HAARLEM'S DAGBLAD Bernard J. van Liemt S00tpianbr« DE MUIDER TOLKWESTIE VOOR DEN KANTONRECHTER. Haarlemmer Halletjes STADSNIEUWS Complete Meubileering KONINKLIJKE SMYRNA OARRAB KARPETTEN MIJNHARDT'S Kauderer ontslagen van rechtsvervolging. JEUGDHERBERGEN. PLAN OM ER OOK EEN OF MEER TE HAARLEM TE VESTIGEN. Vrijdag 19 October wordt in café Brinkmarm te Haarlem een vergadering gehouden tot opriohting van de Ken- nemer Vereeniging vcor Jeugdherber gen. In een rondschrijven wordt o.a. gezegd: Tot de vele merkwaardige verschijn selen, die de na-oorlogsche tijd ons ge bracht heeft, behoort zeker wel de steeds groeiende belangstelling voor de natuur, als de meest op den voorgrond tre dende! En dit bepaalt zich niet alleen tot een zuiver theoretische belangstelling en verdieping, neen, ook het directe genie ten van al het schoon, dat de natuur ons biedt, wordt meer en meer gemeen goed van alle bevolkingslagen. Door kampeeren, door „trekken" te voet of per fiets, tracht men de onge weten schoonheid van eigen land te lee- ren kennen. Een ie* er voelt een wezen lijk tekort in vacantie, die niet geheel of voor het grootste deel aan zee, te mid den van bosch en hei, is doorge bracht! Allen die de beteekenis en draagwijdte van dit tijdsverschijnsel in zijn vollen omvang begrijpen, zullen moeten toe stemmen, dat hier zoowel geestelijk als stoffelijk, een volksbelang van de eerste orde gediend wordt. Evenwel, er zijn nog steeds duizenden, vooral jongeren, voor wie een langer verblijf in de vrije natuur nog immer tot de onmogelijkheden behoort. Wel zijn er overal hotels, doch deze zijn voor talrijke beurzen te duur. En ook voldoen zij al te vaak niet aan de eisohen, die de jon geren, en spc:iaal de jeugdbeweging, stellen. Velen hebben een vergoeding ge vonden in het kamipeeren. Ook dit heeft eohter al te dikwijls zijn gegronde be zwaren. Niet alle jaargetijden leenen zich ertoe; voor sommigen is het te vermoeiend; uit paedag'ogisohe of andere overwegingen hebben oudere vaak hier tegen hun bedenk'nigen. Daarom wagen wij u, helpt ons Jeugd herbergen bouwen! Dit zijn eenvoudige ovemaohtingsgelegenheden, waar de jeugd van iedere stand, richting en ontwikkeling een welkom tehuis, een veilig onderdak kan vinden. Dat ook Nederlr d behoefte heeft aan Jeugdherbergen, wordt hierdoor vol doende geülusteerd. dat de Jeugdherberg „De Dotter" in Blaricum, geopend 10 Mei 1928, reeds begin September de 1300 overnachtingen overschreden had. Daarom wille' wij i*i onze omstreken, die met zee en duinen zeker lokken tot doortrekken, tot het houden van week einden enz., een Jeugdherberg openen. In het comité tot opriohting hebben zitting: Harry Bosman, Herman Bres, E. K. Th. Garnet1, Jac. Groot, Mevrouw N. GrootEgo, H. van Herwerden, G. Houtzager, A. van Nierop, mevrouw M. Rohling—van Spanje. Koos Roose, C. Sipkes, mej.M. de Vlies* Het comité van aanbeveling bestaat uit: Dr. J. S. Bartstra, secretaris Volks universiteit voor Haarlem en Omstre ken; mej. J. Berdenis van Berlekom. dir. Meisjesschool M. O., H. G. Cannegieter, Ir. D. de Clercq, Zandvcort, J. van Dam, voorzitter Fed. v. d. Internationale Orde van Goede Tempelieren; Dr. A. D, Donk, directeur Iloogere Burgerschool B met 5-jar. cursus, Ir. W. van Dorp, rec tor Christelijk Lyoeum, mevrouw Jenny EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE „Baas", zei de jongen, draalde met zijn fiets een halven slag in de rondte en sprong toen zelf de rest van den cirkel. pWaar is ic Wibbelewabbelewobstraat?" „De Wibbelewabbelewobstraat'jongen?" Ik keek hem eens goed aan. Je denkt bij zoo'n waag, dat je er tusschan genomen wordt, maar hij keek zoo doodonschuldig terug, dat ik aan voor de mal-houderij niet durfde denken: „Weet je wel zeker dat de naam goed is?" „Vast hoor", zei de jongen en zei het. raadselachtige woord voor den tweeden keer precies zoo. •En wie zou daar moeten wonen?" vroeg ik, in de hoop dat de naam eenig houvast zou geven. „Eene de Vries." Dat was dus ook mis. 