HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN ï&OOfc^tano'ö Viamniende Kitchen Ipanfiavin- HET WITTE KRUISGEBOUW TE IJMUIDEN. INGEZONDEN. FEUILLETON MAANDAG 1 OCT. 1928 TWEEDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehoudenJ Wraak door RENE GILBERT. Jacques vond alle tafeltje in zijn ge liefd restaurant bezet. Ontevreden keek hij rond. Zich aan een tafeltje zetten met vreemden, juist nu hij van plan was geweest onder het dinar heerlijk voort te droomen over Eulaliehet lokte hem niet aan. Maar hij had honger liefde voedt nu eenmaal alleen de ver beeldingskracht en niet de maag. Dus keek hij zóólang rond totdat hij een heertje ontdekte dat onder 't verorbe ren van zijn diner zat te lezen in een lijvig boekwerk. Dat was zijn man. die zou hem niet storen in zijn droomerijen. Dus wrong zich Jacqués tusschen de volle tafeltjes door en vroeg beleefd: Is deze stoel vtü? Het mannetje keek op van zijn boek en antwoordde verstrooid: Jaja zeker meneer. Tevreden ging Jacques fitten en ter wijl hij wachtte op den kellner begon hij maar vast zijn droomerijen voort te zet ten. Waar was hij gekemen? O juist teen zei zeof had hij eerst? Neen zij. Nog hcorae hij dien be too ver enden klank in haar heerlijke stem, nog zag hij het lichte blesje dat naar haar perzikdon zen wangen. Meneer belieft? Perziken.... ehhmneen... dit dinerJacques wees achteloos een der vaste menus aan. Wat gaf het, of hij forel kreeg, beefsteak a la tartare, wildZij! Dus met een blos op haar wangen De kellner bediende, Jacques droomde. Na de soep was hy gearriveerd aan het bceriijke moment toen hij haar hand had vastgehouden en gefluisterd Onwillekeurig sioeg hij in extase zijn oogen omhoog by het herdenken van dai. éénige moment en toen merkte hy dat zijn overbuurman hem strak zat aan te kijken. Ik heb zeker raar gedaan, dacht hij onthutst en tuimelend uit zyn he- melsche droomerijen. Het mannetje boog zich over de tafel heen en vroeg met een plechtige stem: Meneer, weet u wie Xenophon was? Jacques gaapte hem aan. Weet u vervolgde het mannetje op denzelfden toon, wat ecaillewerk is, wat jug aal wil zeggen en wat een probra- cays is! Jacques schoof zijn stoel wat achteruit. Weet u, vroeg het mannetje, wat een juffer is? U denkt natuurlijk aan een wezen van het vrouwelijk geslacht, nietwaar? Neen meneer, 'n juffer is een beslagen blok met gaten, dienende cm de hoofdtouwen van buiten aan de sche- uen te zetten. Juffers in 't meervoud zijn korte scheepsmasten, die uit Riga en Memel komen; of ook. is het dun dak sparrenhout uit Noorwegen. Jacques keek om zich heen naar hulp. Het mannetje ging door: Weet u dat pirogue een oorspronkelijk Amenkaansch wcord is voor prauw of roeiboot der In dianen in Z.-Amerika en der bewoners van Oceanië, dat pjatak oftewel pae- tasjok een vyfkopeker.stuk Russische pasmunt in zilver of koper is en bijna 9 1/2 cent waard, dat rakchas een soort booze geesten zijn zooals vampyrs, dat de tafeldekker aan het hof van den sultan sofradsji heet dat Meneer, wat wilt u van me, bracht Jacques eindelijk uit. Dat alles weet u niet, zei het man netje triomfantelijk. Maar u zoudt het weten, meneer, als u dit boek kocht. En hij nam het lijvige boekwerk op dat naast hem lag. Verklarend Woordenboek, tien gulden, vooruit en de rest bij afbetaling cp nader overeen te komen voorwaar den en. Dank u, ik heb geen woordenboek r.oodig, zei Jacques norscli, De kellner bracht het volgende ge recht. Hy trachtte, al etende, den draad van zijn gedachten van voorheen weer cp te vatten. Zy bloosde en zeide neen, ik nam l\aar hand Voor tien gulden en de rest op af betaling kimt u zich algemeene ont wikkeling kcopen. Ik zei: Eulalie, nooit heb ik een meisje ontmoet Welk modern mensch kan er nog buiten deze ontwikkeling? Ik