HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 OCT. 1928 BINNENLAND STADSNIEUWS BURENTWIST. DE POLITIERECHTER KRIJGE EEN COMPLIMENT. Veel burengetwist of tenminste de gevolgen daarvan Vrijdagmorgen voor den Politierechter. De sop is meestal by deze zaken d! kool niet waard. Jan gooit vuil op het erf van Piet; de kinderen van twee fa milies hebben „mot" en de moeders krijgen daardoor ook onaangenaamhe den. die vaak gepaard gaan met hand tastelijkheden enz. Het zaakje, waarin de Zaandamsche groenteboer P. C. S. betrokken was, ook niet bepaald belangrijk te noemen. „Burejigekef", zei de Politierechter. S. en J. F. wonen naast eikaar en F had zich beklaagd over overlast door 5. zijn vader en vrouw aangedaan. Vrijspraak volgde omdat de opzet niet bewezen werd geacht. Het eigenaardige in deze zaak werd gevormd door het optreden van den ver dachte S. die zijn verhaal lardeerde met ontelbare „U Edclachtbares" en ten slotte, nadat hij vrijgesproken was, zijn mond maar niet kon houden en einde lijk door een veldwachter met zachten drang buiten de deur moest worden ge werkt. In de deuropening keerde verdachte zich nog eens om en zeide: „Ik ben u ten hoogste dankbaar U Edelachtbare en ik moet u toch nog m'n compliment maken; ik zal u nog wel 'n mooien brief schrijven, U Edelachtbare!" Toen sloot de deur van de Rechtszaal zich achter hem. De volgende zaak ging ook over on aangenaamheden tusschen buren. A. B. en C. B„ vader en zoon. te Haar lemmermeer, hadden land gehuurd dat door hun buurman L. G. Z. was ge kocht. Over het ontruimen van dit land door A. B. en over het dichtmaken van een gat, ontstond twist. Z. had daarbij bijna een slag met een koevoet van A. B. gekregen, dien hjj nog met zijn arm had kunnen afweren en bovendien had C. B. den zoon van Z. nog met een bijl in den rug geraakt. Het O. M. was van oordeel dat mishandeling vast stond. Verdachten staan goed bekend en spr. hoopte dat zij in 't vervolg hun driften beter zou den weten in te toornen, f 15 of 15 da gen hechtenis luidde de eisch. De verdediger, Mr. van der Goot, ves tigde de aandacht op moeilijke omstan digheden waarin het gezin B. verkeert. De zoon is twee jaar werkloos geweest. De Politierechter veroordeelde elk tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. PERSONALIA. Ds. W. Bijleveld te Haarlem heeft be dankt voor de vacante predikantsplaats bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te Zieriksee. VERGOEDING BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. willen nu ingevolge art. 100 der L. O. wet de volgende vergoedingen geven aan bijzondere scholen voor on derwijzers boven het aantal dat het rijk vergoedt: School Anthoniestraat f4233,33; School Bakenessergracht f 7235.96; School Rip- perdastraat f3900; School Groot Heilig- and f3641,60; School Koningstraat f 5475,00. Totaal dus f 24.485,95. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. PER REGEL. MUZIEKVERGUNNING IN BIOSCOPEN. In hooger beroep is Donderdag voor de strafkamer der Haagsche Rechtbank behandeld de zaak tegen den heer E. Viskoper, dir. van het Apollo-Theater te 's-Gravenhage, die gedagvaard was ter zake van het op 5 April j.l. in zijn theater toelaten van muziek zonder vergunning van den burgemeester, meklt het Hbld. De kantonrechter had verdachte vrij gesproken De heer A. de Hoop, admi nistrateur van den Nederlandschen Bioscoopbond die als gemachtigde van den heer V. optrad, zeide dat de mu ziek een integreerend deel van een bioscoopvoorstelling uitmaakt. Hij acht te het" vonnis van den kantonrechter volkomen juist. Het O.M., waargenomen door mr. En ger, requisitoir nemende, meende dat men door de considerans van de bios coopwet tot andere inzichten komt dan die van den kantonrechter. De conside rans spreekt toch van „bestrijding van do zedelijke en maatschappelijke geva ren van de bioscoop", hetgeen niet