(j%aztfiavin* tarnende Katchen MET DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- REIS-VEREENIGING NAAR ZWITSERUND. FLITSEN FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 SEPT. 1928 TWEEDE BLAD VI Aan het Brienzer-meer. In Brienz aangekomen bleek ons, dat de boot niet om 9, doch om 11 uur ver trok. Dat was geen bezwaar. Voor slechts 1 frank dus ongeveer 50 cents (per uur) werden roeibootjes voor 5 personen ge huurd en al spoedig dobberden verschil lende bootjes met N.A.R.V.-ers op het Brienzermeer. En hier kregen we weer eens 't be wijs, hoe men zich in Zwitserland in ds afstanden vergist. We voeren „even tjes" naar den overkant van 't meer en weer terug en we hadden al zoo tegen elkaar gezegd: „Het zal naar den overkant gauw 10 minuten roeien zijn", wat volgens som migen nog te lanig geschat zou zijn. Doch we roeiden, dat 't een lieve lust was, soms zelfs met z'n tweeën aan de riemen en we bleken 5 kwartier noodig te hebben om heen en terug te roeien. Vermakelijk was 't anders sommige bootslui van Holland's kusten gade te slaan by 't uitoefenen van hun am bacht. Op waarlijk verbluffende wijze wisten zij de boot naar den overkant en weer terug te brengen. Dat de voorste man In de boot af en toe een halve zondvloed over zich heen kreeg, och vie zal 't den roeier kwalijk nemen. Dat we zoo nu en dan enkele tientallen meters uit den koers dreven, zal de stroom wel op z'n geweten heb ben, dat we zoo af en toe met de punt van de boot naar don tegenovergesteIdem kant afdreven, vie zal daar nu naar kijken? En dat de boot tenslotte bij buien als een tol in het rcnd ging draaien, konden toch de Holliandsche bootslui niet helpen. Ondanks dit alles gelukte het, zij het ook met voortreffelijk zeemanstoeleid, het scheepje weer in veilige haven te bren gen en dit heerlijke, spelevaren was dus weer achter den rug. Te i 1 uur vertrokken wil met een salonboot over 't Brienzermeer naar Giessbach. Te 11.20. dus slechts 20 mi nuten varen over het heerlijke blauw groene meer, waren wil reeds in Giess bach. Van den steiger der boot trok ken wij per kabelbaantie naar boven. De badplaats Giessbaoh is één der meest bevoorrechte luchtkuuroorden van 't Berner-Oberland en ligt op een klein plateau, 720 Meter boven den zee- Men geniet bier een heerliik uitzicht over het geheele meer van Brienz en en groot deel van het meer van Thun. Vanaf dit plateau gaan we verder op stap en wel naar de wereldberoemde waterval van Giessbach. Deze waterval ontspringt of ontstaat achter den Faul- horn, tusschen schitterend mooie glet- schers op den Schwarzhom. Daar waagt zij den eersten sprong naar beneden. ïk schrijf den eersten sprong. Ja zeker, want niet minder dam 12 sprongen makend stort zij zich over de ongeveer 300 Meter hobge rotsen in het meer en dleze vallen, waarvan d: grootste 58 meter hoog is, worden des- avonds verlicht. In Jt naaldhoutbosoh rondom en in 't 200-000 vierkante meter grootje park zijn prachtige wandelwagen en zitjes. Onze leider en velen onzer met hem, wilden gaarne 't hoogste punt beklim men en we togen op pad langs zeer steile zig-zag-wegen. Dit was enorm vermoeiend en velen onzer verkozen al spoedig een heerlijk zitje onder de koele boomen De echte globe-trotters waren natuur lijk niet eerder tevreden, dan toen zij den tcp op ongeveer 1500 Meter hoogte hadden bereikt, doch 't verlangde mooie uitzicht viel erg tegen, want hooge boo men hielden den omtrek angsbvallig verborgen. Op den top was alleen een herstel lingsoord voor kindieren te zien, doch we moesten