iT^iiiii o PARIJSCHE MODE. HOEVEEL AANDACHT MOETEN WIJ AAN KLEEDING BESTEDEN? HAARLEM'S DAGBLAD J*?nuna Een elegante herfst-Japon Is zulk een onmisbaar stuk van de vrouwelijke garderobe, dat wij niet mogen verge ten er tijdig een aantrekkelijk model voor beschikbaar te stellen. Onze af gebeelde japon heeft alle nouveautés van het seizoen, twee stolpplooien, aan rug- en voorzijde, heeren-revers, en een smal ceintuurtje van de stof zelve, dat juist boven de elegante sahulpzoom van het bovenlijf valt. Elke zaohtwollen stof is geschikt. Koop 2.75 meter van 125 breed. Het knippatroon is verkrijgbaar onder no. 229 in de bovenmaten 42, 44, 46, en 48 en kost 55 cents. KLEINE PLAATJES VOOR KLEINE JURKJES. m de late dagen van Augustus zijn er duizenden brave kleine meisjes aan de hand van even zoovele moedertjes, met kloppend hart den grooten weg naar de groote school opgestapt. Natuurlijk moest voor deze groote gebeurtenis de jeugdige studente in een nieuwe jurk gestoken worden. Voor de .groote" school". Ook de oudere schoolmeisjes begonnen dikwijls het nieuwe schooljaar met een nieuwe jurk. Aan alle kanten dus kijken duizenden paren moederoogen uit naar nieuwe ideetjes voor meisjes jurken. Welnu, daarbij komen we een handje helpen. Heeft u wel eens op gemerkt, welke leuke effecten er met kleine plooitjes te bereiken zijn bij kinderjurken? Het is zoo'n practische garneering, die voor de kinderen altijd „in de mode" is. Is dat eerste juricje van links, op het plaatje, geen snoes? Dit rose jurkje is het voor ..goed", dan zou het misschien nog shantung kunnen zijn heeft van onderen aan het rokje plooitjes, langs het lijfje, en bovendien een prachtige lichtblauwe bloem op zij. Er is 65 c.M. stof van 1 M. breedte voor noodig. RECEPT. Een lekker toehapje. Dat is ongetwij feld: gebraden appelen. Daartoe neemt men op 10 a 12 groote zure appelen. 11/2 ons suiker, een paar theelepeltjes fijn kaneel, 5 eetlepels boter en een kopje water. Men boort de appels, schilt ze en legt ze rechtop near boven in een vuur vast schoteltje. De suiker wordt met de kaneel dooreen geroerd, waarna men de appelen met dit mengsel -vult. Boven op eiken appel doen we nog een klontje boter, waarna we het water in het- scho teltje doen en alles in een matig war men own gaar laten worden (klein 1/2 uurtje). De appelen mogen niet stuk gaan. Af en toe met het vocht bedrui pen. Daarnaast een keurige witte jurk, in het rokje een stolpplooi van voren, op dat de spring-in-'t-veld flink de beenen kan roeren. Kleine plooitjes aan de schouders en aan de taille vormen weer een leuke gameering. Verder wordt bij wijze van ceintuur een roodfluweelen lint om het middel gestrikt. Hiervoor is 1.15 M. stof van 1 M. voldoende. In het midden vervolgens een blauwe jurk, met wit plastron en witte strook in het rokje, beide niet kleine plooitjes (plissé), 1.50 M. stof van 1 M. breed zal wel genoeg zijn. By het vierde jurkje loopen twee gToepen plooitjes van de schouders naar beneden tot onder het ceintuurtje, dat uit een donkerblauw lint van fluweel be staat. Het jurkje zelf is rood. Er is 1.25 M. stof van 1 M. breedte voor noodig. Ten slotte een blauw jurkje, waarvan het bovenstuk geheel met plooitjes is. behalve natuurlijk het plastro 65 c.M. stof van 1 M. breedte is toereikend. Wel, moeder, is er iets voor uw kroost by? MADELEINE. EEN NUTTIGE WENK, IS EEN NUTTIG GESCHENK. Hard water kan men zacht maken en daardoor heeft men veel minder zeep noodig. terwyi de zeep ook veel beter oplost door bü het wasschen van klee ren enz. een paar klimopbladen in het water te doen Terpentyn, vermengd met warme melk, is een prachtig middel om wasdoek te wryven en aldus weer heelemaal nieuw te maken. Een stukje aluin, by de azifri, die men gebruikt voor het inmaken van augur ken, komkommers, enz. zal de „pickles" lekker hard maken. Als men wollen dekens gewasschen en gedroogd heeft, is het goed ze in de buitenlucht op