HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 29 SEPT. 1928 IN DE CACTUSSTEPPEN COMFORTABEL REIZEN. GEMENGD NIEUWS. AFSCHUWELIJK MISDRIJF. Bü een lijkschouwing be Stockton, ver, richt op twee oude menschen. Thomas Kirby en zijn vrouw, die bil Norton dood onder den «rond zijn aangetroffen, heeft de dokter van de politic verklaard dat zij lovend begraven cn gestikt moeter. zün. Beide slachtoffers vertoonden spo ren van slagen die hun. voor zij begra ven werden, op het hoofd waren toege bracht Het lijk van den man was nog warm toen dc dokter erby gehaald werd. Op zün rug waren schaafwonden te zien. die doen vermoeden dat hij langs den grond gesleurd was. In de luchtpijp zat steengruis, van dezelfde soort als het gruis in het graf. Het kan daar alleen in gekomen zijn doordat de man naar lucht gesnakt heeft De dokter vervolgde: Op grond van mijn ondei-zoek ben ik overtuigd dat de man in bewusteloozen toestand in het graf is gelegd en dat hij na begraven te zijn lucht trachtte te krijgen, met het gevolg, dat het gruis in zijn keel kwam Het is onmogelijk te zeggen of hij al of niet by bewustzijn is Re komen. Maar de man moet levend geweest zijn, toen hij met aarde bedekt werd Wat de vrouw betreft, zii vertoont bloedblaren aan den hals. alsof men liaar heeft trachten te worgen. Op haar gezicht waren schrammen, alsof z\j door struikgewas gesleurd was. Aan haar ach terhoofd was het spoor van een slag met een plat voorwerp te zien. Be ben dus overtuigd, dat dc dood in dit geval door verstikking veroorzaakt is. gevolg v., gedeeltelijke worging, een slag op h; hoofd cn levend begraven zijn Dc politie heeft de zaak dadchik in han den genomen en William Coniin. de 22 jarige kleinzoon van de slachtoffers, is daarop als verdacht van de mesdaad op gesloten. (N R. Crt.) DE RADIO TENTOONSTELLING. (Van onzen Londenschen correspon dent). Kenmerken van de tentoonstelling op radiophonisch gebied die thans in het gebouw Olympia te Londen wordt ge houden het is reeds een van de jaar- lyksch terugkeerende evenementen ge worden z'Jn kwaliteit en eenvoud. De ondernemers verklaren dat het moderne radio-ontvangtoestel veilig en zeker door een kind kan worden behandeld. Het aantal toestellen, dat de luttele electri- sche energie, die zij behoeven, van den huisstroom krijgt, is aanzienlijk. En dit schijnt te bewijzen dat de nieuwste eli minators in hun werking weinig of niets te wenschen overlatenhoe zeer er ook nog verscheidene deskundigen zijn, die volhouden dat dc zuiverheid van ontvangst vermindert bij gebruik van huisstroom in plaats van batterijen en accu's. In niet weinige gevallen zijn de twee methoden gecombineerd. Maar de last van het sjouwen met accumulatoren voor herlading zal wel spoedig tot het verleden behooren nu men, blijkens ae inzendingen op de tentoonstelling, steeds betere en handigere en eenvoudigere toe stellen maakt voor. lading thuis. d<.- novlteit op het gebied van radiolampen is de zoo geheeten vljf-electroden-lamp, die echter naar wat men er van ver neemt eerder het volume dan de hoe danigheid der radioklanken, die uit den luidspreker komen, verbetert. De prijzen waren verleden jaaT hoog. In dat opzicht heeft de tentoonstelling geboft, want kort voor haar opening kenden de toestellen lager worden ge prijsd in verband meteen rechterlijke beslissing dezer dagen die de emolumen ten voor patentvindingen heeft ver laagd. Ontvangtoestellen zijn dan ook vaak een twintig percent goedkooper ge worden. Helaas hebben de fabrikanten van ontvangtoestellen slechts ten deele de kwaliteit van radio-geluid, dat de woonkamers van het publiek bereikt, in de hand. Die ligt veel meer bij de ver schillende gebruikers der etherwegen en bij hen die onbewust of onvermijdelijk met eloctrische toestellen storende gol ven naar de antennes zenden. Het is Jammer dat de tentoonstelling in niets getuigt van werk dat voor verbetering van die ethertoestanden moet worden ondernomen. Het gaat buiten de fabri kanten van radio-toestellen om. Dt British Broadcasting Company laat op dit gebied ook niets weten. Haar inzen ding is teleurstellend en Is niets meer dan een historisch overzicht van ontw'kkcling van haar bedrijf. STAKINGEN