n memos Japon Vlammende Katchen FLITSEN ARR'S IVI OÜTBROOD HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 SEPT. 1928 EEN STAATSDIPLOMA VOOR DROGISTEN. Interview met den heer Volhert Swier. In de laatste zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam o.a. ter sprake een verzoek van den Ned. Dro gisten bond om adhaesle te betuigen aan een adres van dien bond aan de regee ring inzake den verkoop van chemica liën dooi- anderen dan apothekers en aan een tweede adres van dezen bond inzake de instelling van een Staatsdi- p'.oma voor drogisten. De voorzitter der Kamer, de heer E. H. Krelage, meende dat een juist oordeel over deze belde aangelegenheden niet tot de competen tie der Kamer behoort. Het is volgens hem een wetenschappelijke kwestie, waarover de Kamer toch niet oordeelen kz'i. De hoeren Deddens, Teding van E-.khout, Hooij en Van Llemt kwamen hiertegen op. Eerstgenoemde stelde veer. de stukken in handen van de af- ci teling Kleinbedrijf te stellen, waartoe be loten werd. Naar aanleiding van deze gedachten- wis r-ling hebben we een onderhoud ge had met den secretaris van den Ned. Drogistenbond, den heer Volkert Swier, te Amsterdam. Deze noemde do bewering van den heer Krelage. dat hor, hier een wetenschappelijke kwestie geldt, niet juist. ..De wetenschap", zei de heer Swier. .heeft er niets mee te maken. Art. 30 van* de Wet op de Art sen ij bereid kunst geeft den Minister het recht, gehoord een commissie van des kundigen. te bepalen welke genees mid den door anderen dan apothekers niet mogen worden verkocht beneden een li oe veel he id, voor elk der middelen aan tc teven. De commissie, door den Mi nister in hot leven geroepen (thans be- s:,i ande uit vijf apothekers, een arts, een scheikundige en óén drogist) advi seert dus den Minister welke artikelen bil een zekere hoeveelheid uitsluitend door apothekers verkocht mogen wor den. De bedoeling van den Wetgever van 11C3 is geweest, dat die commissie lilt s'r '.end zou adviseeren over genees- middelen, opdat de receptuur beschermd ZOU wc-rden, tenzij boven een zekere hoeveelheid. Dcor die lijst weid het onmogelijk, dat anderen dan apothekers pepcrmuntolle. pepermuntwaber. won derolie. boorzalf, vaseline, enz. konden verkoopen in een hoeveelheid, zooals het publiek dat gewoon is te koopen. Was de bedoeling van den Wetgever, dat die commissie uitsluitend zou aan geven, de artikelen, die tot geneesmid del meeaten dienen. 19 Oot. 1839 geluk te liet die commissie, in het hoofd van LUst C. te doen opnemen, dat al de in c. e Utst genoemde middelen ook niet mochten verkocht worden door anderen dan apothekers.'al dienden zy niet voor geneesmiddelen. Hier kwam de bedoe ling van de commissie van apothekers z^er goed tot uiting, dat het hun uit sluitend Ie doen was om een monopo ly voor hen zelf te se'".oppen. Wat vraagt nu de Alg. Ned. Drogistenbond? N is meer en nie's minder dan dat de commissie, die den Minister zal hebben te a-dv;.Teren, welke artikelen door an doren dan apothekers verkocht mogen worden, voortaan zal bestaan, niet bij na uitsluitend uit apothekers, maar uit vertegenwoordigers van de verschillen de belanghebbende groepen, dus dat die commissie zal bestaan uit b.v. twee apo thekers, twee doctoren, twee drogisten, twee groothandelaren en twee fabri kanten uit het pharmaceutisch bedrijf. Wat thans geschiedt", zei de heer Swier, „namelijk dat de nu bestaande commissie aan den Minister voorstelt wat de Minister ook goedgekeurd heeft, dat uitsluitend de apotheker salmiak dropjes beneden de twee ons mag ver- koopen, dat ieder die geen apotheker is. geen doosje vaseline, een beetje won derolie, een altheaworteltje. enz. mag verkoopen, een dergelijk advies zou niet gegeven zijn en dus niet door den Mi