ZEILEN. I ATHLETIEK APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD NAJAARSWEDSTRIJDEN DER HAARLEMSCHE JACHTCLUB. LAWNTENNIS. ROEIEN Inderdaad het waren de najaars- ^edstrUden der H. J. C. die Zaterdag en Zondag op het Noorder Buitenspaarne gehouden zijn, maar in het hartje van den zomer had men bet niet beter kun nen treffen. Dat waren nu weer eens echte zeildagen. geen natte pakken, geen vol- of omgeslagen booten, geen dikke, zware, sombere jumpers, het was alles Jeugd en zonneschijn. luchtige witte toilletjes der dames en keurig gestre ken witte broeken en shirts der heeren. Het begon Zaterdag met den saniores 12 voetsjoilen-wedstrijd. Kareltje Obts uit Rotterdam was er weer vlug tus- achen uit en profiteerde er natuurlijk van dat de andere jolletjes als een kluwen op elkaar lagen. Hij won dan ook met flinken voorsprong. De uitslag was: 1. Hella van Obst 1.15.37. 2. Black Diamond van Barzilvy, 3.17.23. 3. Windgewaai van Bobbie Menges 3.17.29. 4. Pam van W Bakker 1.17.52. In de junior 12 voetsjoilen won Eduard de Visser superieur, dcor Brandt die lan. gen tijd vooraan had gevaren, nog net op het nippertje te slaan. De uitslag was: 3. No. Elf, van Eduard de Visser 1 16.50. 2. Geisha van M. Brandt 1.16.54. 3. Had ja me maar. van Borgerhoff Mulder 1.17.12. 4. Waterhoen van P. Stapensea in 1.17.22. De Sterklasse bracht slechts 4 deel nemers aan den start. een. de Sirius. werd uitgesloten, zoodat de uitslag werd: 1. Cassiopeia van Armbrust in 1.13.19. 2. Castor van Bölgef in 1.17.43. Tenslotte werd nog een 12 voetsjollen- wedstrijd voor dames gehouden, die een 9-tal deelnemers telde Alle dames zeil den alleen, waardoor deze wedstrijd er natuurlijk nog interessanter op werd. De Mieke van mej. Roozcn was niet te houden en liep al spoedig uit, gevolgd door de Anny van mej D. Alberts. Mej. IJ. Alberts die in de Hella van Obst zeilde zat haar zuster echter leelijk op de hielen terwijl mej. de Vlieger met Tootie de Visser om de 4e en 5e plaats een gevecht leverden. De uitslag werd: 1. Mieke van mej M. Roozen in 1.9.42. 2. Anny van mej. D. Alberts 1.12.40. 3. Hella van mej. IJ. Alberts 1.12.53. 4. Pam van mej. C. de Vlieger 1.13.57. Wegens het overlijden van den heer r. Thiel vond er Zaterdagavond geen gemeenschappelijke maaltijd met verdere feestelijkheid plaats, zoodat men Zon dags weer vrceg op het water was. Het begon al om half tien met den ïneke-wedstrijd. Hier hield Marinus van Breemen Jr. de eer van de familie op en wist weer op fraaie wijze beslag op dezen aardigen prijs te leggen, waardoor hij voor het seizoen 1929 wederom de beschikking krijgt over de aan de H. J. C. toebe- hoorende 12 voetsjol de Ineke. Daarna vingen de belangrijke groepswedstrijden aan. De Kaag kon het niet winnen va.n de Rott. Zeilvereeniging Obst werd 1. T. Bakker (Kaag) 2. Barzilaij (R.Z.V.) 3. W. Bakker (Kaag) 4. Touw (R.Z.V. 5. en Schölvinck (Kaag) 6. zoodat de Rotter dammers met 9 tegen 12 punten won nen. Daarna zeilde H.J.C. tegen de Zusjes- groep die uit 3 maal 2 zusjes (Alberts, Roozen en v. Beusekom) bestond. Docr den geringen wind zeilden alle zusjes achter alleen zocdat 3 ervan langs den kant mochten staan blijven kijken. Het werd een spannende strijd, die tenslotte echter op beslissende wijze door de H. J. C. (Dokkum, Stoel en Venema) ge wonnen werd met 8 punten. De zusjes- groep kreeg 13 punten. Zoo moest de H J. C. dus den beslissingswedstrijd zeilen in in hoopten dat er nu eindelijk eens een eind aan de overwinning der Rotter dammers zou komen. En ziet, het heeft zoo mogen zijn. Praai hebben de Haar lemmers gezeild, Dokkum en Venema wisten de beide eerste plaatsen te be zetten, terwijl Stoel, die hevig met Touw had gevochten, vijfde werd. Zoo win nen de H-J.C.'ers met 8 tegen 12 punten In de Regenboogklasse werd de eerste wedstrijd gewonnen door de Lies. ge zeild door Kievit in 0 57.17; tweede was de Braassemermeer van Nathan in 0.58.0. Deze was ver voor doch nam de finish verkeerd, waardoor hij terug meest en tweede werd. De Pimpernel van Jacobs werd fraai derde, Jammer dat deze boot zoo weinig aan wedstrijden deelneemt. Met wat meer