DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13877 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 17 September 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per weefc f 0.2754, roet geilhretreerd Zondagsblad 032per 3 maandenVoor Haarlem «n de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 33754 Franco per post door Nederland fï-8754- Afsonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllostreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken f03754franco p. post f0.65 ADVERTENTIENVan l tot 5 regels M-75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Ei} abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstmvers-advertenttên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke r«gd meer 15 Cents a contantbruten bet Arrondissement dubbele prija. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drokker?: Z. B. Sna^r- 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en X C PEEREBOOM «n P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velson, Velsen-Noord, IJnmiden. Beverwijk en*. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur-. ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkcrkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 17 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ein Walzertraum". 8 uur. Luxor Theater: „Het Roode Littee- ken". 8 uur. Rembrandt Theater: „Cbhen's en Kel ly's in Parijs". 79; 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „Broadway Nach- ten"; „De juffrouw van de Telephoon", 8 uur. DINSDAG 18 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelconcert George Robert 8.159.15 uur. Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel (A. v. d. Horst en J. Musch) „Eva Bon- heijr", 8 uur. R.-K. Kerk, Kleverparkweg: Confe rentie voor niet-Katholieken. Pater Wy- nand Sluys: „God's Woard tot den mensch; de Goddelijke Openbaring." 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. DE EIGENDOMMEN VAN HET B. A. TE SCHOTEN. Wij maakten er reeds eerder melding Tan, dat er geen eenstemmigheid scheen te bestaan over de vraag of na de an nexatie de eigèndommen van het Bur gerlijk Armbestuur van Schoten moesten overgaan aan het B. A. te Haarlem of ingebracht worden in het gemeentelijk Woningbedrijf. De laatste opvatting wordt nu gedeeld door het college van B. en W. Wij vernemen evenwel dat het Voltallige Burgerlijk Armbestuur thans in verzet zal komen tegen deze beslis sing, omdat het meent, dat die eigen dommen aan het Armbestuur toeko men. Wij herinneren er aan, dat de raad van Schoten in zijn laatste zitting be sloten heeft het Burgerlijk Armbestuur van Schoten op te heffen. Het gevolg daarvan was, dat de eigendommen van dit Armbestuur automatisch aan de ge meente Scholen vervielen. Haarlem trad door de annexatie in de rechten van Schoten, zoodat ons gemeentebestuur dus de eigendommen van het vroegere Burgerlijk Armbestuur van Schoten in bezit kreeg. Het raadsbesluit van Schoten tot op heffing van het Burgerlijk Armbestuur werd indertijd door het college van Ged. Staten goedgekeurd. Het Burgerlijk Armbestuur meent evenwel, dat de onroerende goederen indertijd aan het Armbestuur van Schoten vermaakt zijn ten dienste van de Armen, zoodat maatregelen genomen moeten worden, dat ook na de annexatie de vruchten daarvan ook aan de armen ten goede komen. EEN RAMP VOORKOMEN. GROOTE BRAND IN DE RIET LANDEN TE AMSTERDAM. Een zware brand heeft Zondagmiddag een groote opslagplaats van aardewerk speelgoederen en huishoudelijke arti kelen, welke in de Rietlanden te Am sterdam staat, in de asch gelegd. Deze opslagplaats staat naast verschil lende andere loodsen en is in gebruik ,t>ij de „Hema" en bij de Ned. Spoor wegen. Omstreeks half drie sloeg plot seling ongeveer op het midden van het groote pand een vlam naar buiten. In een oogwenk vrat het vuur langs den daklijst naar beide kanten van den loods voort en toen de brandweer ter plaatse kwam. was reeds het geheele pakhuis een loeiende vlammenzee. Zelfs was reeds een aangrenzende