in zich sluit, zooals de Commissie van Rap porteurs uit de Eerste Kamer het uit drukte, bestrijden van bioscoopvoorstel lingen op zichzelf. Spr. achtte de argumenten van den kantonrechter niet steekhoudend en meende, dat art. 271 van de politieveror dening, dat steunt op art. 188 der ge meentewet, nog wel degelijk van kracht is. Spr. vroeg dan ook vernietiging van het vonnis a quo en vercordeellng van verdachte tot een boete van f 0.50 sub. 1 dag hechtenis. In zijn repliek wees de heer De Hoop er o.a nog op, dat de considerans spreekt van bioscoopvertooningen en niet van fimvertooningenWare dat het geval. dan zou het O M. gelijk hebben. Ook bij den ouden toestand werd maar één alge- meene vergunning gegeven en geen aparte vergunning voor muziek. Ten slotte merkte spr. nog op voor welke praktische moeilijkheden men zou kunnen komen te staan, wanneer een maal z.g. muzikale films vertoond zullen worden. Mt. Enger: Tegen dien tijd is c-r al lang een arrest van den Hoogen Raad. Het O. M. handhaafde overigens zijn requisitoir. De Rechtbank zal 18 Oct. vonnis wij zen. VERDWIJNENDE TOLLEN. In verband met de overneming van het Weesper Zandpad door de provin cie. zullen de tollen aan den Bijlmer- en Ui termeer, welke respectievelijk ver pacht waren voor f 8543 en f 5257 's jaars, met ingang van 1 Januari e.k. worden opgeheven. Wat den veelbesproken tol op de Lan ge Vechtbrug te Weesp betreft verneemt dc Tel voorts, dat het dageiyksch be stuur ran laatstgenoemde gemeente, in overleg met het provinciaal bestuur be sloten heeft, ook dezen sta-in-den-weg met ingang van 1 Januari e.k. buiten dienst te stellen. WOONWAGEN DOOR TRAM VERBRIJZELD. SLECHTS EEN GEWONDE. Bij het middelpunt van de groote ver keerswegen, den Tilburgschen weg, den Oosterhoutschen weg en den Tetering- schen dijk aan den zg. driesprong te Breda is Woensdagavond een ernstig ongeluk gebeurd doordat een door een tractor gedreven kermiswagen «der firma Janvier met een tram der Zuiderstoom tram wegmaaitschapp ij in botsing kwam, aldus de N.R.C. Het bleek dat een ont zettende verwoesting was aangericht. De aangereden wagen was gekanteld en ge heel vernield. Planken, ijzers, scherven, beddegoed. huishoudelijke voorraad, al les lag -door elkaar maar wat het ergste was. uit het gekerm dat opsteeg bleek dat zich ook personen in den wagen bevonden. Een 13-Jarig meisje werd uit het puin te voorschijn gehaald. Het kind iblcek geen zware verwondingen te heb- bim, slechts letsel aan het been. Het weird gedragen in de woning van een na- •byw;onenden dokter en daar verbon den. Andere personen die in de kermis wagen waren, werden in de nabij ge legen pastorie binnen gedragen en ble ken allen met den schrik te zijn vrij- gekotnen. Vermoedelijk hebben de be woners van den wagen hun leven te danken aan het feit, dat zij zich op bed bevonden, zoodat de val gebroken werd door matrassen en beddegoed. Van, de tram zijn slechts een buffer en een Lantaarn beschadigd. FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 291 De vrouw, die van haar brits op stond. droeg geen gevangeniskleeding. In plaats daarvan, droeg zij een donker blauw costuiun; haar hoecl en mantel, en daarenboven *n paar nieuwe hand schoenen. lagen op het bed In een hoek van dc cel lag een handtasch en stond een parapluie. „Het spijt mij dat ik u moet lastig val len, bewaarster", zeide de gevangene ge jaagd, ..doch ik vreesde dat men ver geten had. datHaar stem trilde en het sorekén viel haar moeilijk. 