BUITENLANDSCH OVERZICHT EEN VOORLIJK LAND. RAS TAFARI'S PERSOONLIJKHEID Aspirin- Tabletten GEMENGD NIEUWS BINNENLAND FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 OCT. 1928 DERDE BLAD Keizerinne- en koninkrijk. De regeering in China. DE FINANCIëN VAN EEN| INCEZ0NDEN MEDEDEEL1NCEN JOCKEY. (Van onzen Lonaenschen correspondent). „Steve Donoghue, zonder twijfel de beroemdste jockey van Engeland, is dezer dagen voor den rechter gebracht in ver band met een aanvrage voor zijn fail lissement. Dit geval heeft algemeen en vooral in de wereld van de paardensport de grootste verbazing gewekt. En niet ten onrechte. Zü die in de paardenbewe- ging zitten zijn wel in staat min of meer nauwkeurige schattingen te maken over de verdiensten van eersteklas jockeys. Veel hangt af van het succes dat zü op de renbaan oogsten. Donoghue heeft daarover in zyn loopbaan allerminst te klagen gehad. Goede rüders van het slag van „Steve" genieten veelal een vast salaris van een 5000 per jaar. Bovendien ontvangen zij emolumenten en geschenken, gewoonlijk in den vorm van percentages van den geldprijs, die wordt verrend of van de winst van den eigenaar. Die percentages loopen bij een "'succesrijk jockey op tot een 4000. Daarenboven is de jockey niet het gan- sche jaar aan zyn patroon gebonden. Hü mag voor een anderen eigenaar rijden en aan alle renneryen deelnemen, waar in zijn patroon geen paard heeft loopen. Het inkomen van een goed jockey kan dus gerust op een 10.000 per jaar wor den gesteld. Onvermydelyke uitgaven moeten daarvan af. Hotelrekeningen en reizen vragen een 500. Voor zyn be dienden en zün uitrusting zyn een 700 noodig. Een belangrijke pest is ook het Turksch bad, waaraan hij heel wat meer moet besteden dan de gewone burger. Maar dan blijft het netto-inkomen van een eersteklas jockey toch nog wel een 8000, genoeg voor een luxueus bestaan. Maar zulk een bestaan is voor eiken jockey, die zyn werk ernstig opvat, ver boden. Het schijnt dat de financieele moeilijkheden van Steve" Donoghue ten deele moeten worden toegeschreven aan het feit dat hy de afgeloopen twee jaar geen succes op de renbaan heeft ge boekt. En verder zal in deze aangelegen heid het spreekwoord „zoo gewonnen zoo geronnen" wel van toepassing zijn. Uit hetgeen de kranten over de 'behandeling van het geval voor den rechter hebben geschreven is gebleken dat de beroemde jockey goedgeefsch was en niet de ge woonte had de dubbeltjes nog eens om te keeren voor ze uit te geven. Met dat al is het een trieste verras sing te moeten vaststellen dat een man met zooveel naam in een wereldje waar geld naar burgermansbegrippen geen rol schijnt te spelen, zich nochtans finan cieel kan ruïneeren. treden rheumatische pijnen voor# al hevig op. Men bedenke, dat rheumatiek chronisch kan worden. Bijtijds en krachtig aanpakken is dus dubbel noodig. Men neme de beproefd gebleken die een weldadigen invloed op den gestoorden bloedsomloop hebben en daardoor spoedig pijnstillend werken. Men weigere namaak en lette J er op, dat op elke tablet het (0/\YER -j woord „BAYER" ingestem» peld is. Prijs 75 ets. zich gedurende den oorlog op te offeren. Tot zoover de criticus, die het stuk looft. Naar wat er verder van is verno men verschijnt Craig als een ..cat burglar", een dier moderne inbrekers, die langsgoten en raamspylen in hooge verdiepingen binnendringen. Het groote effect van het stuk staat of valt blyk- baar met de scène in de laatste acte. waarin de „onbekende soldaat" zyn boodschap doet. Hij vraagt of zyn op offering tevergeefsch is geweest en of ze waard was te