'n Bont mantel BUÏTETCANDSCH OVERZICHT VENIZELOS' UITSTAPJE. EEN SCHRANDER POLITICUS. GEMENGD NIEUWS KOLONIëN DE ZEPPELIN BOVEN ONS LAND ïvOOtpmio'!* FEULLLETON HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 OCT. 1928 -ROE BLAD De hartelijke geste jegens Marinkowitsj Van een Amerikaan die zijn meening durft zeggen. China blijft lid. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Venizelos is weer uit Londen vertrok ken. Hij heeft zijn ingenomenheid be tuigd met de resultaten van zijn diverse bezoeken en is nog voornemens een dag of vier in Zwitserland te vertoeven. Za terdagavond gaat hij naar Belgrado. Inmiddels heeft de Griek een aardig rondreisje gemaakt dat in menig op zicht doet denken aan de fameuze reizen van den handigen Poolschen politicus Zaleski. Venizelos heeft de zaak nog iuimer bekeken: hij bezocht Rome, Pa rijs, Londen, en straks komt Belgrado nog aan de beurt. 't Is duidelijk dat Venizelos met zijn bezoek aan Marinkowitsj heeft bedoeld den nadruk te leggen op het vriend schapsverdrag ItaliëJoego-Slavië. Doch zijn handelwijze doet denken aan dien reeds lang gestorven Zuid-Afri- kaanschen negeivorst die zijn vijanden vriendschap, leeftocht, en struisveren ging aanbieden In de gegeven omstan digheden was dit het allerverstandigste wat Venizelos had kunnen doen. Tocb moet men deze geste zeer waardeeren. Vooral als men ze vergelijkt met bijvoor beeld de recalcitrante politiek van een staatsman als Woldemaras. die een to taal tegengestelde gedragslijn heeft ge volgd, de heele wereld tegen zich in het harnas joeg, en de sfeer :n Genève ver troebelde. Inmiddels strekt men zoowel van Turksche- als van Grieksclie zijde de voelhoren uit om te bespeuren of er in die richtnig ook toenadering moge lijk is. Voorloopig is het bij het verkennen van het politieke terrein gebleven. Wij zullen moeten afwachten, zonder voorspellingen te kunnen doen of Veni zelos ook Angora zal aandoen. Om op ons onderwerp van gisteren terug te komen, de Pransch-Engelsch- Amerikaansche betrekkingen inzake de vlootbeperking de heer Fred Britten, voorzitter der marlnecommisie uit net Amerikaansche Huis van Afgevaardig den, beeft volgens een telegram der United Press in de Telegraaf ronduit verklaard dat hij zijn zetel in het Con gres verwedden wil tegen admiraal Cushendun's onmiddellijk aftreden als onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, dat het jongste Fransch-Engel- sche vlootaccoord ter beperking van het aantal kruisers van 10.000 ton nooit in behandeling zal komen en dat zij het ook nooit eens zullen worden over den onbeperkten aanbouw van kleine duik- booten. Voorts zeide hü, dat het ontwerp- accoord. bedoelt de Vereenigde Staten te lokken en te dwingen tot een „nieuwe, catastrofale vlootconferentie ten bate van Groot-Brittannië", en dat, „nu het in zijn schandelijk oogmerk heeft ge faald, zyn weg zal vinden naar den vuilnisbelt, waar zijn makers het wel mochten volgen". De Fransche, Duit- sche en Engelsche „zakenlieden", met wie hij erover sprak, waren blijkbaar getroffen door de domheid der Britsche admiraliteit, die gelooft, dat de Vereenig de Staten genoopt kunnen worden tot zulk een eenzijdige regeling, en zulks met de medewerking der Franschen, die aldus hun land zouden leenen voor een plan. dat zóó tastbaar onbillijk is jegens de Vereenigde Staten. Britten hoopte, dat de Vereenigde Staten zullen door gaan met den bouw van de kruisers en vliegtuig-moederschepen, die vereischt gijn voor de nationale verdediging. Wij teekenen hierbij aan dat de lezing des heeren Britten natuurlijk ook een zeer eenzijdige is. Zij ontspringt aan zijn (machtswellustig) Amerikaansch gemoed. Overigens