DATUMSTUKJES MAXIMUM ■SNELHEID 46e Jaargang No. 13903 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 17 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27^» met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is 'kom der gemeente) f 3.574. Fo. per post door Nederland f 3.87H- Losse nummers f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.574, fo. per post f 0.65. ADVERTENTIEN 1_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang# Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810. Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P.W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150-s Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: WOENSDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Het Nieqwe Ned. Tooneel (Louis Saalborn Jr.) „Het pro ces Mary Dugan", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Gezelschap Braakensiek en Verstraete. „Fata Mor gana". 8.15 uur. Volksvoorstelling. Matinée Oud-Hollandsche Poppenkast "2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Natuur-weten- schappelyke fihn „De Eeuwige Stilte", 2.30 en 8 uur. Gebouw H. K. B.: Voordracht en film: „Doelmatige volksvoeding met betrek king tot de Maggi's producten" 2.30 en 8 uur. Noorderberk, Velserstraat: 1ste Win- terlezing. Prof. R. Casimir: „De vier hoofdbeginselen der opvoeding." Cinema Palace: „Looping the Loop", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De Jacht naar een Vrouw"; „De Drie Vagebonden", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Een troetelkind van het publiek." Tooneel: Biagis er Frascoja. 79; 9.15—11.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Een Mnke Jon-' gen". Tooneel: Gezelschap Dirk Janse, „Verwoeste Levens", 2.30 en 8 uur. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 79, Bazar Ds. Waardenburg, 3—5, 7—10 uur. DONDERDAG 18 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Ned. Reis Ver. Lezing met lichtbeelden en films J. Vin gerhoed. 8 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. v. Beinum. Solisten Wil- .lem en Hendrik Andriessen. Groote Kerk: Orgelconcert George Robert. 34 uur. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 79, Bazar Ds. Waardenburg, 3—5, 7—10 uur. Bioscoopvoorstellingen. J MR. BRUCH. Door de benoejniïig van Mr. A. Bruch tot lid van Gedeputeerde Staten, en zijn aanvaarding van dit ambt, wint de pro vincie een bekwaam bestuurder en ver liest de gemeente Haarlem er een. Deze feiten beschouwend zouden wij het eer ste feit als een voldoende compensatie van het tweede kunnen beschouwen, en er het zwijgen toe kunnen doen. Wij meenen evenwel dat de gemeente een man als mr.. Bruch nood'iger had dan de provincie, en betreuren dus dezen over gang van de Groote Markt naar de Jans straat. De politieke vervulling van de vacature blijkt heel wat voeten in de aarde te hebben. Maar dat is het ergste niet. Jammer is het vooral dat van de afdee- ling Onderwijs een leider verdwenen is die de onpartijdigheid bezat om beide richtingen, openbaar en bijzonder, het haar toekomends te geven. Hij stond de belangen van het openbaar onderwijs even trouw voor als die van het bijzon der. Dit werd algemeen erkend, en alle leiders van het onderwijs werkten gaar ne met dezen wethouder en betreuren dan ook. zijn heengaan. Het is mogelijk dat de juridische mentaliteit het mr. Bruch gemakkelijk maakte om deze on partijdige houding aan te nemen en den politicus opzij te zetten als alleen de bewindsman vereischt werd. Maar het feit verandert daar niet door: dit was een zeer succesvol wethouderschap van onderwijs. Degeen die mr. Bruch vervangt zal een zware taak krijgen als hij hem wil evenaren ook als deskundige in on derwijszaken en als redenaar. De nieuwe wethouder van Onderwijs zal in elk ge val weer een partijman zijn die zijn voorliefde voor hetzij openbaar, hetzij bijzonder onderwijs zal hebben te tem peren in de uitvoering van zijn plicht: de behartiging van beider belangen. Het verlies van mr. Bruch ais redenaar