HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. DE MILLIOENEN-NOTA. BINNENLAND FEUILLETON WOENSDAG 19 SEPT. 1928 TWEEDE BLAD Belangrijke overschotten op de diensten 1925-1927 DE BELASTINGVERLAGING BLIJFT GEHANDHAAFD, MAAR ZUINIGHEID BLIJFT GERADEN. (Van een financiëelen medewerkerl) De jongste „Nota betreffende den 'toestand van 's Lands financiën", in de wandeling „Millioenennota" genoemd, zooals deze Dinsdag onmiddellijk na de opening van de Staten-Generaal door den minister van Financiën werd inge diend, staat thans in het teeken van de "ten vorigen jare aangenomen nieuwe comptabiliteitswet. Het hoofdkenmerk van de begrooting als gevolg van deze wet is, dat alle hoofdstukken thans zijn verdeeld in een „Gewone Dienst" en een „Kapitaaldienst". Over de jaren 19251927 bleek tenge volge van onjuiste ramingen zoowel van de ontvangsten als van de uitgaven een onverwachte?) overschot op den gewo nen dienst aanwezig te zijn van f 44.3, f 68.1 resp. van f 52.0 millioen en voor den geheelen dienst met inbegrip der halve van den buitengewonen dienst van 1 12,8, f 41.0 resp. van f 35.3 mill. Met deze overschotten uit een oog punt van een wijs financieel-bezuini- :gingsbeleid geenszins te bewonderen :is het thans gedaan. Het is de verdien ste van Minister de Geer om door zoo veel mogelijk juiste ramingen te be werkstelligen, dat noch groote meeval lers noch groote tegenvallers zich meer voordoen en men thans vrij nauwkeurig zich een beeld kan vormen van de toe komstige ontwikkeling van de Rijks- .financiën. Over de uitkomst van het dienstjaar 1928 valt uiteraard neg weinig te zeg gen. Rekening houdende met verschil lende wijzigingen na de vaststelling in de begrootingen aangebracht, wordt voor 1928 een overschot van f 1.7 mil lioen op den gewonen dienst verwacht. Vermoedelijk zal dit overschot wel groo- ter worden als gevolg van het ruimer vloeien der middelen dan geraamd was. Door het samenvoegen van de Depar tementen van Oorlog en Marine heeft het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen thans het num mer VI (vrpeger Va) en heeft de be- grooting van het departement van De fensie tot nuimmer VIII, het vroegere nummer van het departement van Oor log. De gewone uitgaven worden voor 1929 geraamd op f 593.65 millioen of f 6.7 ton hooger dan voor 1928 het geval was en -wel als gevolg van meerdere uitgaven voor: f 3.4 voor pensioenen, f 1 millioen voor de invoering van het 7e leerjaar, f 1 millioen voor ten onrechte op den kapitaaldienst gebrachte Waterstaats uitgaven, f 1 millioen voor het Rijn-Twenteka naal, en f 4.2 millioen voor de verhooging der Staatsbijdrage aan het luvaliditeits- fonds. Tegenover deze verhoogde uitgaven staat de volgende vermindering: f 10.3 millioen wegens vermindering van rentelast als gevolg van de voortge zette buitengewone aflossing en conver sie van Staatsleeningen. Het systeem van het departement om de verschillende begrootingen zooveel mogelijk beneden het vorige totaalcijfer tc houden blijkt ook thans weer te zijn toegepast. Zoo is men er in geslaagd orn op Buitenlandsohe Zaken bijna f 1 1/2 ten te bezuinigen op Binnenlandsche Zaken, Landbouw ruim f 68.000 en op het Departement van Defensie ruim f 123.000. Daartegenover staan andere begrootingen die, in tegenstelling met de vroegere regelmatige flinke verhoo gingen met een betrekkelijk klein be drag zijn naar boven gegaan, afgeschei den van de reeds genoemde noodzake lijke verhooging in verband met de pen sioenen. De gewone ontvangsten voor 1923 geraamd op f 595.2 millioen zijn voor 1929 f 6.6 millioen hooger geraamd, on danks het feit, dat de verlaging van de Inkomstenbelasting een vermindering van de raming van dit middel voor 1929 van f 5 millioen noodzakelijk maakte, zoodat de verhooging feitelyk meer dan f 10 millioen bedraagt. Deze verhooging is in hoofdzaak te danken aan de geleidelijke verbetering van den economischen toestand. Zoo worden voor 1929 de volgende vermeer deringen van ontvangsten geraamd: In voerrechten f 5.3 millioen, Statistiekrecht f 2 ton, Accijns op geslacht f 1 millioen, op bier f 1. 