DATUM STUKJES GEEN VERBLINDENDE LICHTEN MEER. TUMMERS 46e Jaargang No. 13881 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 21 September 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per werk f 0.2754. met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32: per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.5754 Franco per post door Nederland (3-8754 Afzonderlijke nummers ƒ0.15 Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken (0-5754 francc p. post (0 65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. ADVERTENT1ENVan 1 tot 5 regels 1.75tedere 'egel meer 34 cents Reclames 60 cents per regel Bjj abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van l tot 4 regels 60 Cents per plaatsing elke r«ge! meer 15 Cents A contant - buiten het Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z. B. *or 12 T-lefoon 10122. 12713. Directeuren: J-C PEEREBOOM en P- W PEEREBOOM Bij-antoor >or Santpoort, Veljen, V eisen-Noord. IJmuiden. Beverwijken». Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehirrerkerkweg Vcben. Telef 521. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hof- stadtooneel (Cor v. d. Lugt Melsert) „De Treindulvel". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Josephine Ba ker-film „Papitou". Gebouw Protestantenbond: Volksuni versiteit. Lezing Theo Thijssen: „Kees de Jongen", 8 uur. Cinema Palace: „De Groote Pauze"; „Sara Levi van San Francisco", 8 uur. Luxor Theater: „De Koerier van den Mont Cenis 8 uur. Rembrandt Theater: „Mammie". 79. 9.15—11.15 uur. Standaard Theater: „Een Straatjon gen van Montmartre" Tooneel: Gezel schap Joop Segers: „Bartje is de schle miel". 8 uur. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel (Adr. v. d. Horst en Jan Musch) „Haar andere Man", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Josephine Ba ker-film „Papitou". Bioscoopvoorstellingen *s middags en 's avonds. -Terrein Kinderhuissingel. Brandweer demonstratie, 2 uur. DE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Tot burgemeester van Rotterdam is, zooals men weet, mr. P. Droogleever Fortuyn benoemd. Op 15 October as. zal hij als opvolger van wijlen mr. dr. J. Wytema. in functie treden. Het vooruitzicht zal hem niet aange namer zijn gemaakt door de wijze waarop de Rotterdamsohe gemeenteraad gistermiddag zijn benoeming heeft ont vangen ofschoon de protesten niet zijn persoon of bekwaamheden golden. Maar zoowel het college als de Raad ■bleken zeer verontwaardigd over het feit dat noch de Minister van Binnenland- sche Zaken, noch de Commissaris der Koningin het noodig of wenschelijk hadden geacht cm het gemeentebestuur te raadplegen. Rotterdam, krijgt zich een burgemeester toegewezen zonder dat het zelf zijn adviseerende stem heeft kun nen doen hooren. Met 40 stemmen tegen 1 heeft de Raad daartegen geprotesteerd, en met 33 stemmen tegen 9 heeft hij als zijn meening te kennen gegeven, dat de gedane benoeming niet strookt met de politieke verhoudingen in den Raad. In dit laatste geval stemden de Vrij- heidsbonders, de V.D. en de Staatkun dig-Gereformeerden tegen. De nieuw benoemde burgemeester, die lid van de Tweede Kamer is en oud-wethouder van Den Haag. is Vrijheidsbonder. De ver tegenwoordigers dezer partij merkten in den Rotterdamschen Raad op dat daar geen enkele politieke richting over- heerschend is en dat de regeering dus baars inziens volkomen vrij was om, met voorbijgaan van de politiek, uit te zien naar een man die bereid was en de be kwaamheid bezat om het burgemeester schap te bekleeden. Deze zaak buiten beschouwing latende het ware ons inziens te wenschen dat alle burgemeesters werden benoemd op bekwaamheids-gronden