PP ROL fuiid BINNENLAND HET BRANDENDE TOLVRAAGSTUK. DE STRIJD TEGEN CHOLERA- EN TYPHUS-BACILLEN. DE OEFENINGEN VAN DE LICHTE BRIGADE. BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 SEPT. 1928 ZESDE BLAD Te Muiden, maar ook te Overschie. EEN CONSUL VAN DEN A. N. W. B. PLEIT VOOR „DADEN- VAN AUTOMOBILISTEN. De heer A. W. Zonneveld, consul van den A.N.W.B. schrijft aan de Tele graaf: ■Hoe men ook denken moge over de wijze, waarop de heer Flaris Vos een einde tracht te maken aan de tolkwestie te Muiden, waarover anderen reeds jaren en jaren redetwisten en schrij ven, hij heeft ons inderdaad een daad doen zien, een daad, die van verstrek kende beteekenis kan zijn in het belang van het vrije verkeer langs Nederlands wegen en alléén al door deze daad heeft hij aanspraak op de volle erkentelijkheid van de Nederlandsche weggebruikers, van allen die him cyns hebben te be talen bij het passeeren van de tolbrug te Muiden in het bijzonder. Doch wat baten erkentelijkheid en betuigingen van adhaesie, indien niet alle weggebruikers, automobilisten en wielrijders, zoowel als de voetgangers, want ook zij zyn in Muiden tolplichtig, zich eensgezind scharen achter den heer Flaris Vos om gemeenschappelijk en krachtdadig een einde te maken aan den tolplicht op een der voornaamste ver bindingswegen van de hoofdstad des lands, een obstakel, dat niet alléén uit den tijd is, doch welks handhaven naast rijwiel- en wegenbelasting op een rijks straatweg absurd is. Een groot deel van de schuld van wat ifhans te Muiden gebeurt en nog zal gebeuren want de strijd is pas begon nen rust zeer zeker op dat rustig en langzaam werkend apparaat, genaamd „Waterstaat", dat in de laatste jaren niet veel blijken van energie en activi teit heeft gegeven. (Ik denk hierbij aan opheffing van tollen, Merwedekanaal, Maaswerken, rivierbruggen, enz.) Indien dit departement uit zyn lethargie zou kunnen ontwaken en kort en bondig aan het Heemraadst:r te Muiden op draagt den tol al ..'.ar op te heffen, cp voorwaarde, dat de schadebepaling, resp. afkoop, zal geregeld worden bij nader op te maken staat, dan is de misère van de Muider-tolkwestie voor goed van de baan. Ook al zoude men bij Waterstaat hierbij misschien een fi- naciee'.e veer moeten laten. Doch alvorens dit departement op deze ®ctieve wijze de zaak aanpakt, zal er nog wel meer pressie, ook van Muiden zelf uitgeoefend moeten worden. En die pressie moet zeer zeker komen van alle weggebruikers, door een daad door te weigeren, indien zij Muiden pas seeren, zich daar nog langer te laten brandschatten-: Dus, „de daad". Of, zooals wijlen generaal Van Heutsz het zoo ken merkend zeide: „niet kletsen, maar ccen". Alléén dan, maar ook dan alléén, als men zich als één man schaart achter Floris Vos, zal men de overwinning op den Muidertol kunnen bevechten; een overwinning, die zonder twijfel zijn terugslag zal hebben op de overige tol len in Nederland. Maar dan moet men niet lauwhartig zijn en om moeilijkheden te voorkomen (een zeker Hollandsch verschijnsel van slappelingen) maar liever betalen. Men heeft om kracht aan deze actie bij te zetten slechts eendrachtig te weigeren en pertinent te weigeren, cck al trachten veldwachters of marechaussees ten on rechte tot betaling te intimideeren, eenig bedrag voor het passeeren van den tol te betalen. Indien dit gebeurt door allen d.w.z. door de honderden automibilisten, wiel rijders etc., welke, doorgloeid van dit beginsel, hardnekkig er voor gaan strij den, dan zal de daad van den heer Floris Vos niet te ver geef sch zijn, want in de macht van het aantal dat achter hem staat, zal liggen de kracht om te komen tot opheffing vanalle Neder landsche. tollen. Het is een schande voor de overheid, HET GESTOOK DER BELGEN. dat men een waterschapsbestuur in be scherming neemt, dat niet den wette- lijken weg wenscht te volgen om, door de wanbetalers gerechtelijk tot betalen te dwingen, een uitspraak in deze tolkwestie .2 krijgen, ja bovendien nog dit bestuur behulpzaam is, door tce te laten dat een bij rechterlijk vonnis afgekeurd dwang middel' (tolboom gesloten houden) thans bij de tal-inning gebruikt wordt! Laat ons hopen, dat in Muiden niet alléén de tol ten spoedigste wordt af geschaft, doch dat bovendien het recht in eere wordt hersteld. Het recht, dat van den Nederlandschen staatsburger bij de Muider tolboomen zoo deerlijk in de verdrukking is gekomen. DE HOUDING VAN GED.-STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Bij de bespreking van het recht van het Hoogheemraadschap cm te Muiden een tweeden tolboom aan te brengen, is gemeld, dat dit zou zyn geschied met toestemming van het provinciaal be stuur van Noord-Holland 't Handelsblad heeft naar aanleiding daarvan geïnformeerd en vernomen, dat Gedeputeerde Staten met dezen tweeden tolboom geen bemoeiënis hebben gehad, dus dat ook geen toestemming is ver leend. Deze boom is trouwens binnen de kom der gemeente geplaatst, zoodat de toestemming ervoor niet aan Ge deputeerde Staten behoefde te worden gevraagd Gdeputeerde Staten stellen zich ove rigens in dezen op het standpunt, dat de tolgaarder volkomen rechtens den tol boom sluit voor hen, die weigeren het vastgestelde tarief te betalen. In dien geest hebben zij zich ook tegenover het Hoogheemraadschap uitgesproken. Een beslissing is echter thans niet aan het bestuurscollege, maar aan den rech ter. DE TOL TE OVERSCHIE. Van den nieuwen weg aan den Rot- terdamschen rijweg naar Overschie. die Donderdag voor het verkeer is openge steld, werd Vrijdag al een druk gebruik gemaakt. Deze nieuwe weg maakt het niet mogelijk, den tol van Overschie te ver mijden. Om de afsluiting van den nieuwen weg naar Delfshaven, die het wel mogelijk zou maken, heeft de ge meente Rotterdam zich niet alleen ver genoegd met het plaatsen van een hek. doch bovendien de reeds hieuw aange brachte bestrating over een groot deel opgebroken. Het hek loopt over de ge- heele breedte van den weg, daar, waar geen klinkers het wegdek verharden. Aan het einde van den weg naar Delfshaven is men nog aan het werk met het plaatsen der tramrails. Naar de aanne mer aan de Telegraaf mededeelde, denkt men Zaterdag 22 dezer daarmede ge reed te zijn. Of de weg dan geopend wordt, kon men nog niet mededeelen. Wel vernam het blad, dat er sprake van is, den tol alsdan te verplaatsen ter hoogte waar de nieuwe weg en de Rotterdamsche rijweg elkaar ontmoeten, doch de gemeente Overschie zal zich op juridischen grond tegen een eventueele overplaatsing verzetten. Vrijdag was men aan. den tol van Overschie aan het werk. De fundamenten, waarin de tol boomen rusten, werden uitgegraven en extra versterkt. Sinds de gebeurtenissen te Muiden moet het vaker dan anders zijn voorgekomen, dat automobilisten met een stevig vaartje den tol passeerden, zonder bet verschuldigde tolgeld te voldoen. Vroe ger kwam dit slechts sporadisch voor; thans gebeurt het herhaaldelijk. Incidenten hebben zich tot nu toe echter nog niet voorgedaan. WAT PIERRE NOTHOMB SCHREEF. Jhr. Beelaerts van Blokland heeft zich dit jaar in de Septembervergaae- ring van den Volkenbond opgeworpen als paladijn der verdrukte minderheden. De heer G. Nypels schrijft in het Al gemeen Handelsblad o.a.: De Nederlander meene nu vooral niet te gauw, dat men dat in het bijzonder de meest geïnteresseerde, de diplo maat, die zelf thuis met lastige of com- promitteerende minderhedernquaesties opgescheept zit denken of zeggen zal: „hy heeft makkelijk praten; bij hem zijn er geen minderheden!" Daarvan zijn wij namelijk wel over tuigd. maar in het buitenland is men dat minder. Zelfs veel minder dan men bij ons schijnt te gelooven. Dezen zomer nog gaf een veel gelezen dagblad van Zuid-Frankrijk, „LHxpress du Midi", een groot interview van Henri Paul met den Belgischen leider der na tionalisten, Pierre Nothomb, waaruit ik volgende vraag en antwoord aanhaal; „Bestaat er geen quaestie van Maastricht, die u scheidt van uw Noorderburen? Ja. Er is geen quaestie van Lim burg, waarvan de hoofdstad Maastricht is. Men weet niet genoeg, dat