BUITENLANDSCH OVERZICHT HEI CONFLICT IN LODZ. TWEE STROOMINGEN, I */2 cent ALLE HOUT IS GEEN TIMMERHOUT ALLE MOUT IS GEEN CARR'S MOUT MARKTNIEÜWS. UIT DE OMSTREKEN SPORT EN SPEL BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 OCT. 1928 Van ernstig en aard. Wat doet de regeering. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Ct.. PER REGEC. 27 JJe Zeppelin landt, en de Yank roept Hurray! Want 't luchtschip bracht Omar en PRINCE voor hem mee. EGYPTIAN CIGARETTES MET 1 COUPON BIU lO 5IGAPETTEN T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Poolsche regeering bevindt zich in een zeer netelige positie, door de sta kingen in en om Lodz, die van steeds grooter en algemeener strekking wor den. Hieronder vinden onze lezers, onder het verspreide nieuws verschillende ge gevens over dit ernstige economische conflict. De moeilijkheid zit 'm voornamelijk jn de houding die de regeering zal moeten aannemen, en in het feit dat de motieven die van deze hevige stroomin- gen de oorzaken zijn. ten nauwste ver groeid zijn met de politieke ontwikke ling der massa m Polen. De regecrlng zou tengevolge van die ontwikkeling het liefst aan den kant der stakers staan om zoodoende haar voordeel te doen met de scheuring die reeds gerul- men tijd bezig Is plaats te vinden onder de Poolsche Socialisten. Lodz is een zeer machtig en zeer dicht bevolkt industriegebied dat den toon aan geeft in breeden kring. De werkgevers ln de textielnijverheid wenijschen 5% loonsverhooging te geven. De werkne mers vragen, met recht naar men zegt. 20%. Inderdaad schijnt de toestand waar- In de werkende stand leeft, miserabel te zijn. Voorlooplg schijnt de regeering in het duister als bemiddelaar op te treden. Officieel weigert zij tussc-henbeide te komen, doch er gaan geruchten dat zij met de leiders der textielindustrie in stilte onderhandelt om gedaan te krij gen dat de werknemers meer dan 5% loonsverhoging krijgen. Een ernstig gevaar voor Lodz en Polen en derhalve ook voor de naburige staten ligt ln het communisme dat zich thans natuurlijk hevig roert! Als men nagaat dat deze partij in Lodz veertig duizend stemmen bij de jongste verkiezingen verwierf, dan zal men beseffen welk een strijd het openbaar gezag thans te voe ren heeft om de destructieve elementen baas te blijven. Hiertegenover staat, dat zich op het oogenblik onder de arbeiders een nieuwe strooming openbaart, een sterk fas cistisch getinte! Het is natuurlijk die strooming waarop Pilsoedski tracht af te stemmen! In ieder geval een zeer moeilijk con- f.-ct. F. A. Poincaré en de congregaties. Poincaré heeft in den ministerraad uiteengezet, dat er ten aanzien van de tiuaesties bedoeld bij de artikelen 70 cn 71 geenerlei initiatief was genomen door het presidium van den ministerraad cf door het ministerie van financiën. Hij deelde mede. dat de minister van buitenlandsche zaken op 26 November 1927 aan den minister van binncnland- sche zaken vroeg een artikel te ont werpen bestemd om machtiging te ge ven tot teruggaaf der gesequestreerde eigendommen aan de godsdienstige ver- ccnigingen en hem op 3 December 1927 voorstelde in de wet op de middelen van 1928 een bepaling op te nemen om ze aan de ontbonden congregaties toe te vertrouwen, Poincaré. die hiervan op de hoogte werd gesteld, constateerde met Briand en Sarraut, dat het te laat was een en ander in de wet op de mid delen op te nemen. Er diende een aan vullende studie van te worden gemaakt. Oj 28 Juli 1928 verklaarde Briand er zeer grooten prijs op te stellen, dat