loods van de Ned. Spoorwegen, waarin vaten teer lagen opgeslagen, door het vuur aangetast en het was dus zaak om zoo spoedig mogelijk ln te grijpen. On middellijk werd naar alle brandweerka zernes het ruoodalarm „groote brand" geseind waarop van uit de geheele stad de brandween-oertu^cn kwamen aan rijden en ook de drijtvende stoomspuit „Jan van der Heyde" alsmede de motor spuit „Jason" naar de Rietlanden wer den gedirigeerd. Intussohen werden speciale maatre gelen genomen om het teerpakhuis in welks nabijheid ook een gevulde tankwa gen van de American Petroleum Comp. stond, te sparen. Door hierin te slagen •mocht de kranige brandweer het genoe gen smaken een groote ramp te voor komen. Vele honderden' meters slang moesten uitgelegd worden omdat in de nabijheid geen water genoeg was. Alles in de loods was ln stroo verpakt, het brandde ge weldig. maar na ongeveer twee uur was men den brand meester. Den geheelen avond had men ncodig cm de leeds te ontruimen en de smeulende voorraden weg te sleepen en te blusschen. •Men vermoedt dat broeiing den brand veroorzaakt heeft, Haarlem, 17 September. De Tolbestormers. Het was wel te verwachten. De gedeeltelijke capitulatie van den Muider tol heeft moed gegeven, en op dezen Zondag is een massa-offensief geopend op de vijf tollen in de Zaan streek en op den tol te Weesp. Het ver keer op den straatweg Amsterdam Alkmax is zelfs uren achtereen gestremd geweest. Honderden automobilisten heb ben aan de pret deelgenomen, verschei dene tolgaarders zijn op hun verzoek ge verbaliseerd wegens het stremmen van het verkeer op den openbaren weg. La vérité est en marche, rien ne 1' ar- rêtera. Heer Floris u weet wel: Floris Vos, de geduchte ontketenaar van dezen tol- len-oorlog kan nu op zijn lauweren blijven rusten en toezien hoe de legi oenen der Nederlandsche automobilisten het werk voortzetten dat hij begonnen is. Het is inderdaad te hopen dat hij nu op zijn lauweren blijft rusten, want na een geslaagd begin werd zijn actie minder gelukkig, door ietwat te kracht dadig optreden. Het was goed gezien van dien automobilist uit Blaricum toen hij verleden week te Muiden f 1.40 betaalde voor den heer Floris Vos, om hem daar door veertien dagen gedwongen vacantie als tolbestormer te geven. Het psy chologische moment was aangebroken: hij moest een beetje gaan uitblazen. De itolbestormers kunnen nu verder gaan demonstreeren. Het zal niet tot het Gooi en de Zaanstreek beperkt blijven. Ik weet niet hoeveel tollen ons land in het geheel telt, maar het moet een ver schrikkelijk groot aantal wezen. Ook de provincie Overijsel, bijvoorbeeld, is er mee geïnfecteerd, en het zou mij ver wonderen. als de geesten daar niet reeds vaardig werden om een massie-offen- sief te openen. Deze beweging over de geheele linie zal tengevolge moeten hebben dat de re geer mg de urgentie erkenne van het Tollenprobleem, en het in zijn geheel entameere. Voor haar lijkt het mij, goed be schouwd, een buitenkansje. Het volgend jaar zijn de algemeene verkiezingen weer aan de orde. Er is nog steeds geen politieke meerderheids- groepeering gevonden, en als zij het geen zeer waarschijnlijk lijkt niet ge vonden wordt zal het Intermezzo-kabi net, min of meer herzien van samenstel ling, zijn arbeid dienen voort te zetten. Sinds by'ht drie jaar is het nu aan het bewind en gaat alle groote kwesties, alles wat een sterk politiek aroma met zich voert, zorgvuldig uit den weg. Het kan niet anders, en volgens ons wis- kkunstig-zuivere kiesstelsel, dat theore tisch klopt maar practisch alle „lands lides" uitschakelt, zoodat groote veran deringen uitgesloten zijn, zal het wel zoo moeten blijven. Ministers zijn menschen met een zekere mate van eerzucht. Ook intermezzo- ministers, die natuurlijk bij hun ge boorte voor iets beters waren voorbe stemd. In hen woelt de lust tot Daden, en zoekt sinds tweeënhalf jaar vergeefs een uitweg. Waar broeit er een vraag stuk van zwaar kaliber, liggend in de Groote Lijn, dat nochtans vry is van politieke smetten? Een Veilig