deze Hollandsche enclave, die een soort zak vormt België in, langs de Duitsche grens. Belgisch is, dat Hollanders verfoeit en dat deze haar in bezit houden zonder eenig juri disch of historisch recht. Voor de veiligheid van België en ook het moet gezegd worden van Frankrijk moet Limburg ons worden teruggegeven. Dat is een strategische noodzakelijkheid: door deze strook, die op een plaats ternauwernood ze ven kilometer breed is. zijn te terug trekkende Duitschers in 1918 gepas seerd; zij passeerden er in 1914 als de tegenstand van Luik enkele uren lun ger geduurd had. Zullen ze er den een of anderen dag niet weer passeeren? SLUITINGSUUR VAN WINKELS OP ZONDAG. BEZWAREN DER NED. ISR. GEMEENTE. Het Kerkbestuur der Ned. Israëlietische gemeente te 's Gravenhage heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht in verband met het bi] de Kamer aanhan gige wetsontwerp tot regeling der win kelsluiting. Opgemerkt wordt, dat, wat den Israëlietischen winkelier betreft, het ontwerp niet aansluit bij hetgeen reeds bij de verschillende gemeentelijks ver ordeningen geregeld was, doch dat te zijnen opzichte verscheidene nova wor den ingevoerd, die echter zoowel in economisch als in godsdienstig opzicht veel en veel zwaarder eischen aan hem stellen, dan voorheen 't geval was. Voorop wordt gesteld, dat bij de Is raëlieten, wien artikel 5 van het ont werp practisch aangaat, niet de minste instemming wordt aangetroffen met de voorgestelde beperkingen van hun win- keiarbeid, doch dat zij integendeel ten sterkste tegen dit ontwerp gekant zijn. Door dit ontwerp wordt het aantal uren waarop de Israëlietische winkelier zijn winkel productief kan maken, veel ge ringer dan voorheen en zoo zal het ont werp er slechts toe kunnen bijdragen, dat de strijd om het bestaan voor den Israëlietischen winkelier nog onhoud baarder wordt. Het kerkbestuur verzoekt de Kamer dan ook het daarheen te leiden, dat het sluitingsuur op Zondag van winkels als bedeeld bij artikel 5 van het ontwerp zonder uitzondering wordt vastgesteld op des namiddags acht uur. EEN ONGELUK TE ROTTERDAM. Stelling omgevallen. TWEE ARBEIDERS GEWOND. Op het Mathenesserplein te Rotter dam xs Vrijdagmorgen een groote stelling van een bouwwerk over een lengte van zestien meter ingestort, bij welk onge val twee arbeiders zyn gewond. Ter hoogte van de tweede étage was men op het middengedeelte bezig een hard- steenen afsluiting te voegen. Een der zware steenen was juist op zijn plaats gelegd teen de arbeider v. d. Woude er per ongeluk tegen aan schopte. Het broksteen viel tegen de stelling, die eerst begon te trillen, daarna langzaam ging draaien en naar beneden stortte. Er bevonden zich toen zoo meldt de Tele- Strategische noodzakelijkheid, zeide ik. Ook economisch noodzakelijk. Het kanaal LuikAntwerpen, uitweg voor het rijke Luikerbekken, doorsnijdt he» Nederlandsch gebied gedurende en kele kilometers te Maastricht, Douane-dammen, allerhande moei lijkheden. En het zyn niet slechts Luik en Antwerpen, eindpunten van het kanaal, die er onder lijden, hev is het gansche Kempenland, welks heele kanalensysteem van dit kanaal afhangt. Het zoogenaamd Hollandsche Lim burg is zuiver Belgisch. De inwoners willen het officieel wezen. En wij wil len het ook." Met dergelijke enormiteiten, leugens en overdrijvingen bewerkt zoo ver volgt het Alg. Handelsblad men d» buitenlandsche publieke opinie; en men onderschatte zooiets nu niet „omdat immers toch iedereen weet wie en wat die Pierre Nothomb is", want in dit ar tikel werd er over „den onbetwist en leider van de Belgische jeugd" met zeer veel lof en bewondering geschreven; Nothomb heeft ook in hooge kringen van zei eigen land (bijvoorbeeld hof_ en legerleiding) en van het buitenland meer invloed en relaties dan men bi] ons denkt: toen hij een tijd geleden huwde, was een minister van staat een zijner getuigen; en toen hij op zijn hu welijksreis weer eens een lang onder houd gehad had met Mussolini, ver leende deze hem het commandeurs kruis van de kroonorde van