sanatogen Purol bij Ruwe en Schrale Huid A. E. Gm TWEEDE KAMER. Ït00f= Piano's' Recht HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 OCT. 1928 16 October. De wintercampagne begonnen. Dreiging met obstructie. De vrede verkregen. De samenstelling van den Volksraad. Het eerste samenspreken. De wintercampagne van de Tweede Kamer is aangevangen. De Kamer zit thans behoudens een kleine pauze ter voorbereiding1 van de begrootingsdiscussie -tot Kerstmis. Het ging er vandaag bij den aanvang van de winterwerkzaamheden leelijk op lijken, dat de samenwerking en de ver houding tusschen president .en Kam.-r lichtelijk zou werden geschaad. Tt;: slotte is de precident niet alleen te veel gemoedelijk Limburger, maar ook te handig manoeuvreerder om niet de goe de stemming er weer in te brengen, na dat deze dreigde te loor te gaan. Wat was het geval? De communist de Visser heeft 2 1/2 jaar (excusez de peu!) geleden een in terpellatie aangevraagd, over de toela ting hier te lande van den bekenden Kurt Vogel, van wien verteld wordt, dat hij schuldig staat aan den dood van Rosa Luxemburg. Nadat de Kamer op i 11 Maart 1926 deze interpellatie had toe gestaan deelde de voorzitter mede en de heer de Visser weersprak 't niet heeft de communist geen enkele poging gedaan, om zijn interpellatie op de agen da te krijgen. De voorzitter zeide niet van plan te zijn, bij de weinige animo voor eigen zaak, die de heer de Visser toonde, een plaats op de agenda daar voor open te maken. Bovendien geeft de spoedige behandeling van de begrooting van Buifcenl. Zaken de heer de Visser alle gelegenheid alsnog het onderwerp ter sprake te brengen. Een gelegenheid, •welke hem bovendien reeds twee malen geboden werd, in 1927 en 1928. De heer de Visser wond zich op, werd eesr heftig, schreeuwde van zijn bereid heid tot „knokken", wanneer de voor zitter daartoe aanleiding wenschte te geven. Hij ging over tot de wel heel krasse beschuldiging van partijdigheid van den voorzitter! Dit alles afgewisseld imet aanhoudend gehamer van den pre sident, met hard uitgeroepen verzekerin gen van den to: de Visser, dat hij wenschte te zeggen, wat hij' wilde, en ■niet de spreektrompet van den voorzitter wenschte te zijn, geeft ongeveer een beeld van de stemming. Voegen we daar tnru nog bij, dat de heer de Visser dreigde anet obstructie, dan zal men met ons onderschrijven, dat de goede geest in de Kamer, reeds bij den aanvang, in het geding is geweest. Maar de gemoedelijke Limburger, de handige manoeuvreerder, die den voor- zitterstoel „'bekleedt" zooals dat offi cieel genoemd wordt goot olie op de communistische woede-golven door de toezegging, dat hij ni. Kerstmis een (plaatsje op de agenda zou inruimen aan de interpellatie'. De golven deed' hij vol ledig bedaren zelfs schoot plotseling het weer om en het parlementaire zon netje dei* goede verstandhouding over schoen heel het Binnenhof-leven de golven deed de voorzitter volledig be daren, door op de waag des communis ten of zijn interpellatie oogenblikkelijk ■na Kerstmis aan de orde zou komen, vol mondig te antwoorden: „Ja". Het kan in de wereld toch wel won derlijk loopen! Reeds lang stond vast dat oogenblik kelijk na het zomerrecès de wijziging in de Indische Staatsregeling zou ter spra ke komen. Een wijziging, die bedoelde ((voornamelijk) het amendement-Feber, betreffende de samenstelling van den Volksraad, ongedaan te maken: het amendement-Feber op de Staatsregeling van Ned.