HAARLEM'S DAGBLAD Vlammende Katclien HETROODE KRUIS OEFENT SOPLA-FABRfEKEN FEUILLETON. MAANDAG 17 SEPT. 1928 TWEEDE BLAD Een ontploffing bij Figée. De ramp maakte meer dan een dozyn slachtoffer*. INGEZONDEN MEDEDEELINGElf a 60 Coots per regel- Zoo stil als het is in den Waarderpol- der. zooveel bedrijvigheid heerscht er op werkdagen op het terein van de Haar- lemsche Machinefabriek, v. h. gebroe ders Figee. Het terrein in oneffen en vol mate rialen, aangevoerd met schepen door het Noorder Buiten Spaarne. Dat con trasteert wel sterk met de rust op de oude boederij, die er naast staat. Kranen en bokken heffen hun armen ten hemel, roestige rails liggen half on der 't tusschen kolengruis en beton nog opschietende gras, lorries denderen over de rails, staven en balken worden er ontladen, ijzeren platen vallen met kletterend geweld op elkaar. Tusschen neergeworpen bouten en standpijpen van de koolzuur leiding moet de voet ganger hier zijn weg zoeken. Hier woont het Gevaar! Overal loert het, tusschen verpletterende stoomha mers in de fabriek, langs drijfriemen en lintzagen, bij ratelende lieren op het terrein, en hoog in de lucht, waar stuk ken ijzer van duizenden kilo's zweven aan taaels. Onder de pantserhuid van stoomketels schuilt het, waar de verra derlijke ketelsteen zich vastzet, en het hulsel onder druk van duizenden atmos feren tot barsten dwingt. Een ketelontploffing! De luchtdruk, die muren en ramen vernielt slingert de arbeiders weg, tientallen Meters ver, tot ze in wijden kring verspreid liggen om den fabriek, de een op het terrein, de ander neergesmakt in een weiland, ver brand door de ontsnappende stoom. In het kantoorgebouw rinkelen de te lefoons, er wordt om hulp gevraagd aan de stad, Doktoren en vei-pleegsters kun nen hier iets uitrichten. En de burgers, zij die lid zyn van den Ongevallen- dienst? Hebben die ervaring, weten die, wat in practyk een ramp van zoo'n om- yang beteekent, hoe te handelen bij een catastrophe? Misschien maakten sommigen zooiets eens mee, vertrouwen anderen op hun theoretische kennis. In elk geval is het goed hen te trai nen, af en toe eens zoo'n ramp in scène te zetten, en dat heeft het onderdeel van den Haarlemschen Ongevallen- dienst, de Roode Kruistransport Co lonne dezen zomer herhaaldelijk ge daan. In Mei hield de Colonne de eer ste zomeroefening, op de Ruïne van Brederode* wij hebben- haar uitvoerig beschreven. Zy werd gevolgd door een reeks kleinere oefeningen, tot Zaterdag middag bij Figee de groote slotzomer- oefening, de huipverleening bij een ke telontploffing, in scène werd gezet. De eigen pont der fabriek voer tegen drieën tientallen op fietsen gearriveerde dames en heeren Colonneleden, paa- vindsters en padvinders naar dë over zijde van het Spaarne. Een hoornblazer blies „verzamelen" op het tererin, en de medisch-leider dr. H. Veen, hield een toespraak. Hij ging uit van de gedachte, dat bij ongelukken leder hulp kan verleenen, mits hij zich de moeite getroost om een cursus te Volgen. En doelmatige behandeling en een doelmatig vervoer van de veronge lukten kan immers van invloed zijn op hun geheele verdere leven. Dat wij niet „met kanonnen op musschen schie ten" dat ons werk wel doel heeft wordt wel bewezen door de hooge ongevallen statistiek van de Rijksverzekeringsbank, die 15.000 bedrijfsongevallen in de maand boekt, betoogde dr. Veen, met vreugde constateerende dat de padvin ders zich de laatste jaren meer en meer aangetrokken voelen tot 't Eerste Hulp werk. Dr. Veen bedankte de directie der Haarl. Machinefabriek voor het afstaan van het terrein, en de firma Droste voor het 's winters beschikbaar stellen van een zaal voor den cursus. Voorts den heer Mathot, die altijd klaar staat met zijn auto's en den heer A. M. Duytshor. eigenaar van Hotel Lion d' Or, omdat hij in alles het Roode Kruis steeds ter wille is. De belangstelling van genoodigden was heel groot. Generaal-majoor Van Weer en was uit Den Haag gekomen om als lid van het hoofdbestuur de oefening bij te wonen. Hij zeide, reeds veel goeds van de Haarlemsche Colonne te hebben gehoord. Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout uit Aerdenhout, Jkvr. C. C. P. v. d. Wijck, mevr. N. LevenkampPlan ten, dr. A. A. G. Land, en Jhr. J. P. W. van Doorn vertegenwoordigden het af- deelingsbestuur, Mr. A. Slob, burge meester van Haarlemmermeer en Dr. H. G. Bult, waren er als voorzitter en be stuurslid van het Roode Kruis in Haar lemmermeer, de heeren A. J. Meyerink en dr. W. E. Merens namens de Red dingsbrigade, de heer J. Hendrik Fort- gens, alc lid van „Snelverband". Padvinders en padvindsters vonden hun plaatsje op het terrein en op het weiland aan de overzijde van de sloot, waarover Roode Kruismannen in allerijl een bug sloegen. De heer C. Nel, ploeg- commandant, deelde labels uit, opdat ieder zou weten, wat hem overkomen was, en de redders er den aard der ver wonding van zouden kunnen aflezen. Nu konden handige menschen aan den waterkant een dennestarametje planten, waaraan een tweede met een stuk touw kruisgewijs bevestigd werd om zoo ln zeer primitieven vorm een hyschkraan te verbeelden, Een paar takels, hier en daar vast geknoopt, hielden 't ding rechtop. In het water er onder lag een zandbak, het hospitaalschip, waarin vier van latjes getimmerde britsen de gewonden wachttc-n. Die hadden intusschen aller aandacht en werden stevig in 't verband gewik keld. Een gewonde mag niet lang in de brandende zon liggen, een draagbaar, op haar kant gezet geeft in geval van nooa al aardig schaduw en een padvinders- hoed kan een gezicht goed voor zon vrij waren. De slachtoffers van een ketelontplof fing hebben brandwonden en breuken. Als je geen lijnolie bij de hand hebt ge bruik je voor een verbrande arm bis- muthzwachtels. Je sluit del. verbrande plekken daarmee goed van de lucht af, zoodat de pijn ophoudt, en pakt. den arm verder in watten. Zooals 't gedaan is by dien padvinder is 't goed, niet dr. Veen? Aan z'n gezicht zie je wel, dat-ie geen pijn heeft. Gewonde no. 13 weet dat hij een ongeluksnummer trof. Zijn heele gezicht is verbrand. Erg is het met de padvindster, waar- Brandwonden aan hoofd en handen. van het onderbeen bU de knie bijna af-1 gekneld werd. Hoe zoo'n kind nog lachen kan, ze moest bewusteloos zijn. Het been zal geamputeerd moeten wor den. Eerst wordt het afgebonden, dan gepakt in vreeselijk veel watten. Het bloedverlies is niet zoo groot omdat de aders dicht geknepen zijn. Het ergste is wel een slachtoffer er aan toe met een ingedrukte borstkas, met neiging toi flauw vallen, en het bloed rij pelend uit de boezeroen, zoodat de label waar heidsgetrouw aangeeft. Zoo iemand worden de beenen opgebonden, om de borstspieren te ontspannen. Een verbrijzelde voet van een pad vindster wordt gespalkt. Zoo gauw een slagaderveroloedlng af gebonden is, moet het slachtoffer ver voerd worden. Twee dames maken zich er by verdienstelijk. De draagbaar mag niet scheef hangen, en niet scnokken Daarom tegelijk optillen, op commando. Bukken, aanslaan, klaar?, Op! Hoornsignaal verzamelt een goed do- zyn draagbaren met gewonden op hel terrein by de vervoermiddelen, waa; onze fotograaf uit de hoogte een kiek nam van het deerniswekkende schouw spel. De zwaargewonden gaan in het schip. De takels haken vast onder de draag- houten, en dan zweeft de Derrie zonder stooten boven het schip en daalt er daarna in. Vier andere draagbaren worden ge hangen in de lussen van een