BIJITENLANDSCH OVERZICHT SULON-GRAMOPHOON! HAARDEN F. A. Funke Zoon DE ENGELSCH-FRANSCHE VLOOT- OVEREENKOMST EEN NOTA VAN HONGARIJE. GEMENGD NIEUWS ADVERTENTIEN. Fa. F. J. v. LUIjKEN FIRMA GEBRS. BRAKEL Bewaar Uw kalmte PK. KAUWGOM ,DE SIERKAN" VOEDINGSMIDDEL EN EEN LEKKERNIJ!!!! HEERLIJK, VOEDZAAM EN GOEDKOOP Smaakvolle nieuwe Stoffen HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 SEPT. 1928 Het Poolsch-Litausch conflict. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het gaat met de Engelsch-Fransche vlootovereenkomst wel zeer eigenaar dig. Eerst moest naar den inhoud worden geraden en nu doen weer geruchten de ronde dat er in 't geheel niets van komt. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat volgens de door hem ontvangen inlichtingen de Engelsch-Pransche vlootovereenkomst, zooals de laatste dagen reeds vermoed werd. door de Fransche en Engelsche re geering zonder meer zal worden inge trokken. Wanneer dit geschiedt, zullen alle pogingen in het werk worden ge steld de publicatie van den oorspronke- lijken tekst van de overeenkomst te voorkomen. De voornaamste reden voor het in trekken der overeenkomst is minder ge legen in het afwijzende standpunt van de regeeringen van Amerika en Italië, dan wel in het wantrouwen dat. de over eenkomst in de Vereenigde Staten en Italië gewekt heeft. Van directe en in directe officieele zijde zijn de regeeringen te Parijs en Londen hiervan gedurende de laatste dagen in kennis gesteld. Zelfs Frankrijk wordt zich de laatste dagen er van bewust, dat zijn belangen te Washington slecht gediend zijn, wan neer het vasthoudt aan de overeenkomst en in dit geval alle hoop op een wijzi ging van de Fransch-Amerikaansche schuldenovereenkomst moet worden op gegeven. De goedkeuring der overeen komst door de Japansche regeering ruimt deze nadeelen niet uit den weg. De vraag wat er thans geschieden zal. laat de medewerker van de Daily Telegraph in het midden. Daarentegen meldt ds Brltsche offi cieele draadlooze dienst: Van de persberichten, volgens welke het En gelsch-Fransch compromis met be trekking tot de maritieme ontwapening zou worden ingetrok' *i, behoeft geen nota te worden genomen. De voorstellen worden nog bestudeerd door de regee ringen der V. S., Italië en Japan, aan wie zy eenigen tyd geleden werden voor gelegd en deze hebben nog niet haar oordeel daarover uitgesproken. Zooals reeds eerder gezegd, moeten alle by de kwestie betrokken mogendheden tot het accoord toetreden, wil dit van kracht worden. Geschiedt dit n.L dan verval len de voorstellen en zal een andere weg moeten worden gezocht om tot een ac coord te geraken. Ook ln dit officieele bericht wordt al van „vervallen der voorstellen" gespro ken, Het is dus niet zoo heel zeker, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Afgewacht moet nu worden welke re sultaten de „studie" der Vereenigde Staten en van Italië en Japan zal op leveren! Polen en Litauen. De Vplkenbondsraad zette Zaterdag middag de behandeling van het Poolsch- Litausche conflict voort, waarby Jhr. Beelaerts wederom rapport uitbracht over den stand der tusschen de beide landen bestaande betrekkingen. Beelaerts conclusie luidt als volgt: De Poolsch-Litausche conferentie, die binnenkort in plenaire zitting zal bij eenkomen. zal niet slechts geroepen zyn, de door de commisises bereikte resulta ten te bekrachtigen, doch zy zal tevens naar een oplossing moeten zoeken voor die vraagstukken in welker oplossing de commissies niet hebben kunnen slagen. Derhalve zou het (aldus de rapporteur), zooals uit het rapport van Donderdag ...1. blijkt, voorbarig zyn, een definitief oordeel vore den door de commissies van Berlijn, Warschau en Kowno ver richten arbeid uit te spreken. In zyn kwaliteit van hoeder der al- gemeene belangen mag de Raad zich evenwel niet