BEURSKRONIEK H. D. VERTELLINGEN Vlammende Katchen FLITSEN FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 SEPT. 1928 Ons economisch leven. De opgaande lijn. Emissies. Mexicaansche rente. De Fransche franc. De beurs. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1290 DE AUTOMOBIEL KA ART Vader vraagt, om hem even af kaart te geven, hij kan nu niet meer uit de wegen wijs worden begint zijn inspectie moeder en tante Martha besluiten dat hun assistentie gewenscht is vader merkt op dat hij het beter alleen kan uitzoeken, als ze hem maar een oogenblik met rust laten na een kwartier merkt vader op, dat hij het zonder kaart ook wel zal vinden en verzoekt een ander, om het ding op te vouwen. (Nadruk verboden (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Concurrenten door C. HAFKAMP. Vele jaren was het goed gegaan. Rus- tigjes was Brands het leven door geko men, zonder al te veel zorg en gelukkig was hij geweest in zijn eenvoudig be- staantje. Dat hij niets kon overhouden vond hij niet erg. Als hii maar een be hoorlijk stukje brood verdiende was hij best tevreden. Tot de verandering kwam. Zijn concurrent die beter „geboerd" had dan hij, ging stil leven. Zijn con currentjaomdat zij hetzelfde bedrijf uitoefenden, dicht bij elkaar, maar overigens waren zij samen de beste maatjes, bijna vrienden. Beiden bevoe ren zij jaren lag de rivier, en haalden hun klanten over, van den eenen oever naar den andere. Elkander een klantje afnemen, daar hadden zij zelfs niet aan gedacht. Zij voelden zich collega's, geen concurrenten. Maar met dien andere dien opvolger, wat dat wat anders. Reeds van den eersten dag af had Brairds hem niet sympathiek gevonden. De nieuwe concurrent was een lange, magere, iet wat taai-boertige kerel, die zelden sprak. Als zij elkaar ontmoetten en Brands hem een vriendelijk „goelen dag" wenschte, kreeg hij nauwelijks een half binnensmonds gemompelden groet te- iug. Maar ijverig was de nieuwe! 's Mor gens voor dag en voor dauw was hij al present en tot laat in den avond werkte hij door. Doch Brands wilde niet voor hem onder doen Ook hij was vroeger begonnen en had 's avonds later zijn klanten overgezet. Toen begon die andere met zijn aan- hangmotor. Uitgelachen had Brands hem. Verdien dat maar eens met twee centjes tege lijk. Neen. die nieuwe ging'met rassche schreden zijn ondergang tegemoet, Brands vertelde het aan zijn klanten. „Mijn concurrent heeft een motor aan z'n boot gehangen. Die denkt nog „bin nen" te komen op zijn ouwen dag. Je kan wel mei-ken dat hij geen vakman is. Of dat maar niets kost aan benzine en slijtage. Nee hooi-, die concurrent is gauw van de vlakte". De concurrent was echter niet „gauw van de vlakte". Integendeel, daar werd vlugger gewerkt, 't Ging driemaal snel ler heen en weer dan vroeger Lang zaam, uiterst langzaam maar on houdbaar zeker gingen Brands" klantjes naar den nieuwe, totdat hij ten slotte nog maar met een enkelen getrou we overbleef. De keeren dat hij over moest minderden gestadig en knarse tandend.... machteloosstond hij in zijn leege schuit, als die ander boorde vol steeds maar heen en weer snorde, met dien hatelijk-lawaaienden motor. Brands' inkomsten dunden tot een mini mum. Moest hij zich nu zoo door dien nieuwe laten verdringen't brood uit zijn mond laten stooten.Waarom was die kerel juist hier gekomen. Hij, Brands, had toch de oudste rechten. Die