weer snel naar beneden, omdat we nog ons middageten moesten gebruiken, en de klimpartij meer opge houden had, dan verwacht was. Vlug naar beneden en we vonden de heerlijk knappende broodjes met toebe hoor en reeds in "t Grand Hotel Giess bach gereed staan en zorgden er vlug voor, dat er niet veel meer ovèr bleef, Daarna snel naar het kabelbaantje en precies op tijd waren we aan den stei ger om onzen boottocht te vervolgen naar Interlaken. Ik zal u geen uitgebreid verslag geven van deze en de volgende boottochten, want alle boottochten waren bijna on geëvenaard waar 't betrof de schoonheid van 't omringde landschap, het buiten gewoon mooie weer en de vroolijke opge wekte stemming van ons gezelschap en bovendien heb ik reeds een meer uitge breid verslag gegeven van onzen eersten tocht op *t Vierwoudstedenmeer. Te 3 1/2 uur waren wjj in Interlaken. Een tiental minuten lcopen en we kwamen ju ons hotel Zum Goldnen An ker aan. De kamers lieten als gewoonlijk niets te wenschen over. Tot half zeven was ieder vrij om te gaan winkelen. Interlaken, een bedrijvig handelsstad je, is voor toeristen de aangewezen plaats om souvenirs te koopen Als ik kans zag u alles op te noemer, wat men daar op 't gebied- van souvenirs, meer speciaal houtsnijwerk, verkoopt, zou ik u uren kunnen bezighouden. Daarom zal ik slechts in groote trekken schilderen, wat men daar zooal als aandenken mede naar Holland kan nemen, mits men zorgt een dikke geldbuidel te bezitten, want t met de hand gemaakte hout snijwerk. is lang niet goedkoop. 't Spreekt vanzelf, dat 't hier niet de plaats is, om u alle mogelijke prijzen te noemen, doch enkele prijzen wil ik u toch wel mededeelen. Een onzer reisgenocten kocht een bui tengewoon mcoie tabakspot, geheel uit hout gesneden en versierd met fraaie fi guren, voor niet minder dan 25 Hol- landsche guldentjes, doch er zijn ook verschillende houtsnijwerkjes van b.v. 1 frank af. dus zelfs voor de meest be- soheiden beurs is er wel iets te vinden. Ik heb respect gekregen voor Je gren- zenlooze fantasie van die Zwitsersche houtsnijders. Wat men daar al niet ziet op dat gebied. Zoo zag ik b.v. 2 levens- groote beren naar elkaar toe staande met tusschen hen in een prachtig be sneden plank met opstand, alles, dus ook die beren, met de hand uit hout ge sneden en samen vormend een schitte rend mooie bank. Ik heb maar niet geïnformeerd, wat zoo'n bankje kostte, want ik kan niet goed tegen narigheid. Voorts zagen wij nog allerlei soorten doozen en doosjes, klokken, vaasjes, schalen, penhouders, diverse dieren, enz. enz. alles met de hand vervaardigd uit hout. U begrijpt wel, dat we onze oogen uit keken naar al het kunstige werk, dat door die Zwitsers vooral in den winter wordt vervaardigd en in het seizoen aan toeristen wordt verkocht. We zorgden natuurlijk om half zeven uur weer in 't hotel te zijn, waar het diner ons zeer goed smaakte. Speciaal vermelding verdient, dat on der dit diner, het z.g. „stoffelijk blijk van belangstelling" in den vorm van een fraai houtsnijwerkje, door den voor zitter van de tijdelijke cornmisie met eenige toepasselijke woorden, aan den jarige werd overhandigd. Het was natuurlijk voor den jarige niet prettig, dezen dag niet thuis met zijn gezin te kunnen vieren en daarom juist vond ik 't zoo aardig, dat allen zonder uitzondering zich echte vrienden toonden, niet door het geven van -een stoffelijk bly'k van medeleven met een voor den jarige en zijn echtgenoote, heuglijken dag, doch vooral door de wij ze waarop allen hebben medegewerkt om dien