2 millioen, op suiker f 3.3 millioen, op tabak f 9 ton en i .gistratie- rechten f 5 millioen. Daar staat tegen over, dat lager geraamd zijn het accijns op zout, dat op wijn, de Zegelrechten, de Successierechten en de Rijwielbelas ting, die voor 1929 geheel ten bate kamt van het Wegenfonds. Voor den Kapitaaldienst worden de uitgaven geraamd op f 189.2 millioen, voornamelijk als gevolg van het voorne men om de leening 1923 C de Ame- rikaansche doilarleening gedeeltelijk door conversie buitengewoon af te los sen, waarvoor een bedrag van f 100 mil lioen is gereserveerd, f 21,1 millioen voor aanmuntingen en f 18.4 millioen voor uitbreiding van enkele bedrijven onder het departement van Waterstaat ressor- teerende, De inkomsten van den Kapitaaldienst worden geraamd op f 44.2 millioen en wel f 2 millioen wegens extra-aflossin gen in verband met de Woningwet, f 20.5 millioen wegens door het Soaatsmunt- bedrijf af te leveren munten, f 47.5 mil lioen pro memorie wegens de in 1928 ontvangen uitkeering van het saldo der N. U. M. en f 4.5 millioen wegens bui tengewone aflossing van de Staatsmij nen en idem f 8,7 millioen van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Het overschot op de gewone begroo ting van f 8.1 millioen heeft de minister noodig voor de versnelde uitvoering van de drooglegging der Zuiderzee en de technische herziening der ambtenaren salarissen. Bij het laatste merkt ae mi nister op, dat hij nog steeds wacht op het eensluidend advies van de Cen trale Oommissie voor Georganiseerd Overleg. In zijn slotbeschouwingen herinnert de minister aan zijn in de vorige Millioe- nennota's geuite waarschuwing, dat het handhaven van de in 1927 vastgestelde belastingverlagingen niet zeker was. Ook thans acht de minister deze handha ving slechts mogelijk met inachtneming van de uiterste beperkingen en noemt dan tevens nog eenige te verwachten niet geraamde uitgaven. De minister merkt op: „Tegen een te groot optimisme zou de onder ge teekende dan ook willen waar schuwen." Aan de millioenennota zijn verschil lende overzichtelijke bijlagen toegevoegd, mede als gevolg van het nieuwe systeem door de Comptabiliteitswet voorgeschre ven. EEN „BABOE" DIE RECHTEN STUDEERT. Het is kort geleden gebeurd, veltelt het Alg. Hbld. v. Ned.-Indië, dat een familie met twee jonge kinderen met verlof naatr Holland zou gaan. Men plaatste in een Inlandsch blad een ad vertentie, waarin een zeebaboe werd ge vraagd. Daags nadat de annonce ver schenen was, kreeg de steller bezoek van een jongen Inlander, die een keuri- gen indruk maakte en zelfs een beetje Hollandsch sprak, naar hij zeide. Wel was hij nu niet precies een baboe, maar hij kon goed met kinderen opschieten en wilde graag Holland eens zien. De man viel zóó in den smaak van den heer des huizes, dat men besloot hem aan te nemen voor de reis. De zeebaboe, die geen baboe was, trad in dienst en mijnheer en mevrouw waren enthousiast over dien netten, kwieken djongos, die nooit reden tot klagen gaf en opperbest op hun kinderen paste. In Holland aangekomen, zou Amat zijn geld krijgen, en mijnheer en mevrouw waren vast besloten! hem een prachtig getuigschrift té geven. Op den dag van het scheiden der markt werd aangebeld. En daar verscheen een heer, een echte, zij het ietwat bruine mijnheer. Piekfijn gekleed, keurige schoenen, een zwierigen hoofddoek verscheen.Amat een nieuwe mensch alzoo. Amat kwam zijn geld halen en z'n excuses aanbieden. Want hij had het echtpaar eigenlijk een beetje voor den gek gehouden. Het was. namelijk