alleen, en niet op party-motieven meenen wy wel iets te moeten zeggen over het eerste protest van den Rotterdamschen Raad. Vrceger of later zouden wy hier in Haarlem misschien ook wel eens dezelfde pijnlijke ervaring kunnen opdcen als B en W. van Rotterdam hebben mceten slikken dat men een Burgemeester bencemde zonder het gemeentebestuur dat de stad vertegenwoordigd, erin te hebben gekend. In iedere gemeente zal men die mogelijkheid in het vooruitzicht hebben, r.a Rotterdam's ondervinding. Aanlokkelijk is zy niet. De benoeming van burgemeesters geschiedt door de Kroon op voordracht der regeering. en er is niets dat deze laatste dwingt om betrokken gemeentebesturen erin te ken nen. Intusschen is het niet alleen een zaak van hoffelijkheid dat dit wel ge schiedt. maar ook een van practisch be lang. De Haagsche politieke sfeer is een andere dan die der gemeentebesturen, en het is zeer we! mogelijk dat men in Den Haag argumenten als belangrijk be schouwt die. aan het oordeel van het ge meentebestuur getoetst, veel van haar waarde zuilen verliezen. Terwijl het ge meentebestuur overwegingen kan heb ben die Den Haag over het hoofd heeft gezien. Waarom de minister van Binnenland- sche Zaken en de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland B. en W. van Rotterdam niet gehoord hebben. Is niet opgehelderd. B. en W hebben een on- drehoud met den Commissaris gehad, maar jhr. van Karnebeek heeft hen niet gemachtigd om het aan de open baarheid prtfs te gever, wy vinden het een veeg teeken dat de regeering het zelfs tegenover de tweede stad des lands niet noodig heeft geacht om het advies harer vertegenwoordigers te vragen. Hoe zullen kleinere gemeenten worden be handeld, als jegens Rotterdam al zoo weinig égards gebruikt worden? Misschien werkt het protest van den Raad, die een heelen middag vergaderd heeft over het ingekomen stuk der bur gemeestersbenoeming. nog iets ten goede uit voor de toekomst Voor den heer Droogleever Fortuyn is de episode niet aangenaam, al gaat het hier geheel om de zaai en niet om de persoon. Maar hü zal. als hy eenmaal burgemeester van Rotterdam is, wel grooter moeilijkheden te verwerken krijgen. In dat vooruitzicht zal hy dit onweer waarschijnlijk wel met philo sophic en gelatenheid over zich heen laten trekken. DE PERSONEELS. FORMATIE. HET WERK WORDT VOORT GEZET. De door het Georganiseerd Overleg be noemde Administratieve en Technische Subcommissies zullen nu onder den nieu wen voorzitter, wethouder Mr. J. Ger- ritsz, voortgaan met de voorbereiding van de Personeelsformatie. In de laatste vergadering onder wet houder Reinalda werd het rapport van de Bibliotheek en Openbare Leeszaal vastgesteld. Dat zal nu in de voltallige vergadering van het Georganiseerd Over leg aan de orde komen. De subcommissies hebben ook de rap porten klaar over de gemeente-secretarie en het electriciteitsbedryf. Die rapporten zal de commissie voor de Personeelsformatie behandelen in haar Vrydag 5 Oc .ber te houden ver gadering. Als die rapporten worden af gehandeld en klaar gemaakt voor de behandeling In het Georganiseerd Over leg, zullen nieuwe subcommissies be noemd worden voor de andere bedrijven. HET GEORGANISEERD OVERLEG. DE EERSTE VERGADERING ONDER WETHOUDER MR. J. GERRITSZ. Nu Mr. J. Gerritsz zy'n partijgenoot den heer M. A. Reinalda opgevolgd is als wethouder voor socialie zaken, zullen de vergaderingen van het Georganiseerd Overleg ook onder zyn leiding staan. Woensdag 3 Octobe. komt de Commis sie van Overleg voor Ambtenaarszaken het eerst bijeen onder haar nieuwen voorzitter. In die vergadering komt a. aan de orde een verzoek om over te gaan tot instelling van een dienstcommissie aan