IN BELGIë. De Tel. verneemt uit Brussel: In Belgie breken in den laatsten tyd op tal van plaatsen stakingen uit. De arbeiders stellen in het algemeen den eisch van een dagloon van 50 francs. Zoo is or al sedert weken een gedeel telijke staking in de werkplaatsen van de F N. te Horstal. waarbij 3000 arbeiders zl'n betrokken en het schijnt, dat het einde nog niet te te voorzien. De striid gaat hier om oen principieele kwestie; de arbeiders verzetten zich namelijk tegen do pensioens- en zlektekas. die door de fabriek Is gevormd, doch die de arbei ders beschouwen als gericht tegen hun eigen verenigingskassen. De socialisti sche vakverenigingen hebben reeds meer dan een mlUioen francs bijeenge bracht voor steun verleen ing aan deze arbeiders. Te Eeclo zijn reeds sedert 6 Augustus moor dan duizend arbeiders uitgesloten, omdat die weigeren de loonkwestie aan arVtrage te onderwerpen. Intusschen is het werk in de Kwatta- •n te Bo s d'Haine hervat. De Iconohrhen der arbeiders zijn gedeelte lijk ingewilligd. Te Gent. waar een staking in de bouw bedrijven was. heeft een deel der arbei ders oen compromis-voorstel aangeno men, waarbij de Iconen een'.germate wor den verhoogd. Te Brussel hebben de loodgieters cn de monteurs van verwar mingsinstallaties besloten de staking voort te zetten, ook nu de andere arbei ders in de bouwbedrijven het werk heb- hen hervat. STEEDS MEER GEMAK. (Van onzen Londenschen correspondent). Eenige bladen in Londen hebben in den loop van de week mededeelingen ver strekt over automobielen met nieuwe gangwissels of automatische versnel lingen, die een einde maken aan den last van overschakelen De bladen maak ten er veel ophef van en dienden hun nieuws op in den vorm van .scoops" of belangrijke primeurs. Maar de uitvin dingen en toepassingen zijn al een paar jaar oud. En ze krijgen alleen extra belang omdat de groote auto-tentoon stelling op komst is en omdat klaar blijkelijk verscheidene fabrikanten van auto's in Engeland na langdurige proef nemingen voor de nieuwigheid zijn ge wonnen. Waren er verleden Jaar reeds een paar wagens van automatische ver snellingen voorzien, nu mag men ver wachten dat er eenige dozijnen zullen zijn. De uitvinders (want er zijn ver schillende transmissie-typen die het wonderlijk werk verrichten) en de toe passers verklaren dat nu alle Ingewik keldheden van autorijden zijn verdwe nen, dat het zoo eenvoudig mogelijk is geworden en feitelijk slechts bestaai uit sturen en remmen. Een handvatsel op het stuurwiel, draaiend op een stukje cirkel waarop met nummers de ver schillende versnellingen staan aange geven, behoeft slechts op het gewensch- te nummer te worden gedraaid. En de machinerie zorgt er voor dat de wagen die versnelling krijgt. De Britsche couranten eeren de uit- vinding als een product van Engelsche ingenieurskunst. Het is een feit da: een der beste constructies is geboren in het brein van een Engelschman. Maar een niet minder goede is van Fransche af komst. En een der eerste en eenvou digste werd uitgevonden door een Griek. De nieuwe toepassing zal een zegen zUn voor het leger motorische nieuwe lingen. die de kunstgrepen, van den versnellingsbak niet behoeven te leeren. De goede autobestuurder zal er onver schillig voor zyn. In het algemeen voelt hy zich niet gelukkig wanneer hü nle! met zün versnellingen kan spelen. Het moet volstrekt uitgesloten worden ge acht dat het lot der voetgangers er door deze uitvindingen beter op zal worden, Er zyn verscheidene menschen die nim mer achter het stuur van een auto moesten zitten. Zy missen het tempe rament er voor. Nu niemand zich meer behoeft te laten afschrikken door de narigheid van overschakelen is de kans groot dat het aantal van hen, die he: Juiste temperament voor auto-rijden missen en het nochtans doen. zal toe nemen. OVERSTROOMING. Volgens berichten uit Lissabon ben zware stormen en hevige regmval overstroomingen veroorzaakt, waaxdooi de spoorweg- en telegraafverbindingen verbroken zyn. Verscheidene buurten van Lissabon staan onder water. Op sommige plekken reikt 't water tot de eerste verdieping der huizen, waaruit de menschen door de brandweer gered moesten worden. VUf houten huizen zijn Ingestort, waarbü