-Indië, ondernomen onder mi nister de Graaf. En nu is het wel een ■merkwaardige loop van omstandigheden dat heel plotseling sterft de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dat de heer van Rijckevorssel, Kamerlid, tot zijn opvolger wordit benoemd en dat de lieer Feber diens opvolger is als Kamer lid. En precies op het nippertje gis- (bermiddag bij den aanvang der vergade ring werd de heer Feber beëedigd. Op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. op het doel af. Doorzettingsvermogen kracht beide geeft Sanatogen, omdat het zoo wel zenuwen als spieren en bloed versterkt. Sanatogen bouwt extra-kracht op in Uw lichaam, waarcüoorhctU in staat stelt meer te presteeren en toch on vermoeid te blijven, niet alleen bij «port doch ook in het dagelijkach leven. Wetenschappelijke proeven hebben bewezen.dat reedsnaeen I 4-daagsch Sanatogengebruik de energie met gemiddeld 23°'otoeneemL (Zie med. «Echo" Jan.--25.) Waarom toudt gij Sanatogen dan niet eens probeeren Het Zenuwsterkend Voedsel In alle Apoth. en Drog. vanaf f 1,— i per bus het nippertje hij heeft gistermiddag nog aan de discussie deelgenomen. De heer Feber sprak En met hem de heeren Cramer, Beumer, van Vuur en cn van Boetzelaer van Dubbeldam. We volgen deze heeren op den voet daarbij de heeren van Vuuren en Feber samenvattende, hetgeen gemak kelijk kan, wijl beiden dezelfde lijnen ".rokken. De eerste spreker was de heer Cramer. Hfj stemde volkomen met het wetsont werp in. Wat niet zoo heel verwonder lijk is. Immers de heer Cramer was in 1927 de indiener van een motie, die „de inlandsche meerderheid" in den volks raad wilde brengen, een motie, alleen ingetrokken, omdat de minister beloofde met een wetsontwerp te komen, dat het zelfde bedoelde. Terecht vestigde de heer Cramer er de aandacht op, dat niet van een „in landsche meerderheid" gesproken mag worden, want van de 61 leden zullen er inlanders zijn, Dat getal is nu 25. •Het gaat eigenlijk om een verplaatsing van 5 door den Gouverneur-Generaal benoemde leden van de Nederlanders naar de inheemschen. ■De heer Cramer heeft zich gericht in zijn redevoering tegen het boekwerk van Prof. Eigeman (uitgegeven door de Nationale Unie) dat hy alleen van be- teekenis achtte, wanneer de geheele Indische Staatsregeling eens op de hel ling zou komen. En tegen het jongste boek van den heer Colyn, dat hij door- zuurd zag van den geest van het groot kapitaal en geheel verkeerde wegen wijzend: fascistische wegen. Waar de laatste gesproken had over een Staatscommissie, daar pleitte ook de heer Cramer daarvoor. Maar niet een staat scommissie, met het doel eiland - gouvernementen in te stellen, maar met het eenige doel de staatsinrichting meer in overeenstemming te brengen met moderne opvattingen: die van minister de Graaf is immers ingeplant op den ouden boom, van plus minus 1850? De heer Cramer ziet het gisteren be handelde ontwerp als het herstellen van een vergissing. Een herstellen van groote urgentie, omdat verwerping onberekenba re politieke gevolgen zou kunnen hebben: verwerping zou men in Indië gevoelen als een groot blijk van wantrouwen. Aanvaarding zoo betoogde de heer Cramer zou veel der gerezen ont stemming kunnen wegnemen. Hoe is deze ontstemming over de aan vaarding van het amendement-Feber, in 1925, ontstaan? vroeg de heer Beumer. En vroegen ook de heeren Van Vuuren en FeberGedrieën meenden zij. genoeg teekenen aanwezig te zien om te kunnen concludeeren, dat o.a. de politieke kring van den heer Cramer veel gedaan heeft om die ontstemming aan te wakkeren. Want de Kamer heeft door de aanvaarding van het Feber- amendement in 1925 zoo werd betoogd geen blijk van wantrouwen gegeven, men achtte slechts het aantal inlanders, dat economisch, maar vooral cultureel tot het lidmaatschap van