Openbare Werken. Verder de bekende quaestie van de gratificaties toegekend aan hoofdambte naren ter gemeente-secretar e. Tenslotte eenige quaesties van de Per soneelsformatie. namelijk de vraag of „klerken en adjunctklerken" al dan niet in de formatie moeten worden opgeno men en het rapport van de subcommis sie uit de Commissie voor de Personeels formatie over de Stadsbibliotheek en leeszaal. DE SUIKERFABRIEK HALFWEG. TE CAMPAGNE BEGINT OP 2 OCTOBER. Ook dit jaar zal de suikerfabriek te Halfweg die in 1926 stilstond zeer lot nadeel van de geheele omgeving draaien. Naar wy vernemen, ligt het in de be doeling van de directie om behoudens byzondere omstandigheden, de campag ne Dinsdag 2 October te doen aanvan gen. In verband met de as. bietencampagne in den Haarlemmermeerpolder verne men, we, dat in het laatst van deze maand met (het rooien eer bieten een begin zal worden gemaakt. Er wordt een groote aanvoer -verwacht, te meer ook daar dit jaar in dezen pol der ruim 4000 hectaren met bieten wer den beteeld, en ce stand var dit gewas gunstiger is d?n verleden jaar. In de Hoofdvaart by de genfesluis arriveeren reeds de schippers met hunne vaartui gen, teneinde de bieten straks via de schutsluis by Aalsmeer naar Halfweg te vervoeren. DE SCHOOLBADEN. EEN ZILVEREN JUBILé. 22 September 1903 werden in 't volks- douchebadhuis op het Leidscheplein voor het eerst de schoolbaden ingevoerd. Zaterdag as. zal dit instituut zyn zil veren jubilé vieren. In den loop der jaren is het aantal schoolbaden zeer veel toegenomen. Vol gens het laatste jaarverslag van het Witte Kruis werden in dé volksdouche- badhuizen in 1926 niet minder dan 21886 schoolbaden genomen. In 1925 was dit aantal 18.156. Haarlem, 21 September. Van een vreemde „Band". Met eenige verrassing heb ik kennis genomen van den inhoud van een blaadje dat heet: „De Band. Huisorgaan bevattende berichten en beschouwingen van d'Oliveira's Stenografenbureau Anno 1905". De heer d'Oliveira is ock van den Haarlemschen gemeenteraad de zeer ge waardeerde officihële verslaggever. Hij en de zynen zetelen aan een tafel die midden in den Raad staat, vry ver van die der journalisten. Vandaar, dat wy zeer weinig contact met hem heb ben. Het zyn ook Juist de twee tafels in den Raad waaraan nimmer iemand op staat om het woord te voerenal popelen wy vaak om dat te doen. en a! popelt ook de groep-d'Oliveira wellicht zeer vaak. Nu hebben wy Journalisten niet te klagen over gebrek aan gelegenheid om onze meening te uiten. Wij vormen daar ten Prinsenhove De Band tusschen Ge meenteraad en Openbare Meening. Ons artikel, de krant, is op zichzelf een Band tusschen het publiek en ons. De groep-d'Oliveira staat er anders voor. Het officieële verslag, dat zy levert bezorgt haar geen Band niet het publiek dat het niet leest, en biykbaar niet vol doende Band met de raadsleden. Want zy maakt er nu éen extra bU Het Huis orgaan een koninkiyke ondertitel, dar erkennen wy gaarne! constateert met droefenis dat de firma een aantal last gevers heeft die haar terstond vergeten, zelfs als zy hen in bepaalde gevallen met meer dan gewonen ijver heeft ter- zyde gestaan. En ook is het wel eens noodig om sommige kwesties openhartig met de vrienden van de firma te be spreken. Weshalve zy deze Band heeft gelegd. Als wy niet zoover van elkaar zaten. de groep d'Oliveira en wyals wy in éen groep vereenigd waren, en hun Lei der had onze meening gevraagddan zouden wy hem tot voorzichtigheid heb ben aangemaand, wy hebben meer er- ervaring op Banden-gebied '.an hy. Wij weten, byvoorbeeld, dat het in bepaalde omstandigheden niet betreurenswaard is als een Raadslid zijn redevoering ter stond vergeet. Het komt