twee personen gedood werden. Ook op de kust werd aanzien lijke schade aangericht. EEN PRINS ALS KAPPER. Het s.s. Maldia, waarmede de prins van Wales en zyn broer hun tocht naar Afrika maken, is Donderdag met de ge wone traditior.eele plechtigheden den evenaar gepasseerd, en beide prinsen hebben aan de ceremonie deelgenomen De hertog van Gloucester werd er van beschuldigd; het Suezkanaal ondermijnd te hebben door zyn golfspol-en, voorts Oost-Afrika niet te hebben bezocht voor 1928 en ten slotte een van de twee eersteaklasse sportsmen aan boord te zün. De andere eersteddasse sportsman, de prins van Wales speelde de rol van bar biersbediende. Met een enormen scheer kwast zeepte hij de verschillende slacht offers in. waaronder ook ziin broer, ter wijl hy allerlei grimassen en opmerkin gen maakte. De plechtigheid eindigde op de gewone wijze. TUNNELS MET DEUREN. Wie eens een tocht met den Bernina- spoorweg heeft gemaakt, zal zich herin neren. dat kort na St. Moritz de lün door een 700 meter langen tunnel voert. In de onmiddellijke nabüheid heeft de uit het St. Moritzer meer stroomende Inn een bedding gegraven in een diepe kloof. Die tunnel r.u is sinds jaren zoo deelt de Jkankf. Ztg." mee een smar- tekind der spoorwegdirectie. Want daar heerscht het geheele jaar een tempera tuur onder vriespunt. Al het water ver andert onverwijld in ys en richt aanzien lijke schade aan de lün aan. En niet alleen onderbouw en bovenleiding onder gaan er den schadelüken invloed van, maar ook de beugels der electrische lo comotieven worden aangetast. Eerst probeerde men, door permanent aanwezige arbeidersploegen het ijs te la ten verwijderen. Maar de ziek tec ijfers bü deze colonne stegen door de juist in de zen timnel buitengewoon sterken tocht zoo schrikbarend, dat men de oplossing liet varen. Nu heeft de „Beroina-Bahn" er iets heel handigs op gevonden. ZU heeft in eigen werkplaatsen groote deu ren laten bouwen. Deze sluiten nu voort durend den tunnel af. zoodat nu de tem peratuur niet meer onder nul komt en zoo de üsvorming volkomen wordt ver meden. Nadert een trein den tunnel, dan gaan automatisch door het sluiten van een contact in de bovenleiding door den beugel der locomotief de deuren open en zij sluiten zich weer. zoodra de trein den tunnel heeft verlaten. Deze simpele oplossing heeft zoo goede resultaten op geleverd. dat thans nog drie tunnels der Bernina-lün van zulke deuren zullen worden voorzien. Andere Zwitserse he lij den willen deze methode cok Invoeren. VAN CALIFORNIA Wanneer we tegenwoordig van Cali- forndë spreken, dan denken we het eerst aan Hollywood. Van de wildromantische schoonheid van dit land met zün mij, lenverre cactussteppen kunnen we ons. evenwel, nauwelijks een voorstelling ma ken. Het is geen cultuurland, zooals we het opvatten, het is nog een oorspronke- lüke wildernis. Dagenlang ziet men niets anders dan steppen; hooge bergen staan daar, als door reuzen handen neergeworpen rot sen. Ze maken een gigantischen indruk in het vale maanlicht, dat ook de hoo ge cactusheesters als spoken doet schij nen. Wat wy bü ons als cactussen zien, zün eigenlük niets anders dan dwergen van een reusachtige plantengroei, die in den gloed van de Californische zon is ontstaan Wanneer wii de stekelachtige kogeltjes en de met stekels omrande bla deren. die wü hier te zien krijgen in de tuinen, waar men zich op den teelt van cactussen toelegt, ons tien twaalf maal vergroot voorstellen, dan hebban we. on geveer, de natuurlüke grootte van de cactusheesters, zooals ze in de Calif or nische woestijn voorkomen. Heerlijke kleurige bloemen, in verschillende varia ties. omfl&dderd door veelkleurige vlin ders, maken het begrüpelük. dat de cac tus ook de koning der bloemen in de steppen wordt genoemd. De Indianen maken uit de bladeren van eenige cac tussoorten geneesmiddelen. De vloeistof- waarvan zioh liters in ae groote kogel, cactussen bevinden, heelt vaak reizigers die waren verdwaald, tegen het ver smachten van dorst beschermd. Zoo weerzinwekkend deze melkachtige vloei stof smaakt, zoo uitstekend is ze tegen dorst. Natuurlijk moet men de verschillende soorten kennen. Verteld wordt van een reiziger, die jaarlüks uit