Cadum Zeep FLITSEN Een èezoiïde huid VImsikIs KMen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 SEPT. 1928 STADSNIEUWS NEDERLANDSCH FABRIKAAT Algemeene vergadering. Heden, Dinsdag hield de Vereeniging .JNederlandsch Fabrikaat" haar Jaar- HJksche algemeene vergadering in café- restaurant Brinkmann. onder leiding van haren voorzitter, Ir. J. van Dussel- d o r p. Openingsrede. De voorzitter sprak een uitvoerige openingsrede uit, waarin hij te velde trok tegen het praeadvies van Prof. Mr. Dr. H. W. C. Bordewijk aam het be stuur van den Vrijheidsbond over ,.De werkloosheid en haar bestrijding". Prof. Bordewijk heeft in dit praeadvies het streven derVereenlging „Nederlandsch Fabrikaat" bestreden en de conclusie gesteld: dat de voorkeur voor Neder land sche fabrikaat bij gelijke kosten de ■werkloosheid vergroot. Deze theorie vond in de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond reeds allerwege bestrijding, o.m. van Mr. Cort van der Linden, die de uitspraak van Prof. Bordewijk treurig noemde en diens conclusie onjuist. Ir. van Dusseldorp noemde haar bo vendien ongerijmd en in strijd met het gezond verstand. De theorie waarvan Prof. Bordewijk uitgaat, is juist, maar die theorie is niet toepasselijk op don tegenwoordigen wereldtoestand en op den toestand die thans in Nederland heerscht- Professor Bordewijk denkt zich voor de ontwikkeling van zijn theorie een toe stand. waarbij over de geheele wereld vrij kan worden in- en uitgevoerd. Bij dien toestand zullen de goederen worden voortgebracht, waar dit het goedkoopst mogelijk is, zullen kapitaal en werkkrach ten zonder over holds b e lemmerin gen zich vrij bewegen naai* de plaats waar zij het vruchtbaarst werkzaam kunnen zijn. Er zal op de goedkoopste plaats worden ge produceerd en ieder zal voor zijn arbeids belooning een maximum goederen kun nen verkrijgen. Kapitaal en arbeid zul len zich met ongehinderde snelheid aan passen en verplaatsen, aldus waarbor gende de minst mogelijke kapitaals ver spilling en het minimum van werkloos heid. Er is dan dus een toestand van vrij railverkeer. f Nu komt er, in den gedachtengang van Prof. Bordewijk, een zekere Ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat, die tot de Nederlanders zegt: „Gij betrekt uw fietsen uit het buitenland, maar die kun nen hier tot denzelfden prijs of mis schien wel goedkooper gemaakt worden; ge doet uw land dus nadeel, als ge ze niet zelf maakt". Tot die hypothetische Vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat zegt Prof. Borde wijk nu: ..Uw raad is verkeerd; want de menschen die gij fietsen wilt laten ma ken. maken nu electrische kabels of gloeilampen en verdienen daarmee meer, want in volle vrijheid zijn zij electri- ciens en lampeimakers geworden. Ge •wilit hen nu dien voordeeligen arbeid doen neerleggen om minder gewensch- ten en minder profytelyken arbeid te gaan verrichten". Nu is een theorie slechts van toepas sing Indien de omstandigheden, die de theorie als bestaand veronderstelde, aan. wezig zijn. En dat is hier niet het ge- iral. Ten eerste zijn er in Nederland zeer veel werkloozen en wanneer die werk- loozen fietsen of andere artikelen ma ken inplaats vatn werkloos te zijn, is hun verdienste zuivere winst, want hun werk kracht wordt niet aan een ander bedrijf onttrokken. In de tweede plaats heeft Nederland thans niet de industrie, die er van na ture het goedkoopst kan worden uitge oefend, want elke buitenlandsche be schermende maatregel heeft de strekking de Nederlandsche industrie uit haar na tuurlijke baan te verdrijven. Had Nederland geen zwak bescher mend tarief, (het heft 8 pet. van fabri katen) dan zou voor Nederland nog sterker gelden, dat er niet voortgebracht werd wat er het goedkoopst kan worden gemaakt en zou de aard en omvang van cc voortbrenging in Nederland ln nog grooter mate dan thans