RTTiTFfJI ANDSCH QVER71CHT HAARL EM'S DAGBLAD nn*'PFPr»AC 20 SEPT. 1928 HET PLAN VAN JHR. LOUDON. De ontwapening ter zee. DE ZAAK VAN DE BEZETTING IN DECEMBER GEREGELD? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL CIGARETTES T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het plan door jhr. Loudon te Genève geopperd voor een vlootconferentie van de vijf groote zeemogendheden, is, naar uit Parijs aan de „Times" wordt gemeld, voor de Fransche politici een volkomen verrassing geweest. Algemeen werd de opinie te kennen gegeven, dat de toe komst van de ontwapening ter zee af hangt van andere factoren, waarvan de voornaamste op het oogenblik is het antwoord, dat de Vereenigde Staten zul len geven op het Fransch-Britsche vloot- compromLs, Gezien de ln het algemeen door de Vereenigde Staten aangenomen houding ten opzichte van de kwestie der ontwapening ter zee, kan men zich het standpunt van Amerika aangaande een nieuwe vij f-mogendheden-con feren- tie te Parijs gemakkelijk voorstellen. Er wordt te Parijs op gewezen, dat de reso lutie, aangenomen op de laatste bijeen komst van de Geneefsche conferentie, de beste methode noemde om tot overeen stemming te komen. In een gemeenschappelijke verklaring ock door de Amertkaansche delegatie onderteekend, werd de nneening te ken nen gegeven, dat het mogelijk zou zijn, een basis te vinden voor de beperking van de hulpschepen, door de respectieve regeeringen te raadplegen. Of de bespre kingen in deze verklaring bedoeld, inder daad zijn begonnen en met welk resul taat, is nooit bekend gemaakt. In elk geval werd voorgesteld, dat de datum der eerstvolgende conferentie te Wash ington, die oorspronkelijk bepaald was op Augustus 1931, te vervroegen. Het doel hiervan was er voor te zorgen, dat een beslissing zou kunnen worden ver kregen, voordat met het nieuwe vloot- bouwprogram voor dat Jaar een begin zou zijn gemaakt. Het schijnt daarom, dat het lot van de conferentie van Washington, zoowel als dat van de ont wapeningsconferentie, zal afhangen van het antwoord, dat Washington zal geven op het Engelsch-Fransche voorstel. Daar het voorbereidende werk op de werven, vcor den bouw der oorlogsschepen, die in 1931 op stapel gezet worden, reeds het volgend jaar begint, is er niet veel tijd meer te verliezen. Rijnland. De Tel. verneemt uit Berlijn Men acht het waarschijnlijk dat de diplomatieke onderhandelingen tus- scnen Duitschland en de bezettingsmo ge ndheden reeds in de komende weken geopend zullen worden. Voorts is het niet uitgesloten dat nog vóór de vergade ring van den Volkenbondsraad, in De cember a.s. deze onderhandelingen zoo ver gevorderd zullen zijn. dat men te Genève de aangelegenheden definitief zal kunnen regelen. Prof. Van Hamel. De Volkenbondsraad heeft Woensdag, naar de Tel. uit Genève verneemt een langdurige geheime zitting gehouden, waar gesproken is over de al dan niet verlenging van het mandaat van prof. v. Haimel als hooge commissaris van den Volkenbond voor Danzig. Naar verno men wordt, is de Raad het er over eens geworden, dat het mandaat van prof. Van Hamel, dat einde Februari 1929 af loopt, niet zal worden verlengd. De raad schijnt over een opvolger nog niet tot overeenstemming te zijn gekomen. Ge noemd wordt de Italiaansohe marine officier Gravina. die reeds als deskundi ge optrad bij het geschil in zake de Pooi- sche brievenbussen in Danzig. Hilllll! BRAND IN EEN CIRCUS. Dinsdagmiddag brandde het circus te Reval geheel uit. Er is sterke verden king dat men hlar met brandstichting met het doel een groote re veraekerings- som te krijgen te doen heeft, De bezitter van het circus Bred'ford en het clrcu&personeel werd gearresteerd Het circus was voor 80.000 estlkonen verzekerd. Ook de vertegenwoordiger van de Esthlandsche Lioyd. Kamenetz werd ge arresteerd. 