den Volksraad zou kunnen geroepen worden, nog niet zóó groot', dat da-aruit reeds de helft der leden voor den Volksraad zouden kun nen worden gerecruteerd. De ontstem ming aldus concludeerden de drie heeren is voor een zeer groot deel kunstmatig aangewakkerd. Wat niet wegneemt, dat de beide R.K. sprekers de aanwezigheid dier ontstemming niet ont kenden en evenzeer de mogelijkheid van ernstige gevolgen van verwerping niet wilden voorbij zien. Ook pleitten zij den Gouverneur- Generaal niet vrij, die blijkbaar zijn overtuiging van de noodzakelijkheid van een anti-Feber-wet niet in Indië, maar hier te lande had opgedaan. Onze lezers weten, dat de Nationale Unie de aanvaarding van het ontwerp .van principieele beteekenis acht. Die zienswijze is, evenmin als door den heer Colijn in zijn boek, gisteren in de Kamer verdedigd. Ware het ontwerp van prin- cipieelén aard noch de heer van Vuuren, noch de heer Feber, noch de heer van Boetzelaer zouden het hebben willen aanvaarden. Zyzagen in het vermeerderen van het aantal inlandsche leden slechts een kwestie van het con- stateeren van meerdere geschiktheid hij de inlandsche bevolking, een groeien in kennis en kunde. Waar nu ten tweede male de regeering met een voorstel kwam om het aantal inlandsche leden op 30 te bepalen, daar wilden zij dat niet af wijzen. Wel bleef de heer Beumer afwij zend staan, Maar hij sprak niet na mens zijne fractie. De heer Beumer had veel staatsrechterlijke bezwaren, bezwa ren over de methode der indiening. Maar, waar de munster beloofd heeft den goeden weg voortaan te bewandelen en alleen wetsontwerpen naai den Volksraad te zenden (dit college is geen adviesliohaam voor den Gouver neur-Generaal, maar voor de Tweede Kamer) laten we deze kwestie nu maar verder rusten. De heer Beumer bestreed de uiting dat het amendement-Feber een vergis sing zou geweest zijn. Hij wenschte voor de ontstemming niet te wijken, omdat die ontstemming z.i. geen grond had. De heer Van Vuuren vroeg of het de bedoeling was van den heer Cramer die opmerkte dat de Kamer in 1925 door •het amendement-Feber overrompeld was het voorstemmen voor het ontwerp zoo moeilijk mogelijk te maken? En hij wees er op evenals de heer van Boet zelaer van Dubbeldam dat. het resul taat der besprekingen in 1925 een com promis was, om althans iets tot stand ts brengen. Want geheel naar den zin was dat resultaat niet veel gebrek kigs zagen beiden de Indische Staats regeling aankleven, en daarom vroeg opnieuw de heer van Boetzelaer of het niet wensehelijk was alsnog een staats commissie in te stellerï, die het geheel der staatsregeling voor Indië zou kunnen onderzoeken. De beide R. K. sprekers spraken niet over een Staatscommissie zij zagen de vraag van de inlandsche meerderheid absoluut los staan van de vraag naav een Staatscommissie. Ook de heer van Boetzelaer van Dub beldam zag het ontwerp als niet van principieelen aard en niet als „afstand van gezag". Hij nam het ontwerp aan als een politiek belang. De heer van Boetzelaer had bezwaar tegen het. uitbreiden van het aantal le den van den Raad van Indië: een ander punt van het wyzigingsontwerp als groot doel van ons koloniaal beleid merkten de heeren v. Boetzelaer en Fe ber aan: het tot elkaar brengen van blank en bruin. De laatste meende, dat het wetsontwerp splijtend heeft ge werkt, omdat zich daarom de non-coope- rators hebben vereenigd. De Kamer gaat morgen voort haar aandacht aan Indië te wijden. Dat het ontwerp zal aangenomen worden is «ab soluut zeker. Immers de S.D., de R.K. er. de V. D. groepen zijn onverdeeld vóór, en waarschijnlijk de groote meerder heid der