andere was maar een indringer een smerige, laaghartige indringer die een ander niets gunde. Nee, Brands zou zich niet laten dood-concurreeren. Hij zou stand houden tot het laatste. Toen kwam de nieuwe bootvoor hém. Mooi geschilderd en een pracht van een motor. Geen aanhang, zoo'n ding moest hij niet hebben, maar een fijne motor, die in de boot stond. Brands had een echte motorboot. Wel zat hij nu diep in de schuld Op afbetaling had hij de boot gekocht. Elke week moest Brands zijn termijn afdra gen. Een heelt, zorg, maar verdringen liet hij zich niet. De oude boot. die met de riemen, waaraan hij zoo gehecht was waarin hij zoovele jaren zijn brood had verdiend, had hij verkocht, daarvan zijn eerste betaling gedaan. Ha, ha, wat klonk hem het getuf van zijn motor als muziek in de ooren. Heel wat anders dan die „aanhang", dat was niets. Met ongeduld wachtte hij op zijn eerste klantjes, Die andere had al ver scheidene malen heen en weer gevaren en nog had Brands niemand gehad. Maar dat zou nu wel weer gouw anders worden. Als ze maar eenmaal wisten, dat hij nu ook een motor had eneen zooveel mooiere en duurdere Helaas. Brands' verwachtingen werden den bodem ingeslagen Hij kreeg het niet noemenswaard drukker Zijn klanten waren weg en bleven weg. Nu trachtte hij zichzelf wijs te maken, dat hij zich vergist had, dat die andere een gunstiger ligplaats had dan hij dat diens succes niet gekomen was door den aanhang-motor. Hoewel hy beter wist.... Eiken Zaterdag kwam de leverancier van zün motorboot om den wekelyk- sc'nen termijn te innen. Het drukte Brands als een loodzware last. Hy kón het niet betalen. Maar de leverancier was onvermurwbaar, dreigde met terug halen van de boot, en waar moest Brands dan z;jn zaken mee voortzet ten. En het geld waarvan hij zyn gezin moest onderhouden ging voor een groot deel weg met de betaling van de ter mijnen. De honger stond by Brands voor de deur. In het anders zoo stille stadie plekten de menschen samen en bespraken druk het noodlottig ongeval, waaromtrent het plaatselijk avondblad het volgende wist mede te deelen: Hedenmorgen werd uit het water op gehaald het lijk van den 47-Jarigen B. De ongelukkige, die vele jaren de over zetveer op de rivier bediende, is ver- moedelyk gisterenavond bij het verlaten zijner boot misgestapt en verdronken. Hy laat een vrouw met vier kinderen achter. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: Bur. van Politie, Smedestraat, acte- tasch met kindergoed: Broekhuyzcn, Ka- rolingenstraat 11. gouden damesarm bandhorloge Vallenduuk, Harmenjans- weg 100, badpak in handdoek; Kievit, Kinderhuissingel 4. beursje met inhoud; Bur. van Politie. Smedestraat, gummi bal; Willemse, Kogelstraat 2, badpak en badhanddoek; Sikking. Hoogeweg 61. Zandvoort, idem, idem; Vuijst, Burgwal 107, motorbroek; Smit. De Clercqstraat 107, collier. Rusbach, Potgieterstraat 28, ceintuur; Zwarter, Rozenprieelstraat 36b zilveren horlogedeksel; Warmerdam, v. O. de Bruijnstraat 75, geld; Van Heer den, Oranjeboomstraat 175 rd, geel hondje: Luiken, L. Margarethastraat 46. Belgische herdershond; Wijkhuizen, Doel straat 9a, Duitsche herdershond; Gou- wetak. Meidoornplein 36. strcohoed; Ken nel „Fauna". Parklaan: herdershond, gebracht door Bremer, Fr. Varken markt; bruin hondje, gebracht door Bleijswijk, Lotterstraat 11; grys katje, gebracht door Grcenendaal, Koningin neweg 2; gry'swit katje gebracht door Hoemans, KI. Houtstraat 56; wit katje, gebracht door De Bruin. Kruistochtstr. 