BUITENLANDSCH OVERZICHT \Vanflavm~ DE RUST IN WIENER-NEUSTADT GEHANDHAAFD. IN STAAT VAN BELEG, LETTEREN EN KUNST. FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 8 OCT. 1928 De revolutie ging natuurlijk niet door! T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Men zal zich herinneren dat wij eenige dagen geleden voorspelden dat de be ruchte 7de October naar alle waarschijn lijkheid een rustig verloop zou hebben, daar „revoluties" die weken te voren met veel rumoer worden aangekondigd, in den regel nog minder dan storm in gla zen water blijken te zijn. Een oproer is in den regel een gevolg van lang opge kropte hartstochten, de uitbarsting komt in den regel onverwachts en spontaan, en wordt niet langen tijd te voren geor ganiseerd, zooals dat dan nu gebeurd zou zijn in Wiener Neustadt. Indertijd hebben wij uitvoerig geschreven over de demonstratie der fascistisch getinte Heimwehre, en de afweerdemonstratie der Oostenrijksche sociaal-democraten die tevergeefs geprobeerd hadden, de eerstgenoemde niet te doen doorgaan. Ongetwijfeld is er van beide zijden druk reclame gemaakt voor „de revolutie van den zevende". De politie en de andere ten dienste van de regeering staande machtsmiddelen, hadden echter ruim schoots tüd om een groot aantal tegen maatregelen te nemen. Zoo werd er voor gezorgd, dat beide partijen tijdens haar demonstraties te Wiener Neustadt, noch zien, noch hooren konden. Het was van te voren te zeggen dat de communisten zouden trachten, in 't troebele water te visschen. Zoo ging het in Berlijn en in Weenen. Doch de stad was als 't ware in staat van beleg. Tot de tanden gewapen- j de manschappen, kanonnen, gasbommen, en -maskers, en prikkeldraadversperrin gen bekoelden ieder enthousiasme tot eventueele uitspattingen en de'optochten zoowel van de Heimwehre (20.000 men- schen) als van de socialisten (35.000) (hadden een ordelijken loop! F. A. Gaat Kellogg heen? WASHINGTON, 6 Oct. (Reuter.) De minister van buitenlandsche zaken Kellogg heeft meegedeeld, dat hij zou aftreden aan het eind van het bevind van Cooliüge. Kellogg legde uit, dat hij niet be doelde te zeggen, dat hij onder alle om standigheden zou weigeren langer dan Cooligde in functie te (blijven. Hij be doelde slechts te verklaren, dat het de (gewoonte was van alle ministers en ambassadeurs af te treden aan het eind ,van het bewind, waaronder zij be noemd- zijn. Hoover in 't vreemde kamp. Voor de eerste maal in de politieke geschiedenis heeft de republikeinsche Can dida at voor het presidentschap een inval gedaan in het democratische Zuiden door het houden van een rede te Elisa- bethton, meldt de Tel. •Hoover verklaarde onder meer, dat hij het doorvoeren der drooglegging als een heilige plicht beschouwde. Hij zou daarbij- eerlijk te werk gaan en trachten een einde te maken aan de misbruiken, die in verband met de drooglegging zijn ont staan. Volgens Hoover is het verbod van den handel in sterke dranken thans een deel van de grondwet. Hoover negeerde Smith's aanvallen op de republikeinsche partij, waarbij deze haar aansprakelijk stelde voor het te berde brengen van de godsdienst kwestie. Hij nam de productie in be scherming als noodzakelijk voor de hand having van het Amerikaatische levens peil. Sprekende over de immigratie zeide Hoover: „Ik ben niet voor een toeneming der immigratie. De beperking daarvan beschermt de V S. tegen ernsiige werk loosheid; wel moeten wij de bestaande wet humaner maken, maar wij moeten daarbij blijven binnen de thans gelden de quota". Kccver verklaarde verder, dat Amerika moet voortgaan zijn handel met het buitenland te bevorderen en te verdedi gen en een stevige handelsvloot te handhaven, „ten einde onzen overzee- schen handel te verdedigen tegen na- deelige behandeling door het buiten land". Wij moeten ook. zoo vervolgde spr.. onze vloot en ons leger op zoodanige wijze handhaven, dat onze