H. D. VERTELLINGEN Vlammende Katchen STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD V/OENSDAG 10 OCT. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) T heevisite door E. M. Beneden was het druk en warm. De groote openslaande ramen waren dicht getrokken, en de witte gordijnen lieten geen straaltje zonneschijn meer bin nen. Moeder hield wel van een zon netje, vooral nu het in weken niets had gedaan dan stormen en regenen, maar vandaag was het haar ontvangdag. Druk pratende zat zij aan de theetafel. Het was warm geworden. Er waren dames die voornamelijk gekomen waren om haar laatste modecreatie te laten be wonderen, en anderen die druk en luid in gesprek waren. Zich voelend en heel gewichtig praatten zij over leege dingen. Het gewone' gesprek van den middag. Het hoogtepunt was meestal een nieuwe echtscheiding tusschen twee bekenden of een engagement van een van de dochters, dat door de ouders als „niet passend" werd afgekeurd. De dames hier schenen van die voorvallen nog meer af te weten dan de slachtoffers zelf. Zij hadden dan cok al lang veroordeeld en verworpen alles wat die bewuste per penen nu deden, of mogelijk nog zou den doen. Er waren er met stijve gladde man- t-;'pakken, waar kanten befjes ultlubber- den. Sommigen hadden een parasol mee genomen om de bleeke garnecring van haar hoed. die niet kleurenecht was. tegen de zon te beschermer.. Ze kregen dan steelsche blikken van dames zon der parasol, die zooiets overdreven von den. Zij droegen liever een huizenhoog zwart-glimmend hoedje de „haute chique" dat niet verschieten kon en buitengewoon smakeloos was. Moeder deed haar best om het ge sprek gaande te houden. Zij 'begon zenuwachtig te worden. De thee bleek te slap en de petit fours naderden hun einde. Het werd warm en drukkend in het salon. Van dicht bij het raam werd er door een dame geklaagd, vriendelijk zcet, dat ze zoo geheel en al in d« zon zat. Misschien konden de jalouzieën wat neer! Boven zat Loudi op haar venster bank en keek naar de jalouzieën bene den, die één voor één werden neergela ten. Langzaam zag zij onder zich de oranje-en-wltte strepen naar beneden rollen. Hoe konden ze!" Hoe was het mogelijk om dit late zonnetje buiten te sluiten, waarnaar ze zoo verlangd hadden, dat zij zoo noodig hadden gehad voor al het groeiende In don tuin en in de heele natuur. Zij had haar ramen wijd open gezet, zoodat er geen plekje schaduw mser in de kamer was. Alles leek met een gevoe lige warmroode tint overdekt. De kope ren spulletjes en vergulde lijstjes, schenen gcud geworden. In zuiver goud waren ze door de avondzon ver anderd. Loudi herinnerde zioh nu dat ze ontvreden was geweest toen ze een uurtje geleden haar kamer binnenkwam. Beneden had ze haar moeder niet wil len helpen. Ze bedankte er voor om thee te schenken aan dames die ze haatte uit den grond van haar hart, onver schillig wie of wat ze waren. Hier op haar kamer was alles gesloten geweest. Er hiilg nog merkbaar een rooklucht van gisterenavond. Mechanisch had ze de gordijnen weg getrokken de ramen wagenwijd open gegooid en en alles was eensklaps over goten met het wonderlijke gouden avondlicht. Er kwam een verandering over alle dingen alsof ze nu pas in vrijheid wer den gesteld. Zelf onderging Loudi ook dat gevoel, heel sterk zelfs. Dit was zoo'n moment om aan goeie betere dingen te denken dan je tot nu toe gedaan had. om jezelf sterk te maken voor al het moeilijke in je leven en om werkelijk en innig dank baar te zijn. Het zou je kunnen helpen, zoo'n oogenblik, door jaren en jaren heen, omdat je nu een besluit kon nemen, al leen en met je heele ziel. Wonderlijk dat ineens alles zoo ver anderen kon alleen door het binnenlaten van dat aarzelende zachtgloeiende avond zonnetje. Ze