wedstrijd routine zou hij o.i. zeker tot de prijs- wlnners gaan behooren. In den tweeden wedstrijd maakte Na- thon geen fout en werd door ook eerste in 1.7.7, de Lies was nu (weer) tweede in 1.12.44. Uit de tijden zier men het -'oote verschil waarmede Nafchon wist te winnen. Jacobs was wederom goede derde. In de dames jollen wist mej. Alberts keurig van mej. Roozen te winnen, ter wijl Trootie de Visser toonde dat zij hoe langer hoe meer tot de eerste klasse zeilsters gaat behooren. Het is werkelijk aardig om deze jonge dames (meisjes durven we haast al niet meer te zeggen) te zien zeilen. Als het er op aankomt zijn ze, overigens een zeer algemeene eigenschap van vrouwen, veel feller dan de heeren. De uitslag van den Zondagwedstrijd was: 1. Anny van mej. Dalbuts 1,26.46. 2. Mieke, van mej. M. Roozen 1,28,42 3. No. Elf van mej. Tootie de Visser in 1.29.52. 4. Hella van mej. Y. Alberts in 1.30.36. De sterklasse gaf, weer een overwin ning yan Cassiopeia van Armbrust, tweede werd thans de Sirius. terwijl de Castor uitgesloten zijn. Aangezien mej Y. Trap in de Aquarius weer derde was, moesten de Sirius. de Castor en de Aquarius een beslissingswedstrijd zeilen om den tweeden prijs, welke door de Si rius gewennen werd. De tijden waren: 1. Cassiopeia van Armbrust in 1.19.56. 2. Sirius van Visser in 1,25.19. Daarna gingen weer da Senior 12 v. jollen af. Ditmaal was Obst niet zoo vlug er tusschen uit, zoodat hy dus ook niet op de eerste plaats kon komen. De gebroeders Bakker uit Warmond hielden een geweldigen strijd om de eerste plaats De Uitslag was: 1. Bramselle van T. Baker in 1,20,16; 2. Pam van W. Bakker in 1,20.25 3 Hella van K. Obst in 1,21,33; 4. Riet vink van Schölvinck in 1,21.55. In de juniorjollen was Eduard de V.sser ditmaal al spoedig een heel einc voor en wist dan ook met grooten voor sprong te winnen. Jammer dat Brandt te vroeg startte en terug moest, daar door ontging hem den tweeden prijs. De uitslag was: 1. No. Elf van Eduard de Visser ln 1,26.36; 2. Kad je me maar van Borger hoff Mulder in 1,29,13; 3, Geisha van M Brandt in 1,31,27; 4. Cuidao van J. v d Stadt in 1,31,29. De hoofdprijzen waren verder: Groepswedstrijden: 1. H. T. C. Dokkum, Stoel, Venema; 2, Rott. Zcilvcr. Oost, Brazilay en Touw. Rcgenboogklasse: 1. Brasemcrmcer van Nathan; 2. Lies van Kiewit. 12 v. jollen dames: 1. Mieke van M. Roozen; 2. Anny van D. Alberts; 3. Hella van G. Alberts; 4. No. Elf van T- de Visser. 12 v. jollen Seniores: 1. Hella van Obst; 2. Pam van W. Bakker; 3. Mam* selle X van T. Bakker. 12 v. jollen Juniores: 1. No. Elf van E. de Visser: 2 Had je me maar van B Mulder; 3. Geisha van M. Brandt. Sterklasse: 1. Cassiopeia van Arm' brust; 2 Sirius van Visser Daarna nog hartelijke woorden van dank aan allen die tot het welslagen hadden bijgedragen en de wedstrijden OM DEN PRINS HENDRIK-BEKER TE NIJMEGEN. „Haarlem" wint met een voorsprong van niet minder dan 47 punten. Van der Zee en Pa3ma vestigen een nieuw record polshoog met een sprong van 3.605 Meter. Klaase wint de 1500 en 5000 Meter. (Van onzen medewerker) tegen de Rotterdammers. Vele H.J.C.'ers behoorden weer tot het verleden Onder begunstiging van zeer fraai athletiekweder hadden Zondag op het terrein van ..Quick" (Nijmegen) de jaar. lyksche clubwedstrijden plaats om den door Z. K. H. Prins Hendrik uitgeloof den wisselbeker. De publieke belangstel ling viel bitter tegen, ook die van de Ne- landsche athleten bleef ver beneden de verwachting. Van de bekende gr oote vereenigingen misten we: V. en L., de A. V. .1523" A. V. A. C.. P. E. C. en Philips S. V. De strijd ging voorname lijk tusschen de vereenigingen Blauw wit. Feyenoord. Clubhuis Te Werve. U. D. I.. Thor Gouderak en de H. A. V. „Haarlem". De Haarlemmers misten den steun van Hartman. Bleyenberg en Effern. doch hadden thans in afwijking van het vorige jaar Paulen en v. d. Berge in de gelederen. Onder deze om standigheden vormde de „Haarlem"- ploeg een klasse op zich zelf, hetgeen vol doende wordt uitgedrukt door het feit. dat, Blauw-Wit als No. 2 niet minder dan 47 punten minder behaalde dan de wlnnaren. Op BI. Wit volgde Feyenoord