APROPOS DE VERWORDING VAN WATERPOLO. BILJARTEN. WIELRIJDEN ATHLETIEK. oud waren, zoedat ze niet toot dé na tionale jeugdploeg in aanmerking komen. Het gevolg van een en ander is dus, dat de oefenwedstrijd slechts weinig practische waarde gehad heeft daar er van de 22 spelers sleohts enkelen in de nationale ploeg zullen komen. Eigen aardig was het overigens in de wedstrijd der jeugdelftallen, dat men ook hier hoofdzakelijk kracht zocht in snelheid en geestdrift. Technische vaardigheid viel er over het algemeen piet veel te bewonderen. Men krijgt wel den indruk dat er aan de opleiding van jonge spelers nog geen voldoende aandacht wordt ge schonken. Dezer dagen heeft de Technische Com missie dit punt eens met het bonds- bestuur besproken, waarna wel het ge volg zal zijn, dat men plannen zal be ramen om op de een of nader manier iets in het belang van de ontwikkeling van jonge spelers te gaan doen. De elftallen waren als volgt samen gesteld: Rood. Doel: A. Y. v. d. Meulen (H.F-C.) Achter: J. J. A. F. van Run (P.S. V.), A. H. van Kol (Ajax). -Midden: C. W. Kools (X.A.C.), P. H. Massy (Roermond), G. H. van Heel (Fcijenoord). Vóór: J. J. G. H. Elfring (Alc. Vio- trix), F. Smccts (H.B.S.). W. Tap (A. D.O.), L. F. Ghcring (Longa), J. G. Wcbcr (Sparta). Wit: Doel: J. de Boer Jr. (Ajax). daar= na Cohen. A c li t e r: H. Wamstekcr (H.F.C.), C. P. M. v. d. Zalm (V.U.O)* Midden: M. C. dc Ridder (Sparta)- P. M. van Herd (Wilhclmina). II. H. Schreurs (Roermond), Vóór. F. -T. Schipper (Heracles), A- Koonings (Fcijenoord), B. J. Freeze (Heracles). J. v. d. Griend (Hermes D-V.S.), J. van Nellen (D.H.C.) Blauw: Doel: M. van Wczcl (Tubantia). A c ht e r: W. van Zwieteren (Spai= ta). G. J. Stuve (Enschede). Midden: P. Scheffers (Hermes D. V-S.). J. F. van Pelt (N.A.C-), W C van Doldcr ('t Gooi). Achter: A. W. Gcrritse (*t Gooi), -T. Klein (V.U.C). G. Tap (A-D.O.). J Barendregt (Fcijenoord). J. C. van Gelder (V-U.C.) Groen: Doel: L. v. d. Aa (Willem II). Achter. G. A. M. Horsteu (VI tcsse), E. Lelyvcld (V-UC.). Midden: H. G. van Kcsceren (H. B.S.), M. Grobbc (Excelsior), C. J. v. Nus (Hermes D.V.S.) Vóór: M. J. Lommen (Roermond), C. E. Jurriaans (Ajax), P. v. Rcenen (U.V.V.). H. van Loon (Willem II). H. G. Vermeer (H.V-V.) Jcugd^clftal A (Wit): Doel: H. W. Chahot (TÏ.F.C.) Achter: FT. J. Nijbroek Jr. (U.D.)- P. Wennckes (A-D.O.) Midden: R. Jongeneel (H.F.C.). W. Pots (G.V.V.). A. van Opstal (N.A.C.) Vóór: A. B. A. Mom (Quick N.). G Duif (Vitesse). J. H. v. d. Vaart (Hermes D.V.S.). W. dc Smit D. F. C-). C. Visser (P.S.V.) Jcugd*elftal B (Grocn). Doel: L. Smolders (Be Quick Z.). Achter: K. Kuipers (Feijenoord). J. C. Elcmans Jr. (Z A-C-), Achter: J. Rieken (Vitesse), H. Spaans ('t Gooi), G. H. F. Breitner (A-D.O.) Vóór: C. Keppcl (Alc. Victrix). D. van Dclden (Sncck). W. J. II. Went (Sparta). J. Huizclint? (Vclocitas). S, P. Hamstra (Ale: Victrix). C. J. GROOTHOFF. E. D. O.—R. C. H. (3—0) Daar beide elftallen een vrijen dag hadden benutten zij dezen Zondag door een oefenpartijtje te spelen. Tevens was dit een mooie gelegenheid om eenige andere spelers te probeeren voor de ver dere competitiewedstrijden. Zoo zagen we bij de thuisclub J. v. d. Laan weer op .de spil plaats staan: we gelooven wel, dat hij bij wat ernstige oefening daa.r wel weer zal voldoen. Dinkla was hier door rechtshalf geplaatst; ook hij zal zich daar wel handhaven. De derde wijziging zagen we op de reohtsbuitenplaats, die door den oudsten Perukel werd bezet. Over hem valt moeilijk een oordeel te vellen daar Tanis nog niet van de partij was'<7 en op diens pla-ats een invaller speelde, maar wat hü daar presteerde, was voldoende. Bij R.C.H. werd een nieuwe midvoor geprobeerd uit het tweede elftal, een niet onverdienstelijk speler, maar we gelooven toch niet, dat hij werkelijk ge schikt is voor de eerste klasse. Als men hem rechtsbinnen plaatst en Verkerk midvoor, zal er meer kracht van de blauw-zwarte voorhoede uitgaan. Overigens was het een goede oefening er werd in de beste verstandhouding speeld. De strijd werd geleid door scheids rechter Boeree. Het begin is voor R.C.H.vooral Brug. man is den eersten tijd in actie, maar Boeree onderschept zijn voorzetten. Dan komt geleidelijk de ED.O.