heelemaal geen huisjongen, maar een jonge man die in Indië zijn eindexamen H.B.S. gedaan had mijnheer verbleekte en wegens het ontbreken van de noodige geiden als bediende naar Holland gekomen om in de rechten te gaan studeeren. Waarop mevrouw ook verbleekte. Na van den schrik bekomen te zijn, gaf mijnheer Amat honderd gulden extra en wenschte hem aile succes toe. Want après tout vonden ze hem toch een aardigen flinken vent! MILLIOENEN KEVERS TE AMSTERDAM. ZIJ BRENGEN DE MENSCHEN TOT WANHOOP. Door de bewoners van eenige perceel en op de Heerengracht te Amsterdam, in de buurt van de Brouwersgracht, was geklaagd over een „tot razend wordens toe" tergende plaag van een zekere keversoort. Het was ontzettend! De beestjes zaten overal: in het eetgerei, op de spijzen, in de bedden, overal. De door deze „mil- liarden invasie" van sluipende, vliegen de en springende insecten bezochte menschen, kregen het op hun zenuwen; dachten er over hun woningen aes kevers te laten en bijv. in de gracht te springen. Waar die ellendige dieren ten minste niet volgen konden. Zoo deelden ir. M. E. Hoffman Tjaden. directeur van het Gem Bouw- en Wo ningtoezicht, en de heer E. I. van. Italië mede in de openbare vergadering van de Gezondheidscommissie welke Maandag te Amsterdam gehouden werd, aldus het Hbld. Waar kwamen zij vandaan? Naar het heette uit een pakhuis, waarin gelijk vloers en op de eerste verdieping kolo niale waren werden opgeslagen, en in de hoogere regionen boekweitdoppen. Vooral ten opzichte van deze doppen, die gebruikt worden voor emballage en ook wel voor het opvullen van matras sen, was de omgeving zeer onvriendelijk gestemd. Zooals gebleken is, niet ten onrechte. De dienst van bouw- en wo ningtoezicht stelde een onderzoek in en ziet: elk handje vol doppen leverde zoo veel kevertjes op. Wanneer men nu weet, dat meer dan 200 M3. doppen op zolder bijeen lagen, kan men zich voorstellen welk een ontelbare massa van die lieve diertjes (elk van de grootte ongeveei van een bladluis) hier nestelde. Reeds vroegere jaren, vertellen de ongelukkige buren, hadden zij wel eens last van een bezioek van deze kevertjes maar nooit was het zoo erg als nu. Nu leefden zij als in een mierennest! En wie wel eens in een dergelijk nest per ongeluk voor een minuut ging zitten, kan zich voorstellen, hoe deze menschen zich voelden. Wij zagen, zoo schrijft het blad vei der. een ton gevuld met een soort dikke wit-gele verf, de bovenlaag was zwart van de lijken. Wij betraden een blauwen stoep, inge smeerd met petroleum: de stoep zag zwart, de lijkjes vulden de petroleum en over de lijken trok een nieuw leger op. onder de deurkier heen, langs de wan den naar boven, de kamers in, de kasten binnen om door te dringen in trommels en schalen. In de broodtrommels ligt het brood, door een dikken krantenlaag omwon den: een andere trommel werd even ga- leden „leeggeschud", nu kriebelen er weer een paar rond: langs vensters en stoelpooten, over aanrecht en de borden, overal kruipen zij. Het met een vettige olie ingesmeerde plat is een geweldig kerkhof; maar de muren daar rond om heen zijn piemen met een druk kever- verkeer. Wat er tegen te doen is. De afdeeling volksgezondheid van den G. G. D. heeft naar het springende kevertje een onderzoek ingesteld, dat geleld werd door dr. W. F. Veldhuizen. Het is gebleken dat de naam van het beestje „Silvanus Surinamensis Linn" luidt en dat het een cosmopolitisch in sect is. In de boekweitdoppen zit de kever in zeer grooten getale, zoodat een gron dige schoonmaak van het pakhuis noodig is daar anders het dier in reten en hoeken voldoende meelresten vindt om voort te blijven leven. De G.GD. raadt aan het gebouw te behandelen met een sterk insecten- doodend middel en wel aniline olie. De gemeentelijke Reinigingsdienst Is reeds aan