worden gedaan. De vraag is suggestief en duidt er op dat de ..on bekende soldaat" vol twijfelzucht is. Hij eindigt aan ook met de woorden: Ik stierf opdat er een einde zou komen aan oorlog: en het jammerlijke feit is dat oorlog niet tot het verleden behoort, dat bewapening niet heeft opgehouden". Het is dus een stuk met een sterke tendenz. De critici, die het ongezien hebben veroordeeld, nemen waarschijn lijk terecht aan dat het op de tendenz dryft, dat de moraal er van in plaats komt van ware tooneelkunst, dat het een verwyt en een preek is in tooneelvonn. Misschien hebben zij toch wel gelyk als zij zooiets afkeuren. EEN VROUW OP DEN BRANDSTAPEL. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een voorlijk land. dat Abessinië! Want Zondag werd het na de kroning van Ras Tafari tot Negus (hetgeen zoo veel als koning is) een keizeiitmej en koninkrijk in eenen. Na 1918 tuimelden tal van vorsten en vorstinnen van him en haar tronen. D: volken waren het beu en zij lieten het idool van het „keizer- of koningschap by de gratie Gods" in den steek. De reactie bleef niet uit. Achmed Zogoe's kroning was het recentste maar zéker niet het eenige geval in dit genre, er: nu kwam Ras Tafari de rii der nieuw bakken heerschers vermeerderen. Ook by de gratie Gods zooals het in het des= betreffende decreet luidde Het eigen aardige en unieke van het geval is, dat hy in vereeniging moet regeeren met zijn hooggeboren tante, keizerin Zandi- toe. Blijkbaar zal deze verwante echter weinig in de melk te brokkelen hebben, daar Ras Tafari tegen haar zin en dien van den adel zijn koningsschap er door heeft gedreven. Als het eenigszins mo gelijk was geweest hadden deze elemem ten het gaarne zonder een koning ge steld. Immers door Ras Tafari's hooge positie die feitelijk neerkomt op een mild dictatorschap in Abessinië, zal het waarschijnlijk spoedig gedaan zijn met de onrechtvaardige privilegies van den ouden adel: privilegies waarvan de kei- zerin Zanditoe maar al te graag bewust of onbewust een steunpilaar was. Tooh is Ras Tafari al sedert meer dan tien jaren die eigenflyke regeerder van het land. Onlangs- schijnt echter een complot tegen zijn persoon en zijn tante te zijn ontdekt, Na dit geval stond zyn besluit vast. Hy vond dat het noodzake lijk was om zyn positie te verbeteren door het aannemen van het konings schap. De rechten daartoe kan men Ras Tafari niet ontzeggen. De nieuwe Ne gus is namelyk een nakomeling van een oeroud vorstelijk geslacht. Mogen wy het Handelsblad gelcoven dan zou hij zelfs van Koning Salomon stammen, en de koningin van Sjebai De Italiaansche regeering spreekt zich uit, meldt verder het Hbld.. ten gunste eener globale beperking van de tonnen- maat in plaats van een beperking by categorieën. Elke staat zou dus de toe gestane tonnenmaat kunnen gebruiken op de wyze welke het meest aan zijn behoefte zou voldoen. Zü meent, dat dit systeem aan de minst bewapende landen zou toestaan te kiezen en zich aan te passen, hetgeen een compensatie zou beduiden in verband met de supe, riori'teit van andere landen Italië heeft met het oog op zün aard rijkskundige ligging speciale eischen, voortvloeiende uit het feit. dat er slechts drie communicatie- en ravitailleerings- wegen over zee bestaan en met het oog op de nabuurschap van andere landen, die speciaal begunstigd zijn en die een débouché naar de Middellandsche Zee hebben of kunnen krijgen. De nota besluit met de verklaring, dat de Italiaansche regeering, welke heeft deelgenomen aan de belangrijkste iru ternataonale handelingen betreffende de consolidatie