dag te maken, tot een voor hem- onvergetelijken. De jarige dankte voor deze aardige attentie en noodigde allen uit dien avond zijn verjaardag met hem te vie ren op de plaats, hiervoor door den lei der 't meest geschikt verklaard nl. Heim- wehfluh. Het spreekt vanzelf dat deze uitnoo- diging van harte gaarne en onder da verend applaus werd aanvaard. Hierna togen wy op weg naar Heim- wehfluh en onderweg nabij t station van de tandradbaan, kregen wij 't prachtig ste Alpengloeien te aanschouwen, wat maar denkbaar is. Dat is een schitte rend gezicht, zoo'n gletscher lijkt dan in vlammen te staan. Het is een tref, als men dat Alpen- gloeien op zoo'n reis ziet. want onze lei der deelde mij mede, dat hij b.v. ver leden jaar zoo goed als niets van de Jungfrau had gezien, terwijl zij nu zoo buitengewoon scherp tegen de lucht af- teekende en bovendien dat onvergelij kelijke Alpengloeien te aanschouwen gaf. We vervolgden onzen weg en na een prettige klauterpartij in het halfduister naar 't 58 Meter hooger gelegen Heim- wehfluh, namen wij plaats op de ver anda van dit mooi gelegen restaurant. Inmiddels was de avoyd gevallen en wij vierden bij thee en een versnapering den verjaardag van den reeds meerge- noemden heer. Ik zal hier thans niet verder over uit weiden, omdat ik dit reeds eerder ge daan heb, doch ik zal trachten onder woorden te brengen, wat ik daar. zit tend voor twee open hoekramen zag en gevoelde. Stel u voor, ge zit onder t genot van een heerlijk kopje thee en eventueel een Hollandsche sigaar, op één van de heer lijkste plekjes, die gij ooit in uw leven zult zien, dus zooals wij, daar hoog bo ven Interlaken,- P. G. VAN ENGELEN. COMMENTAREN. Sinds enkele jaren reeds hebben niet alleen nuchtere leken, maar ook men- schen, die min of meer deskundig ge acht mogen worden (hetgeen meestal daarin bestaat, dat zij him uitspraken met een gewichtiger gezicht weten te lanceeren) sinds enkele jaren reeds, wou ik maar zeggen is voorspeld dat de wereld op den duur weieens te klein zou kunnen blijken om de millioenen auto's, die Jaarlijks, vooral in Amerika, gebouwd worden, te bevatten. Toegevende zelfs, dat jaarlijks ook een belangrijk aantal aan de circulatie wordt onttrokken, gen wij reeds een toekomst, waarin de wegen der wereld zouden gevuld zijn met een eindelooze processie van benzi nevoertuigen, zoo dicht op elkaar, dat geen meer zou kunnen opschieten en het voordeel van sneller verkeer zou veran deren in een nadeel van even volkomen •als permanente opstopping. Toch bleef het product van den teekenaar, die in een humoristisch weekblad een dergelij- ken toestand in beeld bracht altijd hu moristisch en meer niet. Maar daar wordt het over de wereld uitgeseind dat een zekere heer Henry Ford, geen onbekende in de automobiel branche, eenige vertegenwoordigers heeft gezonden naar Mcekden, hoofd stad van de Ohineesche provincie Mandsjoerije, eens het domein van wij len den machtigen generalissimus Tsjang Tso Lin. En deze afgevaardigden van den automobielkoning hebben tot opdracht het gouvernement van Mand sjoerije niets meer of minder aan te bie den dan den aanleg van een zeer uitge breid wegennet, geschikt voor automo- bieiverkeer. En ziedaar. Het zal dus in de toe komst toch wellicht noodig zijn dat massaproducten van auto's eerst we gen gaan aanleggen om him producten gelegenheid te geven, hun bestemming te volgen. Maar zal de heer Ford een Mandsjoerijsche wet weten te forceeren. diie het gebruik van elk ander automerk in dit deel van het Hemelsche Rijk ver biedt? De