zelfde gevangenis het levenslicht het liefste vrouwelijke wicht dat mijn oogen ooit aanschouwd hebben een pracht van een kind. Hoe zwaar viel my de tijd, toen het kind hier vandaan moest. Arm jong zieltje!" .Dy wist het niet, en misschien weet zy het nu nog niet," zeide LoLs. wier oogen zich met tranen gevuld hadden. .Neen, dat geloof ik ook. zy werd ge adopteerd door een buurvrouw, die de onschuld van mevrouw Pinder altyd heeft volgehouden. Neen. toen ik zeide „arm Jong zieltje", dacht ik aan die on handige verpleegster, die aan den arm van het kind een brandwonde veroor zaakte. door er een heetwaterkruik te gen te leggen. En een leeïijke brandwond ook. Ik herinner het my, omdat zy een litteeken op den voorarm van het kind achterliet de stop van de heetwater- kruik was geteekend met een ster." Lois Reddle moest zich aan den rand van de tafel vasthouden en h.3ar gelaat werd plotseling zoo wit als krijt. De doc tor zett» het oo?k weg er. had haar zyn rug toegekeerd. Met brooie moeite wist zU haar stem ie beheerschen. Dc herinnert u zich ook dco aaanj De man. die zoo goede harmonie wist te scheppen tusschen oud en nieuw was de Overveenscho architect, A. J Prtn- senberg. en de uitvoerder van het ont werp de aannemer Bakker. De openingsdag is er een geworden met veel felicitaties, veel bloemen en cruk bezoek, zoodat het den Gekroon den Moor hier wel niet slechter zal gaan als aan de overzijde van de straat, in het huis, dat straks gesloopt wordt. ARBEIDERS REIS VEREENT GIN O „DE NATUURVRIENDEN". Men schrijft ons: Het ls een goede gedachte geweest van het bestuur om weer eens met een nieuwe indeeling voor de winteravon den te komen. Veie leden zullen dit toe juichen en het zal aan belangstelling wel niet ontbreken. Het ls gebleken, dat by de leden meer behoefte aan gezellige club- en ontwik kelingsavonden bestond, dan aan een wekelljkschen danseurs us. De gezellige N.A-R.V.-avonden, onder leiding van het ijverige bestuur, kenmerken zich altijd door hun prettigen kameraadschappenj- ken geest De leden hebben behoefte aan deze avonden, zy kunnen hun gemaakte buitenlandsche reizen en excursiën nog eens bespreken in aansluiting op do reisbeschryving over Zwitserland in dit blad van den heer P. G. v. Engelen. De oude vriendschapsbanden worden onderhouden en nieuwe aangeknoopt. Geheel handelende in den geest dor leden, heeft het bestuur het navolgende voorlooplge programma vastgesteld Zondag 7 Oct. excursie naar de Hoofd brandwacht te Amsterdam en bezoek aan het Scheepsvaartgebouw. Zaterdag 13 Oct. clubavond met at tracties van 82 uur. Dinsdag 16 October ontwlkkellngs- avond over het vogelleven. Donderdag 25 Oct dansavond- Donderdagavond 15 November en Dinsdag 20 Nov. Ontwikkelingsavond over de Rlvlèra. Zaterdag 24 Nov. kienavond. Zaterdag 15 Dec. clubavond. Donderdag 10 Jan. dansavond. Zaterdag 19 Jan. feestavond 6-Jarig bestaan. Zaterdag 9 Febr. 2e kienavond. Donderdag 28 Febr dansavond. Zaterdag 9 Maart propaganda bal- masqué. Zaterdag 6 April slotavond. Een Jazz Band. 5 man sterk, zal dit seizoen de stemming er wel ln we'.en te brengen. De leden wachten dus weer vele genoeglijke avonden. EVANGELISATIE-KOOK „EBEN IIAëZER". Het Stads-Evangel Lsatie zangkoor „Eben Hnözer" hoopt