CRITIEK. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 SEPT. 1928 5eniïn d GOEDE IDEEëN VOOR COUPONS. Ach, ach, die couponnetjes! Wat be zorgen ze ons toch een last en toch kunnen wü niet nalaten ze te koopen. Zü worden op den kop getikt als „reuze-koopjes", met trots mee naar huis genomen en na een paar keer te voorschijn te zyn gehaald en met be wonderende oogen bekeken te zyn, blij ken zy hopeloos onbruikbaar! Onlangs schreef ons een lezeres, dat zy een mooi stuk zilverrose tissu had en een stuk crêpe georgette. Zij wist er ge enraad mee omdat geen van de bei de stukken groot genoog was voor een japon. Hier is nu een aardig ontwerp. Een jumper van de tissu en een rokjc van crêpe georgette. Het tweede plaatje is de oplossing voor een dame, die wit-gespikkelde, marineblauwe crêp-de-chine over had. Gecombineerd met een stuk marine blauwe crêpe-de-chine is het een zeer nuttig japonnetje. Voorts een jumper met lange mouwen, welke gemaakt zou kunnen worden van een overschot crêpe-de-chine, welke ge dragen wordt over een rok van dezelfde stof in effen kleur. Tenslotte een plan om drie stukken op te gebruiken, resp.: een stuk wollige stof voor de rok, een stuk stockinette voor de cardigan en een klein lapje gestreepte zyde voor -ie jumper. Wie nu nog geen raad weet met kleine lappen is toch waarlijk niet te raden! NIEUWE HOEDEN. Als er één onderwerp is. waarover' meisjes en vrouwen byna altyd met het grootste plezier spreken, als het over mode en kleeren gaat, dan is dat zeker: hoedjes! En daarom is deze keer ons mode-praatje heelemaal gewijd ten minste wat het plaatje betreft aan: hoedjes. Najaarshoedjes, winterhoedjes, zoo men wil. Wat al nieuwe modellen ko men er dagelyks uit, ontsproten aan den vindingryken geest en de nyvere han den van vele, vele hoeden-artistes. Niet alle modellen zyn voor ieder geschikt. Zoo by voorbeeld het tulband-achtige model, aan den top van den driehoek, kan slechts door een enkel, by- zonder type gedragen worden, door een iyn figuurtje met blanke gelaatstint, en smal, ovaal gezichtje. De drie modelle tjes daaronder zyn heel wat „normaler", al Is het nauwsluitende kapje heele maal links ook niet voor iedereen ge schikt. Van de onderste vier hoedjes een korte beschryvlng. Nummer 1 is een najaarshoedje, van vilt, waarom heen een breede schuine band met nop-i pen, hetzelfde waarvan de sjaal Is, die de draagster om de schouders heeft ge knoopt. Nummer twee is een mol- kleurige toque, waarvan de rand heele maal in het ïond is omgeslagen en op regelmatige afstanden ingeknipt, en met lint omgeboord. Nummer drie is een groote vilthoed, gegarneerd met een lint. dat aan de uiteinden in een strik eindigt. En ten slotte een klein hoedje van beige vilt, op dj gegarneerd met een groote bloem van lint in dezelfde kleur. Weet u wat men by de najaarsmantel» veel ziet? Het z.g. ,,dégradé", de combi natie van drie in elkaar overgaande tin ten van dezelfde kleur, byvoorbeeld van donkergry's naar lichtgrys, met garnee ring van chevrette (d.i. eigcniyk het vel. letje van een geit) of agneau (wat niets anders is dan een onschuldig lammetje). Ook ziet men wel byv. donkerbruin, overgaand in lichter bruin en daarvan weer in beige. MADELEINE. EEN PRAATJE OVER BRIEVEN. „O. dat is het handschrift van Mier.! roept u gelukkig uit als dc post den brief bezorgd heeft, Nu hen ik