haardsteden door geen enkele invasie kunnen worden be dreigd. Onze buitenlandsche politiek moet steeds op de handhaving van den vrede gericht zijn, opdat wij niet op nieuw onze zenen op het slagveld zullen behoeven op te offeren. Incident te Praag. In de ochiend'bijeenkomst der Econo mische Conferentie trad als tweede spreker ar. F. M. Wibaut op met een lange rede, waarin de reeds gemelde resoluties werden toegelicht. De heer Wibaut zeide. dat men niet moet streven naar wederopbouw, doch naar nieuwen opbouw op een niet-voor- oorlogschen grondslag, aangezien geble ken is, dat deze gevaren voor de econo mische ontwikkeling in zich borg. Deze nieuwe opbouw moet geschieden buiten het economisch gevechtsterrein. Algsmeene verlaging der tarieven acht spreker ie verkiezen boven de methode der velaging voor speciale artikelen vol gens onderling overleg, aldus de Tele graaf. Laatstgenoemde methode toch berust niet cp principieele grondslagen en slechts een algsmeene verlaging is in ternationaal economisch gedacht. Spreker vreest voorts dat de studie, die het economisch comité van den Vol kenbond m zake de werking der kartellen maakt, onvolledig zal zijn. Immers, al dus de heer Wibaut, het is ons voorna melijk te deen om gegevens voor de prijs vorming, die de directies der onderne mingen ons niet willen verstrekken. In- tusschen zal men bij de publicatie dezer gegevens op oordeelkundige wijze te werk dienen te gaan, opdat de econo mische ontwikkeling niet zal worden ge stoord. De economische conferentie heeft echter een voor Nederland onverwacht einde gevonden, schrijft de Tel. verder. Nadat de heer Wibaut de drie Neder- landsche resoluties verdedigd en toege licht had, bleek, dat de tekst dezer re soluties, hoewel zij tijdig waren inge diend, onvolledig of misvormd in een lange, collectieve resolutie was onderge bracht. Men had zich niet eens de moeite gegeven den tékst der Nederlandsche resoluties rond te deelen of met onze delegatie overleg te plegen! Bovendien kwam de slechte organisatie der confe rentie duidelijk aan het licht, toen bleek, dat voor de discussies slechts een klein uur overbleef. De resolutie moest er blijkbaar in alle haast worden door gejaagd. Namens de Nederlandsche delegatie protesteerde de heer Wibaut tegen deze wijze v-an doen en hij verklaarde, dat de Nederlandsche delegatie onder deze om standigheden voor de conferentie verder geen belangstelling meer koesterde, waarna hij met mej. Van Dorp en den heer Steenberg de vergadering verliet. TREIBER VRIJGESPROKEN. Bij het voortgezette getuigenverhoor in de zaak-Treiber verklaarde de 63- jarige berggids Oberdorfer, dat hij een val van Treibers vrouw bij het beklim men van den bergweg voor onmogelijk houdt. Naar zijn meening moet de val van den top van den berg geschied! zijn welks betreding hij voor gei'a ar lijk hield. De doodstraf geëischt. Het Openbaar Ministerie vroeg na een langdurig requisitoir tegen beklaagde Treiber wegens moord de doodstraf. De jury sprak beklaagde eohter vrij. GEHEIME ZENDSTATIONS IN SO CIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJ HOZEN IN BESLAG GENOMEN. WEENEN. 7 Oct. (V.D.) Nadat Zn, terdag in Salzburg een communistisch zendstation in beslag genomen was leb ben verdere naspeuringen uitgewezen dat ook in Weenen en Graz zendsta tions m sociaal-democratische pavtyhui. zen voorhanden waren. Zij zijn even eens in beslag genomen. HET TOONEEL GEZELSCHAP VERSTRAETE EN BRAAKENSIEK. Fata Morgana, een spel van Schijn en Werkelijkheid, door Jhr. A. W. G. van Rieisdijk. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk is wel de merkwaardigste tooneelschrijver in ons land. Reeds bU den aanvang van zijn schrijverscarrière dat was dus als jonge man bewees hy in zijn smaak en zyn gedachten nog in een tijdperk te staan, dat toen reeds ongeveer een hal ve eeuw achter ons lag. En hij is zich zelf ook later altijd gelijk gebleven. Noch de kritiek, die hem nooit gespaard heeft, nooh de belangrijke tijd. waarin hij leeft, heeft blijkbaar eenigen invloed op hem gehad. Zijn stukken blijven den zelfden geest ademen en men zou zoo zeggen, dat de groote wereldgebeurte nissen der laatste 15 jaar hem voorbij zijn gegaan, zender hem maar in het minste te hebben beroerd. Terwijl tooneelschrijvers als Roelvink, Van Rossem, Fabricius en anderen zwy ger.. gaat hij onverdroten voort tooneel stukken te prcduceeren, teleurstellingen en veranderde tijdsomstandigheden niet achtend. Zoo'n levenshouding moge vooral bij iemand die door zijn werk kring geacht wordt in het volle leven te staan bevreemden, men kan in zeker opzicht zulk een naïef optimisme benij den en moet van Riemsdijk's producti viteit op tooneelgebied erkennen. Zoo hebben wij dan gisteren in den schouwburg aan den Jansweg alweer met een nieuw tooneelproduct var. dezen auteur kennis gemaakt, een stuk, da: vergeleken bij De Kleine Apostel, Tie- neke. Het Huis met de Luiken. Josef Catani en Alexandra althans een voor uitgang beteekent. Natuurlijk verloo chent de schrijver van Mea Culpa zich ook in dit nieuwe tooneelwerk niet. Fata Morgana is. vooral door het slot een echte Van Riemsdijk en ook in dit stuk wordt ons de ouderwetsche. sentimentee ls en valsóhe romantiek, waaraan deze schrijver zijn ziel nu eenmaal schijnt te hebben verpand, niet bespaard, maar het heeft tenminste kwaliteiten, waar door het zich boven zijn laatste werk verheft. Van Riemsdijk heeft zich in diit stuk wat meer weten te beheer- schen, hij Ls soberder geworden wat nu en dan wel eens tot leegte wordt en zijn dialoog klinkt in het middenge deelte natuurlijker en zuiverder dan anders by dezen schrijver. De intrige van Fata Morgana is in enkele regels te vertellen. Een jong meisje Frieda dat 'bij haar zusters in huis zoo ongeveer de rol van Assche- poester vervult en een zeer zuur bestaan leidt, komt in aanraking met een knap. talentvol tooneelspeler René Valk die haar als hij bemerkt, dat zij ver liefd op hem is een gouden toekomst aan zijn zijde voor oogen toovert en haar weet te bewegen haar vader en zusters te verlaten om met hem te gaan leven. Maar wat Valk het meisje heeft voorge spiegeld blijkt later slechts een lucht kasteel te zijn vandaar de titel Fata Morgana want de ijdele acteur, die aa,n het naieve, eenvoudige meisje niet genoeg heeft, bedriegt haar al heel gauw en hij laat haar wanneer hij hoort, dat zij moeder zal worden alleen ach ter om met een rijke vrouw te trouwen. In het laatste bedrijf is Valk getrouwd. Zijn schatrijke vrouw treft de ramp, niet alleen dat zij haar pas geboren kind verliest, maar ook, dat zij na een opera tie de hoop op het moederschap voor altijd moet opgeven. Dit dreigt heel haar geluk te verwoesten tot op een stormaoh- tigen avond een jonge vrouw met een kind bij haar wordt binnen gebracht. Wie Van Riemsdijk's voorliefde voor ro mantiek kent, begrijpt ook tegelijk, dat die vrouw niemand anders dan Frieda kan zijn. Frieda weet, dat zij nog maar enkele weken te leven heeft en zij brengt daarom Valk's kind bij de vrouw, die nooit moeder zal worden en toch zoo zeer naar een kind verlangt. Frieda's kind vindt" een plaats in de wieg. waar eens het gestorven kind van Valk heeft, gelegen en welke wieg daarom al bij het begin van het bedrijf opzettelijk er voor klaar is gezet. Frieda gaat heen „de duisternis tegemoet", wanneer zij haar kind veilig weet bij Valk's vrouw, die er een tweede moeder voor zal zijn zonder te weten, dat haar eigen man de vader van dit kind is. Frieda vertrekt en als zij is heengegaan en Valk alleen is. knielt hij neer bij de wieg. zich zelf en zyn ellendig gedrag tegenover üe vrouw, die hem zoo lief had, vervloekend. Dit slot. dat door een groot deel van dit première-publiek en ik vermoed ook door den schrijver zelf het mooiste