met 35 12 punt. vervolgens ..Te Werve" met 35 punten, U. D. I. Arnhem met 14 1 2 punt en tenslotte Thor Gouderak met 7 punten. Van het uit 15 nummers bestaande programma bezette ..Haarlem" 7 maal de eerste plaats en 3 maal de derde plaats, In vergelijking met het vorige jaar, wa ren thans op 7 nummers de resultaten beter. n.l. op de 1500 M5000 M.. 4 maal 400 M. Estafette, de 110 M. horden, speerwerpen, kogelstooten. en polshoog. terwijl op de nummers 100 M. 800 M. en de 4 maal 100 M. dezelfde prestatie werd geleverd als in 1927. Ter gelegenheid van het feit. dat Pau len. Nooy en Kaan voor het laatst in clubverband uitkwamen (de eerste twee wegens vertrek naar het buitenland) bood het „Haarlem"-bestuur vóór den wedstrijd de ploeg een autorit aan door de omstreken van Nijmegen. Een schit terende tocht, welke zeer ln den smaak vieL Rest ons nog te vertellen, dat de heer G. A. Burger optrad als gedelegeerde van de Technische Commissie en de respec tievelijke prijzen werden uitgereikt door het K. N. A. U.-bestuurslid den heer Huizinga. Hieronder volgen ten slotte de uit slagen met hier en daar een kleine toe lichting. 100 M. 1. M. v. d. Berge „Haarlem" 11 sec. 2. H. de Boer „Te Werve" 3. A. v. Welsenes „Haarlem", 4. J. v. Maanen A. V. W. 5. B. ten Voorde „Feyenoord" 6. J. Jansen. Een slecht bezet nummer, dat zonder veel inspanning door den „Haarlem"- man werd gewonnen. 400 Meter. 1. J. Prins. Blauw-Wit 53 2,5 sec. 2. K. v. d. Burg, Quick. 3. W. Schmidt, Haarlem, 4. J. Jansen, Feyen oord, 5. P. Beynen, Thor, 6. A. Paulen. Haarlem. Prins won dit nummer welverdiend doch met zeer gering verschil van v. d. Burg, De laatste plaats van Paulen ver dient eenige toelichting. Toen deze zich n.l. in de halve beslissing reeds ze ker waande van de eerste of tweede plaats, liet hU zich op het laatstee mo ment wegens onoplettendheid verrassen door den snel spurtenden Jansen, zoo dat hij als derde aankomende werd uit geschakeld voor de finale. 8GO Meter. 1. A. Hoogerwerf, Haarlem 2 min. 5 2 5 sec. 2. K. v. d. Burg. Quick 3. C. Wink, Feyenoord. 4. J. Branden burg, Haarlem, 5. P. Huybers, Feyenoord 6. A. Boer, Thor. De eerste ronde ging te langzaam, met Hoogerwerf in de achterhoede. Daarna kwam de Haarlemmer geducht opzetten en nam de leiding over op den voet ge volgd door v. d. Burg. De laatste kon de eindspurt van Hoogerwerf niet beant woorden en moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Het loopen van den winnaar moge dan al tactisch zijn geweest, we hadden hem gaarne een snelleren tijd zien maken. Daarvoor ech ter was het noodig geweest in den be ginne zelf het tempo aan te geven. 1500 Meter. 1. A. Klaase. Haarlem. 4 min. 17 4 5 sec. (nieuw clubrec.) 2. P. Peper. Haarlem. 3. G. Jansen, Swift. 4. H. Visser. Feyenoord. 5. A. v. Essen, U. D. I. 6. M. v. Heuven. A. V. A. C. Met grooten voorsprong door Klaase gewonnen. Peper werkte zich in de laat ste ronden op de tweede plaats en wist eenige krachtige aanvallen van Jansen. op 200 M. voor het eindpunt ingezet, goed te weerstaan. 5000 Meter. 1. A Klaase. Haarlem 16 min. 17 2 5 sec .2. M. v. Heuven. A. V. A. C. 3. A. Groeneweg. Pro Patria, 4. W. Brons Swift. 5. P. Peper. Haarlem. Een slecht bezet nummer, waardoor een recordpoging van Klaase reeds by voorbaat gedoemd was om te mislukken. De gemaakte tyd Is wider de gegeven omstandigheden zeer goed en houdt naar onze meenir.g een belofte in voor de volgende poging. De achterstand van No. 2 bedroeg tientallen meters. 3000 Meter wandelen. 1. W. Ekkers. Te Werve, 15 min. 29 sec. 2. P. H. v. Doesburg BI. Wit, 3. H. P. Verleng. BI - Wit. De gemaakte tyd zou het vermoeden kunnen wettigen dat er een ronde te veel is gelooper.. Van de zes ingeschreven deelnemers verschenen er slechts drie aan den start. 110 M. Horden. 1. L. Spel. BI. Wit 16 sec. 2. J. Brandenburg Haarlem. Kaan eindigde met gering verschil achter Spel. doch moest gediskwalifi ceerd worden wegens het omgooien van meer dan twee hoeden. 4x 100 M. Estafette. 1. Haarlem 46 1 5 s.2. Te Werve, 3. Feyenoord. 4. V. V. Gelder- malsen. 