't Spijt me wel, hoor", zei ik, „maar ik kan je n;et helpen." „Hindert niet hoor", zei hij op een troostend toontje, begon een van die me lodieën zonder kop of staart, die jongens van zijn slag gewoon zyn te fluiten, sprong sportief zonder een trapper aan te raken op het zadel dat er van kreunde en trapte op goed geluk af naar de Wibbele wabbelewobstraat toe. Nu hou ik van puzzles. Ringen die je schijnbaar niet van mekaar kunt krij gen, knikkers die maar niet in kuiltjes willen loopen, lucifers die in allerlei rare figuren gelegd moeten wórden en toch samen niet meer dan zeven mogen tellen al die dingen hebben mijn innige be langstelling. Zelfs heb ik een sigarenwin keltje gevonden, waar aardige, ingewik kelde rebussen op de zakjes staan; daar koop ik sigaren als ik toch geen trek heb om te rooken (want de sigaren zijn vree- selijk slecht) maar de rebussen zijn goed, Hopnn noemt deze gewoonte van puzzles oplossen een ziekte. Laat het zoo wezen, ze is in ieder geval niet gevaarlijk en ook niet besmettelijk. Dus wou ik weten, waar de Wibbelewabbelewobstraat lag en hield het eerst een deftig heer staande, dien ik op mijn weg ontmoette. U kent ze wel: een Van de keurige heeren die je zoo tus- schen 2 en 5 ontmoet, wanneer zij op de wandeling zijn voor hun gezondheid: ge kleed in een zwarte pandjesjas en ge streepte broek, netjes in de vouw, een onberispelijk geborstelden hoed op, een grijze knevel en een paar gele slob kousen. ,,Pardon meneer", zei ik, mijn hoed PROCES-VERBAAL TEGEN DE FIRMA JURGENS. lichtende, „weet u misschien waar de Wibbelewabbelewobstraat is?" Hij keek mij aan en werd even rood. Je kon op zUn gezicht lezen dat hij dacht: „die man houdt mij voor den gek!" Maar daar hij veel te deft.ig was, om ook maar een oogenblik te laten blijken dat hij dat dacht, nam hij op zijn beurt zijn hoed af en zei: „het spijt mij zeer, dat ik u niet van dienst ka.n zijn". Daarop wandelde hij verder. Niet afgeschrikt door deze eerste po ging zette ik koers naar den overkant,, waar twee metselaars bezig waren een gevel Op te metselen. „Kunt u mij ook zeggen, waar de Wibbelewabbelewob straat is?" „De wat!" vroeg de eene metselaar. Do andere keek even over zijn schouder en zei: „zeg Jan, die vrijer houdt je voor de gek." „Nee", zei Jan, „dat geloof ik niet. Zeg meneer, je neemt ons er toch niet tusschcn! Zeg dat rare woord nog es." „Wibbelewabbelewobstraat", zei ik rustig. „Nooit van gehoord, Probeer op 't Raadhuis. Daar weten ze alles." En meteen stonden ze weer aan hun muurtje te metselen. Ik vervolgde mijn weg. Daar kwam in de verte een agent van politie aan. Dit moest de redding zijn. Bedenken wij wel ooit, welk een onuitputtelijke bron van informatie een politicagent is? Je wilt rooken en hebt geen lucifer: ..och agent, heb je even een vlammetje voor me?" En hy duikt al in zijn broekzak. „Agent, bij de buren staat een gordijn in brand, ik heb al gebeld, maar ze zijn uil." Floep, hij trekt den koppel wat nauwer aan (dat is een beweging die zijn energie schijnt te versterken) en klos. klos, daar gaat hij op een draf naar de plaats des onhei!; „Agent, weet je ook precies hoe laat het is?" Op slag haalt hij een zilveren^ hor loge in een dikke, koperen kast uft can geheimzinnigen zak en zegt het je op de seconde af. Slaat je buurman je ruiten stuk de politie. Krabt zijn zoontje je nieuwe verf van de deur de politie. Komt je vijand (als je hem hebt) je met verheffing van stem meededen dat je een schooier bent de politic: komt hU je. ook met stem- verhelfing, - -zekeren dat je ..een lieer' bent. „een echte heer, hoor!" ook dan de politie, al klinkt dat vreemd- Is je poes langer dan een dag zoek (in de buurt woont een beruchte kattenmepper) de politie. Wordt daarentegen het lijk van een andere kat aan je deurbel gehangen de politie. Voor de meest tegenstrijdige PER SON ALIA. Bij de Clirlst. Gereformeerde Kerk te Utrecht is beroepen ds. W. Bijleveld te Haarlem. MUZIEK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. gebeurtenissen des levens de politie. Het