werd gevonden, is in mijn oogen nu juist verreweg het zwakste deel van het stuk. Dat is de goedkoope melo-üramatiek van 50 jaar geleden, die Van Riemsdijk heel zijn leven heeft aangehangen en waraop hij ook altijd zal blijven zweren. Alle critici van Nederland te zamen zul len hem in dat opzicht niet kunnen be- keeren en ik za! er dan ook geen moeite voordoen. Maar toch kan men het soms jammer vinden, dat Van Riemsdijk's smaak louter in die richting gaat. want talent voor tooneelschrijven kan men hem toch niet ontzeggen. Men moge verwonderd zijn. dat een schrijver, die toch wel getoond heeft de techniek van het vak ie kennen, nog aankomt met een langen monoloog zooals in I en de fout begaat het tooneel een heelen tijd leeg ie laten, hier staat tegenover, da: Van Riemsdijk in Fata Morgana blijk geeft ook met eenvoudiger middelen dan met de be wuste slotscène te kunnen werken. De figuur van den ijdelen en wispelturigen acieur is scherp gezien en tot het slot goed volgehouden. In het begin van III weet Van Riemsdijk veel zuiverder den tcon ie treffen dan in zijn andere stuk ken. Ook heeft hij de smart van de jonge vrouw over haar mislukt moederschap vrij sober en zelfs even gevoelig gegeven. Voeg daarbij den beteren, meer gecon- centreerden dialoog, dan meen ik te mogen zeggen, dat dit nieuwe stuk van Van Riemsdijk zich althans tot die ongelukkige slotscène van zijn laatste stukken in gunstigen zin onderscheidt. Over de opvoering kon ik minder geest driftig zijn dan de directie van het ge zelschap zelve, die haar reeds vooraf in uitbundige termen had geprezen. Daar was allereerst mevrouw Roosje Kohier van Gelder, in wie ik heel den avond de revue-artiste, maar geen oogen blik —behalve aan het slot het leelijke, jonge eendje, het argelooze, naïeve meisje dat „er in vliegt", heb kunnen zien. Zij speelde de rol veel te druk en te geaffecteerd, maakte voortdurend ..too neel" wat zij soms. bijvoorbeeld in haar solo-scène als de barones van Bal veren, zeer knap deed maar van een creatie was feitelijk geen sprake. Het had alles veel eenvoudiger en natuurlijker en vooral veel inniger moeten zijn. Het was nu alles louter op uiterlijk effect- berekend. Eerst in de slotscène, die zij scber en ingehouden speelde, kon ik haar van harte waarceeren. Jules Verstraete bracht voor René Valk dien ik mij denk als l'homme a femmes. een Don Juan zijn persoon en figuur niet mee en kon er in I ook blijkbaar nog niet goed inkomen. Maar in II toen hij „lichtelijk onder den Invloed" binnen kwam, was hij voortref felijk. Hij stelde toen met zyn prachtig spel al de anderen geheel in de schaduw Ook in III wist hij tot aan de slotscène aan de figuur van Valk aile relief te geven. Dat hij aan het slot weinig of geen indruk maakte, kon men hem niet- wijten. Hij stond daar vcor een al te on mogelijke taak. Charles Braakensiek speelde het episo dische rolletje van den ouden rheumati. schen meesterknecht heel verdienstelijk en Richard Flink wist als Henri van den Berg wel de illusie te wekken van een acteur. Maar hiermee zijn wij met onzen lof ook ten einde. Marie Braakensiek, die het rolletje van de hospita niet onaar dig had gespeeld was bepaald onvol doende als de schatrijke ega van Valk, Haar spel miste zoowel distinatie als ge voel. En van de anderen zullen wij maar zwijgen. Er was zelfs één dame. die zoo plat-Hollandsch sprak, dat het pijnlijk wijs om aan te hooren. Of Fata Morgana een langer leven be schoren zal zijn dan de laatste stukken van Van Riemsdijk? Dit is moeilijk nog té voorspellen. De premièx-e-stemming bij een stuk van Van Riemsdijk geeft nooit een zuiver beeld en men zal daarom de volgende voorstellingen moeten af wachten. Natuurlijk was er een schat van bloemen vooral voor mevrouw Köhler- Van Gelder, die na elf jaar weer voor het eerst bij het „gewone tooneel" optrad, en riep men aan het slot om den auteur die dit