H. D. VERTELLINGEN BEURSKRQNIEK Itoot $iano*ë yiammende Katchen FLITSEN FEUILLETON. HA ART EM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 SEPT. 1928 EEN REUZENWERK. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden j De roman van een ander. uit het EngeLsch door E. TEMPLE THURSTON Het Is niet altijd je eigen roman die liet interessantst is. Je ei«en roman ls dikwijls een sombere geschiede nis. waarin leehj- ke dingen zijn ge beurd en dan is het beter om naar Iemand anders te kijken. Iemand an ders zal altijd iets In zijn leven hebben dat het voor jcaelr waard maakt om te leven. Als Je de kunst maar leert verstaan om te zien. dan zul je overal kleur kunnen vinden. Dat is de kleur van het romantische. Het is romantisch als je de blauwe en de paarse tint verweg in de heuvels kunt zien, en het is romantisch als Ju- hot diepe violet ziet in den schaduw onder de boomen. Dat alles is romantisch. Juist omdat als Je die verre heuvels beklimt, ze groen blijken te zijn en ook onder de scha duw van de boom-en wordt het diezelfde tint. Maar cr zijn evengoed kleuren in ons leven en al is het nu niet juist in ons eigen, dan toch in dat van iemand anders. Het is niet allemaal zoo duister als het lijkt wanneer .ie er een glimp van ziet. Persoonlijk voel ik heel veel voor iemand anders Als het niet voor iemand anders was denk ik niet dat ik door zou kunnen leven Want 'altijd als alles zich tegen my keert, als ik mijn somberen dag heb en als er alleen maar een duister voor uitzicht ls en het blauwe verschiet is verzonken in grijs dan ga ik naar iemand anders Maar ik ben geen meester in die kunst. Er zijn er maar weinig onder ons die dat zijn. Soms vind ik het heel lastig om mijzelf absoluut weg te cijferen. Het is eon feit dat het een moeililk ding is om te doen. Ik beleerde eens bijnia een aardig klein romannetje, maar raakte er halverwege uit. Ik raakte eruit omdat ik het voor mijzelf verknoeide. De Iemand anders werkte In een A. B. C. shop. Een klein menschje was zij om te zien met een wit gezichtje en een aardig mondje, waarvan je wist dat het koel zou a-.nvoelen als je het beroerde. Dc lippen van een vrouw zijn als de rozeb'.aadjes. Het is eert te veel gebruikt beeld, maar het blijft er even waar om. De lippen van iedere vrouw zijn zoo. maar van sommigen zijn het roze- blaadjes in den vroegen morgen, voordat de zon ze nog heeft gewarmd van onderen in de zware loome warmte van den dag. en tenslotte ziln er als verdor de blaadjes, wanneer de zomer voorbij is. Aan diegenen denk ik liever niet. In ieder geval waren de hare als die van een vroegen morgen, zoo vroeg zelfs dat ze nog koel waren van den dauw Als in een fluistering bediende ze mü, ik weet het niet anders te beschrijven. Haar voetjes fluisterden, haar rakjes Jluisterden en zijzelf fluisterde: ..Wat wenscht u?" Ja. zij bediende mil heusch in een fluistering. Soms praatte ik met haar, vroeg ik haar of ze zich goed voeade. dien dag en wanneer ze haar vacantic zou nemen ormoozele vragen die ik alleen maar stelde om haar in het ge sprek te halen en in de lust. om haar roman te ontdekken. „Ik wou graag dat je mij eens een photo gaf van jezelf", zei ik op zeke ren dag brutaalweg. De kop en schotel die zil droeg vielen haast op den vloer. Ik had nog nooit zoo'n stoutmoedige opmerking gewaagd. Zij was or heelemaal niet od verdacht, ..Eén keer heb ik er een laten maken", zei ze, met plotselinge vertrouwelijkheid over hot tafeltje leunende „In mijn avondjurk was het Maar Ik heb er nu geen afdrukken meer van. Ik heo de laatste naar tante best mud. toen oom stierf. „Hielp haar dat om haar verlies te verzachten?" Het was een onzinnige vraag. Het kwam ook omdat ik zelf in gedachten was. dat oogenblik. Ik wild 2 dat ze mU grappig zou vinden. Maar daar slaagde ik niet. in. Haar groote blauwe oogen staarden mil aan en zij fluisterde: „Tante stierf twee weken later". Zie Je, zij