het werk gebogen om in over leg met de eigenaars van de doppen deze zelf en de geteisterde omwoners van deze plaag te verlossen. Voor zoover de doppen in zakken ver pakt waren, werden die neergelaten' en uitgeschud in een der grccte vuilnis schuiten over welker ijzeren deg ds kevers lustig rondwandelen; voor zoover zij op een hoop liggen, tracht men hen door een linnen buis in de schuit te laten glijden. En als het heele pakhuis ontruimd is zal tot '„ontsmetting" worden overge gaan. Maar vandaag of morgen zullen de huurders der opslagplaatsen en de be woners niet van deze plaag „heelemaal bevrijd" kunnen worden. VAN ONS HOF. De Koningin heeft gistermiddag den nieuw-benoemden Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant mr. A. B. G. M. van Ryckevorsel, te zij ner beëediging ontvangen. DE TOL-STR1JD IN DE ZAANSTREEK. GEEN ACTIE VAN DE Z. V. V. V. Zooals was medegedeeld, stond de actie tegen de tollen in de Zaanstreek onder auspiciën van de Zaansche VereenIglng voor Vreemdelingenverkeer. Aan de N. R. Ct. wordt thans echter gemeld, dat dit op een vergissing moet berusten, daar enkele bestuursleden van de Z. V. V. V. waaronder de burgemeester van Krommenie en die der gemeente Oost- zaan van de voorgenomen demonstratie onkundig waren. Zij kunnen zich niet voorstellen van welke zijde het bericht is gelanceerd als zou de V. V. V. zich ci viele partij stellen, temeer daar in geen enkele bestuursvergadering kwestie van de tollen is ter sprake gebracht. De tol- pachter van Zaandijk deelde nog mede, dat enkele automobilisten, die Zondag weigerachtig waren te betalen, Maandag deze schuld hebben aangezuiverd. De automobilisten die Zondag deelgenomen hebben aan de demonstrate, zijn tegen Donderdagavond uitgenoodigd tot bij woning van een vrgaderir.g, waar be sproken zal worden met welke wettige middelen de tollenkwaal kan worden be streden. Het raadslid D. Witbaard (v.-d.) to Zaandam zal waarschijnlijk bij de be handeling van de begTOOting voorstellen den tol te Zaandijk op te heffen. In de raadsvergadering van morgen zal de heer Witbaard vragen stellen met be orekking tot de tol-kwestie. De heeren B. C. Ooms en J. J. Din- kelberg, resp. waarnemend voorzitter en secretaris van de Zaansche Vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer hebben naar ae Zaanlander meldt, Maandag het vol- gor.de telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken verzonden: Protesteeren ernstig tegen houding burgemeester van Krommenie, die gis teren weigerde In civiele kwestie tol gaarder Kr ommen ieërbrug en eerste on dergetekende proces-verbaal te laten opmaken tegen 'tolgaarder wegens ver sperring openbaren weg". MOET HET DIGOEL-KAMP OPGEHEVEN WORDEN? VRAGEN VAN IR. CRAMER AAN MIN. KONINGSBERGER. De bekende medewerker van de N. R. Ct. Dr. M. van Blankenstein maakt voor zijn blad een reis door het Oosten van den Nederlandsch-Inöischen Archipel en publiceerde de vorige week eenige reis brieven over het intemeeringskamp aan den Boven-DigoeL Het Tweede-Kamerlid Ir. Ch. G. Cra mer te Haarlem heeft thans aan den mi nister van Koloniën de volgende vragen gesteld: lo. Heeft de minister kennis genomen van de artikelen in de Nieuwe Rotter- damsche Courant over „Het verbannmgs oord aan den Boven-Digoel" van dr. M. van Blankenstein, waarin o.m. gewezen wordt op de sterk toenemende malaria en het zeer ernstig karakter, dat het hygiënisch probleem aan den Digoel op het oogenblik draagt? 2o. Is de minister niet van oordeel, dat onverwijld krachtige maatregelen moeten worden genomen om paal en perk te stel len aan de sterk toenemende malaria? 3o. Is de minister bereid te doen on derzoeken, wat kan worden gedaan om de hygiënische toestanden in het inter- neeringsoord aan den Boven-Digoel te verbeteren en ernstige malaria-„ontplof- fingen", waarvan in hooger genoemde artikelen sprake is, te voorkomen? 