40. zwart katje, gebracht door Kroons- berg, Doelstraat 10. grijswit katje, ge bracht door Bad. Teding ran Berkhout straat 15 rd.. Woelinga. Kruisweg 18-20. kaart lidmaatschap Korfbalclub; J.Ietz, Slaperdijk 114, medaille met beeltenis; van H.M. de Koningin; Ochtman. Kle verparkweg 124, padvindersmes; Boeke, Jansstraat 87 rd., bruine portemonnaie. Bur, van Politie, Smede-straat, porte monnaie met loterybriefjas enz., heeren- rijwiel; Balk, Scheepmakersdyk 47, 3 penningen aan ketting; De Vogel. Leid- scheplein 46, pakje Carlsbadzout; Zwy- gers. Leidscheplein 26 (damespoftemon- naie met inhoud: Zoon. Saenredamstr. 21, rywielbelastir.gmerk in étui; Broerse Bosch en Hovenstraat 22, heerenrijwiel; Smink, Doelstraat 31. damesrijwiel; Scholte. Graaf v. Wiedstraat 1, rijwiel- belastingmerk; Steinmetz, Aelbertsberg- straat 83, gouden ring; Bur. van Politie, Smedestraat, 2 Lipssleutels; Lok, Reltz- straat 78, grys kindertaschje; Milatz, Schouwtjeslaan 3a, bruine damestasch; Hardesmeets, De Clercqstraat 73 rd., zwart damestaschje. Amsterdam, 6 September Het is ongetwyfeld een voortreffeiyke gewoonte, om geen „hei" te roepen, voor en aleer men over de brug is. Maar desniettegenstaande kan men met het noodige voorbehoud, wel zeggen, dat het jaar 1928 een zeer opmerkeiyken opgang in de stygende lijn van ons economisch leven zal vertoonen, als straks het jaar ten einde spoedt. De wyze, waarop zich de toestand in diverse opzichten heeft ontwikkeld, geeft inderdaad reden tot een gerechtvaardigd optimisme. Op en kele typeerende voorbeelden kan gewe zen worden. Zoo wees de secr.-gen. van de Nederl. Jaarbeurs er op. dat het aan tal deelnemers van de jaarbeurs van de voorjaarsbeurs 1926 tot voorjaarsbeurs 1928 steeg: 22 pet., het aantal vierkante meters verhuurde expositieruimte met 33 1/2 pet. Waaruit wel de stand van de volkswelvaart valt op te maken. Die komt ook duideiyk tot uiting in de da lende faillissementscyfers, die tot en met Augustus jl. voor 1928 bedroegen 2245, tegen 2533 in hetzelfde tydvak van 1927, of een vermindering van ruim 10 pet. De scheepvaart op het Noordzeek a- naai, betrouwbare barometer voor de handelsbeweging op de hoofdstad, neemt voortdurend toe. In Augustus werden 735 zeeschepen te IJmulden geschut, met een bruto-inhoud van 4.985.983 kub. meter, een cyfer dat alle vorige records slaat. Sprekende feiten dus. De emisslemarkt heeft in Augustus al een buitengewoon slap voorkomen ge had, onder Invloed van het vacantie- seizoen. Bovendien deed zich een zekere terughoudendheid gevoelen. Zoo bedroeg het totaal der emissies slechts ruim 5 1/2 mill, (waarvan bijna 3 mill, binnenl. en 2 1/2 mill, buitenl. uit giften) tegen 46 mill, in Aug. 1927 en 49 mill. In Juli van dit jaar. Inmiddels werd aangekondigd 850.000 4 1/2 pet. obl. gemeente Arnhem a 99 1/2 pet. Omtrent de Mexicaansche schulden kwestie worden de betrokken houders voortdurend aan het ïyntje gehouden. Nu is het weer een optimistisch bericht, dat meldt dat Mexico vastbesloten is loyaal aan zyn buitenlandsche verplich tingen te voldoen. De minister van fi nanciën zou weer een schets hebben overgelegd voor de volgende schuldrege ling, volgens welke de jaariyksche be talingen in de toekomst voor rente en aflossing gedekt zouden zyn. HET