Italië. In afwachting, dat onze diplomaten eens ingezien zullen hebben, dat „lastige" pers niet slechts voor hen een bron van ergernis is en zoo nu dan een niet te versmaden middel voor reclame maar ook een zeer bruik baar en machtig aanvals- en verdedi gingswapen. dat men ongestraft niet slechts den tegenstander kan laten hanteeren, moesten ze er alvast voo; zorgen, dat noch Pierre Nothomb voor zijn annexionistische oogmerken, noch al de anderen in België en Frankrijk, die bij een eoede scheepvaart belang hebben, die economische noodzakelijk heid kunnen blijven uitspelen tegen het Nederlandsch blijven van Maastricht. graaf vier arbeiders op de stelling. Zij die hei dichtst bi; de stelling waren kon den zich gemakkelijk redden. De eerste stapte eenvoudig de tweede étage bin nen. de tweede wist de hardsteenen lijst te grijpen en zich daaraan op te hijschen dcch de 62-jarige P. Scholten en de 19- jarige J. de Bruin werden meegesleurd. Schol ten heeft het linker onderbeen ge breken, bekwam een hoofdwonde en een ernstige inwendige kneuzing. In em- stigen toestand is hij opgenomen In het ziekenhuis aan den CcoJringel. J. de Bruin is er beter afgekomen. Deze heeft de rechter enkei gebroken. Ook hij is in het ziekenhuis aan den Cool- singe! opgenomen. De bouwpolitie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Gebleken is, dat men met een grove nalatigheid van de zijde der arbeiders heeft te maken, die verzuimd hadden ean de stelling zwiepingen te maken, ten gevolge waar van deze niet stevig genoeg was. HET KASTEEL HOENSBROEK. RESTAURATIE KOST 150.000. In de vergadering van den raad der gemeente Hoensbroek werden om. be sproken de bezwaren welke Ged. Staten van Limburg hadden gemaakt tegen een besluit, in de vorige vergadering geno men, waarbij aan de stichting „Ave Rex Ohristee" ten behoeve van de restau ratie van het kasteel Hoensbrcek een subsidie was verleend van f 30.000. Bij de discussies bleek dat de restauratie van het kasteel f 150.000 zou kosten. Behalve het gemeentelijk subsidie ver wacht de stichting dat het rijk een bijdrage zal geven van f 80 a f 90.000 in de restauratiekosten. De gemeenteraad van Hoensbroek bleef bij het eens inge nomen standpunt, dat de f 30.000 zonder bijzondere voorwaarden moeten worden verleend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. 0 d dooi<n van 30-60 tn 90 ct, Tub* S0cl. I Bij Apoih. en Drojuitn I Onhygiënische toestanden. DOODT DE VLIEGEN J Te Deersum, in Friesland, zijn dezer dagen eenige gevallen ran typhus ge- 1 constateerd. De hoofdinspecteur van Volksgezondheid te Groningen vond in een en ander aanleiding, om een be zoek te brengen aan dit dorp. En hij tref daar bij zijn rondgang toestanden aan, welke blijkens mededeeüngen in het ,.N. v. F.", nu niet bepaald hygië nisch kunnen heeten. Deersum heeft een z.g. haven, een stilstaand water, waarin uitmonden twee rioolbuizen, en een afvoerpijp van een urinoir; vlak bij deze uitmondingen is een waterstoepHet zelfde vuile vieze water van deze z.g. haven maakt deel uit van de breede sloot rondom de pas torie der N- H. Gemeente; achter deze pastorie, weer vlak bij de uitmonding van rioolbuizen, zag de hoofdinspecteur tot zijn ontsteltenis alweer waterstoe- pen! Verder werd de aandacht getrokken door de aanwezigheid van een grooten fa-scaliënput vlak by de woning van een werkmansgezin welke put in ver band staat met een sloot. Melding wordt gemaakt van een één kamerwoning, ergens in een steegje van Deersum. Hier wordt onder het houten beschot van een dak een ernstige typhus patiënt verpleegd, terwyi beneden een bedlegerige, bejaarde vader, een vrouw en een 10-jarig meisje verbiyven! Er wordt nu leidingwater uit Rauwerd aangevoerd, om zoo enkele gezinnen te helpen. We willen niet zeggen, aldus de be richtgever, dat Deersum erger tosstan den te aanschouwen geeft dan andere dorpen. Maar hier, waar wy in het bes te. vruchtbaarste deel van Friesland zyn: waar, zooals wederom de hoofdinspec teur van Volksgezondheid zeide, zooveel getuigt, van