controle op den iel van Muiden die beruchte, is sinds gisteren. Zondag verscherpt door het aanbrengen van een tweeden tolboom en twee marechaus sees. Ik weet niet. hoe die tweede tol boom werkt, want ik ben er gisteren niet geweest. Kan het zijn. dat de auto's voortaan in Muiden tusschen twee tol- boomen geschut worden, als vlak er naast de schuiten in het Muidensche sluisje? Hoe het zij. het hoogheemraadschap dat deze tol beheert, had genoeg van de buit die het ontging, doordat het wei geren van betaling door autobestuur ders steeds grooter afmeting aannam en bovendien op drukke momenten, d:e daar zeer geregeld voorkomen, heelé files maar werden doorgelaten, om het verkeer niet al te zeer te bemoeilijken Met die zachtmoedigheid is het nu uit een extra tolboom en twee onverbid delijke marechaussees garandeeren dit. Nu is iedere tol een onding, daar over bestaat wel geen verschil van mea ning meer. Het zonderlinge is alleen dat er in deze omstandigheden nog eer. bestaat. Maar deze Muider tol is de vreeselijkste van alle. want ze bevind', zich op een der allerdrukste verkeers wegen van ons land in den nauwster trechter, die deze toch ad niet fraai verbinding van het Gooi en alles wa' daarachter ligrt met de hoofdstad heeft Als ik het goed heb. wordt deze tol ge heven om uit de opbrengst den Muide: straatweg te onderhouden. Je kunt niet aan dien straatweg zien, dat dit doe ermee beoogd wordt Met belangstelling zie ik de naden ontwikkeling vam gebeurtenissen tege moet, maar op dit gedenkwaardige mo ment in d'e geschiedenis van de Muide; tol zou ik zoo gaarne het antwoord we ten op de volgende vraag: Heeft het hoogheemraadschap deze drastisch- maatregelen genomen, omdat het alle inkomsten uit de tol wil halen, die er met mogelijkheid uit te krijgen zijn, o is het een subtiele manoeuvre om cl: r-egeeiing eindelijk eens goed duidelijk te maken, welk een onmogelijke toestand het op dit punt is en hoe hoog tijd, da' de tolrechten van Muidsn eens en vooral worden afgekocht? Een Engelsch anthropoloog. sir Ri chard Pages, heeft de theorie verkon digd, dat demensoheliike taal niet an ders is dan een evolutie van een oor spronkelijk converseeren met de han den. De voorhistorische mensch zeg Sir Richard moet zich door gebaren aan zijn broeder begrijpelijk hebben ge maakt en deze gebaren werden instinc tief door de tong nagevolgd. Toen hij zich later op handenarbeid ging toeleg gen, kregen de handen het te druk voor de conversatie en gaandeweg ging d: tong deze functie vervullen Het is heel interessant en ik zou het niet durven tegenspreken, maar als je er zoo eens over nadenkt, dan ken je menschen, van wie je zou wenschen, dat zij nooit uit het handenstadium van conversatie waren meegegaan tot d' tong. De wereld zou er rustiger door zijn. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1291 VERANDA-WEER Vader zit op de veranda om van de avondlucht te genieten van de veranda der Kom- mers klinkt een luidruch tige beschouwing over de laatste kruideniersreke ning en het armenhuis vader hoort Jansen aar. zijn vrouw vertellen over de ruzie, die hij gehad heeft met van Stuiteren over diens grasmachine op de veranda van de van Stuiterens wordt een dis- I punt gevceid over de goe de en slechte eteenschap- pen ran Annie van Stui terens jongste liefde vader hoort de van Ep- scheuiens twee huizen verder tegen vrienden zeggen, dat de buurt niet meer is wat ze was van de veranda van de Jansens komt nu een de bat over de vraag of me vrouw Kommer jonger is den mevrouw van Stuite ren