houten ge raamte, den bok, die op een auto van ,De Steenwerf' staat, en over het On gelijke terrein hobbelt, richting Zieken huis. Op een boerenwagen is met palen en touwen ook een soort bok gebouwd, waar drie draagbaren plaats in kunnen vin den. Het laatste slachtoffer wordt gescho ven in de rijwiel brancard, die aange haakt wordt aan een gewone fiets. Er is ook een driewielige rijwielbiancard. naar het model van een bakfiets Intusschen zyn de slachtoffers, die hun windsels geslaakt hebben met voor gewonden ongewone bedrUvigheid aan gevallen op een kist met kogelfleschjes, waarschijnlijk geleid door de gedachte, dat een gewonde, wil hij zijn rol goed spelen, dofst moet hebben. De heer Nel deelde naar alle kanten uit, en dat de redders dezen keer de therapie ook op zich zelf toepasten en den dorst versloegen, zal niemand hun misgunnen. De heer Duytshof was bo vendien zoo vriendelijk hun in zijn hotel nog Iets aan te bieden. De oefening is goed geslaagd, generaal Vön Weeren en andere belangstellenden gaven hun ingenómenheid er mee te kennen. Arbeids- en verkeersongelukken zyn nu eenmaal niet te vermijden, waar ge arbeid wordt en waar verkeer Is, hoe wij ons ook beyveren ze te voorkomen. Laat het ons dan een troost zijn, dat zij, die geroepen zijn hulp te bieden, streven naar volmaaktheid in de wijze waarop dit gedaan kan worden. Hulde aan hen, die zich dezen middag beschikbaar stelden, en aan allen, die het voorbereidende werk verrichtten, waarvan wij vooral noemen den heer Th. J. C. v. d. Kort, die de leiding had bij het bouwen van de brug, den heer Ph. P. Romeyn, onder wiens leiding de boerenwagen en de auto werden inge richt, en den heer P. C. Westera welke het oppertoezicht had bij het klaar ma ken van de boot. TYP. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Vrijdagavond hield bovengenoemd mannenkoor na de rustperiode zyn eerste repetitie, onder leiding van zyn nieuwen directeur den heer Joh. Brands. De voorzitter, de heer L. Reinders Jr. sprak den heer Brands hartelijk toe. Hij zeide o.a. er van verzekerd te zijn, dat „Kunst na Arbeid" onder zyn leiding zeer zeker een goeden tyd tegemoet gaat en sprak het vertrouwen uit, dat ook alle leden er toe zullen medewerken, om in de naaste toekomst het koor weer dien goeden naam te hergeven, welken het een lange reeks van jaren heeft ge had. Verder sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat een flink aantal nieuwe leden, waaronder verscheidene oud-leden, zich had laten inschrijven. De heer Brands dankte den voorzitter voor de tot hem gerichte hartelijke woor den en zéide o.m. zich geheel te zullen geven om dan met de leden er in te zullen slagen „Kunst na Arbeid" weder tot een mooi koor te maken. .SCHOUWBURG JANSWEG. Humoristisch goochelaar. Woensdagmiddag a s. zal in den sohouwburg aan den Jansweg een kin- denmatinée gegeven worden door den bekenden humoristlschen goochelaar prof. Ben-ali-libi, die verschillende malen aan ons Hof is opgetreden. fons.... Hé Viktor, dat zul je toch moe ten inzien." Viktor vertrok geen spier. Hy leunde met zijn elleboog tegen een stijl van de veranda en staarde over den muur heen naar den reusachtigen glaswand van de kas in den belendenden tuin. „Ik moet jo dus verzoeken Viktor", klonk de teemerige stem van Alfons Rispeter weer, terwyl de spreker de aan gename geur van de kreeftensoep op snoof. „dat je dat krenkende woord te rug neemt." „Toe nou, Viktor, ik smeek je.... Ja, moet ik nou heusch boos op je worden," fleemde zijn stiefmoeder. „Ik neem geen woord terug. Oom. Wat u uw zakenmanieren noemt, heeft me eenvoudig buiten mezelf gebracht." Nu vouwde Rispeter met bevende hand zijn servet op. „Buiten mezelf ge bracht. Zoo, zoo. Dan