be deelde bepalingen in dc wet op de mid delen van 1929 werden opgenomen. Hij legde er daarbij den nadruk op. dat de godsdienstige vereenigingen overeenkom stig de wet gevormd waren en wees op het belang er van om, zonder aan de leekenwet te raken, de noodlge diensten in te stellen voor het functioneeren der Fransche missies die thans in gevaar verkeerden. Den ernst der aangevoerde redenen kennende, vroeg Poincaré op 11 Augustus 1928 het advies van den mi nister van binncnlandsche zaken, die verklaarde het formeel eens te zijn met den tekst van den Qual d'Orsay. Det wet op de middelen was bijna afgedrukt, doch het drukken werd opgeschort en Poincaré gaf machtiging tot opneming der artikelen in de wet. welke dadelijk werd afgedrukt en op 22 Augustus aan ministers en parlementsleden werd rond gedeeld. De regeering zal aan de Kamers om trent een en ander verklaringen afleg gen en zal goedvinden om eventueele wijzigingen van den tekst te onderzoeken in staat karakter en strekking der arti kelen vast te stellen. De ernstige conflicten in Lodz. WARSCHAU, 16 Oot. (V. D.) De al- gemeene staking, die Zondag 14 October in Lodz is begonnen, heeft rich tot eerü- ge industrieplaatsen in de omgeving uit gebreid. Al deze steden lijken uitgestor ven. daar ook het tram- en autoverkeer stilstaat. Maandagmiddag gingen ook de keüners en kappersbedienden in staking. In de restaurants was des middags geen eter. meer te krijgen. Ook de arbeiders aan de theaters rijn in staking gegaan, oven- als die der gasfabrieken, waardoor een gedeelte der stad zonder- licflrit is. Pogingen van de communisten onlus ten te veroorzaken konden tot nu tce dear de politie worden bezworen. Een groot aantal personen werd gearresteerd. Toen eenige -vrijwilligers het tramver keer wilden hervatten, werden de wa gens door de stakers aangehouden en werden de werkwilligen gedwongen de wagens naar de remise terug te rijden. Hier en daar werden de ruiten dei- wa gens vernield. Het plan van de vakvereenigingen te Lodz, toen zij de vorige week besloten een poging te doen een algemeene sta king in de stad uit te roepen, was, om indien die staking niet tot het gewensch- te resultaat mocht lelden, een beroep te doen op de vakvereenigingscentrale te Warschau om de algemeene staking in geheel Polen te prociameeren. In afwachting van het verdere verloop van de beweging mogen daarom wel even de positie en de stellingen der bei den elkaar bestrijdende partijen worden nagegaan. Het blijkt, en de correspondent van de „Manch. Guard." te Warschau be vestigt het nogmaals, dat de werkgevers in de textielindustrie op het standpunt staan van verzet tot het uiterste tegen den eisch der arbeiders tob loonsverhoo ging op dit tijdstip. Hun bond heeft rich wel laten vinden voor de regeeringsvoor- stellen om een loonsverhooging van 5 pet. te geven op voorwaarde, dat de vak vereenigingen zich verplichtten geen nieuwe looneischen te zullen stellen voor Juli '29. De voorgestelde 5 pet. is echter verworpen door de vakvereenigingen: de arbeiders stellen rich op het standpunt, dat de huidige loonen reeds zoo ontzag lijk laag zijn,, dat een verhooging van 5 pet. feitelijk geen zin zou hebben. Terwijl de ellende onder de arbeiders algemeen is, zoodat zij tot wanhoop ge dreven worden, zoo vervolgt de corres pondent, zoo is intusschen de positie van de werkgevers de laatste maanden ook zeer moeilijk geworden. Gedurende een paar jaar is het tot een groote overpro ductie gekomen. Vele werkgevers zitten met gTOote voorraden, die