BEURSKRONIEK Vlammende Katchen WEENSCHE BRIEF, S.OOf iJiatio'i FLITSEN FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 OCT. 1928 De criminaliteit in een wereldstad. En de „goede Weensche politie". Wie is de dader van den moord, en wie het slachtoffer? Steeds den verkeerde te pakken. Zachtmoedige jury's. Goed voor de mis dadigers, maar gevaarlijk voor de maatschappij. (Van onzen correspondent). Weenen, De Weeners zijn vaak zeer ingenomen met zichzelf, Zü beweren, dat Weenen de mooiste stad van Europa is, dat geen enkele boulevard in welke wereldstad ook met den Weenschcn Ring kan con- ourreeren, zU vinden, dat de Weensche muziek de beste is. welke bestaat, zU zyn van oordeel, dat het Weensche menscihenras het „gomoedelijkste" ter aarde ls en de Weensche politie be weert van zichzelf, dat zij „de boste politie ter wereld" is. Dat is geen mop. die ik u hier vertel, dat is heusche, ernstige waarheid. Mer. heeft dit dikwijls genoeg zwart op wit kunnen lezen! Zooals in elke metropool komen te Weenen ook steeds tal van misdaden voor. Haast eiken dag leest men van nieuwe moorden, die te Weenen zijn gepleegd, voortdurend leest men in de Weensche kranten van inbraken en van personen, die door bandieten werden overvallen. De Weensche politie, die de „beste ter wereld" is, heeft de laatste' tyden pech gehad. Verschillende mis daden die in de laatste maanden werden gepleegd, werden totdusverre in het ge heel niet opgehelderd. En andere boeven die iets op hun geweten hadden, wer den niet door de Weensche politie, doch door de gendarmen van het platteland rondom de hoofdstad ontdekt en in hechtenis genomen. Sedert twee maanden reeds tast men in het duister omtrent een geheimzin- nigen moord, die in den Lainzer Tiergar- ten, een groot natuurpark vlak by Weenen, werd gepleegd. Op den 17en Juli vond een tuinman het ïyk van een vermoorde elegant gekleede jongedame. Het gras rond de plek. waar het lük werd gevonden, was in brand gestoken en ook de vermoorde jonge dame, wier gezicht door revolverkogels verminkt was, was door de vlammen aangetast, Tot nog. toe heeft de Weensche politie nog niet kunnen ontdekken, wie de dader is geweest en evenmin is zij er achter kunnen komen, wie het slacht offer is. Men dacht aanvankelijk, dat hot een zekere Kiithe Müller uit Aussig kon zy.n en men vermeldde dat ook in de kranten. Dooh juffrouw Kiithe uit Aussig verzette zich heftig en liet de Weensche politie weten, dat zy nog springlevend was en dat haar niets mankeerde. Toen dacht men weer, dat de vermoorde waarschij.nlyk uit Zuid- Slavië stamde en ook meende men, dat zy een Italiaansche kon zyn. Haar sig nalement werd overal bekend gemaakt, plakaten verschenen op de aanplakzui len te Weenen, dooh niemand! weet thans meer dan twee maanden na do gruwelijke moord, wie de ongelukkige is geweest. En evenmin slaagde men er in den dader te ontdekken. Een chauffeur werd gearresteerd, maar moest weldra in vrijheid worden gesteld. Op den 31en Juli werd een ongeveer 45-jarige man, die erg dronken was, bij de Donau des nachts door een aantal apaohen aangevallen. De jonge bandieten beroofden den man van alles, wat hü aan waarde by zich had. zy namen hem zyn portefeuille, zyn gouden horloge, zijn ringen etc. af en lieten hem verder aan zijn lot over. Waarschijnlijk is de dronken man naderhand in de Donau gevallen of gesprongen. In ieder geval heeft men niets meer van hem kunnen ontdekken. De vyf opgeschoten jongens die zich reeds sedert zeven weken in hechtenis bevinden, beweren hardnek kig, dat zy hem niets hebben gedaan. Waar is echter het beroofde slachtof fer? In de Heiligenstadterstrasse drongen twee onbekende mannen, een groote en een kleinere man, in do woning van een vrouw, Marie Fiedler geheet-en, binnen, zy gaven eerst voor agenten van een firma te zyn. Toen zij eenmaal binnen waren, wierpen zy zich op de niets kwaads vermoedende