HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 SEPT. 1928 DE OPENING DER KAMERS. HET MILITAIR EERBETOON. Zooals reeds is bericht, lag het in het voornemen ditmaal ook het korps mariniers te Rotterdam te doen deel nemen aan het eerbetoon en het afzet ten van den weg by de opening der Staten-Generaal te 's Gravenhage, op Dinsdag. Een deel van het korps zal de eere- wacht vormen aan de Ridderzaal, bij aankomst en vertrek van de Koningin den Prins en Prinses Juliana. Het zal zyn een afdeeling van het korps mari niers ter sterkte van 75 man. Het Wilhelmus zal worden gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel, welke zich. evenals vorige jaren, nadat de Koninklijke Famiiie het Paleis ln het Noordeinde zal hebben verlaten, op snelle wijze zal verplaatsen van het Paleis naar de Ridderzaal op het Bin nenhof. Een ander gedeelte van het korps mari niers, ter sterkte van 50 man. zal diens: doen aan weerszijden van de Heulstraat en aan een zijde in het Noordcinde. n.l. het gedeelte langs het gebouw der Ned. Bank. De mariniers zullen de groote tenue dragen. Overigens wijkt het aandeel dat den militairen by de a.s. opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Gene! is toebedeeld, niet af van het programma van vorige jaren. De eerewacht by het Koninklijke Paleis in het Noordeinde wordt betrokken door een compagnie van het regiment grena diers ter sterkte van 100 man. Een afdeeling van den Vrywilligen Landstorm zs.\ aan de afzetting van een gedeelte van het Voorhout mede doen. aansluitende aan de grenadiers en bereden detachementen- De poli tietroepen. 80 man, zetten het Binnenhof af. Van het Malieveld uit worden de ge bruikelijke schoten afgegeven gedurende den duur der plechtigheid. EET MEER VISCH.... MAAR DEUGDELIJKE! Dr. v. Hamel Roos schrijft in het Maandblad tegen de Vervalschingen: Het is in den laatsten tijd gebruike lijk wij zouden bijna zeggen „mode" geworden om overal commando's te ver kondigen in den vorm van „Set meer van dit of eet dat...." zonder eenig verder commentaar, doch men behoorde er evenwel met groote letters bij te zet ten: Maar let in de eerste plaats op de deugdelijkheidDat deze waar schuwing goeden grond heeft, wordt voor het artikel vlsch oa. bewezen door een mededeeling in het verslag van den Zut- phenschen keuringsdienst, waaruit bleek dat in blik geconserveerde makreel, elft, «eelt en haring, afgekeurd moesten wor den, omdat er belangrijke hoeveelheden metaal van de blikjes in den inhoud was overgegaan nl. niet minder dan 620— 1720 rn.gr. tin per kg. visch! Verder werd tu verschillende plaatsen „Nieuwe" Holl. haring gevent, welke oude koelhuisha ring bleek te zijn. Een hoeveelheid visch van 118 partijen werd door dezen keu ringsdienst afgekeurd. Het is duidelijk dat, indien reeds door den reuk een abnormale of bedorven toestand merkbaar is, onthouding van het gebruik gebiedend noodzakelijk is, doch waar de zintuigen ons in dén steek laten, is het belangrijk te vernemen, hetgeen dr. Coebergh in de jongst ver schenen verslagen betreffende de volks gezondheid te dezer zake mededeelt, nl. dat waar het zintuigelijk onderzoek van visch twijfel laat bestaan, op grond van scheikundig onderzoek een beter gefun deerd oordeel uitgesproken kan worden. Wat nu de mogelijkheid betreft van BChadelijken invloed door vischgebruik, moge nog het volgende aangehaald wor den. De ziekten waaraan visschen onder hevig zijn, schijnen van geringe betee- kenis voor den mensch te zijn: slechts enkele gevallen worden in de litteratuur vermeld van vischziekten, welker ver wekkers en toxinen volgens dierproeven wellicht gevaar opleveren voor den mensch. By hooge uitzondering is tu berculose by visschen waargenomen. Zij schijnen niet vatbaar te zijn voor cho lera, typhus en paratyphus doch kun nen wel de smetstofdragers dezer ziek ten zijn. Zij herbergen ook verschillen de parasieten, doch voor zoover bekend, komen gevaarlijke parasieten bij vis schen in ons land niet voor, evenmin visschen wier vleesch vergiftig is, zoo als in de tropen voorkomt. In enkele