en den wederopbouw van Europa, er prijs op stelt aldus haar wensch te kermen te geven om mede te werken aan alles, wat van de beperking der bewapening een instrument zou kunnen maken, dat deze consolidatie en wederopbouw zou kunnen bevorderen. Tsjang Kai-sjek. Tsjang Hsoe-liang is door het bestuur van den Kwomintang gekozen tot lid van den nieuwen staatsraad. In de re geering heeft ook zitting de Christen- generaal Feng Joe-sjiang. Tsjang Kai-sjek is tot president der nationale regeering benoemd. De pantserkruiser. Op den partijdag van de sociaal-de mocraten in het district Brandenburg Grenzmark heeft de Rijksdagafgevaar digde Wels medegedeeld, dat zijn partü een motie zal indienen, die kort en bon dig luidt: „De bouw van den pantser kruiser wordt step gezet." EEN ZEER VREEMDE MOEDER. Onlangs riep een goedgekleede dame te Londen, vergezeld van 'een driejarig knaapje, een taxi aan om haar naar Hanover Square te rijden. Daar stapte ze uit en verzocht den chauffeur het knaapje even naar een adres in Brook- street, eveneens in het Weskend, te rij den. Toen de chauffeur daar aankwam vernam hij dat de bewoners niets van het kind afwisten. De chauffeur reed naar het politiebureau, waar men zich over het knaapje ontfermde. Later werd het naar St. Marylebcne House, een gesticht voor vondelingen, overgebracht. Het gedroeg zich voortreffelijk, alleen begon het te huilen, toen het nïot doo>- zijn moeder naar bed werd gebracht. De moeder las dit laatste in de Zon dagochtendbladen, was zeer ontsteld, dat- haar kind in het gesticht was ter edit gekemen, in plaats van in een deftig milieu in het West-end en ging het ijlings halen! Ze kreeg het kind mee, na eerst een geweldigen uitbrander te hebben ont: vangen, met de mededeeling dat ze er nog meer van zal hooren. (Hbld.) ELKE TREINPASSAGIER EEN HOOFDTELEFOON. De Hongaarsche staatsspoorwegen heb ben den draadloozen dienst op hun trein zoozeer geperfectionneerd. dat zij voor nemens zijn. elke plaats in elke klasse van een hoofdtelefoon te voorzien. Men meent, dat de trein-radio een belang rijke rol zal spelen bij het waarschuwen voor ongelukken en het opsporen van misdadigers. „Weet gü welken kant zü uitgegaan zyn?" „Zij sloegen de richting in van den weg naar Londen. Het was een kleine luxe auto een Buick, indien ik mij niet vergis, met omgebouwde chauffeurs plaats. Is zy niet te bestemder plaatse aangekomen?" Michael schudde ontkennend het hoofd. „Neen, te Londen is zy niet aangeko men." Er was geen tijd te verhezen. Hy stapte weer in zyn wagen en vloog langs den weg naar Londen. Aan de kruising van den zijweg naar Telsbury was een benzinedepót en hü wist dat een mon teur daar des nachts sliep. Het duurde «enigen ty'd alvorens hü antwoord op zyn kloppen kreeg, doch werd daarvoor beloond met een belangrijke inlichting. „Ik zag den auto voorbyrljden. Hy ging zuidêlyk, naar Letohford." „Bleef hü niet den weg naar Londen houden?" „Neen. myhheer, zy sloegen ginds af'. HU wees. „Ik kon het achterlicht over den heuvel zien wippen. Het was even voor ik alles voor den nacht sloot." Michael zette zich weer aan het stuur wiel, en, vol gas gevende, tufte hü voort als een razende, zoodat hü den afstand van rijftien mijlen tusschen Telsbury en Letohford in een kwartier aflegde. Hier diende het geluk hem weder. Een 3gent DE „ONBEKENDE SOL DAAT" OP HET TOONEEL. (Van onzen Londenschen correspon dent). Er is hier veel te doen over een nieuw tooneelstuk van C. Watson Mill, getiteld The Eternal Flame, waarin de „onbe kende soldaat", die in Westminster Ab bey ligt