kan ik tot mijn spyt.... Ik heb er zelf veel verdriet van.... Maar wat een mensc-h niet verdragen kan. kan hy niet verdragen „Je zult die heerlijke kreeften toch niet in den steek laten," riep mevrouw Troilo in vertwijfeling uit. ,Jk heb al te veel van je waarden zoon verdragen. Maar een beetje gevoel van eigenwaarde bezit ik ook nog. Ik wensch Jelui goeden avond." Mevrouw Dora Troilo begon te schreien. Direct hief Fricka als begelei ding een door merg en been dringend gehuil aan. „Och nog aan toe. en ik had me zoo op den avond verheugd. Nietwaar HAARLEM'S MUZIEK INSTITUUT Evenals het vorige jaar in de Zaan streek (onder de naam Zaan's Muziek Instituut) hebben de heeren Nico Hoo- gerwerf en Jac. Bos. thans te Haarlem opgericht het Haarlem's Muziek In stituut, gebouw Ceacilia, Jansstraat 5ü, waaraan alleen bekende leeraren en eerste krachten der H. O. V. verbonden zyn. In alle vakken wordt onderwys ge geven. De namen van de 16 leerkrachten verbonden aan dit instituut geven alle reden te vertrouwen, dat het onder richt goed zal zijn. DE TOLSTOI- HERDENKING. Een vaak verkeerd beoordeelde en vaak niet begrepene, welk lot hy gemeen heeft met alle baanbrekers van ideeën die met die van de groote massa strij dig zyn en die ze daarom als zonder linge, om nu maar geen ander woord te gebruiken, beschouwen. Zóó kan van Tolstoi gezegd worden, van den grooten Rus der 19e eeuw. den man wiens le vensvisie en wiens levenshouding velen wonderlijk was. zoodat ze al spoedig klaar waren, voofal in den tiid van op pervlakkigheid als de onze is. om over hem een oordeel van verguizing uit te spreken. Het is daarom goed. dat nu het 10, jaar geleden was. dat Leo Tolstoi werd geboren (9 September) deze gelegenheid werd aangegrepen om te trachten de ge heele persoonlijkheid van Leo Tolstoi te belichten, om te doen uitkomen wat her/ kenmerkte aks mensch. als kunstenaar, als verkondiger van nieuwe denkbeelden om zóó hem te schetsen in zijn ware beteekenis. Hier ter stede hsd Zondag avond een Tolstoiherdenking ln het ge bouw van den Ned. Protestantenbond plaats. Ds. A. Trcruw opende de samenkomst We zijn hier bijeen, zeide spr., niet allen als Tolstoianen in den vollen zin de? woords. Niet om Tolstoi te eeren als der. letterkundige alleen, want in de moderne litteratuur is veel dat boven zijn werk uitgaat. Maar wat we vooral in hem vereeren is de mensch Tolstoi. Die mensch is een van de gevoelige punter, in de menschheid der 19e eeuw. Tolstoi is de grootste moderne pro feet geweest, die er geweest is Hij was de man van de tegen heden. Naar eer compromis heeft hij gezocht Echte? dat compromis heeft hil niet willen aan vaarden. Op hem zijn van toepassing de bekende versregels van Jacqueline var, der Waals „Geef mij den moed om on recht te onderkennen", enz. We zijn hier bijeen om hem te ge denken niet als Tolstoianen in dm engen zin van het woord, niet om hem na te volgen maar om naar hem te zien Wr mogen hem zien als mensch die geleerd heeft dat alles wat waarde heeft niet door uiterlijk geweld maar door Inner lijke kracht gebeurt.. Dat te zien en dat te leeren is het wat deze tild noodig heeft. Na dat inleidend woord spr Ir. D. öc Ciercq van Zandvoort over „hervorming van het grondbezit". Deze avond moge een goede worden begon spr. nu we twe<- groote mannen zullen gedenken: Tolstoi en Henry George die beiden niets dar. het goede voor de menschheid wilden. Opmerkelijk is dat beiden elkander nim mer ontmoet hebben doch dat Tolsto een groot aanhanger van het beginse len van Henry George was Spr. gaf daarna een beschouwing over den econoom Henry George aan de hand van diens voornaamste werk „Pro gress and Poverty", dat in het Neder- iandsch is verschenen onder dm