maanden (Mei—Juni) schijnt de kuit van barbeel niet onschadelijk te zijn, en kuit van snoek kan lichte diarrhee ver wekken. Tegen het gevaar voor den mensch van het opnemen van parasie ten (lintwormen)enz.) kan men zich wapenen door koken of braden van de visch en vooral door voorzichtig te zijn met uit het buitenland geïmporteerde geconserveerde visch, zooals in het Ned. Tijdschrift v. Geneesk. door dr. Pinkhof vermaand wordt, naar aanleiding van een in de Ver. Staten geconstateerde endemie van visch-lintworm. Waar het ondoenlijk is alle visch officieel te keu ren en van een merk of stempel te voor zien, is een zoo nauwkeurig mogelijk zintuigelijk onderzoek dringend geboden. Voor ons vischryk land is de leuze „Eet meer visch", als zijnde een voortref felijk licht verteerbaar voedsel, van zeer groot vitaal belang, mits omtrent de deugdelijkheid geen twijfel bestaat. VAN ONS HOF. De Koningin-Moeder zal hedenmiddag een bezoek brengen aan de RK. zieken verpleging St. Jan te Laren (N.-H.) H.M. zal tot 25 dezer op Scestdijk verblijven. Alvorens naar Den Haag te vertrekken zal de vorstin" een kort be zoek brengen aan haar familie in Duitschland. De prins is voornemens op Vrijdag 28 Sept. een bezoek te brengen aan de bij en aan de Noord-Hollandsche kust ln uitvoering zijnde Zuiderzeewerken. DE TOL TE OVERSCHIE. OPNIEUW AANGEDRONGEN OP AFSCHAFFING. Aan de Telegraaf wordt geméld: Te Overschie is van gemeentewege opnieuw by Ged. Staten aangedrongen op opheffing van den tol op den Schie- damscheweg onder Overschie. Deze tol is eagehdom van Schiedam. GEDWONGEN KERKGANG VOORWAARTS MARSCH, NAAR DE KERK. Dit Ede wordt aan Het Volk o.a. ge schreven: De Protestantsche Kerk te Ede was heden voller dan ooit, vol van militairen, die moesten. Na den marsch en den beveiligings dienst was het aantreden voor protestan ten op de binnenplaats, om naar de kerk in het dorp Ede te gaan. Veigens de bepalingen van den com- pagn.escommandant was een Iegelijk, die niet Roomsch-Katholiek was. protestant, ongelcovige, heiden. Mahomedaan en Jood. alles werd „gestuurd" naar ds. v. d Schuit, docent in de theologie te Zwolle Een van de manschappen, ietwat weer barstig om den dwang, wandelde naar den compagniescommandant om :e re el?meeren. Hij wenschte niet te gaan, hy ging nimmer tevoren, ook nu niet. De kapitein was absent. De protesteerer.de militair moest aan treden en kreeg „een bon", omdat hy te was. Zoo verging het verschillen den. Omhangen! klonk het bevel, de ge weren werden gehaald, de mitrailleurs en de ransels en de patroontasschen, de bajonetten Op. naar de kerk! Langs de dorpsstraat daverde het ge kletter van geweerkolven op houweelen en schoppen. Een-twee. links, rechts. Voor het oude kerkje in Ede klonk 't: Sectie, halt! Afhangen!. De wapens gingen neer, voor de kerk en de militaire troep werd binnenge- jaagd, in de kerk, die vol werd, vooral van niet-geloovigen. Onder den dienst werd de kerk ontwyd door de vloeken van een deel der aanwezigen die zitten bleven bij het gebed en lachten bij den zang. .Spot is heel goedkoop", vond ds. v. d. Schuit en het beeld van oppervlakkig heid. Maar hoezeer haalt het kader van ons leger den spot op zich, door dit verplicht protestantisme. OM ONZE NATIONALE EER. EEN DEBAT IN EEN DORPSRAAD. De gezant van Uruguay toefde in het laatst van Augustus jl. op de Friesche wateren. Zondag 28 Augustus was hil de brug te Warns genaderd doch vond den door tocht "versperd, öiaar de gemeenteraad Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, onlangs had besloten, voor deze brug de Zondagssluiting in te voeren De gezant vroeg toen aan den burge meester doorlating, daar hy 's avonds nog te Amsterdam moest zijn voor een conferentie met een regeerin gspersoon De burgemeester adviseerde toen den brugwachter de brug te openen, die dit advies opvolgde. In de raadsvergadering werd deze quaestie ter sprake gebracht. 