WAAR MOET BLOEMENDAAL ARBEIDERS WONINGEN BOUWEN? 46e Jaargang No. 13894 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 October 192S HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27J4. met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3Ö7J4- Franco per post door Nederland fiSHVi- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken /0-57J4franco p. post f0 65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer cents Reclames 60 cents per regel Pjj abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertcntiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent# per plaatsing, elke r«ge' meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spar.r*~ 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P-W PEEREBOOM ByLantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwyk en*. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driebuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het klinkt eigenaardig, maar met stel ligheid wordt verklaard: er is te Bloe- mendaal geen grond te vinden om ar beiderswoningen te bouwen. In ons nummer van Donderdag heb ben wij uitvoerig medegedeeld, waarom het voorloopig niet mogelijk is, om de gronden die in de nabijheid van het Brouwerskolkje gelegen zijn, te bebou wen. Indertijd is het plan geopperd om daar een complex arbeiderswoningen te zetten. Maar al zou de gemeenteraad daartoe besluiten en al werd de mede werking verkregen van de Gewestelijke Commissie voor uitbreidingsplannen het laatste staat lang niet vast, want in die commissie voelt men er blijkbaar wei nig voor, om in die omgeving arbeiders woningen toe te laten dan nóg zouden er jaren gemoeid zijn met het vaststellen van uitbreidingsplannen en onteigening van aangrenzende gronden om een aan sluiting op de bestaande wegen te ver krijgen. Wil Bloemendaal dus spoedig arbei derswoningen bouwen, dan moet naar een ander terrein uitgezien worden. Tot heden is het gemeentebestuur daarin niet geslaagd. Er is alleen grond te koop in den polder, de weilanden ten Westen van de spoorbaan Haarlem Bloemendaal. Maar daarvoor vragen de eigenaars niet minder dan 10 gulden per vierkanten meter. Daarenboven komen dan nog de kosten voor wegenaanleg en andere openbare werken. Het spreekt van zelf, dat de woningen op dien grond zóó duur zouden komen, dat de opbrengst der huren de exploitatiekosten bü lange na niet kunnen dekken. Daarom is niet verder op dit aanbod voor grondaankoop ingegaan. Het rijk stelt thans den eisch, dat de gemeentebesturen geen woningen meer laten bouwen, die met een tekort op de 'exploitatierekening moeten sluiten. Als men al te streng aan dien eisch vasthoudt, wordt het absoluut onmogelijk om in den eersten tijd arbeiderswoningen te Bloemendaal te bouwen. Zelfs als men grond krijgt die veel goedkooper is dan het terrein in den polder, dan nog zal er door de gemeente bijgepast moeten worden om de huren zoo laag te kunnen stellen, dat arbeiders die betalen kun nen. Er is evenwel al een tusschenweg ge vonden. Als er grond beschikbaar komt, kan Bloemendaai's gemeentebestuur aan de woningbouwvereeniging een bijdrage a fond perdu geven. Verwacht wordt dat de regeering in den Haag zich daar tegen niet verzetten zal. Bloemendaal had voor de Haarlem- sche annexatie een complex arbei- HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. DE KLOKKEN EEN UUR derswoningen in het Tuindorp. Die huizen zijn nu evenwel op Haarlem's grondgebied gelegen. Juist dezer dagen heeft Haarlem het kapitaal dat Bloe mendaal in die huizen had zitten bijna f 180.000 uitgekeerd. De gemeen teraad van Bloemendaal heeft, omdat het geld toch niet onmiddellijk voor woning bouw uitgegeven kan worden, besloten daarmede een 5 pet geldleening gedeel telijk af te lossen, in de veronderstelling, dat als er binnenkort geld noodig zou zijn voor