C.H. fractie, terwijl de AR. en de Lib. fracties ongeveer naar de helft verdeeld zullen zijn. INTIMUS. BINNENLAND N TROMP... KOPPEN ENGELSCHE LOF VOOR NEDERLANDSCHE VLIEGERS Men zendt ons toe het nummer van 21 September j.l. van de te Calcutta verschijnende „The Statesman", schrijft het Hbld. Dit blad staat wel heelemaal in het teeken van de aankomst van het eerste der vy'f naar Indië vertrokken vliegtuigen. Niet alleen staat op de voor pagina met vette letters „Calcutta- receives its first air-mail" en geeft het blad twee kolommen tekst van de aan komst van Koppen's vliegtuig benevens een illustratie daarvan, maar het blad bevat ook een zeer waardeerend artikel onder den wat afgezaagden titel „The flying Dutchman". In dezen „leader" wenscht het blad kapitein Koppen, zijn manschappen en het geheele Nederlandsche volk geluk met deze mooie prestatie, waar zoo weinig ophef van gemaakt is. „Wij heb ben al eerder kennis gemaakt met deze Nederlandsche durf, toen de heer Van Lear Black zijn reis heen en terug naar Nederlandsch-Indië maakte over Cal cutta met denzelfden kapitein Koppen als piloot. Sedert Tromp (het blad schrijft de gewone Engelscbe betite ling: Van Tromp) de Theems opzeilde met de bezem in de voormast is Enge land nooit zoo. afdoende door Nederland de loef afgestoken als in deze dagen op luchtvaartgebied". Het blad betoogt, dat Engeland op het gebied van de burger luchtvaart en pleiziertochten goed is uitgerust, een vooraanstaande plaats in neemt in de constructie van vlieg machines, aan Nederland de motoren er voor levert en dat de Imperial Airways al jarenlang over Europa vliegdiensten georganiseerd heeft, die uitmunten door veilig verveer. „Maar op het gebied van lange afstandsvluchten liggen wij achter en in (Engelsch)-Indië zien wij pas de burgervluchtvaart een schuchter begin maken". De „Statesman" geeft vervolgens een opsomming van de vliegdiensten, die voor 1930 en 1931 tusschen Engeland en Engelsch-Indië op het programma staan en besluit: Ook de radio „Maar ondertusschen toonen onze Nederlandsche vrienden ons aan, wat er gedaan kan worden. „Der fliegende Hollander" heeft den afstand tusschen Londen en Calcutta teruggebracht op negen dagen en daarvoor nemen wij on zen $oed af! En niet alleen op lucht vaartgebied neemt het land een vooraan staande plaats in. Java en het Moeder land staan in draadlooze telefonische verbinding met elkaar. Als een Neder landsche planter op Java spreken kan met zijn familie in Den Haag, waarom zou dan niet een Engelschman in Cal cutta spreken met zijn vrouw in Enge land? Nog niet lang geleden heeft de heer Ormsby Gove van Java uit gesproken met het Departement van Koloniën in Londen, maar wat mogelijk was van Nederlandsch-Indië uit, was onmogelijk van Engelsch-Indië uit. Op Java wordt geluisterd naar de avondconcerten in Den'Haag, maar wij, in Engelsch-Indië krijgen geen concerten uit het moeder land te hooren. Wij hebben alleen de schrale troost, dat er in Australië na het diner gedanst wordt op het progranv ma van de Saturday Club en soms krij gen wij een moreele hartversterking uit de preek in de kathedraal van Cal cutta". RUMOER IN DEN RAAD VAN ROTTERDAM. Van B. niet verder vervolgd. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van het Rotterdamsche gemeenteraadslid G v. B., die op 2 October heeft terecht gestaan terzake van het verstoren van de openbare vergadeiir.g van den meenteraad van Rotterdam op 29 Maart het opzettelijk opschudding verwekken in die vergadering en het zich niet on middellijk verwijderen, nadat de raad hem had uitgesloten en de voorzitter hem gelast had de zaal te verlaten meld-, de N. R. Ct. De rechtbank heeft overwogen, dat twee feiten zijn ten laste .gelegd, nl. •overtreding van art. 144 en art. 185 S.W.B, Het eerste feit achtte de recht bank niet bewezen, aangezien verdach te niet de bedoeling had de raadszitting te storen. Zij sprak hem daarvan dan ook vry. Wat het tweede feit betreft, acht de vechtbank art-. 