bepaald worden door maatregelen van het buitenland en Biict door haar natuurlijke voordeelen. Spr. eindigde met de volgende con clusie: Zoolang het buitenland door hoogo a-echten onze producten weert en zoo lang daardoor te onzent werkloosheid Qicerscht, zoolang zal het streven onzer Vereonlging niet alleen de werkloosheid verminderen, maar zal het tevens de Nederlandsche voortbrenging houden in, en terugvoeren tot haar natuurlijke, haar meest profijtelijke baan. Jaarverslag, secretaris. Aan het verslag van den algemeen secretaris-panningmecster, den heer H. F. R. Snoek van de werkzaamheden der Vereeniging van 1 Januari tot 1 September 1928 is het volgende ontleend. Het aantal leden is belangrijk toege^ nomen zoodat tot heden het inkomen aan contributies vergeleken met het totale jaar 1927 werd verhoogd met 1015. De Industrieele Voorlichtingsdienst, verbonden aan het secretariaat, behan delde in 1927 voor export 400 vragen; thans heeft voor het loopende Jaar dit getal reeds de 500 overschreden. Het orgaan dei- vereeniging blijft in een behoefte voorzien; ook het Tijd schrift „Ned. Fabrikaat in Ned. Oost en West-Indië" bewijst uitmuntende diensten. De industrieele Filmafdeeling heeft zich ook in 1928 krachtig ontwikkeld. Het filmmateriaal is thans 26.625 meter. De films trekken steeds meer belang stelling. Hetzelfde kan worden gezegd van het controlemerk der vereeniging, al moet de belangstelling hiervoor nog algemeener worden. Het verslag eindigt met een lijst van middelen waarmede het bestuur steeds tracht het doel der vereeniging te be vorderen en met een beroep op de voort durende en krachtige medewerking van onze landgenooten. Rede Ir. De Cock Buning. Ir. W. de Cock Buning hield ver volgens een voordracht over het onder werp: „Het Nederlandsch belang bij Su riname". Spr. begon met het een en ander mede te deelen uit den goedereninvoer in Su riname. Van de ruim 9 millioen gulden aan goederen, welke hun weg vindien op de Surinaamsche markt, (voor Oost-Indië is dit bedrag 900.000.000) bestaan onge veer 2 1/4 miilioen uit eetwaren, waar van ruim 650.000 aar. meel. 450.000 aan gezouten visch en 400.000 aan ge pekeld vleesch en spek, welke artikelen uitsluitend door de Ver. Staten worden geleverd. Wat van Nederlandsch fabrikaat daar heen gaat bestaat uit aardappelen-, gra nen en peulvruchten, uien, eetbare oliën, biscuits, koek en suikerwerken, conser ven, hammen, alles te za-men tot een to taal bedrag van 300.000, terwijl aan boter alleen door Nederland wordt in gevoerd eveneens voor een waarde van 300.000 en aan kaas voor een waarde van ruim 100.000. Dan volgen aan belangrijkheid de ma nufacturen -ter waarde van ruim 1 1,-2 millioen, waarvan Nederland voor 6 ton ivoert of 40 pet., terwijl Engeland en Amerika voor de rest zorgen en hierop volgen de machinerieën, werktuigen en metalen ter waarde van 1 1/4 millioen, waarvan de Ver. Staten 35 pet. leveren en Nederland ter waarde van 450.000. Met deze drie groepen komt de invoer van Neaerland al op een waarde van 1.750.000. Tellen wij hierbij den invoer van Nederlandsche tabak en sigaren tot een bedrag van- bijna 500.000, van bier, gedistilleerd en andere dranken voor 300.000, dan hebben wij bijna alle ar tikelen gehad waarvan de invoerwaarde meer dan een ton bedraagt. De totaalinvoer uit Nederland be draagt ongeveer 4.000.000, zoodat 1 1/2 millioen overblijft voor de vele ver- bruiksartikelen, welke een Europeesche gemeenschap in de troepen noodig heeft. De kolonie heeft geen. groote koop kracht en zal die ook voorloopig wel niet krijgen; het aantal inwoners is te ge ring. De weinige import die er is, is bo vendien sterk verdeeld omdat elke win kelier in Paramaribo tevens importeur is. Menig Nederlandsch fabrikant is dus niet bijzonder gesteld op Surinaamsche orders. De belangrijkste handelsorganisatie in Suriname is