woningbouw, dat wel .tegen 4 1/2 pet. geleend kan worden. Bloemendaal verkeert thans wel in een bevoorrechte positie. Het gevolg is, dat alle lasten op Haarlem worden afge wenteld. Niet alleen wat den woningbouw betreft, maar ook andere openbare uit gaven. Als de Bloemendaalsche arbei ders zonder werk komen, kan Haarlem voor de ondersteuning zorgen. Wij hadden over deze onbillijke quaes- tie een onderhoud met een van de le den van het Bloemendaalsche gemeen tebestuur. Hij erkende het moeilijke en ook het onbillijke van den toestand. Het betreft ongeveer een 100-tal Bloemen daalsche arbeiders die thans door den woningnood te Bloemendaal gedwongen zijn om te Haarlem te wonen. Het is moeilijk te schatten hoeveel Haarlem aan die 100 gezinnen ten koste moet leggen, maar het zal in elk geval een vrij belangrijk bedrag zijn. Daarop brachten wij de mogelijkheid ter sprake om als Bloemendaal, door dat er geen grond voor arbeiderswonin gen is, onmachtig is om aan zijn arbei ders een woning te verschaffen en de overheidszorg voor deze menschen op zich te nemen aan Haarlem een ver goeding te geren voor de kosten die fei telijk toch voor Bloemendaal gemaakt worden. Op onderwijsgebied wordt dat wel toe past. De buitengemeenten moeten aan Haarlem voor de leerlingen die daar ter school gaan, den kostende prijs betalen. Zelfs durft de gemeente Amsterdam aan de gemeente Bloemendaal een rekening te sturen van enkele dubbeltjes voor toeslag op het schoolgeld dat een der dochters van een welgesteld Bloemenda ler aan een Amsterdamsche Huishoud school geniet. De juistheid van deze redeneering werd erkend. Het bedoelde lid van het Bloe mendaalsche gemeentebestuur vreesde evenwel, dat zoo'n regeling wat de uit gave voor de arbeiders die elders moeten wonen betreft, zeer ingewikkeld zou wor den en bovendien op vele moeilijkheden zou stuiten. DE OUDE KENNEüIERBRUG. Elk spoor van de oude Kennemerbrug is thans verdwenen: het sloopen van de steenklompen is afgeloopen. De beide af dammingen in den Kloppersingel (waar- tusschen de bodem was drooggelegd om de fundeeringen der landhoofden te kunnen wegbreken) zijn verwijderd, zoo dat de singel voor schepen weer be vaarbaar is en de omwonenden bevrijd zijn van de onaangename luoht veroor zaakt door het stilstaan van het water. Aan de zijde van het Bolwerk moet de grond nog geëgaliseerd worden; aan den kant van 't Frans Halsplein is men daarmede klaar. Slechts de plaats waar het oude lanöhcofd was. m-oet nog bij de overige werken passend aangelegd worden, door het maken van een nieuwe talud. Een verbetering o.a. is het tegel trottoir. dat van de nieuwe brug langs den singel is aangelegd. De overige werk zaamheden kunnen vlug afloopen. Dan zal de dienst voor den Hout en de Plantsoenen het plantsoen op het Frans Halsplein waar niet veel meer van over is opnieuw gaan aanleggen! ARBEID VOOR MISDEELDEN. Maandag wordt vermoedelijk door Prins Hendrik, te Amsterdam het congres geopend betreffende den arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten. Het congres gaat uit van de in het vorige jaar gestichte Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den Arbeid voor onvolwaardige Arbeids krachten (A.V.O.)die het ernstig voor nemen heeft om na het congres te ge raken tot de stichting van een federa tief verband van alle rereenigingen, die op dit gebied werkzaam zyn. Ook de overheid koestert groote be langstelling in het welslagen van dit congres. Zijn wij wel ingelicht, meldt Vaz Dias, dan moet het in het voornemen der Regeering liggen, om na het zoo leerzame congres een Staatscommissie in te stel len, die omtrijt het veelomvattend waagstuk inzake de onvolwaardige ar beidskrachten der regeering zal hebben te rapporteeren. LAGER PORTO. VOOR POST NAAR T BUITENLAND. Een hernieuwde verlaging van de por ten voor correspondentie naar het bui tenland is, naar aan het Oorr. Bur, ge meld wordt, voorbereid en wel wat het port der brieven betreft vau 15 tot 12 1/2 cent voor de eerste 20 gram en van 10 op 7 1/2 cent voor elk volgend gewicht van 20 gram. Het port der briefkaarten wordt den 7 1.2 inplaats in 10 cent en dat der gedrukte stukken, akten en mon sters 2 1/2 in plaats van 3 cent per 50 gram minimum per zending voor akten 12 1. 