ze niet kwijt kunnen raken, en hebben naar het heet. te kampen met ernstige financieele moei lijkheden. Hun bereidheid tot de aanbie ding van 5 pet. verhooging was dan ook alleen het gevolg van een druk der regee ring, die ten koste van alles een alge meene staking wil voorkomen Wij lezen nog in de Tel.: In de groote fabrieksstad Lodz steeg uit geen enkelen fabrieksschoorsteen rook op. terwijl zoo goed als niemand van de 500.000 inwoners der stad aan het, werk was. Aan het stakingsparool wordt door de arbeiders streng de hand gehouden. In de kleinere plaatsen van het dis trict wordt do staking niet op zulk een rigoureuze wijze als te Lodz zelf doorge voerd, alhoewel echter ook buiten de stad alle groote fabrieken stilstaan. Naar de stakingsleiders verklaren, zijn zij ingevolge den hun door de arbeiders uit andere bedrijven dan de textiel branche verleenden steun ook in finan cieel opzicht volkomen in staat, de sta king door te zetten. De werkgevers be twijfelen dit echter en vertrouwen, dat de beweging spoedig zal verloopen. Af gezien hiervan echter zien de groote werkgevers in de textielbranche de sta king niet ongaarne, daar zij er 'n welko me gelegenheid in zien, om in hun pro ductie een pauze te laten intreden. Alge meen verwacht men een nieuwe bemid del ingsaclie van de zijde der Poolsche regeering. Ook in eenige plaatsen in de omgeving kwam het tot botsingen tusschen de po litie en stakers. In dc plaats Pabianice werd het geheele stakingscomité door de politie ingerekend. Snowden antwoordt Lloyd George. Philip Snowden heeft te Cardiff, uit naam van de arbeiderspartij, Lloyd George van antwoord gediend op diens rede op het liberale Congres te Yar mouth. Lloyd George, zoo zeide Snowden, volgens de N. R. C.. had een verklaring gedaan, volgens welke hij bewijzen had van kuiperijen tusschen de Tories en do arbeiderspartij ten einde liberalen te be. letten bij de parlementaire beraadsla gingen billijke behandeling te erlangen. Deze kuiperijen werden achter het ge stoelte van den Speaker op touw gezet. Ik -ben niet gewoon, vervolgde Snow den, krasse termen te gebruiken. Anders zou ik die mededecling met een zeer kras woord bestempelen, maar ik wil mij er too bepalen te zeggen, dat zij onge grond' is. Indien zoo iets gebeurde, zou ik ervan moeten weten. Het gebeurt niet. Maar Lloyd George weet dat op dit eigen oogenblik in vele kiesdisti-icten in het land onderhandelingen tusschen de liberalen en tones gaande zijn, om te beletten dat een arbeiderscandiaaat ge kozen wordt. Viervijfden van de 500 li berale candidat-en die bij de aanstaan de algemeene verkiezing gesteld zullen worden, hebben niet de minste kans. Wonderlijke actie van Bethlen. Uit Boedapest wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat minister-president graaf Bethlen de laatste dagen twee re devoeringen heeft gehouden, die in legi- timtstische kringen groot opzien hebben gebaard. Bethlen betoogde, dat het oogenbiik gekomen is, waarop de Hongaarsche grondwet dient te worden herzien. Men ziet hierin een bevestiging van de ge ruchten. volgens welke Bethlen in de naaste toekomst de koningsquaestie aan de orde zou willen stellen. Het legitimistische blad ..Magyar Ors- zag" verneemt, dat Bethlen in zijn va- cantie reeds een ontwerp tot herziening der grondwet heeft opgesteld, waarin uitdrukkelijk het recht om een koning te kiezen wordt vastgelegd. De aan den premier toegeschreven plannen tot grondwetsherziening heb ben. naar reeds met een enkel woord ge meld is, in het geheele