was veel grappiger dan ik. Ik had nooit iets humoristlsclier kun nen bedanken dan dat al "had ik het ccn jaar lang geprobeerd! „Nu. wil je er nog een laten maken?" vroeg ik ernstig. „Als ik als ik het betaal?" Zij hield even haar adem in van ver rassing. Toen sloeg ze haar handen in elkaar. „Oh, wat zou dat dol zijn", riep ze uit, 200 luid, dat het nu niet noodig was om over de tafel te leunen, „Dan kun je er één aan mij geven", zed ik verder, „en jij geeft cr één aan hem". Ik wachtte om te hooren wat ze zou zeggen. Zij fronste haar wenkbrauwen. „Hoe wist u het?" fluisterde zy. „Ik kan zijn beeld in Jouw oogen zien", zei ik, „en ik wil graag alles van hem weten". „Nu kan ik niets vertel len", antwoordde zU met een angstige blik over haar schouder. Ze leek net een muis. bevreesd naar boven glurend van achter een stukje cake Ja cn wat voor een stukje cake! Zij wilde mij nu Juist zoo dolgraag van alles vertellen. „Wanneer vertel je het mij dan?" drong ik aan. „Ik weet het heusch niet". „Wat doe je den volgenden Zondag?" „Dan gaan wij met ons tweeën naar Epplng." „Ah en den Zondag daar na?" „Hij werkt om den anderen Zon dag". „Dus je bent den volgenden Zon dag vrU?" „Ja". „Dan gaan wy naar New Gardens Het heele bosch is nu opengesteld voor hot publiek. En als dan Je oogen stalen van de blue bells, dan kun je my alles over hem vertellen. Ver geet het niet om drie uur Charing Cross Underground. Zondag over een weck. Vertel hem dat je gaat. laat het geen geheim voor hem blijven. Ik zal hem mijn portret zenden als hii vil we ten wat voor iemand ik ben En als je mijn bord opruimt zal je iets vinden voor den fotograaf, dat hem plezier zal doen. Dus om drie uur bij Charing Cross!" Nu, hier zat wel kleur in Maar het was al weer te veel van het goede. Het liep Immers mis doordat ik het voor mij zelf verknoeide Ei- zyn weinig Zondagen waarnaar ik meer verlangd heb don naar deze. Maar er zijn er ook weinig waarop ik terug zie met meer spijrt en schaamte. Om vyf minuten voor drrieën was ik' er. Ik kon 'de bleu bells al zien. Tusschen ze in kon ik het fluisterende stemmetje hooren van die kleine muis die aan één stuk door vertelde over hem. waar en wanneer ze zouden trouwen en waar ze ergens zouden gaan wonen. En toen toen zag ik haar aankomen dcor Vil- liers Street. En zij was heelemaal geen muis meer. zy zag er uit als een pape gaai. Het fijne witte gezichtje en het as blonde haar werden geheel bedekt door een hel-rood-paars gekleurden hoed, opgemaakt met hel roodpaarse veeren. Het was- daverend, overweldi gend. Dt kleur alleen vulde de heele straat. Het tókte opmerkingen uit van klei ne Jongens. Het kreeg tenvoltó waar het om vroeg en het vroeg op zulk een krachtigen toon dat de jongens uit alle macht hun opmerkingen moesten uit schreeuwen om gehoord te worden. Ik dacht er aan midden tusschen de blue bells, en ik voelde lust om weg te loo- pen. En zij zij droeg haar hoed met den trots van Cleopatra. Het was haar beste hoed En er zijn niet veel dingen waai een vrouw trot- scherr op ls. Maar toen kwam het oogenblik dat ik het bedierf. Ik vergat al het romanti sche. Met zoo'n hoed zou ik niet gezien worden! Zoo in mijn eigen gevoelens verdiept was ik, dat ik niet besefte hoe veel die hoed voor haar moest beteeke- nen voor haar. Het was de grootsite prikkel van het romantische Ik verstopte mU achter een boeken stalletje en zag haar naar binnen ko men. Daar wachtte zij. met een triomf ante- lijken blik op haar gezichtje. Als menschen haar aanstaarden glim lachte zy byna van plezier. Het was of ze hen alles erover vertellen wilde. Eindelijk verliet ik mijn schuilplaats en kwam langzaam te voorschijn. Mijn besluit was genomen. Ik nam mijn hoed af. „Zoo", zei ik. „hoe gnat hot er mte? Je ziet er uitstekend uit Wil jij misschien even de kaartles nemen, terwijl ik een krant koop?", en ik stop te haar een sovereign in de hand. Dikwijls vraag