2 dagen voor den brand wer den n.i. alle dieren uit het circus naar Scwjet Rusland gevoerd. Het zwaarst hebben de artisten te lijden onder der. brand want hun tot-a1? hebben en herden Is mede verbrand. A'. TOBUS VERONGELUKT q-> den straatweg tusschen Warschau er Pu'awrkl is Dinsdag een autobus, w.v.r.n 16 passagiers gezeten, waren d^or de schuld van den 17-jarigen chcrffeur verongelukt. Twaalf passagier- werden levensgevaarlijk gewend. Hr: ongeluk werd veroorzaakt doondart dc autobus tegen een wielrijder on reed en dezen overreed. Hierdoor verloor de c> .ffeur de macht over het stuur en c 'te bus in de sloot dile langs der. s.itweg lecpfc. BOMAANSLAG. D. verneemt uit Kowno: v berichten in de ..Lietuvor A'.:;.--" werd !n den nacht van Dins- dnz op den chef van het district Kei- rtcny dcor onbekende daders een aan sla? gedaan. Door het venster van een kamer waarin zich Juist de 'districts chef bevond, werd een bom geslingerd die tegen de vensterruiten explodeerde Niemand werd echter gewond. Door de Controle op wapen- fabricage. In de ontwapeningscommissie van de Assemblee werden eenl- ge rapporten en ontwerpresoluties aan genomen betreffende een bespoedigde büeenroeping van een nieuwe zitting der speciale commissie voor de con trole op de wapenf abricage en voor een ontwerp -conventie ter voorkoming van oorlogen. Een voorstel van Guerrero, dat zon der discussie werd aangenomen, vraagt deai Raad een dringend beroep te doen op de regeeringen, die in genoemde spe ciale commissie vertegenwoordigd zijn. om de nog bestaande moeilijkheden te overwinnen. Deze commissie moet nog voor de yolgende Raadszitting bijeenko men voor het uitwerken van een ont werp-conventie betreffende de controle op de wapenindustrie, opdat een speciale conferentie tegelijk met of nog eerder dan de algemeene ontwapeningsconfe rentie over de definitieve conventie kan beslissen. Het rapport over de Duitsohe voor stellen tot het vaststellen van maatrege len tot voorkoming van oorlog bevat een ontwerpresolutie, waarin de over tuiging wordt uitgesproken, dart, het sluiten eener conventie door een gre aantal staten, zou bijdragen tot het ver- grooten der veiligheid. Deze motie werd na aanvankelijk verzet van Engeland en Polen ten slotte met algemeene stem men aangenomen. De optanten- quaestie. Uit Genève wordt gemeld: In internationale kringen alhier wordt verklaard, dat tusschen den Hongaar- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Walko, en de gedelegeerden van Roemenië, Comnene en Antoniade, een gedachtenwisseling over het Hon gaar sch-Roemeensch optantenconflict plaats gevonden heeft. De Roemeensche gedelegeerden ver klaarden zich bereid, het oorspronkelijk voorstel hunner regeering in dier voe ge te wijzigen, dat de bedragen der scha deloosstellingen voor de onteigende be zittingen der Hongaarsche optanten niet zooals aanvankelijk door Roemenië werd voorgesteld, in mindering zullen worden gebracht van het bedrag der reparatie- schulden, dat Hongarije krachtens het vredesverdrag aan Roemenië moet be talen. Het betreffende voorstel zou zich er toe leenen de rechstreeksche onder handelingen tusschen de beide staten v.