de mercantiele afdeeling van de Moravische Broedergemeente, de z.g. Hernhutters, die haar wedergade in geen ander land heeft en bekend staat als Kersten en Co. Met de uitvoercijfers is het niet veel beter gesteld dan met die betreffende den invoer. In 1911 had de uitvoer een waarde van 9.200.000 in 1925 van 9.900.000. In 1926 zakte dit cijfer w-eer Ln tot 7.700.000 om in 1927 volgens geruchten te stijgen tot over de 11.000.000, dank zij de ngoeden koffieoogst en de bevredi gende prijzen voor dit product. En ook hier, juist als by den invoer, ups en downs, die niet wijzen op een gestadigen vooruitgang, maar op een voortdurende strijd om het hoofd boven water te houden. Ook de bevolkingscijfers maken den zelfden trcosteloozen indruk. In de laatste 12 jaar steeg de bevol king met ongeveer 22000 zielen of nog geen 2000 per jaar, niettegenstaande den geregelden aanvoer van Javaansche contractkoelies. Het meest verontrustend zijn echter de bijdragen, welke elk jaar acor Nederland in de Surinaamsche schatkist gestort moeten worden cm de tekorten te dekken. Sedert 1865 zijn die tekorten bijna niet van de lucht geweest. Bedroeg het te kort aanvankelijk slechts enkele tonnen, omstreeks 1910 was de subsidie al ge stegen tot bijna 1 millioen en thans moe ten jaarlijks 2 1/2 a 3 millioen gulden worden bijgepast, zonder vooruitzicht op blijvende verbetering. Totaal zijn reeds 60.000.000 in dezen bodemloozen put verdwenen, zonder dat iets bereikt is. Is de toestand van Suriname dan zóó hopeloos? Ja, indien het Nederlandsch Opper bestuur blijft volharden in haar politiek van berusting, bezuiniging en afwach ting. Neen. indien het Nederlandsche volk zich eindelijk bewust wordt van zijn plicht om dat verwaarloosde deel van zijn Rijk tot een bloeiend gewest te ma ken. Het Surinaamsche vraagstuk is hoofd zakelijk een bevolkingsvraagstuk. E mot kapitaal zijn, om er landbouwonder nemingen te vestigen en er is een nij vere bevolking noodig van minstens 400.000 a 500.000 zielen. Toch heeft de Ondememersraad te recht als zijn meening te kennen gege ven dat een wederopbloei van den groo- ten landbouw op zichzelf niet voldoende zal zijn om den toestand gezond te ma ken. Daarvoor is noodig een doelbewus te en krachtig geleide organisatie. En daar durft onze Regeering niet aan. Spr. voor zich verwacht sucoes van kolonisatie door vrije Javaansche land bouwers. In ieder geval zal elk koloni satiesysteem tientallen millioenen gul dens kosten. Toch zal zulk een offer moeten ge bracht worden. Tot nu -toe is in Su- name slechts klein werk gedaan. Behalve invoer van arbeidskrachten uit overbevolkt Oost-Indië zal noodig zijn aanleg van groote zoetwaterkanal-en. Dan zal irrigatie van den voor rijstcul tuur zoo bij uitstek geschikten bcdem mogelijk zijn. Niet alleen voor rijst- maar ook voor suikercultuur is de bodem geschikt. En dan koffie. Liberia-koffie! De hoop van Suriname! Thans voldoet de qualsteit nog niet aan hooge eischen, maar daarin zal wel verbetering komen. Er is ook nog andere bodemrijkdom, bijvoorbeeld kostbare houtsoorten; ook de mijnbouw moet onder de mogelijkhe den worden genoemd. Dit erfdeel onzer vaderen, zoo eindig de spr., bewoond door H-ollandsch spre kende Creolen lean een toevlucht worden voor hen die in het overbevolkte Moe derland geen bestaan meer kunnen vin den. Maar dit zal dan alleen mogelijk zijn als Nederlamd's onverschilligheid en kleinmoedigheid plaats maakt voor den wil om offers te brengen of liever om kapitaal te steken in een gezonde onder neming. OPENLUCHTCONCERT Programma voor 't Openlucht con cert op Woensdag 19 September 1928, in het Kleverpark (Santpoorterstraat Westzijde) door het Haarlemsch Tram fanfare Corps. 