begraven, van den dood opstaat om de wereld zyn boodschap te geven. Het stuk is op proef gegeven in de pro vincie, in het stadje Leamington, niet ver van Worcester. Leamington is een van de weinige vriendelyke en aardig gebouwde steden van Engeland: het heeft vermaardheid als baaoord en om zijn geneeskundige wateren. Het heeft thans nieuwe bekendheid gekregen door dit tooneelstuk, dat binnenkort naar Londen zal komen. De introductie van den „onbekenden soldaat" in de hande ling heeft ernstige kritiek ontmoet. De kritiek was veelal afkomstig van hen die het stuk niet hadden gezien maar meen den dat het in elk geval van slechten smaak getuigde een zoo heilig geacht symbool van de slachtoffers van den oorlog ten tooneele te brengen. Er werd gezinspeeld dat het hier slechts een nieuw en onder de omstandigheden bü- zonder grof middel gold het succes van het stuk te verzekeren. Een bekend cri ticus echter, die bü de premiere aan wezig was, heeft verklaard dat deze kritiek volstrekt ongemotiveerd is. Hü noemt de behandeling van de rol van den „onbekenden soldaat" in alle op zichten gelukkig en eerbiedig. De schrü- ver heeft een allegorie gegeven van de maatschappy na den oorlog, dien oorlog waarin zoovelen den dood vonden voor hun idealen en de toekomst der mensch- heid. De hoofdfiguur in het stuk is een ze kere Jimmie Craig. een man met een machtig verstand en herig revolution- nair, de belichaming van de ontbinden de machten, zooals Communisme, die de laatste twintig jaren tegen onze geves tigde beschaving hebben geageerd. Craig vertegenwoordigt alles wat tegen de be staande toestanden is en hij sterft, wordt gedood, in het botvieren van zijn haat tegen de maatschappy- Om dezen man is het stuk opgebouwd. Tegenover hem staan de machten, die sterk genoeg ble ken om millioenen mannen te bewegen van politie had den wagen gezien: zy waren westelük gereden. Doch daarna liet het geluk hem in den steek, want hü kwam aan een viersprong, en er ver toonden zich geen sporen, waaruit hü kon opmaken welken weg de onbekende chauffeur ingeslagen was. Zü waren in geen geval naar Londen gereden; zooveel stond vast. HU probeerde het met een van de we jen, doch vruchteloos; hü reed dwars over een stuk land om een stuk van den tweeden af te snijden, doch ontmoette geen sterveling, die hem eenige aanwijzing kon geven. Te vier uur in den morgen bracht een doodelyk vermoeid man zün auto voor den politiepost in Chelsea tot stil stand en sleepte zich met loome schre den naar het wachtlokaal. „Züt gij daar. mijnheer Dorn!" riep de wachthebbende agent. „De commis saris heeft den geheelen nacht naar u gevraagd wegens die beschuldiging." „Nu. en wat is daarmede?" vroeg Michael langzaam „Ik geloof dat de duivel daarby' een hand in het spel gehad heeft. Het schijnt dat de gravin verklaard heeft dat het meisje in het geheel niet in de kamer was, toen Braime door dat on geval getroffen werd. Zij moet een vol ledige schriftelüke verklaring afgelegd hebben, en de commissaris zegt dat hy u een standje geven zal dat u zal heu gen." 300 JAAR GELEDEN. De heer Joh. Been schrijft aan de N. R. Ct,: Het was op den 9en October 1628, dat op het kleine Marktplein van den Briel, dat meer dan eens getuige mocht zijn van historische gebeurtenissen, een byna zestigjarige vrouw „levendich verbrandt tot asch ende polver" werd. Het is my onbekend, of in de Repu bliek der Zeven Vereenigde Nederlanden nog later een terdoodveroordeelde op den brandstapel is voorgekomen. Zoo neen, dan zou de Eerstelinge der Vrü- heid de treurige vermaardheid hebben, hierin