-voorhoede er beter in en goed gesteund door haar middenlinie weet zij eenige goed opge zette aanvallen te ondernemen: Peru kel Jr. schiet twee maal rakelings naast en over. Direct daarop imoet Meenhorst een hard schot van Brugman uit zijn deel houden. Eenige mooie staaltjes combinatiespel tusschen J. v. d. Laan. Perukel en v. d. Hurk trekken de aan dacht. De E.D.O.-ünkervleugel speelt weer goed cn is een voortdurend gevaar voor de R.C.H.-verdediging, vooral daar Van Daan te onbesuisd speelt. Zijn partner Vrugt is althans veel betrouwbaarder. Als Steffens weer uit een voorzet van links mooi inschiet, stopt Kos niet min der mooi. De fout in de ED.O. midden- Unie is. dat de rechtervleugel geheel werkeloos wordt gelaten, en daar de rood-zwarten het meest aanvallend zijn, krijgt links feitelijk werk te over. Dan weet E. D. O. te sooren als na keurig werk van v. d. Huik, Oome inkopt Niet lang daarna komt weer door v. d. Huik de tweede goal» Steffens is thans de fabrikant (2—0). Met dezen stand wordt van doe! ver wisseld. R.C.H. doet weer de eerste aanvallen, doch deze rijn fa öoorarhtig <xn wer kelijk gevaarlijk voor Meenhorst te worden. Kuil en Boeree hebben dan ook niet al te moelijk werk. De strijd wordt het meest op de R.C.H.-helft gespeeld, afgewisseld met eenige snelle doorbraken van den R CH.-rechter vleugel. Een keurig schot van Perukel Jr. weet Kos keurig te stoppen. Even daarr.a weet Kos weder van denzelfden speler een hard schot van korten afstand over de lat te weiken. Eindelijk krijgt Brug man een goede kans om te scoren; hij doet dit ook, maar er was even te voren voor buitenspel gefloten, zoodat ook deze kans teniet gaat. Aan de overzijde gaat het beter; weer uit een voorzet van v. d. Hurk wee' Perukel Sr. langs Kos te koppen (3—0) Als Meenhorst aan v. d. Werve nog eenmaal een kans 'heeft ontnomen, is het spoedig tijd. StormvogelsV. S. V. (02) De vriendschappelijke ontmoeting tus schen Stormvogels en V. S. V. is in een overwinning van den jongsten eerste klasser geëindigd. Krachtsverschil in het veld is niet merkbaar geweest, doch voor het doe! was V.S.V. wel iets gevaarlijker wegens haar meer doortastend optre den. Aan het tweede doelpunt kwamen de bezoekers vrij goedkoop, doordat Thijssen zijn doel niet kon verdedigen, aangezien de zwaargewicht-voetballer Van Heijst. na een botsing, per ongeluk op den lichtgewicht Thijssen terecht kwam. Nauwelijks is begonnen, of er moet even gestopt worden voor Böhm. Het eerste mooie voetbal zien we dan van den V.S.V. rechterwing. Koning zet prachtig voor, Thijssen grijpt mis, doch Walst, redt de situatie. Even later is het echter Thijssen zelf, die op prachtige wijze redt. Dan is het Stormvogels' beurt. De V. S. V.-defensie staat even naar te schut teren en tot tweemaal toe kloppen de V.S.V.-harten angstig. Inmiddels wordt Böhm door van Heijst vervangen. Al spoedig Iaat v. d. Wint zien, dat ook hü keepen kan. Als v. d. Pieterman n.l. .mist schiet de Jonge in, doch de V.S.V.-doelman stopt netjes. Over 't geheel staat het spel nog op geen hoog peil. hoewel het aan spanning niet ontbreekt.. Alleen het tactische spel van de beide rechtshalf-spelers Effern en Horeman. die op Böhm's plaats is gaan spelen, valt nu reeds cp. Ook de keepers mogen er zyn. Vooral de wijze, waarop Thijssen een mooi schot van Heyerman stopt, verdient vermelding. Van de nieuwe Stormvogélsspelers vol doet tot dusver Kuikens het best. Walst mag er ook zijn, doch Wijnkoop maakt den indruk er nog niet „in" te zijn. De V.S.V.'ers spelen te weinig op rechts wat o.i. niet goed gezien is, daar Koning :oed op dreef is. Vlak voor de rust geeft Van Heijst een prachtigen pass naar Heyerman. Deze maakt het leder handig vrij. geeft dan een „punter", Thijssen grijpt het leder slechts half en via den paal heeft V.S.V. de leiding (0—1). Direct hierop is het rusten. Het begin van de tweede helft is voor V S.V. Al spoedig geeft Koning een mooien voorzet, dien Thijssen echter fraai opvangt. Dan komt ook Stormvogels wat los. Boekeiaar en Wijnkoop zijn echter niet op dreef, zoodat de V.S.V.