laten wij de verdere beoordeeling van het geval aan den lezer- Wij zullen ons wel wachten een mee ning uit te spreken. Eigenlijk zijn alleen zij daartoe gerechtigd, die direct bij correspondenties en besprekingen be trokken zijn: die dus vrijelijk achter de schermen kunnen kijken. De Ohineesche gezant te Brussel. Wang King Ky, heeft den Volkenbond bericht, dat de Chineesche regiering de uitnoodiging van den Raad, na uittre ding van China uit den Raad tot China gericht, om lid te blijven van de Ontwa peningscommissie, aanneemt. Aan het antwoord van China wordt speciale beteekenis toegekend in verband met geruchten, dat China zich uit den Volkenbond zou terugtrekken. Deze geruchten, aldus het Hbld., zijn blijkbaar ongegrond. De 7de.' Na het uitvaardigen van het verbod van den sociaai-demccratischen optocht te Wiener-Neustadt op 7 October had de Landeshauptmannn een bespreking met de sociaal-democratische leden der landsregeering, in welke de sociaal-de mocraten heftig tegen het verbod pro testeerden. Heden heeft een zitting van de Lands regeering plaats, in welke het protest der sociaal-democraten zal worden behan deld. Daarna staat den sociaal-demo craten nog een beroep op de Bondsre- geering open. Zwendelaf faire. Van officieele zijde wordt medege deeld uit Berlijn aan het Hbld.. dat c.a. 7 pet. van alle binnenlandsche en 10 pet. van alle buitenlandsche aangiften van '.er aflossing aangeboden oorlcgsleendng- obligaties door den rijkscommissaris voor de valorisatie van de hand zijn gewezen, o.w. die van Stinnes, Bela Gross, Noüh- mann, v. Waldow en Calmon. Het door het Rijk geleden verlies be draagt, voor zoover tot dusver is vast gesteld, niet meer dan 128.000 mark, waarvan teen met vervolging werd ge dreigd, 55.975 mark aan het Rijk is te rugbetaald. Duiische Rijks- spooirtveg. De rijksminister van verkeer v. Guö- rard heeft volgens de Germania het commissierapport nopens de veiligheid bij de spoorwegen aan de directie der spoorwegen toegezonden met het ver zoek, haar oordeel daaromtrent mede te deelen. VOOR NIETS 8.000.000 MARK UITGEGEVEN. De Saksische autoriteiten hebben met het oog op het permanente gevaar voor gasvergiftiging besloten de kolendest.il- latie op de mijn Alwiener Verein te Bruckdorf stop te zetten. Deze inrich ting was pas dezer dagen gereed geko men en had 8 miliioen mark gekost. Voorts deelde de Saksische minister van handel in een vergadering van de democratische partij mede. dat de re geering besloten heeft een aanklacht te gen directeuren en commissarissen van de münbouwondememing in te dienen. "(Hbld.) BRITSCHE FILM- PROTECTIE. Op 1 October is in Engeland het voor schrift ingegaan, dat gedurende twaalf maanden 5 pet. der films, in bioscopen vertoond. Britsche films moeten zijn. Al dus wil het de filmwet van 1927, meer bekend als de ..Quota Bill", die op l Januari van dit jaar van kracht is ge worden. Na 30 September 1929 moet. tot October 1931. het percentage 7 1/2 zijn. waarna het wordt verhoogd 'tot 10 pet. In 1933 wordt het 12 1/2 en in 1936 20 pet. De wet loopt in 1938 af. De totale productie van Eritsche films wordt voor dit jaar op 90 geschat, wat voldoende wordt geacht voor de vereiscn- ten der wet. 