land groot op zien gewekt, aldus het Hbld. Hij heeft o.a. te Grosz-Zlnkendorf (in de nabijheid van Odenburg. (West-Hon- garije), gesproken, waar het gebeente rust van den grooten Hongaarschen pa triot graaf Stefan Szechenyi. De minis ter-president trok een parallel tusschen het tijdperk, waarin deze leefde, en de huidige periode, waarin hij veel overeen komstigs meende te ontdekken. Van 1715 tot 1825, zeide hij o.a., had Honga rije geen geschiedenis. De natie was slechts object der gebeurtenissen. In 1825 heeft Stefan Szechenyi haar uit haar lethargie gewekt. Het tijdperk na 1918 is hiermede te vergelijken, vervolg de de premier. De draden der Hongaar sdie geschiedenis werden toen verbro ken; hierheen gekomen lieden maakten zich van hcc gezag meester en traden traditie en historie met voeten. De r.a- nationale gedachte was zoek, evenals in de periode vóór het optreden van graaf Szechenyi. Daarom, verklaarde graaf Bethlen, werp ik thans de vraag op cf het niet noodzakelijk is dit land van den grond af weer op te bouwen, zooals graaf Sze chenyi heeft gedaan, te beginnen bij den omvergeworpen troon tot het leven in het dorp toe. Ik vraag of het niet noo- dig is het nationale leven in zijn geheel te doen herleven. In dit verband wees hij op de bepalin gen van de grondwet, welke rekening houden met een bilateraal verdrag tus schen dynastie en natie. DeHongaarsche minister-president achtte het onder de huidige omstandigheden een plicht en ook een recht der natie dienovereenkom stig de grondwet te wijzigen en vrij en zelfstandig over den nieuwgeschapen toe stand te beslissen. DE VOLHARDENDE KAPPER. Men meldt uit Hamburg aan de N. R. Ct.: De staat Hamburg is bezig in de Dammthorstrasse een groot complex hui zen af te breken. Een kapper weigert zijn winkel te ontruimen, omdat hij de ver goeding van 4000 M. die de staat hem heeft geboden te gering vindt, nu het hem niet is gelukt, een anderen winkel voor dezen prijs te krijgen. Hij verlangt eene vergoeding van 6000 M. De kapper heeft nu van de rechtbank een beschikking gekregen, die den staat verbiedt het huis waarin hij woont ver der dan tot de tweede étage af te bre ken, op straffe van 100.000 M. De staat is hiertegen in hooger beroep gekomen maar kan met de afbraak niet doorgaan, totdat hierover is beslist. De kapperswin kel te midden van de afgerasterde af- braakchaos wekt bij het publiek een be grijpelijke -belangstelling. MISBRUIKT VERTROUWEN. DR. VAN BLANKENSTEIN BESPIONNEERD. Het „Soer. Hbld." mededeelend, dat een klacht is ingediend door den contro leur van Boven-Digoel tegen dr. Van Blankenstein, fungeerend ir verband met diens Digoel-reis, hierop neerkomen de dat deze journalist zich zou hebben schuldig gemaakt aan het verzamelen van klachten tegen de autoriteiten onder voorwendsel den geïnterneerden mede delingen te doen over Rusland, geeft de volgende bijzonderheden omtrent de voorgeschiedenis dier klacht. De fungeerend controleur van Boven- Digoel heeft door handlangers, of spion nen, of hoe men dergelijke lieden wenscht aan te duiden, dr. Van Blan kenstein in diens gesprekken met de ge- interneerden doen beluisteren. Aldus is geschonden de door het bestuur aan ge noemden journalist gedane toezegging dat hij geheel vrij met de geïnterneer den kon spreken, buiten de tegenwoor digheid van eenig ambtelijk persoon. En aldus is, door den fungeerend controleur van Boven-Digoel. een onbescheiden ge bruik gemaakt van het vertrouwen, dat dr. Van Blankenstein in de toezegging van het bestuur