zou geen heerlijker toekomst kunnen droomen dan altijd Wilt u beschaamd zitten, als men in gezelschap gaat spreken over termin- t'rus en u moet erkennen dat u niet eens weet dat het bruine of varte pok ken zijn? Liefs:?, zooals gij zyt heb ik me r.iijn ideaal altijd gedroomdhier sloeg zy haar aanbiddelijke oogen neer. haar hand trilde in de mijne Of wel, als het mocht blijken dat u nooit gehoord hc-bt van J. D. Buschmann te Priedrichrcda bij Gotha die in 1813 een muziekinstrument uitvond, genaamd terpodium? Jacques sloeg met zijn hand op tafel dat de schotels trilden. Wel voor den duivel, laat me met rust, zeg ik u. Ik wil geen woordenboek. Maar een jongeman, die vooruit wil in de wereld Ik wil niet vooruit D.e schitteren wil in de nabijheid van schoone dames Jacques veegde zich het voorhoofd af met zijn zakdoek. Good, geef me dan zoo'n ongeluks ding. Hij haalde zijn portefeuille voor den dag. Alsjeblieft, tien gulden Ik wist, zei het mannetje, dat u er niet buiten zoudt kunnen. U zult er on gelooflijk veel plezier van hebben. Zoo als ik u zeiJacques zat hem aan te staren terwijl hij een lang relaas begon over de vele wijsheid die was op te die pen uit dit fameuse boek. Tenslotte zei hy: Meneer u heeft een wonderbaar lijk talent om te verkoopen. Ik wil u een voorstel deen. Over een uur moet ik een voordvacht houden ergens. Ik heb het beloofd. Maar ik voel me niet erg goed. Wilt u in mijn plaats spreken over de voordeelen van uw woordenboek? Ja, riep het mannetje, dat is prach tigeen reuze reclaqie. Een half uur later verlieten ze bei den het restaurant en reden in een taxi naar een afgelegen straat waar ze stop ten voor een groot huis. Jacques leidde zijn nieuwen kennis naar binnen en liet hem even wachten, terwijl hij de zaak ging expiiceeren. Hij kwam terug met de boodschap dat het in orde was. En tien minuten later stond het man netje op een podium voor een keurig- uitziend gezelschap en praatte, praatte, praatte. Hij had maar één ding bedongen: na afloop moest men hem gelegenheid ge ven, bestellingen aan te nemen van de toehoorders. Jacques stond achter in de zaal met een gewichtig uitziend heer die blijk baar een vriend van hem was. Het audi torium luisterde vol aandacht. En toen het mannetje na afloop, ver hit en hijgend, maar stralend van en thousiasme van zijn podium kwam, re gende het bestellingen en bijna barstend van trots schreef hij den eenen deftlgen naam na den anderen in zijn notitieboekje Wat een gezelschap! Baronnen, herto ginnen, drie prinsen en twee kardinalen! En dat waren nog eens bestellingen! De hertog van Reuvermans bestelde meteen maar vijfhonderd exemplaren, voor zijn heele iamilie. De prinses van Bronen- stein wilde er vijftig hebben, om aan haar kleinkinderen cadeau te doen. Hoogst tevreden stapte het mannetje eindelijk weer in een taxi met Jacques. Waarheen wilt u? vroeg hy, zich koelte toewuivend. Zet mij maar af op het plein. Apropos, riep plotseling het man netje. toen ze op het plein waren en de taxi stopte. Ik heb de adressen ver geten te vragenmaar dat hindert niet, zegt u me den naam van de club maar, dan kan ik de bestelde exempla ren daarheen zenden, dat is wel in orde. O ja, zei Jacques. De dames en heeren loopen niet weg hoor. Stuurt u alles maar naar het instituut van dr. Boyer, specialiteit in menschen die aan grootheidswaanzin lijden. Goeiendag. En voordat de ander bekomen was. reed de taxi weg, het mannetje meevoe rende dat een beroerte nabij was. Het mannetje heeft nooit meer men schen lastig gevallen met zijn woorden boek. Hij verkoopt nu een boek over Goede Manieren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. N. V. Meubeltransport Mij. v- h VAN HULST Den Hang Haarlem Alexanrlcrpl. 