dacht na over haar werk waar mee zou beginnen morgen, met heel haar wil en over den moed dien ze hebben wilde om door te zetten, om te volhar den. Teen beneden de dames vertrokken waren, twee or.der haar parasols, de an- dbrer. in de schaduw loopend, keek Loudi ze na met een lachje van mede lijden. Hat een kleinzielige ongelukkige men- schen moesten dat zijn, die bang waren voor de natuur en Gods stralende zon nelicht* TERAARDEBESTELLING MR, H. TUYMELAAR. Dinsdagmiddag vond op Westerveld de teraardebestelling plaats van Mr. H. Ti'.ymelaar. De plechtigheid werd bijge woond door een groot aantal vrienden en bekenden van den overledene. O.a. ■waren aanwezig de heeren Jhr. Mr. F. W, van Styrum, Mr. Fuhrl Snethlage, E. IT. Krclage en Mr. Pijnacker Hordijk, leden van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Haarlem. Baron Mackay namens de Industrie-Bank, Fadt namens „My'nbouwkundige Wer ken", Mr. W. G. Del Baere, Kantonrech ter te Haarlem, Mr. J. E. v. d. Boon, griffier bU het Kantongerecht, Ds. B. G. Plantenga. em. predikant te Haarlem, Kor el,' Inspecteur der Dir. Belastingen enz. In de ontvangkamer der begraafplaats werd het eerst het woord gevoerd door den heer Mesritz namens de Ned. Maat. schappij tot hot verrichten van Mijn bouw kundige Werken. Deze spreker ver tolkte de gevoelens van diep?n rouw. welke door het overlijden van Mv. Tuy- melaar bij de maatschappij en hare dochtermaatschappijen waren opgewekt. Wie Mr. Tuymelaar ontmoette, kwam aanstonds onder de bekoring zijner per soonlijkheid. Hij was een man van groo ve rechtschapenheid en kalmte, beschik kend over een ongekende dosis werklust. Daarenboven bezat bil een edel karakter, waardoor hij uitstekend geschikt was, zijn verschillende functies waar te ne men. Jhr. Mr. van Styrum sprak namens don Raad van Toezicht en discipline. Het heengaan van Mr. Tuymelaar heeft p.üen getroffen, zei Mr. van Styrum. Mr. Tuymelaar was nog ingeschreven als rdvocaat. maar in de rechtszaal zag jnen hem niet vaak verschijnen. Als hij af en toe kwam. toonde hij geheel be langeloos op te komen voor de hem toevertrouwde zaken. Van het bureau voor consultatie was hij vele jaren be langeloos een ijverig lid. Toen eenige jaren geleden een vacature in den Raad meest worden vervuld, heeft men hem met voorbijgaan van vele anderen be noemd, omdat men wist dat hij een goe den kijk op de zaken had. Zijn heengaan wordt in hooge mate betreurd. Mr. Pijnacker Hordijk sprak namens den Raad van Beroep voor de. directe belastingen, die,'aldus spreker door het overlijden van Mr. Tuymelaar een groot verlies heeft geleden. De overledene is langen tijd lid geweest en hij heeft zijn plicht gced vervuld. Voor de rechtscha pen vervulling dezer taak zijn vele eigen schappen noodig. welke de overledene op zulk een gelukkige wijze in zich ver- eenigde. Hij zocht het recht, maar niet het uitgesponnen recht.; hij zocht 3e waarheid zoo dicht mogelijk op practi- sche grondslagen te bereiken. De Raad verliest in Mr. Tuymelaar een krachtigen steun. Onder een striemenden regen werd daarop de baar. die met vele kransen was gedekt, grafwaarts gedragen. PERSONALIA. Benoemd tot onderwijzer aan school no. 11 te Amsterdam de heer J. van der Mei, thans onderwijzer aan de school aan den Voorweg te Heemstede. IIAARLEM'S GEMENGD KOOR Bovengenoemd koor geeft op Don derdag 25 October a.s. onder leiding van den lieer Jan Booda een concert in dc Gem. Concertzaal. Uitgevoerd /al worden ..Die Schop fung*' van J. Ifnvdn. met medewer king van dc Iluarl. Or!:est»verceniging VOLKSUNIVERSITEIT. Hedenmorgen ontving de Volksuniver siteit het bericht dat de heer Karei de Jong door een keelontsteking verhin derd is hedenavond zijn cursus (Franz Peter Schubert) te geven. Gehoopt