4o. Is de minister bereid te overwe gen, het hier bedeelde verbanningsoord op te heffen, wanneer blijkt, dat de hy giënische en ook de andere omstandig heden, waaronder de geïnterneerden moeten leven, van dien aard zijn, dat handhaving om menschelijke overwegin gen niet langer is te verantwoorden? 5o. Is de minister tenslotte bereid, de Kamer zoo volledig en liefst zoo spoe dig mogelijk in te lichten omtrent de hy giënische en ook de economische pro blemen. die zich in meergenoemd ver banningsoord voordoen? Onderzoek door arbeiders organisaties? Volgens het Hbld. heeft het N A. S. Vrijdag aan N, V. V., R. K. W. V.; C. N. V.; A. N. V. en V. V. H. een verzoek gericht, dat gezamenlijk optreden be oogt tegen de voor de geïnterneerden in het kamp aan den Boven-Digoel drei gende gevaren. Het verzoek beoogt meer in het bij zonder om een voorstel in bespreking te nemen dat de gelegenheid zal kunnen scheppen voor een delegatie van verte genwoordigers der arbeidersorganisaties in dit land. om de voor 1500 geinter- neerden geschapen verhoudingen te on derzoeken. 18 September. Het begin. De overledenen uitgeluid. Nieuwe leden beëedigd. De voorzitterskeuze. Eer. goed uur Ujd hadden de Lager huisleden om zich van hunne static-ge- waden te ontdoen en in een minder Olympisch en hoog-verheven kleed ij de i werkzaamheden van de nieuwe zitting aan te vangen. In de Kamer, toen te drie uur de werkzaamheden weer aanvingen, was het rumoeriger dan ooit, rumoerig van begroetingen en vragen en gesprekken. Veel formeels in den aanvang. Ingekomen stukken ed. nadat de heer Ruys de Beerenbrouck de bepaling van het Reglement van Orde had voorgele zen, waaruit bleek, dat hij voor deze eerste vergadering president was. Dan enkele zeer ernstige momenten. Het werd plotseling muisstil in de Kamer. Want, men wist: het ging om het uit luiden van twee zeer gewaardeerde Kamerleden, die tijdens het zomerrecès van de Kamer waren overleden. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck herdacht wijlen de heeren Dr. Scheurer en Mr. van Aalten. In zijn woorden ter eerbiedige nagedachtenis gesproken overheerschte voor wijlen den heer Scheurer ae groote waardeering voor den edelen mensch, in die voor wijlen den heer van Aalten de waardeering voor een groote intellect. Van den heer Scheurer zeide de pre sident, dat dienen niet heerschen zijn leuze was: aan zijne mede menschen gaf hij zich. geheel en al. zijn Chris tendom uitte zich in daden. Dat ver klaart waarom de fijnvoelende Javaan eerbied had voor dezen mensch, dat verklaart cok, waarom Dr. Scheurer in de Kamer een zoo aantrekkelijke en door ieder met vriendschap bejegende figuur was. Van iedere onnatuurlijkheid was Dr. Scheurer gespeend. Inderdaad een mensch ging heen. toen Dr. Scheurer werd weggenomen. Dan huldigde de president de. nage dachtenis van Mr. S. J. L. van Aalten. die zoo plotseling aan het leven werd ontrukt. Mr. van Aalten zeide ie president slaagde er gemakkelijk in de groote verwachtingen, die van hem gekoesterd werden, in vervulling te doen gaan. Een uitgebreide ervaring als raadslid, wethouder, waarnemend burgemeester, lid der Staten had hem een ervaring en een voorbereiding, als weinigen ten deel valt, geschenken. Voeg daarbij zijn scherp verstand dan is het duidelijk, waarom de voorzitter, die dankbaar memoreerde, dat Mr. van Aal ten steeds weer zijn groote gaven van geest en hart dienstbaar maakte aan het algemeen belang, kan opmer ken. dat de figuur van wijlen Mr. van Aalten lang in aangename herinnering zou blijven. De minister-president sloot 2ich na mens de regeering bij deze woorden aan. Zooals in heel het staatsleven, ge symboliseerd in het: „de Koning is dcod, leve de Koning!" opcr.e zetels mogen er niet zijn. TREIN