't Alg. Handelsblad geeft daarvan het volgende verslag: Een der leden, de heer Smits, vroeg: Mogen wy van dien voorzitter verne men welk gevaar er aanwezig was voor de gezondheid of het leven op Zondag 28 Augustus IJ., toen de draaibrug te Warns op last van B. en W. werd ge opend? De voorzitter antwoordde dat noch het college van B. en W.. noch een lid van dat college heeft gelast deze brug op dien dag te openen, doch dat hy burgemeester, aan den brugwachter heeft geadviseerd tot opening van deze brug. omdat naar zijn oordeel hiermede de nationale eer, als een der kanten van het nationale leven, gemoeid was. Op dien morgen verzocht ce gezant van Uruguay doorlating, omdat deze des avonds nog in Amsterdam moest zijn. in verband met een conferentie met een regeeringsperscon. In de eerstvolgende vergadering van B. en W. is naar aan leiding hiervan lang en breed gedeli bereerd orer de vraag, wie eigeniyk heeft te beoordeelen of de brug in zulke gevallen al dan niet moet worden ge opend. Het college was van oordeel, dat dit aan den brugwachter moest worden overgelaten onder verantwoordelijkheid an B. en W. Meent men het door mij gegeven ad vies te moeten afkeuren, krachtens myn ambt zal ik desgevraagd een advies ge ven. zooals ik dat met het oog op om standigheden en myn protestor, tsch christelijke vrijheid oorbaar acht. Er volgde eert kort theologisch sta&ts- rr? -.-economisch cksouut tus- achen den voorzitter en een aantal .u-aasiwicii. Het raadslid Hoorns tra en het raads lid Martens waren van oordeel dat in dezen niet de brugwachter, doch B. en W. of de burgemeester de verantwoor delijkheid voor noodgevallen moet dra gen. De voorzitterIk meen. dat daarte gen juridische bezwaren bestaan. De re- glementeerenöe uitvoering behoort aan 3 en W.. de daadwerkelijke aan den burgemeester. B. en W. moeten beslissen of gevaar voor het leven of de gezond heid aanwezig is. daarna is de uitvoe ring aan den burgemeester. Het college legt ds beslissing in handen van den brugwachter, wien ik gevraagd maar ook ongevraagd advies zal blijven ge ven. Zoolang het college zijn standpunt niet terugneemt dekt het steeds de be slissing van dsn brugwachter Men den- ke niet, dat de positie van den brug wachter gemakkelijk is. omdat, al kan men hier alleen B. en W. interoeüeeren. de brugwachter toch ook onder myn toezicht staat De heer Mariens: Daarom behcorer. B. en W. ook te beslissen. En hiermede was de discussie uit. RECHTSZAKEN OPLICHTING. EEN ADVOCAAT EN EEN ZAAKWAARNEMER VOOR DE RECHTBANK. P/a JAAR GEëlSCHT. De rechtbank te Rotterdam heeft Don derdag een zaak behandeld tegen een zaakwaarnemer uit Vlaardingen en een advocaat uit Den Haag. onder verden king van oplichting, te zamen en in ver- eeniging gepleegd. Op 27 December zouden de verdach ten juffrouw J. H. tot afgifte van 100 hebben bewogen, door haar te vertellen dat H. W-, die met haar samenwoonde en dien de politie had gearresteerd, hun opdracht had gegeven zyn belangen te behartigen. Deze verklaring zou echter in stryd met de waarheid zyn. Verdachten ontkenden. De zaakwaar nemer verklaarde, dat mej. H. hem zou hebben opgedragen, de belangen van W. te verdedigen. Telefonisch had deze verdachte zich toen in verbinding ge steld met den advocaat. Toen deze later probeerde zich met W. in verbinding te stellen op het hoofdbureau van politie te Rotterdam, werd hem de toegang ge weigerd, ornaat W. aangehouden was op last van den Officier van Justitie te Leeuwarden. Deze omstandigheden had den een reis naar Leeuwarden noodza- keiyk gemaakt. De kosten zouden 100 bedragen. En de juffrouw betaalde. De advocaat kreeg 60 voorschot voor zyn reis. De advocaat erkende dat hy al eens twee maanden als advocaat was ge schorst. Uit het getuigenverhoor bleek, dat W. aan mej. H. had laten weten, dat zy geen geld aan verdachten moest geven, omdat hy te Leeuwarden al een verde diger had. De president wees er op dat er van de j 60 voorschot alleen jpaar wat ge telefoneerd is te Leeuwarden, waarop de zaakwaarnemer vroeg of hy dan niets voor zyn bemiddeling mocht reke nen. Er zyn wel advocaten, zoo zei hy die een ton voor hun bemiddeling vra gen. De president riep hem tot de orde. Voorts meende deze verdachte dat er