vrornv. bonden haar aan handen en voeten, duwden een handdoek in haar mortd, zoodat zü geen geluid kon goven en stalen vervolgens ah het geld. dat zy in de woning kon den vinden en enkele sieraden. Daarop verdwenen zij on men is er nooit achter kunnen komen, wie zij zyn geweest. Verder werd het lichaam van een ze keren Hirsoh, die klerk op het kantoor van een Weenschen advocaat was. uit de Donau opgevischt. Men constateerde dat de man vennoord was en men tracht te meer licht in deze duistere affaire te brengen. Wederom werd iemand ge arresteerd. die kon bewijzen, dat hy onschuldig was. Sedert vier weken is een zes-jarig meisje uit Weenen verdwenen. Het is een dochtertje van een werkvrouw. Het kind speelde in een park bij het Donau- kanaa! en toen de moeder het meisje daar vilde afhalen, was het er niet meer. Men vermoedt, dat het kind door Zigeuners werd gestolen en sedert dien komen tal van lieden zich aan melden, die beweren een blond meisje in gezelschap van een rondreizende troep Zigeuners te hebben gezien. Er werd een groote razzia tegen Zigeuners op touw gezet, doch het veTdiwenen meisje werd nog niet gevonden. Mysteries eener wereldstad Niet alleen schijnen in Weenen de be drijvers van misdaden altijd een goed heenkomen te kunnen zoeken, maar als men eenmaal den goede te pakken heeft is het nog de vraag, of hij zijn gerechte straf wel ondergaan zal. Meermalen ge beurt het toch, dat men in Oostenrijk ongestraft moorden begaat-, omdat de leden van de jury meestal medelyden hebben met het slachtoffer, dat als verdachte voor hen zit. en wiens lot zij in handen hebben. Er wordt dan de een of andere reden gezocht cn gevonden om den man of de vrouw vrij te spreken. Zóó is het reeds ontelbare malen gegaan. Frau Nelly Grosavescu heeft in het begin van het vorige jaar haar man, eeh beroem den zanger van de groote Weensche Cpera, doodgeschoten en zij werd en kele maanden later door de jury vrijge- gesproken. ■Enkele jonge fascisten hebben in Januari 1927 in het Burgenland by een botsing met socialisten een oorlogsin valide en een acht-jarigen jongen met kogels gedood. Op den 14en Juli van het vorige jaar werden zy door een jury te Weenen vrygesproken. Eén dag later was te Weenen de bloedige opstand uit gebroken, omdat het volk zich over deze vrijspraak ergerde en het duurde niet lang. of het paleis van justitie stond in lichte laaie en er waren reeds byna hon derd dooden en nog veel meer gewonden gevallen. Een vleeschhouwer te Weenen, zekere Wimpassinger heeft het vorige jaar zyn vrouw met een byi doodgeslagen, en het lyk doen verdwijnen. De jury sprak hem vrij, omdat zy van oordeel was. dat zyn vrouw het hem en zyn kinderen wel erg zuur gemaakt had. Een 31-jarige kellner vermoordde in dronkenschap zyn vriend. Hü gaf zich zelf bij de politie aan. De man was blijkbaar psychopaath, een psychiater, die hem onderzocht, had schriftelijk ter kennis van de Rechtbank gebracht dat de man erfelijk belast was, en onder een pathologische moordlust leed. Het millieu waarin hü verkeert had op den man den grootsten invloed, hy zou in staat zün weer zulk een moord te plegen. Niettegenstaande deze medische verkla ring heeft de jury den kellner vrij ge sproken, zoodat hij nu vrij rond loopt. Plaatsing in een krankzinnigengesticht of een inrichting voor zenuwlijders werd niet gevraagd. Zekere Wagner een rüke vleeschhouwer uit Graz had zyn zwager, een leeraar doodgeschoten in een café. De leeraar scheen het niet zoo nauw te hebben ge nomen met de juiste verhoudingen in het gezinsleven van zün zwager en dat nam de jury in aanmerking bij het bevoor- deelen van den moordenaar. Het proces, dat voor een jury te Graz werd gevoerd, wekte veel -belangstelling en het sensationeelste van alles was wel dat de moordenaar werd vrygesproken. Dit kwam wel heel onverwacht maar waarom zou Wagner niet vrij mogen rondloopen, wanneer zooveel andere meerdenaars geen straf krygen? W- M. BEKAAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cts. per regel. Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten MUZIEK. OPENINGSAVOND „VOLKSZANG" Als 't my mocht gelukken, zoo intens, zoo juist mogelijk weer te geven, hoe men in „het Blauwe Kruis" den avond pas seert, en vooral hoe men na afloop 't gebouw weer verlaat, zoo had ik zeker een uitnemende recensie geleverd. Aan de eene zijde is zulk een recensie heel licht. Ik stel me dan slechts voor, dat al de lezers al een of meermalen daar ge weest zijn en heb dan eenvoudig een op somming te geven van wat er zooal ge beurde. Maar aan den anderen kant heb ik rekening te houden met hem, die er nooit kwam, en, erger nog, met wie zich voornam, er nooit heen te gaan. Dat zijn de verstokten; die gaan een annonce minachtend voorby met de opmerking: „o ja, Volkszang! niks voor my!" Ik had. het gezicht van zoo iemand wel eens willen zien, als hij aan de wijdge opende deuren (zelden zag ik zulke wijd. geopende deuren) het interieur eens op nam. Laat hij niet probeeren, verstop pertje te spelen, want vóór hy er om denkt, zit hij al netjes op een stoel. Wie hem dat zoo netjes lapte, wil ik hier niet verklappen. Maar voor 't geval dat we hadden te doen met zelfs den meest verstokten vrouwenhater, dan is hij al schaakmat zoo mevrouw Storm hem in 't vizier krijgt. Ik heh me zelfs laten ver tellen dat er onder de getrouwen, die geen Woensdagavond overslaan, meer dere ex-onvermurwbaren loopen. Hoe die er gekomen zyn? Meestal door een toe val. Maar te vertellen hoe dit zoo is geloopen, zou te ver voeren. Men zou me van overdryving verdenken, als ik na 't geval van den vrouwenhater stelde dat van den levensmoede, en daarom zal ik liever vertellen hoe deze eerste avond van 't nieuwe seizoen er weer een is ge weest van echte jolyt. Hoe 't ging weet ik niet juist meer, maar eer we er om dachten, had de heer Sixma ons al aan t zingen. Mr. Vink was natuurlyk ook weer op zyn post, en nauw waren we aan „de Blauwvoet" of daar werd in de wijde deuropening de auteur bemerkt. Nu, liet zingen ging er niet minder om en Jos. de Klerk mocht bezwaren maken, men had hem, om met Abraham Blankaart te spreken, er spoedig over heen en op het- podium geholpen. Dat was nu geen huldiging, dat was een har- telyk weerzien. En, nu 't ijzer toch heet was: even nog „de Vink". Wat zat het leuke lied er nog goed in en toch, wat wist Dixma er alweer een nieuw mouve ment in te brengen. Zoo'n volkslied kan altijd weer losser en leutiger. Nu achtte Mevrouw Nuwenhuis blijk baar het oogenblik gekomen, om „Leon- tientje" ten tooneele te voeren. Zij heeft in haar zoetvloeiende sprake heel dat onzegbare gelegd, dat Felix Timmermans als een zoet aroom legde rond het hoofd van den Pastoor in den bloeienden wijn gaard. Zij heeft ons ook een leutig ver- tcllinkske gezegd van Guido Gezeflle; hoe men peren kan kapen en toch geen dief kan zijn. Mevr. Nuwenhuis moest later nog eens terugkomen; toen waren het pat-er Van Meurs en Adama van Scheltema, die zich hier, dichters beiden, te zamen von den. Een nog onuitgegeven leutigheidje van Gezelle, dat Mevr. Nuwenhuis voor zich zelf en voor ons afschreef toen ze in Augustus toefde in 't „Gezelle-huis", en dat alweer heel leuk en guitig werd zegd, bracht alweer de stemmingvoor een lied dat onder het 200-tal van het tekstboek gauw gekozen was. Soms stonden we onverwachts voor een zware opgaaf. Dan hadden wij, hee- ren der schepping, ons heen te slaan door de moeilijkheden die een lied als „Myn liefje" ons oplegde. De vrouwen en meisjes lieten ons alleen zingen; kri tiek kwam er van die zijde, en niet zoo zuinig. Maar als nu zelfs de dik-kelige mannenkoor-bariton zich ontpopte als de zanger van het lichtvoetige lied, of als hij die wel eens een octaafje te laag. zong opeens van dit lastig euvel was verlost, dan was er