'T MYSTERIE GHANDI. Gisteren, 2 October, vierde een der merkwaardigste gestalten uit de geschie denis der Jongste twintig jaar. „Inchë's groote ziel". Mahatma Gandhi zün 59en verjaardag. Deze gebeurtenis zou op zich zelf geen speciale aandacht verdienen, als deze man, die eenige jaren achter een op de grootste belangstelling tn cie politieke wereld kon rekenen, thans niet vrijwel geheel van net politiek tooneel verdwenen was, schrijft ce Telegraaf. Inderdaad, het is den laatsten tijd niet alleen merkwaardig stil geworden rondom Gandhi er heeft zich ook een krans van eigenaardige legenden om hem gelegd. a.e door niet-lndische be oordeelaars van den Indischen politicus Gandhi niet geheel au sérieux kunnen worden genomen. Zoo wordt er aan herinnerd dat Gandhi eenige maanden geleden aan kondigde, dat hij op een door hem zeli aangegeven dag op natuurlijke wijze uit dit leven dacht te scheiden, daar hy het einde van zijn loopbaan gekomen achtte. De aangegeven dag kwam. en Gandhi stierf geenszins, maar leeft ook thans nog. zij het eenzaam en in een betrek kelijk slechten gezondheidstoestand, maar nog altijd een vurig strijder voor zyn politieke geöachtenwereld. Hoe bij komstig en in wezen onbelangrijk zulke details ook mogen schijnen, toch hebben zij er toe bijgedragen, Gandhi s gestalte r,aar Europeesche begrippen een deel van haai ernst te ontnemen; terecht of ten onrechte, dat blijven thans buiten be schouwing. Gar.dhi heeft den laatsten tyd groo- tendeels mediteerend in eenzaamheid doorgebracht. De Indische artsen, eenige die hij wil raadplegen, verklaren dat zyn gezondheidstoestand zeer zorg wekkend is. Om deze reden heeft hij ook zijn reis naar Europa opgegeven. Hoezeer hij ook geremd is in zijn ener gie, toch brandt in Gandhi onverzwakt Let vuur der geestdrift voor de zaak der vrijheid. Ondanks vele jaren, waarin hij voor de vrijheid van zyn vaderland ge streden heeft en die in hun gebeurtenis sen tot één greote teleurstelling zijn ge worden. verklaart deze man. dien men vaak den Indischen Tolstoj heeft ge- r.c vmd, dat hij geen centimeter van zijn vroegere denkbeelden is afgeweken, in de kringen der ingewijden, die inzicht hebben in de moeilyk te begrijpen war relingen der Indische politiek, verklaart men echter, dat Gar.dhi nimmemr op het politiek tooneel zal terugkeeren. Zijn non-coöperationpartij heeft feite lijk opgehouden te bestaan; de Swara- jisten zijn in tal van groepen versplin terd. en zoo zou er. zelfs als hij in 't po litieke leven zou willen terugkeeren, nau welijks een plaats voor den Mahatma te vinden zijn. AL WEER EEN MONUMENT. Te Houfchem, een dorp uit de omgeving van Veurne, achter 't voormalige IJzer front, is, naar de correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt, in den gevel van de pastorie (een uit het begin der 17e eeuw dagteekenend gebouw, dat. tij dens den wereldoorlog, het Belgische hoofdkwartier herbergde) de aldaar door de Touring-Club de Belgique aange brachte gedenkplaat onthuld. De gou- verneiyj van West-Vlaanderen, een kolo nel, den minister van landsverdediging vertegenwoordigend, en verscheidene ge neraals waren daarbij aanwezig. Het is in dit gebcuw dat koning Al- bert van 1915 tot 1918 twee-, driemaal per week, overleg kwam plegen met den Belgischen generalen staf, dat het plan van het bevrijdingsoffensief werd gereed gemaakt, dat president Poincaré en mi nister Millsrand door de Belgische vor sten werden ontvangen en dat luitenant- generaal Wielemans, chef van den gene- ralen staf, in 1917 overleed. 135000 FRCS VOOR BORMS EEN FONDS VOOR BORMS. Zooals men weet is er sedert eenige waken een inschrijving geopend tot het stichten van een Bormsfonds, aldus het Hbld.. dienend om dr. Borms. wanneer hij uit de gevangenis komt. te steunen en zijn gezin behulpzaam te zijn. Tot dusver is 135.000 francs ingekomen. Het fonds heeft een drie ledig deel: lo. het toekennen van een lijfrente aan dr. Eorms; 2o. het ondersteunen van Bornrs' gezin indien hij mocht komen te overlij den; 3o. een blijvende herinnering te scheppen aan het door dr. Borms voor de Viaamsche beweging gebrachte offer. Dit laatste geschiedt in den vorm van