weinig advocaten zouden zyn, die voor 60 een reis naar Leeuwarden zouden ondernemen. Er werken verscheidene Haagsche advocaten, zelfs Tweede Ka merleden voor verdachte, maar nog nim mer is door een rechtbank gezegd dat zy in dienst, van verdachte staan. Het O. M. meende, dat het aan de beide verdachten ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen. Tegen ieder van hen requireerde hy een gevangenis straf van anderhalf jaar met last tot onmiddellyke gevangenneming. Nadat de verdachten hun verdediging hadden gevoerd, weigerde de rechtbank hun gevangenneming. Uitspraak 27 dezer. SCHADEVERGOEDING GEVRAAGD. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG GEDAGVAARD OM 50.000 TE BETALEN. In Den Haag bestaat al vele jaren de zaak Mertens die de publieke belangstel ling trekt. In de Haagsche couranten ls daarover veel geschreven, terwyi zy ook meermalen in den Haagschen gemeente raad ter sprake is gekomen. Nu had de zaak een naspel voor de Haagscl\e rechtbank. De heer A. Mertens, tandarts, had den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J A. N. Patijn, voor de burgerlijke kamer der Haagsche rechtbank gedaagd voor een vergoeding van 50.000 wegens ge leden schade, als gevolg van uitlatingen en gedragingen van den burgemeester. In een tweetal raadszittingen heeft de burgemeester den heer Mertens name lijk als onbetrouwbaar gequalificeerd en zich tegenover anderen beroepen op ge heime politie-rapporten, die zeer ongun stig vcoi den heer Mertens moesten lui den. Donderdag werden de pleidooien in deze zaak gehouden. Er was zeer veel belangstelling, de tribunes waren dichtbezet. Voor den eischer hield mr. Kasse Ze gel eerst een zeer uitvoerig pleidooi, waarin hy den burgemeester beschuldig de onjuiste inlichtingen aan den raad te hebben verstrekt. Het oogmerk om te beleedigen zat, naar pleiter meende, duidelijk voor, toen de burgemeester den heer Mertens in de raadsvergadering openiyk onbetrouwbaar noemde. De eereraad zoo vervolgde pleiter op voorstel van den burgemeester in het leven geroepen, heeft alle beschuldigin gen tegen den heer Mertens ran poli tie- zyde ingebracht, als onbewezen ter zyde gelegd. Het staat vast dat de cliënt van spreker door de flpalificaties ernstige schade heeft geleden, zy heeft de in komsten van zyn kliniek welke in 1922 nog 9000 per maand bedroegen, zien verminderen tot 3000 per maand. Bo vendien vroeg pleiter publicatie van het vonnis omdat zijn cliënt ln aller oogen gerehabiliteerd moet worden. Na dit pleidooi kwam de heer Mer tens zelf r.og aan het woord om eer. verweer te voeren, dat meer dan 1 1/2 uur in beslag r.am. Eischer betoogde naar de Telegraaf meldt dat de zaak dateert van dertic jaar geleden: de politie heeft haar ge heime rapporten op vaische inlichtingen van familieleden opgebouwd. Een pas poort dat burgemeester Patyn hier niet wilde verstrekken, moest hem op last van den minister van Justitie later toch gegeten worden, die daarmede z.i. de geheime politierapporten, waarijj hy van diefstal, spionnage. echtbreuk, chan tage. vaische muntery etc. beschuldigd werd. volkomen dèsavoueerde. Scherp keurde spr. het af. dat burgemeester Patyn, die eerst een eereraad had ge wild, er late- niets meer mee té ma ken wilde hebben. De schade door spr. geleder, werd ver leden jaar door hem op 700.000 begroot Namens burgemeester Patyn. die zelf afwezig was hy is met vacantia in 't buitenland hield mr. v,a. Telders ccn pleidooi, waarbij hij het verwee: van eischer juridisch van geen beteekc- nis verklaarde. De heer Mertens. niet var. capaciteiten ontbloot. iydt volgens pleiter aan geweldige zelfoverschatting en doet alles om de aandacht op zich te vestigen. Ook dit proces is z.1. met re clame als doel opgezet. Dat de burge meester hem als onbetrouwbaar quali- ficeerde heeft hy. aldus spr., aan zich zelf te wyten daar hy tijdens het on derzoek van den eere-rsad in een adres aan den Raad op de politie ging schel den. Van beleediging kon nergens ge sproken worden. Bovendien kunnen be stuursleden niet onderworpen worden aan de Jurisdictie