1-25, M. ran Heen>»kerk»tr. 25a 'lel. 13052 Tel. 15166 Garde - Meubles Buitenlandsclie Transporten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Nal en guur weer bevordert net optreden van verkoudheidsziekten (influenza, griep enz.) en de verspreiding daar van. Men desinfecteere daarom mond-en keel holte met tii I PASTILLES DE GROOTE NUL Een „provincialen-avond" heeft veel van een gToot familiefeest, waarop Leder iets medebrengt van zijn eigen huis en zijn eigen jeugd. Wy voelden dit ook weer Zaterdagavond, toen in het gebouw Bloemhof het eerste lustrum van de Zeeuwsche vereeniging „Zeeland" werd gevierd. Bij mijn binnenkomst was het feest eigenlijk reeds in vollen gang; het podium vol bloemen en in de zaal die prettige sfeer van intimiteit en ver hoogde gezelligheid, welke dergelijke avonden kenmerkt. Men was daar ir. Bloemhof om feest te vieren en de Jong-Zeeuwen waren dus reeds van te voren verzekerd van him succes. Misschien was het voor ve len een teleurstelling, dat er juist op dezen lustrumavond geen Zeeuwsen stuk, waarin men iets van het eigen land herkent en de spelers altijd op hun best zyn werd gegeven, maar wij ver namen. dat dit door verschillende om standigheden niet mogelijk was geweest. Daarom dus ni3ar een Duitsche klucht, die altyd de lachspieren in beweging brengt en de vrooliikheid verhoogt. En dat was immers het doel van de Jong- Zeeuwen! Het moest een avond worden van jolijt en pleizier! En dat is het geworden! De spelers hadden zich moe:lijk een dankbaarder publiek kunnen denken. „De groote Nul" die als klucht eigenlyk onder nul staat ging er in. ais „gesneden koek", wat al weer bewijst, dat zelfs de meest oudbakken Duitsche klucht bij een feestelijk gestemd publiek het altyd nog doet. Op zoo'n avond stopt de cri ticus zijn kritiekbril in zijn vestjeszak en hij is feestegenoot met de feestge- nooten om hem heen. Verbeeld je, dat je daar op zoo'n groot, gezellig familie feest, waarop je door allerliefste dames bloemen en Zeeuwsche koekjes worden geoffreerd, critische op- en aanmer kingen zoudt gaan zitten maken! Je zoudt je zoo ongeveer gaan voelen als 'n weer opgestane Nurks uit de Haar lemmerhout. Je voelt je zoo'n avond één met de Zeeuwen en bent prettig mee „uit". Je komt in een stemming cm zelfs van je confrater van de Middel - burgsche Courant, die volgens het pro gramma eens van „De groote Nul" moet geschreven hebben, dat het een „spel van gewone menschen is met een vrij aannemelijke strekking" te zeggen, dat hij een leuke, joviale pisang is. al zou je hem dan ook den welgemeenden raad willen geven om zich nooit meer op het pad der tooneelkritiek te begeven. Maar nee, nee, nu zou ik bijna toch nog gaan critiseeren en ik heb mij Im mers voorgenomen dat na zoo'n gezelli- gen, prettigen avond niet todoen. Laat ik daarom alleen mogen zeggen, dat or hartelijk en veel gelachen is en het pu bliek stijgend pleizier had om het spe> van de heeren Max Hellwich en Hclnz Griindel, van Heinz Gründel vooral i Op een volgenden Zeeuwschen avond hoop ik weer eens een Zeeuwsch stuk met zang en dans dans vooral! te mogen zien. Want voor zoo'n stuk uit het land van Goes geef ik nog altijd 10 Duitsche Groote Nullen cadeau! J. B. SCHUIL. HERSTELLINGSOORD. Het bestuur der afóeeling Haarlem van de Herstellingsoordvereeniging voor Spoorwegpersoneel heeft ten bate van bovengenoemd herstellingsoord te Vor- den een feestavond georganiseerd, welke zal plaats vinden op Zaterdag 13 Octo ber in Bloemhof. Het welbekende humoristische Jazz- Band Harree uit Amsterdam komt dan voor de vijfde maal zyn gewaardeerde medewerking verleenen. waaraan dan tevens een feestelijk karakter zal worden gegeven. Verschillende attracties en een gezellig bal zullen de feeststemming nog ver- hoogen. DE 3 OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN. REGELING