cie fit&id HAARLEM'S DAGBLAD EENIGE OPMERKINGEN OVER DE WETTELIJKE REGELING DER WINKELSLUITING. Haarlemmer Halletjes STADSNIEUWS HET HUURKOOPSYSTEEM. ZATERDAG 8 SEPT. 1928 DERDE BLAD Abonnés van Haarlem's Dagblad Ons voordeel is Uw voordeel. Hoe grooter ons aantal Abonnés wordt, des te meer kunnen w\) aan Haarlem's Dagblad ten koste leggen. Uw belang is dus, het aantal Abonnés te helpen vergrooten. Een goed woord, te juister tijd gesproken tot Uw buurman, Uw vriend, Uw neef, is Uw eigen voordeel en draagt er toe bij Haarlem's Dagblad nóg meer dan het nu al is te maken tot het eerste en grootste Familieblad voor Haarlem en Omstreken Het zal in September van (fit jaar 26 jaar geleden zijn, dat de heeren Mr. J A. Levy en Ed Gerzon hunne bekende prae-adviezen leverden ever het vraag stuk van de wettelijke regeling der win kelsluiting. Nog altijd is deze zaak niet tot oplossing gebracht en wat erger is. nog altijd bestaat in de kringen van belanghebbenden geen eensluidend oor deel. Het is algemeen bekend en volko men verklaarbaar, dat in de midden standsorganisaties geen eenstemmigheid bestaat ten aanzien van de wettelijke sluitmgsdwang, omdat in deze vereeni- gingen twee groepen van winkeliers zijn opgenomen, die bijna over de geheele linie ten opzichte van dit probleem dia metraal tegenover elkander staan; het zijn de winkeliers die met- en de win keliers, die zonder of met weinig per soneel werken. Evenals een uitspraak over het vraagstuk: vrijhandel versus protectie weieens zou kunnen voeren tot een minder gewensohte splitsing in den boezem van een onzer grootste werkgeversorganisaties. is het niet denkbeeldig, dat de oplossing, welke dt middenstand ten slotte bU meerderheid van stemmen zal nemen over deze slui- tüursaangelegenhcid niet ten voordeele zaf blijken te zijn eener blijvende sa menwerking tusschcn beide bovenge noemde middenstands groepen. Scherp stond men tegenover elkander en zoo- Vele jaren na de eerste schermutselin gen is daarin weinig of geen verande ring gekomen. De heer Gerzon wenschte een wettelijke winkelsluiting, in overeenstemming met de gewoonten in ons land, «zoowel in hot belang "van het publiek als in hot belang van den winkelier, de heer Levy hekelde fel den voortwoekeren den lust om -verbodsbe palingen onder strafrechtelijke sanctie te maken. Men zal deze uiteenloopendc meeningen m i. niet tot elkander kun nen brengen. Tegenover het standpunt dat de Rijkswetgever door hot vaststel len van algemeen geldende normen bij zondere toestanden niet tot hun recht kan laten komen en daarom onbillijk heden schept, nemen stelling zij die wij zen op de ongelijkheden nis gevolg van de verschillen in gemeentelijke veror deningen en de moeilijkheden, welke ontstaan, indien aangrenzende gemeen ten slechts ten dcele verordeningen hebben uitgevaardigd. Laat de Rijkswet gever algemeene lijnen aangeven en de details-regeling opdragen aan daarvoor nader aan te wijzen lichamen. In dn verband kan zeker overwogen worden om aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken een functie aks deze toe te kennen, een denkbeeld, hetwelk van Haagsohe zijde reeds geopperd is. BEN ZATERDAGAVONDPRAAT JE I Hoe het reglement van de krans ontstond, verwaarloosd werd en verdween. Over de veiligheid in en buiten Haarlem- \v'at een stoute roover by ons zou hebben opgehaald. Een minuut stilte voor Hopma. Waarom wjj moed vergaren nadat Emma haar man in den steek had gelaten. Kennis sen, die je nooit gekend hebt. Js het bepaald noodig". vroeg on langs op een kransavomd ons medelid Hopma. „dat onze bijeenkomsten gehou den worden in de gemeente Haarlem? Mag net ook niet te Amsterdam? Ik bedoel niet als regel, maar bij uitzonde ring". „Het reglement!" werd er aan ahe kanten geroepen. Toen barstte de heele krans in een lachbui uit. Dat komt zoo. Toen de krans een paar jaar bestond, is er