nister opgevolgd, indien deze commissie niet bijna uitsluitend bestaan had uit apothekers, die, hun kans schoon zien de, het monopolie van den verkoop van salmiakdrop. zuiveringzout, Iersche Mos, IJslandsche Mos en nog een hon derdtal andere dingen meer hierdoor verkregen hebben. De hoeveelheden die anderen dan apothekers (drogisten) van de op Lijst C. voorkomende artikelen mogen verkoopen, zijn zóó groot, dat de verkoop daarvan zelden geschiedt, waar het publiek gewoon is die artike len in kleine hoeveelheden te koopen". ..En waarom", vroegen we, „wilt u een Staatsdiploma voor drogisten?" „Dat zal ik u zeggen", zei de heer Swier. „Er worden in ons land door den Ned. Drogistenbond twaalf cursus sen gegeven, die ongeveer 2 1/2 jaar duren. Aan het eind daarvan ontvan gen die leerlingen, die daarvoor in aan merking komen, een diploma van den Bond. Wij willen echter een Staatsdi ploma, zooals ook voor de apothekers assistenten bestaat. Daarom hebben we aan den minister gevraagd, het daar heen te willen leiden, dat maatregelen getroffen zullen worden tot het instel len van een Staats-diploma voor dro gist. eventueel het erkennen van Staats wege van het diploma van den Alge- meenen Nederlandschen Drogistenbond en indien de minister geen redenen kan i-inden om maatregelen daartoe tc ne men, aan de examen-commissie van den Alg. Nederl. Drogistenbond een ge committeerde van Rijkswege toe te voe gen. Dit sou zeer zeker leiden tot meer waardeering van de geheel van parti culiere zijde ondernomen stappen tot ontwikkeling en verheffing van het peil van den drogistenstand". De heer Swier eindigde met de op merking, dat de tegenwoordige toe stand toch niet langer geduld kan wor den. „Iedereen kan nu, als hü dat ccn zaak opzetten in chemicaliën, ver giften enz., waar hij geen verstand van heeft. De instelling van een Staatsdi ploma zal daaraan een einde maken. En dan hoop ik, dat ook spoedig die andere kwestie in orde komt. Het Ls toch te mal, dat drogisten bijvoorbeeld geen kleine hoeveelheden broomkali, die veel voor de fotografie gebruikt wordt, mogen verkoopen". STADSNIEUWS DE WEG VAN HAARLEM NAAR ALKMAAR. DOOR HEILO HEEN? Langs de huizen, gelegen in de kom van Heilo, circuleert volgens het Volk een adres aan de Kroon, waarin ver zocht wordt den grooten verkeersweg AllernaarHaarlem, aansluitende op den provincialen weg vanuit de Zaan streek, door de kom van het dorp te laten aanleggen, daar daar de huidige straatweg loopt- Momenteel worden nog door het rijk en de eigenaars der aan den bestaaiider. weg gelegen huizen en bouwgronden anderhandelingen gevoerd. De kans be staat evenwel, dat het Riik er de voorkeur aan geeft den aan te logger, weg buiten de kom van de gemeente te laten loopen, waardoor verschillende z kc-nmenschen gedupeerd zouden wor- cten. wat men nu door een adres aan de Kroon, waarop reeds druk geteekend wordt, hoopt te voorkomen. ONTBONDEN OUDERCOMMISSIE Nu school 29 in de Bakkerstraat op geheven is, werd besloten de Ouder» commissie voor die school te ontbin# den. De overgeschoten gelden van een schoolfondsje (7 gulden) werden gc* schonken aan de spceltuinverccni» ging ..het Oos ter kwartier". FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard: 1. Jan Molenaar arbeider, te Zand- voort, Zuiderstraat 8; curator mr. L. G. van Dam alhier; 2. De nalatenschap van wijlen Adria- nus Langeweg, gewoond hebbende te Zandvoort Haltestraat 29 b; curator mr. J. H. J. Simons alhier; 3. A. van der Meyd-en, metselaar en autobusondernemer wonende te Wijk aan Duin; curator mr. dr. F. A. Bijvoet, alhier; Rechter-commtssaris Jhr. mr. Strick van Linschoten. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelings- Ujst van: 1. Wouter Schram te Heemstede: cu rator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 2. J. H. Langend ijk (fa. J. H. Langen - dijk en Co. te Beverwijk)curator mr. R C. Bakhuizen van den Brink alhier; 3. A. Ales (fa. J. H. Langendijk en Co. te Beverwijk), curator mr. R. C. Bak huizen van den Brink, alhier; Opgeheven werden de faillissementen van: 1. P. van Leeuwen te Koog aan de Zaan; curator mr. K. Westerling te IJmuiden; 2. A. Tjipjes te Assendelft; curator mr. K. Westerling te IJmuiden; 3. A. D. Baars wonende te Haarlem; curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. EXPOSITIES VAN BEELDENDE KUNST. EEN GOEDE ZAAL NOODIG. Zooals wy reeds gemeld hebben, had den de heeren T. B. Roorda, H. F. Boot en H. Aibers belangstellenden opgeroepen tot een vergadering, ten einde te komen tot verkijging van een goede zaal te Haarlem, waar beeldende kunst kan ge ëxposeerd worden, zoodat Haarlem niet langer verstoken behoeft te blijven van belangrijke tentoonstellingen die in andere steden wel mogelijk zijn. Dinsdagavond had deze vergadering plaats in het Waaggebouw aan het Spaarae. Verschillende belangstellenden en vertegenwoordigers van vereenigingen hadden aan de oproeping van het comité gehoor gegeven. Onder hen was het raadslid, de heer Joh. Visser. De voorzitter, de heer Roorda, zette het doel der bijeenkomst uiteen. In het Frans Halsmuseum kunnen geen tijde lijke exposities meer gehouden worden. Doch de directeur van dat museum voelt voor uitbreiding. Een voorlooplg plan is opgemaakt. Dit berust nog bij B. en W. Spr. acht het goed dat aan B. en W. verzocht wordt, dit plan in be handeling te nemen. Men zou een request kunnen inzenden bij B. en W. met het verzoek, een tentoonstellings ruimte beschikbaar te stellen. Daarna moet gewacht worden op de begrooting en stelt deze teleur dan kan een adres aan den Raad worden gezonden. Een der aanwezigen, vestigde er de aandacht op dat het wenschelijk zou zijn meteen te verzoeken, de zaal, waar van sprake ls, geschikt te maken voor kamermuziekavonden, voordrachten enz. De voorzitter deelde mede dat de zaal in quaestle, als het plan doorgaat, voor zulke avonden geschikt zal zijn. De heer Joh. Visser meende dat nog wel op andere wijze aandrang op B. en W. kan worden geoefend nJ. door een comité te verzoeken pogingen aan te wenden om gelden bijeen te krijgen voor de bouwkosten. Er zou dan grooter kans van slagen zijn. De voorzitter opperde hiertegen be. zwaren. Ten eerste zal er dit Jaar dan wel niets meer van komen en in de tweede plaats ls er dan aanleiding voor B. en W. om te zeggen: Laten we eerst eens afwachten wat de burgerij doet. Het best is: een request aan B. en W. waarin gewezen wordt op het groot cultureel belang voor Haarlem van een tentoonstellingszaal. Dit request zou dan moeten onderteekend worden door de besturen van alle kunstvereenigingen en vooraanstaande belangstellenden. In verband hiermede werd medege deeld dat adhaesiebetuigingen waren in gekomen van; het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, den Ned. Kring van Beeldhouwers. Kunst aan het Vólk, Haarlemsche Kunstkring, Kunst zij ons Doel. Bond van Ned. Architecten, Nuts- kweekschool voor Onderwijzeressen en Teylerts Museum en van de particu lieren de heeren H. J. Wesseling, G. H. HiT.ebrand. Ih. L. C. Dumont. Jhr Mr. B. M. De Jonge van Ellemeet, Prof. P. H. van Meerkerken, M. A. Reinalda, C. A, Trantwein, Theo van Reyn. De heer Buisman meende dat he; zijn nut kon hebben, de aandacht van. B. en W. te vestigen op wat eenige kleinere gemeenten doen. De heer Albers zeide, dat als hier een tentoonstellingszaal komt, Haarlem zeker een voorsprong zal krijgen op an dere gemeenten. De steun van de bur- gery zal niet het karakter van een contributie moeten dragen. Er wordt hier al zooveel gecontribueerd. 