5. Thor Gouderak. De terreinsomstar.digheden in aan merking genomen, is de tyd van de win nende ploeg niet kwaad. Alleen deze op merking. het wisselen duurt veel te lang. Benz als tweede man lag voort durend overhoop met de te scherpe bocht en kon zich daardoor niet geheel geven. 4 maal 400 M. Estafette. 1. Haarlem. 3 min. 33 2 5 sec. 2. Feyenoord. 3. U D. I. Een recordpoging had geen resultaat. Feyenoord moest zich een achterstand van circa 40 a 50 M. laten welgevallen. Hoogspringen: 1. F. Bührmann. Te Werve 1.75 M.. 2. F. v. d. Most. Pro Pa tria 1.75 M. 3. W. v. d. Kuyp BL Wit 1.70 M. 4. Zweisman, BI. Wit 1.65 M. 5. S. v. Musscher. Haarlem 1.60 M., 6. P. Nieuwland Feyenoord 1.60 M. Vèrspringen. 1. H. de Boer. Te Werve 7.05 M. 2. D. Nooy. Haarlem 6.72 M. 3. A. v. Welsenes, Haarlem, 6.51.5 M. 4. J. Zwagerman. Tc Werve 6 46 M. 5. L. Looy. Feyenoord 6.02 M. 6. A. Zwolsman. BI. Wit 5.87 M. Polshoog. 1. A. v. d. Zee. Haarlem 3.60,5 M. 2. J. Pasma. U. D. I. idem. 3. P. v. d. Moet, Pro Patria 3.20 M., 4. S. v. Mus scher, Haarlem 2.90 M. Een schitterend nummer, waarby ten slotte het lot over de eerste plaats be sliste. Eeide springers slaagden er in het Ned. Record te verbeteren. Speerwerpen. 1. J. v. Looy. BI.Wit 48.84 M., 2. L. Looy. Feyenoord 44.45 M. 3. Schrikkel. BI. Wit 41.13 M. 4. P. Huybers Feyenoord 41.03 M. 5. H. Burki, Quick 40.28 M. 6. A. Radder, Thor 39.20 M. Een van de weinig nummers, waarby een Haarlemmer mankeert. Langendam zag zich op het laatste oogenblik van de zesde plaats verdrongen, zyn verste worp as ruim 38 M. Discuswerpen. 1. G. Eysker. Haarlem, 38.74 M. 2. W. v. d. Kuype, BI. Wit 32.82 M. 3. A. v. d. Zee. Haarlem 32.20 M. 4. M. Schrikkel. BI. Wit. 5. A. Stecker, Quick. 6. M. v. d. Laan. Thor. Kogelstooten: 1. G. Eysker. Haarlem 12.08.5 M. 2. A. Stecker. Quick 11.07,5 M. 3. J. Zwagerman. Te Werve 10.48 M. 4 H. Dlrkse. U. D. I. 10.25 M.. 5a J. v. d. Ley. BI. Wit 10 M. 6. A. Kaan, Haarlem 9.55 M. Eerst met den laatsten worp van de beslissing passeerde Eysker de 12 M. Overigens bleven op alle werpnummers de prestaties beneden het middelmatige, een omstandigheid waaraan de slechte bezetting niet vreemd was. Sportiviteit. Wy hebben ons nogal een» eerder la ten verleiden tegen de Engelschen van leer te trekken in hun oovatungen van sportiviteit in theorie en oractyk. Eer. paar vrij sterke staaltjes verleiden ons opnieuw. In een Engelsch zwemorgaan had, wonder boven wonder, ton aanzien van de Olympische waterpotowedstrUdcn de volgende opmerking gestaan: Zou Engeland verder gekomen ziin in het waterpolotoumooi. wanneer de ploeg fair gespeeld had. in plaats van zyn toe vlucht te nemen tot oneerlijke prac- tüken? Ieder die de waterpolowedst rijden van de Engelsche ploeg lr. het Olympisch zwemstadlon heeft bijgewoond zal kun nen getuigen, dat er alle reden was om de Engelschen van unfair snel te be nch ten Wat de heeren od dit gebied heten zien. was waarlijk meer dan erg er. erger dar. van eenige andere ploeg Maar het altijd chauvinistische Athletic News. dat er onverdroten co uit Is, om de minderwaardige vreemdelingen van slechtheid te betichten, zegt kalmweg dat h-:: antwoord op deze vraag moet zijn: Als onze mannen in Amsterdam vry geweest waren, om te geven, zooals ze ontvingen, zouden zii den eindstrijd bereikt en den titel veroverd hebben- Arme, arme verblinden. Hot wordt tijd. dat de Athletic News eens als vaste regel in zijn kop de woorden afdrukt: Als iedere andere natie niet systema tisch alle spelregels in alle sporten over trad. zou Groot Brittanië alle wereld kampioenschappen in bezit hebben. En dan als er nog ruimte voor is. erby: De Britten zyn de eenige sportsmen, die waardig hun nederlagen dragen. Wamt anders zouden zelfs de Engelsche kaers na stukjes als het bovenstaande hier weieens aan kunnen gaan twijfelen. En dat zou jammer zijn. Inmiddels heeft door de Engelsche pers het volkomen onwaar gebleken be richt gecirculeerd omtrent den Hon gaarse hen doel verdediger die. bij een strafschop, waarvan hit de rechtmatig heid wraakte, den bal met een revolver in flarden zou hebben geschoten. Koren op de molens van de vreemdelingen minachters. Helaas, een paar dagen later was het eveneens noocag te ver melden dat de gedfordslnre Voetbal Bond aan een zekere juffrouw Monk, oud 20 jaar. gedurende hot seizoen 1923/9 heeft moeten verbieden verder nog een enkelen voetbalwedstrijd in het hee'e gebied var. haar jurisdictie b'.j to wenen. Deze vriendelijke toeschouwster was na het eindfluitje het terrein op gestormd en had een speler een vuistslag ln het gezicht gegeven. Dergelijke inci denten komen bi) ons nlot voor. WU zyn er niet sportief genoeg voor blijkbaar. Z wem-marathon. Te Toronto in Oamda is deaer d.