een ambtenaar lid van geweest. Een beste man, een brave man, een goeie man. maar een formeele man. Een. die alles en nog wat regelen wou. Die niet zou kunnen gelooyen, dat iets regelmatig kon loopen zonder ver ordening. Hardnekkig liep er een ge rucht, dat hij zijn gezin (hij had tien kinderen) per reglement bestuurde. Zelf heb ik dat merkwaardige stuk nooit ge zien, want wii bemoeien ons met eikaars huishouden niet omdat anders in vier weken tijds de heele krans onherroepe lijk uit elkaar gesprongen zou zijn. Maar ik geloof het gerucht. De man was er toe in staat Daarom stelde hij, toen hij nog nauwelijks In de krans was, een reglement voor. Er was veel oppositie, maar hij hield vol. Ten slotte zeiden we, ten einde raad: ..maak er dan zelf een", denkende dat wfj hem daarmee geen genoegen deden, ja zelfs dat er wel niets van komen zcu. We vergisten ons. Wat bedoeld was als straf om niet te zeggen wraakneming, beschouwde hij als een eer en een voorrecht. Drie dagen later had den we elk een keurig geschreven (de machine was toen nog lar.g niet in het gemeentebestuur doorgedrongen) ont werp thuis en met vier tegen drie stem men werd na amendeering een reglement ingevoerd. Maar 't ging niet. Uitgezon derd cle ontwerper en zijn vrouw hield niemand zich er aan. Zelfs werd er bijna Beperkte de strijd omtrent de rege ling der wettelijke winkelsluiting zich aanvankelijk tot een gevecht aan één front, zulks veranderde toen de Ar beidswet 1919 de gelegenheid bood to: regeling van den arbeidstijd voor he: winkelpersoneel. Een nieuwe strijd ont brandde, eerstens de strijd tegen de in perking van dien arbeidstijd, in de tweede plaats de vraag omtrent de al of niet gelijktijdige invoering van wette lijke winkelsluitingsregeling en werk tijdenbesluit voor winkelpersoneel. He; heeft weinig nut de geschiedenis van dien strijd op den voet te volgen. Vol staan kan worden met de opmerkingen. dat voor- en tegenstanders van inper king van den arbeidstijd nog altijd be staan en dat ten aanzien van de ge combineerde invoering der regelingen wel algemeen de wensch.eliikh.eid daar van wordt ingezien. Nieuwe elementen zijn in de toch reeds zoo moeilijke pro blemen ingeslopen en juist daardoor is een verwarring vast te stellen, die de betrokkenen niet ten goede kan komen. Een nieuwe nivelleeringstendenz is bin nengeslopen. De gecombineerde invoe ring zorgt voor een gelijkmaken der bestaansmogelijkheden. Alles wil men zooveel mogelijk ove: één kam soheren. Zander over de voor gestelde bepalingen hier een oordeel uit te spreken meen ik, dat niet genoeg ge waarschuwd kan worden tegen een re geling, die in allerhande details afdaalt. Zeker, hetzelfde lied is reeds in aller hande toonaarden gezongen, maar de resultaten van dit voortdu: ad hame ren zijn bedroevend. De in artikel 9 op genomen mogelijkheid, dat de gemeen teraad besluiten kan aan „bijzondere omstandigheden" tegemoet te komen, moge het bovenomscbrevene minder ge vaarvol doen fijken, de vrees is niet on gegrond, dat de vervuiling van die mo gelijkheid op velerlei bezwaren zal stui ten. Met belangstelling moet uitgezien worden naar de adviezen, welke ten slotte uit middenstandskringen gegeven zullen worden Zoo ooit. dan staan thans groote levensvragen voor d^ze groen a op het spel MOLLERUS. DE VERBREEDING VAN DEN WEG HAARLEM— VELSEN. WELKE OFFERS HAARLEM MOET BRENGEN. Het Rijk wenscht binnenkort over te gaan tot verbetering van den Rijksweg HaarlemVelsen, voor zoover betreft het gedeelte KennemerstraatSoenda- plein. Uitvoering van dit plan zal plaats vin. den. wanneer de gemeente o a. den daar voor benoodigden grond en het daar voor benoodirce water (deel uitmakende de van de Algemeene begraafplaats aan den Schoterweg) kosteloos aan het Rijk beschikbaar stelt. Het huis Akendam. (de woning van den opzichter over de Algemeene Be graafplaats) zal dienen