TOONEEL DE DILETTANTEN EN HET BEROEPSTOONEEL. „Laten de besturen der Haarlemsche dilettantenclubs, die hiervoor in aan merking komen, in het volgend seizoen eens een proef nemen met één of twee voorstellingen van het beroepstooneel; zy zouden èn de belangen van hun club en die van het beroepstooneel er mee behartigenZoo schreef ik in ons blad van 14 Juni aan het slot van een artikel „De Dilettanten en het Beroeps tooneel", waarin ik de noodzakeiykheid van meer contact der dilettanten met liet beroepstooneel betoogde. Ik had in het afgeloopen seizoen de wcnschelykheid van opvoeringen van beroepsgezelschappen voor de leden van dilettanten-clubs reeds meermalen be pleit in gesprekken met bestuursleden van eenige onzer bekende^dilettanten- vereenigingen en daarom doet het my zoo byzonder veel genoegen, dat twee onzer vooraanstaande liefhebberygezel schappen „Haarlems Tooneel" en ..Jacob van Lennep" in het komende seizoen werkeiyk een proef in deze rich ting zullen wagen. Beide vereenigingen zullen hun leden één of twee voorstel lingen van een der beste tooneelgezel- schappen in ons land aanbieden en het kan wel niet anders, of dit bericht is Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 17) Katarloa zei halfluid tegen hem; „De Enugelschen weten nu eenmaal niet be ter. maar u zult zien. htl is heelemaa! niet stijf. liy is vreeselijk grappig en in den tuin kan hij werken als drie goed betaalde Sonnenberger arbeiders". „Met dit mooie pakje aan? Dat kan ik mc levendig voorstellen". HU liad bui tengewoon veel plezier van zyn eigen mop Maar toch kwam hii dsn heelen avond, gedurende den eenvoudigen en smakeiyken maaltUd zijn eerste verba zing niet heelemaal te boven. Eve Stuchradt was de dochter van een Beriynschen rechter. Haar jonge leermeesteres had haar al on de hoogte ermee gebracht hoe. de oude heer Balthazar behandeld wilde worden. Van verfijnde damesmanieren moest hy niets hebben. Zoo had Eve een van de laatste dagen de hoogachting van den ouden man verworven, toen hii haar bij hel omkeer en van de mesthoop aantrof. eens zeer nauwkeurig geanalyseerd en komt dan tot de conclusie dat deze aan- merkelyk gunstiger is geworden. Al kan men nog niet beweren, dat alle onder deden nu absoluut gezond zyn. kan men toch aannemen, dat de grondslag voor de biljet tenclrculatie beslist veel beter is. dank zy den rijke goudvoorraad en de deviezenreserve, alsook ten gevolge van de afwikkeling van verschillende illiqui de actiefposten. By toepassing van de noodige*voorzichtigheid, zal de nieuwe frank een groote waardevastheid aan den dag leggen. Daar de wetteiyke sta bilisatie niet op te hoog niveau werd doorgevoerd, zijn geen ingrijpende eco nomische stoornissen opgetreden. De beurs had in de achter ons liggen de overzichtsperiode meestal een zeer stil voorkomen. Er bestond nog zeer weinig lust om iets te ondernemen, al hoopt men, dat het later in September beter zal worden. Bovendien geeft men er zich rekenschap van. dat op vele bui tenlandsche beurzen de vacantiestem- ming reeds geweken is en soms een flin ke activiteit merkbaar is. In buiten landsche waarden ging soms nogal wat om. De grondtoon was overigens voor de heele markt tamelyk vast te noemen en de koersverschillen bleven binnen be perkte grenzen. Mexicaansche waarden waren vast en willig. Klaarblijkelijk ziet men de toekomst dus ook in financieele kringen