of omgekeerd vader vraagt zich af waarom menschen op veranda's niet beseffen dat hun verhalen door de buren gehoord kunnen worden roept vijf minuten later tegen moeder, dat zijn blauwe overhemd niet in de wasch moet. het kan nog wel een paar dagen moe en ze moeten een ixietje op de kleintjes let ten. (Nadruk verboden) ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag der Konigin zijn, behalve de eerder in ons blad genoemde nog de volgen de onderscheidingen verleend: is toegekend: de eeremedaille verbonden aan dc Orde van Oranje-Nassau: in zilver, aan: C. J. J. F. Minderman, vóorzitter der 's-Gravenhaagsche Coöperatieve Bak kerij en Verbruiksvereeniging „De Hoop" U. A„ te 's-Gravenhage; mejuffrouw A. G. Haas, houdhoud- ster bij mevrouw de weduwe E. Visser, geboren van Rappard, te 's-Graven hage; mej. J. Bonnet, meesterknecht bij de firma P. Hoogendoorn en Zoon te Lei den; I. Wijnbeek, meesterknecht bij de N.V, Weduwe A. Parmentier en Zn., te Lei den; B. F. Lammers, chocoladewerker, chef eener onderaf deeling bij de firma C. •Jamin, te Rotterdam; D. J. N. Lasthuis. vertegenwoordiger der firma R. en J. Dick Ltd. te Rotter dam; J. de Zanger, opzichter in de bank- werkerij der Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Feijenoord", te Rot terdam. P. Slyk, procuratiehouder bij de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot schap, te Rotterdam. mejuffrouw J. C. A. Grebben, win keljuffrouw bij de N.V. Gebroeders Linders' Modemagazijnen te Dordrecth; A. de Korte, werfbaas bij de N.V. Houthandel voorheen W. Hoogendijk Wzn., te Gouda; G. W. Kurvers, reiziger bij de firma M. van Zanten te Dordrecht; A. J. van Genderen, molenbaas bij de firma L. Volker Azn. te Sliedrecht; P. Blom, chef-houtwerker by de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad'1 te Woubrugge; mejuffrouw M. de Klerck, huishoud ster bij den heer W. A. Stal te Rijs wijk (Z.-H.) H H. Happé concierge en kassier by de N.V. Mode- en Pelterijenhandel C A. Volk te Amsterdam; J. Hendrikse, beambte bij de rekening- couraniafdeeling der Amsterdamsohe Bank. te Amsterdam G. P. Steggerda voorheen schilders- onderwerkmeester bij de Stoomvaart- Maatschappij Nederland, te Amster-" dam; H. C. Kohier, vertegenwoordiger der firma D. Weegewijs te Amsterdam; J. J. Vermey. wa'baas bij de firma Ruys en Co.. te Amsterdam; C. Korver. bode bij de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam; A. Tromp, boekhouder bij de N.V. Kaas en Exporthanedl voorheen J. C. Keg en Co., te Zaandam: J. Lust, werfbaas by de firma Pleter de Lange Czn. te Zaandam; D. Schenk te Nieuwe Nledorp. maga- zynchef bij de N.V. West Friesland te Hoorn; P. de Wolf, kantoorbediende by de firma Van Heel en Co., te Goes; mejuffrouw C. Hoek van Dyke, voor heen huishoudster by wijlen den heer A. Huysen te Ellewoutdijk; mejuffrouw A. C. Lubbers, huishoud ster by de familie IJssel de Schepper te Utrecht; C. de Klerk, winkelbediende by de N.V. Koninklijke Nederlandsche Edel- metaalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos, te Utrecht; K. Bos, meesterknecht in de sajet- en kousenfabriek der firma P. He ij en Zoon te Veenendaal; C. van der Poel, sajethaspelaar by de N.V. Veenendaalsche Sajet- en Vijf- schachtfabriek voorheen Weduwe D. S. van Schuppen en Zoon te Veenendaal. E. J. Hylkema, werkmeester by de N.V. Scheepswerven voorheen Gebrs, G. en H. Bodewes te Harbenshoek, ge meente Hoogezand; T. Bos afbrieksopzichter by de firma A. van Linge Ezn. te Veendam; N. Blekklnk, baas in de ververy der firma Nico ter