dcet me altijd denken aan mijn oud tante, die de meest verschillende onge steldheden in de familie altijd met één medicament wou genezen en dat inder daad ook vaak (niet altijd) tot stand bracht: wonderolie. Om het kort en goed en waardeerend te zeggen: de politie is de wonderolie in onze moderne maat schappij. En nu heb ik nog niet eens her innerd aan het feit, dat de politie do voorbijgangers en voorbij gangsters op kruispunten wegwuift naar verschillende richtingen. Was het dan vreemd, dat ik. een agent van politie ziende verschijnen aan den horizon onmiddellijk begreep, dat. lifj mi] zou kunnen vertellen waar de Wibbele wabbelewobstraat was? Toen wij elkaar genaderd waren, deed ik dus mijn vraag. Het eerste effect was alvast, dat terwijl de eerste menschen bij wie ik vergeefs geïnformeerd had, ver wondering getoond hadden, de politieman niet de minste verbazing liet blijken. Dat behoort niet tot zijn vak. Wel toon de hy tact door een tegenvraag te doen, waarmee hii mij onmiddellijk in verle genheid bracht. Hy zei nameiyk: „Moet u daarheen?" Dit was, zooals mijn lezers weten, het geval niet. Het loopjongetje had erheen gewild, maar dat was in geen velden of wegen meer te zien. zoodat lk my op hem niet beroepen kon. Ik vroeg alleen maar uit nieuwsgierigheid. En terwille van dc waarheid en ook wel een beetje om niet ln moeilijkheden te komen (Je moet ten slotte ook met wonderolie voorzichtig wezen) kwam ik daar dan maar rond voor uit. De politieman luisterde aandachtig. Hij deed geen verwijten. Hij had ze kunnen doen, bijvoorbeeld door te zeggen, dat voor nieuwsgierige vragen zyn tyd toch te kostbaar was. Maar. hy maakte mij aldus niet beschaamd. Hy herhaalde langzaam: „Wibbelewabbelewobstraat", alsof hy naar de klank van zijn eigen stem luisterde, zoo ongeveer op de ma nier waarop de dirigent van een koor een stemvork je uit- zijn vestzak haalt en dan zorgvuldig naar net geluid luistert. Deze methode had een verrassend resultaat, want hij zei oruniddellyk: „Ik denk. de: de jongen de Willem Wouter Woltstraai bedoelde. Die is ginds: als u doorloopt over dat bruggetje de tweede straat rechts. U is er dus vlak by." Daarop bracht de politieman even de hand aan zyn pet en stapte verder, ge- 3»E R.K. COMMISSIE VAN BEROEPS KEUZE. In den loop der twee laatste maanden hebben zich by dit bureau aangemeld 22 personen, d!e op verschillende avonden door den psychologisch adviseur dr. L. Berger, werden onderzocht. Aan 18 personen werd eind-advies verleend, terwijl de overige gevallen nog op een definitief advies wachten. Eenige der adviezen uitgebraoht door het R.K. Bureau var. Beroepskeuze be treffen 2 cliché-teekenaars, 2 monteurs, 1 timmerman ln de bouwvakken, 1 ma chine-bankwerker, -1 tuinvak, 1 stuca- door, 1 teekenarr-retoucheur. 1 marco nist (na het Lyceum te hebben afgeloo- ~.n naar de marconistenschool'1 part. secretaresse, na U.L.O. en H.B.S. met Handelscursus. Het bureau maakt er de ouders op attent, dat indien zy voorlichting wenschen by de beroepskeuze hunner kinderen, zy zich zor.der eenige ver plichting kunnen wenden tot het secre tariaat van Let Beroepskeuzebureau, Tetterodestraat 10 A, alhier, vanwaar hun dan bericht gezonden wordt, aan gaande plaats en tyd. waarop zy zich by Dr. L. Berger zullen kunnen vervoegen. In de geschiedenis van het tolwezen wo* het gisteren een gewichtige dag. Want de Muiüertollenaar. de heer Kau derer stond voor den Kantonrechter te Hilversum terecht, meldt de Tel. De heer Kauderer, de verdachte in deze zaak werd zooals men weet gever baliseerd op verzoek van een automobi list. wegens het versperd houden van den openbaren weg door middel van een tolboom. Over den tolboom behoeft niets meer gezegd te worden hy was de ergernis van alle automobilisten die daar passeerden tot op een goeden dag iemand op de gedachte kwam dat c:t wel eens belemmering van het verkeer zyn kon en trachtte in dezen een rech- teriyke beslissing uit te lekken. Kantonrechter was de heer mr. J. N. van der Ley. het O. M. werd waargeno men door mr. Van Dullemen. v Het verhoor. meente Muiden. ten eeuwigen dage tol te heffen. Deze concessie werd voortdu rend hernieuwd en dc gemeente Muider. deed op loyale wijze de brug met- alle rechten over aan het Hoogheemraad schap. Wanneer dus het recht om tol te hef fen is komen '.