meende te kunnen stel len. Door deze handeling heeft de fun geerend controleur de zaak al dadelijk in eene suspecte atmosfeer gebracht. Het is toch van algemeene bekendheid, dat rapporten van spionnen of beluiste- raars als regel niet worden gedragen door de beginselen van waarheidszin en goede trouw, welke toch onmisbaar zijn om hunne relazen in zoodanige mate be trouwbaar te maken als noodig is, om daarop eene beschuldiging aan het adres van bonafide personen te kunnen lan- ceeren. Vijf uur bij de ge- interneerden. En wanneer men nu kennis neemt van die verslagen valt het onmiddellijk op dat zij kant noch wal raken. Zij ge ven van een onderhoud dat vijf uren duurde een zóó verwrongen en bespotte lijk beeld dat, de juistheid dier versla gen aannemend, men slechts kan con- cludeeren, dat dr. Van Blankenstein een uiterst onhandig en onbekwaam begin nend rapporter is. van wien voor ae toe komst niet veel is te wachten. De ver slagen werken als de bekende holle en bolle spiegels op kermissen: zij zijn lach wekkend. zij zijn dwaas, zij zijn van alles, alleen ncoit waar. Het is van belang hieraan nog toe te voegen dat de fungee rend controleur zijn beschuldiging lan ceerde op grond van d'ie spicnnenberich- ten. en niet op grond van de artikelen welke door dr. Van Blankenstein over Digoel zijn geschreven. Want de fungee rend controleur, aldus het Soer. Hbld., datuurde zijn schriftelijk beschuldiging op 30 Juni. terwijl het eerste artikel van dr. Van Blankenstein pas den zevenden Augustus verscheen. PURMEREND COöP. CENTRALE EI ER VEIL ING Aanvoer 29.464 eendeneieren per 100 f 6.40—f 670. 38-462 kippeneieren, per 70 KG f 11. 65-66 KG. f 10.40—f 10.60; 63-64 KG. f 9.90—f 10.40; 60—62 KC,\ f 9,50— f 10.40; 5S—59 K G. f 9J0—9.90; 56-57 KG. f 8.80—f 9.10; 55-55 KG. f 7.10 f 7.80; 50—52 KG. f 6.10—f 6-40; 44-49 KG. f 5.60-f 6.20. v HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De raadsvergadering van. Dinsdag werd geopend door wethouder Balvers, met een herdenkingswoord aan den overleden, wel beminden Burgemeester Wentholt. In opdracht van mevrouw de wed/uwe Wentholt uitte hij hartelijken dank voor de overgroote belangstelling, door de raadsleden, ambtenaren, kerkelijke overheden, werklieden, pers en burgerij. B, en W. vroegen den raad te bekrach tigen, dat zij aan het comité voor de groote bloemententoonstelling toezei den voor f 200 deel te nemen aan het waarborgfonds. Hierover bestond ln zooverre oppositie, dat men f 200 niet voldoende achtte voor een grootsche tentoonstelling voor de eer der gemeen te. Door den heer Loerakker werd na der overleg met de tentoonstellingscom missie aangeraden. Er werd gevraagd of er een voUegronds-tentoonstelling in de gemeenteperken gehouden zal worden en of de tentoonstelling op Zondag ge sloten zal zijn. De heerVenneer stelde zijn stem afhanke lijk van het laatste. Over het algemeen was de raad voor een bedrijf-waardige tentoonstelling. B. en W. namen hun voorstel terug, zullen verhooging der garantie met de commissie nader overleggen en er later op terug komen. De overname der nieuwe straten van het woningcomplex Patrimonium is goedgekeurd. Van de hand is gewezen een verzoek om op den Houttuin 'n benzinelaadsta- tion en een airstand te mogen plaat sen. Er zy'n benzinepompen in de omge ving genoeg. f 25 subsidie is verleend aan de RK. Vereenïging Moederschapszorg; vier der leden stemden tegen, negen er voor. Het voorstel tot verlaging van den gasprijs tot 10 cent en boven de 50 kub. Meter tot 7 1/2 cent is