0,1cn heeft het niet vergeten, me vrouw Pinder," antwoordde de bewaar ster bedaard. .Doch men had u niet be- hooren in te sluiten." Zij stiet de deur geheel open. .Indien gij u eenzaam voelt, kom er dan uit en ga bü mü zit- fcen". .Dank u", zeide de vrouw erkentelijk, en ae gevangenis beambte zag dat zij tranen zeer nabij was. ..De directeur .keef. mij alleen m ttegedeeiddafc hij aar. mijn vrienden getelegrafeerd had. HET OVERSCHOT VAN ACHT MILLIOEN. HET GROOTSTE DEEL VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN. In de millioenennota voor 1929 heeft minister De Geer medegedeeld dat het verwachte overschot ad pl.m. acht mil- lioen op den gewonen dienst-1928 in de eerste plaats zal worden besteed aan een versnelde uitvoering der Zuiderzee werken en aan een technische herzie ning der ambtenaarssalarissen. Naar de Tel. verneemt, vereischt deze mededeeling eenige aanvulling. Geble ken is n.l. dat de kosten van ds droog legging der Zuiderzee de raming met vele millioenen overtreffen. Van het overschot op den gewonen dienst-1928 zal dan ook het leeuwenaandeel on geveer 90% voor dekking der Zuider- zee-tcgenval!ers worden besteed, terwijl voor de herziening der salarissen der halve slechts een onbeduidend bedrag circa f 800.000 beschikbaar blijft. STEENEN OP DE RAILS. Op de lijn Kalisat—Bondowoso in den Oosthoek van Java, hebben onbekenden tusschen Tamanan en Groedjoegan steenen op de rails gelegd over een af stand van 300 meter. Het werd ont dekt twee uur voordat de eerste snel trein naar Soerabaja moest passeeren, meldt Aneta. GEVAARLIJKE BRUG. Het lid van Provinciale Staten van Noord-Holland de heer Klaas de Vries, heeft tot Gedeputeerde Staten de vol gende vragen gericht: a. Hebben Gedeputeerde Staten de ver- gunmng, tot het in werking brengen van een autodienst van Amsterdam naar het vliegveld Schiphol en terug, aan M. van Poelgeest te Amstelveen, verleend in de wetenschap, dat het draagver mogen van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer bij Sloten slechts reikt tot 3000 K.G.. terwijl het gewicht van de daarover rijdende auto bussen het totaal van dit draagvermo gen ver te boven gaat? b. Indien dit het geval is, hoe kunnen Gedeputeerde Staten het verleenen van deze concessie dan rechtvaardigen met het oog op het gevaar, dat door het rijden van deze autobussen over bedoel de brug de zich daarin bevindende pas sagiers bedreigt? c. Houden Gedeputeerde Staten na het in dienst stellen van deze autobus-lijn geregeldtoeziclht op den toestand van deze brug, en. zoo ja, tot welk resultaat heeft dit geleid? En zoo neen, zijn Gedèputeerde Sta ten dan bereid, een onderzoek naar den toestand der brug in betrekking tot wat van haar draagvermogen wordt gevraagd in te stellen, den uitslag daarvan mede te deelen, en indien deze daartoe aan leiding geeft de verleende concessie in te trekken? EIGEN SCHULD. TWEE METSELAARS VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Vrijdagmorgen zijn van een in aanbouw zijnd pand van de firma Vroom en Dreesmann te Den Helder twee metse laars van den steiger gevallen. De 38- jarige gehuwde W, D.. werd niet een ernstige borstwond uit de dakgoot van het aangrenzend perceel gered. Ds 20- jarige W. V. viel op een ladder, waar door zijn val gebroken werd. Hij werd. oogenschijnlijk ongedeerd opgenomen. Beiden zijn naar het hospitaal vervoerd met een toevallig voorbijrijdenden: auto van het vliegkamp De Kooi. Het onge luk schijnt te wijten te zijn aan eigen onvoorzichtigheid. De steiger is althans volkomen intact gebleven. MAASTRICHT S BRUG. Ten aanzien van de verdeeling der kosten van de nieuwe Maasbrug te Maastricht is thans tusschen de regee ring en de gemeente Maastricht over eenstemming bereikt en wel op den grondslag van het laatste voorstel, dat door de gemeente aan de regeering werd gedaan. De financieele regeling is dus zooda nig. dat de gemeente bijdraagt 566.70, onder voorwaarde, dat het bedrag wordt afbetaald in veertig annuïteiten, waar van de eerste vervalt op 31 December van het jaar. waarin de werken geheel zullen zijn voltooid. Is er geen antwoord van hen gekomen?" „Dat is niet noodig." antwoordde de tactvolle bewaarster. ,.zy zullen weldra- zelf komen. Misschien dachten zij. dat gy liever