ik mij af wat zy met die kaartjes gedaan heeft. En ook. of zy alléén naar de bluebells is gaan kij ken. Ik kan me zoo voorstellen hoe de bluebells naar haar gestaard moeten hebben. (Van onzen Londenschen correspondent.) Indien men op denzelfden voet voort gaat zal een van de grootste verande ringen van ondergrondsch Londen bin nen vier jaar zyn voltooid. In Februari 1925 werd het vermaarde beeld van Ei-os. dat midden op het Piccadilly-plein stond, naar een der tuinen aan den Theemsoever verplaatst. Dat was het sein dat men een begin gir.g maken met den bouw van het nieuwe ondergrond sch© station voor Piccadilly. Tegen hei einde van dit jaar zal. als alles goed gaat, het station voor het publiek wor den geopend. Aan de oppervlakte is wei nig te- zien van de groote veranderingen die onder het plein hebben plaats ge had, De hooge schutting, die om het kleine „eiland" in het plein staat, is ei' al zoo lang, dat de Londenaars er aan gewoon zyn geraakt. Maar nu is men be gonnen aan het uitgaven der vele toegangen en doorgangen naar de groo te ondergrondsche hal voor den kaart jesverkoop en spoedig zal het publiek in staat zyn zich ©enigszins een oordeel te vcrnien van het karakter en de inrich ting van dit grootste en technisch hoogst ontwikkelde ondergrondsche station van de wereld. Het bestaande station wordt gesloten zoodra het nieuwe gereed is. De in- en uitgangen voor de lange bochtige gangen, die voor zooveel reizigers een doolhof waren, worden dichtgemetseld en in het hart van het West End zal dan een flink stuk dure bouwgrond vryko- men voor de oprichting van nieuwe ge bouwen die mede zullen spreken van een veranderend Londen. Het grootste voordeel van het nieuwe station is het eenvoudige en compacte van de con structie voor zoover het publiek er rechtstreeks mee te maken heeft. Of schoon het geriefeiyk meer dan twee maal het aantal reizigers van het oude station kan verstuwen, nl. 50.000 per uur tegen 24.000 per uur, zal aan het dwa len door een netwerk van gangen een einde zyn gekomen. Overeenkomstig het reeds bestaande nieuwe station by de Bank. in de City, is de vorm van het nieuwe Piccadilly-station ovaal. On geveer 5 M. onder het straatoppervlak bevindt zich de groote cirkelvormige „booking hall", die een oppervlakte be slaat van een 2500 vierkante meters. Die hal bevat o.a. 30 kaartjesautomaten, waar het publiek door het inwerpen van een of meer pennies zelf plaatskaarten kan nemen. Bovendien zyn er vier glazen cellen voor plaatskaartenver- koop, voorzien van de reeds in ge bruik zynde halfmechanische kaartjes werpers en kasregisters die automatisch wisselgeld teruggeven, terwyi in den weg der reizigers de tourniquets staan, die den doorgang registreeren. Deze hall krygt zeven toegangen van de verschil lende drukke punten van het plein uit. Door middel van elf escalators of klim mende en dalende bewegende trappen (een record-aantal voor Londensche ondergrondsche stations) kunnen de passagiers van de „Underground" de 28 en 33 M. dieper liggende perrons berei ken of van die perrons omhoog gaan. Vele honderdduizenden tonnen taaie Londensche klei moesten voor dit werk worden uitgegraven, naar de oppervlakte gebracht, naar zee worden vervoerd en daar worden gestort. Al dit graafwerk voor de tunnels moest met de hand ge schieden daar het te duur en te onprak tisch was om de zware roteerende graaf machines, die op andere punten van Londen voor dit doel worden gebruikt, in dit geval aan te wenden. Het eer ste probleem van den bouw was het op ruimen (verleggen) van het groot aan tal water-, gas. en electrische geleidin gen uit het stuk dat voor de booking hall wat uitgekozen. Al die geleidingen zyn gelegd in een speciaal gem aak ten tun nel. die aan een kant van het plein loopt. Die tunnel is 4 M. in middenlijn en een halven kilometer lang. Werklie den kunnen er zich gemakkelijk in be wegen zoodat herstellingen aan