2 cent- en vcor monsters 5 cent. Het briefport in het algemeen verkeer met België zal worden teruggebracht van 12 12 op 10 cent. terwijl het recht voor expresse bestelling van briefpost zendingen in het buitenlandsch verkeer zal worden bepaald op 25 in plaats ren 30 cent. Tevens zal van deze gelegenheid ge bruik worden gemaakt om voor het lo caal verkeer een wijziging tot stand te brengen voor het port der brieven van 20100 gram waarvoor thans 15 cent moet worden voldaan; dit zal op 10 cent worden gesteld. Het ligt in de bedoeling deze tariefswijziging op 1 November as. te doen ingaan. NED. PROTESTANTENBOND In de Vrijdagavond gehouden jaarver gadering der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond wor den goedgekeurd de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester. Herkozen werd tot voorzitter dr. J. F. Steenhuis, alle commissieleden werden herbenoemd. De naam der commissie voor maatschappelijk werk werd gewij zigd in „commissie voor clubwerk". De vergadering koos tot afgevaardig den naai- de algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond dr. J. F. Steenhuis, Ds. H. G. Cannegie- ter, ds. A. Trouw, en ds. D. Drijver. Het bestuur deed eenige mededeelingen van huishoudelijken aard, o.a. aangaande het gebouw. De beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering leverde geen stof tot bijzondere discussie. HET DRIEMANSCHAP DER C. ten Boom. F. As. Dinsdag, 9 October, zal het 5 jaar geleden zijn. dat .4e Middenstandscen trale voor Haarlem en Omliggende Ge meenten" werd opgericht. Men heeft gemeend geen officieele festiviteiten aan dit le lustrum te moe ten verbinden. Toch vonden wij om dat de Centrale in dien betrekkelijk kor ten tijd een organisatie ren beteekenis geworden is in dit feit aanleiding, om met een van het bekende driemanschap ren den Middenstand voor Groot-Haar lem, den secretaris den heer P. J. M. van Tetering, een praatje te maken. Natuurlijk werd eerst herinnerd aan de oprichting. Het initiatief is uitge gaan van de R.-EL Mïddenstar.dsvereeni- ging, die In dien tijd aan he: reorgani- seeren was. De reorganisatiecommissie waarvan Ik zoo vertelde de lieer van Tetering deel uitmaakte, werd voor loopig bestuur en haar eerste werk was aan de vereeniging voor te stellen con tact te zoeken met de andere twee mid denstandsorganisaties hier ter stede. Zoo wel de neutrale Haarlemsche Handels vereniging als de Christelijke midden standsorganisatie „Boaz" verklaarden zich daartoe in beginsel bereid en 9 Oc tober 1923 werd de drie besturen-ver- gaaering gehouden, wat dc geboorte van de Middenstandscentrale was Er is zoo vervolgde de lieer van Te tering door ons in die 5 jaren heel wat werk verricht. Meteen kwam hij aandragen met 4 lijvige jaarverslagen en aanteekeningen voor het 5de. Neen zoo vielen wij hem in de rede het is nu niet ons doel een overzicht te geven van de vele acties die de Cen trale gevoerd heefa Daarvan zijn niet alleen wij, maar is heel Haarlem over tuigd. Bij dit lustrum moeten vrij ons niet verdiepen in veelheid van herinne ringen. maar even een berg beklimmen, om van die hoogte af neer te zien op den af gelegden weg en als het ware In enkele grepen het achter liggende vast te grijpen. Daarom deze vraag: Wat is de vrucht van den arbeid der Midden standscentrale? Het voornaamste is zoo antwoordde de heer van Tetering dat de Midden stand invloed gekregen heeft. Vroeger werd er met