in November hot 10-jarig bestaan te vieren. Vermoedelijk: zal een herdenkingssamenkomst gehou den worden met zang en muziek. Uit een kleine kern is deze vcreenlging ge groeid. Toen in 1918 ds. C. J. van Parus sen Bybellezlngen hield, deed zich de behoefte gevoelen aan eenige muzikale begeleiding, vyf dames onder leiding van den heer J. F. Snoeks verklaarden zich bereLd eon quintet te vormen. Door hen werden ock liederen gezongen in de Broederkca-k aan de Parklaan bij Evangelisatie-same n komsten. Spoedig breidde het quintet zich uit tot een koor tje van 25 damos, dat in 1920 ook zang uitvoeringen ging geven in de Haarlem- sche Strafgevangenis, by den kerk dienst op Zondagmorgen, in 1924 maakte de medewerking van eenige hceren liet mogelijk er een gemengd koor van te maken. Thans telt dat 40 leden en staat nog onder directie van den heer J. F. Snoeks, die het deze tien Jaren zon der honorarium heeft gediend. Ook bul ten Haarlem vonden de prestaties van desten dirigent waardeering. terwUl de gedetineerden in de Haarlemsche Straf gevangenis naar de directeur, de heer 8. Couzijn getuigt zeer getroffen worden door de blijken van liefde, door de uit voerenden telkenmale gegeven, by de opluistering van de godsdienstoefenin gen. GEVONDEN DIEREN EN YOOKWI KIM N Terug tc bekomen bij: A. Strik, Wcstcrjiracht 111, badpak m. hand doek; H. v. d. Goes. Dc Clcrcqstmat 102, beige ccinutur; Bureau v. politio Smedestraat. hondentuig; J. Tello, Van Zcggclcnstraat IS. zwarte hond; J. Brand. Alh, Thijmstraat 4. haze windhond: Adrian. Zonnolnan 5» boxerhond: Miehcl. Hcen-nsingel 17, zwarte hond (Spaniel): Bureau van politic Smedestraat hondenpenning No. 0103; A. Meijer. Oost vest 26, portefeuille: V. van Olphcn. Molijn- sraat 48. zilveren potlood: W. van Waard. Grocndaalsccg 12 rood. post duif; P. Ineke. Ruysdaclstraat 24. blauwe postduif; Bcckclaar. Esch- doornstraat 15. 4 sleutels nan ring:!, Boezc. Cronjcstraat 174, czwart kin- dcrschocntjc; M. Cats. Lcidschcvaart 102, damcstaschjc; J. Heilbron. Gen. Joubcrtstraat 20. vulpen: Wcncker, Lcidschcstraat 20. vulpotlood: H. Fcra werda. KIcvcrnarkwcg 116. zilverbon. dien het kind bil dor. doop ontving?" vroeg zy op zochten toon. „Ja zeker," klonk het antwoord ter stond, „een niet dikwijls voorkomende naam. en ik zal hem noo.t vergeten. Lots M&rgaritta!" HOOFDSTUK IV. LOIS MARGERTTTA! Haar eigen naam! En dat stervormige litteeken op haar arm! Haar hoofd duizelde; de kamer scheen in liet :.md te draaien en het kostte haar alle zelfbeheorschlng om niet ia tranen uit te barsten. Doch het was de waarheid. Die waar dige statige vrouw, die Sn den kring der smarter, zoo rustig langs haar geloo- pen was, was haar moeder! Ongeloof lijk. onmogelijk zooals het scheen, zij wist dat het de waarheid wis. Haar moeder! Aan een stommen aandrang gehoor zamende. was zü naar de deur gesneld, had deze opengerukt, en was halverwege de met steenen geplaveide gang. alvorens de verbijsterde directeur haar achter haalde. „Wat scheelt u. kind?" vroeg hy half vorbaasr en half geërgerd, „zyt gy on wel geworden?" „Laat mij gaan, laat mij gaAn!" mom pelde zy onsamenhangend. „Ik moet haar zienj 'i (Wordt vervolgd.)»

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15