Engeland naar California gaat. om nieuwe soorten te zoeken, en hü vindt telkens nieuwe, of schoon hü reeds tien jaar deze reizen maakt. Eigenaardige sprookjesachtige groepen worden door de verschillende cactussoorten in dc steppen getooverd Kier wordt men herinnerd aan de ver halen der oude Indianen. Wie heeft niet als kind met roodgekleurde wangen en hartkloppingen van „Lederkous" gele zen? De breede. geasphalteerde autoweg die van het Oosten naar het Westen voert, is door de zon doorgloeld. Het gebeurt vaak, dat de gummibanden be ginncn te smelten van de hitte, schit terende hagedissen van reusachtige grootte springen over den weg, mer. denkt, het zijn reuzen-slangen, maar het zün slechts onschuldige dieren, die d< menschen riet aanvallen. Woestijnmui zen in groote menigte huppelen over der weg. Waar van een rotshoogte water te leiden is, daar vestigen zich dadelijk menschen, omdat aan het land nog groote schatten kunnen worden ontno men. Zoo ontstond reeds laren geleder het plaatsje Carlsbad bil Hollywood Dat zün gelukkige oasen van Califor nia, maar wee dengene. die verdwaalt en in de wildernis terechtkomt. Midden In de woestijn ligt de met sagen om. zweefde Table Mountain. Hij Is van bo ven plat en met wouden bedekt en men vertelt die zonderlingste dingen van dc bewoners van deze wouden. Sinds eeuwenoude tüden zouden hier allee:; slangen huizen. Voorhistorische mon sters. die niemand od de berghoogten toelaten. Automobilisten, die er in den nacht voorbij zün gereden, beweren ge schreeuw te hebben gehoord en in den bleken maneschijn merkwaardige figu, ren te hebben gezien. De inboorlingen berichten, dat op dear berg batooverde menschen leven, wier onmetelijke schat ten door draken en monsters worden be. waakt. Aan den voet van dezen akéügen berg staan als wegwijzers buitengewoon groote Cactusstruiken, duister en drei gend, als willen ze de reizigers waar schuwen en beschermen tegen onheil In Londen, Parijs, Wcencn. Berlün droo- men dc cactussen van hun zonnig va derland, ze hebben een verlangen naai de roods aarde, waar hun' wilde schoon heid de gloeiend heete steppe verleven, digde. Zoo bracht men de schoonheid van de steppe over naar onze salons, maar alleen z1J. die liet vaderland van de cactus kennen, kunnen haar groote betooverlng in zich opnemen. NOBILE'S EXPEDITIE. De Berlü'nsohe correspondent van de N. R. Ct. meldt aan zün blad: Generaal Nobile heeft in een inter view verklaard aan een werk bezig te zyn over Poolexpeditie. Het boek zal ongeveer drie honderd photo's kaarten en schetsen bevatten. Het eerste deel wordt door hem zelf geschreven. In dit deel zal hü zijn eigen schetsen alsook een volledig verslag over ds expeditie geven. Het tweede doei zal zün gewüd aan de wetensohappelüke resultaten van den tocht. Dit deel zal o.a. worden ver vaardigd met de hulp van prof. Beihoe- nek die hierbij gebruik zal maken van de aanteekeningen van de bü den tocht om het leven gekomen Zweedschen me- tereoloog prof. Malmgren. Te Oslo verscheen intusschen reeds het eerste boek over de tragedie van het luchtschip Italia. Het is geschreven door den Zweedschen officier Lur.dborg. den redder van Nobile er. den Noar- schen journalist Amesen. Het werk moet vele nieuwe mededeelingen bevatten Sensationeel zou het deel zin. gewyd aan het geschil tusschen Nobile en den commandant van de Cu fa di Milar.o. Toen Nobile gered werd, zeide de com mandant tot Lundborg: Waarom hebt ge eigenlijk het eerst den generaal gered, hij ls toch maar een last voor onr EEN WEERZIEN. James Powell, die nu vijfendertig is. had in 1914 dienst genomen bü het Royal Army Service Corps cn was naar het front in hst buitenland gegaan, in 1916 werd hU officieel als vermist ge rapporteerd cn vergeefs hadden zyn ouders moeite gedaan, om iets ovei zyr. lot te weten te komen. Zün twee zus. ters zün diensters in een restaurant te Cardiff en toen Betty, een van hen. naar een tafeltje toeging om een klant bedienen, riep zij opeens: „O God! Het is mijn broer!" Daarna gingen broer cn zuster naar huis en volgde een blij weerzien, teen zün moeder opendeed Powel vertelde, dat liij in dc wereld had rondgezworven. O'.R.Cr:.) (Van onzen Londenschen