Vraagstuk? Het schijnt thans gevonden. Het Tol lenprobleem is! En haast elk departe ment kan er zich mee bemoeien. In de eerste plaats natuurlijk Waterstaat. Dan Justitie, dat er nu al inzit. Ook Binnen- landsche Zaken. Wanneer laat minister Kan zich kieken zittend op een tolboom, zonder hoed en met bungelende beenen. Onderwijs heeft er verband mee, want het vraagstuk raakt dat der volksop voeding ten nauwste. Meet de Hollander -n zenen opvoeden tot Floris Vossen of slechts tot demonstranten in beschei den vorm? Defensie is al by de zaak betrokken, getuige het optreden der maréchaussées, en Financiën schijnt eigenlijk het sterkst gequaliflceerde departement van alle. Dat is het trouwens in bijna alle zaken, de politieke incluis. Alleen voor Buitenlandsche Zaken en Koloniën zie ik geen emplooi in deze zaak, maar die tweè ministers kunnen nuttig adviseeren. Wijds verschieten openen zich, nu ik er goed over nadenk. Waarom richt Floris de Zesde uit het Huis Vos niet de Intermezzo Partij op? Wij moeten er toch weer wat partijtjes bij hebben tegen die volgende verkiezingen, en deze zou zich in naam en optreden tenminste volkomen kunnen aanpassen aan de werkelijkheid. Onder de leuzen: „Wij willen de Daad, en de Daad alleen! Geen woorden! Weg met de tollen! Hef de slagboomen op, die het leven dei* Natie versperrenSla bruggen over de rivieren Laat de gierponten los! Demp alle stin kende grachten! Fnuik de macht van Hoogheemraad- en Waterschappen! enzoovoorts, enzoovoorts, zou deze partij een aanmerkelijk succes bij de stembus kunnen behalen. Zij zou de natie ont roeren tot in het diepst van haar ziel, door haar wegneming te beloven van de euvelen die haar dagelijks kwellen. Er zijn er meer. Ik zou mij zelfs kunnen voorstellen dat deze party de leuze aan hief: „De Amsterdamsche Straatweg worde voltooid, met de Liedebrug in cluis!" Maar dat zou misschien ontactisch zyn. Want dat zouden de kiezers niet kunnen geiooven. DE HULDIGING VAN MGR. J. D. J. AENGENENT Door de Haarlemsche R.-K. Jeugdvereenigingen. moge zien als echte Roomsche vrouwen en mannen, ten sieraad voor uw Bis- schopstad en uw diocees. Z. Eerw. besloot met een „Leve onz* bisschop" waarna een langdurig hoera geroep en fanfares gehoord werd. Daarna voeren een 50-tal meisjes van de verschillende patronaten, onder lei ding van mej. L. Grimberg, reidan sen uit, die algemeen bewonderd wer. den. Mej. Grimberg ontving een per soonlijk dankwoord van Monseigneur Jongens van het Bavopationaat een groot aantal adspirantleden van „Ursus" toonden zich al vrij goede turners, terwijl leden van Ursus brug- oefeningen uitvoerden. Ook den heer H. v. RUn, directeur van „Ursus" werd door Mgr. gecomplimenteerd. Mgr. Aengenent, daarna het woord nemend, zei in zyn dankwoord ongeveer het volgende: Dierbare jongens en meisjes der stad Haarlem, het is voor my een heerlijk schouwspel zoovele honderden van voor my te zien; gy de hoop der toe komst. Het is voor my een groote biydschap dat gy hier gekomen zyn om uiting te geven aan uwe aanhankeiykheid, Gy, jongens en meisjes van Haarlem zyt my het dierbaarst, omdat gy zyt uit de plaats waar ik thans woon. Met voldoening heb ik uwe oefenin gen gezien. Uwe gymnastische oefenin gen verheugden my zeer, omdat ei veelal huist een gezonde ziel in een ge zond lichaam. Hoemeer gy zich ont wikkelt, hoemeer my dit verheugen zal. Maar Paulus leerde reeds dat de zorg van het lichaam niet hoofdzaak is. Maar de geestelyklieid zal zeker alles doen om ook de geesteiyke krachten te ont wikkelen. ZD.H. waarschuwt dan. dat de we reld van thans scherp zal letten op ae Roomsche jeugd. Het voorbeeld van onze jeugd zal van onschatbare waarde zyn. Streeft en naar aldus Mgr. niet alleen de krachten te ontwikkelen maar uw Roomschen geest ook naar buiten doen uitstralen. Biyf de woorden van het Evangelie gedenken, nameiyk dat de kracht van den inwendigen mensch moge toe ac me n, en dat men (evenals de Farizeeërs op Jezus letten) ook op u zal letten. Dan zal in de toekomst het