Vlammende Katchen STADSNIEUWS. FLITSEN VAN HOUTEN'S PINGUÏN - iBonbons' FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 SEPT. 1928 ARROND.-RECHTBANK. Diefstal uit een brandkast. Om de brandkast van K. de Rooy te Zaandam open te breken vond N. M. het veiliger haar eerst in 't vrije veld tc brengen. Sterk genoeg om het brand' kastje te sloepen bracht M. het ding in den nacht van 26 op 27 Juli uit hot huis van De Rooy naar de Zaan. evenwel een spoor achterlatende. Aan de Zaan w de brandkast opengebroken, 160 werd or uit gehaald, te weten vijf bankbiljet ten van 10, twee van 23. een van 40 en twee gouden tientjes van 1912. Dit althans vertelden de getuigen, maar de verdachte ontkende pertinent. Toen de politie een huiszoeking bü M. deed werden er 140 gulden in een la gevon den, twee tientjes ontbraken dus. Zij werden ineengefrommeld op den grond gevonden. Op de ramen van het huis van den benadeelde waren vingerafdrukken bemerkt, die overeenstemden met de op het politiebureau berustende bij vorige gelegenheden van M. genomen vinger afdrukken. Verdachte zei, dat 't geld in de la af komstig was van zijn kinderen, en soms van kostgangers, en dat zijn vrouw het wegborg omdat zij verd.. die wel eens een biertje of wat anders gebruikt, niet vertrouwt. De Officier van Justitie: „Ik vertrouw je ook niet". Dat betreurde verd. zeer. Hij had getuigen a décharge laten ko men, maar die konden den president niet overtuigen, dat verd. den bewusten nacht thuis was geweest. M. wordt verdacht van een heele serie diefstallen in de Zaanstreek. Rechter mr. Pasteur herinnerde hem aan zijn vroegere euveldaden. „U komt ook altijd weer met dat oude voor den dag", vond verd.. en toen de president vroeg of hij 't lijstje van zijn veroordeelingen wel kende, was het ant woord: „Ik heb 't niet in mijn boekje staan hoor, maar hier schijnt niets ver geten te worden". De Officier van Justitie legde in zijn requisitoir den naclruk op het overeen stemmen van de gevonden gouden tien tjes en de vihgerafdrukken. Gouden tientjes van 1912 waren kort geleden door oen der getuigen bet-aalci aan den benadeelde. Onwaarschijnlijk is het, dat verd., die steeds van steun leeft, zooveel geld in een laadje zou heb ben Waarom werd bü de huiszoeking r.iet direct gezegd, dat er geld in de la was, inplaats van te zeggen dat er oude rommel ln zat? Verd. heeft al 21 von nissen, waarvan 7 wegens diefstal ach ter den rug. Bij alles wat in Zaandam gebeurt, is zijn gezin betrokken. Hü houdt een logement, dat ongunstig be kend staat. Spr. vroeg twee jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal. De verdediger, mr. J. v. d. Vegt, noem de het ten laste gelegde niet bewezen, en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Een fiets gestolen. Dat je een flets gegapt hebt van Iemand, die nog niet eens aan zijn laatsten afboUlmgstermijn toe is strekt je niet tot bijzondere eer, maar dat je om de straf te ontloopen een ander er in wil draaien, is iets nog veel bedenkelij kere. De Jongen, die Donderdagmiddag in het beklaagdenbankje zat, had zich er aan schuldig gomaakt.Hy zag her geval echter nog al optimistisch in, want hij leek zichtbaar geamuseerd- Dinsdag 10 Juli stond de nog niet af betaalde fiets van O. B., een jongen, werkzaam bij een te Haarlem gevestig de suiker-balletjes-industrie, in het por tiek van de voor de fabricage van ge noemd genotmiddel bestemde perceclen. Een zettersleerling bij de drukkerij Gebr. Nobels, was in de nabijheid en zag om elf uur 's morgens den verdachte op de nieuwe fiets wegrijden. 