18 bis van het reglement van orde niet verbindbaar, daar ver dachte werd uitgesloten voor langer dan den duur der vergadering waarin 'het feit was gepleegd. Het O. M. werd niet ontvankelijk verklaard in zijn vor dering ien aanzien van deze tweede lastelegging en dienovereenkomstig werd verdachte voor wat deze tenlastelegging betreft ontslagen van rechtsvervolging, NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGEL1JNTJE VOOR DE KINDEREN. Knagelijntje antwoordt niet. 7.ij loopt voorbij den negerniuis en opent de voorhang van des Sultans vertrek. Keer terug, rampzalige, snikt Billv haar nog achterna. Gij weet niet wat gij doen gaat.... Er is een vuurspuwende berg' daar binneneen aardbevingeen cycloon..., Doch als Knagelijntje het vertrek van den Sultan binnen geslopen is, staat zij geslagen stil. Immers, dc Woedende, niet te genaken Sultan zit heel vergenoegd te grinniken, zoo maar stil voor zichzelf. Hij schijnt in het prachtigste humeur dat te bedenken is. „POLITIEVERTOON". DE STAKING TE GOUDA. Het feit, dat de burgemeester van Gouda, de heer Gaarlandt twaalf veld wachters heeft gekregen als politie-ver- sterking nu in Gouda de staking bij de plateelfabrieken algemeen is geworden, heeft het raadslid A. Fokkers, voorzit ter der s.d.a.p.-fractie volgens het Volk aanleiding gegeven de volgende vragen tot den raad van Gouda te richten: le. Is de burgemeester bereid kenbaar te maken de overweging die hem er toe geleid heeft, ondanks dat gedurende de staking bij de Plateelbakkerij Zuid-Hol land geen enkele ordeverstoring heeft plaats gehad, meer nog de arbeiders en bevolking getoond hebben in geen enkel opzicht behoefte te gevoelen de orde te willen verstoren, om thans groot politie- vertoon op straat te brengen? 2e. Is ae burgemeester bereid mee te deelen, waarom hij er toe overging niet tegenstaande van eenige ordeverstoring nooit sprake is geweest reeds by voor baat bij den procureur-generaal een groot aantal veldwachters aan te vra- ;en, aan welk verzoek door den procu reur-generaal inmiddels is voldaan? 3e. Acht de voorzitter van den raad, als hoofd van de politie het bij nader inzien geoorloofd in een stad als Gouda waar orde en regel als eerste plichtsop- •atting de burgerij siert, dit bijzondere en groote politievertoon wat op de bur gerij provoceerend moet werken te hand haven? 4e. Is het den burgemeester bekend dat Maandag reeds een uur nadat de veldwachters dienst deden, zonder dat hiervoor eenige aanleiding bestond, een jongeman op de Vierdekade door een dezer veldwachters is mishandeld? 5e. Is de burgemeester bereid mee te deelen, waarom hy, voordat de alge- meene staking een feit was, van politie zijde overleg heeft laten plegen met de werkgevers in zake het treffen van po litiemaatregelen, waarmede is komen vast te staan, dat het politiewezen in Gouda zich bij voorbaat aan de zijde der werkgeversklasse heeft gesteld? 6e. Meent de burgemeester uit een oog punt van verkeer en gezien uit het oog punt van algemeen belang van het publiek te kunnen verantwoorden, dat hij last heeft gegeven eenige straten voor rijverkeer en burgerij af te slui- ten'1 om deze alleen toegankelijk te stellen voor „Koning Onderkruiper?" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. PER REGEL. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit van 8 October 1928 is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw W. C-raadt van Roggen, Regeeringscommis- saris voor de Nederlandsche af deeling op de Internationale Perstentoonstelling „Pressa" te Keulen, wonende te Utrecht, en tot officier in de Orde van Oranje- Nassau Chr. A. Vieweg te Nijmegen, voorzitter der Vereeniging „de Neder landsche Dagbladpers". NED. KRUIDENIERSBOND. De Nederlandsche Kruideniersbona vergadert 24 October te Rotterdam. Des middags spreekt jhr. J. C. Mol- lerus, secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, over „De middenstand en zijn concur renten". BRAND TE HEDEL. Dinsdag woedde te Hedel een hevige brand, waardoor in zeer korten tijd drie huizen in de asch werden gelegd, nl. van den bakker. A. v. d. Anker, landbouwer J. van Engelen en J. Quick. r>e laatste is eigenaar van een hconpers. Een groote partij hooi ging in de vlammen op. Ver zekering dekt de schade, meldt het Hbla, IIN EEN RUIM GEVALLEN. Maandagmorgen had aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam lig gende Duitsche stoomschip „Sebara" een ongeluk plaats, waarbij de 39-jarige A. S. het leven verloor. S. was werkzaam op het tusschen- dek en liep over de luiken. Een van die luiken kantelde, met het gevolg, dat de havenarbeider in het ongeveer vijf me ter diepe ruim viel. De man kwam op het hoofd terecht en bleek zwaar gewond te zijn. Onmiddellijk werd de genees kundige dienst gewaarschuwd, maar voor deze arriveerde, was S. reeds over leden. Het lijk werd door de rivierpolitie met de „Politie II" naar het bureau aan de Parkhaven te Rotterdam overgebracht meldt het Volk, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. VAMPYR- 8TOFZUIGERS verkoopbureau: GROOTE HOUT8TR. IS Telefoon 15497 10 Haarlem Zylweg 57 Groote sorteering instrumenten SCHEEPSBERICHTEN Aloor 14 Oct. v. Paranagua, Santa Fé n. Rotterdam. Alohiba 15 Oct- v. Santos, Buenos Ayres n. Rotterdam. Albireo p. 15 Oct. Ouessant, Amster dam n. W.-Afrika. Alcinous p. 14 Oct- Perim, Liverpool n. Macassar. Amsterdam 15 Oct- te Callao v. Am sterdam. Batoe 14 Oct. te Belawan Deli v. Cal cutta. Calypso 13 Oct. v. New-York n. Haiti Djember p. 15 Oct. 18 u., Gibraltar, Rotterdam n. Australië. Djambi 16 Oct. te Soerabaja v. Rot terdam. Dinteldijk, 13 Oct. v. Cristobal, Rot terdam n- de Pacifickust. Edam 13 Oct. v. Tamplco, Rotterdam n. New-Orleans. Enggano 14 Oct. v. Sabang, Amster dam n. Batavia. Jason 15 Oct- v. Valparaiso n. San An tonio. Kota Radja 15 Oct. v. Eingapore, Ba tavia n. Rotterdam. Kedoe p- 15 Oct. Pantell-erla, Java n Rotterdam. KUsfcroom vertrekt 16 Oct- v. Havre, W.-Afrika n. Amsterdam. Koudekerk 15 Oct.. v. Port Soedan, Rotterdam n- Bombay. Niobheroy 13 Oot. v. Cristobal, Pacific kust n. Rotterdam. Nieuw Holland 14 Oct- v. Melbourne n. Singapore. Nieuw Amsterdam 15 Oc t. 170 mijl Oost van Kaap Hatteras. Nassau New-York. Nieuw Zeeland 13 Oct. te Singapore v. Melbourne. Nias 16 Oct. te Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Ouderkerk 16 Oct. te Amsterdam v. Wladiwostock. Patria, 15 Oot. 18 u. te Sabang, Rot terdam n. Batavia. Prinses Juliana p. 15 Oct. Gibraltar, Amsterdam n. Java, Parana 12 Oct. te Seattle v. Liver pool. Randfontein 15 Oct, te Durban v Lour. Marques, Radnorshire 13 Oct. v. St,-Thornas, Pacifickust n. Rotterdam. Reggestroom 20 Oct. te Havre ver wacht- W.- Afrika n. Amsterdab. Rietfontein 14 Oct. v. Zanzibar n. Das es Salaam. Samarinda 15 Oct. v. Adelaide n. Melbourne. Sommelsdijk 15 Oct. te Calcutta v. Rotterdam. Simaloer 15 Oct. te New-York v. Ba tavia. Soeka-boemi p. 15 Oct. 6 u. Finist-erre, Rotterdam n. Batavia. Tjileboet 13 Oct. v. Manilla n. Ma cassar. Telainon 15 Oct. v. Havre, W.