van den burgerlijken rechter. PL concludeerde dus dat de eisch moet worden ontzegd. Tijdens het pleidooi van mr. Telders deden zich nog eenige incidenten voor Toen deze er aan herinnerde dat eenige malen het faillissement van den heer Menens was aangevraagd interrumpeer de mr. Mathon. die onder het gehoor zat: Dat waren schooiersstreken. (Bewe ging). De deurwaarder: Ik gelast u de zaal te verlaten! Mr. Mathon: Ik ga alleen als de pre sident het gelast. De deurwaarder: Ik heb voor de orde te zorgen! Mr. Mathon: Mijnheer de President moet ik my verwyderen? De President: Als 1* rich verder rustig houdt kunt u blijven. Daarop ging mr. Telders met ziin pleidooi voort. Hy criiiseerde 't dat in diens adres aan der. Raad de heer Mer tens had verklaard, dat in de oorlogs jaren de Haagsche Centrale Recherche inlichtingen aan Duitsche duikbocten had verstrekt als cargo-scheper. Rotter dam verlieten. Mr. Mather.Dat was juist! Toen mr. Telders verder ging. inter rumpeerde mr. Mathon opnieuw. Mr. Telders: Begint de engelenbak alweer? De President: mr. Mathons moet thans de zaal veriaten. Het Openbaar Ministerie zal op 27 September conclusie nemen in dit ge ding. DE SPAARPENNINGEN GESTOLEN. EEN ZWARE STRAF GEëlSCHT Een bejaard echtpaar, waarvan ce man blind is. dryft op he: Waterloo- piein te Amsterdam een hotel-restau rant In den avond van 2 Juli ging d* vrouw met een der bekie Duitsche oh-jiislboden naar een bioscoop. Toen. een paar dagen later, die dienstbode plotseling naar Duitschland wilde te- rugkeeien, omdat zy zich niet goed ge voelde, kreeg de man argwaan Hy stel de een onderzoek in naar ztln koffe:. d:e op een zolderkamertje stond. Uit den koffer miste hy de bril en een vul penhouder en uit een geldkistje, dat zich in den koffer bevond en opengebroken was, vUf dtiizend gulden aan bankbiljet- ten en ander geld. Geld dat de vrucht van nacht en dag werken was! De daefstal moest gepleegd zyn in den avond, dat de vrouw de bioscoop be zocht had, maar die het geld gestolen bad was moeilijk uit te maken. Het on derzoek dat de politie instelde leidde evenwel tot de arrestatie van den echt genoot der andere Duitsche dienstbode, die den bewuste» avond thuisgebleven en die de beschikking over der. sleutel van den koffer gehad heeft. Toen de andere dienstbode met de ho telhoudster naar de bioscoop ging, had zy haar er opmerkzaam op gemaakt dal de sleutel in een zoutvaatje lag. De verdachte, een 32-jarige bakker, Wilhelm L. genaamd en uit Trier her komstig, stond Donderdag voor de Am- sterdamsche Rechtbank terecht wegens diefstal met braak. Hij ontkende en be weerde dat niet hij, maar zijn vrouw den diefstal had gepleegd. Ook zei hy, daC hy een deel van den buit in het Kaiser Pa last te Trier liaó verborgen, doch een onderzoek dat de recherche daar instel de, leverde niets op. Volgens het O. M had verdachte, die in Duitse Wand als een zeer gevaariyk, berucht type bekend staat en die, nadat hy zyn straf zal hebben ondergaan aan de Duitsche justitie zal worden uitge leverd. van het gestolen geld met een andere vrouw in Duitschland goeden sier gemaakt. Hy eisch te tegen den verdachte drie jaar en negen maanden gevangenisstraf. Mr. Benno J. Stokvis, de verdediger, noemde het een hoogst schandelijk feit, dat de verdachte, hoe dan ook, pleeg de. maai- hoe moreel afkeurenswaardig ook, zonder meer kan dit niet leiden tot een veroordeeling. De verdachte was pas elf maanden in Nederland, de rech tercommissaris hoorde hem zonder tolk en het is dus wel aannemelijk als zijn verklaringen, die hil thans aflegt, af wijken van zijn verklaringen in de in structie Pleiter laakte het in de po litie. da: z!.l de beide Duitsche dienst boden niet arresteerde: het gebeurde zou dan tot klaarheid gebracht kunnen zijn. Thans verzocht hij de beide vrou wen te doen opsporen en ze alsnog als uigen te hooren. De opgaaf van ver- caclite, dat de vrouwen hem op het idee van den diefstal brachten, be hoeft geenszins onjuist te zijn. want verdachte wist van het geld niets af. Maar in dl: zeval is de zware straf, di: het O. M eischt. ook niet op zijn plaats Verder dient ook in aanmerking geno men te worden, dat heit bestolen echt paar een gedeelte var. het geld 3200 door een geldinzameling te ruggekregen heeft. De Rechtbank zal op 27 September vonnis wijzen. HET WONINGVRAAGSTUK IN PARIJS. Nederland als voorbeeld. INRICHTING EN BOUWSTIJL. (van onzen Paryschen correspondent.