ondersteuning van behoeftige Viaamsche studenten en kunstenaars, het bevorde ren van de uitwisseling van Viaamsche en Nederlanosehe leerkrachten, het ver- leenen van subsidies voor het uitgeven van wetenschappelijke werken en voor het organiseeren ran lezingen. ZEER WONDERLIJKE METHODE! Reservisten te Toulon hebben dezer dagen, naar ce Temps meldt, wonder lijke biljetten ontvangen afkomstig van de gendarmerie-brigade aldaar. Op de achterzijde van het papier is een vlam mende verklaring ran de communisti sche party afgedrukt, waarin de reser visten worden opgewekt zich aan hun militaire verplichtingen te onttrekken. Op de voorzijde echter leest men een oproep van de brigade te Tculor. tot den geadresseerden reservist om zich met zijn militaire stukken zoo spoed:? mo gelijk by de nationale gendarmerie te melden om de mobilisatie-bescheiden in ontvangst te nemen; Bij onderzoek is gebleken, dat de ver tegenwoordigers van de orde. gebrek hebbend aan papier, gebruik hadden ge maakt ran by militante communisten in beslag genomen strooibiljetten. (N. R. Ct.) DE SLANG IN DEN ZAK. Als de bewoner van de groote stad rich van iets wil ontdoen, gaat het de straat op. aldus de N. R. Ct. Een Lon- densch agent vindt ran alles. Maar de agent die een zak in Fleet-street zag lig gen. en er in keek. schrok hevig toen hij een slang van ruim 2 Meter gewaar werd. Het dier was in een toestand van ver- ooovïng, door de koude van de steenen of door honger. In elk geval vond men het op den politiepost maar veilig de slang, die een boa constrictor bleek te rijn. onmiddellijk af te maken. EEN FEIT GEWORDEN De mijnwerkersstaking, welke reeds sedert eenigen tijd bij den Neder-Sile- zischen mijnbouw dreigde, is een feit geworden. Gisteren hebben de bestuur ders der mijnwerkersbonden met groot? meerderheid tot de afkondiging beslo ten. Waarschijnlijk zijn omstreeks 25000 man er bij bet-okken. NJAI LORO KIDOEL. HET RIJK VAN EEN GODIN. Een oudrofficier vertelt in de Indische Verlofganger van een raadgeving, die hy kreeg, toen hii aan een bevrienden pangeran (prins) uit 't Mangkoenegoro- sche Huis had meegedeeld, dat hij op dracht had gekregen met zün troepen een tocht te maken van Soerakarta uit naar 't Zuiderstrand, volgens 't Midden- Javaansche bijgeloof het riik van Njei Loco Kidoel, de Koningin van de Zuid zee. Als u in het riik van N.iai Lore Kidoel komt. zult u zien hoe de bevob king nog aan haar gelooft Haar rij'-, heeft ook grenzen natuurlijk en wan neer deze door vreemden overgetrokker. zullen worden moeten daaraan eenige voorbereidingen voorafgaan. Uwe sol da. ten b.v. moeten den avond te voren ba den en hun haar wasschen (zii droegen toen nog lang haar) en den avond ver der in ernstige overpeinzingen door brengen, opdat ze rein zün wanneer ze het rjjk der Koningin betraden. .,U zult daar dicht bij de grens, n.l bij Wonogiri, een eigenaardig en heuvel zien, midden op een vlakte: die heuve) schijnt geheel uit harpuis te bestaan maar de bevolking gelooft, dat het d: wagenkamer is van F,atoe Kidoel. Wan neer het onweert en de donder rolt door liet gebergte, dan zegt men togen elkaar, dat de wagen der Koningin naar buiten wordt gereden omdat zij een rij toertje wil maken. „Een eind verder is het riviertje Tir.