-Indië n. Amsterdam. Tjiklni 11 Oct. v. Ohinwangtao n. Dairen. Veohtdijk 15 Oct. te Dar es Salaam v. Amsterdam. Vlieland 14 Oct. te Dakar, Amster dam n. W.-Afrika. Westerdyk, 15 Oct te Baltimore v. Rotterdam. Zeelandia 15 Oot. v. Rio «Janeiro, Am sterdam n. Buenos Ayres. Zyldijk 16 Oct. v. Rotterdam n. Hamburg. Kota Gede p. 16 Oct. 4 u. Suez, Rot terdam n. Java. Kertosono 16 Oct te Batavia v. Rot terdam. Soekafcoemi p. 18 Oct. Sagres, Rotter dam n. Batavia. RADIO-PROGRAMMA. DONDERDAG 18 OCTOBER HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2 u_ Lunchmuziek door hot Trio Sjouwerman. 5.3U—7.15 Concert door het Omroep orkest. (6 00—6.30 Pianoconcert door Su_ sie Minden). 7.157.45 Engelsche les conversatie. 8.15 Aansluiting van het Concertge bouw te Amsterdam. Het Concertge bouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux. Ro sette Anday, zangeres. 10.30—11.30 Dansmuziek door Rent- meester's band. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 unr 1870 BI. (Uitsluitend NCRV-»uitzendingcn). 12.301.45 Concert. Mevr. I. Mulder— Belser, alt mezzo, M. E. A. v. Oppen, bas. F. Uyttenboogaard, orgel en piano. 2.00—2.30 Schooluitzending. Aardrljks- kinde. Palestina als het land van den Bijbel, door Dr. G. P. Marang. 5.50—7.00 Concert. Het Chr. Radio orkest o.l.v. Jan Pouwels. 7.007.30 Boekhoudles. 7.308.00 4e Apologetische voordracht door Prof. Dr. J. A. C. v. Leeuwen: De Chr. Belijdenis aangaande God. 8.00 Concert in de Noordcrkerk te Rot terdam, ter gelegenh. v. h. 25-jarig best. v. h. Prov. Com. voor Zuid Holland v. d. Ned. Herv. Gem. Sprs.: Dr. J. Th. de Visser. Ds. A. Kooten. Ds. M. H. Kuperle. F. Stok. A. Broen. Het Rotterdamsch Bondskoor Dir. A. H. Fagel. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (plano, viool, tenor). I.202.20 Gramofoonmuziek, 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Concert. C. Windeatts' octet en sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Radiobericht. 6.35 Nieuwsberichten. 6,50 Londbouwber. 6.55 Muziek. 7.05 Schubert's piano-sonaten. 7.20 Novellenvoorlezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Life in r«oman Britain. 8.05 Halle Concert, van Manchester. Het. Halle-orkest o.l.v. Sir. Ham. Harty. (I. d. pauze om 8.55 H. Henschel, so praan). 10.00 Nieujvsberlchten. 10.15 Lezing: The way of the world. 10.30 Nieuwsberichten. 10.35 Koorzang. Studentenliedjes o.l.v. S. Robinson. 10.50—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Symphonieconcert. Zang en dans. 8.50—11.20 „Le Proces de Dan ton", radio-tooneel. Daarna muziek cn zang. LANGENBERO. 489 M. II.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Werken van beroemde componisten. Strijkkwartet van DUssel- dorf. E. Kabisch, bas. H. Siebdraht, cla rinet. P. Helsinger en E. Kleinaael, hobo. W. Vaddcr. Engelsche hoorn. M. Rausch en A. Schön, hoorn. H. Flohr. piano. West-Dultsche Vocaalkwartet, Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSIN, 1J5« K. (7.EESEN) 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Concert. Marg. Hruby en Helm. Krauss. 8.20 M. Lewandowski, bariton. 8.50 Lezing, voor artsen. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. ÏAMRntO 188 M. 3.35 Voorlezing. 7.20 „Inskc", spel in 3 deelen van Jan Fabricius. Daarna tot 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Trioconccrt. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkcstconccrt. Mile. Tragin,, zan geres.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11