tevreden stellen met het aannemen van een houding van afwach ting en passiviteit. Indien derhalve de verdere onderhandelingen geen voor uitgang van beteekenis te zien zouden geven, zou de Volker.bondsraad zyn fundamenteelen plicht verzaken, indien hy een abnormalen toestand tot in het oneindige zou laten bestaan, die een be- denkelijken terugslag zou kunnen uit oefenen, niet slechts op den rechtstreeks bij het geschil betrokken partyen, doch voornamelijk op derden. Mocht ge noemde eventualiteit zich voordoen, dan zou de Raad een grondige studie van de gerezen moeilijkheden kunnen maken, welk onderzoek aan deskundigen zou kunnen worden toevertrouwd, die zoo ncodig een enquête ter plaatse zouden kunnen instellen, rekening houdend met de internationale acten, die ter zake van kracht zyn. De betreffende maat regelen zouden binnen het kader der bestaande moeilijkheden genomen kun nen worden. Het rapport der deskun digen aan den Raad zal onverwyid aan beide partyen ter kennis worden ge bracht. Naar aanleiding van Beelaerts' rap port verklaarde Woldemaras, dat hij. al vorens zich definitief erover te kunnen uitspreken, meer klaarheid wenschte te hebben over de Poolsche propaganda tegen de regeering van Litauen en over de sluiting van Litausche scholen in Polen. Met grooten ophef toonde hy den Raad een brochure, die hem, naar hy zeide. zoo juist in handen was gekomen en die op Poolsch grondgebied was ver schenen en tegen de Litausche regeering was gericht. De in de brochure tot uiting gebrachte conclusie luidde, dat een op lossing der Poolsch-Litausche geschillen slechts dan mogelijk zal zyn, indien het Litausche volk van zyn huidige re- I geering wordt bevrijd Woldemaras betoogde vervolgens, dat hij zich ju principe niet verzet tegen de eventueele bestudeering der kwestie, zoo als in het rapport van jhr. Beelaerts wordt aangeduidt. doch dat hy zulk een bestudeering niet thans reeds noodzake lijk en ter zake diender.de acht. Het Internationaal Hof. De Tel. verneemt uit G-enève: De Raad er cv Vergadering van don Volkenbond hebben den opvolger van John Bassett Moor° den afgetreden -.echter in het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. ge kozen. De Volkenbondsraad koos met al- ger.-eene stemmen den oud-minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigd Staten. Hughes, die in de Assemblée 41 van de 48 stemmen op zich vereenig de. De verkiezing werd met applaus be groet. De optantenquaestie. Hongarye heeft, naar de Tel. uit Genève verneemt, een nota tot Roemenië gericht, waarin wordt medegedeeld, dat Hongarye het jongste voorstel tot het voeren van directe onderhandelingen niet aanvaardt. Hongarye heeft zich reeds tot den Raad gewend met het verzoek de optantenkwestie weer in behandeling te nemen. KORT EN BONDIG. Een Pullmantrein uit Genève is by het binnenryden in het station in botsing gekomen met een locomotief. Twaalf spoorwegarbeiders werden gewond onder wie drie ernstig. De toestand van Venizelos Is sterk vooruitgaande. De koorts is geweken. Pola Negri is toen zy met haar echt genoot in het Bois de Boulogne haar ge wonen rit maakte, van haar paard ge vallen. De artsen vreezen voor inwen dige kneuzingen. T ransatlantische kunsthandel. (Van onzen Londenschen correspondent) De bekende Britsche kunsthandelaar Sir Joseph Duveen heeft een nieuw plan opgevat voor hot tentoonstellen en verknopen, van schilderijen. Het is be ken dat deze kunsthandelaar een warm hart heeft voor jonge Britsche kunste naars en hy is dan ook voornemens zijn nieuw „venture" vooral te ondernemen met het werk van dit soort schilders. Hy gaat een tentoonstelling van schil derijen inrichten op een dei- groote transatlantische stoomschepen, de Be- rengaria. Dat zal as. October zijn, durende een reis van het genoemde schip van Southampton naar