die gelei dingen kunnen worden uitgevoerd zon der de noodzaak de straat op te breken. Het straatvlak van het plein, waar het verkeer naar bekend ontzaglijk is, wordt geschraagd door 50 massieve pilaren on der een netwerk van zware stalen bal ken. De ingenieurs verklaren dat deze constructie veel zwaarder verkeer kan dragen dan Londen ooit zal hebben. Lif ten ontbreken maar voor die reizigers, die niet van de bewegende trappen hou den. is er een wenteltrap van beneden naar boven. Dank zy de praktische inrichting van het station hoopt men dat het publiek vyf maal zoo snel de treinen kan be reiken als thans het geval is. Aan de ver lichting besteedt men bijzondere zorg. Het doel is die zoo rustig en stemmig mogeiyk te maken. Direct licht wordt vermeden. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 centi per regeL Keiler Macdonald Hoofdagentschap der N.S.F. 6 Groote Markt 14 VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1296 JANTJE'S KLEEREN Hoe nadrukkelijk Je Jantje ook bezweert, netjes op zun kleeren te zijn en hoewel je een half uur opoffert om zijn tweeden kouseband te vinden, zoo dat zijn kousen netjes zullen zitten en ofschoon je hem eraan herinnert om zijn sport hemd goed in te stoppen en zelf zijn kouseband vastmaakt en alle knoopen inspec teert om zich te overtui gen dat ze er stevig aan zitten en zijn schoenveters ste vig bindt, opdat ze niet los kunnen raken en hem uitstuurt met eer. extra jasje, omdat het wel eens koud kon wor den als hy tien minuten later binnen komt om een glas water te drinken, ziet hij er zoo uit en verklaart niet te weten waar zyn jasje gebleven is (Nadruk, verboden Over Amerikaansche waarden in het algemeen. Java en Sumatra thee. Oplevende emissiemarkt. De stemming ter beurze. Amsterdam, 13 September. De levendige stemming, welke zich den laatsten ty'd ter beurze voor Amerikaan sche waarden heeft gedemonstreerd, vindt voor een belangrijk deel zyn oor sprong in de omstandigheid, dat thans definitief de ir.eening zich gevestigd heeft gegrond op diverse aanwijzin gen, statistieken enz. dat handel, in dustrie en landbouwtoestand zich dit jaar op bepaald gunstige wyze ontwik kelen, en de verschillende gunstige fac toren de ongunstige verre overtreffen Wat natuurlyk van belangrijken invloed op de resultaten der diverse onderne mingen is, welker shares internationaal verhandeld worden. Weggecyferd kan niet worden, dat ook andere factoren in het spel waren by de voorkeur die het publiek ter beurze kortelings voor Ame rikaansche waarden aan den dag legde. Daar was byvoorbeeld de omstandigheid dat zich in diverse hoeken absoluut niets nieuws voordeed, geen enkel nieuw ge zichtspunt opende, wat aanleiding kon zijn voor een of andere koersbeweging. Dus wierp men zich op de buiter.landsche afdeeling, want ook Duitsche en Fran- sche fondsen werden in de speculatieve be weging opgenomen. De gunstige stem ming voor Amerikaansche waarden in het algemeen echter wordt grootenóeels verklaard door de goede protiuctie-c!J- fers. Speciaal de ijzer- en staalindustrie de automobiel- en de petroleumnyver- heid (op het herstel van de ruw-olie- markt) gaven record-cijfers te zien. De werkloosheidscijfers dalen en de oogst- situatie is gunstig. Alle reden dus voor een optimistische waardeering der Yan kees. Voor theewaarden heeft zich dikwyis den laatsten tijd een vaste tendenz ken baar gemaakt, waardoor verschillende koersverheffingen geboekt konden wor den. Dit kan verklaard worden door de gunstige ontwikkeling van den afzet van Java- en Sumatrathee in het algemeen. Nog dezer dagen werd er op gewezen, hoe het verbruik in Engeland bijvoorbeeld van Java- en Sumatra thee in de afge- loopen drie jaren telkens met 10 mil- lioen pond per jaar is gestegen. Dit ging ten koste van de Britsch-Indische en Ceylonthee-soorten. Over het algemeen drinkt de Engelsche consument veel meer Ned. Indische thee dan