een iyn te hangen en goed uit te kloppen met den matten klopper. Dat maakt de wol weer los en luchtig. Als men kinderkleertjes naspoelt In water, waarin een half ons aluin is opgelost op elke 5 liter water, worden ze in hooge mate onbrandbaar gemaakt, totdat ze opnieuw gewasschen worden. Grasvlekken kan men dikwijls uit witte stoffen verwyderen. door afspon zen met ammonia en water. Wanneer u cake gaat bakken, en wat eieren te kort komt, kan er gerust een klein beetje aziju in het beslag gedaan worden Over mannen- en vrouwenkleeding. Onlangs las ik een beschouwinkje over de saaiheid van de mannenkleeding, de geringe neiging van het sterke geslacht om daarin verandering te toen gen, en de zeldzaamheid van een man die zyn kleeren goed weet te kiezen en te dra gen. In de allereerste plaats denken we: ja, dat ls volkomen juist, hoe weinig mannen zyn er toch die hun kleeren we. ten te dragen op een dusdanige manier, dat èn de kleeren èn hy zelf op hun voordeellgst uitkomen. Gaat de ry van uw manneiyke fami lieleden en kennissen maar eens na, hoogstens zijn er een of twee, die zich steeds onberispelük en naar hun type weten te kleeden maar in gedachten hebt ge die enkele of die twee als „fat- tig" betiteld. En nu ge er over gaat na denken, bepeinst ge: ben ik zoo be krompen dat ik ze te gauw fattig vindt of zyn ze het werkeiyk? De man in kwestie vindt zichzelf na- tuuriyk in het geheel geen fat wie zou zoo iets van zichzelf willen zeggen! Net zoo min als een vrouw zichzelf ais een ydeltuit zal bestempelen. Maar hoe spoedig kan de keurigheid der kleeding daarin ontaarden, en daarin ligt het ge vaar van het wijzen op een tekort aan zorg voor de kleeding by mannen. Iedereen is het ea- over eens dat Inder- ty'd de zyden costuums voor heeren met kanten, linten, zyden kousen schoenen met gespen wel goed waren voor een plaatje, maar in het dage- lijksch leven heel wat meer last dan gemak zouden veroorzaken. Maar zoo ver behoeven we ook niet te gaan. zeg gen de voorstanders van de verbetering der heerenmode, we willen enkel en al leen een paar erkend-leeiyke kleeding- stukken zooals het styve boord en de lange pantalon uit de wereld helpen en er iets beters voor in de plaats brengen. Maar is dit niet het hellende vlak? Wanneer er eenmaal veranderingen zyn, waar is dan het eind. De praktyk van het dagelykseh leven is het eind, zult ge misschien zeggen. Maar kom! daaraan stoort de mode zich een bitter klein beetje, met het practische houdt zij zich n:et of heel zelden bezig. En dan zouden de mannen in dezelfde gevaarlyke zóne komen als die waarin veel vrouwen zich nu al bevinden, na- melyk die waarin de Weeding een zeer belangi-yko, ja een eerste plaats in neemt. Heel wat vrouwen zyn op de een of andere wyze te zeer aan de mode 0_ hecht en alles wat daarmee samenhangt. Een man hoorden wij dat eens op een typische manier beschrijven van eenige jonge meisjes die bij elkaar woonden en overdag hun werk hadden: „als zij in hun vrijen tyd thuis zijn, doen ze niet anders dan jurkjes maken! Dat zijn toch werkende vrouwen, maar na het werk gaat haar belangstelling maar r.aar één ding uit: Weeren. In deze rubriek is er al meermalen over geschreven dat v;y ons naar ons vermogen met smaak en keurig moeten kleeden; dat wil echter allerminst zeg gen dat we er steeds van vervuld moe ten, zyn, ook al zyn we handig genoeg om onze kleeren zelf te maken. Ieder die dit wel eens doet, weet hoeveel ge noegdoening het geef: wanneer een stuk af is en goedgeslaagd. Maar wie de ge dachte eraan dan niet uit haar hoofd: kan stellen totdat er weer eens iets noo dig is, dryft het wel wat te ver. „Win kelen" bestaat voor veel vrouwen uit de etalages bekyken en uit éen dier uit stallingen wat koopen, zoodat het woord „winkelen" voor heel wat mannen een beangstigenden klank van hooge rekenigen heeft gekregen. Waarom kunnen we niet evengoed winkelen als we klosjes garen, knoopjes, en