't Zou een gift moeten zUn. De heer Visser merkte op dat dit ook zijn bedoeling was. Spr. heeft al leen aan de bouwkosten gedacht. Di waarschijnlijk wel noodzakelijke aan vulling van de exploitatiekosten, zal van de gemeente moeten komen Maar spr. is intusschen al gezwicht voor de argu menten van den voorzitter en acht het nu ock maar beter geen beroep op de burgerij te doen. De heer Boot zeide dat het te vormen comité een lichaam moet zijn dat de belangstelling voor de zaal kan opwek ken. Het zou dan een permanent comité kunnen zijn dat vergaderingen als de bijeenkomst die nu gehouden werd zou kunnen bijeenroepen en als neutraal comité tusschen de verschillende ver eenigingen op kunstgebied zou staan, misschien quaesties zou kunnen oplossen enz. De heer Buisman meende dat het wekken van belangstelling wel aan B. en W. kan worden overgelaten en de voorzitter was van oordeel, dat dat gene waarover de heer Boot sprak, van later orde was. Eerst moest nu door een vast, door de vergadering aan te wijzen comité, de zaalquaestle tot een VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1298 HET PRESENTEERBLAADJE zoekt naar een geschikte plaats om het neer te probeert den schoor steenmantel, maar die is te smal roept de hulp in van moeder, die zegt. dat ze dadelijk beneden komt krijgt genoeg van het wachten en tracht het blaadje op een stoelleu ning te balamoeeren, wat echter te riskant lijkt probeert een plaats vrij te maken op een tafeltje en stoot een vaasje bloemen om I herstelt de schade met i een zakdoek en let daar- j bij te weinig op het blaadje zet in droeve wanhoop het blaadje maar op den grond, en trapt er later by vergissing op. (Nadruk Teiboden) goed einde worden gebracht. Hierna werd overgegaan tot het aan- wijzen van leden voor het comité. Aan gewezen werden de heeren T. B. Roorda, H. F. Boot en H. Alders en, naar aan leiding van de opmerking van den heer Boot dat een aantal van meer dan 3 leden (5 of nog liever 7) wenschelijk was, de heeren H. L. Kosr-er en H. Buis man. Dit comité nu zal een bespreking aan vragen met den Wethouder van Onder wijs, onder wie ook de kunstzaken res sorteeren en B. en W. een request aan bieden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. (Vervolg). Huldiging van den voorzitter. Na de openingsrede van den voorzit ter wenschte de heer D u f o u r den voorzitter namens het bestuur geluk met de hem op 31 Augustus ten deel geval len onderscliëTdöig. De voorzitter heeft da Vereeniging tot grooten' bloei ge bracht. (Applaus). De voorzitter uitte zijn hartelijken dank voor deze gelukwenschen. Hij zeide toe op den ingeslagen weg te zullen voortgaan en bracht veel van de hem gebrachte hulde over aan den secretaris, den heer Snoek. Geldelijk beheer. De balans en de winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd. Benoemingen. In de vacatures in het Dagelijksch en het Hoofdbestuur, wegens periodieke af treding van de heeren Mr. S. J. Hoger- zeil en Dr. W. C. A. Baron van Vreden- burcli, werd voorzien door de herkiezing (met algemeene stemmen) van de af tredenden. Rondvraag. By de rondvraag vroeg een der aan wezigen waarom wij hier geen kilo bau xiet uit Suriname kunnen krijgen en daarvoor aangewezen zijn op het bui tenland. terwijl de Surinaamsche Bau xiet Mij. toch een zuiver Nederlandsche onderneming ls. Een ander lid wees op de wenschelijk- held, de aandacht van Directeuren van gemeentelijke of Rijks-instellingen te vestigen op Nederlandsch fabrikaat. Ge noemde heeren zijn nog maar altUd te veel geneigd uit het buitenland te be trekken. Een mededeeling aan hen helpt spr. heeft dit bU ondervinding meer dan klagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. iets bijzonders. Daarom eten zoovele duizenden het