zelfs voor dat hy niets liever wil dan haar terstond vergeten. En wy zUn ook doordrongen van het besef dat een firma die een Huisorgaan uitgeeft en dat aan haar klanten toezendt, hen niet moet kapitte len. Henry Ford, byvoorbeeld, doet het nooit, en hy weet heusch zUn weetje wel. Hy zorgt ook voor een Band, maar levert op zijn klanten steeds opbouwende (d.w.z., in de practijk: lovende) critiek. Alleen op zichzelf levert hy afbrekende commentaar, in casu door grapjes o**er zijn fabrikaat te maken. Critiseert men zyn klanten in zyn Huisorgaan, dan beschouwen zU het niet meer als een Band. En de klachten van hun leverancier over de moeiiykheden, die hy persoonlyk in zijn eigen bedrijf te overwinnen heeft, laten hen tameiyk koud. Vervelen hen zelfs. Zoo zyn nu eenmaal klanten. Daarom had de heer d'Oliveira heusch beter gedaan met niet te constateeren dat zyn groote klanten hoe langer hoe meer van hem zyn gaan eischen, en dat het maken der verslagen steeds moeilij ker wordt omdat él meer onvoorbereid •en slordiger wordt gesproken over steeds meer zaken. Hy had ook niet moeten klagen over den langen duur der ver gaderingen en over het zware rooken in een zaal waar men elkaar niet ver staat. Ik weet niet of hy den Haarlemschen Raad en de Statenzaal op het oog heeft. Het staat er niet bij. Maar het lykt waar- schyniyk dat Haarlem een van zyn groote klanten is. Welnu, evenmin als een winkelier het in zy'n hoofd zou ha len om zyn klanten een circulaire te zenden waarin hy klaagde over de on beleefdheid van sommigen hunner je gens zyn personeel, of het laten uitpak ken van den halven winkelvoorraad door dames die tenslotte niets koopen evenmin had deze leverancier der ge meente Haarlem in zyn Huisorgaan moeten klagen over zijn klanten zooals hij gedaan heeft. Dit is niet aan hem. Het legt ook geen Band. R. P. DE AUTOBUSSEN. AAN DE BROCKWAY? Naar wy vernemen is door B. en W. besloten om aan den gemeenteraad voor te stellen de concessie voor de autobus lijnen naar de buitenwijken aan de Haarlsmsche Brock way Maatschappy te geven. DIEFSTAL VAN IJZER Als verdacht van diefstal van een par ty Uzer van 260 K.G. op het opslag- terrein der firma Beynes tusschen het Stationsplein en het Ripperdalaantje. is door de politie aangehouden zekere Th B.. die. hoewel hy ontkent zien aan dezen diefstal te hebben schuldig ge maakt, voor nader onderzoek in verze kerde bewaring is gesteld. Het ont vreemde ijzer is by een opkooper alhier in beslag genomen. Hoe de weg HaarlemAmsterdam bij avond weer berijdbaar is te maken. HAARLEM BEGINT MET DE VERLICHTING Wy hebben op een avond een fiets tocht gemaakt naar Amsterdam. Niet voor het genot. Alleen om nog eens aandacht te wij den aan de groote gevaren op dezen weg. Door de verblindende lichten is die weg ook na de verbreeding en asphal- tecring die millioenen aan het rijk ge kost hebben by avond onberijdbaar Door de verblindende lichten. Het is waar dat die moeilijkheden zich op eiker, weg waar auto's rijden voordoen, maar luist het enorm drukke verkeer doet de jezwaren zeer sterk toenemen Op een anderen buitenweg passeert men af en toe een auto. maar op dezer weg is het uitzondering als de oogen n:et geplaagd worden door het verblindende licht van zoo'n modern voertuig. Reeds op afstanden van 2 K.M. of meer begin nen de lichten te hinderen. Soms ko men er drie, vier of meer auto's aan die niet in een rechte iyn rijden, wat tengevolge heeft, dat het aantal gloeien de oogen in de duisternis nog vermeer dert. Bovendien komt daar nog het koplicht van de E. S M. by, dat niet minder hin derlijk is. Dat is 't nadeel van rechte we gen. Anders onttrekken krommingen in een weg nog eens de