-verdedlging steeds haar -terrein zuivert. Eens echter schiet Van Es mooi in, maar dan stopt v. d. Wint prachtig. Het spel gaat nu gelijk op en neer. Nauwelijks heeft Koster een V.S.V.- aanval onschadelijk gemaakt, of voor d. Wint's heiligdom vinden een paar hevige doelworstelingen plaats. Na de teweede worsteling breekt V.S.V. plotse ling door, Hillekamp zet netjes voor en Koning kopt den bal tegen de lat. Er wordt nu fanatieker gespeeld, dan vóór de rust. Als Bruidschaar móst, lost Wijnkoop een mooi schot, dat v. d. Wint fraai stopt. Dan mag Stormvogels een vrijen trap nemen, wegens meer dan drie pas loopen van v. d. Wint. Het harde schot komt tegen de handen van Van der Grienat. Beide doelen verkeeren hierop in ge vaar, als scheidsreohter Westerbeek een paar off-side gevallen over het hoofd ziet Gelukkig ontstaan er geen goals door. Tien minuten vóór het einde komt Van Heijst alleen voor Thijssen. Deze stopt het harde schot, maar als Van Heijst. per ongeluk, op hem blijft liggen schiet ,-Nekkie" nummer twee in het net (0—2). Thijssen moet het terrein verlaten en Effern gaat in doel. Ook hier blijkt deze jeugdige speler op zijn plaats, doch het aardige is nu -van den wedstrijd af, daar er maar in het wilde wordt wegge trapt. Met 0—2 komt tenslotte het einde. H. F. C.-veteranenTram vogels (22) De eerste aanvallen zijn voor de H. F. C.'ers. die al spoedig een corner te ne men krijgen. Deze goed door den links buiten genomen, wordt ineens in een doelpunt omgezet (1—0). De „Geeltjes" verplaatsen nu het spel, doch vinden de H. F. C.-achter hoede met Ben Verwey aan het hoofd in goede conditie, zoodat de meeste aan vallen onschadelijk gemaakt worden. Wanneer echter een voorzet van den Tramvogels-rechtsbuiten bij den links buiten terecht komt, schiet deze keu rig in (11). Het spel gaat mooi tegen elkaar op. De Tramvogelsach terhoede heeft vaak veel moeite om Van der Meulen, die dezen middag bij de veteranen als mid denvoor fungeert, het leder afhandig te maken. Uit een algemeenen aanval der Tram vogels wordt het leder tot driemaal toe ingeschoten; eerst de derde maal heeft de mijcMenvoor succes (1—2). Teirstond hierop is het rusten. Na het kopje thee komen do Tramvo- gels geruimen tijd in het offensief, ech ter zonder resultaat, daar het spel veel te kort gehouden worde, zoodat ce H. F. C.-achtemoede steeds op het juiste moment het leder afhandig kan maken. Nadat vele aanvallen der Tramvogels weder onschadelijk gemaakt zijn, ziet de H.F.C.-linksbinnen van zeer korten af stand kans om de partijen op gelijken voet te brengen. (22). Hard wordt thans door beide ploegen gewerkt om het winnende goaltje. Beide achterhoeden blijven echter de baas, zocöat, het einde dezer genoeglij ke ontmoeting met een 2—2 gelijk spel komt. Een Gevaar voor de Zwemsport. KRACHTIGE ACTIE VEREISCHT. door R. PEEREBOOM Voorzitter van H. V. G. B. Een van de mooiste propaganda-mid- delen voor de zwemsport was oorspron, kei ijk het waterpolo-spel. Laat ik er di rect bijvoegen: het was dat niet alleen voor het zwemmen als sport, maar ook als belangrijke factor der volksge zondheid en als middel ter beveiliging van eigen leven en dat van anderen, hetgeen het in een waterrijk gebied zoo als ons land wel in de hoogste mate is Boven bijna alle andere takken van sport heeft het zwemmen dit speciale voorrecht, dat het als veiligheidsvoor waarde onmisbaar is. Iedereen behoor, de te kunnen zwemmen. De propagandisten hebben die leuze dan ook steeds in hun vaandel gevoerd. En tot hun mooiste en beste middelen behoorde het waterpolo-spel. Dat spreekt wel vanzelf. Iemand die er gemiddelde vaardigheid in verkregen heeft is meteen zoo ver gekomen dat hij zich even veilig in het water voelt als op het land. Hij heeft een mate van snelheid en