wordt dat de cursus aanstaande week weer voortgang zal kunnen hebben. RADIO EN TRAMSTORING OVER FISCHERBEUGELS. Een abonné zond ons een klacht over radiostcringen veroorzaakt door de trams. Hoewel door de N. Z. H. met groote geldelijke offers beugels zijn aan gebracht met Fischer-sleepstukken, die in den beginne een zeer goed resultaat gaven, zijn de storingen nu weer opge treden. omdat de trammaatschappij de beugels in h-;t geheel niet meer onder houdt. en de directie alle maatregelen verder achterwege laat. Wij informeerden bij de N. Z. H. naar de gegrondheid van deze klacht. Men deelde ons mede, dat de laatste veron derstelling niet juist en ondankbaar is, daar de directie voortgaat, uitsluitend in het belang van de radioluisteraars maatregelen te nemen, d.w.z. de sleep- stukken te onderhouden. Dit onderhoud bestaat voornamelijk in het smeren met vet van de sleep- stulcken, wat het gekraak vermindert, en gedurende langen tijd rijkelijk ge daan is. Dit had het technisch bezwaar, dat tenslotte de bovenleidingen zoo vet werden, dat er door monteurs niet meer aan gewerkt kon worden en het vet naar beneden droop. De bovenleidingen bleken daardoor voorloopig ook vet ge noeg te zijn, en acht weken geleden werd het smeren gestaakt. Na zes we ken kwamen er klachten van luiteraars. dat de storingen er weer waren, de lij nen waren dus te droog geworden. Nu is weer begonnen met smeren. Daarna zijn ook geen klachten meer gehoord. De directie laat dus wel al het mogelijke doen om radio-liefhebbers ter wille te zijn. HET A. V. O.-CONGRES. EEN DRUKKE DAG. Dinsdag werden in de ochtenduren de eerste sectie-vergaderingen van het A.V.O.-congres gehouden. Behandeld werden: de wetgeving en de reclassi- ficatie der onvolwaardige arbeidskrach ten, opleiding en nazorg van lichamelijk gebrekkigen, reclassificatie van oorlogs invaliden en het rheumatiekvraagstuk; opleiding van achterlijken, zwakzinni genzorg en beroepskeuze voor achter lijken; statistiek der onvolwaardige ar beidskrachten in verband met de volks telling en voorwaarden voor het tot stand komen van een dergelijke statistiek. In de eerste plenaire zitting, die des middags plaats vond in de groote Aula van het Koloniaal Instituut, kwam de sociologische be teekenis der onvolwaardi ge arbeidskrachten aan de orde, ingeleid door prof. J. A. Veraart (Den Haag) en prof. W. A. Bonger (Amsterdam), terwijl ten slotte de arbeidsgeschiktheid van de physiek onvolwaardige arbeids krachten door dr. v. Gravestein (Am sterdam) werd behandeld. Des avonds had er een collectief be zoek aan de tentoonstelling in het Stede lijk Museum plaats, waar de thee door het bestuur werd aangeboden. BOTERMARKT—BARREVOETE- STRAAT VEREENIGING Winkelweek. Op de algemeene vergadering van bo vengenoemde verseniging werd met al gemeene stemmen besloten tot het orga- niseeren van een winkelweek met daaraan verbonden etalagewedstrijd. Deze zal plaats hebben van 29 No vember a.s. Een mooie collectie prijzen zal voor het publiek beschikbaar gesteld worden. Nadere bijzonderheden worden per advertentie bekend gemaakt JEUGDAFDEELING „NIEUW LEVEN". Een vlag als jubilcumsgeschenk. De Geheelonthouders-Jeugdvereeni- ging „Nieuw Leven" hoopt 1 Januari 1929 tien jaar te hebben bestaan. De ..groote" vereeniging ..Nieuw Leven", het geheeionthouders-tooneel, wil de jubi- leerende afdeeling een vlag aanbieden. Er heeft zich een damescomité gevormd, dat met lijsten collecteert voor dit doel. Mej. De KleinHense. Hofdijkstraat 12. heeft zich met de administratie belast. UITGAAN. Schouwbur* Jansweg. Wegens het groote succes zal op Vrijdag 12 October a.s. nogmaals ccn opvoering worden gegeven van „Fata Morgana", het stuk van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, met