correspon dent). Een nieuw hoofdstuk in de geschie denis der Britsche spoorwegen werd de zer dagen geopend toen een trein van King's Cross-station naar Schotland ver trok met derde klas slaapwagens. Tot nu toe zün op de Britsche spoorwegen al leen voor eerste klas passagiers slaap- rü tuigen beschikbaar geweest. Derde klas reizigers voor Schotland zaten met zes of acht in een coupé en moesten al dus maar zien of zij konden slapen in een langdurige nachtreis naar het Noor den. Dat de nieuwe dienst in een be hoefte voorziet bleek al den eersten avond, toen 26 van de 28 bedden, die de trein bevatte, werden bezet. Zooals alle derde klas rijtuigen op de Engelsche spoorwegen zyn de nieuwe slaapwagens voortreffelük ingericht. Overdag zien de wagens er uit als ge wone corridorrijtuigen. Door vernuftige constructie maakt men er snel slaap wagens van, die geenszins den indruk maken dat zij zyn geïmproviseerd, het geen dan ook niet het geval is. De eerste passagiers waren geestdriftig in hun lof over het comfort dat zy al dus voor een paar extra shillingen op hun reis deelachtig werden. DE WILDE PAARDEN. Ook de dagen der wilde prairie zyn geteld, nu de economisehe wetten haar verdwijning eischen. Voor romantiek is geen plaats, als een eenvoudige bere kening doet zien dat er duizenden wilde paarden in de prairiën van Texas te veel zün. dat zü weg moeten omdat de grasvlakten niet toereikend zijn om den noodzakelijken veestapel op te fok ken en tegelijk duizenden nuttelooze wilde paarden te voeden. De veepryzen de vleeschprijzen gaan omhoog en de consequentie is: weg met de paarden! Zoo aanvaarden de wilde paarden thans alle- tegader den weg des doods. En een merkwaardige ironie van het lot wil. dat er slechts één straatweg is waarlangs de paarden de nederzetting El Paso kunnen bereiken, alwaar hun lot hen wacht. Een 150 KM. lange heir baan, die door de versmachtende Spanjaarden drie eeuwen geleden „Jor nado del Muerto" (weg des doods) werd genoemd. Een weg des doods is het inderdaad voor de paarden, want het water is zeer schaarsch langs het ge heele traject en een gevaarlijke en besmettelijke ziekte vertoont zich reeds onder de kudden. Wat niet reeds onder weg sterven moet, zal ten slotte onder de kogels in het eerste het beste slacht huis vallen. Er zyn in Texas en Nieuw-Mesdco al- tüd wilde paarden geweest sinds de dieren losbraken uit de kampen van Cortés en de Sotos in de 16e eeuw. Zy werden sindsdien weinig door menschen gestoord en zün tot enorme wilde kud den gegroeid. Af en boe vangt men er voor een of ander doel een paar, vooral om ze op farms te gebruiken en in 1918 werden zelfs eenige duizenden als artil- leriepaarden naar Frankrük gestuurd, maar dat was dan ook alles. Pas onlangs zün zü een onmiddellijke bedreiging van den veestapel geworden. (Tel.) DE „SPREKENDE FILM". Van de sprekende film koestert men in financleele kringen in de V.S. zoo groote verwachtingen, dat men reeds met 1000 theaters voor sprekende films contrac ten heeft gesloten. En men kan zich van den ernst van deze revolutie od het ge bied van de film een voorstelling vor men, wanneer men ziet, welk een gewel dig kapitaal, belichaamd door de beide grootste Amerikaansche electrlcibeits- concerns, achter deze nieuwe „branche' staat. Bovendien heeft thans ook de William Fox Theater Corporation twin tig tot dusver in particulier bezit zijnd? theaters in Nieuw-Engeland aangekocht voor den prijs van 26 millioen dollar en verder nog een millioen dollar beschik baar gesteld, om deze theaters aan de technische eischen van de sprekende film aan te passen. Dit alles is zeker re den voldoende, om in Eolywood bezorgd heid te wekken. Immers, wanneer d? sprekende film van blüvenden aard zou Wyken, dan beteekent dit de ontwikke ling van een geheel nieuw tooneelspe- lerstype. Een invasie van tooneelspeel- sters en tooneelspelers van het „echte" tooneel, van het variété en de opera zal zich nu op de film werpen en de geöu- ;ende de tien afgeloopen jaren zoo moei zaam gecultiveerde stille filmschoonheid zal verdwijnen. Want welke van de te genwoordige sterren kan, voor zoover zij niet van het tooneel komen, nog spre ken? Hoe weinig er dat zijn bewijst hei