behendigheid en dat vooral een zelfvertrouwen als zwem mer verkregen, die hem in alle critiekc omstandigheden prachtig te stade zullen komen. En hij heeft of liever: hij had, toen het nog een plezierig spel was die voordeelen met gemak en op prettige wijze, zonder vervelende oefeningen-uit-lêerboekjes bereikt. I-Iet was een genoegen voor hem. Al spelen de leerde hij iets nuttigs meteen. Schools jongens, die anders liever een amusanter en afwisselender zomersport beoefend zouden hebben dan zwemmen, werden ertoe aangelokt door de attractie van het vlugge, krachtige, inspannende bal- spel-in-het-water. Ik spreek uit ervaring, want zoo is het mijzelf een jaar of twintig geleden cok gegaan, toen ik waterpolo ging spe len en het .een jaar of zes lang bleef den uitkomend. doen, geregeld ook in comnetitiewedstrii - Aan dien tijd heb ik prettige herinne ringen behouden. Er werd niet altijd bepaald zachtzinnig gespeeld Soms was het nogal forsch. Er waren menschen die zich af en toe daarin te buiten gin gen, en enkelen die het geregeld deden en met den scheidsrechte- in conflict kwamen. Maar dat heb .ie in eiken tak van sport, het is op zichzelf in ziekere beperkte mate onvermijdelijk, en je neemt het op den koop toe. Jonge ke rels zijn geen oude juffrouwen. In het algemeen speelden wij ook in de compe titie genoegelijke wedstrijden, en deden het voor ens plezier. Te onzaliger ure besloot de Neder- landsche Zwembond toen het moet al een jaar of vijftien geleden zijn tot invoering van het Engelsche spel regie ment, dat „internationaal" was Wij wa ren een uitzondering. Wij hadden een eigen Hollandsch reglement, dat in vele opzichten afweek van het Engelsche vooral in het feit, dat in het onze een buitenspelregel voorkwam en konden dientengevolge geen „internationale po sitie" in het spel veroveren. Dit argument gaf helaas den door slag. Te vaak zijn Engelsche spelregels maar klakkeloos, critiekloos overgeno men, „omdat zij Engelsch waren en dus wel goed moesten zijn". In dit geval was het een absolute blunder Duidelijk herinner ik mil hoe hef toenmalige H.V.G.B.-bestuur. waarvoor zijn voorzitter, Dr. W. E. Merens, ter Zwembond-vergadermg als woordvoer der optrad, zich verzette tegen de in voering van. het Engelsche spelregle- ment. Wij voorzagen dat het bewegelijke open spel dat wij kenden zou „vastloo- pen", tengevolge van de afschaffing van den buitenspelregel. Het zou een positie spel worden, waarbij ieder verdediger vrijwel voortdurend bij zijn tegenstander moest trachten te blijven, hem geen se conde loslaten om zelf een voordeelige opstelling in te gaan nemen, waarin hij den bal kon krijgen en een rush onder nemen of een schot lossen. Het ergst zou dit gelden ten aanzien van den midden voor, die eenvoudig op twee meter af- stands voor het doel op den bal kon gaan liggen wachten en dus geen mo ment „losgelaten" mocht worden. Wan! iedere vrije bal dien hij kreeg beteeken- de vrijwel een zeker doelpunt Ook voorzagen wij H.V.G.B.'ers spel- verruwing. Er waren er die dezelfde en andere bezwaren deden gelden, maar de meer derheid ter Zwembondvergadering was tegen ons en het Engelsche spelregle - ment werd ingevoerd. Op wijziging be hoefden wij verder niet te hopen, en wij konden er ook niets meer aan doen, want de Engelsche organisatie was op permachtig en alleen zij kon in de „in ternationale" regels iets veranderen. In dezen toestand is pas in dit jaar eenige verandering gekomen, en die geeft dan ook hoop op verbetering. De andere lan den in de F.I.N.A. mogen op dit chapi ter nu tenminste ook meepraten en hun stem doen gelden Het resultaat var. de wijziging bleek veel erger dan wij verwacht hadden. Het wérd een positiespel, veel minder bewegelijk en interessant, maar wy pas ten ons daarbij aan. De spelverruwing evenwel bleef ook niet uit. En na de ver ruwing kwamen de geniepicheidjes. die tenslotte de eerlijke forschheid heele- maal te boven gingen. Dat ging niet in eens. maar het kwam in den loop oer jaren. Zooals de toestand van hot waterpolo