te worden ge sloopt Nadat dit perceel door den tegen- woordlgen bewoner is verlaten, kan het voor afbraak door de gemeente wor den verkocht. Van de gemeente wordt voorts ver langd. dat zij nadat van Rijkswege de vijver voor de begraafplaats geheel zal zijn aangevuld voor hare rekening op die gronda an vulling en tevens op een van *t Excerc i tieterre in aan den Scho terweg af te nemen strook grond, een voetpad aanlegt. Door de voormalige gemeente Schoten is destijds aan den Rijkswaterstaat mon deling toegezegd, voor rekening van die gemeente te zullen nemen den aanleg van de oostzijde van den Rijksweg van een trottoir ter breedte van 4 M. met riool. Aan die zijde van den te verbete ren weg moet n.l. een doorloopend riool worden gelegd. Genoemde verplichting behoort Haar lem over te nemen. De kosten van aanleg van de hier voor bedoelde trottoirs met riool zijn geraamd op 44.500. Van gemeentewege zal vervolgens langs het gedeelte van de begraafplaats tusschen de Kleverlaan en het Juliana- park (Spaansche Vaartstraat) een hek werk ter lengte van pl.m 300 M. moeten worden aangebracht. De Rijkswaterstaat zal zorgdragen voor verplaatsing van het bestaand hekwerk ter lengte van pl-ir. 150 M. De kosten van het nieuw te maken hekwerk (in den geest als dat langs de begraafplaats aan de Kleverlaan) zijn geraamd op 30.000. Hoewel van de gemeente belangrijke offers worden gevraagd, dient naar meening van B. en W. de door het Rijk verlangde medewerking aan ce tot stand koming van de zoo zeer gewenschte ver betering van het hiervoor genoemd weg- vak ten volle te worden verleend. GEEN VOORSCHOT Het bestuur der Vereeniging „Insti tuut Oranje-Nassu" vraagt een voor schot op de vergoeding voor vakonder wijzers over de jaren 1926, 1927 en 1928 ten behoeve van de scholen voor ge woon- en uitgebreid lager onderwijs aan het Nassauplein 2. Aangezien de vereeniging ook zond ei- voorschotten, financiëel in ginstiger po sitie verkeert dan de andere bijzondere lagere scholen, achten B. en W. eeene termen aanwezig om, zonder dat de wet er toe verplicht, bovendien nog een voorschot op de vergoeding voor vak onderwijzers toe te kennen, welk voor schot, na vaststelling der vergoeding, grootendeels weer zou moeten worden terugbetaald. VERGOED ING BIJZONDER ONDER WIJS. Het bestuur der St. Antoniusschool Zijlsingel 2 heeft volgens art. 72 der Lager Onderwijswet gevraagd in. het ge not te worden gesteld: a. van een som -an 200 om daarvoor te laten maken ee veiligheids-ijzeren - traphek boren het bestaande leuninghek aan de open binnenzijde der trap; b. van een som van 60 voor het aan schaffen en bevestigen van een nieuw schoolbord in plaats van twee totaal versleten schoc'border.. Tegen het eerste hebben B. en W. geen bezwaar. Anders is het met verzoek sub b. Volgens een aanschrijving van het departement van Binnenianósche zak-n d.d. 10 Juli 1839 behooren schoolborden tot de leer- en hulpmiddelen. Dit stand punt aeelen B. en W. Wanneer die in de openbare lage:* scholen door nieuwe worden vervangen, wordt de uitgaaf daa-voor gebracht on der de kosten van instandhouding, en dus opgenomen in de vergoeding, inge volge art. 101, le Ld. der Lageroncerwys. wet 1920. die jaarlijks aan de bijzondere lagere scholen wordt uitgekeerd. Werden dus de gevraa gde gelden voor de aanschaffing van bedoeld bord langs den weg van de artt. 72 e.v. dier wet ten laste der gemeente gebracht, dan zou deze uitgaaf aan de betrokken school dubbel worden vergoed, wat niet in de bedoeling der wet kan liggen. Derhalve meenen B. en W. dat het verzoek sub. b niet voor inwilliging vat baar is. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Edam, Zocherstraat 43. abonne ment N. S. (E. Muis); Koning, Oranje- plein 1. lichtbruin bontje: G. J. Puts Bet Je Wolfs traat 2 broche met steentjes W. M. Oldenburg Kruis ia an 16 Hoofd dorp, goudeiF broche: R. Bruin Beuken- v d. Veldt, Allanstraat 82. bril; Bur. van Politie Sm edestraat, pak kranten: A. Walker. Ravelingsteeg 7. oontributie- kaart (C. Kaagman); Bur. v. Politie Smedestraat. dameshandschoen: J. Nieuwenburg. Celebesstraat 3, Dober- manpincher; B. van Be. De Clercq- straat 128, zilv. damesarmbandhorloge: M. B. Deurlo Zomerstraat 22, hondje; (ras). Kennel Fauna. Parklaan: Dobêr- manplncher, gebracht dooT Mevr. De Goede, Groote Houtstraat 77; gele hond gébracht door Van Aalst.. L. Hofstraat 7; grijswitte kat, gebracht door Mevr Van Duin. Pijlslaan 117; zwartwit katje gebracht door Roemers. Elzenplein 5: grijs katje gebracht door Duin. 't Krom 39 rood; Bur. van Politie Smedestraa: heerenportemonna'.e met, inh. en een plombeertang; M. Filmilch Linschoten- straat 2 E rood. portemonnaie met in houd; J. v. DUk, Bakenessergracht 22 dames portemonnaie met inhoud; J. Suwijn. De Haasstraat 14. blauwe Post duif; C. Kramer. Staten Bolwerk 40. pakje inh. oude japon en een briefje aan adres Thomsonlaan 64 te 's Gra- venhage; Bur. van Politie Smedestraat heerenrijwiel en riJwielbelastingmerk in étui; J. Broertjes Tern a testraat 40, rijwielbelastingmerk in étui; Z. Ger mans, 2de Vooruitgangstraat 4, idem; J. Hoogstraten J. Nieuwenhuizenstrant 33 rood, rijwielbelastingmerk ten name B. Hartcg; W. J. Pot de Vin. Klokhuis plein 7, kinderschoentje; J. v. Es, Ro- molenstraat 52. bloem tafeltje; Bur. van Politie Smedestraat, vulpenhouder; M. Velleman, Lombokstraat 20, zakje met kaartje wol en een kous; H. Deurloo. Alb. Thijmstraat 31; zwembroek en badhanddoek. Een waarschuwend woord. De Contactcommissie (bestaande uit afgevaardigden van de afdeellng Haar lem der Vereeniging van Huisvrouwen en van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten) heeft in een vergadering het huurkoop- systeem behandeld. Men kwam daarbij op de hiernavolgende overwegingen, to: ae conclusie, dat het huurkoop-systeem (behalve voor werktuigen en andere ar tikelen, die door het gebruik in tijds- en arbeidsbesparing zich zelf betalen) voor de maatschappij ontwijfelbaar verderfe lijk is. Het huurkoopsysteem is een stelsel, waarbij men eerst eigenaar woedt van het geleverde voorwerp, nadat de laatste afbetabngs;enmjn is voldaan. Tot zoo lang blijft dat voorwerp, het, aanstonds bij wanbetaling van een der afbetalings termijnen, direct opvorderboar eigen dom van den leverancier, en van al liet daarop door den gebruiker reeds afbe taalde wordt niets teruggegeven. Deze gelden worden beschouwd ais betaalde huur voor het gebruikte voo: werp. Reeds vele jaren werd dit systeem van afbetaling in Amerika en in Frankryk toegepast, aanvankelijk voor landbouw werktuigen en machines voor de nijver heid. Later voor wasch- en naaimachi nes. Dat wa: zooals reeds opgemerkt, niet schadelijk, omdat dergelijke zaken zich door het gebruik zelf betalen. Nu echter, dit, alzoo in beginsel niet verkeerde, systeem uitgebreid werd to; de aanschaffing van allerlei voorwerpen die niet tot de bovengenoemde groep behooren en zich is gaan uitstrekken tot het zich aanschaffen van meubelen, kleeding en luxe voorwerpen, is het tijd stip gekomen op het gevaarlijke van d:: hiervoor verkeerde betalingssysteem te wijzen en te beproeven te verklaren hoe de handel er toe kwam dit stelsel van afbetaling in te voeren en aan te bevelen. Het mag worden bekend ge acht, dat vooral in den laatsten tjjd ook hier te lande het beginsel van minimum winst en maximum omzet wordt gehul digd. Hieruit volgt, dat de industrie be proeft zooveel mogelijk aan den klein- handel af te leveren, die op zijn beurt zich weder inspant om op allerlei wijze en langs allerlei wegen zooveel mogelijk artikelen aan den man te brengen en daartoe methoden aanwendt, die te cliënten in sterke mate tot koopen moe ten bewegen. Deze cliënten, waarvan vooral In den laatsten tijd velen door