vroeger. Wat i Vuur lijk niet anders dan gunstig voor de betrokken theewaarden kan zyn. De emissiemarkt heeft al aardig wat opleving vertoond. Aangekondigd wer den: f 8.176.00 4 1/2 pet. obl. Soerabaia a 97 3/4 pet., f 2 millioen 41/2 pet. obl. Mij. voor Gemeente Crediet a 99 pet. terwyl de Incasso-Bank gisteren f 5 millioen aandeelen emitteerde tegen den koers van 121 pet., met recht van voor keur voor aandeelhouders. Niet alleen werd de mededeeling in het prospectus, dat „de voortdurende ontwikkeling onzer zaken, ook ten gevolge van de uitbrei ding onzer bijkantoren, ons heeft doen besluiten tot vergrooting van ons kapi taal over te gaan" opgevat als een aan wijzing voor den gunstigen gang van za ken voor de binnenlandsche banken (hetgeen zich in een hooger koerspeil voor de binnenlandsche banken verdis conteerde), doch tevens als een voortee ken van komende meerdere bankuitgif- ten. Verder werd ter beurze nog geïntro duceerd 5000 aandeelen Disconto Gesell- schaft van RM 1000 tegen 164 pet. By de toewijzing moest een flinke reductie op de inschryvingen plaats vinden. De beurs, die in het begin van onze overzichtsperiode zeer lusteloos van toon was. kreeg later een vaster voorkomen, al bleef de handel met uitzondering van enkele fondsen binnen enge gren zen beperkt. In de bankafdeeling was de voorbijgaande speculatieve belangstelling voor aandeelen Duitsche Rijksbank ge luwd, en de koersen zakten snel weer tot het normale niveau terug, na het be richt van de directie, dat er absoluut geen verandering van de dividendpolitiek te wachten was. De binnenlandsche bank- waarden monteerden eenige punten op de gunstige opinie omtrent de resultaten in 1928. Immers, de Incasso-Bank had medegedeeld dat de resultaten over het eerste halfjaar niet onbelangrijk nooger waren dan verleden jaar. Men zag hierin een algemeene aanwijzing. Cul- tuurbanken golden lager, in verband met de minder gunstige tendenz voor de ko loniale producten, meer speciaal sui ker en rubber. In de industrieele afdeeling, waar geen bijzondere „features" optraden, wierp de speculatie zich nogal op aandeelen Maekubee, waarvan de koersen voorbij gaand werden opgedreven, op grond van een vaag verband dat er zou bestaan met de aan de markt brenging van een be perkt bedrag aan winstbewijzen (1500 tegen ongeveer f 1800 per stuk). Later brokkelde de koers weer wat af. De laat ste dagen maakte zich over vrywel de ge heele linie een vaster tendenz kenbaar met vry ruime omzetten in Philips, Mar- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. garine Unies, enz. Oniems en Ned. Ind. Gas ook va§t en beter. Het slot van het liedje was, dat het koerspeil over het ge heel genomen iets boven dat van vorige week lag. Oliewaarden, aanvankelyk verlaten, konden later een paar punten verbeteren, op vraag uit Parys. Toch kwam men per saldo een punt of wat beneden vorig peil af. De weinig geanimeerde stemming zou men kunnen verklaren door de om standigheid. dat voorloopig de verbeter de vooruitzichten voor de petroleum- markt. het verhoogde verbruik, enz. vol doende in de koersen verdisconteerd zijn. Rubbers, die aanvankelijk flauw van toon waren, konden later in de week. in overeenstemming met de verbeterde al gemeene marktstemming, alsmede op verbeterde prijzen voor het product, wat monteeren, V/at niet wegnam, dat het slot toch meestal een paar punten be neden vorig peil lag. De oorzaak voor den niet zoo bijsterigoeden grondtoon ligt in de zekere mate van ongerustheid om trent het verloop van de rubbermarkt in de naaste toekomst. Men meent dat in de productiecentra aanzienlyke voorra den zijn gevormd, die na 1 November, met de opheffing van het beperkings systeem, vrij zullen komen. Scheepvaarten lagen meestal verwaar loosd en de koersen boetten dientenge volge een puntje in hier en daar. In de suikerafdeeling ging zeer weinig om en de koersen moesten per saldo mee- ,rendeels