nu is, geloof ik niet dat er één spel be staat dat een slechter reputatie bij sportsmen in het algemeen heeft. Men spreekt er schamper over. en doet dat met reden. Zelfs bij zoogenaamde „vriendschappelijke" wedstrijden wordt op de spelregels voortdurend en opzet telijk inbreuk gemaakt. In competitie wedstrijden is het meer dan erg. Ik ken op sportgebied geen onaangenamer schouwspel, behalve misschien een ont moeting van zwaargewicht-beroepsbok sers, dan een waterpolo-competitdewed- strijd. En niet omdat men te forsch speelt, of omdat eens iemand zich ver geet- en een tegenstander in drift een opstopper geeft dat kant bii alle spe ler. voor. Neen om de £rcr.:epieh?jd van die voortdurende ontduiking der spelregels. De heele mentaliteit- in een wedstrijd is hopeloos mis. Twee zeventallen spelen niet alleen tegen elkaar, maar vooral tegen dear scheidsrechter. Vasthouden onder water, trappen onder water zijn aan de orde van den dag Bij het uit- zwemmen gaan tie spelers vóór de goal- lyxx liggen inplaats van erop. zooals voorgeschreven is. Wie dit het verst weet te doen zonder door den scheids rechter gesnapt te worden is de mata dor, en heeft de meeste kans om den bal te halen. Dc regel dat alle spelers moeten blijven liggen, zoodra voor een overtreding gefloten is, wordt vrijwel constant overtreden. Eer de vriie worp is genomen tracht men weg te komen, nauwkeurig den scheidsrechter in de gaten houdend. Naast den regel van alle balspelen: keep your eye on the ball staat hier onmiddellijk: keep your eye on the referee. Houd hem in de gaten en neem hem ertusschen Ik overdrijf werkelijk met seen woord. Hoe dit uit. het oogpunt van sportivi teit beoordeeld moet worden behoef ik wel niet te zeggen. Ten aanzien van het z.g. tweemeter spel is in de practijk gebleken, dat men den middenvoor met geoorloofde midde len vaak niet van scoren kan weerhou den. Op de tweemeter-lijn gebeuren dan ook wel de meeste overtredingen. Ik heb wedstrijden gezien waarin om de paar seconden gefloten werd. Dat het Engelsche reglement de be lachelijke bepaling bevat, dat bij som mige overtredingen de zondaar uit het water moet worden gestuurd maar weer mag terugkomen zoodra er een goal is gemaakt, geeft tot andere dingen aan leiding. Het- is meestal vrijwel onmogelijk om met zes tegen zeven man stand te houden, en dus komt het voor dat men aan maar gauw een bal in eigen doel laat gaan om den bestraften speler te-, rug te krijgen! Wat een opvatting! Het voortdurende va-ettvierrt van uit gezonden en tsrugkeerende spelers tij dens een wedstrijd is een ridicule ver tooning, maar dat laat ik daar. Het ergste van de heele zaak is dat jongens, die dit spel gaan beoefenen, leeren dat zij de regels opzettelijk moeten ontdui ken, om er succes in te kunnen hebben. Het heeft daarom het tegendeel van op; voedende waarde gekregen, en het is daardoor een gevaar inplaats van een propaganda voor de zwemsport gewor den. Het aantal beoefenaars van het spél neemt niet toe. De competities blijven klein. Zeer velen die het zwemmen als sport beoefenen interesseeren zich alleen voor snelheidswedstrijden, die volkomen fair verloopen. En zij hebben gelijk. Het logische en onvermijdelijke gevolg van het wanbegrip, waaronder gespeeld wordt, is dat de spelers zeer prikkelbaar zijn en de supporters niet minder. De meeste competitiewedstrijden gaan met groot geschreeuw en ruzies, dikwijls lei dend tot onverkwikkelijke incidenten, ge paard. U zult u er misschien over verwonde ren, dat de voorzitter van een zwemver- eeniging een onderdeel van zijn eigen sport aldus veroordeelt. Het is niet mijn bedoeling om af te breken, maar inte gendeel om op te bouwen, door de onver bloemde waarheid in het licht te stel len en op spoedige krachtige actie aan te dringen. Dit heb ik te bevoegder plaatse al gedaan, door een uitvoerig schrijven aan den Haarlemschen Zwembond te zen den en de zaak ook in miin bestuur ter sprake te brengen. De H Z. B. heeft mij geantwoord, dat het bestuur de bestaan de misstanden niet alleen