-ast te staan dan staat voor het O. M. ook tevens vast, dat het recht bestaat aan niet-bctalers den door gang te beletten. Het eeno recht is co- haerent aan het and.ere en verhoudt er zich toe als het recht tot afsluiting van een eigendom. Spreker citeert etnige ar resten van den Hcogcn Raad en ofschoon de Koninklijke besluiten betreffende de tolheffing het? recht tot afsluiting uit- drukkeiyk vermelden, zou dit z.i. niet eens noodig geweest zyn Spreker concludeert tot ontslag van rechtsver 'olglrg van den verdachte A Het vonnis. omdat ze zoo hoog zyn niet goc-d meer bekykeu kan. Maar mogeiyk is de bedoeling anders. Het kan wezen, dat dc beschaafde Jonge dame dc wereld wordt ingezonden om deze statistische cyfcrs te verzamelen cn zich aanmeldt by huismoeders, byvoor- beeld met dc vraag: „Mevrouw, ik kom van de directie van de g: oeue":p fabriek dc Arend, om u te vragen, hoeveel groene zeep u wel ge bruikt heeft tijdens uw huweUJk." Waarop de huismoeder, verrast maar onversaagd, ten antwoord geeft: „Mejuf frouw. ik gebruikte per week een pond groene zeep en tydens dc schoonmaak het viervoudige, laat ons zeggen per Jaar zestig pond groene zeep. Ik ben drie r n dertig jaar getrouwd, maakt dus tezamen negentienhonderd tachtig pond groens zeep. Ik hoop hiermee, aan uw verlangen te hebben voldaan." .Mevrouw", antwoordt de beschaafde jonge dame. „dit belangwekkend getal zal in de registers van onze fabriek in gulden letteren worden opgeteekend. Maar veroorloof my de opmerking: dc groene zeep van de fabriek dc Arend smeert tien procent meer uit, dan die van alle andere fabrieken cn kost bovendien nog een cent per pond minder, zoodat u zich in 33 jaar een bedrag van 2 guldens zou hebben kunnen bevoordeclen. Mag u dus, in uw eigen belang, aanraden voortaan alleen groene zeep van de Arend te gebruiken cn my voor de eerstvolgen de vier jaar een bestelling te geven van een vaatje van 200 pond?" Zulke verrassingen komen by statisti sche bezoeken van beschaafde jonge da mes voor. De advertentierubrieken leveren wel vaker surprises op. Zoo staan in het Maandblad van het Comité voor studie van medische beroeps belangen op de advertentiepagina annonces van de Utrechtsche Bcgrafcr.Lsvercenigmg en van de Eotiercwnsche Begrafenisonder neming en daar vlak naast deze smeek bede: Leden van liet Comité, steunt de Adverteerders in dit Blad. In een passend rouwrandje. Maar steunt, zou ik raden niet tc spoedig. An ders zouden de leden van het comité te gauw uitgestorven zyn. f r PEDEUO. reed om de volgende puzzle op te losser..1 Het is u natuurlijk duldeiyk, op welke fijne manier hy wraak nam over mijn nieuwsgierigheid. Want. orschoon de man geen oogenblik omkeek, was ik voor mijn fatsoen nu wel genoodzaakt om naar de Willem Wouter Woltstraat te gaan, rechtuit over het bruggetje, de tweede straat rechts. Wat ik dan cok deed. Of de loopjongen er nog naar de familie dc Vries zocht weet ik niet. Hy was er in elk geval niet meer. En als iemand soms mocht zeggen dat hy nog nooit van Wil lem Wouter Wolt gehoord heeft, mag ik daartegenover wel aannemen, dat dit niets beteekent. Er worden in onze steden en dorpen zooveel grootheden herdacht, van wie wy vroeger nooit gehoord heb ben. Wie op dit oogenblik (het is toch Zaterdagavond) een kwartiertje rustig gaat zitten kan al dadelyk een half dozijn voorbeelden bij elkaar zamelen. Zonder twijfel wordt het leven ons daar mee moeilijk gemaakt, maar tegenover do schaduwzijde staat ook een lichtzy en die zal ik u laten zien, wanneer u mij belooft er niet verder over te spreken. Kijk, wy hebben allemaal zonder uit zondering onze illusies. Niemand, die van de toekomst nog niet het een of ander hoopt of verwacht. Dc een