iets prys geven. De marktpositie wordt niet byzonder optimistisch beoor deeld, vooral nu van de Cubaansche pr.o- ductie-bepêrkingsplannen en conferenties met de Java producenten over eventueele maatregelen voor de suikermarkt, niets terecht komt. Tabakken bleven goed van toon. doch de handel had weinig om het lijf. De mm gunstige tendenz ten aanzien van rub bers werkte ook al niet opwekkend voor deze afdeeling. De koersen kwamen on geveer op het vorige peil af. BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 23) ..V/at voor beteekenis? Wind Je toch niet zoo op. jengen. Een paar zonder lingen die een zwak voor zulke dingen hebben, zullen haar fcliciteeren en in de vakbladen spreken ze een poosje over haar en over haar nieuwe bloem. Dat is alles". „Over ons spreken ze alleen als ze ons in ieders oogen kunnen klein ma ken". Hij steek driftig zijn beide handen coor liet haar. ..Mama, ik begrijp niet dat u het allemaal zoo kalm opneemt. Oom Rispeter is nu eenmaal een be krompen man. Hy handelt in bloemen. zrc-V.s ze in Aken in stoffen handelen. Maar in ons vak is toch een mooiere opvatting mogelijk. Kunnen wy ons niet van hem losmaken?" „Losmaken?" Stotterend her- feaald? yi] het woord Waar donk je aan. jongen? Waarom? En met welk recht? We hebben reoveel aan hem te danken. Vergeet dat niet". „Te danken? Hy is hier naar toe ge komen omdat hy inzag geld te kunnen verdienen, anders was hü heusch wel weg gebleven. Maar wat hy gedaan heeft was roofbouw Aanzien geniet onze firma te genwoordig niet meer". „Wat bezielt jou toch tegenwoordig? Ik ken je niet meer, Viktor". ..Och Mama. ik heb zoo'n verlangen cm werkelijk iets tot stand te brengen. Daarom ben ik uit Aken weggegaan. Maar het is hier al niet anders dan daar. Kruider.ierswerk. En wat ik hier te doen heb. kan iedere kantoorbediende". Maar zeg dan in vredesnaam wat Je te doen zoudt willen hebben?" „Ik zou voor de eer cn het aanzien van onzen firmanaam willen werken. Voor een reputatie dat we goeden smaak heb ben en kunstzinnig zyn. Om te beginnen al die gruweldingen uit onze catalogus verwijderen alles wat Oom Rispeter hier ingevoerd heeft en waardoor hy zich zoo ontzaglijk veel verbeeldt". ..Dat zou toch hetzelfde zijn als je geld buidel opnemen en in de gracht smyten. Je bent toch wel niet goed wUs, jonden. En die onzin haal Je je alleen in je kop omdat die malle madam van hiernaast met haar anjelierdery begonnen is!" Viktor haalde diep adem. „Misschien hebt u geiyk. In elk ge>*l schaam ik me voorgaar". „Nou wordt het me toch te erg. Die bercerde meid zal me waarachtig hier mijn rust ook nog verstoren. Ik wil die praatjes niet meer aanhooren, Viktor. Versta je? Je zou je moeten schamen als je op het oogenblik nog een sikkepit om dat kind gaf. dat je de bons heeft gegeven. Begryp je! Ik hoop maar dat die kromme sprongen van haar zoo gauw mogelijk uit zullen zyn. Begint me daar met schulden van voren en schulden van achteren een grootscheepsche onderne ming! Het hemd dat ze aan haar lijf heeft, hoort nog niet van haar. En jy verlangt waarachtig dat ik me geen raad zal weten van respect voor haar. Let maar op hcelang die heeriykheld daar nog duurt. Je arme grootvader heeft voor haar al 'tweede hypotheek op zyn terrein genomen. Nu is ze aan het ein de van haar crediet. Wat gebeurt er? Naar den ondergang gaat ze. Dat voor spelt je oom haar al en dat is een knap pe koopman, al heeft hij dan geen ver stand van jullie artistieke tulnaanleg- gery. Als Je verstandig was, dan zou je zeggen: laat ze haar gang maar gaan met die mooie kunsten: met een paar maanden is ze op de flesch en koopen wfj de heele boei voor een appel en een ei op. En dan zyn we n|eteen voor goed van haar al". „Ik wil haar ongeluk heelemaal niet", zei hy met moeite, „ik kan alleen de idee niet verdragen, dat ze ons alle maal overvleugelen zalIk gun haai de overwinning niet Ik wil niet door haar vernederd