mevr. Roosje Kohier—van Gelder cn Jules Vcrstrac* tc in dc hoofdrollen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1315 EEN REKJE OPHANGEN Vader heeft od zich ge nomen om een hand: doekenrekje in de keu ken te maken I ontdekt dat hij di schroevendraaier op d< gootsteen heeft laten lig gen herstelt dit verzuim de los ingezette schroef glijdt uit ziin vingers op den grond grijpt mar de schroef, zorgvuldig het rekje op zijn plaats houdend verliest tijdens het schroef oprapen den schroevendraaier weer I als de schroevendraaier 1 weer bemachtigd is, glijdt het rekje weer scheef slaagt eindelijk, waarop moeder. binnenkomen de, de opmerking maakt, dat het leeliik scheef hangt. (Nadruk verboden.) DE DRIE BESTELLINGEN. BEZWAREN TEGEN DE DIENSTREGELING. Het plaatselijk orgaan van den Centr. Ned. Ambtenaarsbor.d schrijft hierover het volgende: ..De invoering van het drie-bestellin gen systeem, tegen het advies der ver schillende organisaties, heeft het per soneel een dienstregeling gebracht, waar bij met de belangen van dat personeel nagenoeg geen rekening is gehouden. Veelal moet de dienst uitgevoerd wor den binnen een raam van 15 uur, van 's morgens 5.30 uur tot 's avonds 8.30 uur. Weliswaar heeft men daarbij in den morgen enkele uren vrij, doch hieraan heeft men niet veel om nieuwe krach ten te vergaren teneinde het volgende deel van zijn dienst, hetwelk dikwijls van 1 tot 8.30 uur zonder eenigszins be hoorlijken rusttijd moet worden uitge voerd te verrichten. Bovendien is de dienst zoodanig dat men van een ge zinsleven voor het personeel nauwelijks kan spreken, terwijl van een behoor lijke nachtrust over het algemeen geen sprake is. Een en ander heeft er toe geleid, dat de hier ter plaatse bestaande organi saties. met volkomen eenstemmigheid een nieuw ontwerp-dienstregeling heb ben ontworpen, waarin met bovenstaande grieven zooveel mogelijk is rekening ge houden. Dit ontwerp is op 1 Juni 1.1. bij den directeur van het Postkantoor in gediend waarbij het verzoek werd ge daan om vóór 7 Juli bericht te mogen ontvangen of het ook naar *de meening van de directie een grondslag zou kun nen vormen voor een verdere bespreking, teneinde tot de invoering van een draag lijker dienstregeling voor het bestellend personeel te geraken. Op 12 Juli ontvingen wij het verzoek om op een door dc directie te beleggen conferentie op 17 Juli eenige nadere in lichtingen te vei'strekken. Hieraan werd en is door de vertegen woordigers der samenwerkende organi saties volgaarne voldaan. Uit de bezwaren die van de zijde der directie werden opgeworpen, bleek wel, hoewel men nog niet zonder nadere be studeering een positief standpunt kon innemen, dat van een volledige mede werking voorshands niet gesproken kon worden. Dit werd ook door de organisa ties niet verwacht. Ook zy begTepen volkomen, dat een zoo groote verandering in de dienstrege ling, waarin o.a. het einde der laatste bestelling wordt teruggebracht van 3.30 uur tot 5.30 uur, een nauwgezette studie vereischt, en waarin verschillende in stanties o.a. de Kamer van Koophandel een woordje hebben mede te spreken. Wij verzochten dan ook, na de gegeven nadere inlichtingen, nu spoedig eenig be richt te mogen ontvangen. Doch na we der een maand te hebben gewacht be gint het personeel de vrees te koeste ren, dat bij de intrede van het ongun stige jaargetijde de huidige dienstrege ling nog bestendigd zal blijven. Dit is voor de organisaties aanleiding geweest zich opnieuw tot den directeur te wenden met beleefd verzoek alsnog te mogen vernemen, tot welk resultaat het ongetwijfeld door de directie inge stelde onderzoek naar de uitvoerbaarheid van het ingediende ontwerp-dienstrege ling, heeft geleid. Wij willen hopen, dat het spoedig te