een decoratie, da ander een pensioentje, de derde een eigan huisje met een tuintje, de vierde weer heel wat anders. Zoo heb ik nog al- tijd de illusie, dat er naderhand (laat ons zeggen over honderd of tweehonderd jaar) een straat of gracht of plein naar my zal worden genoemd. Als er dan nog gemeenteraden zyn en als er dan nog uit breiding van steden en dorpen noodig is cn als er dan gebrek mocht komen aan beroemde namen, dan zou. wie weet, door liet eene of andere College van B. cn W. nog wel evrs een voorstel gedaan kunnen worden om een straat, kade of plein te ncemen Fidcliostraat, Fideliokade of Fidelioplein. Ik zal het niet beleven Ik zal het dus ook niel meer bijwonen. Maar op dit oogenblik, tenvyi ik het schryf, lispel lk dien naam en hardop en proef het als een bonbon op de tong: Fidclioplein en vraag u. of dat niet klinkt als muziek naast de leelyke namen zooals Scbrcveliusstraat of Jan Micnse Molenaarsplein, die niette min nog niet zoolang geleden door een edelachtbaren Raad voor de glorie der eeuwen zyn bestemd. Ja, ook lk heb nog een kans. En wan neer straks myn laatste uur gekomen ls (niet dat er haast bij is) maar dan toch gekomen is, dan zal men m een van myn laatste snikken het woord: Fideliopleln opvangen. Naarmate het Nederlandsche volk toe neemt in aantal, zal de vindingrijkheid ln het uitdenken van nieuwe betrekkingen grocter worden en zullen er baantjes ont staan. waar wy op dit oogenblik nog niet aan durven denken. Welke dat zullon we zen, dan lk dus onmogeiyk zeggen, maar zoo nu en dan zien wij al voorloopere op dagen van merkwaardige functies. Bijvoorbeeld de positie van gepensio neerden. Wy vinden het allemaal zonder uitzon dering goed en best. dat iemand na zUn heele leven gewerkt te hebben. Op zyn ouden dag wanneer hy niet mee: werken kan, gepensioneerd wordt. In dezen tyd Is een gepensioneerde dan ook iemand met grijze haren of zonder haren, maar wy staan op het punt te beleven, dat menscnen met zwarte of blonde krulleboi. len en van levenskracht flonkerende blik ken gepensioneerd zullen zyn cn dat niet eenmaal, maar twee- of driemaal. Het zal weldra kunnen gebeuren, dat iemand is gepensioneerd als wethouder, als lid van Gedeputeerde Staten cn als lid van de Tweede Kamer en dat alle maal samen vóór zyn vijftigste Jaar. wan neer hy zich een beetje haast misschien nog wel vóór zUn vyf cn veertigste, ik heb een kind gekend, dat op zijn derde jaar al lezen kon. Een vóórlijk kind noem den ze dat. Zoo'n jeugdig gepensioneerde zal een voorlijk man zyn, of oen vooriyke vrouw, want ik zie niet ln, waarom deze zelfde voorrechten aan de vrouw zouden moeten worden onthouden. Niet later dan gisteren stond in een v.'-n onze groote bladen een advertentie. waarbU werd gevraagd „een beschaafde Jonge Dame. genegen statistische gege vens te verzamelen betreffende het ge bruik var. eenige producten". Als je leest van statistiek, dan denk Je natuurIfjk dadelijk aan dorre ctlfers. die ernstige menschen met groote brillen van 's morgens 10 tot 12 en van 's middags twee tot vijf bijeengaren en ter hand stel len aan :,ndere ernstige Heden met groote brillen, die deze cyfers neerleggen :n groote. groene doozen, waar niemand er meer na: r omziet. Als je dat maar lang genoeg volhoudt (het is saai. maar slyt niet erg) dan word Je achtereenvolgens klerk, adjunct-commies, commies, hoofd commies. referendaris cn andere waar digheden, die een eenvoudig man als lk, ZATERDAG 13 OCT. 1928 DERDE BLAD op 't Einde—Stolp, schoolarts, Mr. J. Gerritsz, wethouder gemeente Haar lem; W. J. A. Goeting, J. 11. W. Haber- mehl, voorzitter Broederechapsfederatie, H. H. Holthuis, lid Jeugd.-commissie Nederlandsche ReLsvereeniging, Ds. J. M. Leendertsz, H. Lindeman, verzitter Instituut Arbeidersontwikkeling, dr. W. E. Merens, Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, dir. Gem.- Lyceum; Dr. G. H. Mulder, Nederlandsche Reisvereeni- ging, afdeeling Haarlem. Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken, aid. Haarlem; W. P. J. Ovenneer, voorz. Ned. Chris telyke Geheel-Onthouders Vereeniging; Ds. N. Padt, mej. F. A. M. Peetere. J. B. Schuil. Dr. C. Spoelder. rector Gemeentelijk Gymnasium," Ds. A. Trouw, Drs. N. Th. Vlaar, rector Roomsch-Katholiek Lyceum. Bïoemen- daal; D. de Vos, Bloemendaal; Ds. G. J Waardenburg; Pre'. Dr. G. C. van V/al sem, H. L. Warnier, inspecteur Gem. Dienst voor Lioh. Opvoeding. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Verwulft 9 - Groote Houtstraat 62-67 In diverse patronen en alle bestaande maten voorradig. IS (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) HET N.V.V. STEEDS MEER LEDEN. De vermeerdering van het ledental van het N. V. V., die in het eerste kwartaal van 1928 4173 bedroeg, heeft zich in hét tweede kwartaal met 4661 voortgezet. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1928 202.696 en op 1 Juli 1923 211.530. Het aantal organisaties verminderde met 1 doordat de Bond van Schoolhoof den werd opgeheven, als gevolg van het besluit van den Onderwyzersbond, om schoolhoofden als lid toe te laten. De toeneming van het ledental der by het N. V. V. aangesloten organisaties was in hoofdzaak te zien bij den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond en den Centr. Bond van Transportarbeiders welke drie organisa ties respectievelyk met meer aan 500 le den vooruitgingen. MARGARINE ZONDER MELK? De directeur van den Keuringsdienst van. Waren te Arnhem heeft volgens de Tel. proces-verbaal opgemaakt tegen de firma Jurgens. wegens overtreding van artikel 328 bis van het Wetboek van Strafrecht (oneerlijke concurrentie), op grond van het feit. dat de mededeelin- gen van die firma, dat haar nieuwe margarine-product met melk is bereid, in stryd zouden zyn met de waarheid. KUNSTAVOND, TEN BATE VAN HET NOORDERKERK-KOOR. In samenwerking met den directeur van genoemd koor, den heer P. Halsema. gaven de dames mevrouw Mr. C. Briët, mej. Dini van Daalen en de heer D. van Daalen een avond, die bedoelde, zy 't dan op speciaal religieus terrein, elck wat wils te bieden. De dames zongen solis tisch of te zamen liederen en aria's van Bach en Handel, de heer Van. Daalen droeg vjrzen voor, ce heer Halsema gaf. naast de liedbegeleidingen, pianosoli van Handel en Schubert. In 't bijzonder voor deze klaviermuziek was het jammer, de op 't programma aangekondigde vleu gel was vervangen door een pianino, die nooit, al mag 't een goed instrument zyn, het tconvolume van den vleugel kan vervangen. Voor den pianist, die zich zelf ongetwijfeld Handels „Black smith" variaties heeft gedacht op den vleugel, was het blijkbaar een teleur stelling, deze muziek thans op de pia nino te moeten voordragen. Niet slechts dat het instrument, t welk hy bespeel de, nergens de klare klankgeving had die deze muziek vereischt, ook technisch werd hy door deze verwisseling gehandi capt. Opzettelyk echter, doch ten on rechte, schUnt my aangebracht de ver andering van de groote septime in de kleine. Die heb ik nog in géén Handel- uitgave aangetroffen en ze is met Han del's styl ook geheel in stryd. Schuberts a moll sonate, die technisch hoogere eischen stelt, liet zich op de pianino wel voorgedragen; Halsema exposeerde haar met mooie klanktegenstellingen en gaf blyk dat de structuur van dit werk hem goed lag. In de liedbegeleidingen bleef hij bescheiden op den achtergrond, was volgzaam, bleek een goed accompagna- teur. Hy ken het natuurlijk niet bewer ken, dat de zangduetten den homogenen klank verkregen dien zy vereisc'nen. Daar toe verschillen de stemmen van mevr. Briët en mej. Van Daalen te zeer. Ter wijl de eerste een over 't heele register gel ij kgekleurden klank heeft en nergens de matige klankgeving te boven gaat. is by de laatste een groot contrast tus- schen kop- en middenregister. Het eer ste is uitgebuit ten koste van het laat ste, dat vlak en kleurloos is. Dat zóó een goede samenzang, vooral by Handel, niet mogelyk is en wy veelal moesten den ken aan de in 't geheel niet muzikale wetten der inertie, ligt voor de hand. In