de laatste te zyn geweest. Maar Marütgen Willemsdr., had zulke afschu - welüke misdaden gepleegd, dat, indien zü in onzen tijd geleefd had. er zeker een storm van verontwaardiging door heel het land en ver daarbuiten zou zün opgegaan, „Noyt gehoorde meer als Bar- barische en ongelooffelijcke wreetheyt en moorderije",aldus worden in deCrimi- neele Sententiën haar euveldaden ge brandmerkt. Men oordeele zelf. Van de zeven man nen, waarmede zij gehuwd is geweest, heeft zü er vy'f door rattenkruid om het leven gebracht. En, wat in een moeder schier ongelooflyk is, acht harer kinde ren heeft zy' eveneens door rattenkruid vergiftigd. Zij was te Delft geboren en woonde la ter te Rotterdam, waar zü met haar mis daden begonnen is. Daar heeft zü twee mannen vermoord. Haar vijfden man zocht zü in Vierpolders. Hij was ziekelyk en bracht niet genoeg geld thuis, welnu, voor een hal ven stuiver aan ratten kruid was zy" van hem af, Haar zesde man was een ehirurgün in den Briel. Toen die ziek was en voor zichzelf ge neesmiddelen bestelde, mengde zü daar rattenkruid onder, en alweer werd zy een treurende weduwe. Onnatuurlijker nog is dat vergeren van haar kinderen. Zij kregen bollen, zoogenaamd besuikerd, in waarheid met rattenkruid. Zoo stierven twee jongetjes en twee meisjes. Een vijfde kind. ook een jongetje, mocht niet ouder dan een half jaar, het zesde, een meisje, ander half jaar worden, en toen.... ratten kruid. Het zevende kind. ook een meisje, was 1 jaar en 3 maanden oud toen het rattenkruid in haar pap kreeg, want liet was ziekelyk. Het laatste kind mocht niet ouder dan vyf weken worden, om dat het zoo lastig was. Dom trok zyn bovenlip verachtelyk op. „Indien hy iets zegt wat my niet naar den zin is, laat ik de zaak aan haar lot over", zeide hij. „In ieder geval, stel haar nu maar in vrüheid. Ik zal haar mün verontschuldiging aanbieden." Haar in vrüheid stellen!" lachte de brigadier liem uit. „U komt wat laat. Zü werd vannacht te één uur reeds vrijgela ten." Dorn kneep zyn oogen half dicht. „Vannacht te één uur vry gelaten?" sprak hü zacht. „Is zij geheel alleen vertrókken?" „In het geheel niet, mijnheer. Zü werd door een heer in een blauwen Buick afgehaald." Michael Dorn deinsde achteruit als ontving hij een slag: zijn gelaat stond verwrongen en werd aschgrauw. Eens klaps scheen hij oud geworden. ,X>e mar-, die dat meisje afhaalde, is medeplichtig als zij haar vermoorden!" beet hü den man toe. „Zeg dat aan je commissaris wanneer je hem spreekt!" En. zich omwendende, verliet hü het wachtlokaal. Het parket van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie werd te tien uur geopend, en Michael Dom wachtte hem op, ongeschoren, met stof be dekt en in zeer bittere stemming. „Wel Dom! Wat is er verkeerd?" vroeg de Officier van Justitie, en in zoo INKTWERPER AAN HET WERK. EINDELIJK TE KERKRADE GEPAKT. Ty'dens een volksconcert op het Oranje plein te Kerkrade, werd een zekere J. A. uit Schaesberg. die er de laatste weken zyn werk ren maakte om naar jonge meisjes met inkt te werpen, op heeter- d3ad betrappen aangehouden. Verschei dene klachten waren hierover reeds op politiebureaux ingekomen. De inktwer per sprak de slachtoffers aan. deed haar allerlei voorstellen en wanneer zü hier niet op wenschien in te gaan. werden zü mei een soort drukinkt bespat, meldt de TeL DIEF GEVANGEN MET EEN VERKEERSLANTAARN. HIJ STAL EEN KOFFER MET KOSTBAREN INHOUD. Maandagavond stond in de Van Olden- barneveltstraat te Rotterdam een auto van den heer J, M. uit Londen, welke heer Europa bereist, om oude gravures te koopen