toch nieuwsgierig of ik mijn ring daar heb laten liggen...." Bcgcerig naar het nieuws vliegt uw oog over dc twee propvol jjeschre» ven kantjes en aan het slot doet u dc onaangename ontdekking dat zij op uw speciale vraag over den ring heelemaal niet heeft geantwoord. Is dat nu geen onaangename klei* nighesd. Misschien heeft Mien den r:n i niet en komt het ding eerst* daags uit ccn totaal vergeten hoekje in uw eigen huis tc voorschijn, maar waarom schrijft zij dan niet even die paar eenvoudige woorden: ,>Jc jing heb ik hier niet gevonden". Met is ccn kwestie van nonchalan* cc. Zij heeft natuurlijk dc vraag uit i:w brief vergeten. Zoo zijn er zoo* veel mcnschcn! Er zijn cr tachtig op dc honderd, die brieven schrijven, welke teleurstellen. I loc velen zijn cr niet die schrijven: „Ik vind het rcuzodeuk om Woens* dagmiddag samen te winkelen..,." en dan nog ccn boel verdere berichten, welke men alle met ingenomenheid leest, tevreden met het afspraakje voor Woensdag. Aan het slot komt een postscriptum. ..Jacques (haar echtgenoot) heeft net opgebeld om te zeggen, dat hij misschien Woensdag* middag vrij is om de stad met mij in te gaan. zooals hij al zoo lang be* loofde. Vóór Woensdag kan ik dus niet weten of ons middagje doorgaat. Maar als je mij niet ziet kom ik Vrij* dagmiddag op hetzelfde uur". Wat is het nut van zulk een af* spraak. De ontvangster moet zich klcedcn en uitgaan om haar vriendin af tc wachten en als die niet komt moet zij alleen gaan winkelen en twee dagen later nog eens terug ko* men. Het is gemakkelijk om een brief haastig door te lezen en op dezelfde manier tc beantwoorden, maar hoe teleurstellend kan dat soms niet voor een ander zyn! Het is niet meer dan beleefd om zich genoeg moeite tc geven ccn brief met zorg te lezen cn met zorg tc bc* antwoorden. Want een brief kan een akelige teleurstelling zijn even goed als zonnetje^voor den ganschcn dag! ZWAKKE NAGELS. Meisjes die zwakke nagels hebben, d. w. z. dat dc nagels spoedig afbre* ken cn gemakkelijk inscheuren, moe* ten eens op haar maaltijden gaan letten: het heeft veel kans dat zc tc weinig eten. Waarom vrouwen elkaar zoo critiseeren. Wat zyn wy vrouwen toch dikwijls gauw met onze critiek klaar ten op zichte van elkander! We vinden iets dat onze buurvrouw anders doet dan wy, dadelijk „gek" en zyn vaak geneigd er de meest onbarmhartige uitspraak over te doen hooren. Daarom is die buur vrouw nu niet direct hevig te bekla gen omdat zy het onschuldige lammetje is, want wis en zeker zal zy op haar beurt ons weer even fel aan d-e kaak stellen, wanneer de gelegenheid zich daartoe voor doet. Hoe komt het toch dat vrouwen zoo geneigd zyn, eikaars doen en laten te critiseeren? Omdat zy niet solidair zyn, zeggen de mannen, en daar is wel iets van aan. Let u maar eens op. mannnen zullen elkaar veel minder spoedig afvallen dan vrouwen, ja zy zyn zelfs in staat elkaar tegen beter weten in, tegenover vrouwen, te verdedigen. Zoo oppervlakkig beschouwd ïykt die solidariteit veel aardiger, veel kame- raadschappelyker, en menigmaal is door mannen al het hoofd geschud over de „vinnigheid" die sommige vrouwen tegenover elkaar aan den dag leggen. Maar aan den anderen kant is de cri tiek wel goed om elkaar wat wakker te houden en om «en toenemend gevoel van zelfgenoegzaamheid den kop in te drukken. We vinden byvoorbeeld dat wy ons