EN AUTO IN BOTSING. DE TREIN WANKELDE. Maandagavond is op den onbewaak- ten overweg te Hoenlo onder Diepen veen een vrachtauto uit Olst door een motor trein, komende uit Deventer, aan gereden. De drie inzittenden van de auto kwamen met den schrik vrij. De auto werd totaal vernield. De motortreln werd licht beschadigd: de bestuurder ervan liep door glasscherven eenige ver wondingen op. Volgens ooggetuigen wankelde bjj de botsing de trein zoadat het weinig scheelde of hij was omge vallen aldus het Hbld. HOLLAND EN AMERIKA. OUD GESCHIL BIJGELEGD Reuter seint uit Washington: Het reeds zoo lang tusschen Nederland en de Vereenigd? Staten hangende ge schil nopens het wederzljdsche recht van exploratie op elkanders grondge bied is Maandag uit den weg geruimd. Als gevolg van de getroffen regeling zullen de Amerikaanse he petroleum- ex ploi tan ten gerechtigd zijn om in Ne- derlandsch-Indië te gaan exploreeren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* per regel. 3&ÖOt=:Ptano'iï Haarlem Zylweg 57 Groote sorteering instrumente Oogenbiikkelijk na het uitluiden der overledenen, warden do reeds nieuw gekozen verklaarde afgevaardigden, de heer Keukels en mevr. van Itallie-van Embden toegelaten en beëedigd. Niemand in de Kamer maakte be zwaar tegen de toelating en de w'oze van aanwijzing van den heer Hcukcl® tot hun medelid, hoewel er velen wa ren in den lande, die betoogden, dat de Kieswet niet goed was toegepast. Ten slotte de altijd even spannende voorzitterskeuze. Men weet 't: de Kamer maak: een voordracht met drie namen op ter aan bieding aan de Koningin, die uit refe rentie voor de Kamer steeds den eer sten naam kiest.. Deze: de belangrijkste. Hier geen moeilijkheden. Jhr. Ruys de Beerenbrouck werd weer mei. groote meerderheid imet 76 van de 84 stem men) als no, 1 op de voordracht ge plaatst. Bi) den tweeden naam liep het wat moeilijker. Gewoonlijk wordt ook do tweede voorzitter var. het vorig jaar met flinke meerderheid herkozen. Dit maal was dat anders. Dr. de Visser kreeg eerst by een tweede vrije stem ming en toen r.o? net op het kantje (44 stemmen van de 87) een volstrekte meerderheid. Een groot dee! van de Kamer wenschte blijkbaar den heer Schaper vice-president te zien. Waarom? Tot op het oogenblik tas ten wy daarover nog in het duister. Gcmakkeiyk (met 62 van de 85 stem men) verkreeg de heer Sohaper zijn derden zetel. Er zyn alweer twee Interpellatie» aange-.TGagd. een door den heer v. d. Heuvel over de crisis in dc suikernij verheid. de ander door den heer L. de Visser over het weigeren van toegang tot ons land van dc communistische Jcugd-afgevaardigden, die het Jonge- ren - vredes - congres te Ommen wilden bUwonen. Donderdag komt de Tweede Kamer weer bUeen. Weer om commissies te benoemen en besluiten te nemen, die de parlementai re machine moeten op gang brengen. In de Eerste Kamer hield de presi dent zyn gebruikeiyk vriendelijk speech- je ter aanvaarding der werkzaamheden, waarin hU den leden opriep In gcede verstandhouding en van harte him werk te doen. Al was 't alleen maar om den vrien- deiyken grijsaard, die het voorzitters- gesrcclte inneemt te pleizieren, zouden de Senatoren aan die oproep reeds ge volg geven! De Senaat zal de Troonrede met een adres van Antwoord eeren. Voor het ontwerpen daarvan is een commissie bencemd, bestaande uit de heeren van Lanschot. van Embden, Brlët, de GU- selaar en Sltógenberg. Morgen wordt het adres van Antwoord ter tafel gebracht. INTIMUS. KAP. KOPPEN'S REIS. REEDS NAAR KARACHI. De byzonderc corespondent aan boord van liet postvliegtuig HNAFA seint aan Aneta-Vaz Dias uit Bender Abbas d.d. 18 Sept.: Wy zyn hier gisteren, na een goed» reis. aangekomen en vlot geland. Er was belangstelling by onze aankomst. De af stand van Bagdad werd in 8 1. 