New York en terug. De maand is goed gekozen Want een groot aantal welgestelde Amerikanen keert dan terug naar ..The States" van hun vacamtiereizen in Europa. En voor dat slag menschen geldt niet wat gsldt voor den minderen man, dat hij na de vacanlie vrywel platzak is. Men kan niet ontkennen dat de kunsthandelaar hier een goede ge dachte heeft gehad. Fen zeereis schijn: in de moderne Jachtende wereld een van de weinige gelegenheden te ver schaffen tot het rustig beschouwen van kunst. Het bezwaar is alleen dat het effect van slecht weer met daar aan verbonden zeeziekte tevens een be denkelijk effect kan hebben op de aesthetische waardeering van het «en- toongestelde oeuvre. Een kunstwerk dat een zeezieken passagier vreugde kan verschaffen heeft inderdaad een zware proef van verdienste te doorstaan. Er is nog een ander punt. Er is kans dat men het werk onder hoeken ziet. die de tentoonstelling op terra firma niet kan verschaffen. Intusschen zou dit geen factor van beteekenis zijn voor moder nistisch werk, dat, hoe men het ook draait, een voorstelling of geen voorstelling geeft. Nieuwe brandstof voor schépen. Van onzen Londenschen correspondent) Een vrachtvaarder, thans op een scheepswerk aan de Clyde in aanbouw, wordt geconstrueerd voor stoken met ver poederde steenkool. De steenkool wordt aan boord met speciale machines fijn gemaakt en dan opgeborgen bunkers, op een wyze. die ontploffing voorkomt. Door middel van pij pan met tuiten wordt het fyne gruis op de vu ren gespoten, niet ongelyk aan de wyze waarop zware stookolie voor scheepsvu- ren wordt behandeld. Het op stapel leg gen van dit schip duidt er op dat scheepsbouwers en reeds niet langer beVreesd zyn 'voor ontploffing van ver- poederde steenkool aan boord der sche pen. Indien de installatie aan de ver wachtingen beantwoordt zal men meer vermogen uit een ton kolen krijgen dan tot nu toe mogelyk is geweest Boven dien kan men een minder goede kwali teit en dientengevolge goedkoopere ko len gebruiken. Zelfs koestert men de hoop dat verscheidene Britsche oorlogs schepen en groote passagiersstoomsche- pen, die tot stookolie (die ingevoerd wordt) zijn overgegaan, wellicht zullen lerugkeeren tot het gebruik van de in- beemsche steenkool in den nieuwen vorm. Eenige geestdriftige deskundigen hier (zyn er geestdriftige deskundigen?) gaan in hun geloof aan de bijzondere waarde van ver poederde steenkool neg verder, zy schilderen een fantastische toekomst, waarin alle wielen zullen draaien door de primaire verbranding van steenkoolgruis, waarin motoren zul len loopen op de ontbrandingen van een mengsel van steenkoolpoeder en lucht inplaats van een mengsel van benzine damp en lucht. Wanneer dat geschiedt zeggen zy, zal Brittanje het grootste deel van zyn benzine-inveer (die thans een jaarrekening van twintig milliosn pond sterling vertegenwoordigt) kunnen stopzotten. Maar zoover is man nog lang niet, indien men ooit zoo ver komt, grond bereikt komt overeen met die van een persoon de zonder meer van een hoogte van vier meter springt. At mosferische invloeden en het gewich: van den parachutist hebben eenigen in vloed op de kracht van den schok. De vhegofficier Bennett, die onlangs ge dwongen was zyn toestel per valscherm te verlaten en op een huis in Kew neer kwam, was erg gelukkig, dat hij er zon der kleerscheuren of beenbreuken of nog ernstiger bezoekingen afkwam. Dank zy zijn licht gewicht en een gun stig windje kwam hy vrij zacht op de pannen neer. Het is een uitzondering dat hij het er zoo goed afbracht Zelfs parachutisten, die het bedrijf als eer. beroep hebben aanvaard en in de tech niek bedrevener zyn dan vliegers, dis alleen uit nood springen, breken vaak enkels en beenen of worden veel harder over den grond gesleurd dan goed is voor htm bindweefsel De bij den Engelschen