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cents per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zy. die zich thans als kwartaal- aboimé opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 October gratis. Abonnement 1.90 D maand cn 5-50 per kwartaal. Buiten Am sterdam verhoogd ir.et 20 ct. per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bykantoor Handelsblad. (Wensing's Alg Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 TELEFOON 10209 Meer dan ooit ls het woningvraagstuk aan de orde van den dag. sedert Lou cheur gedaan heeft gekregen van stad en staat dat groote credieten beschikbaar zullen worden gesteld voor aanbouw van nieuwe, goedkoope woningen. Niet alleen met begrypeiyke nieuwsgierigheid mahr ook met een a! even goed te verklaren angst kykt de bevolking raar hetgeen de toekomst ons op dat gebied zal bren gen. Want op stuk van zaken ls zy het toch die voor de kosten moet opdraaien, en 't is aan niemand ontgaan dat alle: wat in den loop der Jaren op het gebied van woningaanbouw ln Parys en ban- lieue tot stand kwam een jammer lijke mislukking is geworden. Frankryk dat in zoo menig opzicht toonaangevend is. een voorbeeld voor anderen, is hier waariyk stukken ten achter bU andere landen. Een Fransch huis, over het a'.gemeen. heeft de grootste fouten. Ton eerste kleine en benauwde kamers. Ten tweede zoo weinig mogeiyk ramen, om de zon buiten te houden. Ten derde gebrek aan comfort en hygiëne. Dan de styi. Wan neer ge eens een wandelingetje door de banlieue maakt dan bent u d?.deiyk ge fixeerd. Er ls een t'Jd geweest dat ieder een. werkman en kleine employé zyn spaarpenningen ging beleggen in gror.d. Als het lapje terrein er was. begon hy van zelf te bouwen, niet alleen omdat de huren zoo werden opgedreven, maar ook omdat hy. zoodra hy begon te bou wen twintig Jaar lang geen belasting hoefde te betalen. Als er een boa'-, poli tie was geweest en een schoonhei?-com missie dan had alies nog geregeld kun nen worden, maar iedereen had het recht om te bouwen zooals hem dat be haagde. Van rooiiyn. van stijl, was na tuurlijk geen sprake. Dat een huls vier maal ln elkaar zakte voor men er het dak op kreeg, gevolg ran het gebrek aan geschooide werkkrachten, vakkundig toe- richt en van het gebruik van minder waardig materiaal deed er blUkbaar minder toe. Op een nieuwe straat riolec- ring had. deed er ook al niet veel aan af en nu kunt ge begrUpen hoe de Parysche banlieue er uit ziet. Vreemdelingen, die -ydens dc Olym pische Spelen r. Neiderland waren, en de Franschen in het byzondcr, hebben dan ook hun oogen uitgekeken in Am sterdam. toen ze daar de magnifieke nieuwe wyken zagen. Talryke Journalis ten hebben hun verbiyf in Nederland met enkele dagen verlengd om eens een degelijk onderzoek in te stellen hoe men dat alles heeft kunnen tot stand bren gen. Minister Loucheur. een beetje ge dwongen door de publieke opinie, ls zelf ook naar Nederland gegaan om den nieuw-bouw in oogenschouw to nemen En thans krijgen de lezers van de meeste PariJsche bladen uitvoerige vervolgar tikelen. geïllustreerd, hoe de Nederlan ders er in zyn geslaagd om van een kwaal, woningnood, tot een idealen toe stand te komen. Het ls een goed ding ook dat men by de enthousiaste beschavingen de prijzen geeft, zoodat degenen die straks de uit voering van het plan-Loucheur moeten betalen eenlgszins weten voor hoeveel (In vergeiyking met Frankryk: voor hoe weinig) geld zoo iets ook hier tot stand kan komen, wanneer tenminste niet al te veel bemiddelaars er tusschen komen Is het voor een Franschman. en spe ciaal voor een Paryzenaar een banlleue- bewoner niet om van te likkebaarden dat men voor 35.000 francs een mooi modern