ook bewondering van de andere zyde. Dan kregen ook de vrouwen en meisjes gelegenheid, een liedje alleen te zingen. Dit bracht den heer Sixma op de idee. opeens de vraag te stellen: wie wil er op 't podium eens alléén een liedje zingen? Ikzelf had er wel lust toe, maar moest natuurlyk blyven zitten om te hooren hoe anderen het deden. Toen nu een jong meiske het kwam heelemaal uit Sant poort, met mooie klankvolle zuivere stem en door Betty Dükstra onderwezen, een „Morgenzang" liet hooren, vonden blijkbaar de anderen, dat ze deze fris- sche stemming niet moesten bederven en was er alweer wat anders dat er voor in de plaats kwam. Is 't niet jammer dat het bestuur van „Volkszang" deze mooie avonden ook niet eens in den Schouwburg kan geven? Dan mochten echter de büdragen wel wat rijker vloeien. Hoe was men hier ge baat met een „bijdrage-in-eens" van onze goed-gesitueerden! Ze zün er wel ge weest. maar men schynt te gelooven, dat het bestuur uit eigen zak zal bijpas sen om de onvoorziene uitgaven te dek ken. Dit mag nooit gebeuren, en daar de contributie alreeds belachelyk laag is, mocht men „Volkszang" eens spoedig een extra steun verschaffen. Hü is hier goed besteed. G. J. KALT. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1312 KIJKDAG Baby ligt in zijn bedje, vroolijk I hoort bezoekers en vraagt zich af I jawel, daar komit moeder al om met zijn vingertjes spelende of hy weer te kyk zal gesteld I hem mooi te maken I worden waarom kunnen ze een kind niet I met rust laten als het zich juist amuseert nu heeft ze hem meegenomen en neergezet om bekeken te worden net als een dier in Artis wat hem betreft, hy vindt op zijn beurt de bezoekers weinig aantrek; kelyk en ze praten allemaal in een taal- j tje, dat hij juist zyn best doet om j te boven te komen enfin, huilen helpt in den regel snel daar komt moeder al aan rustig in je bed met je vingers als al'tüd wonderlijke dingen ;s toch maar je ware. (Nadruk verboden.) Over tabak en rubber. Vooruitzichten. De petroleumhoek. De emissiemarkt. De Amster- damsche beurs. Amsterdam, 4 October. De meerendeels vaste stemming die zich, met enkele tusschenpoozen, in dit. jaar in de tabaksafdeeling ter beurze heeft doen gelden, wordt verklaard door het optimisme, aangaande de Sumatra- tabaksinschi-yvingen. De oogst 1927, die dit jaar aan de markt werd gebracht, werd zeer gunstig beoordeeld en de prü- zen zyn in doorsnee zeer goed geweest. Dat dit natuurlijk van grooten invloed zal zyn op de financieele resultaten der betrokken ondernemingen over het loopende boekjaar, lydt geen twyfel. De al te rooskleurige verwachtingen worden evenwel een weinig getemperd door de omstandigheid, dat de ondernemingen, die ook by de rubber belang hebben, een deel van de winsten zullen zien vervliegen in het verlies op de rubber cultuur. Men heeft den laatsten tijd van sommige zyden wel de meening hooren verkondigen, dat het thans niet raadzaam zou zijn, op het huidig niveau tabakswaarden te koopen, en dat natuurlijk met een zekere selectie, ver koop op het hoog geachte peil aanbeveling zou verdienen. De voorstan ders van deze tactiek gaan van de ver onderstelling uit, dat oogst 1928 niet zoo goed is, volgens de berichten als oogst 1927, zoodat de resultaten voor de maatschappyen het volgend jaar bij die over 1928 zullen achterblijven. Wat natuurlijk op den duur het koerspeil der betrokken waarden zou beïnvloe den. In den petroleumhoek, waar men den laatsten tyd zoo gunstig gestemd was op de bijlegging van den strijd Ko- ninkiijke-Standard Oil. waardoor het spook van de groote verliezen tengevolge van den concurrent-ie-stryd verdreven werd, was het bericht inzake de afbre king der onderhandelingen tusschen de twee groote petroleum-concerns met de Russen, geen prettige verrassing. De twee groepen hadden van de Russen een vergoeding van 5% voor hun in beslag genomen terreinen geëischt en zouden