's Avonds was de verdachte bij een kennis van hem gekomen, en had ge vraagd de flets te mogen stallen bü haar, wat ze toestond. Den volgen-den dag kwam hij weer, maar toen gaf de juffrouw te kennen, dat haar huls geen bergplaats was, weshalve verdachte met het nog niet afbetaalde vehikel naar een andere kennis ging, welke juffrouw de fiets dien nacht stalde. Om alle las tige vragen te ontwijken, die hem met het oog op zijn aanstaand huwelijk met een kennis van de juffrouw cngewenscht leken, zei de trouwlustige jongeman, dat hij de fiets van zijn baas te leen had. Ergens bulten de stad was verdachte 'n anderen jongeman tegengekomen, G. v. d. Pol. en hij had de nieuwe fiets te koop geboden voor 25 gulden. Niet? dan voor vijftien. Nog niet? Voor tien dan? Maar getuige v. d- Pol, wilde geen fiets hebben. Tegen het getuigenis van v. d. Pol kwam verd. op. Nee, Edelachtbare, hij had de fiets niet te koop geboden. v. d PolWel waar. Verd.: Niet waar. v. d Pol: Wel waar. Verd.: Niet waar. Toen de recherche onze jongeman op de hielen had gezeten, had hij het vol gende verhaal verzonnen: Hij had de fiets gekocht van zekeren Oldemark voor f 25. Olöemark zou dus de dief zijn. Dat hield verd. op de zitting ook vol. Inderdaad had de politie Oldemark vier dagenl vastgehouden, maar deze had zijn alibi bewezen. Bovendien had de zettersleerling in O. niet den weg fietsende herkend. En nu kwam het vertelsel al heel slecht uit, want als je een fiets voor f 25, koopt van Oldemark, bied je hem v. d. Pol niet voor f 15 of f 10 aan. Verd. trachtte nog zijn alibi te bewij zen door te zeggen, dat hij den bewus ten dag bij zijn ouden baas geweest was tussschen 10 en 12 uur, maar bü de instructie had hij daar nooit iets van ge zegd en aan dit en de eindelooze ver dere fantastische verhalen, die volgden, sloeg de Rechtbank geen gelooi'. De Officier van Justitie vond, dat een verdachte, die al verschillende malen veroordeeld is en zich onverschillig toont door al maar te lachen op de zitting, een flinke straf verdient. Hij vroeg acht maanden gevangenisstraf. Nu lachte de jongeman niet meer. Hü zal de uitspraak Donderdag hooren. Wij vermoeden zoo, dat de trouwplannen nog wat uitgesteld zullen moeten worden. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN P. J. A'. vrijspraak. G. M. overtre» i ii'g van dc Knngcnwct f 3 subs, i dag hechtenis. H. dc M. overtredin" der Invaliditeitswet, 22 maal f UÖU subs. 1 day voor clkc boete. J. R. idem 5 maal f 1 subs. 1 dag voor clkc boete. li. V. het als bestuurder van een met een paard bespannen vier» wieligcn wagen daarmede rijden over den openbaren weg. terwijl hij dat paard, kreupel zijnde, dien wagen deed voorttrekken f 6 subs. 2 dagen hechtenis. A A V het als bestuurder van een motorrijuig op een weg. niet behoorlijk uitwijken naar links bij het inhalen van een rijwiel f 20 subs. 5 dagen hechtenis. J. K. het van het op» koopen van goederen geen aantcckc* ning houden in het daarvoor bestem» dc register 2 maal f 5 subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete. H. v. V. het ccn hond tc Wijk aan Zee en Duin zonder