keer echter niet ten tooneele ver scheen. J. B. SCHUIL. Twee dilettanten-voorstellingen. Dc Fabrieksbaas en De Spaar- sche Vlieg. Zaterdag hebben wij onzen avond eens over twee diletuantenvoorsteliingen ver deeld. In den Schouwburg aan den Jansweg was het de vereeniging „Too neel Vooruit!" die het bekende drama „De Fabrieksbaas" opvoerde, terwijl in Bloemhof Vriendschap Zij Ons Doel het, met „De Spaansche Vlieg" in een heel wat vroolijker richting zocht. „Tooneel Vooruit!" is de jongste on der de Haarlemsche dilet-tantonvereeni- gingen. Ook al hadden wij dat niet op het programma vermeld gezien, dan zouden wij het toch wel aan het spel hebben bemerkt. De leden van „Tooneel Vooruit" staan in de tooneelspeelkunst nog op de onderste sport van de ladder, die naar den top van den rcem voert. Maar laat hun dat tot troost zijn, dat de meesten zoo zijn begonnen. Niemand is dadelijk acteur, als hij zich voor het eerst meo de voeten op de planken waagt. De leider van de vereenigïng toonde anders niet voor een kleintje ven-aard te zijn om maar dadelijk met „De Fa brieksbaas" aan te komen. Die keuze zou begrijpelijker zijn geweest, a'.s de ver- eeniging in haar banier deu naam van .Tooneel Achteruit!" hadde gedragen. Waarschijnlijk heeft de heer W J. van Olffen dit drama uitgekozen u't per sooniyke voorliefde voor de rel van Cy rus Blenkarn. De heer Van Olffen, die in het bezit is van een mocse. sonore stem, is ongetwijfeld verreweg dc pri mus onder deze jonge toor.eelkrachten. Hij trachtte Cyrus zooveel mogelijk te spelen in den trant en den tcon van den tüd, toen men nog met stukken als „D Fabrieksbaas'' dweepte en het was dui delijk merkbaar, dat het publiek het ook niet anders verlangde. Do hc-er Van Olffen oogstte er tenminste veel succes mee. De andere dames en heeren toonde", in de salon van den fabriekje'genaar Schendler, dat liet tooneel dikwijls een oefenschool voor het leven kan zün, Maar zou nier. in een eenvoudiger en natuurlijker stuk niet vlugger er. bete; resultaten bereiken? Ik geef Toonee: Vooruit slechts in overweging voortaan gemakkelijker stukken uit t.* kieren. He', is altyd beter in het gemakkelijke slagen dan in het moeilüke :e falen. Dat heeft de prakt'jk de vereeniging ..Vriendschap zij ons Doel", die al weci eenige jaartjes ouder is dan Tronce: Vooruit, blükbaar ook geleerd. De dode en dankbare klucht van Hiep. hiep Hoera! Hier ben ik, pal stelt niet zulke halsbrekende e.'scheu als de Fabrieksbaas. Men behoc't voor De Spaansche Vlieg volstrekt geen eerste rangskrachten om er plelz'.cr van t; hebben. Er was dan ook een groot ver schil in de twee opvoeringen, die Ik Za terdag bijwoonde. V. Z. O. D. won het in alle opzichten van Tooneel Vooruil Het laatste bedryf van „De Spaansche Vlieg", dat ik by woonde, gaf mij de overtuiging, dsi de leden van V. Z. O. D deze jaren niet stil hebben geze-t.i en goed vooruitgegaan zyn Het sptl In deze vereeniging is vee! losser cn betev geworden en er waren enkel en van de dames en hemen, zooals mevrouw Han sen en de heeren Van den Eykhof en Hal. ter die blyk gaven in zoo'n klucht cp hun plaats te zyr.. Misschien waren er we! meer. maar dan zal dat in de eerste be drijven welke ik niet zag beter tot uitdrukking gekomen zijn Het her haald gelach en het applaus bewezen dat de voorstelling in den smaak vit', van het talrijk publiek. F.n de opgewekte stemming in de zaal van Bloemhor toonde wel aan, dat de ve-eenlgmg nog steeds met et-ve den naam draagt van „Vriendschap zij ons Doel"! J. B SCHUIL GENOOTSCHAP „NEDERLAND— ENGELAND". Voordracht John Ctory. Zaterdag opende de afdeeling Haar lem van het Genootschap „Nederland- Engeland" het winterseizoen met een zeer belangrijke voordrachtavond, waar voor dan ook buitengewoon veel belang stelling was. Mr. John Story deed vele van de be kendste en onsterfelijke types uit de werken van Charles Dickens voor ons