De bauxlet-exploitatie. In den loop van zijn rede deelde Ir. De Cock Buning mede (naar aanleiding van een bU de rondvraag gedane vraag) dat de bauxiet-exploitatie in Suriname in handen is van een Amerika ansche Mij., die ook de vroeger bestaande kleine Nederlandsche onderneming heeft op geslokt Met die Amerikaansche Mij. is het zeer moeilijk concurreeren. Sluiting der vergadering. Do: voorzitter sloot de vergadering met een hartelijk woord van dank aan Ir. De Cock Buning voor zijn door wrochte rede. Spr. uittte den wensch dat door de door den inleider aange geven middelen de toestanden in Su riname in de toekomst zullen verbe teren. Na afloop der vergadering vereenig- den de tairijke aanwezigen zich aan een gemeenschappelijk noenmaal in café- restaurant Brinkmann, waarna met auto bussen en welwillend beschikbaar ge stelde auto's een excursie werd gemaakt naar Velsen, ter bezichtiging van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken. Hulde-telegrammen. Bij het begin van de vergadering wer den hulde telegram men gezonden aan de Koningin, Beschermvrouwe en aan Prins Hendrik, Eere-Voorzitter der Ver eeniging. CURSUS WASCMNDUSTRIE Men schrijft ons; Na eenige voorbesprekingen tusschen den R.K. Bond van Waschindustrieelen en den directeur van de Ambachts school te Haarlem had eenige maanden geleden een excursie plaats van direc teur en leeraren der Ambachtsschool in vereeniging met eenige waschindu strieelen naar wasscherijën en een wasschery-machinefabriek. Het resul taat dezer excursie was, dat de direc teur van de Ambachtsschool in samen werking met de betrokken leeraren een cursusprogram ontwierp voor de techni sche en electrotechnische opleiding van het jongere werkgeversgeslacht in de waschindustrie. Deze cursus zal worden gegeven aan de Ambachtsschool te Haarlem en worden verdeeld over 180 uren practisch en 80 uren theoretisch onderwijs. Ter voorlichting en populariseering van den cursus had Maandagavond een vergadering plaats voor alle wasch industrieelen in Haarlem en Omstreken. Als sprekers traden op de heeren J. van der Weiden, waschindustrieel en J. H. M. Peeperkorn, waschindustrieel, beiden te Heemstede, respectievelijk met het onderwerp: „De cursus van het stand punt der ouders en patroons" en „Do' cursus van het standpunt van het jon gere geslacht". Beide sprekers gaven een deskundige uiteenzetting van het nut en de noodzakelijkheid van den cursus. Het resultaat was, dat staande de vergadering zich twaalf patroons en zoons van patroons tot deelneming op- i gaven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BAR TEL JORIS STRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 Apex Electriiche Waschmachines 275 UITGAAN. ABONNEMENTSCONCERTEN Dr. G. DE KOOS. In het seizoen 1928—1929 zullen door de Holalndsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, te Haarlem wederom vier con certen in abonnement gegeven worden. Voor deze concerten zijn de volgende vier beroemdheden geëngageerd: 19 Oct. Ilona Durigo (alt-zangeres); 30 Nov. Albert Spalding (violist)15 Februari Ilona Kabos (pianiste) en op 8 Maart het Budapest-tria De concerten zullen worden gegeven in den Stadsschouwburg. Deze abonne mentsconcerten zullen echter alleen bU voldoende deelneming worden gegeven. DE KUBAN- KOZAKKEN. WEER EEN TOURNEE DOOR ONS LAND. Het vermaarde Kuban-Kozakken- Koor, dat na zijn succesvolle eerste tournee door Nederland gedurende de geheele maand Mei een groote rondreis door Italië, Duitschland en Litauen heeft gemaakt en vooral in het laatstgenoemde land ieder en avond door uitverkochte zalen stormachtig werd toegejuicht, zal onder auspiciën der In ternationale concertdirectia Ernst Krauss half October een tweeden keer in Nederland concerteeren. Het koor is