- temojo, dat door het kalkhoudend Goe- noeng Sewoe, Duizendgebergte, stroomt en waarvan het water zooveel kalk b?; vat. dat alles wat eenigen tijd in het water ligt, geheel verkalkt Nu groeien daar aan een bovenstroom allerlei bea men en planbar, waarvan de vruchten, het hars en andere sapnen wel in het water terecht komen: dan versteenen de vruchten, terwijl het hars en het sap tot grootere of kleine bolletjes wer den gevormd, die eveneens in het wa ter verkalken. Vroeger of later visschen de oeverbewoners die steenen op, en volgens hen zijn dat juweelen uit de schatkamers der Koningin; bij het ope: nen en sluiten der deuren zullen wel1 eens enkele der talrijke kostbare steenen raar buiten vallen en in de rivier tc- echt komen, nietwaar? Bovenstrooms is namelijk de schatkamer van Hare Ma. jesteit! ..En dan zult u misschien ob een rots aan de kust een Inlander zien. die silc gezeten is (op de onder het lichaam ge kruiste beenen). Hij is in gedachten ver diept en tuurt over ce zee. al denken de aan den wensch, dien hij aan de Ratoe wil doen, zoodra hij haar paleis uit de zee ziet opdoemen, wat op een gegeven oogenblik volgens het volksge loof. moet geschieden Van Nijmegen naar Hoek van Holland zocht het luchtschip ronkend zijn baan. HEEL ROTTERDAM LIEP UIT. Omstreeks zes uur gisterenavond is hc: Duitsche luchtschip ..Graf Zeppelin" bü Nijmegen de Nedcrlandsche grens ge passeerd. Des middags was de Zeppelin over West-Duitschland gevlogen, cm half een was het luchtschip beven Frankfnr:. langs den Rijn vloog het in snel tempo naar het noorden, omstreeks half vier werd het Roergebied bereik; waar twee vliegtuigen dc ..Graf Zeppelin" geruimen ty'd escorteerden. Uit Kleef meldt Wolff dat. toen het luchtschip daar passeerde, men zeer laag daalde en een pakje met pos: liet vallen, dat voor heel Duitschland bestemd was en door de posterijen dadelijk is door gezonden. De Zeppelin is bij Wezel den Rijn overgestoken en volgde nadien den lin keroever. Te vijf minuten over zes is de ..Graf Zeppelin" over Nijmegen gevlogen. Het vloog in een bocht over de staa en ver dween in N.-W. richting, den loop van de Waal volgende. Onderwijl had men aan boord draad- looze verbinding met Waalhaven en kon gemeld worden, dat het luchtschip daar over zou komen. Boven Doom. Te Doom verscheen gistermiddag te ruim kwart over zes in het Oosten aar. den hemel een zwarte stip. die in Noord- Weste'ijke richting recht op Doorn af stevende. Weldra bleek het het Duit sche luchtschip Graf Zeppelin te zijn. Natuurlijk volgden duizenden u:t de om geving met groote belangstelling het schouwspel. Ook de gewezen keizer en zijn geheele familie verlieten hun wo- ning en sloegen het luchtschip belang stellend gade. Ter hoogte van hpt kasteel Sandenburg maakte het plotseling een bocht en verdween weldra In Zuidelijke richting. Uit Zuid-Holland kwamen verschil lende berichten, dat het luchtschip ge zien was en even over zeven uur werd boven Rotterdam het geronk der moto ren gehoord, het werd al luider en luider en ging over in een donderend geraas. Langzaam kwam het prachtige lucht schip over de huizen varen. Aller oogen waren naar boven gericht naar het ge vaarte. dat daar als een enorme sigaar met een groot, wit licht voorop, in de grijze lucht lag en over de bewonderen de stad dreef. Hoewel het reeds vrij donker was en de lichten overal brandden, kon men tegen de lichtgrijze lucht, toch duidelijk den vorm van het luchtschip onderschei den. Dc groote cabine was inwendig hel verlicht, ook de stuurgondels aan belde zijden van het luchtschip waren zeer goed waarneembaar. Aan den voorkant van de gondel brandde een groot, groen licht, symbool van rustige, veilige vaart. De menschen holden naar daken en dakramen, lieten hun winkels in den steek, spoedden zich uit dc hulzen op straat, waar men zijn leven waagde om langs auto's en wagens heen op een gunstigen straathoek te komen, vanwaar men het. luchtschip volgen kon. De Zeppelin dreef zoo langzaam en statig in een grooten boog over de stad. dat het den Indruk maakte, alsof dc luchtvaarders geen haast hebbende, er