geheele bis dom trotsch zyn op de KatliA eken van Haarlem. Een geweldig applaus en hoerageroep volgde op dezop toespraak. Hierna volgde een défilé langs de tribune. Als slot werd door de aanwezigen het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezon gen, waarna Mgr. om circa half 5 het terrein verliet, luide toegejuicht door de aanwezigen. Hiermede was de demonstratie afge- loopen. Aan de deelnemers werden ver- verschingen aangeboden. Mgr. Aengenent verlaat na de huldiging het terrein. Op den achtergrond Plebaan Westerwoudt Ook Haarlem heeft thans den nieuwen Bisschop, Mgr. J. D. J. Aengenent. ge huldigd. Hier geschiedde deze huldiging door middel van de Haarlemsche R.K. jeugdvereenigingen. Zy had Zondag middag plaats in het R.K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede, begunstigd door mooi weer. Hoewel de huldiging pas om 3 uur zou beginnen, werd het om 1 uur in de om geving van het Seminarie, waar de stoet die in optocht naar het Sportpark zou gaan geformeerd zou worden, reeds druk. Om 2 uur was de geheele laan van het Seminarie gevuld m,et leden van R.K. jeugdvereenigingen, vaandels en banieren werden ontplooid. Om ruim half drie zette de stoet, be staande uit meer dan 1400 jongelieden, zich onder trommelslag in beweging. De muziekkorpsen „Utile Dulci" uit Haarlem en „St. Caecilia" uit Haarlem Noord (Schoten) wandelden ook in den stoet (mede. In 'het Sportpark hadden zich reeds eenige duizenden belangstellenden ver zameld. zy schaarden zich om het ter rein. waarna de jeugdvereenigingen zich in een breede haag opstelden. De tribune was feesteiyk versierd. Daar waren ook aangebracht de wa pens van den Bisschop en de wapens van Noord Holland en Heemstede. Er was een drietal luidsprekers op het ter rein geplaatst om alle bezoekers in de gelegenheid te stellen de toespraken op de tribune goed te hooren. Door vele vlaggen, vaandels en ba nieren had 't terrein een feestelyk aan zien gekregen. Op de tribune hadden vele geesteiy- ken plaats genomen, alsook de profes soren van het Seminarie. Verder wer den opgemerkt de heeren Mr. J. B. Bo- mans en J. N. Hendrix, leden van het college van Ged. Staten van Noord Holland, Dr. E. A. M. Droog, lid van de Prov. Staten, verschillende R.K. raads leden uit Heemstede en Haarlem en vele afgevaardigden van vereenigingen uit Haarlem en omgeving. Om ruim 3 uur reed Mgr. Aengenent het terrein op. De aanwezigen zongen „Roomsche Blydschap". Namens de ruim 4000 aanwezigen werd de Bisschop ontvangen door den heer P. J. M. van Tetering. Mgr. werd naar de tribune geleid. Pater J. C. Hentzen hield de wel komstrede. Hy zei o.a.: Monseigneur Van den dag dat u door Z.H. den Paus als Bisschop van Haarlem benoemd werd, is u op velerlei wyze hulde ge bracht. In verschillende plaatsen van ons bisdc heeft men zich opgemaakt om uiting >e geven van wat er leeft, in de harten van de tienduizenden uwer ge- loovigen. Dezen middag is de Katholie ke jeugd van uw Bisschopstad byeen, meer dan 1400 leden van jeugdvereeni gingen in Haarlem, om getuigenis af te leggen van den echten Katholieken geest die onder hen leeft, en de innig ste gevoelens te vertolken ten opzichte van uw persoon. Biyde begroeten zy u als den gezalfden kerkvorst, maar vooral als den liefhebbenden Vader aan wiens zorgen zy zyn toevertrouwd. Zy willen een voorbeeld zyn aan <2c overige Katholieke jeugd in uw bisdom. Moge God hun wensch vervullen, da» het u tal van jaren gegeven moge zyn hen te leiden en gü deze jeugd eenmaal TOCH EEN AUTOBUS ZANDVOORT— AMSTERDAM. MAAR ALLEEN VOOR FORENSEN. Er is in Zandvoort al veel geklaagd over de onvoldoende verbindingen per trein en tram met Amsterdam. Een autobus-onderneming kon geen vergunning krygen om een dienst Am sterdamHaarlemZandvoort te ope nen. Nu hebben eenige forensen te Zand voort het plan opgevat een vereenlglng op te richten met het doel haar leden dagelyks naar Amsterdam (en terug) te brengen per autobus. S. LIEBERMANN GEARRESTEERD. TE HELSINGFORS. De Crt. verneemt een N. T. A.