muilkorf laten rondloo» pen f 8 subs. 4 dagen hechtenis. S. v. d. K. overtreding van het Motor» cn Rijwiclrcglement f 15 subs. 10 da» gen hechtenis. \V. R. G. overtreding van de Motor» en Rijwiclwet f 15 subs 10 dagen h&htenis. S. C. van B. over» treding van de Motor» cn Rijwielwct f 15 subs 10 dagen hechtenis. P. W. M het met een vierwielig motorrij» tuig bij eene kruising den doorgang niet vrijlaten f 15 subs, 5 dagen hcch» tc-nis. G. O. het met een rijwiel niet voldoen aan het bevel der politic om stU tc staan f 2 subs. 2 dagen hcch» ten is. G. ter W. overtreding van art 5 van het Motor» cn Rijwiclrcgle ment f 10 subs. 10 dagen hechtenis: B. den II. idem f 15 subs. 5 dagen hcch» tcnis: J. S. idem f 15 subs. 5 dagen, hechtenis. J. H. M. idem f 15 suhs. 5 dagen hechtenis. J. P. B. overtreding der Arbeidswet f 3 subs. 1 dag heth» t. nis. J. M. idem 8 maal f 2 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. U. W bet tc Spaarndam een koe onbeheerd cn los op den openbaren weg laten looncn f 4 subs. 2 dagen hechtenis, N- v. T- overtreding van de verordening van dc bouwpolitic tc Heemskerk f» 5 subs. 5 dagen hechtenis. HAARLEMSCHE KADERLANDSTORM- YEREENIGING „KENNEMERLAND". Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond haar jaarlijksche ver gadering. Zoowel uit het verslag van den secretaris als van den penning meester mocht blijken, dat de vereeni ging groeit en bloeit. Aangezien de heeren M. en E. van Voolen, respectievelijk voorzitter en se cretaris. wegens drukke bezigheden als bestuurslid moesten bedanken, werden enkele vacatures aangevuld. Het bestuur werd ten slotte als volgt samengesteld: A. F. Haccau, voorzitter; K. Steffelaar, vice-voorzitter: O. Houwen. Ie secreta ris. B H. M. Reynen. penningmeester: j. Eggink. 2e secretaris. (Het secretariaat is gevestigd Kloppersingel 119). Nadat door diverse leden en bestuurs leden de verdiensten van de scheidende bestuursleden waren gememoreerd sloot de voorzitter de vergadering met een enkel woord de leden opwekkend tot krachtige propaganda voor deze ver eeniging. HET PROVINCIAAL LANDGOED TE CASTRICUM. GECAMOUFLEERDE TOL HEFFING? Het Noord-Hollandsch Statenlid de heer C. Thomassen schrijft aan Net Volk: Stel u eens voor. lezer, dat voor het Gooi, voor het Utrechtsche heuvelland, voor de Veluwe, of voor welke andere streek, waar nog vrije wandelingen zijn, deze regeling werd getroffen: „Voor betreding van het Gooi bui ten de grooie wegen en de daarnaast liggende fietspaden kunnen, onder verplichting tot opvolging der geldende voorschriften worden uitgegeven: a. Jaarkaarten, voorzien van een por tret van den houder, geldig tot Decem ber van het jaar van uitgifte, kostende 2.50 en 0.10 voor portbosten. b. Dagkaarten, geldig op een bepaal den door den aanvrager op te geven dag, kostende 0.25 en 0.10 voor portkos- ten. Wandelkaarten moeten ten minste 14 dagen vóór men ze wenscht te bezitten, naar bovengenoemde regelen worden aangevraagd en zün geldig voor den hou der en ten hoogste 4 andere personen. Zou er geen storm van protest rijzen tegen zulk een regeling en zouden zelfs de grootste kranten geen ruimte te kort komen voor de ingezonden stukken van verontwaardigde lezers? Toch Is het bovens'aande geen be denksel van mü. doch de vrüwel letter- lyke copie van de voorwaarden, waar onder het Provinciaal