lichten aan om oog! Niet alleen fietsers hebben last var. de verblindende lichten, zoo zelfs, dat zi; maar moeten raden of zy nog op het breede tegel-rijwielpad zyn. maar ook de auto- en trambestuurders onderling Vroeger bestond de gewoonte om by het passeeron de groote lichten te dooven Af en toe ziet men dat ook nog wel eens, maar het verkeer is thans zoo druk dat een automobilist of trambestuurder dan geregeld met gedoofde lichten moest ryden En dat is te gevaarlijk op dezen geheel onverlichten weg. Het aantal ongelukken dat door de verblindende lichten veroorzaakt wordt is byna ontelbaar Dikwijls zeer ernstige ongevallen, met dooden en gewonden. En nog steeds neemt het aantal auto's toe. Dat wil zeggen dat het gevaar ver meerdert. Reeds nu is de weg by avond byna onberydbaar. Het zal, als geen maatre gelen genomen worden binnenkort zoo erg worden, dat de weg door de ge varen geheel onberydbaar wordt. Er is getracht een oplossing te vinden door de lampen af te schaduwen, maar daarmede zijn nog geen afdoende resul taten bereikt. Toch is het mogeiyk het gevaar van de verblindende lichten geheel weg te nemen. In de stad mogen geen koplich- ten gebruikt worden, omdat zy daar door de straatverlichting ook niet noodig zyn. Een afdoende middel is dus den ge- heelen rijksweg HaarlemAmsterdam te verlichten. Naar wy vernemen zal de gemeente Haarlem beginnen met het gedeelte op ons gebied gelegen. By het bebouwde stadsgedeelte on geveer 700 meter buiten de Amsterdam- sche Poort komt zelfs een zeer goede verplichting. Er zullen electrische licht masten om de 35 meter geplaatst worden met lampen van 1000 kaars. Die verlichting wordt zoo sterk, dat de auto's en de tram zonder verblindende lichten kunnen ryden. Op het verdere gedeelte van den weg onder Haarlem, dus ongeveer tot den overweg van den Haarlemmermeerspoor weg. komt een zoogenaamde geleidever- lichtlng. Een lamp van 300 kaars om óe 64 meter. Dat is voldoende om den loop van den weg te zien. Wy hadden een onderhoud met een deskundige over de vraag wat een volle dige verlichting van den rijksweg zou kosten. Daarvoor zou noodig zyn een licht mast met een lamp van 1000 kaars om de 40 Meter. Rekent men de bebouwde gedeelten van H arlem cn Amsterdam waar goede verlichting Ss of komt niet mede, dan moet 16 K.M. verlicht worden. Daarvoor zijn dus 400 lichtmas ten noodig. De E.S.M. kan daarvoor den stroom niet leveren, omdat dan de lich ten niet constant zouden branden en de weg bovendien in donker zou zyn, als er een stoornis by de tram is. Er moet dus een kabel worden gelegd. Kabel en licht mast te zamen kosten van aanleg onge veer f 175. Het geheele werk zou dus van aanleg f 70.000 kosten. Dan de jaariyksche kosten. De stroom zou betrokken moeten worden van Haarlem, Amsterdam en de P. E. N Het is moeiiyk te gissen hoeveel per K.W. berekend zal worden, maar onze deskundige nam na zyn becy lering 8 cent aan, omdat hU wel veronderstelde dat de stroom daarvoor geleverd zal worden, omdat zoowel Haarlem als Am sterdam en de Provincie belang hebben by een goeden verkeorstoestand op den weg. Lampen van 600 kaars op dit weg- vak zy'n wel voldoende. Als men de lampen tot 's nachts 1 uur laat branden later kunnen de overige auto's d!e dan nog ryden zich wel met eigen lampen behelpen dan zal het stroom verbruik ongeveer 300.000 K.W. per Jaar zijn. Dus f 24.000. Daarby komt dan nog f 10.500 voor nieuwe lampen en onder houd, zoodat de totale kosten f34.000 per jaar zouden zUn. Deze berekening is zoo verzekerde onze deskundige niet aan den lagen kant. Mogeiyk is het, dat de stroom voor dit doel zelfs te gen 5 cent te verkrygen zal zyn. Dit zyn inderdaad aanzien!yke