goedgekeurd. De groote gezinnen profiteeren van de ver laging en het gebruik van gas voor verwarming wordt aangewakkerd. Maat regelen zijn in overweging om den druk op het gas gedurende de morgenuren te verbeteren. Aangeboden zün de gemeente-rekening en de verslagen der bedrijven. Een com missie van onderzoek der rekening is benoemd. Vervolgens is de gemeente-begrootlng aangeboden, zij zal onderzocht worden door de heeren Meskers, Paase en Sel- horst. De toekenning eener gratificatie aan den zwemmeester en den portier der zweminrichting, groot 50 en 25 gulden, lokte breedvoerige beschouwingen uit. De heer Paase was tegen gratificatie en voor verhooging der loonpn, en de heer Klaver zag in het voorstel een beleedi- ging der andere gemeente-ambtenaren, terwijl de heer Vooren het voorstel ver dedigde en de bezwaren weerlegde. Het slot was dat de heeren Klaver, Paasb en Meskers tegen stemden. De vaststelling der nieuwe Politie verordening had mede heel wat voeten in aarde. Verschillende der artikelen zijn besproken, zoo b.v. die betreffende het vullen van benzinetanks, voorwerpen, platen, enz. die voor de eerbaarheid aan- stootelijk zijn en het stoppen van auto's als een tram stilstaat voor het in- en uitlaten van passagiers. De meeningen over dit laatste waren verdeeld, want de trams staan in de wis sels en bij de remise soms langer dan tien minuten stil, en dan mag niet gc- ëiseht worden, dat de auto's daarep wachten. Er is gedacht de V3ste stop plaatsen der tram te verleggen naar breedere weggedeelten. Voorts is gespro ken over parkeerende auto's, de heeren Klaver, Vooren en Van Houten waren voor meer vrijheid dan B. en "W. voor stelden. Het vervoeren van meer dan een persoon op een rijwiel was mede een punt van gedaohtenwisseling, evenzoo als het neerzetten van fietsen aan den openbaren weg. De geheele verordening is aangenomen met de stemmen van de heeren Klaver en van Houten tegen. Het gewijzigde voorstel in zake de op- centenregeling voor de Personeele be lasting deed nog weer twee andere voor stellen ontstaan. De heeren Vooren was dankbaar, dat B. en W. gevolg hadden gegeven aan zijn verzoek om de opcen ten te verlagen, maar nu hij inmiddels te weten is gekomen, dat de financieele toestand der gemeente zeer gunstig is, stelde hij voor tot afschaffing van alle opcenten over te gaan. De voorzichtig heid van B. en W. heeft aan de ingeze tenen te veel door hooge belasting ge kost. De voorzitter wenschte voorzichtig te blijven, terwijl de heer Vermeer voorstelde de oude verordening te hand haven. Het voorstel Vooren is verwor pen met 6 tegen 7 stemmen, het voorstel Vermeer met 3 tegen 10 stemmen, waar na het voorstel van B. en W. is aange nomen met een stem tegen, die van den heer Fijma Het verruimen van den werktijd van den gemeente-ontvanger (tevens ambtenaar ter secretarie), en het aanstelling van een klerk ter secre tarie is zeer breedvoerig besproken. De heer Loerakker bleek een sterk tegen stander van het voorstel te zijn. Door de gecombineerde betrekkingen mag een ambtenaar in salaris niet boven dat van een burgemeester en van een secreta ris uitgaan. Het voorstel van B. en W. Is aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. In verband met dezelfde aangelegen heid wei-d gevraagd of een klerk is to benoemen uit de jonge menschen hier ter plaatse. Betoogd werd dat het niet gewensolit is iemand van elders aan te stellen. De voorzitter heeft daarop over weging toegezegd. In dc rondvraag werd geïnformeerd naar de gevolgen van het nieuwe