wachten wildst." Zij iachte^.Jn den regel worden de gevangenen in den ochtend ontslagen, doch van hoo- gerhand heeft men den directeur ge machtigd tegenover u kieschheid te ge bruiken en de schemering af te wach ten. Ik zou mij niet bezorgd maken, me vrouw Pinder." „Kom er uit indien gi) lust hebt", zeide zij vriendelijk. „Ge kunt in de gCheele hal rondwandelen cn alle deu ren zijn gesloten, zoodat ge door geen van de andere vrouwen gezien kunt worden." Mary Pinder liop langzaam de ruime •hal binnen en monsterde met haar blik ken de haar welbokende reeks kleine zwarte deuren, de eene rij boven de andere, on het groote raam aan het ein de van de hal. waardoor de avondzon haar licht liet vallen. Voor de eerste maal sedert twintig jaren was zij ra ij van dwang, kon zij loopen, zonder be spied te worden, en weldra zou de met ijzer beslagen poort zich voor haar openen om haar Gods vrije natuur en een wereld van vrye menschen te ont- duitsn. Z\j drong den kriunpachtigen snik. die haar in dc keel drong, terug, cn, de handen dicht ineengestrengeld, bleef ::y bewegingloos en peinzend staan. Zij durfde niet gelooven hetgeen men haar medegedeeld had: zij durfde haar ge dachten niet te laten toeven bij het geluk, dat aan gene zijde van die tralies voor haar weggelegd was. De bewaarster was naar haar tafel teruggegaan en had haar bezigheden heiwat en de vrouw sloeg haar oplettend gade. zy kwam misschien in aanraking met de buitenwereld en bezat kinderen. Mary Pinder had ongeveer twintig jaren buiten het leven en de menschelijke ge meenschap geleefd. Daarbuiten had al les in de wereld zyn verloop gehad; menschen hadden zich omhoog gewerkt en waren gevallen, oorlogen en tijd perken van nationale vreugde waren voorbij gegaan; doch hier op deze plaats vol schaduwen, was het leven grauw, zonder emoties geweest, en zelfs het verdriet was eentonig geworden. zy trad verlegen op de beambte toe en zette zich in een stoel in haar nabijheid. Met een bemoedigend lachje hield de bewaarster met haar arbeid op, en legde eindelijk ook het potlood uit de hand. „Ik hoop dat u dit oord spoedig zult vergeten, mevrouw Pinder." De ander schudde het hoofd. ,,Ik geloof niet dat het mogelijk sa 1 zijn te vergeten", zeide zij. „Het grootste gedce'ie van mijn leven heb ik er in doorgebracht. Ik was achttien, toen ik voor de eerste maal hier kwam; drie en twintig toen ik naar Aylesbury getransporteerd werd, cn dertig, toen ik hier terugkeerde. Ik kan mij bijna niets anders herinneren", zeide zy eenvoudig. De vrouw zag haar met een eigenaar - digen blik aan. „U is dc eenige gevangene die ik ooit gekend heb. die ik geloofde, mevrouw Pinder", sprak zy. Mary Pinder boog zich gretig tot haar over. „Gelooft gy dat ik onschuldig ben?" En toen de vrouw met het hoofd knikte: „Dank u, Ik ik wenschte dat ik gewe ten had. dat iemand dat geloofde." „Ik wilde, dat ik het u gezegd had", antwoordde de bewaarster, en toen her. omdraaien van een sleutel in een slot gehoord werd vervolgde zy: „Daar komt iemand aan, die in ieder geval aan uw onschuld geloofd heeft" en zij stond op, om den directeur tegemoet te gaan. .Reeds gekleed en klaar, hè?" zeide hij opgeruimd. ..Gy zijt een gelukkige vrouw! Ik wilde dat ik vry van deze ellendige plaats weg mocht gaan. Doch ik ben hier een gevangene tot ik sterfte Het was een vaste aardigheid van hem en de vrouw glimlachte, toen hij haar by den arm nam en met haar in de hal be gon op en neer te loopen. ..Uw vrienden kunnen eerst te tien uur hier zijn. Ik ontving juist een tele gram. Zjj meenden dat gij het liefste vertrekken aoudi, wanneer de duisternis SCHOOL IN DE AMSTERDAMSCHE BUURT B. en W. stellen voor f. 190.000 beschik baar te stellen voor ophooging van een terrein ten O. van de Dr. Schaepman- en de Hiëronymus van Alphenstraat. Op dat terrein zal nu een school voor 1. o. in de Amsterdamsche