verwachten antwoord voor het personeel bevredigend mag zijn, opdat het voor liet aanbreken van den winter een meer draaglijker dienstregeling moge hebben. Tot zoover dit artikel. Wij informeerden ten Postkantore, maar konden nog niet nader worden in gelicht, omdat de Directeur tot 17 dezer met verlof is. FAILLISSEMENTEN Door de Haarlemsche rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard'. W. Spaans Jz.. bloembollenhandelaar te Heemstede Prinsenlaan, curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem; Joh. Donkersloot, los arbeider te Nieuw Vennep, curator Mr. H. E. Prin sen Geerlings te Haarlem; Mevr. C. J. van der Zon, pension houdster te Haarlem, Duvenvoordestraat 18, curator Mr. P. Tideman, alhier; de firma F. van Dort en hare leden F. en P. J. van Dort te Heemstede, Meerweg 3739, curator Mr. C. Blanke voort alhier; F. W. Nyhuis, aannemer te Zaandam. Havenkade 4, curator Mr. Dr. W. P. Vis alhier: J. H. C. Brero, metselaar te Haarlem, Korte Houtstraat 20. curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier; N. Bramson, koopman in technische artikelen, Zandvoort, Van Speykstraat 21, curator Mr. A. A. Huizipga alhier. Vernietigd werd het faillissement van A. van der Meyden, metselaar en auto busondernemer te Wijk aan Zee en Duin, curator Mr. F. A. Bijvoet alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: J. C. Evers, mandenmaker te Hille- gom, curator Mr. F. J. Gerritsen alhier; P. v. d. Burg. caféhouder te IJmuiden, curator Mr. A. W. Hellema aldaar. CAFé- EN RESTAURANTPERSONEEL De afdeeling Haarlem van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland heeft alle vakgenooten uit- genoodigd voor een openbare vergadering op Donderdagnacht 11 October, in het Café van der Hoef, Koningstraat. Het woord zal worden gevoerd door den heer J. C. B. van Hilst, Bonds- secretaris, die over organisatie zal spre ken. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 cents per regel. Roman dcor PAUL OSKAR HöCKER Uit het Dultsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 44) De verdaohte werd gehaald. Smerig, ongcwasschen. ongekamd, met een nor- sciïe uitdrukking op zijn gezicht, ver scheen Max Krause. Hij kwam de deur binnen maar keek niet op. ..Kom eens dichterbij, jongetje". Max verroerde zich niet. „Hier is de meneer van wien je ver teld hebt, dat hij je heeft aangezet om bii Juffrouw Lulz in te breken. Kijk hem eens goed aan". De jongen wierp een korten, schuwen blik op Viktor Troilo. „Ken je hem? Heeft hij al eens niet je gesproken?" Max begon weer te huilen. Zijn lief- Ihebbende vader gaf hem een duw d'at Qiij tegen de tafel aanrolde. „Doe je sna vel dan toch open". ..Ik ken hem heelemaal niet", snikte de Jongen. „Maar toen dien avond, toen heb je het toch gezegd? OI soms niet? Dat me neer Viktor Troilo je aangezet heeft". „Dat heb ik gezegd.dat ze me zou den loslaten". Langzamerhand begon hij toch te praten. „Aan moeder heb ik alles ge zegd. Vroeger aL .toen had ik gehoord hoe de Bloemen-Troilo's het er over had den: een paar dozijn van de nieuwe an jers hoefde je maar te hebbenVn nu wist ik toch waar ze bij juffrouw Lutz stcr.den, omdat ik daar eerst gewerkt heb". Viktor was opgestaan. „Dus niet om zilveren lepels of zoo iets was de in braak begonnen, maar om planten?" „We moesten juffrouw Lutz natuurlijk ook laten komen", zei de commissaris, „en die verklaarde dat het een nieuwe, zeer waardevolle teelt was. die voorloo pig geheim moest blijven". ..En juffrouw Lutz heeft geloofd dat ik een dergelijke gemeenheid op mijn ge weten had'?.... jongen, ellendige kerel, hce kom je er aan om mijn naam hier bij te noemen?" „En u. meneer", schreeuwde liij den Rijnschipper toe, „weet u wel dat ik u wegens laster in de gevangenis kan