-gen weer eer. zwemmarathon gehouden over 24 K M voor beroep6xwonunerv Als hef amateurs geweest waren nou de wedstrijd niet doorgegaan zjjn. want geen hunner sou erin toegestemd hebben te starten. Het water was veel te koud. Beroeps- menschen die contracten hebben getee- kend. komen er echter «oo niet af en rij verden het water in gestuurd. Het werd een drama. Na de eerste paar uur gaf het meerendeel den onmo- gclyken strijd tegen de vereUhing reeds op. De overgeblevenen voerden een bo- venmenschelyken kamp tegen de na tuur. De bekende Zuid Afrikaan von Papenfus werd geheel verstitfd uit het water getrokken. Hil had de laatrfe honderden meters mot een volkomen verlamde linkerarm gezwommen en was zyn spraakvermogen kwUt. De Engelsch- man Helmes werd bewusteloos in oon boot gehoAchen. De Duitschcr Vicrköt- ter was ook meer dood dan levenei, toen hy werd gered Ho: langst hield de Fransehman Georges Michel de worste ling vol. Tenslotte moest echter ook hU opgeven cn er was eea half uur belian- aellng in een ziekenhuis noodig. voor bU weer op de been was O sport, welke misdaden worden in Uw naam begaan! Een anecdote. Er wordt van de Olympische Spelen een anecdote verteld, die misschien niet heel erna al historisch is. maar ook don nog goed genoeg om na te verteller. Men zegt dat zakkenrollers te Amster dam in dien tyd goede zaken gedaan hebben. Men vertelt van een athlcet. die in een der café» bil het Stadion nat en aan de telefoon geroepen werd Hy Het zyn wandelstok aoolang op het ta feltje liggen en legde er een briefje naast: Deze stok Is het eigendom van den Olymplsohen kampioen boksen zwaar gewicht Hy komt terug Toen hij terugkwam was de stok weg. maar er lag een ander briefje, met de woorden: Uw stok is meegenomen door den Olympischen kampioen hardloopen. HU komt niet terug. Wereldrecord vèrspringen verbeterd. Uit Parijs wordt aan ,.De Crt", ge meld: De tweede dag van de op Oolombes ge houden intern. aChletiekwedstrljden bracht wederom keurige prestaties. Zoo slaagde de Haïtlër Oator er in, het we reldrecord vèrspringen te verbeteren met een sprong van 7.93 M. BelgiëNederland. De te Brussel gespeelde lawntennis- wedstryd tusschen België en Nederland werd door eerstgenoemde met 1311 gewonnen. De 20 K.M.-proeven. WEER DOOR SPAARNE- LEDEN VOLBRACHT. Zaterdagmiddag werd weer door een aantal Spaarne-leden de 20 K.M.-proef van den Nederlandschen Roelbond. waar voor de zilveren Piet Hein-medaille is uitgeloofd, afgelegd Ditmaal namen acht, roeiers aan de proeven deel, waar onder twee damesleden. Voor de dames zijn de gestelde tydlimleten een half uur langer dan voor de heeren, zoodat zU in gestuurde tweeriems wherry de 20 K.M. moeten afleggen in 3 uur, in skiff ln 2 1/2 uur en ln tweeriemsgiek even eens in 2 1/2 uur. Het weer mocht ditmaal haast ideaal voor de proeven heeten. Er stond een matig windje Alleen de hitte was wat bezwaarlijk. Het resultaat was uitste kend, want van de acht deelnemers slaagden er zeven in hun poging. De mooiste prestatie werd wel geleverd door mej. A. E. Herweyer, die in skiff de 20 K.M. aflegde ln 2 uur 5 min. 8 sec., zoor nt zy bijna 25 minuten binnen do Mjdgrens der dames bleef, en maar 5 minuten 8 sec. boven die van de heeren. Heel mooi was ook het resultaat, van do heeren V. van der Voort (boeg) en Ir. W. J. A. Duynstee (slag) die ln gestuur de tweeriemsgiek, de moeiiyk-ste boot- soort voor deze afstandsproef. die dnn ook als regel de minste tijdwinst geeft, den afstand aflegden in 1 uur 52 min. 55 sec., en dus 7 min. 8 sec. binnen den gestelden tyd bleven. Ook de andere deelnemers die slaag den leverden zeer verdienstelijke pres taties. Mej. B. van dor Schoot, tn gestuurde tweeriems wherry, tydllmtet 3 uur. legde de 20 KM. af in 2 uur 44 min. 3* sec. Mr. P. Fuhri 8nethlage in skiff, tyd- itmlot 2 uur. deed er 1 uur 56 min. 35 sec. over en de heer A. Marseille, even eens m skiff. 