militairen luchtaienst gebruikelyke parachute is geborgen in een zak van zeildoek en dient vaak als kussen voor den vlieger. Het pak is met ingewikkeld tuig aan den vlieger bevestigd, met riemen rond de borst en onder de dijen. Het handvat van het trekkoord. dat het valscherm moet openen, komt juist boven de lin kerheup. waar de rechterhand er ge makkelijk aan kan trekken Het gevaar bestaat dat het valscherm aan 't vlieg tuig blijft hangen indien het te snel wordt geopend. Daarom krijgt de para chutist altijd de instructie na den sprong tot twee te tellen en eerst dan aan het koord te trekken In den be ginne elscht dit heel wat koelbloedigheid. Daarom begint men de oefening altijd met een methode, waarbij de vlieger an het toestel het trekkoord hanteert. De springer moet op een der vleugels klimmen tot een zeker „veilig" punt aan den rand. Op het geschikte ocgenblik trekt de bestuurder van het toestel het valscherm open: en het er aan beves tigde slachtoffer wordt door het op zwellend valscherm van de vliegmachine gesleurd. Eenige valschermspringers hebben het zoo ver gebracht in kunst en koelbloedigheid dat zij het koord eerst opentrekken wanneer zij een paar duizend meter zyn gevallen. Dit eischt haast bovenmenschelyk oordeel; en dé waaghalzen, die (gewoonlijk tegen dienstverbod in) zioh in dezen vorm van springen vermeien, vallen met het hoofd omlaag om beter te kunnen bs- oordeelen hoe ver zy nog van de aarde af zijn. Men herinnert zich dat de pri mus van de Royal Air Force op dit ge bied onlangs met dit kunstje den dood vond. Hij had te lang geaarzeld met het openen van zyn valscherm. Over het geheel is valschermspringer, by de mannen van de militaire luchtmacht hier niet geliefd. Het is een onaange' naam oordeel, waaraan zij zich moeten onderwerpen daar valschermen onge twijfeld de veiligheid van het vliegbe drijf verhoogen. Maar elke vlieger hoopt in zyn hart altijd vurig dat hij er nooit gebruik van behoeft te maken. Valschermspringen. (Van onzen Londenschen correspondent) Velen verkeeren in de onjuiste mee ning dat een luchtvaarder die een goe de parachute tot zyn beschikking heeft comfortabel en met de lichtheid van een veer den grond kan bereiken, indien de nood hoogs in de lucht er toe dring: Dit is meestal niet het geval, indien men mag afgaan op de mededeelinger, van vermaarde valschermspringers, die zich voortdurend in Engeland aan dit bedryf overgeven. De gemiddelde kracht waarmede een valschermspringer dsn Radio in Engeland. (Van onzen Londenschen correspondent). Hst radio-publiek hier, dat sinds lang heeft gegromd tegen de voorliefde van de Britsh Broadcasting Corporation, het te onthalen op„talks" en op te voeden met lezingen over het liefde leven van spinnen en over de vraag of mosselen lachen, heeft zyn zin gekregen. De beheerders van den omroep hebben INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL HET UISTE MERK OP DE JUISTE PLAATS. Bij iedere conferentie zakenbespreking jubileum gezellig samenzijn 'n KISTJE CADENA Gaeft cachet - t Stemt aangenaam. In de voornaamste sigarenwinkels. N. V. Meubeltransport Mij. v/h VAN HULST Den Haag Haarlem Alexanderpleinl-25 Maerten v. Heem»kerk- atraat 25a. Tel. 13052 Tel. 15166 Verhuizingen per auto- en vo!gtapi»*ière» worden geheel met eigea perjoneel uitgevoerd. doen weten dat zy het aantal praatjes en lessen in het program zullen ver minderen. De vox populi heeft ten dui delijkste te verstaan gegeven dat men alleen luidsprekers en ontvangtoestellen koopt, om muziek in huis te hebben, vocale muziek maar vooral instrumen tale. en vooral de klanken van het mili taire muziekkorps en die van de jazz band. De liefhebbers van dansmuziek krygen op 1 September als om hen geheel te vreden te stellen, al een heel byzondere tractatis, in den vorm van een program dat voor