la ten brengen?" Vader Krause, die nog verbluft was door de plotselinge frontverandering van zijn veclbelcvenden spruit, protesteerde toch tegen d? beschuldiging van laster. „Een klacht heeft juffrouw Lutz niet ingediend", zei de commissaris, „maar dc stukken gaan naar den Officier ran Justitie en het is dus niet vooruit te zeggen of de jongen op stuk van zaken niet toch vervolgd wordt. U hebt Max Krause dus vóór vandaag nog nooit ge zien. meneer Troilo?" „Met. mijn weten niet". „Wie waren het dan, Max Krause", hervatte de commissaris het verhoor, „die gezegd hebben dat ze wel een paar dozün van de nieuwe anjers zouden wil len hebben?" De jongen ven-iel weer in zijn koppig zwijgen en een nieuwe duw van zijn va der was weer noodig om hem daaruit op te wekken. „De Bloemen-Troilo's'", zei hij einde lijk. „We moeten het precies weten. Waren het mcnschen van het kantoor?" „De mevrouw en de meneer". „Toch niet mevrouw Troilo?" „Jawel. Die en meneer Rispeter". „Maar je wilt toch niet zeggen, dat die je bij zich geroepen hebben en je hebben gezegd om over den muur te klimmen en planten uit de kas te roo- ven?" De jongen schudde het hoofd. „Neen", zei hij, nu spraakzamer, „zoo is het niet gegaan. Ze waren met elkaar aan het praten, meneer en mevrouw, in kas IV en ik was in den hoek met bloembollen bezig. En toen heb ik opgekeken en ge zegd: Ze noemen hem „Vlammende Katchen" en ze hebben nu al meer dan 80.000 plantjes, maar er moeten er eerst 200.000 zijn voor juffrouw Kaetchen met den verkoop begint. Dan heeft ze een half jaar lang den voorsprong„Heb je geen Katchen als aandenken meege nomen?" had meneer gevraagd en toen gelachenNeen, had ik gezegd, maar er waren nog wel andere leerjongens, die er een konden bezorgenEn daarop zei meneer, dat hij voor ieder plantje een daalder gaf. En toen heeft hij weer gelachen". „Zoo. zoo. Gelachen heeft hij." De commissaris was vlak voor den jongen komen staan. „Heb je teen werkelijk ge meend dat h\j het goed zou vinden, dat jij daar 's avonds laat als een misda diger zou inbreken en een groote mand zou meenemen?" Max verviel opnieuw in koppig zwij gen. Maar des te sterker werd de wel sprekendheid van den vader. Zoo, nu was de waarheid dan toch uitgebracht. Eir of meneer Troilo nu nog wou bewe ren dat de jongen niet was opgestookt? De Burgemeester snoerde des Rijn- schippers grooten mond met een verwij zing naar het „cabinet partioulier", waar hij al eenige uren had doorge bracht! „Maar hoe is die kwajongen er dan toch in vredesnaam toe gekomen, om juist meneer Viktor Troilo te noemen?" probeerde de commissaris te weten te komen. „De oude heer daar, die had het ge vraagd. Toen ze me gepakt hebben. An ders zouden ze de politie halen, als ik niet direct bekende dat meneer Viktor me gestuurd (had. En toen heb ik het maar toegegeven". „En wat heb je tegen je moeder ge zegel?" schreeuwde de heer Krause Sr. De zoon ontvluchte huilend zijn vader onder de beschermende vleugelen van het gestrenge gezag. „Ik dank u. meneer Troilo". zei de Burgemeester beleefd, „dat u de moeite hebt genomen om hierheen te komen. Nu zal ik ook nog uw moeder en uw oom hierheen moeten verzoeken en dan zal de rest wel in orde komen. Ik stel me zoo voor dat meneer of mevrouw zoo schertsend gezegd zullen hebben, zooals men dat wel eens meer doet: Hè, het zou me wel een daalder waard zijn om dit of dat te hebben! Dat- een kwajon gen een paar maanden later een for- meelen inbraak op touw zetdat kun nen ze toch niet bedoeld hebben". „En ik verlang schadevergoeding", schreeuwde vader Krause woedend er tusschendoor. Viktor hield de tanden opeengeklemd. Hij wilde door geen beweging van zijn gezicht laten merken, dat hij van de moraliteit van den heer Rispeter een gansch ander idee had dan de Burge meester. „Ik heb nog één verzoek", zei hy. Als u al het materiaal bij elkaar heb;, wilt u dan zoo gped zijn aan juffrouw Lutz direct een juiste uiteenzetting te geven Stofzuigerhuis MAERTENS BAR TELJ O RIS STRAAT 16 telefoon No. 10756 Apex Electrische Waschmachines f 275.