in de spel regels maar ook in andere oorzaken meent te moeten zoeken, bv. mentaliteit van de spelers cn het gehalte van de scheidsrechters. Ik beschouw de ver keerde mentaliteit als een gevolg van de onmogelijke spelregels, en geloof dat zelfs de beste scheidsrechters de situatie niet verbeteren kunnen. Het gebrek aan goede functionarissen is logisch genoeg. Het is een hondenbaantje, en er zijn daarom niet voldoende gegadigden voor Enfin, de Kaarlemsche Zwembond blijkt het met mij eens te zün dat de toestand slecht is en dat actie vereischt wordt die hfj dan ook beraamt. Dat is de hoofdzaak. In het H.V.G.B.-bestuur heb ik even. eens algemeens instemming daarvoor gevonden, en toen de secretaris zich tot den oompetitieloider van den Ned. Zwembond wendde bleek tot mijn ge noegen, dat deze zich al in verbinding heeft gesteld met de F.LN.A. over de mogelijkheid tot herziening van de spel regels. Een speel fiekaHollandsche misstand is het niet. De buitenlanders spelen net zoo, vaak nog erger, en op het Olym pisch waterpolo-tournooi een zwarte bladzijde in de historie van elke Olyrm piade na den oorlog bleken speciaal C'2 Engelschen er buitengewoon sterk ir. te zijn. Vermoedelijk zal ik met deze zeer openhartige beschouwing wel eenige inensclren vertoornen. Sommigen zullen zeggen: „Had het maar tot de sportpers beperkt". Daar geloof ik niet in. Het kwaad zit er te diep voor. en als wij he*, niet zelf aan den kaak stellen wordt het niet uitgeroeid. Mocht iemand tot de begrijpelijke opmerking komen, dat er in al die jaren wel eerder geageerd had mogen worden, dan is daarop het ant woord: Schrijver dezes is nog geen drie jaar geleden in Holland teruggekeerd, had voordien in een jaar of tien geen contact met dc zwemsport-organisaties en heeft gedurende de ruim twee jaar van zijn voorzitterschap van een zwem. club zyn meening niet onder stoelen of banken gestoken, en zich voor het goede moment om te ageeren voorbereid. Men dient nu ten snelste te handelen. Als de Fédération Internationale niet dadelijk te overreden blijkt zou ik er toch alle aanleiding voor vinden dat men in ons land begon met de compe tities voorloopig op te schorten of vol gens een ander systeem te houden b.v. de methode waarbij elke club zelf vóór het seizoen opgeeft tegen welke andere zij wil spelen. Dat zou teiunim sté het „oude zeer", de ruzies tusschen clubs die uit den wantoestand ontstaan zyn. opzy zetten. Ieder volgend seizoen onder ae hui dige spdvoorwaarden maakt de situatie erger. En alleen een massa-actie, door de clubs en de spelers zelf ingezet en doorgevoerd, kan verbetering brengen. Gelukkig zijn er nu teekenen die aan. leiding geven tot de hoop dat die actie zal gevoerd worden, en met succes. De mooie zwemsport en ook het oorspron- kelyk zoo interessante, flinke en krach tige waterpolo/spel verdienen het. Sport en Spel zijn goed. kunnen prachtige uitwerking hebben zelfs, maar alleen als zy eerlijk en loyaal beoefend worden. Andere schuilen er groote ge varen in. Die heb ik hierboven gesignaleerd. Kampioenschap van Nederland. DERDE KLAS KLEIN BILJART Voor de voorwedstrUden van bovenge noemd kampioenschap hadden zich oor- spronkelyk uit Haarlem drie deelnemers aangemeld, n.l. H. J. Metz, G. W. Metz en W. H. Vcrhevde. alle drie goede be kenden in de biljartsport. Daar eerstge noemde verleden jaar heeft deelgenomen aan de voorwedstrUden om het kam pioenschap van Nederland derde klas groot biljart en daarbij een doorsneege- middelde van 4.03 heeft gehaald (het ge stelde minimum gemiddelde was daarbij 4.