weelde en welvaart, hier treffen toch sommige tosstanden mis schien nog meer dan in het arme deel van Schoterland. Zooals we reeds berichtten, heeft zich te Rotterdam in een gezin in de Slaoht- huisstraat een geval van vergiftiging voorgedaan, waarbij een zestal psrsonen door het gebruik van soep vergiftigd werden. Een jongetje van 5 jaar viel als slachtoffer. Wie waxen hier de bacteriën-overbren gers. Ket is te verwonderen, dat deze vraag in onzen tyd gesteld moet wor den. doch hc-t is een feit. dat nog te velen daarop geen juist antwoord weten te geven, aldus schrijft het „Centrum" en vervolgt aldus: Tot deze laatsten richten wy dan nog eens het reeds taliooze malen herhaalde „Doodt de vliegen", want zU zijn de schuldigen. Wij hebben hieromtrent ons licht nog eens opgestoken by een arts, die een speciale studie van bacteriolo gie heeft gemaakt. Om onze lezers een juist beeld van het dreigend gevaar te geven wist hij niet beter te doen. dan in korte trekken de anatomie en de ont wikkeling van de vlieg te bespreken. Nu weet iedereen, dat een vlieg be halve kop en romp ook pooten heeft. Het zyn deze laatste, welke de bacte riën bevatten, die in grooten getale op uw voedsel worden overgebracht. Wan neer men de poot van een vlieg door een sterk vergrootend glas bezit, ontwaart men ongeveer vorm en grootte van een ongepelde gamaal. Duidelijk onderschei den zich dan de drie deelen: bovenbeen, onderbeen en voet. De voet bestaat uit vyf geleidingen, waarvan het onderste gelid twee klau wen en twee zg. zuignappen bezit. Aan de oppervlakte van deze zuignappen treft men talrijke (pijn- 1000) kliertjes aan, welke een kleverige stof afscheiden. Nu is het ook duideïyk, waarom een vlieg met het grootste gemak steile en hoe glad ook. gepdlyste voorwerpen be klimmen kan, waarop zy zich al plak kende voortbeweegt. De oppervlakte de zer zuignappen nu kan duizenden bac teriën herbergen. Als voorbeeld geven wy' 1 zuignap met 0.0093 vier. m.M. op pervlakte. Deze laatste is voor een bacil O.ÖOOOG22, zoodat iedere poot dus 2 maal 9300 bacillen dragen kan. Wy kunnen derhalve een vlieg ver gel yken met een vliegmachine van reus achtige afmetingen, bemand met tal rijke bataljons vyandeiyke legers, die uiterst strydlusiig zijn. Evenals de vlin der, ondergaat de vlieg vier gedaante verwisselingen, voordat zy tot volkomen ontwikkeling komt, nl. liet ei, de larve, de pop en het volwassen insect. Moeder vlieg legt haar eitjes gewooniyk in hoop jes van 120 a 140 stuks, by voorkeur op uitwerpselen van mensch of dier en bU gebrek aan deze op vochtige plaatsen of kleedingstukken, b.v. hemden of ander ondergosw. Deze leveren een zeer ge- schikten vochtigheidsgraad op voor de larven, welke er na enkele dagen uit voortkomen. Vleeschvliegen, welke don kerblauw tot groen gekleurd zyn, leg gen haar eieren by voorkeur op vleesch. Niemand zal zoo dom zyn om te geloo- ven, dat het groote aantal vliegen, dat hy soms in zijn kameraantreft. ook daar geboren werd. Natuurlijk komen die uit een of andere substantie, zooals boven aangegeven, in de buurt. Weliswaar vliegt een vlieg gewooniyk niet verder aan 500 M. doch zy houdt ook van rei zen in alle mogelijke vervoermiddelen. Onder gunstige omstandigheden legt de moeder-vlieg verschillende malen eieren (10 a 140 per keer). Alvorens zy sterft, heeft zij dus talrijke nakomelingen; werden deze met rust gelaten, dan Is het te voorzien dat door een vlieg na slechts vyf generaties twee milliard in secten tot ontwikkeling koaien. Natuur- ïyk komt een groot getal larven niet tot ontwikkeling, dcordat oorspronkeiyk gunstige factoren verdwynen, b.v. door een regenbui kunnen alle larven ver drinken. enz. D? '.