ons niet gerekend. Er ging dan ook ren de rereenigingen geer. kracht uit. Maar dank zij het werken van ce Middenstandscentrale is dat an ders geworden. Gemeentebesturen en andere officieele lichamen weten nu niet alleen dat wij bestaan, maar zü vragen thans in Middenstandsaangclegenheden ons advies en houden ook met onze wen- schen rekening. Het heeft eerst strijd gekost om het zoover te brengen, maar nu bü ons bestuur mogen wij wel zeg gen, dat wü als Middenstandsorganisatie de plaats waarop wij aanspraak mogen maken veroverd hebben. Klein is het begonnen, maar steeds werd ons werk uitgebreider. Eerst waren slechts de 3 Haarlemsche middenstands- vereenigingen aangesloten, maar nu zijn wy al met 10 organisaties uit Groot- Haarlem. Wij meenen namelyk. dat het in het belang van den Haarlemschen Middenstand is, om onze werkzaamheid uit be breiden over onze geheele omge ving. Ten Noorden tot Beverwük. ten Westen tot Halfweg, ten Zuiden tot Hil- legom en ten Westen tot ZandvoorL wy zullen niet rusten voor alle middenstan ders in dit geheele district bü een mid denstandsorganisatie zyn aangesloten en al deze middenstandsorganisaties op htm beurt deel uitmaken van onze Centrale. Eerst dan zullen wü al onze kracht kun nen ontwikkelen. De vergaderingen van onze Centrale in den loop de jaren werden groote byeen komsten. Alle bestuursleden van de aangesloten organisaties hebben na- melük toegang tot de vergaderingen. Dat zün er nu al meer dan honderdHot be stuur werd gevormd door de voorzitters dier organisaties. Het dagelüksch be stuur bestaat uit de drie voorzitters der Haarlemsche rereenigingen. dus uit de heeren C. ten Boom (Boaz), F. H. Smit (Handelsvcreeniging) en mün persoon, als voorzitter van de R.-K. Middenstands vereeniging. Bij de oprichting der Cen trale is vastgelegd, dat de voorzitters de zer 3 vereen igingen om beurten ettc een jaar voorzitter der Centrale zün. De heer van Tetering prees de werk lust en den Uver van zyn medeleden van het dagelüksch bestuur, die veel gedaan hebben om de Centrale groot te maken. Hebben zoo vroegen wü verder de vereenigingen reden van bestaan be- MIDDENSTANDSCENTRALE. H. Smit. P. J. M. van Teterinf. houden, nu de Centrale haar vleugels zoo breed hoeft uitgeslagen? Het antwoord luidde: Ongetwijfeld. Mede door dc actie van dc Centrale zün de vereenigingen in ledental toegeno men. Bovendien worden de zaken eerst in de afzonderlijke vereenigingen behan deld en alleen de aangelegenheden van algemeen Mlildenstandsbclang worden overgehaald naar de Centrale. Is het bestuur tevreden met de re sultaten in de 5 jaar bereikt? zoo was een volgende vraag. Ongetwüfeld mogen wü voldaan zün. Het is wel eigenaardig, maar zoo goed ais alle zaken die wü aangepakt hebben zün tot een bevredigend cindo gebracht. Büvoorbeeld nu weer de quaes, tie der rooilijnen. Wü ronden het on billijk dat de gemeente eigenaars van panden in de hoofdstraten verplichtte om, zonder vergoeding, bij verbouwing groote en waardevolle stukken terrein af te staan voor verbreeding der straten. B. en W. hebben de juistheid van dit protest erkend, want Immers Haarlem's Dagblad heeft, het al opge merkt dezer dagen is aan den raad voorgesteld aan een eigenaar in de Ko ningstraat voor grond die hü moest af staan een vergoeding te geven. Voor de Middenstanders is dit ook een zaak van veel beteekenis. Maa.