titel van „Vooruitgang en armoede" om te leeren kennen de denkbeelden waarvar, George uitging. Voortgaande las spr. voor een brief van Tolstoi's dochter Tatiana. die thans in Europa lezingen over haar vader Ixoud't. waaruit bleek dat Tolstoi de 'denkbeelden van George: de grond ge- meenechappeiyk bezit en nimmer pri vaat bezit aanvaardde en met groote be langstelling had begroet. We krijgen een nieuw provincie, de Zuiderzee-provincie, eindigde spr. Mo ge deze Provincie nimmer in privaat be nt komen, maar gemeenschappelijk be zit van het Nederlandsche volk ten eeuwigen dage zijn en blijven. De groote herdenkingsrede over Tol stoi hield Dr. A R. de Jong. Ze han delde over Tolstoi's historische en cul- tureele beteekenis. Het was een moo. gestyleerde rede. die met groote wel sprekendheid werd uitgesproken en waai naar met al meer gespannen aandacht werd geluisterd Een rede. waarin de geheele persoonlijkheid van Tolstoi werd ,-eteekend in het midden van dm Wjd waarin hU leefde. Tolstoi, zoo spr.. leefde in het midden der 19e eeuw in Rusland. Willen we hem goed begrijpen dan moeten we den ken aan de groote tegenstellingen die toen in Rusland werden gevonden. Aar. dm eenen kant was er een despotisme, aan den anderen werden er noe patriar chale primitieve toestanden gevonden Tegenstellingen, even groot als die er zijn in de Russische ziel. In dat Russi sche leven en in die Russische ziel is een bestaan in een tweeheid en toch weder iets dat die tweeheid maakt tot een eenheid. Anders was het in West-Euro pa. Dat West Europa had reeds een In dus trieele ontwikkeling medegemaakt Daar was de democratie gekomen en als een reactie het socialisme. Beide traden daar meer op den voorgrond. Er was een Kerk. die immer aan de zijde van de heerschers stond Naast die Kerk was er een school die alleen parate kennis gaf, kennis, noodig om zich door het leven heen te slaan. Beide werden door het militairisme gesteund Tom de toestanden aldus warm in West Europa, trad Tolstoi op. Tolstoi is allereerst een Rus en is een Rus geble ven. Daaraan dienen we te denken. An ders kunnen we hem niet goed begrijpen We moeten in hem zien dm Rus maar dan den Rus die nuchter is. en redelijk die alle dingen zakelijk behandelen wil Is Tolstoi de Rus, hij is ook de we reldburger. Hy wendde het oog naar West-Europa en nam van alles wat daar gebeurde kennis. Het grootste wat we van hem kunnen zeggen ls dat hij is een universeel mensch. Hy ls de man die met al zijn zinnen bezig is om met den kosmos contact te houden, Hy is ook de man van groote onverschrokkenheid er. is dat zijn geheele leven door gebleven Hy aanvaardt niets of zijn rede moet dat mede kunnen aanvaarden. Voorts is hy de man van geweldige waarheidsliefde die zich in zUn waarheidsliefde door niets laat knotten of beperken. Maar ook is by hem te vinden een diepe mystiek. Hij was een mysticus als maar weinigen worden gevonden. In dat alles Ls te vinden een diepe eenheid. Dr •llende van de menschheid doorvoelde hy. Zooals Ds. De Ligt het dezer dager .•eide Ls het „hy heeft geleden aan onze ellende". Gevoeld wordt: Die man zegt het maar niet alleen, maar hij beleeft wat hy zegt. Na aldus in het algemeen de persoon lijkheid van Tolstoi te hebben ge tee- kend, wilde spr. laten zien de manier waarop ToLstoi zich aan ons heeft ge openbaard als de Kunstenaar en de Profeet. Wat aangaat het eerste was spr. van oordeel dat in de 19de eeuw geen ethisch kunstenaar zoo groot als Tolstoi is geweest. Om dat nader aan te toonen deelde spr. een en ander mede uit het beroemde werk van Tolstoi „Oor log en Vrede". Tolstoi is de man die in .:yn werken leert voor alle menschen 'ïefde te hebben. Naast kunstenaar Ls Tolstoi groot als