- van het gebeurde? Ik vind het een bui tengewoon hinderlijke gedachte, door haar voor de aanstichter van zoo'n ge- meenen streek te worden aangezien". ..Dat spreekt vanzelf, meneer Troilo. Dat zal hoogstwaarschijnlijk vandaag nog kunnen gebeuren". Op den terugweg werd hy voortdu rend gekweld door de vraag, waarom Grootvader juist hem, als de eenige van de drie die er voor in aanmerking kwamen, voor den aanstichter had ge houden. Waarom niet zijn stiefmoeder? Die had hij immers nooit kunnen uit staan. Waarom niet Rispeter, door wien de verwijdering tusschen de beide fami lies toch pas onherstelbaar was gewor den? Leefde in den ouden man zulk een blinde, onverzoenlijke haat. juist tegen hem? Wat had hij dan eigenlijk gedaan? In een gedrukte stemming ging hy verder. Bij het hek zag hij achter de heg in Grootvader's tuin, de appelboomen met hun breede takken. Tusschen de gele en bruine en paarse herfsttinten van de zonnebloemen en de rudbeckia en de herfstasters, die hoog opgeschoten wa ren, stak verweerd wit de muur van het kleine huisje af, waar zijn grootvader woonde. (Wordt vervolgd.). HOE HET VROEGER WAS OP SCHOOL. De heer Posthumus vertelt. Voor het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling vertelde gisteren in de eerste Dinsdagavond-bijeenkomst de heer S. N. Posthumus, hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. Ondefwijzers in „De Centrale" over Oude Schooltoestanden. Op een bevattelijke manier liet hij duidelijk worden, welke de evolutie is geweest van den onderwijzersstand, sinds de vijftiende eeuw. In die eeuw is het houden van een school een bedrijf, en dat de onderwijzer geen paedagcog is bewijst de aanwezigheid van plak en roe. De bekwaamheid van den onderwij zer kan beperkt blijven tot het schoon schrijven en „ver" zingen. De weinige verdiensten aan het onderwijzen van een honderdtal kinderen verbonden, noodzaakten den meester tot het be oefenen van allerlei bijbaantjes. In het midden der negentiende eeuw zyn er niet meer uitsluitend scholen ge sticht op particulier initiatief. De ge meente houdt er armenscholen op na, waar de kinderen van behoeftigen opge voerd worden tot orde en dienstvaardig heid in het besef van hun afhankelijke en nederige positie. De bovenmeester heeft in het midden van een groot lo kaal het oppertoezicht over de in zyn dienst staande en door hem bet aide kweekelingen, die hij ten aanihoore van de kinderen straft. Hun actie leidt tot minder directe controle, het toezicht verdwijnt echter niet geheel, er komen afzonderlijke leslokalen maar met glazen muren. Naarmate het prestige van den onderwijzersstand stijgt, vermindert de controle, wat tot uiting komt in den bouw der tusschenmuren in de scholen. Om de toestanden, zooals ze nog voor zeventig, tachtig jaar bestenden, te illustreeren las de heer Posthumus het bekende ver Ir a al van Meester Permewip uit Woutertje Pieterse voor, Multatuli's geestig en satiriek verhaal hier en daar op bevattelijke wijze verduidelijkend. Zoo werd het een avond, waar de bezoekers veel geleerd hebben, en dikwijls harte lijk gelachen, doordat de heer Posthu mus de kunst van smakelijk vertellen zoo goed verstaat. UITGIFTE VAN NIEUWE AAN- DEELEN GOEDGEKEURD. De gisteren gehouden vergadering voor aandeelhouders der Ver. Kon. Pa pierfabrieken van Gelder Zonen, heeft het voorstel tot uitgifte van 2100 gewo ne en 900 pref. aandeelen goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6