den ongez.wi den zin voor weelde en uitspanning, die thans heerschende is. behoeften zijn gaan voelen aan dingen, waaraan zij vroeger, onder meer gezonde verhoudin gen niet zouden hebben gedacht, vin den in deze schijnbaar gemakkelijk nv te komen betalingen aanleiding zich op huurkoop voorwaarden verscliillonde voorwerpen aan té schaffen. zy vergo ten evenwel, dat in zeer vele gevallen voor de verlangde voorwerpen een veel grooter bedrag moet werden betaald, dan bi) aankoop a contant, terwijl recla med over de qualiteit der geleverde za ken ol aanstonds, dikwijls haast onover komelijke moeilijkheden met zich bren gen. Dat verscliillende, ten deele zeer .goed te voorziene omstandigheden, hun ne berekening der moeilijkheid van de voldoening der betalingstermijnen ln de war kunnen brengen, wordt meestal geheel en al voorbij gezien. Werd vroeger door elk goed -erloofd paar met het oog op de toekomst ge spaard. zoodat mogelijk was, dat de aan koop van huisraad contant plaats had en het jonge gehuwde paar zonder groo- te zorg kon leven ook van een betrekke lijk bescheiden inkomen, door het afbe- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CENTS PER REGEL. talingssysteam ls dit veranderd ln een huwelijks leien zonder eeuig bezit of weerstandsvermogen en met bijna altijd groote zorg door de op het gezin rus tende verplichtingen, die niet alleen de welvaart, doch ook maar al te dikwijls het huwelijksgeluk vernietigen en bo vendien de aanleiding kunrm zijn en dikwijls worden tot do groote vloek, die op zoo menig gezin rust, namelijk het la kanden tallen van den woeker, die ten slotte den gebeden ondergang van t ge zin voltooit. Dat meermalen werkloosheid ontstaat door het ontslag, dat bU vele werkgevers volg: op het beslag, dat op een deel van lie: loon hunr. er werknemers gelegd wordt tot invordering van de verschul digde betaling, behoeft geen nader be toog. Het ls niet wel mogelijk alle ellende op te noemer., die door liet huurkoop systeem wordt veroorzaakt en daarom bhjve. die hier verder onbesproken, maar een ernstige waarschuwing zU ten slotte gericht, vooral tot de huisvrouwen, om dat zü door het beheer der hulshouding nog meer dan do mannen, in verzoe king worden gebracht om op deze wij» artikelen daarvoor te koopen. die eigen lijk boven hare krachten gaan. Vooral voor haar gelde het: Koopt niet anders dan tegen contante betaling, op dat de welvaart en bet waarachtig geluk van u en de uwen niet verloren gaat. Dit stuk is namens de Oontact-com- missie ge teek end door den heer F. H. Smit, vooralt ter en mevrouw- c. S. le VeerBlok Wybrr .<11. secrct&reese. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 12 September 1928 des na middags ten 1 1/2 ure zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure. in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1 MededecHngcn en ingekomen stuk ken (liggen ter inzage). 2. Goedkeuring balans, enz. 1927 wo- nlngbouwvereeniging „St. Bavo'ê. 3. lc suppletoirs kohier schoolgelden Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs 1927-1928, 4. Wijziging verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor la ger- en gcw. voorbereidend onderwijs. 5. Aanschaffing exemplaren ..Plaat werk Ned.-Indlë. 6. Aanschaffing leermiddelen Vervolg cursussen V-VÏ. 7. Beschikbaarstelling gelden bijzon dere school Zijlsin gel 2. 8. Toekenning subsidie exploitatie speeltuin Zomervaart. 9. Wijziging reglement Burgerlijk Arm bestuur. 10. Wijziging verordening regelende samenstelling en werkkring vaste raads commissies. 11. Uitgifte grond in erfpacht Byzan- tïiunstraat (J. Michel). 12. Uitvoering herstellingswerken Oude Raadzaal. 13. Aankoop perceel (en): a, Valke- 'raat; b. Gr. Houtstraat 140. 14. Verbetering wegaanleg enz. Scho terweg. 15. Nlet-toekennlng voorschot op gem. vergoeding voor vakonderwijzers aan Ver. Instituut Oranje Nassau. 