huisje kan hebben, terwyi hy nu gedwongen wordt om minstens 125.000 francs plus 20 procent belasting of rechten te betalen voor het meest ver vallen en verwaarloosde krotje? Aan de naaste banlieue, waar men in het wilde weg heeft laten bouwen Ls niet veel meer te veranderen, helaas. De diverse ge meenten zouden moeten beginnen te onteigenen, hetgeen natuuriyk enorme kosten met rich zou brengen en ten tweede zou men er ntet aan kunnen denken, ook al had men hiervoor geld, omdat men niet zou weten waar de men- schen onder te brengen. Een typisch beeld er van vinden we b.v. in Courbe- voie. Reeds voor den oorlog begon men met het bouwen van een breedc brug over de Seine. Het was n.L de bedoe ling om een grooten verkeersweg, een hoofdverkeersweg zelfs te maken van Parys naar Colombes, noodzakeiyk ge bleken omdat er meer en meer fabrieken aan dezen kant van Parys verrezen. Ty. dens den oorlog moest men, door ge brek aan werkkrachten en geld, he* bruggebouwen stop zetten, maar niet zoodra waren de vyandeiykhcdcn vcy by of men verkocht de terreinen aan den oever per vierkanten meter aan ge gadigden, die een terreintje zochten voor het zetten van een houten barak of wo ninkje. De groote brug is thans voltooid maar het verkeer loopt dood, stuit, en er zouden millloenen mee gemoeid zyn om thans te gaan onteigenen. De naaste banlieue kunnen we dus ge- voegeiyic afschrijven, maar dichter nog by Parys zyn enorme terreinen viy ge komen door afbraak van de oude wallen. Het is daar dat men rich voorstelt dc nieuwe en goedkoope woningen te bou wen. Een deel van het terrein moet wor den vrygehouden voor de uitbreiding van de Universiteitsstad. Reeds staat er het magnifieke Fransche huls, optrokken in oud-Nederlanösche styi (de architect, wiens plan bekroond en uitgevoerd werd. heeft in Nederland gestudeerd), en daar. naast het Canadeesche en Zweedsche paviljoen, en over enkele Jaren zal zoo de heele zuideiyke zone zyn volgebouwd, maar in het Oosten, Westen en Noorden zullen uitsluitend goedkoope woningen worden gezet. Hier zal men dus ook wat de styien betreft vrij zyn. en nu weten we dat het inderdaad in de bedoeling ligt om die huizen te copieeren van de moderne woningen, zooals men die on geveer overal in Nederland ziet. Althans wat indeeling en wat hoofdiynen be treft. want het materiaal zal men moei- lyfc kunnen overbrengen. Misschien za! het er minder aantrekkeiyk uitzien om dat die roode steentjes zooals men ln Nederland gebruikt iets vriendeiyks en zonnigs geven, maar het is al een heel ding dat men eindelijk durft breken met gewoonte en sleur. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft voorts aan minis- :er Loucheur alle details verstrekt hoe men, zonder dat de stad of het land fi nancieel een „stTop" zal hebben dit tot stand kan brengen. De mogeiykheid om hier iets moois ook tot stand te brengen ls groot. Immers, de stad Parijs, voor een eerste maal. zal toestemming geven om in modernen bouwtrant huizen te zetten. Tot nu toe verzette de commissie zich daar altyd tegen, en misschien had ze niet heele- maal ongelijk. Wanneer men bijv. In de Avenue de I'Opéra ineens een modern gebouw zou zetten zou dit een afschu- weiyk effect rraken er. de heele harmo nie zou worden verbroken. Angstvallig heeft men er dan ook altyd voor ge waakt dat dit nimmer zou kunnen ge beuren. De Amerikaansche regeering heeft op de Place de la Concorde, vlak naast het gebouw van de Automobile Club de France een terrein en oud palelsje aan gekocht om daar een groot legatiege bouw te zetten. Maar onmiddellijk ls de commissie er by geweest om voorwaar den te stellen. En hier kunr.cn we het werk van de commLssle slechts loven. Het oude plan uit de XVIIe eeuw zegt dat op deze plaats een huls moet komen (en slechts wordt toegestaan) dat pre cies is als het gebouw op den anderen hoek (paleis Rothschild, vroeger wo ning van Talleyrand). Er ls nooit de hand aan gehouden en de symmetrie werd er door verbroken. We! stond er een paleisje dat in styi er rr.ee overeen kwam, maar het was veel kleiner. De