amusante feit, dat reeds een merkwaar dig. in Amerika schier onbekend men- schentype is verschenen en ziin diensten aanbiedt; de spraakleeraar. En hoe noo- dig zü zijn bewijst het feit. dat men zich als het ware op hen werpt. Ook de pro ductie-methoden van de filmcnderne- mlngen zullen weldra ingrypende veran deringen moeten ondergaan. Met de ca mera in de hand kon men overal in de vrije natuur zün filmverlangens bevre digen. Met de microfoon ais nooöig re- quisiet is men op het atelier aangewe- zsn. niet langer meer zal de regisseur zyn aanwyzingen den soelers moger. toeschreeuwen, het geruisch van de Ju- plterlampen zal men moeten dempen, c-e tooneelspelers hebban spreekoefeningen noodig. Tyd is geld zeer veel geld. De nieuwe film zal dus in alle omstan digheden in den waren zin des woords een kalm geval moeten worden. Atc- lierdeuren moeten pijnlük zorgvuldig worden gesloten, geen overbodig woorcl mag worden gesproken, men meet zich behecrschen. temperament is van de zij de van den regisseur en de opnemers niet meer op zyn plaats, met enkele ge baren moet men met elkaar conversee ren. het vermaarde, opgewonden lawaai uit hot atelier verdwijnt. V.'e'dra zal er niets gereserveerder. aristocratische! zwijgzamer meer zün dan een filmop neming. Blyft over de vraag, hoe lang de spre kende film zich zal handhaven. Van commercieel standpunt beschouwd is zü ongetwijfeld een achteruitgang. Afge zien van de belangrijk hoogcre produc tiekosten. gaat voor de sprekende film 0Ók :V: het buitenland verloren Zü zal tot do verschillende taalgebieden beperkt moeten blijven en of zü dan rendabel kan worden gemaakt schijnt zoor dc vraag. FLINKE BOETE. Voor de rechtbank te Hamburg werd na een proces, dat eenige dagen heeft geduurd, vonnis geveld in een zaak we gens overtreding van de belastingwet op tabak. Het ging om een aantal leden van het consortium, die sigaretten in den handel brachten, waarbii de belasting werd ontdoken. Een sigarenfabrikant twee kooplieden en een sigarettenfabri- kant werden veroordeeld tot een boete van te zamen meer dan vijf millioen mark, subsidiair gevangenisstraffen van meer dan 3 jaar en vier maanden. EEN MASSA MOORDENAAR. Een reeks moorden, die aan de gru weldaden van den Hannoverschen sla ger Haarmann herinneren, worden aan een jongen farmerszoon te River Oak in Califomië ten laste gelegd door een 15-jarigen knaap, Stanford Clark, die by de politie bescherming zocht. Clark vertelde van de farm gevlucht te zijn, waar twintig knapen een vreese- lük einde hadden gevonden. Vier der slachtoffers waren door den 21-Jarigen Stewart Northcott. den zoon van den farmbezitter, omgebracht. Deze had hem Clark voor twee jaar in Ca nada geroofd en meegevoerd naar de farm. De jonge Northcott had ongewone belangstelling getoond voor de wanda den van Hickman (den moordenaar van de kleine Marion Parker) en Clark zei, de hand van een vermoorden jongen uit den grend te hebben zien opsteker- Dat had hem tenslotte doen besluiten de gevaarlijke farm te ontvluchten, tenein de het noodlot te ontgaan dat de an dere jongens had getroffen. De ouder dom van de slachtoffers werd door Stan ford op 9 a 12 jaar geschat. De politie stond aan vankei y'k zeer sceptisch tegenover zijn beweringen. Bij onderzoek op de farm vond men echte: opvallend veel kalk in den bodem, zoo dat het vermoeden gerechtvaardigd scheen dat de moordenaar de lijken in ongebluschte kalk had gelegd om alle sporen weg te nemen. Tot dusver is al leen een hand gevonden. Clark identificeerde aan de hand van foto's een aantal kinderen die vermist worden. De farmer Northcott en zijn zoon hebben de farm verlaten men neemt aan dat zij naar Canada zün ge vlucht. Van de bevolking heeft zich een geweldige opwinding meester gemaakt en alom worden expedities uitgerust om den moordenaar te grüpen. HET EINDE VAN AMUNDSEN. Woensdagmorgen is in Parijs de kis: aangekomen met de op den eersten Sep tember door visschers by het eiland Fuigloe gevonden drijver van de Latham, waarmee Amundsen, Guilbaud en hunne begeleiders den dood gevonden hebben. De drijver is zwaai- beschadigd. Men neemt aan, dat het vliegtuig niet op het pakijs Ls geland, doch boven de open zee