landgoed te Cas- trlcum bezocht mag worden. Vrij. werkelUk vrij is daar slechts de hoofdweg, welke van Bakkum naar zee voert benevens het fietspad langs dien weg. Wie echter de duinpaden wil vol gen, of zelfs het fietspad, dat van den hoofdweg In noordelijke richting een langrijke en mooie afkorting vormt naar Egmond Binnen, moet betalen, ls, om het anders te zeggen, tolplichtig, en nog wel op een zeer lastige manier: de be taling moet immers vooraf geschieden en lang niet op eenvoudige wüze. Ge- deeltelyk is hierin voorzien, door de kaarten op tal van plaatsen beschikbaar te stellen, doch aan het systeem en aan de betaling zelf verandert dit niets Wat het fietspad bereft, is de toepas sing mild: wie er zonder kaart wordt aangetroffen, krijgt de aanmaning om er een volgenden keer voor te zorgen. Dit maakt het stelsel echter niet goed. want- aan heel dit kaartsysteem zit on- vermydelyk vast, dat het bezoek kunst matig wordt beperkt in erge mate. Wie daaraan mocht twijfelen, kan ln Bussum een sprekend voorbeeld vinden. Op 't landgoed Bantam geldt ook het kaartsysteem. Ingezetenen kunnen gratis een jaarkaart op het gemeentehuis ha len. Wie dat niet doet. en vreemden, be talen aan den ingang een dubbeltje. En het bezoek? Buitengewoon gering, zoo gering, dat de zeldzame wandelaar meermalen kan verbeelden op eigen, particulier terrein te loopen, wül hü niemand ontmoet. Onzerzijds zün twee jaar geleden in de Staten reeds bezwaren geopperd tegen de kunstmatige beperking van het be zoek aan de provinciale duinen. Het komt ons voor. 'dat er alle reden is. om by de begrooting voor 1929 op dcze: kwestie terug te komen. Misschien ver dient het dan ook aanbeveling, om iets te zeggen over het kampeeren. Het ter rein is buitengewoon goed, maar de prys lijkt ons al te hoog. JUBILEUM C. DE VOGEL. De brugwachter C. de Vogel, herdacht Woensdag het feit. dat hij 25 jaar ge leden tot brugwachter te Haarlem werd aangesteld. Des morgens werd de jubilaris in het kantoor van den Havenmeester door den heei* Kramer, inspecteur van den Haven dienst-, toegesproken, waarbij vele leden van het personeel aanwezig waren. Hel personeel bood den jubilaris een zilveren horloge met ketting aan. De dag werd verder thuis in feestelijke stemming doorgebracht. EXCURSIES! Heden houdt de afdeeling Haarlem en omstreken der Natuur Historische Vereeniging een excursie voor het bestu- deeren van avond-insecten, onder lei ding van den heer J. van Sewellen. Sa menkomst 20 uur, halte E.S.M. Aer- denhout. Zondag 16 September wordt een ex cursie per autobus naar Hilversum en het buiten Gooilust van den heer Blaauw gemaakt. Leiders de heeren v Scha ik en Sipkes. Vertrek 8 uur van de Julianastraat. Voor deze tocht zijn nog enkele plaatsen in de bus beschikbaar, aanmelding bij de secretaresse J. Ge ij), Koninginneweg 61. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1295 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Halverwege in de wat uitvoerige grap, die je aan het vertellen bent, besef je plotseling dat je niet meer weet hoe het afliep. (Nadruk verboden) DE 100ste GEBOORTEDAG VAN TOLSTOY. HET PROGRAMMA VOOR DE HERDENKING. Het programma voor de Tolstoy-her- denking is thans vastgesteld als volgt: In Amsterdam zal Tolstoy's lOOen ge boortedag herdacht worden in eenige byeenkomsten op Zaterdagavond 22 September en Zondagmorgen en mid dag 23 September a.s. Het voorloopig programma is als volgt Zaterdag 22 September 8 uur ln de „Vrüe Gemeente", Weteringschans. 