-bericht volgens hetwelk de heer Salomon Lie- bermann, bekend uit de Veendammer Hypotheekbank-affaire, en wiens op sporing door de Nederlandsche justitie is verzocht Zaterdag te Helsingfors ge arresteerd zou zyn. NIET ZOO VREF.MD. Een dame heeft by de politie aan gifte gedaan, dat zy haar óamestaschje open aan haar fiets had laten hangen, toen zy een winkel in de Generaal Cron- jéstraat was binnengegaan. Terugkee- rende vond de juffrouw wel hert. taschje, maar niet meer de portemonnaie, die er in had gezeten, en waar twaalf gulden in zat. De politie onderzoekt het geval. J. G. A. LIEFFERÏNG. Op 67-jarigen leeftyd is alhier na kor te ongesteldheid overleden de heer J. G. A. Lieffering, gepensionneerd boekhou der-bureelchef bij de Posteryen en Te legrafie Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De teraardebestelling ls bepaald op Woensdag 19 September as. te 12,30 uur, op de Alg. Begraafplaats aan de Kle verlaan. EEN FILMROL. In 't fümdorado Hollywood. In 's werelds trilbeeld paradUs, Dien zeer modernen Hof van Eden, Daar heeft een kleine groep het goed. Een enkeling heeft een paleis. Maar door het gros wordt droef geleden. Dat is de keerzy van het licht. Waar Hollywood ons mee verblindt. Die zyde houdt het liefst verborgen, En onze oogen blijven dicht, Voor wat men naast den rykdom vindt. De diepste armoe, zware zorgen. Men staat er, hopend op een rol, Hoe klein ook, uren voor 't bureau Van regisseurs of him trawanten. Daar hunkert men zyn dagen vol, Met beedlen om een gunst en zoo Wat baantjes zoeken in de kranten. Bericht een filmblad by geval: By Fox wordt een acteur gevraagd. Voor weekly ks zevenhonderd dollar. Dan wordt door lieden zonder tal. Het Foxbureau op slag belaagd. En per minuut wordt het daar voller. Welnu, het wonder ls geschied, Zoo'n advertentie heeft gestaan Niet een keer, zelfs versclieidne malen, Of u 't geiooven wilt of niet, Er bood zich nog geen enkle aan Hoe scheutig men ook wou betalen. Het haakje, waar de lamp aan hing, Het risico in deze zaak, Dat zal ik u erby vertellen: D'acteur moest boksen in den ring, Met Dcmpsey, der heldin tot wraak, .Heldin was Dcmpsey's vrouw, Estellc. Dit was als risico te groot, Voor zelfs den hongerigsten artiest, Wat moest de arme man beginnen. Kreeg hy het geld dat men hem bood, Op voorwaarde dat hy verliest. Als hy per ongeluk mocht winnen? P. GASUS. DE VOLKSUNIVERSITEIT. HET PROGRAMMA VOOR DEN NIEUWEN CURSUS. De Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken heeft een programma voor den nieuwen cursus opgemaakt. De volgende luistercursussen zullen worden gegeven: Dr. P. H. Ritter over Nieuwe Euro- peesche Letterkunde; Prof. W. van der Pluym over Nederlandsche Schilder kunst; de heer Karei de Jong over Schubert; de heer D. van Staveren over Aardryksklndige films; Prof. p. Meyer over Automobielmotoren; Ds. W. Mackenzie over Moeiiykheden in de op voeding van de rypende Jeugd. Verder de volgende werkcursussen: Dr. A D. Donk over Analytische Schei kunde; de heer G. van der Laan over Fransche taal; Dr. J. J. Haak over Na tuurkunde. De heer Theo Thyssen zal een lezing houden over Kees de Jongen. De heer J. C. Mol geeft een filmvcrtoo- ning over Wetenschap en film. Tenslotte is er ook een declamatie- avond door den heer Henri Dekking, die o.a. „De Blauwe Vogel" zal voor dragen. HET EINDE DER LOOD GIETERSSTAKING? OVEREENSTEMMING BEREIKT. Naar wy vernemen heeft Zaterdag een conferentie plaats gehad tusschcn de af gevaardigden van de werkgevers en werknemersvereeniglngen over de voor waarden tot opheffing der staking. Ons word verzekerd, dat daar ten slotte overeenstemming verkregen is. Het plan was. dat de organisaties van werk gevers en werknemers, hedenavond zou den vergaderen om mededeelingen te hooren over de gevoerde onderhande lingen. Naar ons verzekerd werd moet het zoo goed als zeker zyn, dat besloten zal worden om de staking op te heffen. Nader wordt ons van arbcklerszydo gemeld Naar wUvernemen heeft er Zaterdag eon conferentie plaats gehad tusschcn