buurt gebouwd worden. BOUWTERREIN. B. en W. stellen voor te verkoopen: Aan P. Marrëe 118 M2. grond aan de Slachthuisstraat voor f 15 per M2. om daarop een werkplaats met bovenwoning te bouwen. Aan Joh. Rutte 104 M2. grond aan de Brakenburghstraat tegen f 15 per M2. om daarop een bergplaats te bouwen. ONDERWIJS HANDWERKEN B. en W. stellen voor mej. C. Melchior die overgekomen is van Schoten, aan te stellen als onderwyzeres in de nuttige handwerken bij het openbaar onderwijs het algemeen, zoodat zij aangesteld kan worden by scholen waar dit noo dig is. VERVOLGONDERWIJS B. en W. stellen voor te benoemen voor den cursus 19281929 tot tydelyk onderwijzer(es)a. Aan den Vervolgcur sus No. IV, (Haarlemmerliedestraat), mejuffrouw M. C. de Groot, zulks on der intrekking van hare benoeming als zoodanig aan den cursus No. VI; en b. Aan den Vervolgcursus No. VT (Soendastraat). mevrouw M. J. C. Olff— Van Boven en den heer J. Panman; Over te plaatsen naar den Vervolg cursus No. VI (Soendastraat) mejuf frouw J. E. H. Boelhouwer, voorheen werkzaam aan den Vervolgcursus No. III. geheel gevallen was. Weet gy waarheen gy u zult begeven?" „Ik heb er geen begrip van", ant woordde zy. „Aan het adres dat ik u op gegeven heb, zal ik altijd te vinden zijn". En met een veranderde stem: ..Doctor, ik heb immers niet gedroomd dat u mij vertelde omtrentomtrent „Het jonge meisje dat u zag? Neen, het is de meest verbazingwekkende toe vallige samenloop van omstandigheden. Indien ik hersens bezat, had ik het moe ten raden, van het oogenblik af toen ik zag hoe opgewonden zij was, dat zy het meisje was met het litteeken van de brandwond." „Mijn dochter!' zeide zij ademloos. „O. God, hoe wonderbaarlijk! Hoe wonder- baariyk!" „Men wenschte niet dat gy het zoudt weten. Men vreesde dat het een nadee- ligen invloed op u zou uitoefenen. Zy is een mooi meisje." „Zij is beeldig", zeide Mary Pinder. „Wat is zy beeldig! En weet zij het?" Hij knikte toestemmend. „Zy wist het, dien dag dat zy in myn kamer was. toen ik haar omtrent Lois Margeritta inlichtte. Zoo er eenigen twij fel bestond, heeft de brief dien ik van den Onder-staatssecretaris ontving mij de zekerheid gegeven. Zij bracht hem een bezoek met hst deel een paar ver dere bijzonderheden te vernemen om trent den omtrent het misdrijf, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apotb. en Drogisten HET CHRISTENDOM EN DE OORLOG. DS. J. M. LEENDERTZ <)VER „KERK EN VREDE". Ds. J. M. Leendertz. de nieuw t>e= noemde voorzatter van de afdeeling; Haarlem der vereeniging „Kerk en Vrede" heeft in een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk. waarvan hij predi kant is, Vrijdagavond een talrijk pu, biiek zijn meening doen kennen over het wezen der vereeniging. Bij bracht dank aan den sinds de oprichting der afdeeling op 25 Novem ber 1927. tijdelijk opgetreden voorzit ter, ds. N. Padt te Zandvoort, onder wiens leiding de afdeeling groeide van S5 tot 139 leden. Ds. Leendertz grondde zijn opinie omtrent oorlog en oorlogstoerusting op ae gedeelten uit het Nieuwe Testament Mattheus 20 25—23. Mattheus 5 4345 en Hoofdstuk 12 vers 21 van den Brief van Paulus aan de Romeinen. Hoewel „Kerk en Vrede" een vereeni ging van alle gezindten is. is spreker's doopsgezinde mentaliteit niet weg te cl'teren en een oorzaak, dat liy het vraagstuk van oorlog en oorlogstoerus ting niet van de politieke zijde beziet, maar van de godsdienstige. In het leed, dat de menschheid toegebracht wordt, ligt niet het kardinale punt waarom de Christen den oorlog bestrijdt, hoewel hij dat leed allerminst geringschat. Het essentieele ligt in de onvereenigba arheid van krijgsgeweld met het Evangelie. De eerste Christenen begrepen dat wel, maar een kentering komt als Cons tam t'in de Groote tot het Christendom overgaat, de kerk steunt dan den Staat. De realiteit van het oorlogswerk zelf heeft de