be dragen, maar toch niet byzonder hoog als men in aanmerking neemt de andere kosten die aan den weg gespandeerd zyn. De verbreeding van den weg komt het ryk ongeveer op f20.000.000. Er zal evenwel heel wat actie noodig zijn, om te bewerken, dat de Rykswater- staat tot uitvoering van zoo'n plan overgaat. Mogeiyk is evenwel, dat de belang hebbenden de RUkswaterstaat, de ge meenten Haarlem. Haarlemmerliede cn Amsterdam, de provincie en de E. S. M in deze tot samenwerking zouden willen besluiten. Ook de Kon. Ned er 1 Automobielclub en de A. N. W. B. zullen wel tot medewerking bereid zyn. Het zou inderdaad een werk van groote be teekenis zyn. STAKING BIJ PADOX. 200 MAN LEGGEN T WERK NEER. Gistermorgen Is een staking uitgebro ken by de N.V. Houtbewerking en Hout handel Maatschappy Parfox te War mond. De staking omvat 200 man. Vijf- tier. arbeiders zUr aan het werk geble ven. De elsch is weder-invoering van den 8 1. 2-urigen arbeidsdag, die sedert drie maanden is veranderd, doordat de My van de Arbeidsinspectie vergunning heeft verkregen een uur per dag meer te wer ken. De heer Rietveld heeft namens de or ganisaties een onderhoud gehad met de directie. De directie heeft toezegging gedaan, dat. indien hedenochtend om 7 uur de arbeiders we' aan het -zerk gaan. alle arbeiders zullen worden teruggeno men. Gistermorgen z£n de i rbeicers in plaats van 7 uur. om 8 uur verschenen, maar vonden toen het hek gesloten. DE STAKING AAN DE WERF CONRAD. REEDS OPGEHEVEN. Zooals verwacht werd is de kwestie b«j de werf Conrad te Zaandam spoedig opgelost. De gistermorgen tusschen di rectie en arbeidersorganisaties plaa's gehad hebbende besprekingen, voerden volgens het Hbld., tot het resultaat, dat o'.' r-reenstemming werd verkregen. De staking is dus opgeheven, het werk werd gistermiddag weer hervat. PERSONALIA. De heer H. van 't Hag. gediplomeerde van de afdeeling Bouwkur.de der M.T.S. te Haarlem Ls benoemd tot bouwk. op zichter-teekenaar by den heer A. K. Beudt, architect B.N.A. te Hengelo (O.) DE GEMEENTELIJKE SPORTTERREINEN. THANS TEN WESTEN VAN DEN MIDDENWEG. De bestuursleden van de sportvereenl- gingen, Kennemerland; Telefonla; H.A. M.I.T.; V.E.W.; Damiaten; D.W.O.: Roodc Duivels: Swastika- Spaamestid: Victrix en S: Fr. Liefdewerk, deelen "en gemeenteraad mede dat zy door bemid deling van den Gem. Dienst voor de Lichamelijke Opvoeding van de gemeente in huur ontvingen een speelterrein van het Gemeentel. Sportterrein aan den Spaarnhovenweg te Schoten ter beoefe ning van het voetbalspel. Nu is hun evenwel gebleken dat dit sportterrein bestemd is om in bouw- exploitatie te worden gebracht, Thans is reeds een aanvang gemaakt met het uitzetten van enkele straten, waardoor één der beste velden momen teel niet kan worden gebruikt en na bruikbaarmaking zoodanig wordt ver kleind dat daaraan de naam van goed wedstrydveld niet meer kan worden gegeven, wat ook van de overige velden kan worden gezegd. zy zyn door dezen gang van zaken ten zeerste gedupeerd. Redenen waarom zy aan den raad eerbiedig verzoeken ten spoedigste eer. besluit te willen nemen waarbij andere gemeentegrond voor sportterrein wordt bestemd en Ingericht.. B. en W. deelen thans aan den Raad mede. dat een ander terrein aan den Middenweg voor de sportvereeniginger. beschikbaar zal worden gesteld. Van den heer H. Warnier, insprc- teur van den dienst der Lichamelijke Opvoeding, vernamen wy, da het nieu- ve terrein gelegen is ten Westen van der. Middenweg en dat dit vier H.A. groot is. EEN OUDE KLACHT. (By opgravingen Ir het oude Pompei is een goed geconserveerde h< aten vrou welijke garderobe kast gevon den). Het is merkwaardig, wat al niet. Uit deze lang bedolven steden, No? raaf zvna: boven word: -ebracht. Om te getuigen van 't verleden. Het al-verstikkend lavadek. Deed zooveel schoons behouden blijven. Dat wij het dankbaar mogen zijn. Nu het ons helpt historie schrijven; Stel u eens voor. een houten kast. Een heel gewone maar. voor kleeren. Kan het weetgierig nageslacht Thans, ongehavend, inspecteeren. 