beide partyen by het loodglotcrsconflict betrokken. Het resultaat van deze lang durige bespreking ls geweest dal ten slotte het Hoofdbestuur van de Lood- gieterspatroonsvereeniglng heeft aange boren een vacantie van 4 dagen per jaar aan hun ledenvergadering voor te stollen en te verdedigen mits ook de be sturen van de werknemersbonden dit voorstel by him leden zou verdedigen. Dit laatste werd toegezegd. Heden vin den in de plaatsen waar de staking van loodgieters was uitgebroken, nJ den Haag, Amsterdam. Rotterdam en Haar lem ledenvergaderingen plaats, zoowel van patroons ais ran werknemersbon den om Dinsdag de beslissing ear welke op de ledenvergaderingen werden geno men met elkander te bespreken en by een aanvaarding van dit voorstel door de leden der organisaties de werkzaam heden Woensdag te doen hervatten. Nader vernemen wU dat heden. Maan dagmiddag in de Centrale de vergade ring van den Algemcenen Neder land - schen Metaalbewerkcrsbond zal plaats vinden om een beslissing te nemen. Deze staking is thans de 20e week in gegaan. DE TORNADO. IN ILLINOIS 75 DOODEN. Uit Rockford (TlUr.oLs) wordt gemeld: Het aantal der by den tornado omge komen personen werd Zaterdagmorgen vroeg op minstens 75. dat der gewonden op het dubbele daarvan geschat, en men vermoedt, dat een groot aantal slachtof fers nog onder de puinhoopen van fa brieken en andere groote gebouwen be dolven ligt. De tornado stak geweldig snel en hevig op, Het snel donkeren van den hemel was de ecnigo waarschuwing. Op den met vreeseiyk geraas voorbygie- renden wervelstorm volgde een wolk breuk, die den algcmeenen chaos nog verergerde. Laat ln den nacht waren honderden menschen bezig met het be- vryden der slachtoffers, In een inge storte meubelfabriek werden alleen al meer dan 100 personen bedolven. Vol gens ooggetuigen werd dit gebouw letter lijk in stukken gerukt. Eerst verdween het dak. daarop bezweken de muren en de menschen in de fabriek werden onder steenen begraven. DE HAARLEMSCHE DEELNEMERS AAN DE BETOOGING TE AMSTERDAM. De groote drukte op het Stationsplein op Zondagmorgen, toen de ongeveer 2500 Haarlemsche deelnemers aan de bctooging te Amsterdam vertrokken. Het mooie weer was Zondag met de betoogers en heeft er zeer zeker toe by- gedragen dat hun aantal zoo groot was. Des morgens kwam men te 9 uur op de drie verschillende punten der stad samen nJ. op het Soendaplein, Wll- sonsplein en Nagtzaamplein. Doch ook per rywiel trokken eenige honderden naar Amsterdam te 9.30 uur van de Ba- kenessergracht met de A. J. C. voorop, welke stoet, de bekende liederen zingen de. overal groote belangstelling trok. De stoet die op het Soendaplein byeen kwam ging onder leiding van den heer van Gessel naar het station, waar In middels ook reeds het spoorwegpersoneel was gearriveerd, dat met het vrij-vervoer biljet met den trein van 10.12 vertrok. De stoet van het Wilsonsplein trok on der leiding van den heer Maarschall langs ie bekend gemaakte route naar de Ged. Oude Gracht, waar even later ook de groote stoet van het "Nagizaam- plein onder leiding van den heer Mare arriveerde. Op de Ged. Oude Gracht werd van beide groepen één stoet gevormd die zonder ontplooide banieren en zonder muziek langs de vooraf vastgestelde route naar het station trok. Wel werden de bekende socialistische liederen ge zongen, waardoor deze groote stoet langs den weg groote belangstelling trok. Vooral by aankomst op het Stations plein was het zeer druk, daar het groot ste deel der betoogers niet met de extra treinen wenschte te gaan, omdat ze geheel vry wilden zyn in het kiezen van een trein van terugkomst. Het kleine verschil in den prys maakte dat de betoogers minder animo voor de extra treinen toonden en velen met de ge wone treinen gingen. Te Amsterdam werd echter tot 11.30 uur gewacht by den uitgang var. het statiën. waarna teen een grcctc -jtcot van Haarlemsche betoogers mei !;et mu ziekcorps van Excelsior, voorop, naar het meetingteorein tcofc.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1