2 uur af gelegd. Heden vertrekken wy naar Karachi. BELANGEN VAN POSTAGENTEN Te Utrecht is een vergadering van Postagenten uit verschillende plaatsen gehouden, besloten werd tot oprichting van een centraal bureau ter behartiging van de belangen der Postagenten ln Nederland, hetwelk gevestigd is te Hil versum. Tot lid is o.a. aangewezen d» heer H. A. Sieswerda tc Haarlem. IN WEINIGE WOORDEN. Het paarlencolher, dat uit een woning ln de Viottastraat te Amsterdam ls ge stolen, ls nog kostbaarder, dan eerst was opgegeven. De waarde Ls I 15.G30. Te Utrecht Ls een 74-jorlge man uit Leerdam door oen auto overreden en gedood. Te Culemborg viel een 7-JarIg meisje ouder een auto, haar toestand ls ernst.g. Te Hello wordt binnenkort dc bewa king van twee overwegen opgeheven. By Oudorp onder Alkmaar ls een Jon gen van een wagen, waarop hU met vriendjes geklommen was, gevallen on door de wielen gedood De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 14) Lord Moron was de man die er tegen in veizst kwam. „Dat „smoren" vind ik ongepast, oude hser," zeide hij met trillende stem. „Dat is geen uitdrukking in het byzyn van een jonge dame wat?" zyn moeder doorboorde hem. opnieuw met haar dreigende ocgen. „Zu hindert my niet, Selwyn, en ik heb geen reden aan te nemen dat myn secretaresse zioh er dcor geërgerd zal voelen." Hy kromp onder dien blik ineen, mompelde iets onsamenhangends en sloop als een schuldige uit de kamer. Leis zou hem dolgaarne gevolgd zijn, doch zy kon geen reden aanvoeren. In haar plaats, werd mynheer Chesney Praye weggezonden. „Ga nu heen, Ohesney," sprak de gra vin. ,.Ik vensoh met juffrouw Reddle liet een en ander te bepraten." Met zyn eeuwigdurende grijns, nam Chesney op overdreven wijze afscheid van zyn gastvrouw en boog hy zich om de plompe blanke hand te kussen, die zóó met juweelen ringen bedekt was, dat Lois zich later verwonderde, dat hij zich niet in de lippen had gesneden. „U. jonge dame, hoop ik meermalen te ontmoeten", zeide hij opgeruimd, toen hy Lois met onnoodige warmte de hand schudde, zyn glinsterende oogen geen oogenblik van de hare afwendende. „Ik mag haar wel eens met my uit ne men, niet waar, gravin? Komt zy van het platteland?" „Juffrouw Reddle heeft reeds een aantal jaren in de stad gewoond", ant woordde Lady Moren, en het verwyt in haar stem zou de meeste menschen heb ben doen bevriezen, doch Chesney was geen man die zich afsnauwen liet. „In leder geval zal zy niet de plaatsen gezien hebben waar ik van plan ben haar te brengen. Misschien aal haar Ladyschap u vergunnen op een avond in de club te komen dineeren. Danst gy?" „Indien de keuze van myn danseurs aan my overgelaten wordt, kan ik tame- ïyk goed dansen", zeide Lois. „Dan moet u my kiezen", merkte de man. die haar niet begrepen scheen te hebben, aan, ..want ik ben een echte spring-in-'t-veld 1 Toen zy alleen waren, duurde het eenigen tyd alvorens Lady Moron het woqtö nam. De oogen op het plein be nedenwaarts gericht, stond zy met haar handen op den rug, en Lois begon byna te denken, dat haar Ladyschap haar aanwezigheid vergeten was tot zy aan ving te spreken, zonder het hoofd in haar richting te wenden. „Er blijft vandaag niets voor u te doen over. Ik heb al mijn brieven reeds be antwoord. Wy lunchen te half twee, en het spreekt van zelf dat u altijd by ons zult aanzitten, behalve wanneer wy gas ten hebben. Wy dineeren te acht uur. Om den anderen middag moogt gy van vyf tot tien uur uitgaan, en gedurende alle weekends, die ik buiten de stad doorbreng, zyt gy uw eigen meesteres. Thans kunt u gaan, Juffrouw Reddle", en na aldus haar afscheid gekregen te hebben, begaf Lois zich naar haar ka mer, er over peinzende, hoe zy' den tyd tusschen de beide maaltijden zou door brengen. Na het huls in Chester Square verla ten te hebben keek Chesney Praye rechts en links om rich heen, tot