1. Tout Charmé Pos. Redoublé, A. Delbeco -2. La Dimanche aux Champs Ouverture, L. E. Rugers 3. Cortege des Muzes Marche Triomphale. L. Lounot 4. Zelpha Fantasie, G. Cademer 5. Juanita Grande Valse de concert, Jos. Bauwens fi.Braxelles LUle Pos Redoublé. Louis Vermeulen 7. Esperia Ouverture, R. de Soutea 8. La jolie Flamendfe Granat Valse Concert, Jos. Bouman 9. La fille du Régiment Fantasie, Jos. Kessels 10. Marche Finale. 't Volgende concert zal Woensdag 26 September a.s. cp het Pretoriapleln ge geven worden. PERSONALIA. De nagenoemöe gediplomeerden der Middelbaar Technische School te Haar lem zijn geplaatst in de volgende betrek kingen: Afdeeling Bouwkunde: W A. Couzij als teekenaar bij Publieke Werken, Am sterdam; Tj. Molenaar als opzichter bij Openbare Werken te Amsterdam. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: W. van den Burg als waterbouwkundige bij den Rijkswaterstaat, arr. Alkmaar. Afdeeling Werktuigbouwkunde: A. C. Arends als employé bij de Suikerfabriek Kemanglen te Slawi (Tegal) Java; P. E. Hutte als constructeur bij de Haarl. Ma chinefabriek, v.h. Gebrs. Figée; J. Smo- lenaars als werktuigbouwkundige by de N.V. Van Heekeren Co. voor hun cul- tuurondernemir.gen op Sumatra: Afdeeling ElectrotechnkkH. van Borselen als techmcus bij The Kodowa Refrigerator Cy. te 's-Graveniiage. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1297 DE WERELD OP HAAR ERGST Portret van een huisvader die zijn eigen bed op maakt als zijn vrouw een paar dagen uit de stad is. (Nadruk verboden) NATUURHISTORISCHE VEREENI GING Zondag hield de aideeling Haarlem der Natuurhistorische Vereeniging een excursie naar Gooilust. het buiten van den heer Blaauw te 's-Graveland, en naar de heide nabij Hilversum. Genoem de buitenplaats, waar vele exotische planten en dieren in harmonie zijn sa ven gebracht, verdient zeker de aan dacht van lederen natuurliefhebber. Menigmaal stonden de excursisten in bewondering te kijken, nu eens naar de es, die in vollen galop kwamen aan rennen, dan weer naar eenige bisons, die od een met bosch omrande weide rustig stonden te grazen. Zoo zag men verder het wilde paard, de lama. struisvogels met jongen. De Australische telegraafvcgel, zyn natuur getrouw, had in 't bosch een heuvel gemaakt van dennennaalden, waarin de eieren gelegd worden, die dcor den broei der bladen moeten uitkomen, hetgeen hier echter niet gelukt is. By een vijver, waar de zon door de boomen het water plaatselijk verlichtte, zag men op deze lichte plekken duizen den daphnïa's (watervlooien) en het was een aardig gezicht hoe deze juist verschillende palingen naar de opper vlakte lokten. Even verder kwamen twee trompetzwanen met hun nog grijze jongen en maakten het eigenaardige, met bewegingen der hals gepaard gaan de geluid, waaraan zij hun naam dan ken. Vervolgens leidde de weg naar een idyllisch moerassige vallei, riik aan co niferen, wolfsklauwen, Amerikaansehe bosch en veenbes, fijn haarmos. enz. Ve le bijzondere boomsoorten, zooals Chris tusdoorn, vleuge-ln-oot. tooverhazelaar, moerascypres, parasol-den. ziin hier ver zameld. De heer v. Schaik maakte de deelne mers opmerkzaam op de hier aanwezige Gunnera scrabera, die in symbiosa leeft met een mier Nostbk. Tenslotte werd neg even een reusach tige eik in oogenscliouw genomen, welks stam een omtrek heeft van 5 M. Na afscheid van den gemoedëlyken tuinbaas werd het 12-uurtje gebruikt en werd nog een bezoek gebracht aan de heide, waar genoten werd van het schitterende uitzicht. Hiermede eindigde de zeer geslaagde tocht VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANI SATIE. De afdeeling Haarlem van de Vrij- zinng Democratische Jongeren organisa tie houdt een algemeene vergadering op Woensdag 19 September in de Nijver heid. De agenda vermeldt o.a. behalve de jaarverslagen de volgende punten: Mededeelingen over het lustrum. Voorloopig programma 1928-1929 en bestuursverkiezing afd. Haai'lem. Dcor het bestuur worden candidaat gesteld: voorzitter: A. H. Günther