worden". „Maar dat is toch ziekelijk, Viktor. Ik begryp niet dat je nog een oogen blik aan die nare meid denkt. Ik kan me gewoon doodergeren aan je". Mevrouw Troilo suggereerde zichzelf zoo'n hevige aandoenng dat ze tenslotte begon te schreien: „Zooveel heb ik vcor je gedaan, op de handen heb ik je ge dragen en nu ga je zóó tegen me te keer". Dagenlang bleef ze boos op haar stief zoon. Met haar neef sprak ze er telkens over: het was niets dan een spookbeeld dat den jongen gevangen hield. Oom Rispeter glimlachte op zyn zelfbewust- goedmoedige manier en zei od een byna- berustenden toon: „Onze twd zal wel komen. Dora". Op een avond stormde Viktor plotse ling in de hoogste opwinding het huis binnen. Oom Rispeter, die door mevrouw Troio op kreeften en perzik-bowl ge ïnviteerd was. wachtte met geduld op de veranda tothet souper zou begin nen. Viktor was laat. Maar hii veront schuldigde zich met geen woord, goo de zyn panama op een leegen stoel en hield een weelderige, fel-geel en zalmkleurig gevlamde anjer in de hoogte. •.Kijk. kijk Hier heb ik de nieuwe bloem van Katarina Lutz!" De uitwerking was buitengewoon. Vik tor zag hce ze van kleur verschot-er Was het schrik, was het jalouzie, hy wist het niet. „Hm. Eigenaardig, heel eigenaardig". Oom Rispetc-r kuchte, nam de prachtige anjer in zyn hand. rook eraan, onder zocht de sterkte van den steel, stelde vast dat alle uitbloeisels zorgvuldig ver wijderd waren en reikte de bloem daar op schouderophalend aan zijn nicht. Ze snuffelde eraan, evenals Ficka. d:e zijn pooten op haar schouders had gelegd. „Waarschyniyk geverfd. Wat? Net als die groene den vorigen winter. Dat kunstje kennen we immers. Hoe kom je eraan, Viktor?"' „Komt er niet op aan". Hy liet zich. nog bulten adem, op een rieten fauteuil op de veranda neervallen en veegde met zyn zakdoek over zijn voorhoofd. „Maar dat kan ik u wel vertellen: bedrog is er niet bij. Ze heeft er al een paar duizend van. Vlammende Kiitchen zal de bloem hceten.. Ze is gekruist uit Amerikaan sche soorten. De grootste zaken moeten haar al een hoop geld hebben geboden voor één plant om ze uit de stekjes te vermeerderen. Maar ze geeft ze niet. En de snybloemen. d:e de deur uitgaan mogen niet het kleinste uitsteekseltje aan den steel hebben" Oom Rispeter streek met zyn hand over zyn baard. „Het is een mooie bloem", *zei hy welwillend. „Een modegril", zei mevrouw Troilo geërgerd en smeet de bloem op tafel ..En let nu maar eens od wat ik je zeg: het is nog heel erg de vraag of ze wel genoeg stekken krijgt om snijbloemen te gaan planten. En wat er nog voor ziek ten in de plant zitten. En het is voor gekomen dat het tweede geslacht weer heelemaal den gekruis'.en vorm verloren lieeft. Er is een hoop stem toeval by die noviteiten". Viktor schudde het hoofd „Neen. Kier is alles wstenschapprcr.dcuzoeht cn vastgesteld. Neen. dat werdï een reu- zensucces'. „Waarvan juffrouw Lutz al'een niet al te veel profiteeren zal", ze. Oom Ris peter «pottend glimlachend. .Misschien het beetje roem. Goed. Maar geld ermee verdienen kan alleen Iemand die de we gen kent. En d:e kennen wil, de gros siers". ..Zs is gewiekst, z?g ik u. oom. Die laat geen stuk buiten de deur gaan voor ze in staat is de heele markt te voorzien", „Daar is anders een lief kapitaaltje voor noodig, Viktor", meende Oom Al- fons „En geen cent heeft ze", viel mevrouw Troilo grof uit. ,.De eerste October meet Schalier Co in Mainz 30-000 Mavk van haar liebben. De tweede termijn voor het ijzerwerk van de kassen. Er. had weer uitstel gevraagd. De oude Wentzel had gedacht dat hii het wel gedaan zou krijger.. Maar het :s niet ge luk:. Ze zitten zelf erg krap De notaris heeft liet mij gisteren verteld. Het z,?t er dus heelemaal niet zpo rooskleurig uit met de financiën van ons juffertje De lust om nieuwe experimenten te maken zal haar wel gauw vergaan". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6