menschen echter teruggebracht naar de corspronkelyke idee. Uit hoofde van haar Christelijk begin sel moet de Kerk staan achter de vre, desbeweging; niet zich direct mengen in staatkundige aangelegenheden, maar haar invloed doen gelden-op de menta liteit van de menschen. zoo ziet spr. het. Vaderlandsliefde is goed en schoon, maar verderfelijk als ze tot voiks- egoïsme leidt. De Christelijke kerk is internationaal en behoort een interna tionale gezindheid te kweeken. Het Christendom kan nooit een •we reldgodsdienst worden als het niet een oplossing vindt voor het rassenpro, bleem. Denken wy er ooit aan. dat wij voor de volken uit andere werelddeelen „het blanke gevaar" ziin Het Chris tendom moet in dit opzicht anders wor, den in practijk gebracht. Gezuiverde va derlandsliefde en internationaal voelen bepalen een mentaliteit, die in conflict moet komen met de in den oorlog aan te nemen houding. By zoovelen hebben zich die conflicten voorgedaan en re geeringen zijn er aan tegemoet móeten komen met dienstweigeringswetten. Men moet niet het kritieke moment afwachten van den oorlogstoestand, om ziin houding te bepalen, thans, nu er tijd is. moeten wij ons op *ïen vrede prepareeren, zoodat ieder sterk staat, wanneer de regeering in kritieke tijden minder tegemoetkomend is. „Draagt nu den Olijftak aan" is een toepasselijk lied, gedicht door een gere formeerd predikant in de laatste oor logsdagen. Dit lied, op muziek gezet door A. Pomper, werd gezongen door mej. Chr. Stork, met orgelbegeleiding. Daarna sprak as Leendertz over dc vereeniging Kerk en Vrede Uitgaande van ean in de oprichtingsvergadering aangenomen motie besprak spr. de taak en het doel van de vereeniging. Dat is: een niet blyven zwijgen van de Kerk, een gemeenschappelijk werken, een ver diepen van de studie van liet waag stuk o.a. door een op te richten cursus over het boek van prof. Heering „Dc Zondeval van het Christendom", een steunen van dienstweigeraars. Kerk en Vrede wil een orgaan zijn, waardoor Christus tot de menschen spreekt, een die dient onder de menschen. De bijeenkomst werd met orgelspel, gebed en gezang gesloten. NIEUWE UITGAVEN. „DE VRIJHEID VAN DE NATUUR" Bij H. D. Tjeenk Willink te Haarlem is verschenen „De Vrijheid van de na- turn* en de „Onvrijheid" van de natuur, wetenschap" door Ir. B. Wigsrsma, leer- aar aan het gymnasium te Haarlem, ge schreven. Over dit onderwerp heeft de schrijver in enkele plaatsen lezingen ge houden, het gesprokene heeft hy aange vuld en omgewerkt en zoo is dit berk ontstaan. Hij beschouwt het boek als een inleiding tot een systematische na tuurleer. die schrijver ook eens in druk hoopt uit te geven. waarvan gij beschuldigd werd. Me vrouw Pinder, wilt gij my iets zeggen?" Hij liet haar arm los en zag haar aan. „Ik ben een oud man cn heb niet zeer lang meer te leven, en alle vertrouwen in de menschelyke natuur dat ik ooit bezeten mocht hebben, is reeds lang verloren gegaan. Waart gy onschuldig?" Hij hield op. „Waart gy onschuldig of schuldig?" „Ik was onschuldig." Onbevreesd ont moetten haar ocgen de zyne. „Hetgeen ik u gezegd heb. was de waarheid. Ik was uitgegaan om werk te zoeken, en by myn terugkomst werd ik in hechtenis genomen", „En uw echtgenoot? Waar was die?" Zij schudde het hcofd. „Hy was overleden," zeide zy eenvou dig. „Toen wist ik het niet, doch sedert is het mij ter oore gekomen. Doctor, gelooft gij dat?" Hy knikte zwijgend. „Gij zijt byzonier goed voor my ge weest. mijnheer," zeide zij met haar lie ve. zachte stem. „Ik wilde, dat ik u uw vriendelijkheid vergeld sn ken". „Welnu, dat kunt gij", sprak hij op zijn eigenaardig ruwe manier. ..Zoodra gy weer in de wereld gekomen zult zyn, zult gij steliig een paar arme vrouwen ontmoeten die u zullen aanraden uw ha ren roc.-i te laten verven welnu, doe het niet." .CWorat vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6