•ajaarsvliegcn. dus die welke w!j in de komende dagen aantref fen. leggen thans de eieren, welke in het voorjaar tot ontwikkeling zullen komen. Rechtstreeks dcc; de.huisvlieg ons geen kwaad; zij bezit een'te zachte slurf om daarmede onze huid te kunnen doorbo ren. Daarentegen strijkt ze gaarne neer op alles wat onrein en bedorven is, dus met bacteriën besmet om even daarna onze huiskamer of keuken binnen te vliegen en taliooze bacteriën op ons voedsel over te brengen. Dat hierdoor ziekten kunnen ontstaan is buiten kyf, en het Rotterdamsche geval herinnert er ons wederom aan. dat de vlieg toch heusch zoo onschuldig niet is als som migen wel meenen. In epidemie-tijden is de vlieg het meest geschikte voertuig voor cholera, typhus en para typhus- bacillen. Het is derhalve niets buitensporigs, wanneer men van zyn winkelier, bak ker, kruider.hr of banketbakker elacht, dat hy zyn waar tegen vliegen beschermt door afdekking, b.v. n-.et mica glaspapter. Komen vliegen in grooten getale voor b.v. op mesthoopen dan is de bcricting der mest door middel van petroleum en het steeds keeren der mesthoopen een geschikt middel om de zich daarin be vindende larven te dood en. DE LICHTE TROEPEN KOMEN IN LIMBURG AAN. (Van een eigen correspondent). 13 September. Het was nog flink donker toer. heden morgen de huzaren uit Den Haag. Amersfoort en Deventer zich gereed maakten, om per trein naar Limburg to worden vervoerd. Het le regiment hu zaren werd i-c Venlo ontladen. Welk een drukte arn het station aldaar, toen de extra-treinen aankwamen en het ontla den van de paarden en voertuigen be gon! De bewoners van Vcnlo konden hun hart nog eens ophalen aan dit mi litaire schouwspel en velen zullen met weemoed hebben teruggedacht aan den tyd. dat Venlo cok nog zyn huzaren in l.rt garnizoen had. De vreugde Sn Venlo w?s echter van korten duur: het regi ment moest heden nog verder en wel rr.areheerend nr.r.r Roermond e.o. Er was dus niet veel tyd om lang rcr.d te z'en: voorwaarts ging het. stiel naar het Zui- QO*> mot de trompetters aan het hoofd. -*imiddels arriveerde hot lie regiment huzaren in Roermond, gedeeltelijk per trein (uit Den Har.gi, gedcelteiyk in twee marschdagen langs den weg ko mend (uit BredaV Het half regiment in Breda werd te Wessem, nabij liet pont-veer over de Maas gezet. Wy willen over dezen over tocht nog even het volgende noemen, omdat dit een aardig schouwspel ople verde. waarop de Ponton- en Pionier- «afdeel itrg hier zulk een flink werk le verde. Twee vlotten waren gemaakt, elk van 4 halve pontons. Op elk pontonvlot konden 5 paarden met geleiders worden vervoerd. De paarden stonden telkens gedekt opgesteld, gereed. Snel laden, kalm overroeien onder commando van een genie-officier en snel ontladen volg den elkaar regelmatig op. Af en toe moest de overtocht even worden onder broken. Want deze moest niet gezien worden door de vliegers. d!e trachtten waar te nemen. Een luchtwachtpost op cler. toren van Maasbracht kon de na dering van vliegers melden, seinde dit met de seinlamp naar het vlot en dit zette zyn werk dan direct stil! Eenige kilometers verder kwam dan. weder na seinverbinding. een schyn-overtocht in werking, bedoeld om de aandacht van de vliegers op een. dus verkeerd, punt te trekken! Aardig bedacht, vlot uitge voerd en- onder goede leiding was 't een interessant schouwspel voor het in grooten getale aanwezige publiek. Of de „truc" gelukt is. zullen de berichten van de waarnemers nog moeten uitmaken. In ieder geval werd peen „luchtaanval" ge daan. Het was schitterend weder ge worden, r.a een Ietwat mistig berin van den dag. Natuuriyk werd er veel ge kiekt: zoowel door persfotografen als door amateurs. Aan weerszyden van de Maas waren mitrailleurs opgesteld, gedekt natuurlijk, om eventueel vuur te kunnen aangeven regen aanvallende vliegtuigen, zy be hoefden n5et op te treden. Het regiment wielryders had dc goed koopste wyzc van reizen kunnen nemen. Van "s-Hertcgenbosch uit werd Ui één marschdag het oefeningstorrein per rij wiel bereikt. We zagen achtereenvolgens de vier bataljon, in Limburg aankomen. Eerst het bataljon, dat morgen bij de Zuide lijke party zal zUn ingedeeld, en dus het verste weg moest; daarna de bataljons voor Linne. St. Odilienberg en Roer mond. De huzaren mogen dan wel s-.