-eer rustig aan den gang te brengen, zoodat de Volkenbondsraad in zijn hui dige zitting zich er wellicht niet meer mee bezig behoeft te houden. Aanval van komitadsji's. Naar de bladen melden hebben bon den Bulgaarsche komitadsji's getracht op Grieksoh grondgebied door te drin gen, waarbij zij de grensposten met hef tig geweervuur en handgranaten be stookten. Het gevecht, waaromtrent na dere bijzonderheden nog ontbreken duurt voort. Uit Drama is een bataljon Grïeksche troepen met spoed op marseh gegaan, ten einde de grenswachten te versterken ontploffing sprongen talrijke venster ruiten in de omgeving. Een paniek maakte zich v?m de bewoners meester. NaaT de daders wordt gezicht. Het is niet uitgesloten, dat deze aanslag op rekening van de geheime organisatie organisatie geschreven moet worden, waartegen de oppositiepea-s op grond van verschillende dergelijke gebeurtenis sen in den laats ten tijd heftig ageert. BRUTALE DIEFSTAL. Maandagavond tegen half elf ver scheen aan hert station van een onder - grondbaan te Hamburg een man in spoorweguniform, die een kist met uit rustingsstukken droeg. Hij verzocht den beambte om den sleutel van het plaate- kaa/rtenverblljf, daar hij voor een zieken collega dienst moest doen en zijn uirt- rusrtingskist wilde wegzetten. De man kreeg den sleutel, zocht het plaatskaax- ter.verblijf op en verliet dit onder achter lating van de reserve-uitrustingskist. Volkomen in orde leverde hij den sleutel weer af aan den ambtenaar. Na derhand werd vastgesteld, dat hij uit een cassette 3 geldbuidels ontvreemd had met een inhoud van 2464 Mark. VOLKSTELLING IN ENGELAND. Minister Joynsan Hicks zal volgen •ie ..Evening Standard" met het oog op de aanstaande verkiezingen een volks idling in Engeland houden. De nieuwe riezersllJst moet met 5VS millioen na men worden uitgebreid ln verband met de uitbreiding van het kiesrecht voor vrouwen. Elk hoofd van een gezin za' een lijst moeten invullen Bil in gebreke blijven kan hem een boete van twlntlf pond worden opgelegd. Vrouwen zal niet de vraag worden gesteld hoe cud zij zijn Zij behoeven slechts de vraag te be antwoorden of zü ouder zijn daa 21 jaar. Uit China. Uit Sjanghai wordt gemeld: Naar aanleiding van de gevechten die zooals gemeld tusschen de Moékden- troepen en de eveneens tort de Noordelij ke strijdkrachten behoorende Sjantoeng- troepen zijn uitgebroken, wordrt nader gemeld, dat de Moekaen-troepen terug gedreven zijn, waarbij zij een paar hon derd gesneuvelden en ecnige duizender. gewonden op hert slagveld achtergelaten zouden hebben. STADSNIEUWS HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Stijgende aanvoeren. GEBREK AAN PAKHUIS. RUIMTE. Onze correspondent te IJmuiden schrijft: Zooals men uit de geregeld in ons blad gepubliceerde maandcijfers van het Staatsvisschershavenbedrijf heeft kunnen zien, is er dit jaar vergeleken bij 1927 een belangrijke vooruitgang te con- stateeren. Elk maand vertoonde een hooger omzetcijfer dan de correspondee- rende maand van het vorige jaar. Ne men we de reeds geposeerde 8 maanden van 1928 bij elkaar, dan komen we ln ronde c ij fears op een vermeerdering van 1 1/4 millioen gulden, vergeleken bij de zelfde periode in 1928. Rekent men de gemiddelde vangst van een trawler op f 2500 dan staart deze vermeerdering ge lijk aan de opbrengst van 500 trawlerrel- zen. Met het oog op de uitbreiding, welke vooral de trawlervloot heeft ondergaan, is een verdere stijging van den aanvoer te verwachten. In den loop van dit Jaar vermeerderde de IJmuidensche vloot, reeds met 12 stoomtrawlers. Alléén het in de vaart brengen van deze schepen beteekent onder normale omstandighe den reeds een vermeerdering van om zet, van circa f 900.000 per jaar. Echter is er nog