VAN HET VERKEER. Namens B. en W. van Lelden wordt ons verzocht mede te deelen, dat zij naar aanleiding van de feestelijkheden op 3 October as. byzondere maatregelen heb ben genomen ten opzichte van het ry- verkeer. Zü hebben besloten, den toe gang tot de binnenstad voor rijpaarden, door paarden getrokken voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen op 3 October a.s. van des voormiddags uur tot des nachts 1 uur af te sluiten. Deze afsluiting zal geschieden door het aanbrengen van afsluitboomen op de volgende plaatsen: Morschweg bij de samenkomst van La. gen en Hoogen Morschweg, Rijnsburger- weg, bij de Lijsterstraat, Haarlemmer weg, bij de Warmoncerbrug en Trek vaar tbrug; Verversbrug. zijde Oude Hee- rengracht; groote Havenbrug. zijde Ha ven; Lage Rijndijk voor Schrijvers- brug; Hooge Rijndijk, bij den ingang Sportterrein; Zoeterwoudschen Singel, hoek Heerenstraat; de Koepoortsbrug. zijde Heerenstraat; de Wittepootsbrug. zijde Noordeinde. terwijl de tunnel aan den Maredyk, het Paterstraatje, de Roomburgerweg. aan den Kanaalweg en de Vreewijkbrug aan de zijde van den Wittesingel door palen zullen worden afgesloten. Te volgen route buiten het afgesloten gedeelte der gemeente: 1. Van der Morschweg langs Haagsche Straatweg te Oegstgeest. Haag weg, Wit tesingel. Heerenstraat. Zoeterwoudsche weg. Kanaalweg. Hooge Rijndijk; 2. Van den Rynsburgerweg. langs Warmonderweg naar Haarlemmerweg, Maresingel, Heerensingel. Lage Rijndijk of langs Rhyngeester straatweg, en Haagsche straatweg te Oegstgeest, zie verder sub 1. 3. Van den Haarlemmerweg, zie ver der sub 2. 4. Van den Hoogen Rijndijk langs Kanaalweg. Zoeterwoudschen weg. Hee renstraat. Wittesingel en Haagweg. 5. Van den Haagweg. zie sub. 1. B. en W. brengen mede ter kennis var. belanghebbenden, dat in de nabijheid van elke afsluiting gelegenheid bestaat tot plaatsing van motorrijtuigen, welke gelegenheid door borden zal worden aan geduid. De rij- en voertuigen mogen wordeu geplaatst Ir. de zijstraten van den Mare singel Heerensin§el, Wittesingel en Heerenstraat. Het zal bovendien steeds geoorloofd zyn. met rij- en voertuigen en motorrijtuigen de stad door de afsluit boomen te verlaten. Zij. die binnen de afsluiting met hun rij- en voertuigen en motorrijtuigen wenschen te worden toegelaten, moeten voorzien zijn van een vergunning, afge geven door den Commissaris van Poli tie. Bij het daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waar om men wensclit te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoer middel zal worden gestald. Het is ten strengste verboden, met een rij- of voertuig of automobiel in de binnenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen. Verder heeft de Burgemeester van Lelden bepaald, dat op 3 October a.s. van 7 uur 's avonds, tot 's nachts 1 uur, het rijden met paarden, bespannen voer tuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen verboden is op den Stations weg. de Steenstraat, de Prinsessekade. het Kort Rapenburg en den Rijnsbur- gersingel. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug tc bekomen bij: H. Dcrni» son. Gen. de Wetstraat 26 z\\\, gou« "in broche; M. Uitcndanl, Dubbele buurt 22, gouden broche met steen tjes: L. v. Doorcn, Spaarnc 92. zilve« ren broche; .1. Jacobs. L. Lakenstr. 27 zwart, leerboek boekhouden; A. v. d. Putten. Leliestraat 38, prijscourant verbandstoffen; Bureau van Politic, Smcdestraat, gebedenboekje, nikkelen tabaksdoos; J. Donders. Führhopstr. 8, schoolctui; Kennel Fauna. Park» laan: witzwarte foxhond. gebracht door v. d. Pc-q. TTccrcnweg 133; grijs- wit katje, gehracht door Mevr. Van W:!veren, Middenl-an 6; W. Gootjes. Wilhelminastraat 36, bruine sport» kous; A. Eikerbout, Maasstraat 37. witte damesjas; L. Bleckcr. Oranje plein 1. lorgnet in etui; W. v. Straten, Gen. Cronjóstraat S3, roodc meisjes» muts, v. 