Profeet, deed spr. uitkomen. Als Pro feet kan men hem met de Joodsche Pro feten vergeiyken. Doch hil is veel meer internationaal en universeel dan de Joodsche Profeten, zeide spr. Als profeet kwam hy pas tot zUn recht na zUn De- keering. Tot aan die bekeering had hy getuigd tegen onrecht maar na dien was het voor hem de vraag: hoe moet ik :r,yn leven met mijn overtuiging in over eenstemming gaan brengen Hy is ge worden „het sprekende geweten van Europa", een man van groote worste ling. Veel heeft Tolstoi gestreden tegen eigen neiging Hy werd de man die de ellende heeft doorzien. Voor hem hing de ellende in de wereld samen met ,'ezag. Nog deed spr. uitkomen dat Tol stoi ook in laxeren tUd met groote lief de zyn vrouw gedacht die hem in dc eerste jaren tot grooten steun is ge weest by zyn litterairen arbeid, dat hij heeft getracht zijn best te doen om zyn ideeën te beleven. Het geheel samenvattende concludeer de spr. drieërlei: Tolstoi suggereerde een groote liefde voor al wat leeft, hy heeft de persooniykheid uit den chaos van dc wereld gered, hy heeft als practise hen levensregel een ding gezegd: dit cene ls noodig: overwint het kwade door het goede. Ten slotte sprak Dr. A. H. Haentjcns nog een enkel woord om de aandacht te vestigen op de algemeene Tolstoi-her- denking die 2 en 23 September te Am sterdam zal plaats vinden en om op te wekken ook die herdenking bU te wo- Een scherpzinnige economist heeft becijferd, dat de Nederlanders jaar lijks TIEN MILLIOEN QULDEN uitgeven voor hetgeen zij niet kunnen krijgen en geen kans hebben ooit tc verkrijgen. Zij geven dat bedrag uit door meer te betalen dan noodig is uit valsche schaamte. Tien Millioen Gulden verknoeid uit valsche schaamte I Betaalt ook gij Uw aandeel ln deze weeldebelasting door de sigaren en cigaretten, welke gij koopt? Legt gij U zelf. wanneer gij rookt, ook deze belasting op? Denk hier eens over na: Tien duizenden rookers betalen voor hun sigaren en sigaartjes 5 cent en 2'/2 cent en willen niet meer betalen. Dat zijn mannen van allerlei in komen van degenen voor wie prijs beteekent SPAREN tot degenen voor wie prijs beteekent WAARDE. Waarom zoudt gij dan meer betalen? Koop bij Uw winkelier „SOPLA" Sigaren 5 cent en „SOPLA"' Hou- baerillos2'/a cent,vergelijk kwaliteit, geur en smaak met die van elke andere sigaar of cigaret en vraag U zelf af of het U iets oplevert meer tc betalen. ..SOPLA" 5 cent en 2'cent zijn goed en voor de gezondheid on schadelijk. 2.000 00) SOPLA'S per week. HOUBAER Co. AMERSFOORT nBMnBtannm nen Spr. zeide verder dat het by deze herdenking eigeniyk niet gaan moet om Tolstoi maar meer om ons zelven, om na te gaan wie Tolstoi was en wie we zelve zyn om ons doen en laten aan zijn ideeën te spiegelen. Daarna werd de samenkomst gesloten. DE ORKAAN IN WEST-INDIë. OP ST. MARTIN ALLEEN SCHADE. In verband met de telegrammen over den orkaan, die den West-Indischen Ar chipel heeft geteisterd, helft het Haag- sche Correspondentiebureau op het De partement van Koloniën geïnformeerd, of ook onze Koloniën aldaar onder do ramp geleden hebben. Vernomen werd, dat op het. Departement van den waar nemend Gouverneur van Curacao d.d. 14 dezer het volgende telegram Ls ontvan gen: .„Ontvang zoo Juist radiogram van den gezaghebber van Sint Martin lui dende: „Storm van groote Intensiteit, die van 12 op 13 dezer de streek der An tillen geteisterd heeft; laagste barome terstand 29.56; Maximale kracht hier bereikt in den nacht van Woensdag op Donderdag, toen dc wind ln vlagen woel van minstens 100 myien, gepaard met regen, ruwe en hooge zeeën, Behalvo het neerwaaien van hekken, telefoon palen, het luchtnet draadloos e.d. Ls dit eiland gespaard gebleven voor ernstige rampen. Een op de reede liggende boot is een prooi der golven geworden. Over Eustatius en Saba kan nog worden gerapporteerd, doch vermoed wordt dat zy cr meer van ondervonden hebben. Lot der Virginia onbekend, hoewel ook vermoed wordt, dat zy op de reedc Eustatius ten anker lag. Zal te zUner tyd verdere byzonderheden seinen." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cents per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BAR TELJOR1SSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— vermoeid als altijd, maar toch merk baar uit zyn humeur. Op gesprekken over andere dan zakelijke onderwerpen kwam het niet meer. 's Morgens tenniste hf. hy was een buitengewoon goed spe ler en stak Viktor Troilo, den kampioen van Wiesbaden, glansrijk de loef af. Des avonds trok hy vaak nog zyn smoking aan en ging r.aar Wiesbaden om op het terras van hot Konversationshaus mu ziek te 1 too ren. Groote verteringen maakte hy daar nooit, maar in zUn En- geLscho ongenaakbaarheid werkte hy er zeer decoratief. Eva, die hem eens uit de verte gesden had. had hem niet dur ven aanspreken. De kellrers hielden hem vast voor een Lord. Als ze er eens een idee van hadden dat hil 's morgens soms in dc mesthoop roerde De beide meisjes begrepen er niets van dat zijn tweeslachtige positie op de Amsclberg nog niet tot moeilijkheden aanleiding had gegeven Mevrouw Retfc- berg, die het in het algemeen niet zoo rauw nam. mocht om alle kleinburgor- lyke overwegingen lachen maar luiax andere gasten zouden toch wel niet zoo ruim denken. Op een keer bracht Eva, die nog wel eens in aanraking kwam met dc Deensche, dan ook de tijding aan Katarina, dat het oo de villa van Mevrouw Rettbcrg a1 een heele pooo geleden tot een ernstig conflict geko men was. Ze lagen naast elkaar op do knieën in de kas om anjers te snijden, toen Esa haar bet mouwtje vertelde. iWpDdt vervolgd.? Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 24) Oom Rispeter zat, met de beide elle bogen op de tafel gesteund nog steeds de groote weelderige anjer die op tafel lag met alle aandacht te bekUken Ze had de groette van een kindervuist. Het vlammende kleurenspel was inderdaad buitengewoon. Binnen in de kelk, die bijzonder diep was, deed de kleur den ken aan de vurige oranje-nuance van een Lyonroos. „Ik wil niet zeggen, dat daar geen groote zaken mee te doen zouden zyn. Heel groote zaken zelfs. Het komt er maar op aan dat men over alle midde len beschikt, den boel niet verknoeit en het juiste oogenblik waarneemt". „Dat zal ze waarnemen", viel Viktor ln de rede. „Als ze daar nog adem genoeg voor heeft", was het prompt-gegeven ant woord. Rispeter wendde zich tot zlin nicht: „Eet "was toch eens te probeeren of cL: firma uit Maims de vordering niet zou Sollen overdragen. Misschien zijn er ook wissels, nietwaar? Dan konden we in allestilte maatre gelen nemen om den eersten October op de heele zaak beslag te laten leggen Het is maar zoo'n plotseling idee van me.... Wat zeg je er van?" Met een nijdige ruk aan zyn stoel was Viktor opgestaan. „Dat is.... dat is... Ja, dat is gewoonweg smerig om zooiets te bedenken. Ik weet er heusch geen ander woord voor." „Maar Viktor, wat neem je dat direct weer hoog op." probeerde zijn stief moeder hem te kalmeeren. „Kyk, daar komt juist de terrine met de kreeften- soep. Ga zitten en eet mee. Wees gezel lig. Het zou wel prettig zyn als oom je eens in een andere rol zag dan als eeuwige ruziemaker." Viktor drukte het voorhoofd in de handen. „Neem me niet kwalijk, maar wat moet ik dan zeggen als er zulke no bele plannen worden gesmeed?" „Zaken zyn zaken", repliceerde Rispe ter, die zich aan tafel gezet had en het hagelblank servet opnam. .Maar wy zyn toch bloemenhande laars", zei Viktor