een andere visscherfj die het omzetcijfer belangrijk heeft doen stijgen. nl. de motor-kustvisscherij. Neg slechts weinige jaren geleden zag men voor het eerst eenige Urker bot ters puffende de haven uitvaren. Thans zijn er geen botters meer. die het met zeilen alléén doen. De motor heeft de Urker vloot veroverd. In de maand Augustus kwam een enkel kustvissóhers- vaartuig zonder mechanische kracht binnen, motorkustvisschers kwamen er niet minder dan 789. De eerste 8 maan den kwamen bijna 4000 motorkustvis schers binnen, tégen 2600 in het vorige jaar (8 mnd). De aanvoer steeg hierdoor met bijna f 150.000. Het gevolg van de uitbreiding van de trawlervloot en de toeneming van de mechanische beweegkracht is natuurlijk een belangrijke vermeerdering van de aangevoerde hoeveelheden visch. De vermeerdering van den omzet in geld uitgedrukt komt sleohts in de twee de plaats, nl. wanneer de vischprijzcn zich gehandhaafd hebben. Een vermeer dering van het kwantum der aangevoer de visch is echter een logisch gevolg van de uitbreiding en mechaniseering van de vloot. Of de resultaten van den vischhandel dienovereenkomstig gunstiger worden, durven wij niet te zeggen. Een feit is het echter dat door de stijgende aanvoeren meer arbeidskrachten en meer pakruim- te noodig zijn. Aan arbeidskrachten is behalve op eenige buitengewoon drukke dagen in den tijd van de Engelsche ha- ringkoppels, geen gebrek. Met de pak- ruimte is het echter anders gesteld. Een duidelijk bewijs vindt men in de ver meerdering van het aantal pakhuizen langs de „tegeltjesmarkt". Daar be vindt zich thans reeds een 12-tal groote houten pakhuizen, alle gebouwd met het PETROLEUMSCHANDAAL Uit Boekarest wordt gemeld: De Roe- meensche bladen publiceerden enkele dagen geleden documenten, welke van een ingenieur afkomstig waren, en waarin werd verklaarde dat de regeering reeds van het petroleumschandaal ken nis droeg, toen hieromtrent nog geen berichten in de bladen waren verschenen De regeering heeft, volgens dezen in genieur. echter niets gedaan cot be straffing van de schuldigen, die petro- leumteneinen te Prahovo en Dam- bowitza aan een Engelsche groep had den verkocht en daardoor den Roe- meenscher. staat voor miliiarden had den benadeeld. Thans zet het blad .IndTeptarea" de onthullingen voort. Het publiceert een aantal documenten, waaruit volgens het blad duidelijk blijkt, dat verschil lende leden der regeering bij het Schan daal betrokken zijn. waarvan de voor naamste de minister van Landbouw. Argetoisnu is, die sedert het aftreden van Titulescu ook ad interim hot depar tement van Buitenlandsche Zaken leidt Argetoianu zou namelijk, naar het blad beweert, een rechter belast hebben met. het Instellen van een onderzoek naar het petroleumschandaal. toen dit te zijner kennis kwam. Toen de rechter evenwel zijn rapport had uitgebracht, zou Argetoianu de documenten hebben doen verdwijnen, waarna de frauduleuze verkoop van staatspetroleumterrelnen met zijn toestemming voortgang zou hebben gevonden. EEN „KEIZERSPARTIJ". NaaT uit Berlijn aan de Tel. gemeld wordt, is een commissie gevormd tot op richting ven een z.g. keizerspartij, waar van o.m. Hugenbei-g, leider van het be kende krantenconcern en verschillende Duitsch-nationale RiJksdagafgevaardig risico, dat ze, indien het Rijk den grond voor uitbreiding van hallen enz. noodig mocht hebben, weer afgebroken moeten worden. Het tekort aan pakhuisruimte doet zich feitelijk reeds eenige jaren gelden. Daar door moeten eenige der grootste binnen- landsche handelaars zich behelpen met een pakhuisruimte