één opzicht heeft .hun samenzang my uitstekend voldaan; ze onderscheidde zich zonder uitzondering door groote zuiverheid ran intonatie. Met een negental verzen en balladen van Di\ E. Laurillard vulde de heer W. van Daalen den avond. Hij had niet ce beschikking over zijn stemmiadelen. trachtte dit te vergoeden door stemuit zetting en 't aanbrengen van een al te rijkelyke gesticulatie, waardoor de stich. t el ij k - g enicc del ijke poëzie van Dr. Lau rillard het tikje humor dat er over ligt, meest inboeten. De avond werd met gebed geopend en gesloten, in het wijkgebouw Molenaer- straat waren de zitplaatsen zoo goed als bezet, zoodat in .financieel opzicht het deel van dezen avond wel zal zyn bena derd. G. J. KALT. Hoofdpijn-Tabletten 60c' Laxeer-Tabletten .60"=' Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabletten90cl Maag-Tabletten 75c' 11 Bij Apoth. en Drogisten TIP-TOP. Groote asphaittegels hebben de Paar- laarsteeg een mooi aanzien gegeven. Dc kleinste winkelstraat, van Haarlem kan er haar reputatie van lang niet de on- belangrykste te zyn des te beter door handhaven. V< oral als de winkeliers zelf zoo meewerken. De „parfumerie Tip Top", die zoolang al een aantrekkings- punt was voor voorbij gangsters, heeft immers tegenover haar zaak op r.o. 3 en 5 nu op no. 8 een uitbreiding tot stand gebracht. Een uitbreiding, die in he: bijzonder betreft hixe-artikelen, grooter dingen, dan tot nu toe verkocht werden. De nieuwe winkel is ruim en goed ver licht en heef: een mooie étalage. Zooda'. het er wel altijd zoo levendig zal zyn als de bloemen het reeds maakten, toen het vóór de opening in de zaak r.og niet vol was. 't Is hier inderdaad „tip-top" in orde. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. Over de Chr. Vakbeweging. Dinsdag 16 October houdt de afdee ling Haarlem Ier dhr. Democratische Unie in het gebouw van den Chr. Bestu renbond, Bakenessergracht 63 een open bare vergadering, waar als spreker hoopt op te treden de heer A. P. Jung- curt Jr., vrijgestelde van de Unie van Olir. Onderwijzers met het onderwerp „Chr. Vakbeweging en politiek." ELECTRISCH KOEK MAKEN. Het is plezierig op aandringen van je clientèle je zaak te kunnen uitbreiden, omdat succes dan wel verzekerd is. De heer C. A. de Groot bakte al vier jaar koek en banket voor den groothandel in het ruime achterhuis van perceel Tem peliersstraat 47. Zoo af en toe verkocht hij aan bewoners uit de omgeving iets. maakte met Sinterklaas een uitstalling voor de ramen van zyn huis en ver kocht steeds meer. De menschen wilden een winkel. Dus kwam er een winkel, een frissche zaak, keurig geschilderd met stofdlehte kasten en een gevel van teakhout, met gekleurde in lood gevatte ruitjes, en marmeren onderpui. Er wer den geen kosten gespaard, de architect C: Ligtenberg ontwierp dit alles, de aan nemer H. Bakker realiseerde het ont werp met behulp van de heeren H. Ni- mis, H. Byster en De Vries, die graniet-, schilder- cn stucadoorswerk verzorgden De moderne bakkerij is geheel elec- trisch ingericht, behalve de oven, machi nes kneden deeg en maken beslag, ver vormen dat tot. speculaas (200 pond per half uur) of bitterkoekjes (60 pond per 10 minuten) of pellen en malen aman delen. Er is dus voorraad genoeg, al zou den ook honderden bestellingen gedaan worden bij de opening vanmiddag. En dat kon best zijn! Kantonrechter: Hebt u vergunning van B. en W. van Muiden om dien tol boom gesloten te houden? Verdachte: Jawel, van het Heemraad- schapsbestuur. Kantonrechter: Ik bedoel of u vergun ning hebt van de wethouders? Verdachte: Ik weet niet eens wie er wethouders zyn. (Hilariteit). De tolgaarder geeft met eenigen hu mor antwoord op alle vragen en wan neer de kantonrechter hem vraagt hoe oud de brug is. zegt hy: „De brug is van 1870, precies vier jaar ouder dan ik, Na een ingewikkelde herleidingskwestie van duiten en dikke centen in pennin gen en stuivers, werd overgegaan tot het verhoor der getuigen. De eerste getuige, mr. dr. G. J. Goedhart, verklaarde ge weigerd