1. Opening door den voorzitter, den heer J. van der Kieft. 2. Orgelbespeling van den heer Ant. H. Tierie (Bach). 3. Korte speeches over Tolstoy door: A. R. de Jong, Arthur Muller Lehning. Lod. van Mierop Ds. N. J. C. Schermer- hom. Zondag 23 September 10 1/4 uur in „Frascati", O. Z. Voorburgwal 304. 1. Just Ha velaar over „Tolstoy als re ligieus mensch", 2. B. de Ligt over: „Tolstoy als den ker". Zondag 23 September 2 uur in de „Vrye Gemeente" Weteringschans. 1. Henriette Roland Holst over: „Tol stoy als Revolutionair". 2. Idem over: „Tolstoy als Litterator". 3. Nelly Menagé Challa: „Voordracht uit werken van Tolstoy". GEMEENTELIJKE DUINWATER LEIDING. Verschenen is het verslag van den toe stand der Gemeentelijke Duinwaterlei ding van Haarlem over 1927. We ontlee- nen er het volgende aan: Er werden 43 lekken gevonden en dichtgemaakt. De hoogste stand in de prise d'eau werd waargenomen in December, die bedroeg 1.97 M. boven A. P. of 0.30 M. hooger dan in September van dat jaar. toen h.-t water zün laagsten stand aangaf, na melijk 1.67 M. boven A. P. Volgens opne ming van de watermeters in de prise d'eau werd daaraan in 1927 onttrokken 1.874.022 M3 water. Totaal werd verbruikt 1.682.469 M3. In 1927 werd in verschillende straten 5.348.80 M. buizen gelegd. De totale lengte van het buizennet op 31 Decem ber was 167.142,82 M. Op 31 December waren in gebruik 26.471 watermeters tegen 23.315 op 31 December 1926. In dit verslag zijn verschillende bijla gen gevoegd. Het waterverbruik per dag en pe: hoofd bedroeg 22.1 liter in 1899 tegen 47.2 liter in 1927. Het hoogste water verbruik was in 1922. namelijk 60 liter. De balans op 31 December 1927 sluit met een eindcijfer van f 1.782,776.35. NED. HERY. KERK De kerkeraad van Gorinchem heef', het volgende drietal opgemaakt: J. A. Schuurmans Stekhoven te Spykenisse; L. D Poot te Haarlem: en A. D Meeter te Loosduinen GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: C. G. Dulne- veld. Burgwal 57, gouden armband Schulz, Duinlustpark 15, damesarmband. Bur. van Politie, Smedestraat. badhand doek met zwempak. J. J. Philips, v. O. de Bruijnstr. 98, kind-erbeurs.ie met in houd. H. Horeman, Leidschestraat 139. badhanddoek met zwempak en muts. J. Schuurman, Oranjeboomstraat 126, gou den broche. Bur. van Politie. Smede straat, dasspeld, beige handschoen. J. Rensen, Korte Begijnestraat 13, dop van vulpenhouder. Bakker. Beukenstraat 28- hondenhalsband. Kennel „Fauna", Parklaan, grauwe herdershond witte kat gebracht door De Groot, Smedestraat 26. witte kat, gebracht door Heemskerk, Turfmarkt 28. zwartwitte kat. gebracht door Floeman, Breestraat 7. A. Sanders. Barbarossastraat 39, portemonnaie met inhoud. C. v. d. Weele, SDaarndammer- weg 58, rijwielbelastingmerkJ. Vee- nendaal, Sophiastraat 29, rywielbelas- lingmerk A. Meijerink. Oostvest 28, ry- wielbelastingmerk. F. A. v. Velsen, v. Nesstraat 22, rijwielsleutel. A. Hendriks. Amsterdamschevaart 53 A (Blokhuis 12) kinder-zandschop. A. Seme. Raveling- steeg 5. metselaarstroffel. Bur. van Poli tie, Smedestraat. wandelstok. Terug te bekomen bij: Booda, Leidscheplein 26 zw., broche; Radsma, Kampersingel 8, broche; Herder. Brc» derodestraat 