leven. Er is gezegd, dat de lezingen die Dickens gedurende eenige jaren in En geland en Amerika hield. highly elabo rated histrionic performances" waren. Het zelfde kan worden getuigd van deze voord vachten, laat ons liever zeg gen: deze uitbeeldingen van mr. John Story. Achter een scherm lag over een stoel een stapel jassen en hoofddeksels en op het podium stond een tafel met schmink - benoodigdheden, pruiken en een kap spiegel. Met behulp van deze zaken too- verde Mr. Story zich telkens tot een ander Dickens-typc met een snelheid en een virtuositeit, die aan het ongelooflij ke grensde. Wie, die het niet uit eigen aanschou wing wist zou geloofd hebben dat deself de persoon die daar den ouden misdadi ger Fagin uit Oliver Twist voorstelde in al zijn angst voor den dood en zijn machtelooze woede over het feit, dat er geen ontkomen meer mogelijk was, zoo even op het podium gezeten had, als de onsterfelijke Sam Weller uit de Pickwick Papers, bezig een Valentine te schrijven aan zijn Mary en onderwijl luisterend naar de vermaningen van den ouden Weller. er naar luisterend maar er niet naar handelend? Een bonte rij van onvergankelyke Dickens-figuren ging aan ons oog voor bij en de meer dan gewone gaven als acieur van dezen voordrager maakten dat geen oogenblik de aar.dacnt ver slapte. Ja: de rij had veel langer kun nen zyn en niemand der talrijke aanwe zigen zou naar het einde verlangd heb ben. War.t niet alleen uitwendig verandert Mr. Story zijn persoonlijkheid geheel, neen; hij was telkens ook in wezen de Dickens-figuur die hy" op een bepaald oogenblik voorstelde. Wij noemden al Sam Weller en Fagin, maar hoe prach tig was ook Sairey Gamp. dat onverge telijke type; hoe goed werd de onweer staanbare levendigheid van ..The Artful Dodger" uit Oliver Twist uitgebeeld en de opgeblazenheid en voosheid van het Parlementslid Mr. Gregsbury uit Ni- f oho!as NIck'.eby. de smart van den bra ven Daniel Peggotty ui; David Copper- field als hU hoort dat zün oogappel Emily met Steerforth is weggegaan. En dan Scrooge! We kregen zoo ongeveer de gehecle Christmas Carol „in a nutshell" in deze voordracht, maar koe uitmuntend werd de verandering die In Scrooge plaats grüpt na het bezoek der geesten, weer gegeven. Welk een geheel ander man stond daar vóór ons! Het interessante van dezen v^ordracht- svond wend nog verhoogd doordat John Story, die telkens optrad in de cos- tuums zooais ze bekend zün uit de Il lustraties van den teekenaar George Cruikshank, zich op het podium schminkte. De voorzitter der afdeeling Haarlem van het Genootschap ..Nederland-Enge land" onderstreepte hc: applaus, waar merk d: aanwezigen hun dank voor liet genoteno uitten, met een hartelyk woord var. hulde. Het bestuur heeft voor dezen eersten avond wel een zeer gelukkige keuze ge daan! TENTOONSTELLING TE LONDEN. WERKEN VAN BEROEMDE NEDERLANDERS. Een van dc grootste collecties van Hollandsche schüderUen die ooit teza men !s gebracht zal in het begin van het volgend jaar te zien zljr. in Burlington House te Londen. De tentoonstelling zal op dezelfde wijze worden Ingericht als de groote Vlaamsche expositie van ver leden Jaar. Er zullen r.iet minder dan 25 Rem- brandts worden geëxposeerd en een zeer groot aantal Halsen. De schilderijen worden verzekerd voor niet minder dan 3 miliiocn pond sterling. Beschermheer cn zün de Koning van Engeland en Prins Hendrik der Neder lander.. Beschermvrouwe is de Koningin van Engeland. De Nederlandsche gezant te Londen, 'uhr. Do Marees van Swin- deren. is eere-voors'tter van het comité. Onder de beroemde meesters, van wie werken tentoongesteld zullen worden. zUn: de Delftschc Vermeer, Jan Steen, Terborch. Metsu en de Hollandsche landschapschilders van dc 17e eeuw. Dc voornaamste Rembrandts zullen woiden afgestaan door de musea te 's Gravenhage en Amsterdam en door particulieren in Engeland, Frankrijk en Amerika. Dc