uitgebreid en bestaat thans uit 30 zan gers waarbij enkele nieuwe solisten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Eerst kijh Amsterdam, Nieuwendijk 225-229 Utrecht, Oude Gracht 151 FEUILLETON. Roman door PAUL OSKAR HöCKER Uit het Dultsch vertaald door KERMINE VAN GEERTEN 26) „C-ced. Hoepel dan maar op. kwa jongen". riep de oude Balthazar woe dend tegen den vertegenwoordiger. Den volgenden dag kwam er telegrafisch bericht: of de helft van de prijs, of stop zetten. „Stopzetten", riep Troilo. Ook Mr. Gabb en Eva gaven dat advies. Katarina mocht onder geen voorwaarde al direct by het begin de markt bederven. Pcgir.gen om met zaken in Wiesbaden in relatie te komen mislukten al spoe dig. Het was nu het stille seizoen, de behoefte aan bloemen, die alleen aan rijke bloemenliefhebbers te verkoopen waren, was uiterst gering. Katarina was met de leveranties naar Frankfort op gehouden en wekenlang werd er nu hr?'2maal geen stuk verkocht. Tcch tocr.de de kas geen kleuriger aanblik dan tevoren. Men liet de bloemen nu zelfs niet eer.s tot vollen wasdom komen. Daardoor werden de stekken voor de verdere teelt sterker. Maar zeer bang te moede was het Katarina voor de volgende betalings- termyn. Hoe zuinig ze ook geweest was, hoe angstvallig ze ook iedere uitgave voor zichzelf vermeden had, van de in komsten uit de zendingen naar Frank fort was by elkaar nog geen 4000 Mark overgebleven en tot September stond ze nog by verscheiden eigenaars van tuinen in voorschot en moest dus wekelijks de loonen uit haar eigen zak betalen. Maar die zak was byna leeg.... .Nu begin ik spoedig de moed te verliezen", zei ze tegon haar vader lijken vriend, toen de Mainzer firma op een nieuw verzoek om uitstel mee deelde, dat ze wegens hun eigen drin gende verplichtingen, de vordering al hadden moeten cedeeren en dus geen invloed1 meer konden oefenen op de be talingstermijnen. „De moed niet verliezen. Katrierrtje", zei de oude Balthazar. „Nu heb je Je lot in de hand Je zult toch niet op het laatste oogenblik de boel vergooien". Katarina rekende. rekende. Haar voornaamste verplichtingen was de wis sel van 12.000 Mark, die verviel de eer ste October en moest onder alle om- standigheaen betaald wcTden. Over de restant van 18.000 Mark zou met eten nieuwen crediteur wel te praten zijn. Maar het kantoor dat c'e zaak ln han den had. had haar tot nu toe niet ge antwoord. Ze was in een reusachtig-groote on derneming geraakt, ze wist op het oogen blik eigenlijk zelf niet goed meer hoe. En ze kon zich nu ook niet goed meer realiseeren, wat haar indertijd daartoe den moed gegeven had. In elk geval zou ze zich nu die oorzaak niet graag zelf meer bekennen: ze had Vitotor Troilo een schitterend voorbeeld ervan willen geven, hoe men door eigen kracht, zon der tyrannieke zorg van rijke familie, vooruit kon komen, als men maar genoeg zelfbeheersohlng, ijver en wils kracht bezat. O. da» had ze allemaal gehad. toen. Maar nu hield ze haar lot nog maar ln vermoeide en bevende handen. Het viel Mr. Gabb op dat de belde meisjes langzamerhand hun gezonde kleur verloren hadden. „U krijgt allebei te weinig slaap, bij t harde werken dat u doet. Miss Lutz". „Krijgt u méér slaap?" zei ze met een peging tot scherts. „U tennist bo vendien nog 's morgens, dat vermoeit nog meer dan het werk in de kas En Eva laat ik nooit voor zes uur opstaan. En óm tien uur gaat ze naar bed". „Hm. Maar u gaat dan nog eerst aan uw schrijftafel zitten. Vannacht om 12 uur heeft het licht nog by u gebrand. En cm rijf uur bent u al wser bulten geweest. maakt u zelf ziek. als u op die manier doorgaat". „Och. wat komt dat er op aan. Ik ben onverschillig voor mezelf gewor den", „Maar u mag dan toch in elk geval niet toestaan dat juffrouw Stuchradt haar