welke veel te klein is voor hun bedrijf en zijn zij genoodzaakt, een deel van hun bedrijf ln de hal uit te oefenen, hetgeen om meer dan één reden niet gewenscht is. De directie van het Staatsvisschers- havenbedrijf heeft deze moeilijkheden reeds lang zien aankomen en naar mid delen tot verbetering gezocht. Het uit breiding van pakhuisruimte door het bouwen van (tijdelijke) pakhuizen langs de tegeltjesmarkt zal weldra door ge brek aan ruimte niet meer mogelijk zijn. Bovendien is een dergelijk excentrische bebouwing onpractisdh, terwijl ook uit een aesthetisch oogpunt die lange rij van styilooze loodsen af te keuren is. Reeds ongeveer 5 jaar geleden heeft de directie aan de regeering een voorstel ter verbetering van den toestand ge daan. De directie stelde nl. voor een der beide oude hallen nl. die welke aan de nieuwe hal (hal C) aan sluit, door mid del van overbouwing over de Visschers- haven te verbreeden tot denzelfden af stand als deze hal. Weliswaar zou dan ook daar ter plaatse de breedte van de Visschershaven tot 150 M. worden terug gebracht, maar deze breedte acht men nog ruim voldoende. De oorspronkelijke breedte was vastgesteld, in overeenstem ming met de eischen van de zeilvaart. Nu deze meer en meer verdwijnt is een versmalling van de haven geen be zwaar. Op de begrooting 1923 kwam een post voor van f 40.000 voor de uitvering van dit werk voor. Het was toen in de dagen dat minister Oolijn z'n bezuinigings- potlood hanteerde. Ook deze post onder ging het zelfde lot als zooveel andere. Sinds 1923 is de behoefte aan pakruimte nog sterk toegenomen als gevolg van de voortdurende stijging van den aanvoer van visch. Het lijdt dan ook geen twij fel of er zal op de een of andere manier verbetering moeten komen en de situatie van het hallenstelsel, ineengedrukt tusschen het spoorwegemplacement en de haven, is van dien aard, dat er wel niets anders overblijft dan verbreeding der hallen ten koste van de Visschersha ven. NOG STEEDS DE GEELKERKEN- QUAESTIE Bij de uitgeversfirma Grammé Eikelenboom te BloemendaaL verschijnt eind September een kerkelijke brochure getiteld: „Zijn de mannen van Assen zelf aanranders van het Schriftgezag, een conscientiekreet door een gerefor meerd predikant." DE XEDERLANDSCH-TNDISCHE REGEERINGSFILM. Men sohrijft ons: De Nederlandsch-Indische Regeerings- film, waarvan de vertooning voor dr Haarlemsche scholen dezer dagen in de bladen werd aangekondigd, werd Dinsdagmiddag vertoond voor de hoog ste klassen van het Kennemer Lyceum in de Aula van de school. Toelichting gaf de heer G. C. Jansen. Inspecteur van het Inlandsch Onderwijs. Van de groote film. die 6000 M. lang is, werden slechts eenige gedeelten afgedraaid. Vol gens het oordeel der aanwezige deskun dige leeraren gingen enkele gedeelten (Baraboedoer, Bali) niet uit boven ge wone filmvoorstellingen. Eén deel. Ja va ansch dessaleven, stond, langzaam afgedraaid, op zéér hoog peil en bood een voortreffelijke onderwijsillustratle. De toelichting van den heer Jansen was prettig en vlot en d/uidelijk; de gemoe delijke verklaringen van de filmbeelden kwamen in de kleine zaal volledig tot hun recht. De vertooning voor de Haar lemsche scholen in de Gemeentelijke Concertzaal zal stellig ook een succes worden. den deel uitmaken. Er hebben reeds onderhandelingen plaats gehad met de nationaal-socialistische en völkische af gevaardigden tot de commissie verwacht kan worden. De keizerspartij zal zich voorloopig nog binnen een zoodanig kader bewegen, dat het lidmaatschap vereenigbaar is met dat van andere po litieke partijen. In