tentoon helling wordt op 4 Januari geopend en duurt tot 9 Maart. Schilderijen uit het Frans Halsmuseum zullen r.iet voor deze tentoonstelling In bruikleen worden gegeven. VOOR JOURNALISTEN. Het Internationale Arbeidsbureau pu bliceert een uitgebreide studie over de arbeidsvoorwaarden cn het leven der journalisten. Er wordt in gezegd dat de tegenwoordige toestand der journalisten tengevolge van de economische omwen teling; van den tijd van na den oorlog zeer ongunstig ls. UITWISSELING VAN FILMS. Tusschen het bestuur der Centrale oi-ganisatie der Dultsche filmindustrie en dc Chambrc Syndicale vinden onder handelingen plaats over de quaestle van de uitwisseling van films tusschen Duitschland en Frankrijk in 1929. Mea verwaoht een bevredigend resultaat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. Tot bescherming tegen griep. f keelontsteking en verkoudheid PASTILLES BÊ BIJ APOTHEKERS EN OROQISTËF) AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendük 225-229 Oude Gracht 131 30) Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. Kij vermaakte zich inwendig zeer en lachte in zichzelven over het glim lachje dat zijn scherts te voorsehyn riep. „En thans gaat gij met my mede en gebruikt het middagmaal mst mijn vrouw en mij", zeide hy. De. eenige voldoening, die ik ooit heb mogen sma ken van een huis binnen deze gevange nismuren te hebben." Te vijf minuten over tienen reed een kleine luxe-auto voor de poorten van de Telsbury-gevangenis; de chauffeur steeg uit en trok aan de schel. Volgens gewoonte, werd hij van achter het ge traliede venstertje te woord gestaan. ,Tk ben gekomen om mevrouw Pin- der te halen", zeide hy. „Kom dan binnen en spreek met den directeur". „Ik blyf liever buiten". De chauf feur stak een sigaret aan en begon voor tijdverdrijf heen en weer te loopen. poch hij behoefde niet lang te wachten: vijf minuten later draaide de deur met het tralievenstertje open en een vrouw txad naar buiten. „Is mevrouw Pinder daar?" vroeg de man met een stem, iets luider dan een gefluister. „Ja, ik ben het" „Geef u handtasch maar aan mij." Hij opende het portier van den auto. plaatste de tasch op een bank, en stak zijn hand uit om haar bij het instijgen te helpen. Daarna nam hy zijn eigen plaats in en stuurde zyn wagen in snelle vaart op den weg naar Londen. De doctor was in de schaduw van de poort van ae gevangenis getuige geweest van het vertrek, en keerde met e-m zucht naar zijn kantoor terug. Mat het ontslag van iemand, die door de dagbla den „Ds Moordenares van Hersford" ge noemd was. had de Telsburygevangenis iets van haar belangwekkendheid verlo ren. HOOFDSTUK XIX. Lois Reddle was niet in een stemming om raar Chester Square terug te gaan; doch veel minder wilde zij haar belofte schenden jegens de vrouw, die zij begon nen was te verafschuwen, en op de stoeo van het huis in Charlotte Street, be sprak zij het g-val met Lizzy. „Laat ons hier blijven", drong Lizzy aan. „In ieder geval, laat ons nog nie' daarheen terug keeren. Wy zullen niets te zien krijgen van Selwvn. En voorts, herinner je wat Mike gezegd heeft." „Wat Mike gezegd heeft laat my koud indien je met ..Make" ten minste mijnheer Dorn bedoelt", antwoordde Lois bedaard. „Wij moeten teruggaan. Lizzv. ik heb het beloofd." Lizzy bromde iets. „O. die aaeiiyke lui je bezorgt mij hoofdpijn! Welnu, laat oiis nog niet da delijk teruggaan", hield zij asn. „De oude mevrouw zeide dat je naar ean schouw burg moest gaan "Waarom zouden wij ons dan haasten?" Lois bleef nog steeds in tweestrijd. „Neen. wij zullen thans teruggaan" besloot zij eindelijk. Zij keek langs de straat. Een leegloo- per stond met zijn rug tegen een tuin hekje en zij wist terstond dat het Dorn niet was. Nauwelijks waren zy de rich ting van Oxford Street ingeslagen of er kwam leven in den man, die langzaam hun spoor volgde. Lois keek één maal achter zich; zij werd gewaar