't Hul. Gen. Bothastraat 114, studentenmuts; Wisbrun Lifman, Groote Houtstraat, paraplu; C. van Horick, Oostslndiëstraat 42, gouden ring met steentje; C. Warmerdam, L. Boogaardstraat 21. rijwiel; W. van Leeuwen. Zomerkadc 61. lapje roode stof; C. v. Velzen, Delftstraat 3 rood. tasch met gymnastiekschoenen. Een „monument" dat verdwijnt. OM PLAATS TE MAKEN VOOR IETS BETERS. De tailooze bezoekers van de Interes sante havenwerken in IJmulden ken nen allen het vierkante en hechte ge bouw van het Witte I-Cruis aan den Ka, naaloever. De opschriften „Witte Kruis" en „Reddingswezen" geven a! te kennen, dat het gebouw gesticht is ten dUaiste van het mooie werk van dc plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis, zoowel als van het reddingswezer dat met het steeds toenemende scheep vaartverkeer. nabij den zoo dikwijl door stormen bestookten havenmond een dankbaar terrein vond. Door verschillende omstandighedcr heeft het gebouw evenwel niet aan het -eoogde coel beantwoord. Voor de diensten van het Witte Kruis was dc ligging op het barre uiteinde van IJmul den, dat zich in den loop der jaren naar het Oosten ontwikkelde, zeer on gunst:? En al gold dit bezwaar niet ten opzicht van het reddingswezen, toch behoefd het gebouw, dat speciaal was opgerich* om te dienen tot verplegings-statior. voor schipbreukelinzen, als zoodanig ge lukkig weinig dienst te doen Zoodoend, werd het gebouw dan ook niets meer dan een monument, dat slechts den vreemdeling vermocht te imooneeren De IJmuidensche bevolking, die langza merhand tot de ontdekkinc kwam. dat het gebouw voor het doel. waarvoor het gesticht was. geen dienst behoefde te doen. zag het dikwijls gebeuren, da: de netjes opgemaakte bedden in d? benedenzaal, als het noodig was ze tc gebruiken, angstvallig ongebruikt geli ten weiden. Want meermalen geschied de het dat als bij ongevallen in en om de Visschershaven voor öe verleening van eerste hulp een bed noodig was. he: Witte Kruisgebouw z'n poorten gesloten hield en men voor den getroffene elders onderdak meest zoeken Het Witt? Kruisgebouw was immers voor schip breukelingen. Toch heeft het gebouw door verschillende omstandigheden in het geheele land en ook daarbuiten eer. dusdanige vermaardheid gekregen, dat nu het tijdstip nadert dat hek. zooaL uit het in ons blad van Vrijdag opgeno men verslag van de vergadering van het Witte Kruis blijkt, aan z'n oorspronke- :ijke bestemming zal worden onttrokken, een korte terugblik hier wel op zijn plaats is. De oprichting van het gebouw Is wel in hoofdzaak te danken aan het onver rnoeid werken van don voorzit ter nseore- taris van het Witte Kruis, wijlen den heer Th. J. Wynddy Daniels Het pio nierswerk van Velsen's tcentnaligcn ge meentesecretaris op het gebied van hulpverleening aan hen. die hulp be hoefden. werd bekroond mot de stich ting van het Witte Kruisgebouw, waar van men in die dagen de grootste ver. wachtingen koesterde. De opbrengsten van een fancy-falr, donatiën van verschillende binnen- co buitenlandsclie reederUen enz., bijdra gen van RUk en Gemeente maakten den bouw mogelUk. Vooral van de Staatscommissie voor het Redding*we zen. waarvan Prins Hendrik voorzitter was werd veel medewerking ontvangen- De eerste-steenl egging werd verricht cp 19 September- jOrS door Prins Hen* drik. in tegenwoordigheid van ceet groot, aantel belangstellenden. Een inar later vond de officieele opening plaats, r. 1. op 14 September 1009. welke plecht K- beld eveneens door Prins Hendrik ge schiedde. Als reddingsstation deed het gebouw voor de eerste maal dienst op 16 Maart 1913 op welken datum he; Engeïsche stoomschip „Eistwell". met 80.000 balen rU-st op weg var. Rangoon naar Am sterdam. bij