huishouden lang niet kwaad leiden: al les loopt gced rond, we komen met het huishoudgeld toe. en nu ja, dat het niet overal even netjes kan zyn, spreekt van zelf. Maar iemand die het zeggen durft, levert een niet malsche critiek (die ook niet vrij is van bemoeizucht) over onze rommelige kamers We ontsteken in de meest edele verontwaardiging, maar sis de eerste boosheid wat gezakt is, gaan we toch eens by ons zelf na, of die an dere nu wel zoo heelemaal ongelijk had, en we zien onze wyze van huishouden eens met een minder zelfgenoegzaam oog aan. Of anders meenen we. dat we onze kinderen toch maar goed opvoeden, we verwennen ze niet, en toch is er van on- noodige hardheid ook niets te bemerken. In den daemksring wordt over verwen nen gesproken en we vallen de spreek ster levendig by, die verwennery van de kinderen een ondeugd noemt. Maar onze byval wordt niet in ernst opgevat, want we verwennen ze immers zelf zoo! Weer verontwaardiging, maar ook dat kan aanleiding zijn tot overpeinzing van de deugdelijkheid onzer opvoed-methode. Nu is er echter nog een andere wyze van critiek die veel hateiyker is, en die ons alleen maar machteloos boos of vol komen onverschillig kan maken ten op zichte van de betreffende persoon. Dat is de critiek die achter enzen rug ge voerd wordt en die ons op den duur langs allerlei omwegen toch bereikt. Er werd een gesprek gevoerd over motten, de vyand van elke huisvrouw. Mevrouw vertelde dat zy er zooveel last van had en dat zy naar haar eigen idee er toch tegen deed wat zy kon. Of de vriendinnen ook soms raad wis ten. Mevrouw B. opperde kamfer, naphtaline, motten papier, veel zon, veel frissche lucht rij waren allen reeds toegepast en mevrouw kon haar kasten toch niet dag in dag uit open laten staan. Bij het naar huis gaan, lanceerde me vrouw C. die met mevrouw B. meeliep, dat mevrouw A. haar kasten vast niet vaak genoeg schoonmaakte, ze had zelf gezegd dat ze er een hekel aan had! Wat is zulk praten nu overbodig en wat doet het denken aan achterklap. Waarom veronderstelt men zooiets, wan neer men niet eens den moed heeft, het Iemand rondweg te zeggen; zwijg er dan liever heelemaal over. Op deze wyze worden dagelijks door vrouwen honderden speldeprikken want meer is het tenslotte niet uit gedeeld. Reputaties gaan er niet mee te gronde, maar zy kunnen aan de be treffende personen wel onaangename oogenblikken bezorgen. Hoe vrouwen ertoe zouden komen, van elkaar zooveel „te zeggen" te hebben? Omdat zy teveel tyd hebben, of omdat zy gebrek hebben aan onderwerpen van gesprek die op wat degelijker basis zyn gegrondvest. Het eene is dikwyls een ge volg van het andere; door een overmaat van tyd ontstaat gebrek aan discours en dan Is het kwebbelen over anderen een onuitputtelijke bron van nieuwe conversatie. De ergsten in dat opzicht ontzien zich dan ook niet om verhalen over anderen op te disschen. die kant noch wal raken en die met de waar heid weinig overeenstemming vertoonen. Ma.r ook enkel gebrek aan conver satie kan tot kletspraatjes aanleiding geven. Die vrouwen stellen in het ge heel geen belang in den loop van de wereld, waarvan de courant haar op gemakkelijke wijze op de hoogte kan houden, en daar zij toch weieens praten willen onder het werk door, is er maar één onderwerp: critiek op anderen. Eén ding bedenken zy echter niet: zooals zy over anderen