plezier in hadder. Rotterdam goed in d? gelegenheid te stellcyi de nieuwe Zep pelin te zien. Boven zcc. Dc Graf Zeppelin koerste omstreeks half acht boven het Westland. o.a. boven Naaldwijk. De helverlichte gondels leverden een bijzonder fraai gezicht op. In de richting "s Gravenzande vloog het luchtschip na»; de Noordzee even over half acht werd de kust gepasseerd. Aan de Engclsclic kust. Naar uit Londen wordt gemeld, be vond de „Graf Zeppelin" zich om 9.05 des avonds boven Lowestoft, aan de Engelsche Oostkust en zette koers in Noord-Westelijke richting. Wnnrschün- lyk zal het luchtschip heden (Wocnsdeg)- morgen tegen 6 uur Hamburg passceren Te ongeveer 10 uur zal het dan boven Berlijn kunnen zyn. De Graf Zeppelin zou zich des nachts boven de Noordzee ophouden om de jongeren der bemanning bekend te ma ken met het. zee- en scheepvaartbedrijf gedurende den nacht, zocals bijv. met vuurtorens en andere signalen. Hedennacht om kwart over eencn is de Graf Zeppelin over Schiermonnikoog, in Oostelijke richting vliegende gepas seerd. Kruisgesprek. Dinsdagavond tusschen ongeveer 11 uur en half twaalf (Amfterdamsche tyd) heeft een Krutefpsprek plaats gehad tus schen B?rHjn en de opvarenden van net luchtschip Graf Zeppehn. dat zich op dit tijdstip beven de Noordzee in de nabij heid van de Engelsche Oostkust bevend. Dit krulsgesprck werd door a'.ie Duit sche radiostations opnieuw uitgezonden. Aangekondigd was. dat het luchtschip muziek van gramofoonplaten zou uitzen den. doch het is bü een gesprek geble ven. Waalhaven in actie. Het vliegveld Waalhaven heeft van het RUksverkeerministerie te Berlijn een telegram ontvangen, waarin verzocht werd Berlijn steeds op de hoogte te blijven houden met de verschillende weerberichten en met de positie van het luchtschip. In verband hiermee bleef Waalhaven den gehee'.er. nacht geopend. Dc Zeppelin tegemoet. Een verslaggever van de Telegraaf sc'.;:;jft lil zUn blad: ..Wij kvijgen het bericht, dat de Zep pelin NUnieccn Is gepasseerd. Nu zal de heer Schmidt Crans c/-n luchtreus tegemoet vliegen. Te 6.50 vJ- gen wij van Waalhaven op met den heer Schmidt Crans als piloot :n dc F.K. 41. het sportvliegtuigje van den heer Kool hoven. Het begint al te donkeren, maar er is toch nog genocc licht om een ge vaarte als de ..Graf Zeppelin" te ont dekken. Wij koersen in de richting van Dord recht en ever. voor Ridderkerk wijst onze piloot naar den gezichtseinder. Waarlijk, daar *.s het luchtschip: het teekent zien sterk tegen den lichtgrij zen hemel af. Schmidt Crans geeft vol gas. en met een 130 K.M. vaart stevenen wij op ons doel af. Al duidelijker wordt de silhouet van den reusachtlgen vogel. Het is al weer wat donkerder geworden en beneden ons heeft men de lichten reeds ontstoken. De „Graf Zeppelin" vaart met de navlgatielichten op. Wij kkmmen tot 500 Meter hoogte en zien nu op het luchtschip neer, dat naar be rekening van onzen piloot op een hoog te van 450 Meter het luchtruim klieft. Het is bijna windstil geworden. Wonder lijk vast ligt het gevaarte in de lucht. Zoo op het oog lijkt het of het nauwe lijks vooruitkomt, maar naar schatting is de snelheid 110—120 K.M. Ons vliegtuig met den krachtlgen Slc- mensmotor kan den luchtTeus gemak kelijk bijhouden. Wij zijn nu Juist boven Kinderdijk en kunnen Op ons gemak het vaartuig van alle kanten opnemen. Het is een zeldzaam fraai gezicht, die reu zenvogel met het zilverwitte dirk die daar in den schemer het luchtruim doorklieft. Voor in dc salons en in den donkeren stuurstoel zijn alle lichten ontstoken en zitten de mannen bijeen. Maar wij mogen niet al te lang blijven. Het wordt al donkerder en donkerder en daar wij zonder navlgatielichten