't Is ongetwyfeld in tressant. Maar een ding heeft men toch vergeten. Wat zat er in die stomme kast. Dat wil de lezeres wel weten- Heeft d' inhoud niet geopenbaard. Hoe zich de Pompeïaanschen kleedden? Bijvoorbeeld was de hals toen rond. Of in een V-vorm uitgesneden? Droeg men de rokken lang of kort. Waar werd de talllciyii gedragen. Wat was de populaire kleur. In Oud Pompeis laatste dagen, Hoe was de styi van draperie. Van mouwen droeg de vrouw toen kragen. Wat zat er in die houten kast? Hoor ik de lezeressen vragen.... Ach dames, deze >ud< kast, Zy werd eilacie. leeg bevonden. Maar ln haar leegheid lnat ze zelfs, Een oude waarheid nog doorgronden. Wanneer Je zoo die kost bckUkt, Hoor Je de Pompelaansche klagen: Zeg man als straks d' eruptie komt, Heb ik gewoonweg niets te dragen. P. O ASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Cabaret MODERN Raaks Haarlem Vrijd»! 21 Sept. Nieuw Programma, a.a. Verlaagde Entreeprijzen!! Populaire Comumptieprijzen Geen verhoogd tarief 15 LEERLING-COMMISSIE IN DE TYPOGRAFIE. UITREIKING DIPLOMA'S. Woensdagavond had de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen die met gunstig gevolg examen luidden afge legd. Deze xa mens waren gehouden m de maand Juni. Voor deze bijeenkomst warer uitge nood Igd, MttlV» de letten van de teer- llngcommlssle, de hoeren die behulpzaam waren geweest bl jiet afnemen van do examens, de leerlingen en hun ouden of verzorgets. Eerst liet de voorzitter «er D. L. C„ de heer I F. Enschedé, de n iet-geslaag den ter vergadering komen. In een har telijke toespraak doekte hy mode dat het hun niet gelukt was een diploma te behalen, maar uitte den wensch. dat het hun een volgende maal beter af zal gaan. Daarna kwamen de geslaagden binnen. De voorzitter -vrnschte allen geluk v hun behaald diploma cn hoopte dat ze er veel plezier van mochten hebben. Spreker wees voorts op de beteekenls van het diplom* en rsadd' den bezitter aan zich -.-order te bekwamen cn zich aan te sluiten bü de verschillende vtudtegezel- pen 1.1 heil van hen zelf en ver- «oetag "ar. het vak. Vervolgens werden de diploma's uitge reikt aan de .etters-leerlingenB. P. Zuid weg, E. Zwart, J J. de Graaf. J. M. Wildschut, J. M. Zwaanenburg. J. do Droog en W. J. J. Dh-endal. die allen hun diploma kregen met het prodicaat voldoende: aan den drukkers-leerling F. M. van Deurzen. eveneens met heffee', f do predlcaat; de Monotype-tikstor mej. C. B Toepoel en den tikker Th. Dommiaans met voldoe:de en de Llr.otypezetters J. M. van Huizen. H. W. Draver en L. L. Rog. allen met zeer voldoende. Niet geslaagd waren: 1 machinezet- ter. 1 zetter en 2 drukkers. Een der geslaagden dankte voor do moeite die én leermeesters én commissie leden voor hen gedaan hebben. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. In de laatste ledenvergadering var. De Lichthoeve (Christelijk tehuis voor ver zorging van zuigelingen, kinderen en kraamvrouwen) te Santpoort is het vol gende bestuur benoemd: Max j. Schreuder. te Rotterdam. voorzitter; Zuster A. Verkerk, •ecreta:e«:e-penn:ng- m<es:ere«se. B.ezenweg 13 te Santpoort; M. G Schlefeler, te Rotterdam; K. Rozendal te Snoek en Zuster G M. Dolleman te Santpoort, leden van het bestuur. Zuster Jacqueline Th. Kuyck k tot directrice herbenoemd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1