—), kan hij niet gedegradeerd worden en staat hU volgens de bepalingen van het nieuw wedstrUd-reglement officieel bekend als derde-klasser groot biljart. Dezen mogen niet meer op klein biljart in officleele wedstrijden uitkomen; de i inschrijving van Jan Metz kon dus he- laas niet gehandhaafd worden. Met den Fries O Steensma uifc Holwerö moesten dus de overige twee Haarlem mers nu een dubbel rooster spelen. Zaterdagavond zyn deze voorwedstrij den in het gebouw van de „Sociëteit Ver- ceniging" begonnen. Toen speelden G. W Metz en O. Steensma twee partyen tegen elkaar. De lengte der partijen is 200 caramboles cadre 35 c.M. In de eerste party liep de Haarlem mer hard van stapel. HU produceerde in de 4ae beurt een serie van 63. zoodat de stand was 98 om 24 voor Metz. Daarna komt de Fries opzetten en na enkele beurten heeft hij zelfs de leiding met 139 om 137 en even later 181 om 171, waarna Metz met 29 uitmaakt in 20 beurten, een zeer mooie prestatie. De volgende partij begint voor beiden slap. Na 10 beurten is de stand 66 om 58 voor Metz. Dan komt deze er wat be ter in. loopt meer en meer uit en wint de party met 200 om 136 in 24 beurten. Zondag werden deze wedstryden voort gezet met twee partijen, tusschen W. H. Verheyöe en O. Steensma. Nu was de Fries goed op dreef, terwijl de Haarlemmer integendeel niet. op stoot was. In het begin liet het zich beter aan zien; toen ging het spel gelijk op. Doch daarna kreeg Verheyde een inzinking, waarvan zyn tegenparlü een dankbaar gebruik maakte. Deze produceerde een mooie serie van 58. waardoor hfj een flinken voorsprong verkreeg en ten slotte won met den stand 200 om 126 in 17 beurten. In de volgende ontmoeting was de Fries dadelük in de meerderheid; hij bleef de leiding houden, doordat Verheyde weinig presteerde. Op het einde verslapte Steensma ook danig. Met een cindserie van 33 bracht hy zyn moyenne nog op behoorlijk peil. De stand was 200 om 108 voor Steensma in 24 beurten. Hedenavond acht uur de twee laatste partijen tusschen G. W. Metz en W. H. Verheyde. De Fries is uitgespeeld. H. S. C. „Excelsior". Bovengenoemde club hield Zondag och betrouwbaarheidsrit over pl.m. 100 KM., opengesteld voor amateurs, nieuwelin gen en veteranen. Het eerst werden de amateurs gestart, daarna de veteranen, en vervolgens dc nieuwelingen, met. on derling 10 minuten verschil. Er Is heel mooie sport te zien gegeven. Jammer dat heel veel deelnemers de aangegeven route niet hebben gevolgd, zoodoende werd er nog al eens geprotesteerd, wat voor óe jury niet. plezierig was. Na den wedstrijd zijn alle protesten afzonderiyk behandeld, door een commissie, bestaan, de uit negen hoeren. Hieronder de officleele uitslag. Afd. amateurs: 1ste L. Buis en K, Knol 2de Wolters. 3de H. SchuUvenaar, 4de Har tog. 5e v. Wyk. Afd. veteranen: 1, Snijders. 2. v. d. Beeke; 3. Cicero. 4. HuUstee. 5. v. DaaJcn. extra prijs Krist, Afd. nieuwelingen: 1. Korf. 2. Kessd- laar, 3. Aurich, 4. Witte. 5. Nans ink, 6, Steenman, 7. Koene. 8. B. Brak, 9. Smit. 10 Overdyk. De prysuitreklng had plaats by den heer P. Kossen. waarbij aan de 1ste prijs winnaars een mooi bloemstuk werd aan geboden. Nurmi loopt drie nieuwe wereldrecords. BERLIJN, 7 Oct, (V. D.) In koel herfstweer werden de internationale sportfeesten van de S. C. C. Zondag te Berlyn, in tegenwoordigheid van onge veer 15000 toeschouwers gehouden. Nurmi liep alleen 3 wereldrecords. Over 15 KM. behaalde hy de overwin ning in 46 min. 49.5 sec., over 10 Engel sche mijlen in 50 min. 15 sec., terwijl hU in een uur 19.21082 K.M. liep. Peters kampioen 25 K.M. hardloopen. De door A. V. A. C. georganiseerde af- standswedstryden mogen zeer zeker ge slaagd Meten, aldus De Crt. Waarschijn lijk ten gevolge van den sterken wind, zyn er geen records verbeterd. De Hage naar Peters wist zich op de 25 K.M., waaraan het kampioenschap van Neder, land was verbonden, eerste te plaatsen. Reeds spoedig na den start nam hy de leiding, om deze niet meer af te staan. Zijn tijd bedroeg 1 uur 35 min. 54 15 sec. Van Leenen en Vermeulen bezetten de„ tweede en derde plaats. - JOIINNY WEISSMULLER Tunney is getrouwd. Het- Engelsche blad Punch heeft eenige jaren geleden eens een teekening gepubliceerd van den buitengewoon geestig en teekenaar Fougasse. waarop in vogelvlucht een der grootste Londen- sche stations was afgebeeld, krioelende van ontelbare menschen. Het onder schrift luidde zoo ongeveer: het is bit ter beschamend voor het Engelsche volk dat by de aankomst van den wereld kampioen