< eda overal gaarne gezien worden, het bleek ons toch cok. dat de wielrijders een ge liefd onderdeel van onze weermacht vormen. Overal een harcelyk out..aal, natuurlijk direct na aankomst veel pu bliek. genietend van lie: vlotte korps. Het is dan ook een aardig gezicht, zoo wel de werkelijke wielrydersafdeelingen. als hun „aanhang", in den vorm van de mltrailleurspeletons op de snorrende motoren, of de motorordonnansen, die af en aan ryden. Verder de automobielen voor het me devoeren van de proviand, munitie enz. En niet te vergeten de immer dampen de keuken-automobielen, d'-e vooral voor de jeugd steeds een groote attractie blij ken te zUn. Voorts zagen we nog het korps rijdende artillerie dat in venchri- lende groepen den tocht van Arnhem uit langs den weg had gemaakt, gedeelte lijk in 2. gedeeltelijk in 3 marscha::::en. De rydende batterijen met hunne, met C paarcUn bespannen kanonnen, maken een eenigszlns ouderwetschere maar daarom toch niet minder flinke in druk dan de moto:batterijen waarvan de vuurmonden getrokken worden door tractors, of gedeeltelijk op groote platte vervcerautomobiclen worden vervoerd. Ook hier veer veel „aanhang" van torryders, personen- en vrachtautomo bielen. We konden nog hier en daar een kykje nemen in enkele kantonnen.', n- ten en zagen overal de gewone drukte na aankomst van den troep. Het afpak ken van de paarden en rijwielen het uitreiken van de inkwartlcringsbiljetten en het zot ken naar de kwartieren. Overal hulp van de gastvryc bewoners, maar het zy met eere gezegd ook overalt de eerste zorg is voor de paar den. de motoren en de rywiel.n. Over een half uurtje is dit geschied, dan zorgt de huzaar, de wielrijder of de chauffeur pas voor zich zelf! Het is gedeelteiyk de werkelijke „zorg", misschien ook een beetje eigen belang. Want morgen meet het paard, rijwiel of de auto of motor weer zUn diensten aan den berijder bc- wijzendan heeft hij het nuttig effect van zyn half uurtje poetsen! Luxor Theater. In dit theater wordt deze week een film als hoofdnummer afgedraaid, die uitmuntend van inhoud is en gespeeld wordt op een manier boven de kritiek verheven. Vooral de vertolkers van de rollen als Bibi Rl en Zelie spelen uitste kend en zeer natuuriyk. De inhoud is in het kort deze: In den Oceaan ligt een eiland wear de overtollige inhoud der gevangenissen wordt heengebracht. Een van die ongelukkige» heeft gratie ge kregen en ontvangt zyn ontslagbriefje Hy wil echter het meisje zyner keuze met zich meenemen. Dit meisje is. hoe wel op het eiland by haar tante wonen de. wel de doohter van een gevangene, maar zy mag gaan waarheen zy wil. De Nou, een tot levenslang veroordeelde gevangene, vervult de functie van beul, is aangesteld als beambte en behoeft geen gevangeniskleren te dragen. D~~ man verloor bij zyn veroordeeltr~ zUn heel jong zoontje uit het oog. dat r un zóó verbitterde dat hy een ware ver schrikking voor de andere gevangenen is. Deze man wil ook met Zelie trouwen, maar zy wil Bibl Rl. De Jonge man be gaat een overtreding, waarop gevange nisstraf staat,. De Nou heeft dit. gezien en wil hom aanklagen, irrrr Zelle za. hem redden door met. den veel ouderen man te trouwen Bibl Ri doet alles om haar daarvan af te houden en stelt haar onder de hoede van een paar religieu- sen. onder wier gelelde zi) met de vol gende boot zal vertrekken. Als de afge zant van De Nou verschijnt ontstaat een gevecht, waarin Bibi Ri hem doodsteekt. De tante van Zelie ontdekt het roodc teeken aan den hals ran Bibi Ri en zy weet nu dat hU de zoon van De Nou is. waar deze nog altijd naar zocht. De va der weet dit niet. heeft het gevecht ge zien. De zoon wordt gevangen genomen en nadat De Nor. do valbijl heeft laten vallen komt hij tot de ontdekking dot hy zyn zoon onthoofd heeft.. Maar nu is het te laat. Deze film met zyn sterk sprekenden inhoud wordt uitmuntend vertolkt. Voorts draaien er nog twee komische flhns. waarom dikwyis van harte ge lachen wordt. Als gewooniyk is de Pa thé Revue en het Luxor Nieuws goed verzorgd en noemen we van het eerste de hygiëni sche m eikery en de natuurgezlohten