Kuile en Zonen te En schedé; J. Scholten. pakkersbaas by de N.V. Enschedésche Katoenspinnerij te En schedé; G. Kamphuis, wonende te Lonneker chef-arbe;der by de firma H. Serphos te Enschedé. J. Pas baas by de Koninklijke Jute- wevery en spinnery der firma ter Horst en Co.. te Rijssen; J. H. Diekmeijer, machinist by de firma H. P. Gelderman en Zcr.cn te Oldenzaal; F. Postma. touwbaas bij de St-oomspin- neryen en Weveryen voorheen S. J. Spanjaard te Borne; E. Holthuis, hoofdbaas der afdeellng wevcry bij de Koninklijke Weefgoede- renfabr.ek voorheen C. T. Stork en Co., te Hengelo; H. J. Textor, hoofdbaas ln de mecha nische werkplaatsen by de Machinefa briek Gebrs. Stork en Co.. te Hengelo; J. H. Kolvoort. weverybaas by de N.V. Katoenfabrieken voorheen Arnt- zenlus Jannink en Co., te Goor; J. Schepers, weversbaas by de firma Jansen en Tilanus te Vriezenveen; B. Helno weversbaas by de firma Jan sen en Tilanus te Vriezenveen; C. Piso. meesterknecht ter drukkery van het Nieuwsblad van Friesland, wo nende te Nyehaske, gemeente Hasker- land; H. Jonkers, meesterknecht by de fa. Wolff en Zonen te Meppel; D. H. Schuttelaar, opzichter by de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek te Maastricht; H. Bronckers meesterknecht by dc N.V. Société Céramique te Maastricht; Th. H. van der Goor meesterknecht by de firma MeUers-Rletjcns te Roer mond; in brons aan: F. Schellens, wonende te Zeelst. ge meente Veldhoven, kamryger by de fa. weduwe J. van Nuenen cn Zoon, te Veld hoven: mejuffrouw A. Ohaudron, dienstbode by mevrouw de wed. prof. van der Hoeven, te Zundert; mejuffrouw C. Chaudron. dienstbode by mevrouw de weduwe prof, van dér Hoeven, te Zundert; F. van Loon. schoenmaker by de firma J. Mannnerts, te Tilburg; C. van der Heijden, wever bU de firma van Dooren en Dams, te Tilburg: P. J. A. van Slntflet, arbeider bU de firma Everts en van der Weyden. te Helmond J. C. Popelier. machinezwlkker by de N.V. van den Bergh's Stoomschoenenfa- briek. te 's-Hertogenbosch: mejuffrouw J. L. Cosijns. echtgenoote van A. van Mierlo. s!garenmaakster bij de N. V. Vore enig de Tabaksindustrieën Mignot en de Block, te Eindhoven; D. J. de Kok. huisknecht bU de firma Maris en Schippers, te Willemstad; J. A. de Vries, goud- en zilversmid by de N V. Handel in goud. zilver en diamanten voorheen P- F. Manikus, to Arnhem: mejuffrouw M. C. Post. dienstbode by mevrouw de weduwe Fichet, geboren Dyckmeester. te Arnhem; mejuffrouw G. Stuivenberg. te Geï- dersch Veenendaal. gemeente Ede, wind ster by de Veenendaalsche Stoomspin- nery cn Wevery te Veenendaal; A. Middelhoven, te Gelderscli Vee nendaal. gemeente Ede. onderspinbaas by de Veenendaalsche Sajet- vyfschacht fabriek voorheen Weduwe D. S. ran Schuppen en Zoon, te Veenendaal; J. Snclle.iborg, chauffeur in dienst van mevrouw de weduwe Canters— Dijckmans. te Befde, gemeente Gorssd; H. J. van Logchem. arbeider by de N.V. KoperpletterU en Metaalhandel, voorheen H. de Heus en Zoon, te Apel doorn: J. A. Nekers en II. J. Nekkers, wevers by de firma H. Willink en Co., te Wlr>- terswyk; P. Tcrwoert, sigarenmaker by de Ver- ceniging van Nederlandsche Sigarenfa brikanten „Trio", te Culenborg; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. 