ver trokken zijn, besluit Schmidt Crans naar Waalhaven terug te keeren. Nog voor de Zeppelin boven Rotterdam is heeft ons vliegtuig den steven al derwaarts ge wend waar de zoeklichten zijn ontstoken cn waar wij even gemakkelijk als op klaarlichten dag den beganen grond bereiken De „Graf Zeppelin" heeft dan al koers gezet langs Waalhaven in de richting Schiedam--Vlaardingen om bij Hoek van Holland de zee over te steken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per rcgeL Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendük 225-229 Oude Gracht 151 De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 26) ,js u detective?" Deze vraag werd ge daan doodden arts. „Z«r« treetje", gaf Michael met een glimlach ten antwoord. „Het beste za. zijn dat u hem zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis laat vervoeren, dokter. Neem mij niet kwalijk indien ik mij op uw terrein gewaagd heb, doch ik heb nog eens een dergelijk geval byge- wconcL" „Wat is het dan?" vroeg de verbijster de arts, toen de hofmeester op den brancard gelegd was en de kamer uitge dragen werd. „Ik hield het voor een toe val of iets dergelijks". Het was een toeval van zeer ernstigen aard"', antwoordde Michael met na druk. Hij stelde geen pogingen in het werk de ziekendragers te volgen, doch. na zijn jas aangetrokken te hebben, slenterde hij door de kamer en scheen terloops een onderzoek in te stellen. Hij liet zijn oog vi langs de zoldering gaan. over den grond, en eindelijk over de in de bi bliotheek geplaatste tafel. „Hij viel neer op een afstand van zes voet van die tafel, niet waar?" peinsde hij overluid. Hij wees aar de natte plek. die het water op het tapijt veroorzaak; had. „Kan iemand my ook zeggen waar zijn voeten lagen? Teen ik binnenkwam had men hem verplaatst." „Dat is een zaak. die Lady Moron aar. de politie zal ophelderen wanneer zij ter plaatse verschijnt", '.ie; Chesney Praye zich ontvallen. ,.Ge hebt niet het minste recht om hier te zijn. dat weet je. Dom". „Kan iemand my ook zeggen waar zijn voeten lagen?" Lois gaf hem de verlangde aanwij zing. „Hij lag dwars midden in de kamer". „Juist dat dacht ik wel". Dom streek zich nadenkend over de kin. „U waart er niet bij. toen het gebeurde, ver onderstel ik, juffrouw Reddle?" „Ik verbied u het stellen van vragen", zeide de gravin zooveel uit de hoogte als haar megeiijk was. „En ik ben het vol maakt met mijnheer Chesney Praye eer.s. da: een buitenstaander zich er niet mede te bemoeien heeft. Wilt go soms beweren dat de man aangevallen werd?" „Ik beweer niets", zeide Dom, en op nieuw zochten zijn oogen Lois Reddle. ,.U wordt in dit huis nog al eens dikwijls door een ongelukje bedreigd, niet waar. juffrouw Redale?" wendde hij zich vriendelijk tot het meisje. ..In uw plaats keerde ik liever naar Charlotte Street terug; daar is het voor u veiliger. Ik moet u bekennen dat toen ik dien ambu lancewagen voor de deur zag staan, myn hart van schrik bijna ophield met klop pen. Ik dacht niet anders of gij waart het voorwerp van de belangstelling". Mevrouw de gravin was naar de deur gelocpen en opende deze wat wijder. „Wilt gij als 't u blieft vertrekken, mijnheer Dorn? Uw aanwezigheid is on- gewensöht. en uw zinspeling dat iemand hier in huis het geringste gevaar zou loopen, is voor mij hoogst beleedigenö. en" zij zag naar Praye „ook voor mijn vriend" „Dan behoorde mevrouw de gravin zich een anderen vriend uit te zoeken", antwoordde Dorn gemoedelijk, „en uit vrees dat u zoudt- denken dat de gevoe lens van mijnheer Praye door mijn woor- de gekwetst mochten zijn, wil ik u even gerust stellen Er zijn slechts twee dingen die Chesney kunnen kwetsen geld verliezen dat