deze beweging dient men een nieuwe poging van ren rechter vleugel der Duitsch-nationalen te zien, om druk uit te oefenen op de partij, ten einde den afgevaardigde Lambach, die zich, zooals men zich zal herinne ren, tegen de monarchie had uitge sproken, alsnog uit de partij te doen zet ten. VASTEN. Een Berlijnsche vrouwelijke dokter Margarete Freund heeft 20 dagen aan een gevast, om de wetenschappelijke ge volgen van dat vasten waar te nemer. Gedurende den vastentijd gebruikte ze dagelijks het sap van twee citroenen zonder suiker en water. Ze ging ook voort met haar werk. Toen de 20 dagen om waren had ze ruim S-5 K.G. aan ge- wioht verloren. De eerste week was ze ongeveer 5 K.G. achteruit gegaan; de tweede week ruim 2 K.G. en de derde week 1-5 K.G. Na haar vasten kreeg ze haar vroe gere gewicht weer vrij gauw terug. Ir. acht weken had ze alles weer ingehaald Tijdens haar vasten daalde haa. temperatuur eenige tiende deelen var een graad, terwijl de handen en voeter langzamerhand koud en blauw werden Ook de pols werd er door beïnvloed. Ah ze rustte sloeg hij normaal, maar de geringste lichamelijke inspanning ver haastte den polsslag geweldig. Dr. Freund vertelt zelf over de proef neming, dat de eerste twee of 'drie da gen alles goed ging, maar den vierden dag werd ze ziek en rilde voortdurend Ze had toen r.iert den minsten honger en zelfs de gedachte aan eten maakte i haar onpasselijk. Voor ze aan haar werk GEMEENTEL. DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING In het tijdvak 115 September zijn in de gemeentelijke zweminrichtin* gen 26242 baden genomen, verdeeld als volgt: Kleverlaan mannen vrouwen Abonnés 2122 2225 35 ets. baden 233 200 10 ets. baden 997 1033 Schoolbadcn 895 679 Vereenigingsbaden 66 34 Houtvaart mannen vrouwen Abonnés 1062 841 35 ets. baden 85 64 10 ets. baden 326 316 Schoolbaden 1080 569 Vereenigingsbaden 101 107 Kostelooze baden 6612 6595 9266 8492 HET VIJFDE OPENLUCHTCONCERT. Het vijfde gemeentelijk openluchtcon cert was bestemd voor het Kleverpark. Woensdagavond zwaaide de heer Reinier van t Hoff er zijn dirigeerstaf over het Haarlemsch Fanfarekorps. De tent stond terzijde van een der plantsoenen bij de Santpoorterstraat, er om heen was het zeer druk en toch rustig. Niemand liep over het gras van de plantsoenen, en rondom de tent was een groote ruimte vrijgehouden. Maar of de bewoners van de huizen rondom er wel op gesteld zijn dat de jeugd 'tegen hun ruiten en deuren ge leund het concert geniet, staart te bezien, Voor hen brengt een openluchrtconcert niet alleen genoegen mee. Dit was nu het vijfde concert, en het was zoowaar de vijf de regenlooze en windstille avond. Zoodat de tonen van het koper zonder stoornis uitgedragen werden over de hoofden der luisterenden. Om tien uur gingen de toehoorders vol daan naar huis. ONZICHTBAAR MAKEN VAN GEBOUWEN. NEVEL VERSPREIDERS. De Tel. verneemt uit Stuttgart: Op het vliegterrein Böblinger zijn proe ven genomen met het onzichtbaar ma ken van gobouwen, zooals b.v. geïsoleerd gelegen fabrieken, ter beveiliging teger aanvallen uit de lucht. Als oroefobjeci diende een boerderij, welke bij het vliegveld ligt. Op 130 M. afstand van alkaar waren tien nevelverspreiders me' elk 100 liter inhoud rondom de boerde rij opgesteldt. die door het neerdrukker van een knop tegelijk in werking wer den gesteld. Binnen enkele seconder ontwikkelde zich een wolk. die met groo te snelheid omhoog steeg. De wolk wn.' eerst wit van kleur, doch werd speed - grijs, en strekte zich uirt over een or pervlak van 500 vierkante meter er •'en