Jr., secretaris: M. J. v. d. Plas. pennlng- meesteresse Narda van Sluyters. leden: Jenr.y Vermeer, Henny van Dam, J. G. Bettink, P. Nieuwdorp. Na afloop der vergadering zal Mr. L. G. van Dam eene lezing houden over: „Verwording cf verwarring?" „JACOB VAN LENNEP". DE PLANNEN VOOR HET AANSTAAND SEIZOEN. In het bestuur van de Kon. erkende Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" is eenige wijziging gekomen. Het is nu samengesteld als volgt: voorzitter de heer Jac. van Maris, secretaris de heer Herm. C. Kloet, penningmeester de heer E. Meyerink en leden de heeren J. H. Fibbe, J. H. Coert, J. H. Korte, P. Joh. Rooy, H. J. J. van Zandbergen en M. M. Dekker. Dit bestuur is er in geslaagd, een aan trekkelijk programma samen te stellen voor het aanstaand seizoen. Op 15 October wordt in den Stads schouwburg, als opening van het seizoen gegeven: „Zenuwpatiënten", blijspel in 3 bedrijven, aangeboden door den auteur Gerard Nielen, die ook de leiding by deze opvoering zal hebben, evenals hy die had van het ook destijds door hem aan „J. v. L." aangeboden stuk „De Gebroeders Kalkoen". Op 23 October volgt een balavond, met byzondere attracties en op 7 No vember een intieme kunstavond in „Modern", dat dien avond uitsluitend toegang zal verleenen aan leden van Jacob van Lennep. De directie van „Modern" heeft voor dezen avond de medewerking van eerste-rangs artisten toegezegd. Wanneer het gebouw Modern te klein blijkt op dezen eersten avond zal een tweede volgen. De bekende Amsterdamsche Tooneel vereeniging „Pieter Nieuwland" die ver leden jaar den eersten prijs kreeg, bij den wedstrijd van „Jacob van Lennep" komt op 9 November in den Stadsschouw burg het tooneelspel in 3 bedrijven. „Het Verloren Tooverland" van Han Seve op voeren. In den Schouwburg aan den Jansweg voert J. v. L. dan weer op 24 Novem ber „Zenuwpatiënten" op voor de leden van de Haarlemsche Burgerwacht. Op 19 November een cabaretavond met, danswedstrijd en ln Januari wordt op gevoerd „De Vrouw in 't Spel", (Op 24 Januari gaat hetzelfde stuk te Leiden voor de Vereeniging „Nut en Vermaak"). In Februari het gToot-jaarlijksch Bal-Masqué en in Maart weer een caba retavond in „Modern". Voor April wordt een uitvoering door het beroepstooneel voorbereid. Tot slot volgt dan op 3 Mei een bal en later nog een zomerfeest op „Kraantjelek". „Jacob van Lennep" zal dit jaar geen programmaboek uitgeven, in plaats daarvan komt het maandblad „Jacob van Lennep". Uitnoodiglngen om in Zwolle en Breda aan wedstrUden te komen deelnemen, zyn afgeslagen ..Jacob van. Lennep", dat in 10 jaar tyd 37 pryzen won (in 5 jaar zelfs 23 prijzen!) wil dit jaar liever eens rustig werken. Zonder de spanning die wedstryden nu eenmaal altijd geven. Het bestuur is by zonder ingenomen met de medewerking die het onder vindt van de heeren Jhr. O. van Len nep, den Beschermheer en den heer S. Prins te Bloemendaal, die veel belang stelling in de Tooneelvereeniging toont en zeer dikwyls de bestuursvergaderingen bywöont. De werkende kring telt veel nieuwe leden, waarby ook eenige krachterf van vroeger. Zoo zullen in „Zenuwpatiënten" optreden de dames: Groeneweg, van den Berg en Bouwmeester (mevr. Groene weg en mevr. Bouwmeester zyn nieuwe leden) en de heeren Snoeks, van den Berg, Tuninga en van Zandbergen. Als 2e regisseur zal optreden de heer F. H. Meyer. Als le regisseur is voor dit jaar aan „J. v. L." geen beroepsacteur verbon den. Het bestuur is in onderhandeling voor deze functie met een kunstzinnig en bekwaam stadgenoot, die al de regie zal voeren by „De Vrouw in 't Spel". Den leden van „Jacob van Lennep" staat dus ook dit jaar weer heel wat goede kunst op velerlei gebied en veel amusement te wachten. PROV. STATEN. De tweede gewone zitting der Staten van Noordholland, zal geopend worden op Dinsdag, 16 October ek., des voor middags te half twaalf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. en mooie teint hanét èeheel af van de zeep die U èebruikt. Geen betere zeep hiervoor dan Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje èebruikt kan worden FEUILLETON. Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Dultsoh vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 25) „De Jonge meneer Troüo moot vree sol'jk boos z!Jn geweest. Hij had na het tennh sen Mevrouw Rottbcrg gewoonweg een scène gemaakt. Hy had gezegd da.: Mr. Gabb tuinman was en daarom niet in goed gezelschap behoorde. Ver beeld O". ..Dat kan ik me niet voorstellen. Ze zijn toch allebei erfgenaam van groote bed - Uven. Trollo on Gabb" „Hy wilde onder geen voorwaarde de partner van Mr. Gabb zijn. Maar weet u wat ik geloof, dat het jalouzie is. En cat mevrouw Rettberg hem die ruzie reusachtig kwalijk genomen heeft. Dcor het werk had Katarina haar ge zicht afgewend, zoodat Eva uitdruk king ervan niet kon zien. ..WatJa- louzie?" vroeg ze schijnbaar terloops. „Nu ja. ze bahooren 'och allabri to ri r aanbidders van Mevrouw Rotfc- berg". „Zoo. zoo. En ziin ze nu kwaad met elkaar, Viktor Troüo en Mevrouw Rett- berg?" „Kwaad niet. Mevrouw Rettberg doe: een beetje alsof, maar ze houdt haar aanbidders toch aan 't lynitie. Ze wil geen enkel exemplaar van haar collec tie missen. Ze is zoo geraffineerd Al leen, als Mr. Gabb zich ook zou lateci Hjmen, zou ik het vreeseliik jammer vinden". „Mr. Gabb is daar veel te verstandig voor". „Het ls te hopen". Dat het Bcriynsche meisje zich zoo levendig voor Mr. Gobb's riskiheil inte resseerde. daarover dacht Katarina lorder niet nr.. Hot was haar nauwe lijks opgevallen. Veel meer belang stelde ze in het feit dat in de verhouding tus- schen Viktor en de jonge weduwe strub- oeling was gekomen. Het liefst had rij aan Mr. Gabb gevraagd, haar alles, wat hy van de zaak wist. te vertellen. Maar de prettige kameraadschap van vroeger heerschte allang niet meer tusschen hen In de zaak was de jonge Engeisch- man eenvoudig onmisbaar geworden, hy werkte steeds met ddienzelfden onbewo gen Uver van geiykmat'.gheid. die den arbeid Vlug liet opschieten. Maar sinds hy op den Amselberg zijn gastvoorstel lingen sV» t-nnis-kamnioen gaf. was de persoonlijke intimiteit tusschen hen verbroken ..Het spijt hem. dat hy zich gebonden heeft", zei Katarina cp een keer tegen Grootvader Troüo. .maar hy heeft een groot plichtsgevoel en is iico dcor en door fatsoenlijk, dat hy nooit een gegeven belofte zou schon den". De oude Balthazar stak ziin vinger in de hoogte, dreigend, en legde hem daar na met een schalksch lachje tegen zyn groeten neus. „Ik kan .je alleen maar raden, Katchen, hou dat jongetje in eere. Ik ben anders niet erg cp de Engelse hen, maar deze 3s een gelukkige greep tun je geweest". „Ik zou ook niet weten hoe ik het werk klaar moest krygen als ik hem niet had. Hot is onmogelijk om behoor lijke menschen te krygen. Li het sei zoen willen zc allemaal een baartje in Wiesbaden hebben, huisknecht of kell- ner of buffo-.bediende: desnoods pakjes- dragen, maar ln ds aarde graven en spitten, ho maar. Mr. Gabb spaart me drie. vier werkkrachten irt" „Houd hem in eere, Katrien/tje, houd hem in eere!" De eischen die de zaak aan Katarina stelden, gingen nu al boven haar krachten. De groote kas was thans voor byna een dorde gevuld met haar nieuwe anjers, Het verdore kweeken van de witte noviteit, had ze, na de slech/te er varingen van het voorjaar, laten varen. Al haar hoop had ze thans gevestigd op „Vlammende Katchen". Onder dezen naam was de nieuwe bloem in de raas- te omgeving sr.cl baker.d g,-.vorder. Ka tarina had "nn ovreen'- met eer. greote bloemen-firma uit Ham burg, die zich bereid verklaarde regel matig groote hoeveelheden snijbloemen van haar noviteit tegen een vastgestel- den prys af te nemen. Zoo zag men in de groote