1 uur 53 min. 57 see. Dc heer R. de Zwart, in ge.vtuurde tweeriemswherry. tydllmlet 2 1/2 uur, volbracht de reis ln 2 uur 23 minuten. Hot totaal Spaame-roeiers die in don loop van dit jaar de 20 KJVL-proef met succes hebben afgelegd no ai vyfticn (w.o. twee dames), een hooger nntal dan ln eenlg vorig Jaar. En het zal nog wel stijgen, want de rrooto animo die ln de vereenlging heerscht blUH zich ook tot de-ze proeven te hebben uitgebreid. De heer H. Meyer fungeerde ditmaal weer als officieel tydopnemer. De geschiedenis van Aston Villa. Een club met een traditie. Ho« de Villa aan haar eerste tribune kwam. Bedriegerijen met toegangskaarten. De invoes ring van tournikets. Het aanschaffen van spelers. De daaraan verbonden gevaren. Nieuw leven in de internationale voetbalwereld. Twee Duitsche athletiekioverwinningen. Volksliederen per gramofoon. Het ïykt mij vry zeker, dat er slechts heel weinig voetballers zyn. die nog nooit van Aston Villa hebben gehoord. De naam van deze dub zal voor velen een goeden klank hebben en onder hen. die in de bladen de verrichtingen der groote Engelsche clubs volgen, zullen er zeker zyn. die onwillekeurig de Villa tot hun favoriet hebben verheven. Persoonlijk heb ik me tenminste steeds eenigsdns tot deze beroemde ik zou byna zeggen historische club aangetrokken gevoeld. Het spyt me dan ook nog altyd. dat ik nog nooit de Villa heb zien spelen, niet tegenstaande ik toch het meerendeel der groote Engelsche dubs in actie gezien heb. Ik betrap me er overigens herhaal- deiyk op, dat ik des Zondagsmorgens by het nagaan der Engelsche uitslagen, eerst kijk, wat de Villa heeft gedaan! In dé laatste jaren is het de Villa niet be paald voor den wind gegaan. De dub heeft zelfs hard moeten stryden om aan degradatie te ontkomen en de minder prettige feiten in het begin van dit sei zoen, die het bestuur van de Villa er toe gebracht hebben, den aanvoerder van het elftal aan den kant te zetten, wijzen er op, dat de spelers er zich ook niet meer van bewust zyn, dat ze door het spelen voor de Villa ook de taak hebben een zekere traditie op te houden. Dat alles neemt intusschen niet weg. dat de groote dub uit Birmingham nog steeds een leidende positie in de voet balwereld inneemt. De Villa speelt op een der mooiste terreinen van Engeland, ze heeft een terrein-accomodatle als geen andere Engelsche club en de kan toren. recreatie-zalen en tralnings-in- richtingen maken een byna vorsteiyken Indruk. De man, die wel het grootste aandeel gehad heeft in de opkomst van de Villa en in den tegenwoordigen bloei der club is de heer Fred Rinder. Het was dan ook met bijzondere belangstelling, dat ik een interview met dezen leider in Athle tic News las. In dat interview vertelt Mr. Rinder eenige aardige bijzonderheden uit de geschiedenis van de Villa, waaruit wel duidelyk blykt, hoeveel moeite het ge kost heeft om de club tot bloei te bren gen. Mr. Rinder werd 47 jaar geleden lid van de Villa. In die dagen speelde men nog met 1 back en 6 voorwaarts, welke opstelling men eerst in 1886 heef: laten varen. Er waren nog geen doelnetten en bovendien nog geen speciale bepalingen tot bescherming van den doehrerdediger wat de functie van doelverdediger in die dagen nu niet bepaald veraange naamde. Gewoonlijk zorgden een paar voorwaarts er wel voor, dat de doelman al op den grond lag te spartelen voor het leder in zyn buut kwam. Nadat men in 1886 de opstelling 1136 heeft la ten varen, heeft men nog eenigen tyd gespeeld met 2 backs. 