een aanzienlijk deel zal zyn gewyd aan het werk van Walter Do naldson. Dit is een beroemd man in de wereld der dansccmpositie. Hy is o.a. de componist van het al-oude liedje ..My Old Kentucky Home", dat jaren lang in zyn rondgang cm de wereld telkens weer als nieuw werd en dat misschien meer harten heeft bekoord als alle andere populaire deunen. Maar de jongere menschen kennen hem beter als den man die verantwoordelijk is voor „My Blue Heaven", een jazz-lied dat wellicht in het voetspoor van het Ken- tuckey Home (de lezer vergeve de absurde vergelijking) zal volgen. Het mag als een unicum worden be schouwd dat een radioprogram zal zyn gewyd aan de composities van een jazz- groote. Bij wyze van tegenstelling heeft de B. B C. ook beloofd ons moderne Zwit- sersche muziek te zullen brengen, in de loffelijke serie van nationale muziek, waarin ook Nederland onlangs is uit gekomen. Men verklaart dat de Zwitser- sche muziek van Honegger, Dalcroze, en anderen weinig of geen eer be- wyst aan het inh-eemsche jodelen. En daarom doet men de B. B. C. het denk beeld aan de hand-voor de gelegenheid ook een eersteklas Jodeler te engageeren. Van Britsche stations heeft men im mers de gelegenheid gehad te hooren hce jodelen via radio klinkt. Men hoopt dat de B. B. C. den wenk ter harte zal nemen. Voor vanaf fl.50 per weekj een pracht uw eigendom. Wendt U om inlichtingen tot het I Oudste en Vertrouwdste adres hier ter stede. 25 KLEINE HOUTSTRAAT 25 TEL. 12264 TEL. 12264 i ZOO MOET MEN zich voorstellen, dat de Zenuwhoofdpijnpoeders van Dr. J. B. MEENK werken. Een bron van energie en frischhcid na gebruik van eenige poeders. Achter de poeder bevindt zich dc driehoek- zegel E. M. B. cn in dc poeder het portret van Dr. J. B. MEENK. Koopt geen namaak of blanco poeders. Deze missen de geede eigenschappen cn dienen uw belang absoluut niet. —Verkrijgbaar bij uw drogist a 5 cis per poeder. Fabrikant E. M- BRASKAMP. Rijswijk (7. Al.).50 Wij etalecrcn de modellen 1928 van de bekende fabrie ken E. M. JAARSMA. JAN JAARSMA en DAVO. VANAF ƒ95.—. SOPHIAFLEIN 5—1» 10533 Telefoon 10533 onder alle omstandig heden. Het drukke ver keer houdtUwzenuwen steeds gespannen. Met WRIGLEY'S P.K. Kauwgom bewaart ge Uw tegenwoordigheid van geest. Ook op Uw pleziertochtjes is WRIGLEY'S Uw beste vriend. Immers, het kauwen op een P.K.-tje verdrijft den dorst en houdt U frisch en monter. HM HAARLEMSCHE MELKINRICHTING 99* Ons roomijs is: een geconcentreerd 75 Geeft Uw kinderen iederen dag een portie van deze waardevolle versnape ring en Gij zult vroolijke gezichten zien TELEFOON 13777 2 en een verscheidenheid, die het uitzoeken tot een waar genot maakt. Valt Uwe keuze op een mooie tweed-jas in de beige-bruine kleuren, die Parijs zoo sterk naar voren brengt of op een avondtoilet in één van de nieuwe bedrukte velours chiffon, die zoo chique zijn of wenscht U een „Robe de Style" in chiffon of in tulle Wat U ook voor uwe herfst- garderobe noodig heeft, U kunt er zeker van zijn bij ons de stof te vinden, die U zoekt en wan neer U keuze gemaakt hebt, zult U bij ons eveneens het correcte patroon vinden bij de elegante nieuwe dessins, die Vogue voor den herfst heeft aangegeven. VOGUE PATRONEN-WEEK Deze week is de Vogue Patronen- Week met speciale etalage van nieuwe stoffen en de nieuwe dessins van Vogue Patronen PRIJSVERLAGING van Vogue Patronen Wegens hun groote populariteit worden de Vogue Patronen vanaf heden in prijs verlaagd. Wij heb ben een complete collectie van nieuwe patronen tegen de nieuwe prijzen. Doe nu uw keuze uit den nieuwen voorraad. De patronen van Fl. 1.— kosten nu Fl. 0.65, die van Fl. 1.65 kosten nu Fl. 1.30 en die van Fl. 2.50 kosten nu Fl. 1.95. Groote Houtstraat 31 Anegang 1-3 en 2-4-6 - Haarlem Prijs t 1.30

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 8