allerlei andere kleinigheden noodig hebben, zonder daarbij altyd en eeuwig van ons eigen uiterlijk vervuld te zyn! De middenweg ls hiei ook weer de eenvoudige beantwoording van den titel boven dit artikeltje, maar gemakkeiyk is die niet te bewandelen. Als we ech ter voor oogen blijven houden, dat de kwestie van onze kleeding er ook op thuishoort, zullen we niet zoo spoedig tot overdryving komen. En om nu tenslotte nog op mannen kleeding terug te komen: zooals die nu is, is ze inderdaad leeiyk, maar met veel praten en schryven erover wordt ze niet mooier, doch hoogstens wordt de kwestie meer aangedikt dan ze waard is. Maar welke man schept nu eens een nieuwe mode voor zyn sexe- genooten, een mode die algemeen in gang vindt, die gemakkeiyk is en niet zoo bar leelyk als de huicLge. Dan is de zaak meteen opgelost, en bestaat er geen kans voor een maatschappy met een meerendeel van fatten in de plaats van mannen! MENU. Kalfssoep Runderrolletjes Andyviesla Aardappelen Amandelvla Voor de soep wordt schenkelvleesch gebruikt om bouillon van te trekken, waarna deze gezeefd wordt om de stuk jes been er niet in te houden. Groenten die de tijd van het jaar oplevert, worden schoongemaakt en gehakt met wat rijst Dit moet in de soep meekoken evenals balletjes kalfsgehakt. De soep wordt dan naar smaak afgemaakt. De runderrolletjes worden van heel dunnen lapjes, met lapjes spek erin opgerold, bereid. Van de andyviestruiken wordt alleen het gele of desnoods het zeer licht groene gebruikt. Het wordt als by krop sla geplukt, gewasschen, uitgeschud en dan aangemaakt met gesmolten boter zout en azyn. Voor de amandelvla gebruiken we: 1 L. melk, 1 ons amandelen, VA eetlepel maïzena, suiker, een paar druppels citroenolie. De melk wordt gekookt, infcusschen worden de amandelen gebroeid, gepeld, fijngehakt of gemalen, by de kokende melk gevoegd en deze met de maizen." op de bekende wijze gebonden. Van he vuur- af roert men er de suiker yï'do citroenolie door. Dit gerecht wordt koud gegeten, maar het moet vooral den zelfden dag gebruikt worden daar het spoedig bederft. E. E. J._p. HANDIG EN TOCH NIET DUUR. IETS OVER VRUCHTEN- VLEKKEN EN NOG IETS. In het najaar, wanneer verschillende vruchten op tafel komen, kan het nut tig zyn, nog eens na te gaan, hoe we vruchten vlekken op de beste manier uit tafellinnen enz. kunnen verwyderen. In de eerste plaats moet men den algemee- nen regel by het uitmaken van alle vlek ken in acht nemen, dat men. indien men chemicaliën daartoe gebruikt, dit vóór het wasschen van het linnengoed doet. Immers, wascht me nhet goed eerst, dan zetten de vlekken zich soms nog sterker in het goed vast. Vruchtenvlek- ken moet men nooit met zeep insmeren. Is de vlek nog nat, verwyder haar dan met gewoon koud water. Is de vlek al gedroogd, span de stof dan over een kom en giet er heet water doorheen, van eenige hoogte. Biyven er clan nog spo ren van de vlek achter, bet die dan met citroensap en leg haar daarna in de zon. Tenslotte naspoelen, om het ci troensap te verwyderen. Voor het ver wyderen van verschillende vlekken uit tafellinnen of van teere stoffen als crêpe georgette, ninon. enz. is glycerine een uitstekend middel, daar het de stof absoluut niet aantast. Men druppelt de glycerine op de vlek met behulp van een schoon sponsje. Een paar minuten laten intrekken, en dan de vlek uitwasschen in schoon water. Niet wryven. Is de vlek hardnekkig of oud, dan kan het noodig zyn de glycerine eerst te verwar men. Tenslotte nog een algemeene regel voor het uitmaken van vlekken van onbekenden oorsprong. Wryf de vlek luchtig met een kussentje (een doekje, dat eenige malen opgevouwen is), dat in een slappe, lauwwarme zeepoplossing gedoopt is. By die zeeoplossing moet men een theelepel ammonia op elke liter water gevoegd hebben. Bij het was schen van het betrokken kleedingstuk moet men geen sterke zeep gebruiken en in geen geval de zeep direct op de stof