te he'iben to1 te betalen op grond van t feit dat naar zyn meening de afsluiting me: een tolboom van den Rijksweg onrechtmatig was. Over het al of niet rechtmatige van der tol heeft hy zich met den tolbewaarder niet onder houden. De volgende getuige, burgemeester De Raadt, van Muiden. gaf verschillende in lichtingen omtrent de verhoudingen. De brUg ligt in het hart van Muiden, ook binnen de wettelijke kom der gemeen te. B. en W. hebben geen bevoegdheid over de brug en ook geen onderhouds kosten of andere bemoeiingen met de brug. De vergunning aan den tolwach- ter is door hem verstrekt als lid van het Hoogheemraadschap en niet als burge meester van Muiden. Requisitoir. De ambtenaar van het O. M,. mr. Van Dullemen. betoogde dat de beslissende punten in dit geding waren: Wordt aan de brug rechtmatig tol geheven en zoo Ja. wordt rechtmatig de boom gebruikt om den weigeraars te beletten te pas- se eren. Er is eenige verwarring gesticht door het vonnis in zake de heffing van het bruggeld te Weesp. maar daar be trof het een gemeenteheffing, zoodat men in deze zaak die een geoctrooieerde tol betreft, tot een andere conclusie heeft kunnen komen. In het begin van zyn breed opgezet en rykelyk gedocumenteerd betoog, dat een aanzienlijken arbeid gevorderd moet hebben, bracht het O. M. dank aan den rechtsgeleerden raadsman van verdach te, die alle stukken en acten ter beschik king van het O. M. stelde en dit daar door veel arbeid bespaarde. Gelukkig was in die acten niets dat ten nadeele van verdachte kon strekken. Spreker verdiepte zich een oogenblik in de vraag of art, 427, dat van eenigen land- of waterweg spreekt, wel van toe passing is op een brug, maar hy meent, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Vervolgens komt de vraag of rechtma tig tol geheven wordt. In 1403 verleende hertog Albrecht het recht aan de ge in een uitvoerig cn zeer spiritueel von nis dat ten slotte dc ten laste gelegde feiten bewezen doch niet strafbaar acht te. behandelde de kantonrechter de ■ver schillende vragen die opgeworpen wa ren. O.a. overwoog de kantonrechter dat een brug geen weg is een weg bevat soms bruggen, maar daarom is een brug nog geen weg. Men zou anders evengoed een brug een waterweg kunnen noemen. De kantonrechter meende eveneens dat geen tol gelieven kon worden van voer tuigen die niet ultdrukkeiyk in de con cessie zijn vermeld cn daar er gesproken wordt van wagens, kan dit niet bedoe len wagens dlc dcor mechanische kracht worden voortbewogen. „Denk u eens in. onderbrak de rech ter zyn vonnis, zich richtend tot den tolbewaarder. dat u cer.ige honderden jaren geleden reeds tolbaas geweest waart en dat gy u. niet oen der Staten leden. by uw tolboom zoudt bevinden, op het oogenblik dat daar een tank nader de. zoudt gy dan tol geheven hebben". En wanneer dit zoo ware en de bestuur der zou zich richten tot het Statenlid met ce vraag of hy inderdaad by de bevestiging ven de vroeger verleende tol rechten ook oin deze zware ijzeren rup sen gedacht had, die zich zonder zicht bare trekkracht voortbewegen, zou dan niet het antwoord ontkennend geluid hebben? En zoudt u tol heffen van oli fanten en giraffen? Want olifanten cn giraffen zyn geen varkens en er wordt van hen niet gesproken in het tarief! En nadat de rechter op deze wyze zyn persoonlijk oordcel omtrent de beteek®- nis der historische tellen in ons modem verkeer gegeven had. oordeelde hy het aan verdachte ten laste gelegde op an dere gronden r.lct strafbaar en ontsloeg hem -."an rechtsvervolging. FlorLs Vos beboet. De heer Florls Vos. beschuldigd op 9 en 10 September Jl. zich niet op bevel raan de marechaussee te Muiden uit- zyn auto verwyderd te hebben, weixi giste renmiddag door den kantonrechter te Hilversum veroordeeld tot twee boeten, elk van 25, subs, drie dagen hechte nis. De ambtenaar van het O. M. had twee boeten van 75 geëischt, subs, een maand hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». p«r regel. Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9