voor zün verzameling, meldt de NH.C. In den auto stonden twee koffers en de heer M. was juist uit zün tijdelijke woning een derde koffer gaan halen, toen de 23-jarige kleermaker A. T. langs kwam en een van de beide koffers uit den auto staL In den koffer zaten kleeaingstukken en een aantal gravures van welke één een waarde heeft ren rond 350 pond sterling. De Engelsch- man ontdekte den diefstal al heel spoe dig en met zün auto is hy de verkeers posten in de buurt gaan afrüden. lede ren verkeersagent vertelde hij wat er zoo juist was geschied en telkens liet hü hen zien. wat voor een soort koffer hem was ontstolen. Nog geen kwartier later zag de ver keersagent, die de verkeerslantaarn op den hoek van de Van Oldebarneveitstraat en den Coolsingel bediende, een man met een koffer, die vee! leek op den gesto len koffer, in een motorwagen van lün 2 stappen, bü de halte voor het zieken huis. De agent bedacht zich niet lang, maar liet in alle richtingen het roode stoplicht branden. Daarna ging; hü naar de tram en haalde er den verdachte uit. Het bleek dat A. T, inderdaad den ge stolen koffer' met inhoud bü zich had. Hij is aangehouden en opgesloten. KRIJGEN ZIJ HET? EXTRA-LOON VOOR SPOORWEGPERSONEEL. In een Maandag te Utrecht onder leiding van den Personeelraad gehouden vergadering van de hoofdbesturen der vy'f erkende spoorwegpersoneel-organi- saties werd. na uitvoerige besprekingen met algemeene stemmen het voorstel van den Personeelraad aangenomen om met het oog op de gunstige bedryfsuitkomsten van dc Nederlandsche Spoorwegen en de vele loonkortingen, die het personeel de laatste jaren toen de financieele positie der spoorwegen ongunstig was, heeft moeten ondergaan, thans aan de directie te verzoeken aan het geheele personeel een extra halve maand loon uit te keeren met een minimum bedrag van f 70. De hoofdbesturen hebben de lynen uitge stippeld voor de argumenten ter verde diging van dit verzoek. Voorts werd besloten, dat de hoofd besturen in hun onderscheidenlijke orga nisaties actie zullen voeren ter onder steuning van het verzoek om dan, nadat de besprekingen tusschen de directie en den Personeelraad over dit verzoek zul len hebben plaats gehad, opnieuw een büeenkomst van de vüf hoofdbesturen te houden, aldus het Hbld. JEUGDHERBERGEN. EEN NIEUWE IN TWENTE. In Twente wordt in den laats ten tüd propaganda gevoerd voor het oprichten van jeugdherbergen. Een voorloopig comité, onder voorzitterschap van den heer F. Robertson, had nu tegen Zon dag jl een tocht georganiseerd door een gedeelte ren Westfalen ter bezichti ging van enkele dergelyke instellingen, Van Enschedé uit vertrokken 15 auto's met leden van Twentsche gemeentebe sturen en andere belangstellenden, die allereerst de Jugendherberg Jahnhaus te Gronau bezochten. Van Gronau werd gereden r.aar Tecklenburg en vandaar naar Nottuto. De heer Robertson heeft medegedeeld dat de heer en mevrouw Hulshof f Pol te Hengelo genegen zijn him villa te Delden voor het doel beschikbaar te stel len. weinig mogelyk woorden, legde Dorn hem den toestand uit. De Officier schudde het hoofd. „Wy kunnen niets doen. Ge beschikt niet over de bewijzen die wy moeten hebben en een klakkelooze beschuldi ging gaat niet op. Wij hebben u in alle opzichten vrij gelaten, met het oog op de merkwaardige omstandigheden in dese geheele zaak. doch ik kan mün toestemming niet verieenen tot een ar restatie. lot ge mü de onoomstootélyke en onweerlegbare bewijzen, brengt." Michael Dorn beet zich peinzend op de lip. .Indien men in vroeger dagen de waarheid niet uit iemand kon