smeren. NUTTIGE WENKEN. Tegen den hik. Laat een weinig zout op uw tong smelten of steek de armen flink in die hoogte en houdt den adem zoo lang mogelijk in. Ate men In het laatste spoelwater van wit goed, een weinig opgeloste styfsel doet, zal het goed niet alleen veel ge makkelijker strijken, maar het zal ook denzelfden glans verkrijgen, welke men er op ziet, als de wasoh in de groote wassoherijen is behandeld. Qm ketelsteen te verwyderen, koke men azyn in de ketels. WAT TE DOEN MET OUDE KANT? Het is een vraag, die zoo dikwijls ge stéld wordt door mepschcn, die enkele lengten kant over hebben, dat wy be sloten eens een entwerpje te maken om het probleem tot een einde te brengen. Hier is zulk een gelukkige inspiratie, die het mogelijk maakt de diepte der decolleté aan voor zoowel als achter zijde afhankelijk te stellen van de hoe veelheid kant, welke men heeft. Voor kleine keukens of smalle hallen is een opklapbaar tafeltje zoo nuttig en gemakkelijk. Als de heer des huizes nu maar knap genoeg is om een spy- ker te kunnen slaan, zonder daarbij zijn duim te verbryzelen, dan is de boven af gebeelde practische oplossing gauw toe gepast. RECEPT. (Omelette soufflé) Schuimomelet). 6 eieren. 35 gr. suiker, 35 gr. boter, wat geraspte citroenschil of uitgeschrap- te vanille. Bereid de omelet op gewone wijze, doch reken er op, alle bewerkingen zoo vlug mogeli jk achter elkaar te laten ge schieden. daar de omelet, zonder meel bereid, veel meer kans van inzakken heeft dan die, waaraan mee! toegevoegd is. TOMATENSOEP. Daarvoor neemt men op 1 pond toma ten, 1 liter water, zout, 3 Iepels boter, 3 lepels bloem, wat kruiden (selderij, stukje ui, laurierblaadje), een paar mag- giblokjes en tenslotte een lepeltje mag- gi's aroma of een beetje citroensap. De gewasschen tomaten kookt men met wa ter, zout en kruiden. Waarna men alle; door een zeef wry ft en het vocht af bindt met beter en bloem. Desgewenscht maakt men de soep af met een lepeltje maggi's aroma of een beetje citroensap. In plaats van bloem kan men ook ver micelli, sago, macaroni, enz. nemen. HUISVROUW. SAMEN UIT SAMEN THUIS. zy waren met z'n drieën op school geweest en hadden daarna gedrieën gestudeerd. Toen splitsten zich hun we gen en ofschoon zy dikke, erg dikk- -.Tienden waren geweest, gingen zij uit elkaar langs de wegen hunner keuze. Zy raakten verloofd en zelfs getrouwd. Gerard werkte op een bank en met zyn vrouwtje kon hy er redelyk goed van leven. Maar hy had idealen van hooger te klimmen en hy was rusteloos door het geestdoodend werk op kantoor, waar hij zich zelf te goed voor vond. Har.s was een eigen zaak begonnen, taxaties, assuranties, huizen verkoopen, woningbureau enzoovcort. Hy kon er met zyn vrouwtje rediyk goed van ko men, maar hij had idealen van hooger te klimmen en hy was rusteloos door de traagheid, waarmede de fortuin zich in zijn richting bewoog. Nico kreeg een schitterende betrek king als leider der afdeeling reclame aan een groote fabriek. Hy kon er met zyn vrouwtje best komen, maar hy had geen idealen van hooger te willen en dat was juist noodig in een zoo veeleischend en veelzydig vak. Zoodoende strandde Nico. Er werkten jonge, zeer begaafde menschen onder hem, die veel meer inzicht hadden dan hy en die gedurfde dingen uitdachten op het gebied van moderne reclame. Nico werd overtroffen door zyn eigen assis tenten en hy kwam zonder betrekking. Hans bleef ongeveer dezelfde. Hij ver diende een keer een aardig sommetje, dat hy op één dag weer verloor by een poging om er meer mee te verdienen en toen begon hij weer vol frisschen moed opnieuw. Hy draaide zoo'n beetje om zyn spil; stond doorgaans op hetzelfde peili maar deed machtig veel ervaring op en beloofde daardoor in de toekomst wel wat te zullen leeren verdienen. Hy maakte zyn eigen kans! En Gerard rolde van de eene verbete ring in de andere. Hy was actief en vlytig. Hij studeerde nog veel en ver zorgde zyn voorkomen. Hij