- zoo vervolgde de heer van Tetering naast die verschillende ac- •ies was ons streven steeds om den Mid denstand een nuttige plaats te doen In nemen In het sociale leven. Waar wij konder. hielpen wij. bü Watersnood en Stormramp is dit duidelijk gebleken. "Wat zün nu de plannen voor do naaste toekomst? Voortgaan op den ingeslagen weg. Onze organisaties versterken. De positie van den Gcorganlseerden Middenstand steeds krachtiger maken. Misstanden in eigen gelederen bestrijden. Aanslagen ren anderen afslaan. Er voor waken, dat de Overheid niet het terrein van den Middenstand betreedt. Nu Ls er bijvoor beeld weer de quaestle der Precarlo, oen strUd die met de gemeente moet wor den uitgevochten. En dat zal ook het laatste punt nog wel niet zün.... Tenslotte vertelde de heer ren Tete ring, dat er in 1930 weer een H.A.M.T.T. zal komen, grooier nog dan die in 1925. Haarlem krügt dan een waar feestjaar! Er bestaan namelijk grootsche plannen waarvan de H.A.MJ.T. en het feest ren Zang en Vriendschap slechts onderdoo ien vormen. Aan de voorbereiding Ls al begonnen. Er waren eerst moeilükheden om een groot gebouw te vinden. De vo rige tentoonstelling was in het Gein. Concertgebouw, maar dat zou nu to klein zün. Het is evenwel mogelUk ge bleken het gebouw ren de Bloembollen- veiling aan den Kleinen Houtweg te krij gen. Dat ls een zoor groote zaal, terwijl bovendien in den tuin nog groote gebou wen opgeslagen kunnen worden. Van Paschen tot Pinkster Ls dit gebouw niet voor veilingsdoeleinden noodig. In gedachten was de heer van Tete ring a! weer aan het organisecren. Want zooals hü steeds van de Middenstands centrale dc ziel geweest is, zal hy het evenals van de H.A.MJ.T. van 1925 ook weer zijn aan de groote Midden- stanóstentoonstelling ren 1930. DE CANDIDATUUR- JHR. VAN LENNEP. MR. A. BRUCH CANDIDAAT DER A.-R. Dezer dagen hebben zoo deelt het Handelsblad mede eenige leden van de Protestantsch-Rechtschc Sratenclub nog oven beraadslar rd over de vervul ling der vacature-Van Lennep in het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol'and. De Cbristelljk-Histori- schen hielden rest aan de candidatuur- Ter Haar; de Anü-Revo'.utionnairen zouden zich nader beraden Dit laatste ls dan ook nog Vrijdag gebeurd. De Anti-Revolutionnairen hebben csndidaat gesteld voor de genoemde va cature mr. A. Bruch, wethouder te Haarlem. De voorzitter ren de Protestantsch- Rechtsche Statenclub, mr. L. M. dc Jong Schouwenburg, is schriftelijk met dit besluit in kennis gesteld. Wie zijn de kopstukken der moderne caricaturisten? Welke zijn de kenmerken van de hedenaaagsche caricatuur? Wat is de journalistiek der lijnen en vlakken? Zie de le pagina van het Vierde Blad. DE T. E. V. 0. S. A. Burgemeester on Mevrouw Maarschalk en het tcntoonstellingscomitc poscercn voor onzen fotogTaaf op het OndsHolIandsche Marktplein. (Zie het verslag elders in dit nummer.) AGENDA ZATERDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel: „De Sterkste Liefde", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Tooneelvereeni- ging Vooruit. „De Fabrieksbaas". Bal na. Cinema Palace: „Om het Kind"; „Adam' en Eva", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De groote Circus sensatie"; „Het Witte Goud!", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „De Straatengel" Tooneel: Tholen en Van Lier. 79; 9.1511.15 uur. Matinee 2.30 uur. Standaard Theater: „Lage Driften"; „Het Duivelszadel", 2.30 en 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.30—11 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Ba zar L O. G. T. 26 en 710 uur. ZONDAG 1 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Gezelschap Braakensiek en Verstraaten. „Fata Mor gana". Cinema Palace: „Om het Kind"; „Adam en Eva". 27 en 8 uur. Luxor Theater: „De groote Circus sensatie"; „Het Witte Goud", Van 2 u. af Rembrandt Theater: „De Straatengel" Tooneel: Tholen en Van Lier. Van 2 uur af. Standaard Theater: „Lage Driften"; „Het Duivelszadel". Van 2 uur af. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.30—11 uur. MAANDAG S OCTOBER Stadsschouwburg: „Kunst aan het Volk". La Argentina. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.30—11 uur. ACHTERUIT ZETTEN. Hedennacht eindigt de Zomertijd. De klokken moeten vanavond dus een u achteruit gezet worden. DE GEMEENTE- BEGROOTING. VERSCHIJNT EIND OCTOBER. Naar wy vernemen kan tegen de laat ste week van October het ontwerp Ge- meentetoegrooting voor 1929 worden ver wacht. Dan begint het afdeelingswerk, zoodat de 'begrooting waarschijnlijk einde No vember of begin December door den Raad in openbare zitting zal kunnen worden behandeld. De begrooting voor 1928 werd pas in het begin van het loopende jaar in den raad behandeld. FUSIE N. A. R. V. en Inst. v. Arb. ontwikkeling. Naar wij vernemen is thans besloten tot een fusie tusschen de Ned. Arb. Reis- vereeniging en het Instituut voor Ar beidersontwikkeling. De afd. Haarlem der N. A. R. V. ver gadert Dinsdag a.s. in Olympia. Op deze vergadering, tevens jaarvergadering ko men ook het bestuursbeleid en een be stuursverkiezing aan de orde. De afd. Haarlem der N. A. R. V. heeft voor de maand October het volgend pro gramma vastgesteld: 7 Oct. Excursie Brandweer en Scheepvaarthuis te Am sterdam. 13 Oct. Ciubavond in Olympia 16 Oct. Lezing over mooi-Kennemerlanö 21 Oct. Bezoek Frans Halsmuseum. 25 Oct. Dansavond. De grond die beschikbaar is komt veel te daar. SAMENWERKING VAN HAARLEM EN BLOEMENDAAL MOGELIJK? DE HAARL. STOOMVERFFABRIEK. BLUFT TE HAARLEM GEVESTIGD. Aangezien de Directeur van de Haar lemsche Stoomverffabriek aan den Har- men jansweg in verband met den ver koop van zy'ne fabriek aan de firma Droste voornemens was een nieuwe fabriek op te richten buiten deze ge meente, zü'n door B. en W. onderhande lingen gevoerd met betrekking tot den verkoop van een gedeelte gemeente grond, ten einde genoemd bedrüf voor Haarlem te behouden. Het resultaat van die onderhandelin gen is geweest, dat genoemde dirëcteur zich bereid heeft verklaard tot aankoop voor zyn nieuwe fabriek van een gedeelte grond van de voormalige gas fabriek van Schoten, met inbegrip van den op dien grond aanwezigen opstal en gaasafrastering, voor den prijs van f 36.000,—. In verband daarmede stellen B. en W. voor hiertoe te besluiten. KUNST AAN HET VOLK. OPTREDEN VAN LA ARGENTINA. De Spaansche danseres zal dit seizoen in ons land slechts enkele avonden geven. Het is Kunst aan liet Volk gelukt één daarvan te bemachtigen. Men zal zioh herinneren, hoe den vorigen keer La Argentina's dans de aanwezigen ver rukte, hoewel de omgeving in de ge meentelijke Concertzaal zeker niet mede werkte. Nu zullen leden en niet-leden haar kunst in den Stadsschouwburg in haar groote waarde ten volle kunnen ge nieten. HEEMSTEDE GAAT GESPOORD. Eindelyk, Heemstedenaren, Spreekt ge ook van: ons station. Eindlük krügfc ook gy een straaltje, Van de groote spoorwegzon, Niet meer alle treinen ryden. Suizende uw hof voorbij. Eind!ijk krü'gt gy de erkenning: Heemstée is geen negorü; Eindlük en te langen leste, Zyt gy' naar uw stand gekleed, En gespoord als edel ridder, Staat gü voor de reis gereed; En als eerste in den lande, Komt gü Jnet een nieuwigheid, Door een vrouwlijke stationchef, Wordt ge naar uw trein geleid1; 't Is charmant, maar dat niet enkel, Het wordt stellig een succes, Als een vrouwenhand zich opheft. Stopt zelfs de Parijs-expres; Heemstenaren. weeë nu netjes, Op uw splinternieuw station. Veegt op 't voorplein goed uw voeten. Maakt geen vlekken op 't perron; Machinisten, morst in Heemstee, Niet met vocht of kolengruis. Want een vrouw heeft hier de leiding. En zü duldt geen smerig huis. Gij forensen, vaste klanten. Maakt een feestelijk begin, Maandag bü uw eerste reisje, Voor 't station en uw cheffin; Laat dit feestelijk gebeuren, Niet onopgemerkt vergaan, Biedt de leidster van uw treinen, Maandag vroeg een bloempje aan Heemstee *k mag u filsiteeren, Want, de zaak oprecht beziend. Zal geen u de eer onthouden, G' hebt uw sporen wel verdiend. HET EERSTE LUSTRUM DER MIDDENSTANDS CENTRALE. Er is met vrucht gewerkt.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1