24, zilveren broche; Beers, Kokstiaat 13 b rood, collier (vermoedelijk goud): Post, Oudeweg 36 G, ijzeren gewicht; De Looze, H. v. Alphenstraat 26. herdershond: her» dershond (bast): gebracht door: Prins, Jan Haringstraat 11, zwarte kat; door Schrijber. Olmenstraat 44; Scholte, Bosch en Vaartstraat 37, grijswit kat» je: Van Eek. Indischestraat 7. grijs katje: Hessels, Voortingstraat 40- kaart voor ziekenfonds; Bureau van Politie Smedestraat, portefeuille en voetbal; Inpijn. Timorstraat 188, por» temonnaie met inhoud: J. Diesveld. Scheepmakersdijk 34, pakje met flanel; v. d. Vcldt, v. O. dc Bruijnstraat 107, rijwielbclastingmcrk: Bakker. Corn, v. N-oordestr. 1 idem in etui; Nic» meijer. Zijhvcg 223. rozenkrans; Ap» pclboom. Tloogcrwocrdstraat 64, zak» mes; Ilooijcn, Krclagcstraat 6, zak» mes DE NAZORG-BAZAR. Zooals wij reeds eerder mededeelden zal Woensdag 19. Donderdag 20, Vrijdag 21 en Zaterdag 22 September in de Gem. Concertzaal de groote bazar ge houden worden ten bate van de Haar- lemsche Werkinrichting. Woensdag 2 uur zal de burgemeester, de heer C. Maarschalk den bazar met een toespraak openen. PROF. DR. A. D. FOKKER. Dr. A. D Fokker, vanwege „Teyler's Stichting" benoemd tot bijzonder hoog leeraar in de natuurkunde aan de Rijks- universitei- te Leiden zal het hoog leraarsambt aanvaarden met een rede voering op Woensdag 26 September a.s des namiddags twee uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Van Houten's Pinguïn Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede re doos een bon voor ,,Ons Eigen Tijdschrift" ïPinguinsf 1.20; z Pinguïns f 1.00 1 Pinguin fo.8o MUZIEK IN DE BUITENWIJKEN. Op het Voorhelmplein. De mooie nazomeravond, die deze bui tengewone Septembermaand ons ook Woensdag bracht, was wel heel ge schikt om een openluchtconcert te ge ven. Het vierde in de serie gemeente lijke openluchtconcerten werd verzorgd door de Muziekvereeniging „Voorwaarts" die op den hoek van Voorhelmplein en Rustenburgerlaan de muziektent bezette. In wijden kring rondom stonden de menschen te luisteren, naar wat de di recteur, de heer W. J. van Tienen liet spelen door zijn mannen, en het meisje, dat in dit corps clarinet speelt. Het be gon met Blankenburg's populairen marsch „afscheid der Gladiatoren". Een schuif trombonist, zoo iemand vindt men bij harmonie- of fanfarecorpsen zelden, zet vooral aan de fortissimo's van dit gezelschap grooten luister by'. Clarinet- t-isten en pistonnisten waren in verschil lende nummers in de gelegenheid zich in soli te doen hooren. Het publiek luisterde met aandacht, en gedroeg zich rustig, zoodat de vereeniging zoowel als de bewoners van deze buurt wel aange name herinneringen aan dit concert zul len bewaren. UITGAAN. HET TRIO B. Het bekende ..B-trio", bestaande uit de jonge kunstenaars Cor van Boven. Her man van Bom en Co van der Beek. dat het vorig seizoen reeds büzondere aan dacht getrokken heeft, zal dezen winter concerteeren te Rotterdam. Den Haag en Haarlem. Hier ter stede op 13 Novem ber. Naast werken van Beethoven en Mendelssohn zullen zij een modern trio introduceeren van den componist Villa- Lobos". Roman door PAUL OSKAR HöCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 22) Zijn lieve en gemoedelijke manier van deen had deze vertrouwelijkheid van zelfsprekend doen schijnen er. ze zag