praten, kunnen die anderen het weer over haar doen en dat kon nog wel eens veel vinniger en veel meer bezijden de waarheid zijn, dan zy ooit zouden durven droomen! MENU. Groentesoep. Varkenskarbonaden. Groene kool. Aardappelen. Ryst met rozynen. De groentesoep die we in dit geval mager maken, wordt gemaakt van witte boonen die vooraf een nacht geweekt zijn snyboonen, een paar aardappelen, wor teltjes, erwten, een paar eetlepels toma tenpuree, blaadjes peterselie, kervel en seldery. Dit alles wordt fyn gehakt, in water gaar gekookt, op smaak afgemaakt en voorgediend met dobbelsteentjes ge roosterd brood. Voor de ryst met rozynen nemen we: 1 ons ry'st. 1/2 L. melk. 30 gr. boter. 30 gr. suiker. 1/2 ons sultana rozynen. 2 eieren. kaneel. paneermeel. De ryst wordt even in water gekookt, afgegoten en met de kokende melk tot een dikke rystebry gekookt. Dan worden er de boter, de suiker, de rozijnen, de eieren en de kaneel bygedaan. Een springvorm wordt met boter en paneer meel klaargemaakt, het mengsel hierin geschept en dit gedurende een uur in een niet te heeten oven gebakken. De taart kan koud of warm gegeten wor den. E. E. J.—P. EEN SMAKELIJK RIJSTGERECHT. By ve?e vleesch- of vischgerechten smaakt gekruide ryst, in plaats van aardappelen buitengewoon lekker. Daar om dit recept. Op 1 2 pond ryst neemt men 6 theekopjes water. 2 bouillonblok jes, 1 theelepeltje zout, 1 ui. 1 kruidna gel, 2 platte lepels boter en wat noot muskaat. De gewasschen ryst zet men op met ruim koud water, brengt ze aan de kook, waarna men ze op een vergiet doet en met koud water overgiet. Vervol gens brengt men de 6 kopjes water met de 2 maggi-blokjes aan de kook, doet er de ryst in. alsmede het uitje, waarin men den kruidnagel geprikt heeft, en de boter. Dit alles samen een half uurtje heel zacht laten koken, tot de rijstkor rels gaar zyn. Vóór de ryst te droog wordt, de ui uit de pan nemen. Na het opdoen raspt men nootmuskaat over de rijst. HUISVROUW. EEN HERFSTMANTEL. Half-klokkende mantels met schouder* tweed. Het patroon Is verkrijgbaar on- naden en dubbele ry knoopen, zullen I der no. 230, In de bovenmaten 42, 44, mode worden dit seizoen. Hier is een 46 en 48 en kost 55 cent. aantrekkelijk model voor zwart laken of POPPEKLEERTJES. Er zyn zooveel meisjes, die dolgraag eigen kleertjes voor haar pop zouden willen maken (moderne kleertjes na- tuuriyk) maar die geen kans zien om ze te knippen. Daarom geven wij voor ae aardigheid eens een knippatrootje van een complete poppen-uitrusting. Moe ders, die haar kleine eens iets willen gunnen .kunnen niet beter doen dan dit patroon te bestellen. Het bestaat uit eeni hemdje, een jurkje met plat kraagje en. een manteltje met muts. Als maat wordt, ongeveer aangenomen poppen van 25 tot 30 centimeter. Voor de kleine meis jes is het niet alleen een erg leuke tijd- passeering, maar bovendien leerzaam. Prijs 55 cent. Nummer 231. RECEPT. EEN TOMATEN GERECHT Voor macaroni met tomaten neemt, men op pond macaroni 1 klein blikje tomatenpuree, 2 platte eetlepel» boter, 2 platte lepels bloem, 1 uitje, wat zout en peper, en 2 theelepeltjes maggi aroma. Een flinke hoeveelheid water met zout wordt aan den kook gebracht, waarin men geleideiyk de gebroken ma. caronf laat vallen, zoodat het water niet van de kook gaat. De macaroni op een zacht vuur gaar (1/4 uur) koken. Dan in een vergiet doen