9noo>beerliji< voof de desI 'ecfie van mond-en keelholte. I Ooor specialisten oonbevolen bij keelontsteking, verkoudheid f en o Is bescherming tegen griep. WOWIlh Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 18) v De Engelschman vond de heele onder neming voorloopig nog erg gewaagd. Ze traden de thans zoo goed als vol tooide kas binnen. Ze vertelde hem hoe zy zich het verder verzorgen van de an jers voorstelde, hoe ze eerst weer in de kas onder te brengen en telkens te ver planten en dan weer naar bulten te brengen. „Ik krijg van de eene soort dit jaar vijfhonderd stuks. Stel je nu eens voor. dat het me gelukt, van ieder plaatje wéér een paar honderd stuks te krijgen. Dan komt het volgend jaar Mei de groote tentoonstelling o, ik moet er maar niet aan denken, ik begin er nu al ze nuwachtig van te worden „Op <?/i tentoonstelling kunt U toch hoogstens 'n half dozyn laten zien," meende Mr. Gabb. „Maar als de nieuwe bloem succes heeft, dan schrijven toch alle vakbladen er over. Alle bloemhandelaars willen ham hebben en ik zou toch minstens een honderdduizend verkocht willen hebben voor mijn concurrenten kunnen begin nen hem als snybloem te kweeken." Eindelyk had hy het begrepen. De oude Balthazar hief waarschuwend do vinger op en drukte hem op het hart met geen mensch over de nieuwe bloe men te spreken. Dat moest voorloopig een diep geheim blijven. „Hoe zult U de bloemen noemen?" in formeerde Mr. Gabb. Katarina antwoordde lachend: ..Namen heb ik ze nog niet gegeven." „Maar ik heb ze naar hun „moeder" genoemd", zei de oude Balthazar vol vuur. „Ze moeten natuurlijk allebei Katchen heeten. Witte Katchen en Vlam mende Katchen." „Vlammende Katchen," herhaalde Mr. Gabb vroolyk. Katarina moest lachen om de idee van den ouden heer. Maar ze vertelde aan Mr. Gabb dat de geel-roode, oranje- genuanceerde kleur werkelyk een beetje deed denken aan een vlam. In ieder ge val hadden ze by Dutton nog nooit iets gekweekt van zoo'n wonderlijk kleuren spel. Terwyi de arbeiders de laatste hand legden aan de groote kas, waren ze be gonnen met den grond gereed te ma ken voor de planten die buiten mossten kernen. Mr. Gabb verwonderde zich er over, dat Katarina in deze gewichtige dagen de paar arbeidskrachten die ze bezat niet liever op haar eigen terrein gebruikte, dan ze bij anderen in de tui nen te laten werken. „Waarom doet U dat. juffrouw Lutz", vroeg hy toen hy haar 's middags ont moette in den tuin aan de Dietemnühler- weg trof, gejaagd en wamr, want ze was op drie verschillende andere plaatsen aan het werk geweest. Ze zuchtte. „Dat Js toch myn vak, Mr. Gabb. Waarvan moet myn zaak anders bestaan? Voor ik wat hebben kan ian het succes van myn anjers kan nog een jaartje duren. En denk eens na wat de bouw van de kassen kost en wat het on derhoud van de heele kweekery nog kosten zal. Ik ben zoo arm als Job, ik heb geen ander kapitaal dan m*n twee handen." „Als ik geld had. juffrouw Lutz. zou ik U onbegrensd crediet openen, kerke lijk. Maar het zou onaardig zijn tegen over myn oom. als ik wensohte nu al cre diet te kunnen geven, nietwaar? Maar de oude heer Troilo moet U helpen." „By die sta ik al diep genoeg in het kryt. Neen, waarde heer, gemakkeiykei kan ik me het leven voorloopig nog niet maken. Maar ik vind het eigenlijk heel goed zoo. U niet?" „Voor een Lady? Ik weet het niet." Katarina haalde de schouders op. „Ik ten nog nooit eigen baas geweest, altijd ondergeschikt." Op een beetje geprikkelde» toon ant woordde hy: „Maar U zult toch niet willen beweren, dat U U niet graag als Lady zoudt voelen?" „Wel, ik wil nu eindelijk myn recht op zelfstandigheid veroveren. Myn heele eerzucht is om te bewyzen. dat men ook zonder geld te hebben, kan vooruitko men: als men maar yver, zelfrespect en verstand heeft." Zooals ze daar voor hem stond, opge wonden, trots, met roode wangen, met schitterende