vreeselijk op tegen een verkoeling van de verhouding tusschen haar en haar neef, om van zün weggaan niet te spreken. Aan den anderen kant was zè trotsch op haar knappen, vluggen stiefzoon. Ze kende*geen greoter genoe gen dan aan zün arm in de loge van een schouwburg binnen te kernen, zich met hem in een concerteaal, in een elegant restaurant, op een drukken wan delweg te vertoonen Hy had een ge makkelijkheid van optreden, iets natuur lijk-aristocratisch, dat haar imponeerde. In dat opzicht was haar neef in de verste verte niet met Viktor te verge lijken. De een verstond de kunst veel geld te verdienen, de ander datzelfde geld met zwier uit te geven! Het eerste kon men aanleeren, het laatste moest aangeboren zün. Viktor was nu ook erg koel tegen zün stiefmoeder. De groote Wiesbadener seizoen-week ging deze keer vcorbü, zonder dat me vrouw Troilo er wat van te zien kreeg. Viktor had haar geen plaatsen bezorgd en haar neef dacht aan schouwburgen, concerten en andere amusementen heelemaal niet. Maar het verrassende was. dat Viktor zelf zich ock bü geen enkele vermake lijkheid vertocr.de! Was zün vriendschap met mevrouw Rettberg alweer uit? Sinds verscheidene dagen tenniste hü al niet meer op de Amselberg: om in training te blijven was hü lid geworden van een tennisbaan in Wiesbaden. „Zeg", vroeg mevrouw Troilo eens, schUnbaar argeloos aan Viktor, „ga je nooit meer bü de mooie Mevrouw Rett- berg op visite?" „Het gezelschap daar bevalt me niet. Mevrouw Rettberg is zoo weinig kies keurig „Ja, het is geen wonder dat aller hande heeren haar het hof maken? Waar of jiiet? Ze is mooi, rtykeen goudvlschje „Baron Glusbeck uit Weenen geneert me niet cn de twee Amerikanen ook niet. En Feustell nog minder. Die ge bruikt ze maar zoo'n beetje ais loop jongen. Maar als ze het in haar hoofd haalt met een gewone -tuinknecht te tennissenDaar dank ik voor. Dat laat ik me niet doen, om met zulk ge zelschap samen te worden gebracht Zün stem beefde. „Maar Viktor, dat kan tooh niet? Zoo'n deftige vrouw. Het zal een grap van haar geweest zün, een van haar grillen". Viktor liep met groote stappen de kleine woonkamer op en neer, waar ze hem na de middagkoffie had geprobeerd vast te houden. Al heen en weer Icopend vertelde hü de heele geschiedenis, af en toe met zijn voet op de grond stam pend van opwinding. De vorige keer was Feustell een keer weggebleven en we hadden algesproken een mixed double te spelen. Toen zei ze: ze had al voor een plaatsvervanger gezorgd. Een jonge Engehchman was hot die buitengewoon speelde. Ze had voor de aardigheid af en toe wel eens een bal met hem geslagen. Maar vandaag had hü zich een uurtje vrygemaakt om voor Feustell in te vallen. Daar komt hü aar.!" En ze gaat den tuin in en stelt ons voor. Een Engelsöhman in tenniscostuum. heel correct. Een zekere Mr. Gabb. Hü had in Oxford gestudeerd en deed veel aan' landbouw- en tuin bouwkunde. Hü speelt schitterend. Ik raak met hem in gesprek. En ik moest hem telXens aankijken, want ik dacht, dat gezicht komt my zoo bekend voor. ik weet alleen niet waar ik hem eerder gezien heb. Dat zei ik later ook tegen mevrouw Rettberg. En ze -begint te lachen en zegt doodkalm: dat is toch de nieuwe knecht van juffrouw Lutz. en bü haar in den tuin was hü ook a! aan het werk geweest. U moet hem des avonds in de opera zien in