2 halfs en 6 voor waarts. doch betrekkeUjk kort daarna is men tot de tegenwoordige opstelling overgegaan, welke blijkbaar nog de meeste voldoening heeft geschonken. De Villa kwam al op zeer merkwaar dige wyze in het bezit van haar eerste tribune. Het bedrag van 1000. dat daarvoor noodig was. werd door aandee- len van 1 byeen gebracht, doch nau- weiyks was de leening volteekend of de Villa kreeg een Cupwedstryd tegen Preston North End te spelen. De belang stelling voor dezenwedstryd was zóó groot, dat men een recette maakte van 1000 zoodat de leening kon worden ai- gelost, vóórdat men de tribune had ge bouwd! In die dagen was 8000 toeschou wers al heel wat, BU den bewusten wed strijd kwamen er evenwel 30.000. Daarop had men niet gerekend. De entreegelden werden b.v. in gewone wateremmers in ontvangst genomen! Het liep evenwel niet goed af, daar de wedstryd niet uit gespeeld kon worden, omdat het publiek het veld overstroomde. Het bestuur van den Engelschen V. B. gaf de overwin ning zonder spelen aan Preston North End, niettegenstaande de Villa over macht pleitte. De leiding van de Villa was ln die dagen overigens niet in goede handen. De belangstelling voor haar wedstrijden werd steeds grooter. er kwam daardoor vry veel geld binnen, doch door onvol doende controle ging daarvan heel wat verloren. Zoo hadden de mannen met den verkoop der toegangsbewijzen be last. de minder goede gewoonte om de biljetten, welke buiten het hek aar. een loket werden verkocht en aan den in gang weer werden afgegeven, voor de tweede maal te verkoopen. waardoor de club natuuriyk voor duizenden werd be nadeeld. De heer Rinder riep teen een algemeene vergadering van de club by een. waarop het geheele bestuur aftrad en een nieuw bestuur onder zyn leiding werd gekozen. Het eerste werk van het nieuwe be stuur was het aanschaffen van toumi- ketten wat in die dagen nog iets geheel nieuws was. Men kan die toumiketten alleen passeeren na het storten van het vereischte geldstuk, zoodat fraude hier volkomen uitgesloten is. Dit systeem heeft spoedig navolging gevonden, het is thans by vrywel alle groote Engelsche clubs in gebruik. Mr. Rinder was by de Villa de man. die voor de spelers zorgde. In die da gen was dat een vrU gevaariyke onder neming. waarover Mr. Rinder verschil lende vermakelijke geschiedenissen weet te vertellen. Hy was op de voetbalvelden der andere clubs natuurlijk geen graag geziene gast, daar men wel wist. dat zyn bezoek ten doe) had een der spelers der club voor de Villa te krijgen. HU heeft zich dan ook herhaaldelijk moeten ver mommen om aan de aandacht der toe schouwers te ontgaan, menigmaal heeft hij, door de supporters der club achter volgd. de vlucht moeten nemen. Dat overnemen van spelers is overi gens een keerzyde van het beroepsvoet bal. Herhaaldelijk trok men reeds daar tegen te velde Nog dezer dagen heeft de bekende Engelsche bisschop Welidon er ernstig tegen geprotesteerd doch ook dat zal wel vruchteloos zyn. De knapste koppen op het gebied der voetbalorgani satie hebben reeds getracht het vraag stuk der overdracht van spelers tot een oplossing te brengen, doch zoolang be roepsvoetballers feiteiyk voor hun werk gevers geld waard zyn. zal men wel geen goede oplossing kunnen vinden. Zoo langzamerhand begint er weer wat meer leven ln de internationale voetbalwereld te komen. Zweden slaag de er in. met veel moeite, een 32- overwinnlng op eer. Finsch elftal in Helsingfors te behalen, wat laat zien. dat men langzamerhand ook met de Finsche voetballers rekening zal moe ten houden. De wedstrUden om de Mitropacup zijn thans zoover gevorderd, dat Viktoria Zizkov den tweeden wedstryd tegen Gradjanski gemakkelijk heeft gewonnen zooda; Viktoria als eenige vertegen woordiger van Tsjecho-SlowakUe in de volgende ronde komt. Dc beslissings wedstrijd tusschen Rapid en Hungaria won Rapid met 10. In dc demi-finale spelen nu Viktoria tegen Rapid en Ad- mira tegen het Hongaarsche Ferenc- varos De beslissingswedstrijd Tan Rapid werd in Weer.en gespeeld, hy trok niet minder dan 38.000 toeschouwers. Het eenige doelpunt werd in de verlenging gemaakt. De Duitsche Athletiek Bond heeft het sterke stukje volbracht, om twee lan- denwedstryden tegeUJk te houden en belde te winnen. In Berlijn bracht men eer. ploeg tegen Frankrijk ln het veld, terwijl in Frankfurt eene andere ploeg met succes Zwitserland partij gaf. Dultschland beschikt over zooveel goede athleten, dat men