dat de man hen volgde. „Laat ons rechts afslaan", zeide zy. „Ik weet byna zeker dat wy gevolgd werden." ..Wij zullen de hoofdstraat houden", zeide de schrandere Lizzy. „Ik word liever in een drukke straat gevolgd." Zij bereikten Oxford Street, en by het oversteken, bleef de gedaante hen op eeroiedigen afstand volgen. „Probeer het eens met Regent. Street", opperde Lizzv, „en wanneer wy een eindje geloopen he'oben, zullen wij oversteken en langs de andere zijde te ruggaan. Dan krijgen wij zekerheid." Toen zij aldus gedaan hadden, lieten de bewegingen van den man hun geen twijfel meer over. Ook hij was de straat overgestoken en liep met hen terug, en toen zij een naar het westen rijdenden omnibus bestegen hadden, zag Lois den man 'n taxi aanroepen, die over den geheelen weg achter hen aanreed. „Indien ik wilt dat het Mike was. zou ik teruggaan en hem eens zeggen waar het op staat", zeide Lizzy. „Hij is het niet" stelde Lois haar ge rust. „Mijnheer Dom is niet zoo lang en ziet er meer als een heer uit." Bij Victoria verlieten zij den omnibus, en haastig de straat o-.-ersteker.de, zag Lois dat .ook de taxi stilgehouden had en dat de man bezig was met uitstap pen. Toen zy in de buurt van het stille Belgravia gekomen waren, was het eer. feit. dat de man hen als het ware op de hielen zat. Hij trachtte geen enkele maal hen in te halen, en toonde niet het minste verlangen hen dichter te na deren dan hij reeds gedaan had. Indien zij langzamer liepen, hield hij cok den pas In; %-ersneiden zy hun tred, dan verhaastte ook hy zyn schreden. Eens klaps, recht voor hen, zag Loês Michael Dom. Hij stond vierkant midden op straat en het was onmogelijk hem voor bij te loopen. „Ik zou u gaarne even spreken, Juf frouw Reddle" zerde hij. „U gaat Immers niet terug naar het huis van Lady Mo ron?" „Dat doe ik juist wel", antwoordde Lois bedaard. .Dat zult gij juist niet doen", zeide hjj vastberaden. „Juffrouw Reddle, ik heb u menigen dienst bewezen. Ik wilde dat g:j ter vergelding Iets voor mij deed'- Hi; scheen in dat oogenblik de juiste woor den niet te kur.nen vinden. „En ik heb er een persoonlijk belang bij. Ik kan met aannemen dat gij bijzonder op ml' gesteld zyt. doch, in ieder geval, da- dost op het oogenblik weinig ter zake. Doch wel ben ik zeer gesteld op u." „Dank u zeer", zeide zij. „U kunt het zich veroorloven sarcas tisch te zijn daarover zal ik niet kla gen; doch ik zeg u de zuivere, voile waarheid. E< houd van u zocals een fat soenlijk man houden kan van een meisje van uw karakter en..." „Lieftalligheid", vulde Lizzy aan. die gespannen toeluisterde. ,Dat is een zeer goed woord." zeide Dom met een flauw glimlachje. „Doch. uit hoofde van da: persoonlijk belang en van die genegenheid ik erken da; ik zeer onduidelijk en weinig overtui gend spreek, doch ik heb er geen slag van met vrouwen om te gaan verzoek ik u, naar Charlotte Street terug t« gaan." Ix>is schudde het hoofd „Ik begrijp volkomen, dat u er geen belang bü heeft", zeide zy. „Maar dat is niet het geval", sprak hü haar tegen. „Ik ben veel te baatzuchtig om onbaatzuchtig te zijn." „Welnu, ln weerwil daarvan dan. of juist daarom, blijf ik vannacht by Lady Moron. Morgenochtend gaan juffrouw Smith en ik voorgoed weg. en nemen wy weer in Charlotte Street onzer, in trek." ,.U neemt in Charlotte Street van avond uw intrek", zeide hy büna barsch, en zag haar streng aan. ..Wat verbeeldt u zich wel?" vroeg zij ijskoud. „Dc verbeeld mü niet andere dan het geen ik 7eg. Ik wil niet, dat gij nog 6en nacht langer ln dat duivelsche huis doorbrengt. Wlltu zich niet laten over tuigen, Juffrouw Reddle?" drong hy zacht aan. „U denkt toch geen oogen blik. dc: .lit een gril var. mün kant Of dat ik Jegens Lady Moron en haar zoon cenig misplaatst vooroordeel koes ter? D: smeek u dezen nacht niet ln dit huis door te brengen." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13