smoking. Every inch a gentleman. Wat zegt u daarvan, Mama?" Het is niet de tuinknecht van Katchen maar haar verloofde" „Onzin Mama", zei Viktor bcos. „Wil ik je eens wat verteilen. Jongen", ze! mevrouw Troilo gedwongen lachend, „je bent zoo boes erom. omdat je in Je hart Jaloersch bent. Je denkt nog al- tüd aan die ellendige Katchen en kunt r.iet hebben dat ze uit Engeland een vriend heeft meegebracht". Een lange poos zweeg Viktor. Hü moest iets in zijn binnenste het zwijgen opleggen. „Hoe komt u er bij. Mama. Maar ik kan toch niet op voet van gelijkheid omgaan met een vent. die op het be volkingsregister als tuinknecht staat in geschreven en voor wie iedere week zegels geplakt worden?" „Och kom. hoe weet je dat?" „Ik heb geïnformeerd. Het geval heeft me toch geïnteresseerd. Eigenlijk alleen uit nieuwsgierigheid. Maar bovendien' ik wilde mevrouw Rettberg om zoo te zeggen officieel bewijzen hoe ontactvol ze -handelt". „En wat zegt ze er nu van?" „Ze lacht. Ze lacht altijd als men ernstig wordt. Ze vindt haar ruime op vattingen origineel en aardig. Haar „gentleman-arbeider" is een geliefd onderwerp van ha3r geworden. En ze vindt mij bekrompen, pedant, burger- lük, weet ik wrat al meer, omdat ik er aanstoot aan neem" „En speelt hij nu nog steeds mee? Neen toch. 's Morgens tennissen en 's middags graven en planten bü haar in den tuin? „Het werk is klaar Af en toe komt Katarina zelf of ze stuurt haar volon taire of de oude Reuss of een van de leerjongens. De Engelschman schijnt ze op het oogenblik niet in de kas te kun nen missen. Ze schünen daar buiten gewóón-geheimzinnige dingen te doen. Wentzel heeft verteld dat zoo een an- jerkast op de heele wereld nergens be staat". Mevrouw Troilo l&chte hoonend: ..Waar die oude Wentzel al niet door geïmpo neerd si! Maar van wat die zegt hoef je je niets aan te trekken. Die heeft altijd de partij van de famiLle Lutz opgeno men". „En die geschiedenis met die vuren", zei Viktor, terwy'l hü opgewonden zyn rondwandeling weer hervatte. „U weet wel, toen in Mei, daar ben ik nu ook achter, Een zekere juffrouw Stuchradt. die bij Katerina volontaire is, die heeft een keer met de Deensche gezelschaps juffrouw op den Amselberg getennist en daarbij allerlei gekletst. Katarina is een groote anjerkweekerü begonnen. Ja, stel u voor.en niet eens voor snübloemen. Die worden maar als bi;'-,aak verkocht. Het is haar voorna:- eljjk te doen cm kostbare noviteiten, die in Duitschlar.d neg niet gekweekt worden. En om te be ginnen v.il ze een paar eigen speciali teiten op de markt brengen. Dc eerste plantjes stonden juist buiten, toen het weer plotseling omsloeg en er nachtvorst kwam. toen in dien nacht in Mei. En verbreid u. ze zün den hee!en nacht buiten geweest, Grootvader cok, en heb ben kolenvuren laten branden, meer dan twintig. En 24 uur was Katarina niet uit dc kleeren geweest. Maar het had allemaal niets gegeven: de eene nieuwe bloem is verloren". Mevrouw Dora YTroilo maakte een af werend handgebaar. „Het draait toch op niets uit. Wü hebben het toch 00k ne- prebeerd. Het is veel beter en veiliger anderen experimenten voor Jc te laten maken „H-et ergert me alleen maar dat zü ze maken zal", viel hem uit zün mond. Op een keer gelukt haar het een of ander en dan is ze iemand van beteekenis". 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6