in ruil daarvoor ongeveer de helft van den Russischen olie-uitvoer afnemen. Men houdt nu rekening met de omstandigheid, dat de Engelsch- Amerikaansche groep een eenheidsfront zal vormen tegen de Russische petroleum trust, wat weer tot een grooten pryzen- oorlog aanleiding zou geven. Door de consumenten van de „witte steenkool", die het jongste gebaar der verzoende Engelsch-Amerikaansche olietrusts van een aanzienlijke prysverhooging van benzine enz. zeer onsympathiek be oordeelden, wordt zulk een „prijzen oorlog" wel aantrekkelijk geacht, maar de betrokkenen bij de aandeelenmarkt zien er weinig goeds in, omdat een der gelijke actie niet kan nalaten, de fi nancieele resultaten der ondernemingen te beïnvloeden. Zooals te verwachten was, vertoonen de emissie-cijfers over September een aanzienlyke opleving. Er werd voor een bedrag van ruim f 50 millioen op onze markt ondergebracht, met in de meeste gevallen een zeer goed resultaat. Binnen- en buitenlandsche uitgiften deelden dit bedrag broederlijk. Totaal werd in de eerste 8 maanden van 1928 voor ruim. 556- millioen geëmitteerd, tegen f 489 millioen vorig jaar, zoodat de voor sprong gehandhaafd blijft. Uit alles blijkt, dat de Amsterdamsche kapitaal markt ruim van middelen voorzien is en er bel angry ke bedragen voor belegging beschikbaar zijn. Inmiddels werden nog aangekondigd: f 7 mill. 5% obi. Spoorweg Mij. Parys- Oleans a 921/2%, 2000 7% obi. A van f 1000 der Hollandsche Buitenland Bank a 99 pst., f 900.000 6% cum, jref. aan- deelen Van Gelder Papierfabrieken a 110% en f 2.100.000 gew. aandeelen a 150%, uitsl. v. aandeelhouders, alsmede 2 milL 6% obl. Rhein. West-f. Elektriz. Werk A. G. a 94%. Aanvankelijk scheen het in de achter ons liggende overzichtsperiode, of de stemming ter beurze omgeslagen was. Er bestond een aardige speculatieve vraag en het publiek liet zich ook niet onbetuigd, wat tot goede omzetten leidde, een en ander in overeenstemming met New York, waar de hausse weer aan het woord was. Later kreeg de apathi sche stemming evenwel weer de over hand en slechts door de omstandigheid dat er zeer weinig materiaal aan de markt kwam was het te danken, dat de koersverschillen beperkt bleven. De beurs gaf echter blijk van een gedeci deerd flauwe houding, over vrywel de geheele linie. In de bankafdeeling kon den cultuurbanken een deel van het ge leden verlies inhalen. Op de beleggingsmarkt bleef de vraag voor Hollandsche papieren gestadig aan houden, In de industrieele afdeeling kon Philips aanvankelijk nog wat monteeren doch later daalde zelfs voor dit veel- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. begeerde fonds de belangstelling tot nihil, zoodat de koers een paar punten beneden vorig peil kwam. Kunstzijde- waarden eveneens lager, met weinig belangstelling. Voorzichtige beleggers achten het koerspeil van Philips, met het oog op het te verwachten rende ment rijkelijk hoog. Hillen golden voor bijgaand 30 1., 25 b. Men was eenigs- zins verwonderd over het zeer ongun stige verslag, terwyl slechts enkele maanden geleden de directie verklaarde dat een zoo lage koers (20%) niet ge rechtvaardigd werd door de positie der vennootschap. Olïewaarden ondervonden in den be ginne wel belangstelling, doch later kromp deze sterk in. Voorbijgaand be reikte Koninklijke de 450, doch dit peil kon niet gehandhaafd worden, toen de flauwe stemming ook deze afdeeling aan tastte. Rubbers meestal weer eenlge punten lager. Deze afdeeling lag bij voortduring geheel verlaten. Hoewel in de scheepvaartafdeeling H. A. L. nog wel wat aandacht wist te trekken, op het bericht, dat de con currentes t-r yd- tusschen H.AJL. en de Amerikaansche Black Diamond maat schappij geëindigd is en beide maat schappijen hun vrachten voor versche pingen uit Nederlandsche havens op hetzelfde peil brachten. Volgens nadere berichten duurt evenwel de vrachten- strijd van de Rotterdamschs