hy gevonden had wat hy zocht. Een man, die geen bezigheden scheen te hebben stond met den rug naar den man met het hoog- roode gelaat gekeerd, op den hoek van de straat. Na slechts één oogenblik geaarzeld te hebben, stapte hy vastbe raden op den schynbaar niets vermoe denden Michael Dorn af. „Draai eens om, Dom!" Dom keerde zich langzaam op zyn hielen om. „Goeden morgen, mijnheer Praye", zeide hy. terwijl hy zyn werkbrauwen een weinig omhoog trok. als was de man tegenover hem dc laatste persoon ln de wereld, dien hy in dat oogenblik ver wachtte te ontmoeten. „Wat is je bedoeling dat je zoo aan my hangt?" Michael Dom trok van verbazing zyn wenkbrauwen samen. /Hangen"? O, je bedoelt dat ik je volg, vermoed Ik? Ik ben van dat taal tje van de Londensche misdadigerswe - reld nog niet zoo goed op de hoogte. In Indië zouden wy het noemen ..Hoe het in Indië genoemd wordt, komt er niet op aan", viel de ander hem ruw in de rede, „Wat denkt ge er meer te bereiken?" Dom zag hem aan met een peinzen - den blik in de oogen. ..Verbeeld gij u dat ik aan u hang?" „Het is geen verbeelding van my ik weet het zeker", hernam de ander, terwyi zyn gelaat een barsche uitdruk king aannam. „Ik merkte je reeds op. toen ik vanmorgen myn kamers in St.- James' Street verliet, en hield het er voor dat gy daar by toeval waart. Een van je bloedhonden heeft zich naar de Limbo Club begeven, met het doel de kellners uit te hooren. Wat steekt daar achter?" „Nieuwsgierigheid", sprak de ander zacht, „niets anders dan nieuwsgierig heid. Ik denk er over een boek te schryven over den veelzydigen misdadi ger, en natuuriyk zal Ik een paar blad zijden wUden. geheel alleen aan jou." De oogen van Chesney Praye vernauw den zich tot spleten, toen hy den ander zachtjes op zyn vest trommelde. „Ik zal je eens een wenk geven, Dorn" zeide hy. ..Blijf met je vingers van myn bord af, of je zult je branden!" „De eene goede wenk is de andere waard", antwoordde Dorn. „B'.ijf met Je vingers van mUn vest af, of Jc krygt een pak slaag van belang!" Hy sprak op den meest vriendeiyken toon, doch de verontwaardigde man wist dat hy ieder woord meende, en liet snel zyn hand zakken. Hy was zyn woede nog niet geheel meester toen Dorn ver volgde: „Je hebt een puik baantje. Praye zorg dat Je het niet kwyt raakt, ik heb begrepen dat je zooveel als financieel raadsman bent van een hoogadeliyke dame niet bepaald kieskeurig, maar van adel. Ik verneem ook, dat je haar aangeraden hebt eenig kapitaal in een paar van die twyfelachtige ondernemin gen van je te steken, of haar tracht over te halen een paar van die speelholen te financieren, die je den laatsten tyd zoo'n zoet winstje afgeworpen hébben, cn ik ral binnenkort, genoodzaakt zyn je met een echten poiltieman op de hielen te ritten." „jy vervloekte amateur!" voer de an der uit „Je hebt de zwakke plek in myn wa penrusting getroffen". Dom was de be daardheid zelve, en een ondeugend lach je verscheen in zyn fraaie oogen. „Ik heb het land, een „amateur" genoemd te worden. Ik heb Je gewaarschuwd." „wy zyn hier niet in Indië. begon Chesney, doch zag te laat ln dat hy oen flater gemaakt had. „Ik ben hier niet in Ird.ë en JU ook niet." De stem van Dorn klonk vriende lijk en byna bloemzoet. „Zeven Jaren geleden was ik in Indië te Delhi cn daar woonde ook een zekere flinke, Jonge bestuursambtenaar, tevens finan cieel raadsman van een paar Regeerings- Ilchamen. wien boeken niet volkomen klopten. Hij had een tekort van onge veer twintigduizend pend. Het geld kwam nooit terecht.Men hield den finan- cleelon specialiteit eerder voor *n stom meling dan voor een schurk, en, hoewel hy uit den dienst ontslagen word, bleef een gerechtelijke vervolging uit." Chesney Pr-ye bevochtigde zyn kurk droge lippen. 1 (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5