Amerikaansche regeering nu. aauvanke- iyk van plan om een groot American- building te zetten na afbraak van het oude paleisje heeft beloofd er precies een copie te maken van het palels Roth schild. mits men toestaat dat het Inte rieur wordt ingericht zooals men dat zelf het best acht. Met die conditie ls men accoord gegaan het is wel grappig dat twee Republieken uit de XXe eeuw een oude konlnklUke ordon nantie eerbiedigen terwyi Lodcwyk XIV zelf er nooit ln geslaagd ls om zyn ver ordening door te voeren. Parijs heeft zyn eigen, speciaal karak ter. Dat men dat tracht te bewaren ls niet alleen begrUpeHJk. maar zelfs noo- dig. Doch te vee! heeft men daardoor het practisclie uit het oog verloren. Een mo derne stad om de oude rité. een ruime zone om den menschen waardiger wonin gen te geven, huizen met modern com fort en voor redciyke prijzen zyn eerste en gebiedende vereisentcn. Iets waarop de menschen recht hebben. Thans ls het zoo dat men dc oudste cn meest ver vallen barakken en krotten niet meer onbewoonbaar durft te verklaren, om dat men niet meer weet waar mor. de menschen moet bergen. Dat men Neder land als model koos om te verbeteren, kan onze ydelheid strcelcn. HENRY A. TH. LESTURGEON. Parys, 9 September. DE SHYLOCK VAN BROADWAY. BLOEDWRAAK. Wanneer Shakespeare zoo lang had kunnen leven tot hy ln het werkciyke leven iemand ontmoet had die op zyn Shylock-figuur geleek, was hil een zeer oud man geworden. Meer dan 300 Jaren zyn verloopen totdat Shylock's tooncel- üguur menschel Uk 0 vormen aannam en levend werd. Doch hoezeer de figuur ln den loop der tUden zou veranderen, dat kon zelfs Shakespeare niet vooruitzien: Shylock Iveeft intusachen ongeveer een dorde van zyn leeftijd verloren also! de eeuwen hem verjongd hadden Hy is even veertig Jaar. heeft geen board meer, ziet er beschaafd uit cn Ls dc gelukkige bezitter van een „buikje" en een kaal hoofd. Hy is wel. evenals Shylock. „in den handel", doch is geen woekeraar, maar een serieus Amerikaansch zaken man, die In Broadway te New York oen groot magazijn bezit en na het sluiten van zyn zaak niet zonder succes de rol van „bon-vxvant" vervult. Deze Shylock. William Moore genaamd, maakte on geveer twee Jaar geleden in een dancing te New York kennis met een Jonge bul- tenlandsche dame. Ze was twintig Jaar, slank en blond cn de heer William Moo re was niet de eenige. die door haar bui tengewone schoonheid getroffen was. De kennismaking werd voortgezet cn weldra ontstond tusschen de twee een innige vriendschap. Moore richtte voor zUn vriendin een weelderige woning in en gaf haar talrijke kostbare geschenken. Tenslotte offertic hU hoor ookzijn bloed. De Jonge dame werd nJ. ernstig ziek. Weken lang werd zy in een der voor naamste sanatoria verpleegd, echter te vergeefs. De doktoren en professoren, die haar behandelden verklaarden ten slotte dat zy slechts te redden was door bloedoverbrenging. William Moore aarzelde niet lang. Hy was l*ere.id zich de benoodigde hoeveel heid bloed van een halven liter te laten aftappen en zoo kon de bloedoverbren ging plaats hebben. Nu werd de zieke weer gezond en een grootere belooning voor zijn offervaardigheid had Moore niet verwacht. Hun be .der geluk werd nu weer gedurende langen tijd niot ge stoord. Totdat op een kwaden dug ccn derde tasschen beide kwam. Hij was Jong. blond en knao evenals dc came zelf. Aanvankelijk beoefenden zy tezamen de sport, daarna volgden gezamenlijke uitstapjes en bezoeken aan nachUokalcn totdat dc bezoeken ran den heer Moore aan de weelderige woning van zijn vriendin lustig voor haar wer den. Het kwam tot een breuk tusschen ha&r cn haar weldoener. Moore's Hef de ver anderde in feücn haat en hil besloot bloedig wraak te nemen Hij deed zyn gewezen vriendin een proces aan cn eischte, behalve de weelderige woning cn alle kostbare geschenken ook van haar terug: den halven Liter bloed, dien hy haar had afgestaan. Met spanning wordt nu od de uit spraak van den rechter gewacht. Het aai ccn Sa lomo's oordeel moeten zijn!

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11