neergestort is. Ook in Fransche luchtvaartkringen is men er nu van overtuigd, dat definitief aangenomen kan worden, dat de bezetting van de Latham omgekomen is. BIJGELOOF IN ENGELAND (Van onzen Londenschen correspon dent). Bijgeloof blijft standhouden, zelfs in ontwikkelde gemeenschappen. In Enge land tiert het wellicht weliger dan el ders. De afkeer voor wandelen onder een ladder, schrik by het morsen van zout, vrees voor het cyfer 13 of bü het breken van een spiegel, het idee „niets nieuws" te beginnen op Vrijdag en niet te trouwen in Mei dat alles leeft nog krachtig in het gevoel der menschen hier, en riet hier alleen. De Folkloristische Vereeniging van En geland heeft dezer dagen hier in Lon den haar congres gehouden en by die gelegenheid een tentoonstelling inge richt op het gebied van legende, ge woonte en by geloof. De dingen van het bijgeloof overheerschten er en getuig den sprekend van de onsterfelykheid er van on hét platteland. Ik zag er o.a. drie „heksenballen", vervaardigd van dun glas en gevuld met garen en wollen draad. De dingen worden tot op den huldigen dag nog gebruikt in sommige deelen van Engeland om te voorkomen dat heksen een huis zullen betreden. Het idee van de lange draden is dat de hek sen ze eerst moeten uitrafelen alvorens een huis te durven betreden. Aangezien dat vrywel onmogelijk is en in elk geval langer dan ean nacht duurt acht men zich tegeri de ongewenschte visite gevrij waard door de ballen aan de deur op te hangen. Er was ook een collectie zeemans fles- schen, die zich alleen van gewone fles- schen enderscheiden door met veel ge duld en zorg aangebrachte versieringen. Oorspronkelijk werden deze flesschen door zeelleden mee op reis genomen en ze dienden als amuletten voor bescher ming tegen storm en ramp. De zeelie den deden ook wel eens andersom en gaven fiesschen aar. hun vrouwen of meisjes om haar re beschermen tegen de gevaren thuis. Er was verder eer. oud .huwelykslint" te zien dat een kwart eeuw geleden nog dienst deed. Het werd rond den arm van den bruidegom ge bonden wanneer de huwelijksplechtig heid voorbij was: het schünt een over blijfsel te zijn van de dagen waarin de bruidegom zich met list of geweld van zün bruid meester maakte. JACHT OP SMOKKE- LAARS. Op de kust van Finland is dezer dagen een avontuurlijk gevecht geleverd tus schen een motorboot van de Finsche douane en een Duitsch smokkel- jacht. Van het jacht was reeds een ge deelte van de bemanning aan land, toen het douanevaartuig in het zicht kwam. De smokkelaars haastten zich aan boord terug en toer. ontstond een felle Jacht. Daar de smokkelaars niet letten op het bevel by te draalen. opende de dcuane- boot het vuur. da: echter beantwoord werd. E ndelyk ontkwam het smokkel- vaartuig onder dekking van een rook- l gordijn..., TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ïtOOLSiano'ii Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten DE BETEEKENIS VAN TITELS. (Van onzen Londenschen correspondent). Mr. Oswald Mosley, de politicus die een zekere vermaardheid heeft verwor ven omdat hü als zoon van 'n getiteldea en zeer conservatieven vader zün heil zocht in het kamp der Socialisten, moet indertijd hebben verklaard dat hij nim mer zijns vaders titel zou aanvaarden. De vader Sir Oswald Mosley, ls nu ge storven en de zoon Ls van idee ver anderd. Hü heeft nu verklaard dat titels zoo weinig te beduiden hebben dat het niet de moeite waard is ze op te geven. Een andere zijde van de zaak is dat in Engeland een titel niet per soonlijk eigendom ls. maar eigendom van den Kening, wat dat dan ook mag beteekenen. Maar dat een titel wel de gelijk de moeite waard is. dat is te zeggen dat hy' wel degelijk beteekenis heeft, die niet steeds in het voordeel van den bezitter is. ls Juist dezer dagen levendig gebleken in het boek dat Lord Roncudshay heeft geschreven over wijlen Lord Curzon. Het feit dat deze Curzon een ..Lord" was, was oorzaak dat zün hoogste aardsche ideaal, eerste-minister van Brittannië te worden, niet in ver vulling kon gaan. De Koning meende door zün raadslieden uiteraard in die meening bevestigd dat- het niet raadzaam was een Lord niet in het Lagerhuis zitting mag hebben) met het