en met koud water overgieten, opdat de stukjes niet aan elkaar kleven. In de leege pan fruit men het fyngehakte uitje met de bo ter lichtgeel, roert er der bloem door en de tomatenpuree en giet daar dan langzaam zooveel van het overgehouden kooknat by, dat men een goed gebon den saus krygt (ongeveer 1/4 liter». Ten slotte mengt men de macaroni door de saus en laat alles nog even goed warm worden, waarna men het af maakt met de aroma, wat peper en zoo noodig een snuifje zout. SAMEN UIT SAMEN THUIS. (Slot). Zoo kwamen Hans en zijn vrouw op Woensdagavond als gasten in de villa van Gerard. Zij werden opengedaan door een huisknecht en plechtig ver welkomd door mevrouw. Gerard deed zijn best om vriendschappelyk en spraak •)?.am te zyn, maar het vlotte niet, erg. Er heerschte een beklemming in de groote kamer, alle meubels scher.en te zeggen: „Wy zyn te deftig voor jullie" en zelfs de vroolyke verhalen uit den schcoltyd konden die stemming niet wegnemen. Het leek ook trouwens of de gastvrouw rie verhalen nogal gewoon vond, zy lachte althans niet mee. Om half elf gingen de gasten heen en toen zy samen stonden om afscheid te ne men en Gerard en zyn vrouw verklaar den hoe leuk zy het gevonden hadden, terwyi Hans en zyn vrouw beweerden dat zij ..neg nooit zoo n gezelligen avond gehad hadden!", toen trok Hans de stoute schoenen aan en zei: „Zeg, wij zyn nu wel niet zoo geïnstalleerd als jul lie hier, maar toch waardig genoeg om je vcor een tegenbezoek te kunnen invi teeren. Komen jullie volgende week Woensdag by ons?" Toen trok Gerard's vrouw een verrast gezicht en fantaseerde: „dat zij immers volgende week bijeenkomst "an de da mesclub had!" en Gerard klopte Hans op zijn schouder en zei: „Nu ja, laten wij maar eens zienanders kom ik eens een keertje alleen als zij uit isdan halen wy oude schooljaren op. hè!" Glimlachend werd afscheid genomen en Hans en echtgencote gingen huis waarts, koud van teleurstelling Een week later kwamen Gerard en zijn vrouw een half uur op visite, een scort doktersbezoek Zy dronken één kopje thee en gingen verder. Hans' vrouw huilde om al de moeite die zy ge daan had voor haar fyne gasten, die ternauwernood den tyd hadden geno men om jas en mantel uit te trekken Er gingen maanden voorbij. De vriend schap van Gerard en Hans was op niets uitgedraaid. Toen ontmoetten op een goeden dag Hans en Nico elkaar, de oude Nico, die na zyn betrekking als re clamechef steeds lager was gegaan en nu een karig inkomen had als kantoor bediende „We moesten die oude vriend schap toch nog eens ophalen, boy", zei Nico en Hans knikte goedmoedig van ja en noodigde hem met zyn vrouw bij zich thuis. Zy kwamen en werden ryk ont haald. Maar de stemming kwam niet. zelfs de grappige verhalen uit den schooltyd deden niets, en toen Nico en zyn vrouw vroeg aanstalten maakten om te ver trekken. deden zy alle vier of het leuk was geweest. „wy hebben het wel niet zoo rijk als jullie", zei Nico bedeesd. „Maar ik hoop jullie toch eens by my te zien. Kunnen jullie volgende week Woensdag of Don derdag?" Hans' vrouw schudde bedenkeiyk haar hoofd. Woensdag was vrouwenvergade ring en Donderdag moest zy immers met haar zuster en de kinderen naar de bioscoop.... Maar* Hans klopte Nico vriendschappelyk op den schouder en zei: „Anders kom .k eens een keertje al leen als zy uit is, hè? Dat is óók gezel lig