16. Benoeming: a. Wethouder in de vacature-Relnalda. b. Twee regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. c. vier leden Commissie van toezicht Stadsschouwburg- d. Vaste Raadscommissie®. PERSONALIA. Voor het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het politie- diploma van den Algomeenen Ncder- landschen Politiebond zUn geslaagd H. Broekman en P. A. van Gent to Haar lem. lederen kransavond onmeed oog end mee gespot. Eindelijk bedankten ce ambte naar en zijn vrouwf. Haar speet het, ge loof ik. Zij had in haar huishouden van reglementeering wel meer dan genoeg. Maar hij nam afscheid met een rede. keurig in drieën verdeeld: inleiding, be toog en conclusie, die hierop neerkwam dat iedere organisatie zonder reglement bij voorbaat ten doode ls opgeschreven. Toen vertrok hy met zijn vrouw. Ik zeg geen kwaad van hem. Hij is gestorven. Het moet voor hem, naar ik gehoord heb. een schrikkelijk feit zijn geweest, dat hij den laatsten adem uitblies 's mid dags tusscben 2 en 3, dus in bureautijd. „Sterven is een particuliere aangelegen heid". zei hij in pijnlijke zelfbeschuldi ging en stierf. Na zijn vertrek uit de krans heeft niemand er ooit meer aan gedacht, zich aan het reglement te houden. Hoe weet je niet. want papier smelt niet en gaat ook niet op in rook, maar telkens als het ter sprake kwam (en dat gebeur de dan in spottenden zin) bleek, dat er weer een exemplaar verdwenen was- Ik wil van niemand kwaad spreken, maar mijn vaste overtuiging is. dat onze exemplaren (wij hebben er vroeger alle maal een bezeten) allemaal, zij het dan ook niet in hetzelfde jaar. tijdens de groote schoonmaak zijn verdwenen. Er is in de krans wel eens op die mogelijk heid gezinspeeld, maar de dames hielden zich goed en gingen op de zaak niet in. Eindelijk was er nog maar één exem plaar over: dat van Wouter. Hij had ver zekerd. dat vóór zijn dood het reglement niet verdwijnen zou. Onder deze omstandigheden werd er dan op een avond geroepen: .het regle ment!" Juist waren we in Wouters woning bijeen. Het kon dus niet beter treffen. .Het reglement?" vroeg Wouter. „Ik zal het gaan halen". Hij verdween met de elegantie van een olifant die hem eigen is. Vyf minuten daarna hoerden wij hem roepen, zooals Wouter alleen dat kan. hard en onge duldig. Koos ging de deur uit en wij hoorden door de deur heen dat hij haar niet vriendelijk toesprak, maar niet wat zij antwoordde. Toen kwamen zij sa men weer binnen. Wouter boos, zijn vrouw wat verschrikt, met de tijding dat het reglement weg was. Nergens te vindon. ..Als het laatste exemplaar van de wet zoek is. geldt de wet dan nog?" vroeg van Stuiteren met een strak gezicht. Wouter kon er geen lach om krijgen, maar de andere leden proestten het uit en wij besloten dat daar er nu heelemaal geen reglement meer bestond, niemand van ons meer gehouden kon zijn zich ernaar te gedragen. Wij hadden dat in jaren tóch al niet gedaan, maar nu was deze afschaffing om zoo maar te zeg gen, officieel ges anc t i onneerd. Intusschen wordt het tijd om eens na te gaan, waarom Hopma naar het regle ment gevraagd had. Wou hij in Amster dam vergaderen?. En zoo ja. waarom? Hupstra keek bedenkelijk. Hij gaf de voorkeur, zei hij, aan Haarlem, al was het alleen maar voor de veiligheid. Naar Amsterdam gaan is in onzen tijd een heel waagstuk. Ga je met de spoor, dan riskeer je een wielband, die door den vloer geslingerd word:: per tram een botsing me: een auto die verblind wordt door ce koplichten, per auto een dito botsing m3&r andersom en per vlieg tuig laat ons daar maar liever niet over spreken. Als de trekschuit nog bestond! Maar die hebben onze voorouders in een oogenblik van roekeloosheid afgeschaft. „Veiligheid?" vroegen we. .En ce in braken dan van den laatsten tijd?" .Ze zullen toch niet inbreken als de krans bü elkaar is?" vroeg Suze Hopma „Dat weet ik zoo net