was een heer en een wetenschappelyk werker en zijn snelle, regelmatige promoties by de bank waren gebeurtenissen, waar feite lijk iedereen op voorbereid was. zyn col- Iega'3 misgunden hem zyn succes niet want zy begrepen, dat zy hem niet evenaarden. Toen werd Gerard benoemd tot direc teur van de bank in de stad. waar Hans zijn woningbureau had. En het toeval wilde, dat Hans een klant van die bank was en dat de vrienden elkaar daar we derzagen na tal van jaren. Hans voelde zich een beetje sjofeltjes by dien welver- zorgden gesoigneerden Gerard, maar hy was al te handig om zich daar niet door heen te slaan. Hy zette een boom op over: „Hoe gaat het thuis?" en „Kun je d'r nogal komen zoo?" en Gerard ant woordde heel vormei yk en presenteerde sigaren en toen Hans zei: „Zeg. kerel, wy moesten de oude vriendschap weer eens een beetje ophalen!" knikte hy glimlachend van ja. met een gezicht of hy het heusch ook aardig vond dat te doen J SCHOONHEIDS KONINGINNEN. Zooals men weet volgt men in Parijs al jaren lang de gewoonte om jaar- lyks by het carnaval het mooiste meisje van de stad tot koningin te ver heffen. Ook elders in Frankrijk heersoht dit oud gebruik en geheel naar dien Framschen volksaard maakte men er een feest van alleen voor de Franschen zelf en zonder ophef naar buiten. In latere jaren heeft de geïllustreerde pers een woordje medegesproken en de foto's van de koninginnen over de geheele wereld- verspreid. Dit heeft het mooie, intieme wel eenigszins weggedrongen. Maar toch de Fransdhen blijven zich zelf en zullen him feest op hun by- zendere wijze in eere weten te houden. Natuurlijk is de gewoonte ook naar Amerika overgewaaid en neg goed weten we ons allemaal te herinneren hoe de wereld is bskegeld met fotos van Miss California, de prijs",vinster van het laat ste jaar. Maar 'behalve, dat het type meisjes, dat deelneemt aan de wed strijden geheel anders is dan in Frank - ryk, is de wedstryd zelve ook lang niet dat. Natuurlijk veel grootscher, Ameri- kaanscfh maarzonder charme, welke Parijs er aan weet te geven. Het blyft surrogaat Nu echter begint men cok in Enge land. Daar hield men cnlangs een wed strijd voor het mooiste bloemenmeisje. Bloemenmeisjes nemen vooral in Londen een zeer bijzondere plaats in. De mee ningen omtrent de geaardheid van deze schepseltjes loopen nogal uiteen, maar daar weten wij hier in Neder land tenslotte het echte cok niet van. Het ls echter een aardig zy het niet grooteóh opgezetfeest geworden en al de bloemenmeisjes waren het er mee eens, dat imiss Nelly Brooks tot konin gin gekozen werd. Het is inderdaad een bijzonder mooi meisje, dat vooral in schilderskringen zeer bekend te doordat zij als model gediend heeft voor Owal Birley's doek „The flowergirl". Birley zag het meisje eens op straat, terwyl zii aan de voorbygangers bloemen aan bood. Hij was getroffen door haar zeld zame charme en wist haar toestemming voor een pose te verkrygen. Zyn schil-* dery is zeer beroemd geworden en Nelly Brooks daardoor natuurlijk ook. zy werd bestormd door tientallen schil ders en schilderessen, die haar plotseling als model noodig hadden, maar Nelly heeft ihet by een keer gelaten, zy voelde blijkbaar niet veel voor het beroep van Trilby. Zij is bloemenmeisje gebleven en smaakt thans de voldoening „konin gin" te zyn. Welk land volgt nu? OM 7ELF GAUW TE MAKEN. (Slot volgt) Slechts een paar stukjes vrc-olijk- kleurige wol, een paar kleine servetjes of groote vingerdoekjes en een paar uurtjes gezelligen arbeid zyn noodig om een aardig en eenvoudig sohort-je voor kleine zus te maken. Ons plat:?grendje geeft een voorbeeld hoe het slak ge maakt wordt. Voor- en achterkant zyn precies gelijk. Het borduurwerk is na tuurlijk niet noodzakelijk, maar oogt wei aardig en vie er liefhebberij voor heeft en wat eindjes wol, kan zelf zer.drr al te veel moeite wel een aardig motief je miaken.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20