driftig, „We zyn toch geen dassenfabrikanten, zooals by u in Aken?" Rispeter stond vol waardigheid op, met een weemoedigen blik op de groote, roode smakelijk uitziende en geurige kreeften. „Viktor, het spyt me. dat je het me onmogelyk maakt aan de tafei van je moeder te blijven zitten...,." -Hij meent bet zoo kwaad niet, Al- Fricka, myn arm, lief diertje?" Op de trap die naar den tuin voerde, bleef Rispeter een oogenblik staan en wierp een blik achterom. Deze blik ont moette óók de dampende terrine met geurige kreeftensoep. „Ik heb my nog nooit onvereoeniyk getoond". Hy wachtte. ..Viktor wees toch wys. Ik smeek je Om die ellendige meid van hiernaast, moet je ons dat nu allemaal aandoen? Om die ellendige meid?" Viktor haalde de schouders op. Nadat Rispeter weggegaan was, ont fermde mevrouw Troilo zich, nog steeds snikkend, over de kreeften. Hu voelde zich vandaag vreemd. Ja, vyandig in dezen kring. „Laat tenminste niet alles koud wor den, ViktorI smeekte ze na een poosje met 'n vollen mond, zelf reeds half ge troost, ofschoon er dikke tranen over haar wangen liepen. ..Toe nouen dat heeriyk bowltje...." „Dank u. Ik moet eerst een beetje tot mezelf komen. Mama", zei hy toonloos. Hy nam zyn panama op en ging heen. Mevrouw Dora Troilo zuchtte. Dan greep ze weer naar de kreeft. Ze had nog uren werk om met den heelen voor raad gereed te komen, Met zijn gladde, grooten kop zat haar hond tegenover haar, met vochtigen bek en begeerige oogen en volgde elk van haar bewegin gen. Katarina had gebrek aan arbeids krachten. By de groote droogte die er heerschte moest in alle tuinen urenlang gegoten worden en gesproeid. De oude Reuss en de beide leerjongens had ze dringend op haar eigen terrein noodig Dus moest ze met daarvoor expres in dienst genomen losse arbeidskrachten werken. Daarby moest echter voortdu rend toezicht zyn, anders gingen de heeren aan het lijntrekken. Dat deden Katarina en Eva afwisselend, een van beide was steeds een groot deel van den dag met de fiets er op uit. „Hot was verkeerd van u dat u het onderhoud van vreemde tuinen aange nomen hebt", zei mr. Gabb. „Ik had er toen nog geen idee van hoe kostbaar in dc lente en den zomer iedere hulpkracht zou zlin", „Waarom scheidt u er niet mee uit, Miss Kate, als u er geen voordeel meer In ziet?" Ze glimlachte verlegen. Aaraelend zo'. ze: „Om den vorfgen termiln van de bouwerij te betalen heb lk overal otr. voorschot gevraagd. Nu moet ik afwer ken" „Echt iets voor een vrouw O, jullie vrouwen, jullie vrouwen" „Ja, gaat u maar weer eens een deuntje ruziemaken, Mr. Gabb. Het is al weer te lang vrede geweest, hè?" Eigeniyk vond ze het wel orettig da' hU zich voor haar mocüilkhoden inte resseerde, Den laatsten tiki had hjj zwij gend hot werk in de kas gedaan, wel oc- R. K. KIESVEREEXIGING. Dezer dagen vergaderde in het oude kerkgebouw in de Tngelastraat de R.K Kiesvereeniging „Credo Pugnö", af- deeling II. Besproken werd het ontwerp Staats - program 1929 der R. K. Staatsparty, waarmede de vergadering zich over het algemeen we! kon vereenigen. De verkiezing van afgevaardigden voor den Rykskieskrlng en de Prov. Kiesvereeniging leverde tot resultaat dai als afgevaardigden werden benoemd de heeren Chr Wolff, J. J. v. d. Kolk, en G. Pastoor en als hun plaatsvervangers de heeren M. Emans en G. C. Alders. DE BOOTWERKERS STAKING IN ENGELAND. HET WERK HERVAT. MELBOUDNE, 17 September (Reuter). Ingevolge de tot stand gekomen rege ling ten aanzien van de bootwerkers- staking is het werk o.a. hervat in Sydney Melbourne en eenige havens in Zuid- Australië. De werkgevers willen met de weklieden niet eerder confereeren voor dat overal het werk hervat is.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5