haven voort. Men geeft echter wel toe, dat een stap in de goede richting gedaan is. Suikers aanvankelijk vaster en hooger, ondervonden later weer een kleine reactie zoodat men hier en daar een punt of wat beneden vorig peil sloot. Groot waren de verschillen evenwel niet. Men ziet de toekomst, wat het opslaan van de suiker betreft, wat lichter in, ingevolge de vrij geregelde verkoopen van de Visp, zij het dan ook tegen lager pryzen. Tabakken golden vooral in den begin ne hooger, by een vaste tendenz, ver oorzaakt door den gunstigen indruk der laatste Sumatra-inschrijvingen. Over het geheel genomen meent men, dat de financieele resultaten der maatschap pyen over het afgeloopen jaar gunstig zijn geweest. Senembah declareerde een interim van 15% (v.j. totaal 20% en geen interim). Over het geheel kwam men daardoor in deze afdeeling een punt of wat hooger af. De laatste dagen was de handel zeer stil en kreeg een neiging tot afbrokkelen de overhand. BEURSMAN. Roman door PAUL OSKAR IIÖCKER Uit het Duitsch vertaald door KERMINE VAN GEERTEN xn. Viktor vermeed de volgende dagen Iedere orjhnoeting met zijn stief moedor en oom. HU at buitenshuis, had ook een samenkomst ln Frankfort met Graaf Zechlin en de combinatie die de stich ting vxui het sportpark voorbereidde. Op kantcoi- had hü neg meermalen een ern stig zakelijk onderhoud met. Alfons Ris peter. Tenslotte was de angst van dezen laatste dat het tot een proces zou ko men. zoo groot dat hü vrü groote con cessies deed. Viktor was van oordeel dat de toelage, die zUn oom bereid was hem toe te staan, bleef beneden hetgeen hem van rechtswege toekwam, zyn defini tieve toestemming behield hij rich dan cok voor. Hjj wachtte nu neg maar op dien afloop van de onderhandelingen a$n toetomstós» jporifWe ala direc teur van de sportpark-euaatschappij. Over de meeöte punten waren ze het al cons gevorden. Het wachten was nu nog maar op de definitieve goedkeuring dcor de combinatie; dan kon het con tract geteekend worden. De weinige intiemere kennissen, die hü in Wiesbaden had. had hy in dezen vervelenden overgangstijd verwaarloosd. Ook by feesten en uitvoeringen in het Kurlraus vertoonde hij zich niet. Uilfc de kranten vernam hü dat mevrouw Rett- berg op den tweeden dag van de tennis wedstrijden, een eclatante overwinning had behaald. Des te meer was hü ver wonderd. haar naam 'niet te vinden on der de gasten die aan het groote slui- tingsdmer deelnamen. Een van de 'Amerikanen, die hü toe vallig in den trein naar Frankfort ont moette vertelde hem dat mevrouw Rett- berg op het oogenblik erg boos was en voor niemand te spreken: de „Kurdt- rector" had haar bij het feestconcert in het Kurhaus opzettelUk niet gegroet. Zy scheen het voorwerp van de Wiesbaden- sche praatlust te zyn. Het waren ook vreemden van wie hij hoorde hoe de zakelüke moeilijkheden van Katarina opgelost waren. Rispeter was hem alt yd onsympathiek geweest» maar dcor zün or.edele houding in deze zaak waren de bruggen tusschen hen heelemaal afgebroken. Ms hü aan Ka- t&rtna daohti sChaanxdo hij zich. Als hij dte laatste nachtelijke ontmoeting met haar maar ongedaan kon maken! Hij voelde zich zoo onbevredigd, zoo zon der innerlijk evenwicht Wat hem er toe bewoog de betrekking in Baden-Baden, aan te nemen was hoofdzakelijk het vooruitzicht eindelijk eens een verantwoordelijken werkkring te krygen, waarin hy zyn arbeidskracht en energie kon ontplooien. Den komen den winter zou zün nieuwe positie ham waarsehüniyk nauwelijks één rustdag la ten, waart het sportpark moest reeds p 1 Mei geopend worden. Dat zou met groote praal en in tegenwoordigheid van allerlei autoriteiten gebeuren. In het voorjaar reeds had Viktor een oproeping gekregen voor den actieven dienst tijdens de cavalerie-manoeuvres in den herfst, die (meerdere weken zou duren. Maar daarvoor had hij op het oogenblik absoluut geen tyd. Daarom ti'ok h'ü op een