hoogte van SO a 100 meten De boer der ij was volkomen aan het oog on+ trokken Waarnemingen uit een voor d' doel opgestegen vliegtuig bevestigd o- het succes der proefneming. HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES. Naar V.D. uit Parijs verneemt, heeft de politie in het gebouw van de vrij metselaarsloge te Madrid een huiszoe king gedaan en den grootmeester der Loge Anguiano en andere persoonlijkhe den gearresteerd. Ook in de bureaux der Liga vonden huiszoekingen plaats waarbij de politie op een groot aantal documenten beslag gelegd heeft. De ge arresteerden werden naar de gevangenis Mcdelo te Madrid gebracht, waar zij streng bewaakt worden en geen onder ling verkeer mogen hebben. De kasten en deuren van die vrijmet selaarsloge zijn verzegeld en verscheidene beambten houden dag en nacht voor het huis de wacht om iedereen te arresteeren DE PONTVEREN BIJ DE HEMBRUG. VERBETERING TE VERWACHTEN. De handkabelpontveren over het Noord zeekanaal nabij de Hembrug en te Buitenhuizen zullen, zoowel in verband met de verbreeding var. dit k»-".al als wegens het steeds toenemend verkeer, dat er gebruik van maakt, verbeterd moeten wonden., welke verbetering zal moeten bestaan in vervanging door een veer met vrijwarende stoomponten. Met de plaatselijke belanghebbenden wordt door het Rijk overleg gepleegd omtrent het verleenen van een evenredig aan hun belang zijnde bijdrage in de zeer kostbare verbetering van deze veren eri de uit die verbetering voortvloeiende hoogere exploitatiekosten. ïntusschen is, in afwachting van den uitslag van dit overleg, toch reeds op de Waterstaatsbegrootlng een bedrag uitgetrokken tot de helft van de geraam de verbeteringskasten, ten einde zoo spoedig als het overleg is beëindigd met de werken te kunnen beginnen. OP DE MANOEUVRES. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. In de nabijheid van Valkenburg is gisteren een militair motorrijder tijdens de manoeuvres door een ruit van een caF gereden en met vrij ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Val kenburg vervoerd. imniL Minimum die daar een bezoek mocht brengen. Er moet zich onder de samenzweerders een groot aantal buitenlanders. vooral Fransen, Engelschen en Duitse hers be vinden. begon had ze een gevoel van luiheid te overwinnen, en onwillekeurg beperkte ze lichamelijke bewegingen tot een mini mum. Twaalf dagen nadat ze haar vas ten had geëindigd was ze weer normaal. Na haar ervaringen verklaarde dr. Freund dat vasten een gezond lichaam zwak maakt en van een ongezond lichaam de zieke deelen nog zieker doet worden, terwijl het organisme in een '-oestand gaat verkeeren. die het ge schikt maakt tot het opdoen van allerlei ziekten. DE GROOTE BRAND TE STRAATSBURG. Omtrent den groeten brand in de ha ven te Straatsburg word: nadir gemeld, dat men er in geslaagd is het vuur te localiseeren, alhoewel nog altlid groote voorraden koopmansgoederen in vlam men opgaan. Tot dusverre zlin reeds een groot gebouw van vijf verdlepingen, vijt kleinere opslagplaatsen en 5000 ton goederen, w.o. graan, tarwe, suiker enz. verwoest De aangerichte schade wedt op meer aan 20 millioen francs geschat KORT EN BONDIG. Volgens door het Fn-^ove miririrte -an Kolon'ën on'vangen bnrtehten bet aantal do-vten od Guad loupe tot >60 zijn gestegen Een wetensohappoliike commissie on der leiding van prof. Gobba van de Uni versiteit van Panna heeft zich naar Griekenland begeven teneinde aldaar •jen studie te maken van de cengue- koorts. 1MB III Hf iBJllttll mmamar*

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10