kas onder de duizenden planten slechts af en toe een van de mooie, weelderige bloemen, want den geheelen dag werd er geplukt. De Fransche anjers waren met deze pracht- bloemen niet te vergelijken, de inland- sche van den kouden grond heelemaal niet en het kleurenspel van „Vlammen de Katchen" werd zelfs door geen van de byzondere soorten uit de kweekery van Dutton in Iver bereikt. Maar het dageüjksche snyden en de dagelijksche verkoop kostten moeizamen arbeid en veretschten een nog veel lastiger toe zicht. Geen enkel exemplaar mocht de kas verlaten zonder door Katarina- zelf of door Mr. Gabb nauwkeurig onder zocht te zyn, of er ook misschien het allerkleinste spoortje van een uit spruitsel aan was. Eva, de oude Reuss of een van de leerjongens werd dit werk niet toevertrouwd: ze begrepen de draagwUdte er niet van. De oude Troilo die haar trouw terzUde stond, had samen met haar een tamelijk lastige contróledlenst ingesteld. De kas moest dag en nacht op slot zyn, óók terwijl er binnen gewerkt werd. En geen enkel plantje mocht uit een der afdeelingen meegenomen worden. Wanneer een van de leerjongens of arbeiders de kas ver laten wilde, moest hy zich eerst bij Mr. Gabb aanmelden en diens doordringen den blik zou het niet ontgaan als in schort- of broekzak een plantje zou worden meegenomen. De eeuwige vrees voor verraad aan concurrenten, dat de oude Troilo voort durend zag dreigen, maakte Katarina byna ziek. Wantrouwen behoorde heele maal niet tot haar natuur. Maar nu kende ze geen rust en geen genot meer Een vryen avond had ze nauwelijks meer. En de korte slaap die ze kreeg, was voor haar jong lichaam ten eenen male onvoldoende. Als Mr. Gabb als laatste na de ar beiders de kas verlaten had. dan moes ten altyd nog de manden met snij bloemen verpakt worden. De kostbare bloemen werden voorzichtig in watten en zydepapier verpakt, tusschen hout wol en gegolfd karton. Eigenhandig bond Katarina de manden op het kleine handwagentje vast: Marie, het dienst meisje duwde en bracht den lichten last in vlug tempo naar het postkan toor. Om 9 uur moest de zending per expresse bestelling op het station in Frankfort zyn, waar ze door den agent van den afnemer werden afgehaald. Het zou natuurlijk gemakkelijker geweest zyn als ze een dergelijke overeenkomst met een van de groote zaken in Wies- baden gemaakt had. maar de almach tige Troüo's. die hier grooten invloed hadden, verhinderen dat. De heele hof houding van Katariana amuseerde er zich echter mee, dat een steeds grooter aantal „Vlammende Katchen's" lederen ochtend langs den omweg over Frank fort weer in Wiesbaden arriveerde en niet alleen in alle groote bloemen- zaken waren uitgestald, maar ook steeds meer door de Kurgasten werden ge vraagd. De maand Augustus bracht een terugslag: de markt werd nu over stroomd met anjers van den kouden grond. Voor het groote publiek bestond er geen belangryker onderscheid dan de prys; in een tyd dat het een mooie anjer voor een stuiver krygen kon, be taalde het voor een kasbloem, al was dat ook een bijzonderheid niet het tien- dubbele. De firma in Frankfort pro beerde nu den prys te drukker. Een vertegenwoordiger kwam en zei dat ze van aanstaande week af totdat het weer kouder werd, maar de helft van de tot nu toe betaalden prys konden geven. De oude Troilo was er toevallig by. Die was direct op stang, en riep met een kraaistem: dat ze die nieuwe bloem dan maar uit China moesten zien te krijgen als ze daar groeide. Maar hier kregen ze ze geen duit gcedkooper. De vertegenwoordiger haalde de schou ders op; ten slotte waren er ook wel andere modeblcemen en ze waren niet tct in alle eeuwigheid op „Vlammende Katchen" aangewezen en over een poesje was de nieuwe soort misschien dan ook wel in China te kryger., ten minste nier alleen by hun!" ,f.7ordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6