gezondheid verwoest. Ze is toch aan uw zorg toevertrouwd? Zoo is het toch, niet waar Miss Kate? En hoe zorgt u voor haar? Slecht, nietwaar? En dat komt omdat u slecht voor u zelf zorgt". Katarina voelde een prop in de keel. Ze voelde zich schuldig. „U hebt gelijk. Mr. Grabb. En u had vooral gelijk toen u indertijd zei dat wy vrouwen heele- maal niet in staat zijn een groot werk tot stand te brer.gen. Wy missen de in- neriyke rust. het kalme overleg, de koe le berekening, het vooruitzien. Uit per soonlijke eerzucht wagen we ons aan ondernemingen, waartegen we op den duur niet opgewassen zijn. We sloven ons noodeloos af, meenen dat we onmis baar zyn, eischen van onze omgeving onzinnige inspanningen als het werk de grootste krachtsinspanning eischt, dan moeten we het opgeven". Zooals ze daar stond, met haar be droefd gezicht, vermoeid en afgemat, had hU ontzaglijk medelijden met haar. Zoo ontmoedigd en zwak had hij haar nog nooit gezien. „Ik zal u vertellen hoe het komt. dat uw krachten u ln den steek laten. Miss KateU krijgt hier in Duitschland een te slecht ontbijt". Nu begon ze te lachen. Maar vol vuur ging hy voort: „Ja. heusch. 's Morgens vroeg ver langt u al energie van de machine, maar u hebt hem niet gestookt. En onlangs zag ik u 's middags etenin drie minutenneen. zóó snel kan men de machine niet stoken. Schaf u een goede keukenmeid aan; ik geef u een goeden raad. En als u dan onverschillig bent voor uw eigen gezondheid, denk dan aan uw verantwoordelijkheid voor juf frouw Stuchradt. Ze ziet er erbarmelijk uit. Bijna zoo verhongerd als u, Miss Kate". Over haar smal-geworden trekken gleed een diepe blos „U zegt telkens dat ik er zoo verschrikkeiyk uitzie. Ik begin het nu langzamerhand werkelijk te ge- looven!" Hij had niet de bedoeling gehad haar pijn te doen. Integendeel, hij had al lang de behoefte gevoeld om met haar over haar toekomst te spreken. Maar nu brak hy het gesprek maar liever af. Ze lette voortaan beter op Eva en nu sloeg haar toch eigeniyk de schrik om het hart. Het vrooiyke Beriynsche meis je was erg afgevallen. En dan te beden ken dat haar familie haar juist voor haar gezondheid naar buiten had ge stuurd Voorloopig werd Eva genoodzaakt by het ontbijt eieren te eten en room te drinken. Maar al gauw staakte ze. Haar maag kon deze sterke voeding niet ver dragen. ..Morgen ga je naar den dokter, hoor kind", zei Katarine bezorgd. Maar den volgenden dag was het weer vergeten. Waaraan moesten ze het eer ste denken? Het toezicht in de kas, als Mr. Gabb er niet was. het toezicht in de tuinen, waarvan Katarina het on derhoud aangenomen had. het toezicht op de kookkunst van Marie?.... En daarby nog de drukkende geld zorgen Een avontuuriyke gedachte kwam plotseling m het brein van Katarina op. Als ze Mr. Gabb eens vroeg of die haar bij zijn rijke oom niet een leening kon bezorgen? Mr. Gabb kon dan een aandeel in de winst kragen en zoo kon ze hem dan meteen daadwerkelijk haar dankbaarheid toonen. Als ze er eens met Grootvader Trcilo over sprak? Misschien zou die het hem willen vragen. Want de jonge Engelschman had al zooveel voor haar gedaan, dat ze hem byna niet weer durfde lastig vallen met een ver- Het was nacht. Eva sliep al. Katarina had een schermpje voor de lamp ge hangen dat het licht haar niet hinde ren zou. Een oogenblik bleef Katarina voor het bed van het meisje staan. Haar kin was spits geworden, hrar wangen waren ingevallen, een trek van verdriet lag op haar smal gezichtje. Weer voelde Katarina zich gedrukt door haar ge brek aan zorg voor het meisje. „Morgen moet ze naar den dokter", zei ze in zich zelf. „Of nog te'er ik ga zelf met haar naar het Sanatorium Dietenmühle ea spreek met den dokter". .(Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6