en dan halen we oude herinneringen op!" Nico en zyn vrouw gingen huiswaa. Is, koud van teleurstelling en binnen zeiden Hans en echtgencote tegen elkaar: ,,'k Ben blij dat zy weg zyn. Dat zyn geen menschen voor onslaten wij maar zorgen dat het niet te dik wordt. zy willen natuuriyk graag met je om gaan. maar ik voel er niets voor En zy wisten meteen wat Gerard en zyn '.touw hadden gezegd toen zü daar op bezoek waren geweest! Har.s zal zyn „vriendenbezoek" by Nico wel gebracht hebben en hij zal wel mede op aandringen van zyn vrouw, alle pogingen voor een voortzetting der con nectie hebben afgewimpeld. Zooals zoo vaak gebeurt Maar dingen als deze bewyzen weder om, dat de oude leuze „Samen uit. sa men thuis" in het groote maatschappe- lyke leven niet altijd opgaat. VINDINGRIJKHEID IS DE MOEDER VAN ZUINIG HEID EN BESPARING. Op zyn tijd is de huisvrouw ook tim merman en draait schroeven in, dat liet een lust is. Is het houtwerk wat verrot, en kunt U de schroeven er zoo maar uit trekken? Maak dan het gat, waarin ze gezeten hebben met een boortje of mesje nog wat wy'der. Snydt dan een stukje hout tot een pin. die in het gat past,, bestrijd die pin heelemaal met lijm en sla de pin in het gat. Laat de lijm hard worden. Dan kunt U de schroef weer op de oude plaats inddraaien en dan zal hU houden ook! Zeep kan nog voor veel meer dienen, dan om te wasschen alleen. Klemt een. deur erg, en denkt u, dat dit alleen te verhelpen is door de deur of de deurpost wat af te schaven? Wacht daar even mes en probeer eerst de klemmende plaatsen eens flink met een stuk zeep in te wryven. Heel dikwyls helpt dat en dan hoeft er niet geschaafd te worden. Heeft u klemmende laden in een kast of buffet? Haal de laden er uit en wrijf de gly-kanten met een stuk zeep. Een andere kwaal, die vry veel vcor komt, is botte messen op tafel. Hoeft ook niet! Neem een stevig plank je. ongeveer een centimeter dik, en 5 c.M. breed en 20 c.M. lang. Lijm daarop een strookje fijn schuurlinnen van 5 by 20 c.M. Dan heeft u een uitstekende mes- senscherper, waardoor de messen tege- lykertyd prachtig blank worden. Een on misbaar hulpmiddel in de keuken, veel handiger en doeltreffender dan een slijpplank met poeder, enz. Mahoniehout wordt het beste schoon gemaakt met azyn en water. Zeewatervlekken op bruine schoenen? Die kunt U met het volgende middeltje verwyderen. Los een klontje soda op in twee eetlepels warme melk. Wryf hier mee de vlekken. Om te voorkomen, dat jam gaat schimmelen, weekt men de perkamen ten ronde papiertjes, waarmee men de potjes afsluit, vooraf in melk. Eucalyptusolie kan men met succes gebruiken om vlekken uit fluweel te ha len. Zachtjes op de vlekken wryven met een schoon neteldoeksch lapje. NUTTIGE WENKEN. Als u dikke armen hebt en graag nauwe mouwen wilt dragen moet u den volgenden keer. dat u een japon maakt, het vclgtr.de eens probeeren. Maak een paar plooitjes in den mouw aan den binnenkant, ter hoogte van de vouw van den arm, elleboog-oksel, en de mouw zal niet alleen veel mooier passen maar ook minder snel siyten. Als uw „permanente" golf uitraakt, laat het haar dan nog niet opnieuw fri seeren zoolang de golf er niet absoluut geheel en al uit is. De aardigste dracht is het haar bovenop glad en zacht te houden en aan de zijkanten met een kleine golf.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12