morgen zün uniform aan,.om op het districtscommando een mondeling verzoek om vrijstelling in. te dienen. Omdat de redenen hem inderdaad zeer dringend voorkwamen, was ce districts commandant direct bereid zyn verzoek te steunen. Maar hij was er toch wel verwonderd over dat de erfgenaam van een machtige firma ais de Bloemen- Troilo's, gedwongen was een matig be taalde betrekking by oen jonge onderne ming; can te nemen. Maar haj kon er toch niet toe besluiten dezen wildvreem den man. al toonde deze ook nog voel sympathie, uit te leggen wat hem uit zyn vaders huis wegjoeg. Toen hy door de. op dit vroege uur nog weinig-drukke Kurgarten naar huis terug liep. wenkte plotseling een ele gante jonge dame hem met haar lichteU- den parasol. Terwyl de slanke, meisjes achtige figuur op hem toeliep, herken de hü wie het was: mevrouw Rettberg. Voor het eerst zie ik je in uniform. r-'.ar dat staat je verbazend goed! Kra nig zie je er uit! Op eens stak ze haar arm dcor de zyne en regelde haar pas naar hem. Ze had een kinderlijk ple zier in het rinkelen van zyn sporen. „Jammer dat je geen beroepsofficier bent. Je zou er een uitstekend type voor zyn". Zü probeerde op alle mogelijke manie ren zijn aandacht te boeien. Haar vroo- lijkheid maakte echter niet den indruk op hem van erg natuurlijk te zyn. Hü was in een te nuchtere stemming om dat niet op te merken. Het was toch zoo prettig." zei ze. d3t ze hem toevallig ontmoet had. Nu moest hy eens aardig zün en met haar meegaan. Zóó, in uni form! Ze vond hem toch zóó leuk zoo. En dan drinken we samen koffie, hè?" Hy probeerde koel en vormelijk te blij ven. De eenige reden, waarom hij vroe ger zich tot een vluchtige flirt met haar had laten bewegen, was weggevallen: Katarina kon en wilde hü er niet meer mee krenken. Ontwijkend begon hy" te vertellen: hy stond op het punt zyn tenten hier af te breken en had daar door vandaag nog -veel te doen.... Ze schrok. Wat? Hy wilde weg? Uit Wiesbaden? Ze hield net zoo lang aan, tot hü haar zyn plannen vertélde. Verbluft liet ze zyn arm los. „Maar beste jongen, dat is toch geen positie voor je! Loop heen, dat is alle maal onzin!" „Integendeel; het is geen onzin, het is de ernst van het leven, waarmee ik nu in aanraking kom". ,Km. hm. De ernst van het leven!" ZU nam zyn arm weer en lachte hem koket toe. „Zoo'n vlotte baas als jij. De heele wereld st-aat voor je open. Als je je met de lui thuis niet verdragen kunt, dan hoef je toch je hand maar uit t-e ste ken en je doet een rijk huwelijk. Of misschien niet?" Ze waren voor haar villa gekomen. Hij aarzelde nog om mee naar binnen te gaan. •iaat je me nu vandaag in den steeken ik ben nog wel zoo aardig tegen je geweest" Ik vind het niets vriend elyk van je. Ik hob he1 zoo een zaam in het. groote huis. Juffrouw Sökc- land heb ik ook al moeten wegdoen. Ja, ik kon er niet gemakkelijk toe beslui-i ten. maar ze heeft zulke leeltlke praat jes over me rond verteld.Je gaat mee hè?" Aohieloos gooide ze haar parasol op het tafeltje by de tennisbaan. ..Met. ten nissen schei ik ook een poosje uit. O. ik ben toch zoo beu van dien akeligen Wiesbadensohen kletstroep, In huis zong en sprong ze als een meisje van zestien jaar. Toen ze aan tafel zaten had Viktor niet bepaald veel eetlust. Het was bo vendien zyn gewoon etensuur nog niet. Maar zij had heerlijke, ijskoud© Sauter- nes. waarvan hy zich rijkelijk be diende. „Weet je. Viktor, wat ik van plan ben? Ik ga nu cck uit Wiesbaden weg. Ja, de villa hier verkoop ik of ze wordt ver huurd en dan ga ik een paar jaar rei zen". Verrast keek hy op. Ze ging in haar kleine dames-fauteuil zitten en zag hem met schiiterende oogen aan. Het was hem duidelük dat ze hem wilde inpal men. „Hoe ben je tot dat besluit gekomen?" vroeg hij een beetje verward. Door den wyn begon hij de dingen als in een wa- zigen nevel te zien. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12