het binn;nloopen van de haven van IJmuiden door de hevige zeeën op den kop van de Noordpler werd geslagen, tengevolge waarvan het binnen 20 minuten zonk. Nog dikwijls spreekt men thans in IJmuiden over deze scheepsramp en over de heldhaftige redding door de sleep boot .JJmuiden", De bemanning van deze sleepboot, slechts bestaande uit den kapitein Johannes van der Wielen, den machinist M. Peters, den dekkneeht van der Pot en de vletterüeden H. Kapteln en G. Bonekamp, slaagden er In bin nen een half uur tljds alle 75 opvarenden waaronder vele zwartjes te redden. Een aantal der geredden werd ondergebracht in het Witte Kruisgebouw. Eenige dagen daarna werd onderdak verleend aan de schipbreukelingen van. de gestrande sloep ..Oranje Nassau". In den loop der jaren verloor het ge bouw zijn beteekenis als reddingsstation Alleen in den oorlogstijd deed het nog enkele malen dienst en een heel enkele maal bij een schipbreuk. Het spreekt vanzelf dat velen lit IJmuiden van het besluit van het be stuur van het Witte Kruis, het gebouw ie verkoopen, met gemengde gevoelens kennis hebben genomen. Want met dit reddingsstaüon gaa: een Instituut ver loren waarvoor van velerlei zljds steeds groote belangstelling werd gekoesterd. Toch geiooven wij. dat de daad van genoemd bestuur, waarvoor een zekere dosis meed noodig is. slechts te prijzen valt. Want met dc opbrengst van het gebouw, dat nog slechts een „monument" was. zal het in het centrum van hat zich snel ontwikkelend? IJmuiden een ge bouw kunnen stichten dat zal dienen tot heil V3n hen. die de hulp van het Witte Kruis noodig hebben, veel meer dan met het gebouw aan het Slulsplein het geval is geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Haarlem Zylweg 57 Groote sorteering instrumenten ZOOALS VROEGER. Dat de geest en de manieren van het Wilhelminische tijdperk nog in Duitsch land hier en daar en vooral on militaire en half-.militaire opleidingsscholen leeft daarvan is hetgeen het „Bcrl. Tag." ver telt over een voorval op de „Pollzei- schule" te Ssnsburg (Oost-Pruisen) wel een bewijs. Tusschen een politie-officier en een leerling-politieagent werd dc volgende dialoog gevoerd: „Wat zijt ge?" „Leerling politiesagent". „Een varken zijt gc". „Wat zijt ge?" Leerling.-politie-agent". Daarop liet de officier hem op het kazerneplein zoolang heen en weer loo pen. totdat hij op de vraag van den of ficier antwoordde: „Ik bon een var ken". Op deze zelfde opleidingsschool go! ten officier aan beambten het bevel om vuile clgaretteneindjes en oude lucifer.1 op de binnenplaats met hun handen op Ie rapen; zy mochten lum bepakking en geweren daarbij niet aHeggen. Een beambte weigerde aan het bevel te voldoen; een ander wilde een bevc-1 om een aüervieste pijp op te rapen niet opvolgen. Tegen deze beide mannen is con aanklacht wegens niet opvolgen van een bevel ingediend. Het Pruisische ministerie van Bui- tenlandsche zaken heeft een onderzoek gelast. Voor den Inhoud deïer rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst >1 met geplaatst, wordt de kopie deu render niet teruggegeven. HET VERKEER OP DE TAPEN- TORENVEST. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het gesprokene in de raadszitting van Woensdag komt ondergeteekende met het verzoek onder staand schrijven te plaatsen. Hiervoor bU voorbaat mijn dank. Het is van den heer Peper goed gezien, dat de Papentorenvest oen geduchte opknapper noodig heeft, want de be straling is er allertreurigst. De verkeersregeling hier getroffen is voor den goeden gang van zakon uitste kend maar met do bewoners zelf wordt schijnbaar in het geheel geen rekening gehouden want voor die regeling getrof fen werd. had men wel eens toe mogen zien of dc wegen in een tosstand ver keerden, dat ze geschikt waren voor een dergeiyk verkeer. Het is echter verre van dat. Zal de toekomt nog lang zoo biyven, dan zullen hiervan de bewoners de dupe worden, daar door het ernstige schokken en trillen hun huizen heel wat te verduren hebben Het zal niet uit- biyven of de bewoners zullen hiervan de nadeelige gevolgen ondervinden. En voor wie zUn de onkosten die hierdoor ontstaan? Af en toe is men bang dat de huizen in elkaar vallen. Men moet be woner van deze straat zyn om dit te kunnen beoordeolen. 