tarief voor de waterleiding en naar de reden, waarom om de twee maanden wordt ge disponeerd. Geantwoord werd, dat e- mogelijk een administratieve fout is gemaakt, dat de gevolgen van het tarief nog niet te overzien zijn en dat ae aansluiting op de waterleiding niet af gesloten wordt zonder voorkennis der Waterleidingeommissie. Verder is gesproken over slechte straat verlichting bij de Steenfabriek en over de mogelijkheid van keibestrating in de Hoofdstraat. B, en W. zijn bereid naar Den Haag toe te gaan om te pleiten voor den wensch der burgerij, geen keibestrating. Na de zeer langdurige openbare zit ting volgde nog een geheime zitting WACHTKAMER STATION De wachtkamer 1ste en 2de klasse van het station alhier is tijdelijk buiten dienst gesteld. Deze lokaliteit is than" ingericht als goederenkantoor. EVER WIJK. GEVONDEN VOORWERPEN 3 rijwielmerkcn., damestaschje, arm* bandhorloge, lederen ^ortemonnaic- twee hcerenportcmonnaies. IJMUIDEN. GEVONDEN VOORWERPEN (Willemsplein): Vischlijn, huisslèu* tel, rijwielmerk, kinderschoentje, hom denpenning, portemonnaic, handschoen 2 sleuteltjes, dameshandschoen. jon* gensjekker, sleuteltje. (Engelmundusweg). Kinderschoentje, rozenkrans, huissleutel, damestaschje met inhoud. VELSEN. GEVONDEN VOORWERPEN Oud heerenrijwiel, rijwielmerk. (Dorp). Een heeren gabardine regen jas (inlichtingen te bekomen bij den veldwachter). KRACHTSPORT. Bij de Zondag gehouden districts* wedstrijden om het 2e klasse kampi* oenschap van Noord*Holland, worstc* len, in het gebouw van de A. A. C.. Hercules te Amsterdam mocht het lid der H. K. V. Haarlem P. Douwma in de Bantam*afdecling. na zwaren strijd gelukken beslag tc leggen op den 2cn prijs. Ook H. Heinsbergcn even* eens in de midden A*afdeeling den 2en prijs te bemachtigen. Beiden hadden een compliment in ontvangst tc nemen voor hun mooi werken. BILJARTEN MASSAKAMP „D. E. S."—„HAARLEM NOORD" Voor deze wedstrijden, die plaats heb ben tusschen beide bovengenoemde Haarlemsche biljartvereenigingen, loof de de heer Bosch van de Kenau-biljart fabriek alhier een zeer draaien beker uit. Verleden jaar won „D. E. S." dezen wis selbeker. toen hij voor het eerst ver speeld werd, na spannenden strijd met klein verschil. Maandagavond zijn ze weêr begonnen in het clublokaal van „Haarlem Noord" aan het S'iendaplein. Vóór zij een aanvang namen, spraken de voorzitters van beide clubs hartelijke woorden. Ook de consul van den Ned. Biljart bond voor het ressort Haarlem, de heer D. A. de Foeljaeger, sprak er zijn vol doening over uit, dat de beide clubs we der het wedstrijdseizoen met een zeer mooien strijd openden en uitte de hoop. dat deze kamp de mooie biljartsport zal bevorderen. Hierna vingen de partijen aan. Dit maal zouden het er vier zijn, waarbij de oud-kampioen van Haarlem, de Foel jaeger in het touw kwam. Het eerst speelden Van Terevisga (D. E. S.) en Eykel (Haarlem Noord)In het begin liep laatstgenoemde hard van sta pel, doch presteerde verder weinig meer. Zijn partner echter kwam er steeds be ter in. liep spoedig uit en vergrootte zyn voorsprong gestadig, zoodat hü onbe dreigd won met den stand 100 om 66 in 32 beurten. Vervolgens traden de matadors van de clubs tegen elkaar in het krijt, nJ.: de Fieljaeger (D. E. S.) en Van Trigt (Haarlem Noord). Voor deze party be stond veel belangstelling. De oud-kam pioen liep hard van stapel en noteerde in 4 beurten reeds 47. Van Trigt speelde matig. In 19 beurten had de Foeljaeger 177, waarna de score wat verflauwde en toen de partij eindigde., had