bokser Dempsey te Londen, slechts 200.000 van dc 40 millioen in woners van het Vereenigd Koninkryk aanwezig waren, om hem te begroeten. Dit, een tikje wrang-ironisch grapje, schoot ons weer te binnen, toen wy een paar dagen geloden de uitvoerige berich ten lazen over het huwelijk van Demp. sey's overwinnaar en opvolger Gene Tunney met Miss Lauder, een Ameri- kaansche dollarprinses. Als bii tyd en wijle koning Boris van Bulgarije nog eens in het huwelijk treedt, zal dc pers dei* wereld hiervan ongetwijfeld we) melding maken, maar er zeker geen ko lommen aan wijden, verlucht met foto's langs télegrafischen weg of per speciale vliegmachine overgebracht. Zooals voor het huweiyk van dezen ridder van den bloedneus gebeurd is, die speciaal naar Europa was gekomen met zün bruid, omdat hy rustig wilde trouwen en hier toe in zyn eigen land geen kans zag. En zelfs in hetoude werelddeel heeft he: bruidspaar nog allerlei list te baat moe ten nemen om aan de attenties van re porters en publiek te ontsnappen. Er wordt ons precies verteld, welk machtig fortuin Tunney in den ring heeft verdiend en welke machtige ma. teriëele vooruitzichten zijn bruid mee ten huweiyk brengt. Wij lezen senti menteel© beschrijvingen van de liefde voor literatuur van Tunney. die door de zelfde schryvers kortgeleden de wreed ste bokser van dezen tiid werd ge noemd. Men vertelt ons dat de moeder van de bruid na de plechtigheid in tra= lien was en haar dochter kuste, (stel je voor, net als een gewone moeder), dat Tunney en zyn bruid beiden ..ja" zei- cen met duidelijke stem. dat ae maal tijd drie uur duurde, dat beiden glim lachend gelukkig keken enz. enz. enz. Laat men maar peuteren met zulke onbelangrijkheden als de wereldvrede, televisie, kankerbestrijding, af en toe komen er gelukkig nog wel belangrijker dingen voor: Tunney is getrouwd: In 't kort gezegd. Men vertelt dat Johnny Weismuller, het Amerikaanschc zwemfenomeen, een uitnood)ging lieeft aanvaard om als zwemleeraar in Japan op te treden. Te gen betaling dan, hetgeen zou betteke nen dat Johnny voor de zwemsport der amaieürs verloren zou zUn en er acht wereldrecords vacant komen Het ïykt ons een bericht dat nog even op bevesti ging moet wachten. Mariene t. de sterkste Zwitsersche amateurbiljarter, is ook instructeur ge. worden en dus voor het amateurisme verloren. Jammer voor de Zwitsersche biljartliefhebbere niet alleen, maar ook voor de voetbalenthousiasten, want ook In dezen tak van sport was Mortenet een uitblinker. HU maakte zelfs meer dan eens deel uit van de Zwitsersche nationale ploeg. De vermaarde centervoor van Ever ton en van het Engelsche elftal. Dixie Dean, vertelde aan een reporter, dat h(] eens IS doelpunten heeft gescoord op óén dag. Hij was 15 jaar toen-hil dit record vestigde en hU deed liet 'in drie wed strijden, door in elk een half tiozUn goals voor zijn rekening to nemen. Ook speelde hij deze drie wedstrijden op één dag. voor drie verschillende dubs. Het komt ons voor aat in deze statistiek meer "records schuilen dan dat van IS doelpunten. Hoe het tegenwoordig gaat met de windhemdenrennen in Engeland? Wij hebben gelezen dat een offerte van 12000 gulden voor een succesvol dier ge weigerd) was. De pessimisten voorspellen echter in de zeer naaste toekomst een geweldige krack in deze sport. De optL misten? Die weigeren 12000 gulden voor een horad, wiens waaide door een spier- verscheurlng of ziekte in een da:; tijd tot een tientje kan dalen. Rasspeculan ten zijn die Engelschen. Infcusschen is die nog jongere rage, mo torrennen op sintelbanen. welke sport geïmporteerd is doe een Austra. liër, blijkbaar nog steeds in opgaande lijn, berekend naar publieke belangstel ling. En hot is er zelfs al zoo ver mee gekomen, dat meisjes dit lang niet on gevaarlijke en weinig elegante vak heb. ben „omhelsd". Miss Fay Taylour is er al een heele beroemdheid Zij gaat eerstdaags naar Australië om de kunst van net~niet~ .1 e.nek -breken tot in do puntjes te leeren.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7