nog niet", zei van Stuiteren. „We zijn nu in het huls van Wouter en Koos Je 't Staat hier wat eenzaam. Wat doen we. als een gemaskerde roover daar door dat raam naar binnenstapt. zitten de knipjes er vél op. Koos?" „Och jijmaak ons toch niet bang", zei de vrouw ces huizes. „Nee heusch, stel je dat nu eens voor", zei van Stuiteren. ,Hij steekt eerst zijn eene been over de vensterbank, dan in een ommezien het andere. Een kerel als een boom. met een zwart masker voor. Hij dreigt met een grooten knuppel in de eene hand en een zwanen stok in de andere. .Dadelijk geld en sieraden af geven". zegt hy. ..of ik sla er op". „Wij zijn er ook nog", zei Hopma en gir.g op zijn teenen staan zoo kwam hy precies bij den schouder van van Stuiteren. „En wat zou jij dan wel doen?" vroeg van Stuiteren. Maar Hopma wist het niet precies. HU zette alleen maar een paar oogen op als koplichten van de •ram en stampte op den vloer. Net precies genoeg om een verdwaalde muis op de vlucht te jager.. „Sssstzei van Stuiteren, alsof hij wat hoorde. Onwillekeurig waren wij allemaal even stil en luisterden. Plotse ling kraakte een kast in den hoek, zoo dat de dames opschrikten zulke ver rassingen doen onze meubelen ons soms aan, als je het 't minst verwacht. „Flauwe kunsten" bromde onze vrien delijke gastheer en daar mre was de be- toovering verbroken. WIJ lachten er allen om en de vroolljkhcld steeg ten top. toen Hupstra voorstelde om eens op te tellen w.t een ondernemende roover die plot seling ln onzen kring doordrong, wel aan buit zou hebben meegenomen: de familie van Stuiteren samen zeven stuivers en een postzegel van zeven en een halven cent in het taschje van mevrouw; Hup stra een gulden heelemaal alleen; Hop ma een oude zilverbon van een rijks daalder die niet meer geldig was en waar hy later van een verzame laar nog eenmaal twee gulden vijf en zeventig voor hoopt te krijgen. Ik had in mijn portemonnaie eer. paar dubbeltjes, mijn vrouw geen cent (waar voor heb je geld noodig als je vlak bij woont) en de gastheer en zijn vrouw niemendal, wan: die behoefden geen cent meer uit te geven. Zelfs niet voor het orgel, dat 's avonds laat toch niet meer voorbij komt. Hoe groot de buit van den roover dus zou zijn geweest, mag iedereen zelf optellen. In elk geval niet genoeg, om er een jaar of wat gevangenisstraf aan te wagen. Ab de lezer soms zeggen mocht dat hij dezer, keer lang moet wachten op het onderwerp van het Zatondagavond- praatje, dan mag ik dat niet ontkennen. Zoo gaat het. wanneer je samen genoe- gelijk zit te kouten, je raakt telkens op zijwegen. Maar we zouden dan toch to: de hoofdzaak komen. „Waarom," «ei ten slotte Wouter met nadruk. ..waarom wou Jij een kransbtieeotaxnst houden te Amsterdam? Als het soms om grachten- geur :e doen is, die hebben we in Haar lem ook meer dan voldoende. Parfum du canal, ze ls niet beter te krijgen dan bij ons. Kan daar het water van Keulen, wat toch de letterlijke vertaling is van Eau de Cologne, tegen op?" Toen sprak Hopma de gedenkwaardige woorden: ..ik wou een dag naar Artls". Een minuut lang bcerscht er diepe stilte in de krans. En dat is lang. Gij die monschen op bezoek hebt. probeer eens hoelang een minuut duurt. Het is geen eeuwigheid, maar het begin daarvan. Een minuut zwijgen ls een onderneming. Je wordt er verleger, onder. Je denkt dat het al een kwartier is. U gelooft het niet. Maar ik zeg: neemt er zelf de proef van. Een minuut ls eindeloos. Bij wijze van spreken. Nu dan. de stilte die op Hopma's woorden volgde, duurde één geheele minuut, zes:;g lange seconden. De krans scheen bevroren. Minstens verstijfd. Toen kreeg Wouter het eerst den dooi te pakken en zei op een toon van de diep ste overtuiging: .Het is dan eindelijk gebeurd. Hopma is kindsch geworden." „Maar Hopma!" riepen wij allemaal in verschillende stemhoogte: sopraan, alt. tenor en bas. „Maar man," kwam