wat rooskleuriger in. In de bankafdeeling golden de koloniale bank instellingen eerder iets hooger per saldo. De binnenlandsche industrieels af- deeling was stil. Dit gold ook voor kunstzydewaarden. die ten slotte weinig var leerden. Philips bleef vast en per saldo ook ongeveer op vorig peil. By beperkten handel. De overige indus- trleele waarden toonden zich vrij goed pryshoudend. In de petroleumafdeeling waren Ame- rikaansche soorten eerder vaster. Ko ninklijke kon aanvankeiyk een paar pun ten monteeren op eenige groote koop orders, nl. tot 449. Het slot was, by kalme omzetten, een puntje lager. Thee-aandeelen soms iets beter op de goede resultaten van de Londensche veiling. Rubbers lagen meestal geheel ver waarloosd. Van de verdere afneming der Londensche voorraden trok men zich niets aan. De koersen brokkelden even wel toch slechts enkele punten af. Scheepvaarten met zeer weinig be langstelling vertoonden slechts onbetee- kende verschillen. met vreugde door de respectieve leden ontvangen. Het zou my niet verwonde ren dat bij slagen van de proef ook andere vereenigingen al is het alleen maar uit concurrentie-overwegin- gen in de toekomst er toe zullen moeten overgaan om het voorbeeld van de twee zustervereeniglngen te volgen. Wat ik zoowel voor het beroeps- als voor ons dilettantentooneel hartelijk zou toejuichen. Ik heb niet zonder bedoeling de woor den .by slagen van de proef" vet laten drukken, want van dit slagen zal het af hangen. of in de toekomst in deze rich ting door de dilettantenclubs zal wor den doorgegaan. Daarom is de keuze zoowel van de gezelschappen als van de stukken voor deze voorstellingen van zoo buitengewoon groot gewicht. Het is te hopen, dat de directies der beroepsgezel schappen nu ook hun belangen in deze een» goed zullen begrypen en deze voor stellingen niet door buitensporige eischen van al te hooge uitkoopsommen onmoge- ïyk zullen maken. Bij de overal in de provincie geconstateerde daling der be langstelling voor liet. tooneel bij het groote publiek is het zaak om die be langstelling door alle mogelyke middelen weer op te wekken. De besturen der schouwburgen trachten zulks te doen door het uitschrijven van abonnementen van zeer goedkoope voorstellingen, de dilettanten-vereentgingen niet alleen te Haarlem maar ook reeds in andere „Goed zoo. m'n meisje. Dat is meer waard in het leven dan zoo'n beetje de piano mishandelen en kostelijk linnen vol te smeren met dure olieverf". Maar zyn vreugde was Katarina. Hoe die den ouden Reuss aan het werk zette en de twee kwajongens van leerlingen er onder had, dat deed 'n mensch goed! „Ik had in myn tijd zoo een tuinbaas moeten hebben als jy", zei hy op een keer. „Ik heb alt yd veel tegenslag gehad met myn personeel en naderhand, toen de ruzie met dat mensch ran Rispeter begon, heeft ze me altijd dc mensehen die ik met veel moeite had opgeleid, voor den neus weggesnapt". Ook vanavond bazuinde hij Katarina's lof. Hy legde vooral den nadruk op haar werkzaamheid en haar eenvoud, waarby liy niet kon laten een bestraf- fcnden blik op liet hagelwitte smoking hemd van den Engelschman te wei-pen. Mr. Gabb had er geen flauw idee van dat zyn avondtoilet aanstoot gaf. Maar hy rees aanmerkeiyk in de achting van den ouden man. toen hij na tafel zijr. onafscheideiyk kort pypje uit den zak haalde en er flink op los dampte. De beide meisjes moesten om