misschien nog wel een derde ploeg had kunnen samen stellen om b.v. Nederland party te ge ven. met een goede kans om ook in dien wedstryd dc overwinning te behalen. Voor de eerste maal sedert vele Ja ren was een Fransche ploeg op bezoek in de Duitsche hoofdstad. De ontvangst der Franschen was allerharteiykst, het was of er nooit zoo iets als een oorlog tusschen beide landen bestaan had. Het eenige. dat de plechtigheid van het oogenblik, dat de beide ploegen zich voor de groote tribune opstelden, kwam ver storen, was het feit, dat men de volks liederen van beide landen ten gehoore bracht door een gramofoon! Hier kwam de sterkste Duitsche ploeg in het veld. Wei betreurde men de afwe zigheid van Dr. Peltzer. die door een feest van de school, waaraan hy ver bonden was. verhinderd was aan de uit- noodiging gevolg te geven. De Duitsche pers liet zich over het niet verschynen van Dr. Peltzer nog al scherp uit. ze verspreidde b.v. ook het gerucht, dat hy door den Duitschen Ath letiek Bond was geschorst, welke rr.ede- deeiing de ror.de deed door vrywel de geheele internationale pers. met meer of minder vriendelijke commentaren versierd. Er was intusschen geen sprake van. de verhouding tusschen Dr. Peltzer en den Duitschen A.B. is wel niet al te best, doch men zal hebben ingezien, dat er wel eens omstandigheden zUn. waarby een amateur voldoende verontschuldigd is voor zyn bedanken voor het deelne men aan een internationalen wedstryd. Het begon goed voor Dultschland d&nr de 100 meter Corts als eerste en Jonath als tweede zag. Oe 110 meter hindernis was evenwei voor Frankrijk De beide Dultschers, die resp. 2 en o aankwamen moesten wegens het omwer pen van een groot aantal hindemissen gediskwalificeerd worden. De 200 Meter bracht de verwachte overwinning voor Kömig. Ook op de 400 en 800 veroverde Duitschland. dank zy Muchner, Storz, Engelharde en Böcher welbekende namen uit Amsterdam het maximum aantal punten. De 1500 Meter zag een schitterende overwining van den Fransehman La- doumègue in 3 min. 59 3/10 sec. en ook de 5000 Meter werd door een Franseh man. Boitard. gemakkelijk gewonnen. Met groote belangstelling zag men het optreden van de Duitsche ploeg voor de 4 maal 100 Meter tegemoet. Ze was thans samengesteld uit Jonath. Corts II: ub -n cn Kórnig. Hat ging ge weldig snel. Vooral de laatste 100 Meter van Kömig maakten een diepen indruk. Men kan zich voorstellen hoe groot het gejuich was. toen medegedeeld werd. dat men een wereldrecord 40.8 sec. geloopcn had. Frankryk nam het Mou- lines. Dupont. Jackson en Krotoff op de 4 maal 400 Meter revanche. Het discus werpen. verspringen en kogelstooten werd door Dultschland gewonnen. Dr bekende Fransehman Menard won met 1.91 het hoogspringen. Ook het poKstok- springen werd door de Pranschcn ge wonnen. Het ls wel merkwaardig dat men ln Duitschland eigeniyk geen een polsstokspringer van eenige beteekcnls heeft. Het speerwerpen werd ten slotte, overeenkomstig de verwachtingen, door de Dultschers gewonnen, met een voo sprong van 20 punten bleef dc Duitsche Ploeg in de meerderheid. Verschillende Fransche athleten We ven ln Bcriyn, daar zo binnen enkele dagen met nog eenige andere Fransche athleten. via Beriyn—Moskou, de vctto reis naar Japan zullen aanvaarden voor den athletiekwedstryd Japan-Frankrijk. Voor zoover my bekend, ls dit wel de grootste afstand door een ploeg athle ten voor een landcnwedstrUd afgelegd Waren er ln Beriyn 1500 toeschou wers. in Frankfurt trok de strijd tegen Zwitserland er 7000. Hier bleven de Dultschers met 89 tegen 49 punten ln de meerderheid. De sprint was een suc ces voor de Frankforter club Elntracht. Geeing won de 100 ln 10.8, zyn club genoot Eldracher de 200 ln 21,8. De estafetteploeg van Elntracht won ook de 4 maal 100 Meter ln 41 6 sec Op de 800 en 1500 Meter was de be kende Zwitser Dr. Martin de baa.< Be halve het discuswerpen, da; door den Zwitser Conturbia werd gewonnen, was de rest voor Dultschland. zoodat het ten slotte een gemakkelijke Kgenraal voor de Dultschers werd. C. J. OROOTHOFF. Büthoven. 8 Soptembe^ 1928,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11