Emma Hopma achterna. Dit is het ergste. Dat je vrouw het binnen de muren van de hulskamer niet met je eens is, dat ls doodge woon. Maar dat ae je alleen iaat staan in gezelschap, dat is moordend. Hopma is een dapper man. Hy trot seerde ons aller critiek plifc den afval van zijn vrouw en zei„Januari, ijstocht naar Monnikendam. Februari sledevaart op 't Kopje, ais de burgemeester van B'.oemendaal he: niet verbiedt. Maart, tocht naar de bloemenvelden (crocusser. en narcissen). April, dito voor de hya cinthen er. tulpen. Mei, eerste roeitocht van het seizoen op het Spaarne. die jo met een zware verkoudheid betaalt. Juni. voorbereiding voor het J&ar'.ljksche uit stapje. Juli. het uitstapje zelf. Augustus, smart dat je het niet tot die maand hebt uitgesteld. Septemberja. wat levert September op? September is bezoek aan Artis. Al ben je geen lid. Je mag er in! De krans moe: in September naar Artis!" Demosthenes. Socrates. Moeskops als hy feestelijk wordt ingehaald. Minister Kan wanneer hy achter een goal ligt te kijken. Oversteegen en zyn kinderach tigheden In den Raad kunnen de wel sprekendheid niet evenaren, waarmee Hopma pleitte voor een kransbeaoek aan Artis. Inderdaad was er geen enkele re den waarom wij niet eens naar Artis zouden gaan. Eeriyk gezegd, we hadden gedacht dat anderen daar nooit naar toe gingen er. dat ls voor een rechtge- aarden Nederlander iets vreeseiyks, by- na een schandaal. Doen wat anderen niet zouden doen. dat overleef Je bijna niet. Maar toen we vernomen hadden, dat de nicht van de Hopma": de oom van de Hupstra's, de schoonvader van Van Stuiteren in September wel eens naar Artis waren gegaan, toen werd het heel wat anders. Hopma's voorste! werd ineens genlaaL Hy wertl er om benijd. We zouden gaan, natuurlijk zouden we gaan. En om het origineel te maken gingen we met het treintje van de Haarlem mermeer. Het duurt wat lang, dat ls waar, maar het ls buitengewoon onge- vaariyk. Je komt op die iyn nooit een trein tegen. Botsingen zyn dus ultgcelo- ten. Sneltreinen komen op deze lyn niet voer Al botsen ze dus, dan is de snel heid nog onbeteckonend. Het zou af- loopen met een bloedneus van den ma- cliinist van den eenen en een buil op het voorhoofd van den stoker van den anderen trein. Het liep ook beet af. We kwamen te Amsterdam en daar van Stuiteren het tramsysteem van de hoofdstad op zyn duimpje kent. arriveerden wy heel huids en op tyd in Artls. Nauwe:yks waren wy de papegaaien- laan ingewandeld, of Emma Hopma zag kennis. Die ziet altyd kennis. Eer. man. die voorbijgaat, herinnert haar aan oen kellner ren American Hótel, een dame doet haar denken aan een nicht, die lang dood ls; zoo leeft ze en beweegt zich altoos in een wereld van levende en doode kennissen. Het ls een groot vermaak. Vooral voer het gezelschap dat de kennissen nooit gekend heeft. Wouter, die het ge noegen zoo niet scheen ln te zien. pro beerde ons aller genoegen te bederven door plotseling op een toon van de grootste verbazing uit te roepen: „Koos. Koos. kijk eens gauwDaar gaat een heer. net de keizer van China, die op de we reldtentoonstelling van ParUs in 1870 rondreed in een palankyn. Hy zei toen nog tegen jou: .mevrouw, houdt u ook zoo van thee?" „Wat flauw", zei Hopma en kreeg daarom een dankbaren blik van zyn vrouw, die oomlddoliyk daarna zachtjes tot mevrouw Hupstra zei: ,xio je die dame daar. met die rose Japon? Ze doet me denken aan een dlerentemster die we ln Brussel gezien hebben. Die was wat kleiner en dikker en ik weet zeker dat ze ook een soort van snor had. maar anders precle*. Oek toch. zoo"n gelijkenis!" Ons gezelschap wandelde genoeglijk rond. keek de verschillende beesten eens aan en amuseerde zich best Maar <ie grootste pret kwam pas. toenneen dat vertel Oc niet. Dat blijft bewaard voor een volgenden koer. FTDELTO.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9