premierschap te belasten nu de officieele Oppositie werd gevormd door de Labour- Partü. Dat dit zoo was. was, hei zU terloops opgemerkt, niet in het. belang van de ware democratie, die verlangt dat de beste man de beste plaats krügt ongeacht naam, positie of titel. En Cur- zon's aanspraken waren ongetwyfeld hooger dan die van Baldwin. In dit geval beteekende de titel dus heel veel. De huidige premier heeft sedert zün ambtsaanvaarding het uit deden van erfelijke titels niet aange moedigd. Hü heeft het aantal candi- daten dat voor een pairschap in aan merking kwam strikt beperkt. Boven dien wordt de titel van Lord of de onderscheiding tegenwoordig niet meer zoo begeerd als voorheen. Dat ligt o.a.. in het feit dat meer en meer open baar is geworden dat de groote politieke partijen als vanzelfsprekend haar rüke beschermers in den adelstand verheffen. Het volk voelt niet veel voor het ult- deelen van erfelijke titels. Het gevoe len is over het geheel dat ze na den dood van den getitelden moeten ophou den tegelijk met de emolumenten er aan verbonden. Een typisch geval van een voortlevend voorrecht is dat van den admiraal Nelson, die Lord werd. De titel ging naar een ver familielid, wiens afstammelingen tot op den huldigen dag een inkomen hebben ontleend aan den titel van 5000 per jaar. VALSCHE MUNTERS. Op liet hoofdstation te Frankfort a. d. Main zijn een Hongaarsche kunst» schilder Emil Horoath en een artist uit Darmstadt onder verdenking valsche bankbiljetten gemaakt te hébben, gears resteerd. Valsche honderd-markbiljetten zün in hun bezit gevonden. Zij ver klaarden slechts enkele biljetten ver vaardigd en in omloop te hebben ge bracht, maar aan de geloofwaardigheid dezer verklaringen wordt ernstig ge twijfeld. KIOSKEN ALS POSTKANTOREN. (Van onzen Londenschen correspondent) Hoewel de gelegenheid in dit land om postzaken af te handelen reeds ruim is hulppostkantoren zijn b.v. zoo dicht over Londen gezaaid dat men er nim mer meer dan vijf minuten loopens van verwijderd is zün de autoriteiten van meening dat het nog wel wat beter kan. Men is nu Juist bezig een vijftigtal kios ken experimenteel op te stellen, die wat inrichting betreft een bijna volledig mi niatuur-postkantoor zyn. Straks zal een aankondiging „Gü kunt hier telephonee- ren" de Londer.aars verwijzen naar zulk een kiosk waar zal blijken dat zü er niet alleen kunnen telephoneeren, maar ook een telegram posten. Het grondvlak dezer gebouwtjes ls niet veel meer dan een vierkanten meter. Meer ruimte is er niet voor noodig. De brievenbus en een stempelmachine zijn onderdak. En uiteraard is er plaats binnenin voor iemand die wil telephoneeren. Maar de stempelmachlne, in den vorm van een geldstuk-automaat, is van buiten af be- dier.baar. terwijl ook de brieven door een gleuf aan den buitenkant in de bus val len. Voor het telephoneeren van tele grammen is er een gcldbusje evenals voor de kosten van telephoneeren alleen van het gebruikclykc type dat auto matisch geluid voortbrengt bü het in werpen van het geld en aldus den amb tenaar aan den anderen kant van de lyn in de gelegenheid stelt te hooren, dat het vereischte geld wordt gedeponeerd. Over het algemeen steekt Londen in zün openbare diensten niet overgunstig af bij die van Nederlandsche steden b.v. Maar ten aanzien van postfacilitei ten is het onze steden ver vooruit. Toen ik dezer dagen met vacantie in Rotter dam was, moest ik een kwartier tram men om een telegram te kunnen verzen den. Wie aan den buitenkant van de stad woont moet voor zoo'n doel nog een grooteren afstand afleggen.ïn Londen is van zooiets geen sprake. Waar men zich ook bevindt vindt men ook spoedig ge legenheid van post en te'.egraphie ge bruik te maken. En nu met j? komst van deze bewonderenswaardige kiosken wordt de taak neg weer gemakkelijker. Het idee is Engelschen nu eens niet Amerikaansch. Men kwam er op toen een postkantoor in een kleine stad ver anderd moest worden. Voor het gerief van hef publiek stelde men postzegel- automaten cp en richt.e ir.cn naast het nntcor c)it verbouwd werd een teie- phooncel in. Daaruit is het nieuwe han dige miniatuur-postkantoortje voorts gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12