de rook te kunnen verdragen zelf een sigaret roo- ken. Toen de twee mannen waren weg gegaan gooide Eve alle deinen en vensters open. Men ken dien rook snij den! Toen de volontaire den volgenden morgen cm 6 uur den nieuwen tuin beden door het geven van voorstel lingen van het beroepstooneel voor hun leden. Mogen de directies der beroepsge zelschappen toch begrypen. dat het sla gen van deze proeven allereerst in hun belang is. Want met deze voorstellin gen bereiken zy een publiek ik spreek hier uit jaren-lange ondervinding dat anders voor het grootste deel ver blijft van de voorstellingen van het be roepstooneel. En dan deze raad aan de besturen der dilettanten-clubs: weest kieschkeuxig in de keuze der door de beroepsgezelschap pen voor uw leden op te voeren stukken! Ieder, die wat ondervinding op dit ter rein heeft, weet maar al te goed, dat tooneeldirecties by „uitkoopen" dikwyis meer hun eigen belangen dan die der vereenigingen, waarvoor zy optreden, dienen. Het spreekt vanzelf, dat men by een uitkoop niet altyd het stuk. hetwelk men het liefst zou wenschen, kan krijgen. De zoogenaamde Schlagers vallen er meestal reeds buiten. Ook moet er rekening mee worden gehouden, dat de meeste onzer tooneelgezelschappen doorgaans helaas in doublure spe len en men daardoor ook in de stukken- keuze afhankelijk is van het doublure- gezelschap! En dan zyn er stukken, waarvan de opvoering door mee te voeren decors of zeer groote bezetting zulke hooge kosten medebrengen, dat zU door gewone uitkoop niet gedekt zouden worden. Maar daarom behoeven de dilettanten- vereenigingen nog niet gencegen te ne men met stukken, welke de gezelschap pen gaarne „kwijt willen zyn". Ik zou de leden van het bestuur, die voor de keuze der opvoeringen aansprakelijk zyn, willen raden: Gaat persoonlijk de stukken, welke u dcor een directie wor den aangeboden, zien en laat u bij uw keuze leiden door u zelf de vraag voor te leggen: Wat zou het meest geschikt voor onze leden zyn?" Uw eigen smaak mag niet alleen richting geven aan uw beslissing! Gy treedt als „keurder" op voor de leden uwer vereen:ging. Wan neer gij ervan overtuigd zyt dat een voortreffelijke vertooning van een on schuldig, vroolijk blijspel het meest in den smaak uwer leden zal vallen, zoek het dan niet in een „zwaar op de handsch drama", al heeft dat misschien uw eigen voorkeur! Gelooft gy in de wonder kracht van een detective-spel of een drama met sterk spel van een of meer eerste rangs artisten iets, wat Juist •by dilettanten-opvoeringen wordt ge mist onthoudt het uw leden dan niet! Want zy moeten het antwoord geven op de vraag, of zy ook in de toekomst hoogen prys zullen stellen op vertoonin gen door beroepsgezelschappen! Van een goede verstandige keuze der op te voeren stukken zal dat in de eerste plaats afhangen. Laten ook de directies der beroeps gezelschappen welke in het komende seizoen voor dilettanten-vereenigingen optreden, hier rekening mee houden! In den stryd tegen bioscoop en dancings kan het beroepstooneel zich nooit ge noeg inspannen om het verloren terrein weer te herwinnen! J. B. SCHUIL. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS VEREENIGING. Deze verceniging hield fc Gronin» gen haar algcmcenc vergadering, on» der voorzitterschap van Ds. P. Veen van Utrecht. De leden van het hoofd» bestuur: Ds. Veen van Utrecht, Ds. Valcton van Zwolle, en Mr. Baron van Verschucr van Beesd werden als zoodanig herkozen: eveneens Ds. A. J. Montijn van Utrecht als lid van de Comm. van Redactie. Een voorstel om bij de Zwitscrsche Spoorwcgvercenigingen aan te drir» gen op maatregelen tegen het vccl» vuldig in Zwitserland voorkomend drankmisbruik onder het spoorweg» personeel werd aangehouden voor nader onderzoek. Naar aanleiding van gedane vragen werden door den directeur der ver» ceniging. Ds. A. J. Montijn van Utrecht, inlichting n verstrekt ovei pogingen om iets te doen onder dc arbeiders bij dc Zuiderzeewerken, als ook over dc voor» en naJcelcn van een eventuccle verlaging van den nc» cijns op het gedistilleerd. Andere voorstellen betroffen de propaganda uitgaande van dc verceniging. Inleidingen werden gehouden door Ds. Valeton. over den invloed van liet alcoholisme op dc kinderver» vaarloozing en door Ds. Montijn over den toestand der verecniging. Ook had een samenkomst plaats in de geheel gevulde Martinikerk, waar» in. na het openingswoord van den voorzitter, het woord werd gevoerd door Dr. A. H. Edelkoort van Mep» pel cn Ds. G. Vcncma van Loosdui nen, Muzikalé medewerking werd ver» leend door het kerkelijk zangkoor, onder directie van den heer R. W. Kuiper. knecht in zyn werkpak de kweekery zag opkomen, kon ze zich moeilijk voorstel len dat dit dezelfde persoon was als de heer m smoking van den vorieen avond. Mr. Gabb ging met den ouden Reuss mee naar een villatuin aan den Dieten- mühlerweg,, dien zij aan het aanleggen waxen. Katarina. die voor verschillende boodschappen naar de stad moest had hem haar teekeningen meegegeven. Des middags zouden de rozen, die uit Nau- heim kwamen, geplant worden en nu moesten op de plaatsen die zy op de teekening had aangegeven, diepe gatcr. worden gegraven en met leem en goede zwarte aarde worden gevuld. Toen Ka tarina om 12 uur met haar boodschap- ]*m klaar was en naar de villa kwam om te zien hoe ze er mee stonden, was het heele werk al gedaan. Mr. Gabb schoof zyn pet een eindje naar achteren en keek juffrouw Lutz vrooiyk aan. „Dat is leuk work, Dan merk je weer dat je leeft. Wat is er vanmiddag tc doen?" ..Rozen planten. Maar dat doe ik zelf Daar bent U niet geschikt voor. U hebt geen oogenmaat. Weet U nog wel hoe u indertyd van Mr. Burnett op uw kop kreeg?" „Of ik het nog weet. Dan zal ik van middag maar by uw werk toekijken. Dan hoeft U me voor de rest van den ding geen loon te betalen". „Loon? Hoe moot ik dat voor U be rekenen?" „Gewoon uurloon". „Reuss krijgt veertig pfennig per uur Dacht u dat ik u dat durf aanbieden?" „Is het u te veel, juffrouw Lutz?" Hy haalde zyn pyp uit den zak'. Niet? Goed. Dan betaalt u mij hetzelfde als aan den ouden Reuss. Iedere maand re kenen we af. Daar kan ik mym heele onderdok van betalen. Het is hier alle maal zoo verschrikkelijk goedkoop. Ik ben erg bly, dat lk by u ben. juffrouw Lutz". „Dus u zult u met Duitschland verzoe nen?" „Met Duitschland? Neen. Ik ben zelfs niet van plan het te leeren kennen". Ze lachte. „O, daar zal ik wel vooi zorgen". Naast elkaar wandelden ze naar Son- nenberg terug. Onderweg vroeg hy vol belangstelling: „Waarom hebt u my gisteren niet direct uw hetksenkeuken laten zien? Die bestaat toch nog altyd? Hoe gaat liet met uw anjer-spccialitei- Len?" „Ik weet zelf nog niet wat dat wor den zal. Het is immers niemands ver dienste. alleen maar een geschenk, als men succes