krijgen, wat deden zy dan met hem. Sir Char les?" „Och", gaf de ander droogjes ten ent woord. „dan probeerden zü het misschien met kokende olie! Dat was in de dagen toen de instructie van een zaak een massa eenvoudiger was dan tegenwoor dig." „Niet eenvoudiger", zeide Michael hoofdschuddend- „Ik zal tot de waar heid doordringen. Ik zal uitvinden waarheen zü die twee vrouwen gevoerd hebben. En het rad en de duimschroeven zullen klein kinderwerk zyn vergeleken bü hetgeen ik tegen hen zal aanwen den! Ik zal achter de waarheid komen, al moest ik Chesney Praye üd voor lid vaneenscheuren NOG GOED AFGELOOPEN TWEE TRAMS BOTSTEN IN VOLLE VAART TEGEN ELKAAR. Maandagarend zyn bü -Het wapen van Heeckeren". tusschen Doetinchem en Hummelo een goederentram uit Doe tinchem en een personen tram uit Zut- phen in volle vaart tegen elkaar ge- loopen. De beide machines en een per sonenrijtuig werden zwaar beschadigd. Persoon! Uke ongelukken kwamen niet voor. De reizigers werden per autobus verder vervoerd. NED. VOLKSKUNST OP DE FILM. VERTOONINGEN TE PRAAG. De heer D. J. van der Ven te Ooster- beek. gedelegeerde van de Nederland sche regeering bü het Internationaal congres voor Volkskunst, dat door den Volkenbond van 7—13 October te Praag wordt gehouden. 2al daar twee Neder landsche volkskunstfilms vertoonen. De eerste film geeft een beeld van het zevenjaarlijksche spel van Sint Joris en den Draak in het Limburgsche dorpjo Bessel. De romantische tafereelen van deze gedramatiseerde legende zün be kend uit de Oogstfilm. De tweede film is geheel gewijd aan de kleederdrachten en de volkskunst van het eiland Marken, welke door de droog legging verloren dreigen ?e gaan. Deze Marker volks kunstfilm is samen gesteld uit de opnamen van de groote Zuiderzeefilm, waarvan de eerste ver tooning voor de autoriteiten zal plaats hebben te 's Gravenhage op 3 Decem ber as. Het negatief zal als historisch docu ment in het Nederlandsche Centraal Filmarchief worden bewaard. „VADER" OP DE PLANKEN. Het gezelschap ren Marius Spree zal Zaterdag 13 October in den Circus Schouwburg te Rotterdam de eerste op voering geven van „Vader" („The Way of all Flesh"), het Amerikaansche stuk van Jervis Pendleton, waarvan de be kende film van Emil Jannings een be werking is. Marius Spree zal de titelrol vervullen. Fietje Spree is de vrouw en tevens de „vamp" Molly. VREDESBRIEF. Mevrouw B, van LeeuwenDrost en de heer mr. M. W. G. van der Veur, bei den wonende te Middelburg, zün Maan dag door den minister-president, Jlir. mr. De Geer. in particuliere audiëntie ontvangen, ter aanbieding van den Ne der", ancsch en Vredesbrief. welke door 11.421 personen boven 21 jaar getcekcr.d is. (Enkele lijsten zijn nog niet ingele verd). De minister heeft daarbü toege zegd, aldus meldt de N. R. Ct.. den in houd van den brief ter kennis te zullen brengen ren den ministerraad en de ministers individueel, speciaal zyn ambtgenoot van buitenlandsche za ken HU heeft voorts getuigd van da zeer vredelievende gezindheid van de tegenwoordige regeering en de vorige Nederlandsche regeeringen on er is in het bijzonder de nadruk op gelogd, dat de regeering al t mogelijke doet en zal blijven doen ter bevordering van hot vredeswerk. IN WEINIGE WOORDEN. Thans zyn te 's Gravenhage twee man nen aangehouden, verdacht van diefstal van f 1200 in het departement van Justitie. Een van hen is een kennis van den concierge. S. H. die Vrijdagnacht te Amsterdam door de politie in zyn maag werd ge schoten, is geopereerd, zyn toestand biyft nog zeer ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HOOFDSTUK