uit Frankrijk en ook het laatste bevat weer veel actueels. Rest ons neg te vermelden dat de mu ziek vooral by het lxcofdnummer zeer toepass ?lyk is. Liefhebbers ran sterke spelmomenten brengen d-tze week een bezoek aan Luxor men zal er geen spUt van hebben. Standaard-Theater. „De juf frouw van dc Telefoon" en Br od way-nachten". Na het gcbruikeiyke muzieknummer- tje, dat we niet gaarne zouden missen, krygen we in het Standaard-Theater Lu dc Kleine Houtstraat eerst kijkjes van de voornaamste gebeurtenissen in dc laatste dagen. Zoo zien we o.a. de zeer interessante oefeningen van dc Bcrüjn- sche brandweer. Na dc kroning van den nieuwen koning van Albanië te hebben bijgewoond maken we plotseling een spronc naar Japan, om daar kerkelijke gebruiken gade te slaan. Tenslotte kry gen de bezoekers de geweldige snolheid van Amerikaansche raccbooten te aan schouwen. Vervolgens draait een alleraardigst teekcnfilmpje, getiteld ,.Dc Dronken- lap." Het eerste hoofdnummer heet „De Juf frouw van de telefoon". Het is een amu sante Ufa-comedic. die het publick zeven acten lang bezig houdt. Vele humoristi sche. maar ook ernstige verwikkelingen leiden naar liet gelukkige einde, want.... ze krijgen elkaar! Een afloop, waartoe een oude huisknecht niet weinig bij draagt. Een werkelijk buitengewoon numwr is het optreden van Molé's marionetten. Het personeel van dit theater bestaat uit een groot aantal groote en goed afge werkte poppen. Dc buitengewone vaar digheid, waarmee deze peppen vertoond worden, dwingt ieders bewondering af. Het li.1kt dikwyis of men in een k:etne afzonderdiyke wereld verplaatst is. Na de pauze komt het tweede hoofd nummer, getiteld „Brodway-nachten". Een eenigszins onwaarschijniyke ge schiedenis. die echter aanleiding geeft tot sterk speL Zeer mooie tafercelen ko men in deze film voor. Zoo zUn by voor beeld de opnemingen uit een New-York- schc revue van een buitengewone pracht. Alles by elkaar een heel aantrekkelijk programma, dat waard Is gezien te wor den. Cinema-Palace. Walzcrlraum. In de Cinema gaat deze werft nog eens de film Walzertraum die daar onlanrrs werd gegeven en toen zooveel succes had, mede door hot uitstekend ver borgde muz.kalc gedeelte. Zeker zal het succes in de komende dagen niet minder zyn. Rembrandt Theater. Voor wie dezer dagen aan zwartgallig heid. humeurigheid, ontstemdheid, over vermoeidheid of een dergelijke onaan gename ziekte mocht ïyden. heeft Rem brandt Theater deze weck een uitste kende remedie in den vorm van de film ..De Cohens en Kelly's Sn Pary.s". Met George Sidney iris Cohen en J. Farrril Macdonald als Kelly is hot succes van deze film, die bovendien by zonder gees tig is en vol grappige vondsten, verze kerd. De lotgevallen van deze twee com pagnons, die elkaar voortdurend in het vaarwater zitten en ten slotte hopen tc eindigen als grootvaders van dezelfde kleinkinderen, bereiken In Pnrys het tcp. punt van zotheid. In het typisch Fransch nachtcafé vervallen ze van het. eens avontuur in het andere. Ze zyn nog met bekomen van den eer.en schrik of Iets n'J ders roept weer hun aandacht en be langstelling. Het komt zelfs zoo ver met hen. dat ze worden uitgedaagd tot een duel. Juist als het bloedige ernst dreigt te worden, brengt een vliegmachine, waarin hun beide eegaas zich bevinden, uitkomst en kunnen zij zich redden op de vleugels der machine. Na een laatste ruzietje over den naam van het eerste kleinkind, wordt voor zoolang als het duurt, de vrede tusschen beïde com pagnons weer geteckend en gaar. ze vol daan naar huis, evenals dc getuigen ven hun avonturen, die nog de lachtlnte'i.ig in hun oogen hebber.. Het overige eicel van het programma boeide en amufecr- de, terwijl het Variété-nummer ..Mau rice en May"' veel waordecring had by de aanwezigen. Een ongekend staaltje van durf en behendigheid is de ralro mortale op de fiets over dc tafel li ren. Men hield de adem in van spanning. Een extra woord van lof voor hc: zzzr goede orkest.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 19