heeft". „De oude grootpapa vertelde dar. u twee nieuwe soorten geiukt zyn. Die moet u me laten zien. Welke kleuren?" „Dc eene wit de andere in een zeldzaam, gloeiend oranje Maar met de witte is nog niet veel te beginnen, die heeft te weinig stokjes". „Hebt u ze al eens in andere potten gedaan?" „O, ik ben al een heele generatie ver der. Toen ik hier kwam ben ik direct begonnen de eerste stekjes in zuiver za.nd te zetten. In myn „heksenkeuken" had ik niet genoog plaats, daar kon ik maar een klein gedeelte onderbrengen. Daarom is de vermeerdering zoo lang zaam gegaan. Maar nu is er al twee maal verplant en de vorige week heb ik van de eene soort honderd en van de andere vyfhonderd jonge planten buiten gezet". „Hopenlijk krygen we geen vorst meer". „Eén nachtvorst zou me ontzettend veel schade berokkenen" „En van buiten brengt u de planter, weer in de kas? Wanneer?" „Als de kas klaar is". „Gaat u de anjers direct in den han del brengen?" Byna verschrikt keek ze hem aan. „In den handel? Geheimhouden zal lk het! Geen stuk mag de deur uit. Ik hoop toch op een groot, plotseling succes." ..Een plotseling succes. Zoo. zoo." Hy schudde glimlachend het hoofd. „In En geland zeggen ze dat de Duitsche meisjes dik. poëtisch en onpractisch zijn. Maar U bent geen bewys voor die stelling. Als U een man was geweest, dan had U zoo leis kunnen worden als Mr. Dutton in Iver." „Kan ik dat als meisje niet?" „Neen. Dat denk ik niet. U zult gaan trouwen en dan hebt U geen tyd meer om aan zaken te denken. En dan zult U toch poëtisch worden. Maar ik geloof toch dat U wel talent hebt, om het zoo ver te brengen." 's Middags ging hy haar nieuwe anjers bekyken en was ten hoogste verbaasd de rijke nakomelingschap te zien van een der vele experimenten, waarmee hy in Iver juffrouw Lutz zoo vaak ge plaagd had. Ook Grootvader Troilo kwam erby toen ze 3an ds grens van zijn terrein kwamen. In lange rijen stor.den de teere plantjes in den grond. De vorm van de knopj°s begon juist heel even zichtbaar ts wor den. Katarina vertelde van hsrr t.i'.'oeze vergeefsche pogingen. Ze had dc hoop al heelemaal opgegeven om op die ge bied iets te bereiken. Alleen maar door het toeval had ze resultaat bereikt, zei ze. „Maar wat bent U er rr.se van plan? Hoe wilt U ei van profitfieren? U hebt toch nog geen groots expertzaak zsoils Dutton, Wie zal van U afnemen? Katarina haalde diep adem „Ik heb er al vaak met meneer Troilo over ge sproken. Die vindt dat ik a! he: re voorioopig moet laten rusten en me he lemaal op het kweeken van nvjn tr.ee nieuwe soorten moet toeleggen." „En als het eene plantje te k;i is met nakomelingen te krygen." viol Grootva der in, „dan weg ermee en dan alies op het andere zetten." (Wordt vervolgd.) Nu er meer dan twee maanden ver- loopen zyn, dat het Fransche parlement de nieuwe valuta-wet aanvaardde, is het interessant, de meening in interna tionale bankierskringen na te gaan om trent de geheel gewy'zigde positie van de Bank van Frankrijk. De bekende Schwei- zerischer Bankverein heeft die positie In suikerwaarden hadden de omzetten ook al niets te beteekenen. De stemming was lusteloos en de koersen brokkelden algemeen eenige punten af. Tabakken zonder affaire of variatie van importance. Arendsburg, Deli My en Deli Batavia iets hooger, Oostkusten en Senembah wat lager. BEURSMAN.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6