XXL Het openen van de celdeur deed Lois uit een sluimering van uitputting op schrikken; slechts met moeite stond zü op, niet wetende wat zü deed, en volg de de bewaarster naar de wachtkamer, soezerig van den slaap, volkomen ver suft door de verbijsterende beschuldi ging. die tegen haar ingebracht was. Zü hoorde den dienstdoenden brigadier iets zeggen, en meende vaag den naam van de gravin te hooren. En toen had iemand haar bü de hand genomen; het was de brigadier, verbeeldde zü zich. Daarop nam een jonge man, die zich aan haar oogen vertoond had en weer verdwenen was, zonder door haar her kend te zijn, haar by den arm, en bracht haar voetje voor voetje op de donkere straat. Hü rukte het portier van een auto open en alvorens duidelijk te be seffen wat haar overkomen wsa. had hü den wagen In beweging gebracht. Zü ondervond een aangename gewaarwor ding van wegzinken in het niet haar hoofd zakte op haar boezem. Het s too ten van haar voorhoofd te gen de rugleuning van de chauffeurs plaats bracht haar tot bezinning. Het zou weldra dag worden. (Wordt vervolgd,!; Bovendien zyn zyn bekwaamheden evenredig aan de voornaamheid van zy'n geboorte. Hü is in ieder geval een voor uitstrevend man die zijn volk vooruit wil brengen F. A. Internationale gedacht enwisseling. Te Berlün heeft zich een comité ge; vormd, aldus het Hbld.. tot internatio nale gedachtenwisseling. Het comité wordt gevormd door leiders van groot: politieke party'en en toonaangevend: figuren uit leidende kringen. Het deel van het comité is contact in het leven te roepen tusschen staatslieden van de verschillende landen, industrieelen, ge, leerden, kunstenaars enz. Lid zijn o.a. Gerhard Hauptmann, prof. Einstein, Paul Loebe, generaal v. Seeckt, minis; ter Stresemann. De eerste voordracht wordt gehouden op 15 Oct door den Engelschen arbei- a'evsleider Ramsay Macdonald. De inhoud der Italiaansche nota. Het antwoord van Italië op het Fransch-Britsohe memorandum nopens de beperking der bewapening houdt zich aan de bekende richtUjnian. t.w. walt betreft de onderlinge afhankelijkheid van de verschillende vormen van be perking der bewapening (te land, ter zee en in de lucht) en hun universa liteit, d.w.z. de uitbreiding tot alle sta ten. De Italiaansche regeering bevestigt öe door Mussolini in Juni 1.1. in den se naat afgelegde verklaring: „Italië is be, reid a priori als limiet zijner bewape ning élk cyfer, onverschillig welk, zélfs het laagste, te aanvaarden, mits dit cü- fer door geen andere mogendheid op het Europeesche cointment wordt over schreden". Geen enkele verklaring kan beter de loyautedt der houding van Ito* lië aantoonen. De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 32) „De directeur ligt te bed, mynheer „Ik moet hem oogenblïkkelijk spréken. Het geldt een zaak van leven en dood- Breng hem mün kaartje". Hy stak het door de tralies van het venstertje en wachtte ongeduldig, tot hij binnengela ten en naar de woning van den doctor gebracht werd. In pyama en kamerjapon gekleed, zat de directeur in zijn kantoor op hem te wachten. .Mevrouw Pinder werd te tien uur ontslagen. Heeft u haar dan niet laten afhalen?" „Neen, mynheer, ik wist van haar in- vrijheidsstelling niets af. De brief van het ministerie, die het my meldde, werd achtergehouden. Tien uur? Door wie werd zü afgehaald?" „Dat weet ik niet! ik dacht dat gij het waart. Ik zag den auto en achtte verdere navraag overbodig." AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendük 225-229 Oude Gracht 151

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9