't Is te hopen dat de autoriteiten ook op deze quaestie hun aandacht vesti gen, opdat verbetering niet al te lang zal uitblijven Dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend. Uw dw dr. Papentorenvest i A. BLOKLANDER. Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door KERMTNE VAN GEERTEN 36) Den hcelen middag waren ze allemaal wear erg in de put. Maar even na zessen kreeg Katarina een telegram uit Antwerpen: „Kom op de terugreis by u aan Erck". Nu trilde de eerste straal van hoop door het kleine huisje van Katarina Lutz. Eva was buiten zichzelf van vreug de. De Geheimraad was erg gesteld op „Juffrouw Katchen". Dat wist ze. Was het op zichzelf beschouwd niet al iets buiiergewcons dat hy na wekenlang vevblyf buitenslands, vóór hy naar huis ging. waar ze natuurlyk vol verlangen r.aar he:n uitzagen, dezen omweg langs Wiesbaden maakte? Ze bestudeerde het spoorboekje. Wan neer kon de lang-verbeide reddende en gel hier zijn? Eva liep ademloos naar het huisje v3n den smid en drong bij Mr. Gabb binnen. Zijn voomaam-uit- ziende bagage hy was juist aan het pakken was weer een voorwerp van eerbiedige bewondering van zyn kost- juffrouw. „Het is het beste, Mr. Gabb. dat u met uw vertrek nog wacht, tot alles hier be slist is. Vindt u ook niet? Ach en dan ik bedoel als alles goed afloopt, dan moeten we met elkaar nog een afscheids- fuif hebben. Zoo iets als de avond van uw aankomst! Weet u nog wel?" O ja, Mr. Gabb herinnerde zich dien eersten avond nog heel goed. Sedert dien was er echter veel, heel veel veran derd. „We zijn niet meer dezelfden als toen", zei hy een beetje weemoedig. Natuurlyk zou hij zijn vertrek nog uit stellen. Dc onzekerheid van den heelen toestand hier drukte hem net zoo erg als de anderen. Den volgenden morgen bracht de eer ste post een in dringende termen ge stelden brief van den agent uit Frank fort. Hy bevestigde zijn aanbo^, maar legde er den nadruk op dat hy zich maar tot 's avonds als gebonden be schouwde. want hij handelde in op dracht van een firma, die hem dezen uitersten termijn gesteld had. „Nu is er heelemaal geen twyfel meer aan", zei de ouda Balthazar", ze zyn het van den overkant, die galeiboeven". Hij beefde van woede. Het liefste had hij den brief in duizend stukken ge scheurd. Maar op het laatste oogenblik bedacht hij wat beters: „We zullen dezen brief aan je Beriynschen beschermer la ten zien". Om elf uur kwam een taxi aanryden. die Geheimraad Erck van het station in Wiesbaden naar de kweekerij bracht. De redder. Balthazar strompelde direct naar het hek toen hy den motor hoorde. Hy had juist een mand vol van zyn beroemde herfstperziken geplukt. Over het hek wisselde hy glimlachende blikken met Katarina. Hy was blykbaar van plan den gewichtigen bezoeker door zyn per zikentraktatie mild te stemmen. Maar bepaald goed kon men de stem ming van den Geheimraad niet noe men. Hy was moe en uitgeput. Ami boord had hy veel last van zeeziekte gehad., den laatsten nacht nacht hij in den slaapwagen geen oog dichtgedaan en de omvangryke post. die op hem lag te wachten toen hy in Antwerpen aan wal stapte, bezorgde hem veei arbeid en beslommeringen. Maar tegenover de beide meisjes sprak hy niet verder over zijn eiger. aangelegenheden. „Laten we er niet verder over'praten. In ieder geval, naar u wilde ik