hij bezit, en gedwars boomd worden wanneer hij geld tracht te krygen. dat hij niet be zit. Zou ik u alleen kunnen spreken, juffrouw Reddle?' „Ik verbied..,.'" begon te gravin. „Mag ik?" In de hal, waar zelfs geen lakei aan wezig was, ontlasttte hij zijn gemoed. ,Jk moet bekennen zulk een snelle opeenvolging van ongevallen als die waaraan u in dit huis blootgestaan heeft, niet verwacht te hebben", zeide hij. „Uw komst hier, keurde ik alleen goed .omdat ik dachtV ..Keurde u myn komst hier - >ed?" Haar oogen sperden zich open. Zij kleurde van plotseling opgekomen woe de. „Heeft u bedacht, mijnheer Dorn. dat ik uw goedkeuring volstrekt niet behoefde?" „Vergeef my". Hy was de nederigheid zelve. „Ik heb' den verkeerden weg inge slagen, doch mijn zenuwen spelen mij parten. Hetgeen ik wilde zeggen, is, dat na uw ontvangen van die vergif tigde bonbons Zij wisselde van kleur. „Vergiftigde?" stamelde zy nauwelijks hoorbaar. Hy knikte. ..Natuurlijk waren zy vergiftigd. Met hydrocyanideWaarom zou ik dien nacht in uw kamer gekomen zijn, anders dan met het doel ze weg te nemen? Ik kwam met angst in het hart, evenals een naar minuten geleden, niet anders denkende, of ik zou u dood aantref fen." „Waarom stelt a stelt u zulk een belang in mü?" vroeg zij. doch hij liet dc vraag voor hetgeen zü was. „Wilt gü dit huis vandaag nog verla ten en naar Charlotte Street terug gaan?" ZU schudde het hoofd. „Ik kan niet eerder gaan dan mor gen. Ik heb Lady Moron beloofd tot zoo lang te zullen blijven, en voorts, mijn heer Dom, ik weet zeker dat u zich ver gist. Wie - my vergiftigde bonbons zenden?" „Wi<? zou trachten u mot een auto te jsverrUaen?" wierp hU haar tegen. „Z'.e eens hier." Hü stak een band in zijn vestzak en nam er een stukje japonstof uit. „Herkent u deze stof?" Haar mond viel van verbazing open. ..Wel dat is een lapje van mün Japon, dat er afgerukt werd toen die auto. „Juist, en dit heb ik van dien auto af gehaald. De m<nschen die hem gebruikt hadden, waren zóó haastig, dat zü niet de moeite namen den wagen na te zien of schoon te maken." .Maar wie wie is die 'üand van mij?" vroeg zij met vaste stem. Hij schudde het hoofd. ..Er zal een dag aanbreken, waarop ik u zün naam noemen za;. Ik heb u reeds te veel gezegd, geloof ik. er. müzelf een weinig te duidi'.yk uitgedrukt. Mün eenige hoop is. dat hun wetenschap dat ik mü er mede bemoei, hen schr zal aangejaagd hebben U kunt dus van avond niet vertrekken?" ,,Necn, het is onmogelijkzeid< zij. Hü knikte. „Goed dan". Langs haar heen keek hü naar d.' Moron, die in de deur opening van de bibliotheek verschenen was. druk in gesprak met Chesney Praye. Hü ving d.-n blik van den man met het roede gelaat op. .Jou moet ik hebben. Praye". zeide hü. Hü verliet het huls en wachtte Chesney op het trottoir op. „Hoor eens hier, Dornbegon do laatste. „Spreek zachter. Ik ben niet doof. En trouwens. Je behoeft in het geheel Je mor.d niet open te doen. Onthoudt dat. Ik ben vanmorgen naar het Ministerie voor Indiö geweest en heb den secreta ris gepetst. Indien ik mij de moeite wil getroosten een bevel tot inhechtenisne ming te vragen wegens Je deelname aan die zaak te Delhi, krijg ik het terstond. Dat is feit Numero Eén da: ik Je ver?"rk in je hersens te prenten. Numero Twee is dit: indien dat meisje Reddle ecn'.g ieed overkomt en ik kar. gemakkelijk nagaan of jü de hand in het spel gehad hebt zal Ik Je achtervolgen al was het tot in hel. en J? laten Inrekenen. Ver duw dat eveneens". En ir.;: een i-. ridknik kierde hü z'rii om en wandelde weg. den man sprake loos en schuimbekkend van woede op de plek achterlatende. (Wordt vervolgd..

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13