deze 300 caramboles in 40 beurten, terwijl Van Trigt 25b noteerde Voor de derde partij traden Vlug (D. E. S.) en Bennink (Haarlem Noord) in het strijdperk. Deze party had een zeer slap begin voor beide en ging langen tijd gelijk op. Daarna raakte Vlug wat beter op dreef en won ten slotte met 90 om 70 in 35 beurten. De slotpartij tusschen Bottelier (D. E. S.) en Spoor (Haarlem Noord) gaf me nige poedel te zien in het begin. Einde lijk kwam Bottelier er wat beter in en won met 70 om 48. De stand van dezen avond was, dat „D. E. S." 560 en „Haarlem Noord" 453 caramboles behaalde. HENGELEN. HET BAARSJE Het vischcollege „Het Baarsje" hield Zondag zijn tweeden halfjaariykschen kaswedstryd op baars te Akersloot. De6 morgens half vijf vertrok men per auto naar de plaats van bestemming. In het geheel werden slechts 21 stuks baars ge vangen. lste pr. J. Beenders met extra prijs; 2de pr. H. Veen; 3e pr. G. Veen; 4e pr. J. v. d. Berg; 5e pr. J. Wesseling; 6e pr. J. Strootman; 7e pr. D. Erkens; 8e pr. E. v. d. Berg; 9e pr. A. Borsjes; 10e pr. J. Buitenberg: lie pr. T. v. d. Gronden; 12e pr. J. Keyer; 13e pr. C. Beekhuls. Ook de controleurs konden een aardig prijsje in ontvangst nemen. In het clubhuis bij den heer De Jong op den Jansweg werden de prijzen door den voorzitter, den heer D. Erkens, met een hartelijk woord uitgereikt DAMMEN. HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Zaterdagmorgen as. zullen de deel nemers aan den wedstrijd om het wereld kampioenschap, de juryleden en het bestuur van den Ned. Dambond officieel ten stadhuize ontvangen worden door het Gemeentebestuur van Amsterdam. Zaterdagmiddag zal de wedstrijd of ficieel worden geopend. Vrijdagavond zullen de Fransche deel nemers te Amsterdam arriveeren. De Haas heeft zich thans definitief teruggetrokken, omdat het bestuur van den Ned. Dambond zijn eischen (het spelen van slechts één partij per dag met een tempo van minder dan 25 zet ten per uur) niet heeft kunnen inwil ligen. Meer dan waarschijnlijk zal thans de jeugdige meester W. Rustenburg („Ge zellig Samenzijn", Amsterdam) deze opengevallen plaats innemen. HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. H. van den Heuvel Ravestijn. dochter; J. M. Bocve—dc Horn, dochter: C. M- L'itcrmarkvan Gils, dochter; S, v. d. Veerv. d. Bijl, dochter; J. van Ipercnvan W'orin» gen, dochter; M. A. Vcrkuijl- Riet» broek, dochter; M. de JongWitte, dochter; Z. van WalwijkSnaak, zoon. T. Meeldijkvan der Heijden, zoon; W. van ZijlBcrcndsen, dochter; C. Korringavan den Heuvel, dochter; J. OudtSlinger, dochter; C. E. D. Bloe» merGötz van der Vet, dochter; ,T. J- Raaphorstvan Buijten, zoon; H. van VeenBctjes. zoon; J. Boclla.ird* Hcmclaar. zoon. Ondertrouwd: A. Schrcuders en M. G, Kct; A. G- Blok cn J. Vcrkuijl; M. A. Gedaan en J. Stolkcr; J. H. Meijer cn A. Ravestein; C. van der Sluis en M- A. Kooij. Gehuwd. P. L. Verhoeven en A. W. van Roode; C. van der Spruit cn M. M. Vcrzaal; A. Wijnhout en H- J. Berlijn; J. J. Schols cn M. dc Kooker; A. Vreeken en C. G- Vrceken. Overleden: Elisabeth Cornelia van Ottcrloo, 46 j., ongehuwd. Aart dc Joodc, 75 j.. wedr. van G. Blo'"' T cen* dert Cornelissc. 69 j., wedr- van C. P. Cuvelier. Overleden: Maria Johanna van Leeuwen, 68 j.. geh. met G. van Mid» dclkoop: Jacob van Dongen, 2 j., zoon van Martinus van Dongen; Marijtje Smit, 73 j„ geh. met P. Bier Mozcs Sandifort, J9 j„ geh. met E. van Wijn* gaarden. BENNEBROEK Bevallen: M. C. v. d. SchansKragt dj

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10