oogen, was ze heel mooi. HIJ had er geen flauw idee van aan w i e ze dit moedige en eerzuchtige bewys wilde leveren. Met goedmoedige spot zei hy; „Vlammende Katohen!" Sedert dit oogenblik spraken ze wei nig meer over algemeene levensproble men. Daarvoor hadden ze hpt allebei te druk. Mr. Gabb wilde zich niet door zyn jonge chef laten beschamen. HU werkte met bewonderenswaardige instemming zoowel op haar eigen terrein als in de tuinen, die z'J moest aanleggen en on derhouden. Ook de leerjongens, ook juf frouw Stuchradt werden door zyn rus tige manier van doen, soms een tikje uit de hoogte, en door zyn droog-humoris tische manier van praten tot hard wer ken aangevuurd. Voor haar anjers zorgde Katarina heelcmaal zelf. Dat meest ze natuurlijk tusschen de bedryven door doen. Het werk in de villa-tuinen nam haar nu erg in beslag. Het was nu de tUd om te planten en behalve voor het gewone ruwere werk moest nu ook gezorgd wor den voor het aanschaffen van allerlei planten, die van groote kweekeryen en grossiers moesten komen. Ze vermeed natuurlyk angstvallig om ook maar iets by Viktor H. Troilo te bestellen. Maar het gevolg daarvan was dat ze dikwyis een tüdroovenden en omslachtige» weg moest kiezen en soms naar Nauheim en Homburg moest reizen om byzondcre dingen uit te zoeken. Doodmoe ging ze dan 's avonds naar bed. direct nadat ze samen met Evc Stuchradt het eenvoudige maal had ge bruikt. De heerenvisite van den avond van Mr. Gabb's aankomst kon ze niet herhalen in dezen drukken tUd, ofschoon Mr. Gabb haar herhaaldelijk te verstaan gaf. dat hy byzonder aangename herin neringen aan die visite had! Het zachte, bijna zwoele weer was het dat haar en Eva zoo verschrikkeiyk ver moeide. Maar tegen het midden van Mei, kwam er, na een paar onweeren, een sterke afkoeling. Nu was het ook in de kleine slaapkamer, die ze met haar leerlinge deelde, beter uit te houden. Ze hadden al dien tyd met de ramen open geslapen, dc laatste nachten lieten ze het alleen maar aanstaan. Toen kwam er plotseling een scherpe Oostenwind, die zoo kil door het oude dak blies, dat ze 's nachts het raam maar dichthielden. In den tweeden nacht van de „yshei- ligen", schrikte Katarina plotseling wakker, rillende van kou en onder <Sen indruk van een naren droom. Ze ging overeind in bed zitten en luisterde. Bui- ton huilde de Oostenwind, in de nleuwO kas waren blijkbaar een paar pas inge zette ruiten niet stevig vastgezet, want ze hoorde het klapperen en kletteren, O, hemel, plotseling gerinkel van bre kend glas. Zonder light te maken begon ze zich aan te kierden. „Is daar iemand? Juffrouw Lutz?" Eva was wakker geworden. KatarlnaC zei: ik ben bang geworden voor de an jers buiten. Had ik ze toch maar vóór de koude dagen in huis kunnen brengen. Maar die nare kerels braken telkens weer ramen." Eva zat rechtop in bed. nog besluite loos of ze ook zou opstaan. „Is er bui ten nog wat aan te doen, als het vriest?** „In Iver hobben de tuinlieden een keer kolenpannen neergezet en vuur ge maakt Ik wil toch eens zien hoe veel graden of het is. Katarina stapte ln haar pantoffels en ging met onzekere passen naar het raam Toen zy het opende en de thermometer die buiten hing opnam, kwam een ijs koude tocht naar binnen. Eva had intus- schen licht gemaakt. Slaperig. vreeselUfc gapend, trok ze haar kousen aan. O, dat wordt een katastrofe", zei Ka tarina met trillende stem en bevend van koude cn schrik. ,Het is al twee graden onder nul."' CWOiXit wrwUtv< J** 1 i) f

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5