toe. m'n beste juffrouw Lutz. Wat was het toen toch een pret tige tijd. Nu heeft mijn vrouw voortdu rend last met personeel. En in de kas is het droevig gesteld. Ik had den ouden Frans ai lang moeten ontslaan, maar u weet hoe ongelukkig myn vrouw zich voelt, als ze een nieuw gezicht moet aan- kUken. Katarina bracht haar gast, die voor haar de beslissing van haar lot betee- kende, naar den koude-grond bloemen, toonde hem de verwarmings- en de sproei-inrichting en daarna de groote kas. „Maar dat Is een reuzengebouw, juf frouw Lutz. En aleen maar de eene an jer: „Vlammende Katchen". Ik had ge dacht dat u ons wel eens een paar exem plaren zou hebben gestuurd. Maar het moest een geheim biyven. nietwaar? Hy nam de prachtige, groote bloem, die Katarina hem reikte en bekeek haar lang met groeiende belangstelling. „Oom, u moet ook de gekleurde af beelding in de nieuwe „Gartenwelt" zien", riep Eva. „Het wordt een kolos saal succes! En verbeeld u. op de bloe mententoonstelling in Londen krygen we een paviljoen. Mr. Gabb gaat morgen al en ik mag hem gaan helpen". De forsc'ne. breedgeschouderde man ..meer-aan-levensgroot" noemde de oude Balthazar hem later liep lang zaam. alles opmerkzaam in oogenschouw nemend. heele bedrijf ror.d. Hy had op geen stukken r.a gedacht dat de on derneming zoo groot zou zijn. Hij had sedert zy bij hem was wegge gaan wel nauwelijks meer een oogenblik over den verderen levensloop van Jul- frouw Lutz nagedacht. Nu was hy ver baasd over den moed en het doorzet tingsvermogen die dit Jonge meisje aan den dag had gelegd. „Vlammende Katchen" maakte grooten indruk op hem, dat zei hy herhaaldc- iyk. Katarina die tijdens dezen rond gang koortsachtig schitterende oogen en gloeiende wangen gekregen had moest hem alle details van haar werk vertellen en van haar proefnemingen. Dat de kiem- en bloeikracht een groot succes waarborgde, bleek voldoende uit haar dageiyksche aanteekeningen. Ook Mr. Gabb. die aan den bezoeker werd voor gesteld. meende dat een vakkundig be handelde plant achttien maanden on onderbroken kon bloeien. „Verbazend, werkeiyk verbazond. Alles wat zich by het kweeken van de bloem had voorgedaan interesseerde den Ge heimraad. Lachend vertelde Katarina hem het nachteiyk avontuur met de ko lenvuren. „En bedenk nu eens, oom, dat alles te moeten opgeven!" viel Eva plotseling en niet erg tactvol in haar overgrooten yver. uit Meneer Erck fronst» het voorhoofd er. deed alsof hij de woorden niet gehoord •ad. Pas toen hij met Katarina alleen was in haar kleine woonkamer, terwyi Eva voor het twaalfuurtje zorgde, begon hy over haar financieele moeilijkheden. Hij ken zich niet voorstellen dat een zaak. die zoo vakkundig was georgani seerd als deze en die zulke successen wist te bereiken, niet het betrekkeiyk geringe bedrag dat Katarina noodig had. hier of daar als crediet kon krygen. Wie was toch eigenlyk de Shylock die haar har- tebiocö begeerde? Toen hy den nnnm van de Bloemen-Trollo's hoorde herin nerde hy zich flauw de geschiedenis van de uitgeraakte verloving. „Ze hebben zich allemaal tegen mU verbonden", zei Katarir.a dof. De firma Troilo is almachtig. Er staan zooveel kiem handelaars by haar In de schuld, die kan ze commandeeren wat ze wil en die maakt me nu het werken onmogelijk. En by de banken hier in de omgeving, waar ik om crediet heb ge vraagd, hebben zy of hun vrienden cc,k grooten invloed. Ik heb de leening nu tech maar voor een paar weken noodig. En overal kwam ik voor gesloten In Londen moet de nieuwe b'o-ru tentïc trekken. En als Mr. G?bb 'A maar een derde kan maken van prijs dien hy zich voorstelt, dan k- verder uitbreiden. Want dat hcoo - - g al myn schulden betalen en myn bedrijf eens te kunr.«n dosn". (Wordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5