is, vrees ik, onoverkomelijk. Wij zullen zijn humor humor van het beste ge halte, en derhalve zeer schaarsch aan wezig in openbare en andere colleges zeer missen. Wij zullen ook de levendi ge en sterke argumentatie missen van betoogen, die wat strikte zuiverheid- naar-den-vorm betreft wel door een paar" andere sprekers wei-den overtrof fen, maar die boeiender en aantrekkelij ker waren dan die van alle andere woordvoerders ten Prinsenhove. Het heengaan van mr. Bruch is in alle opzichten een verlies voor Haarlem. R. P. WERKVERSCHAFFING EN WERKVERRUIMING. Mr. J. Gerritsz, wethouder van sociale zaken, zal Donderdagavond in de Cen trale een inleiding houden over „Werk verschaffing en werkverruiming in de gemeente Haarlem". De vergadering is toegankelijk voor leden der S. D. A. P., alsook voor de be stuursleden en vertrouwensmannen der bij den Haarlemschen Bestuurdersbond aangesloten vereenigingen. Haarlem, 17 October. Galloper Smith. De Franschen zeggen dat de journa.- listiek tot alss leidt, mits men er bij tijds uitgaat. Dat dit een regel is die alleen voor Frankrijk geldt wordt weer eens bewezen door het nieuwste ministe rieels aftreden in Engeland. Lord Bir kenhead, minister voor Indië, vroeger Lord Chanchellor (minister van Justi tie) legt het eervolle ambt neer om in de journalistiek te gaan. Precies het omgekeerde van de Fransche theorie doet zich dus voor. en men zou in Engeland kunnen gaan zeggen: alle wegen leiden naar de journalistiek, als men zijn kansen maar benut. Want daarop begint het werkelijk te lyken. De Engelsche pers heeft er steeds meer een gewoonte van gemaakt cm niets journalisten te laten schrijven. Bij ons zijn er tegenwoordig heel wat professoren die dagbladartikelen produ-. ceeren Maar daar breidt het zich uit tot alle beroepen die maar beroemdhe den opleveren. Filmacteurs, heusche ac teurs, groot-industriëelen, society- leaders, beroepsvoetballers, politici, geestelijken, officierenenfin, het komt er niet op aan welk beroep de man (of de vrouw) vervult, als hij of zij maar beroemd is. Dan wordt er zwaar voos de artikelen, met portret natuurlijk, be= taald. En aangezien de meesten toeval; ügerwijze niet best schrijven, en zij geen van °i'en eenige journalistieke er varing bezitten, laten zij him. artikelen veelal schrijven doorjournalisten. Een prachtmethode! Ik heb laatst ge hoord van een verslaggever aan een Londensclie krant, die ontslagen was wegens het begaan van een of anderen blunder. Hij stapte zonder aarzelen naar een of andere beroemde actrice, be woog haar ertoe om haar medewerking aan dezelfde krant aan te bieden, en centracfcee1-ie met haar op een aanzien lijk percentage van haar honorarium, om de artikelen voor haar te schrijven. Waarop hij meer ver-diende dan zijn salaris als verslaggever was geweest Voor de waarheid van dit verhaal sta ik niet in, maar de toestand maakt bet volkomen mogelijk en aannemelijk. Terugkeerend tot Lord Birkenhead, oorspronkelijk doodgewoon Mr. F. E. Smith, van beroep uitgever, later pelt ticus en tenslotte nog staatsman cok. geloof ik wel aan te mogen nemen dat mr. Stanley Baldwin zonder groot ver driet afscheid van hem zal nemen. Want hij was een mannetjesputter onder de politici, een stormachtig partij lid bovendien, en een hopeloos enfant terrible op zijn tijd. Dewelke tijd zelde klopte met dien van anderen. De bij naam Galloper (vrij vertaald: doordra ver) Smith paste op hem bijzonder goed. Dat Lloyd George nog iets slimmer was dan hij, en hem in het Hoogerhuis wist te krijgen en Lord Chancellor te maken toen hij op weg scheen naar het premierschap, bedierf veel voor hem. Het is trouwens zeer de vraag of hij ooit premier zou zijn geworden, al ware hij Lagerhuislid gebleven. Hij is te storm achtig, te wild, te veel een pendant van die anderen merkwaardigen wildebras in de Engelsche politiek, Winston Chur chill, die ook nooit premier wordt. De Engelsche kranten schijnen er alle van overtuigd ie zijn dat Galloper Smith zijn ministerschap van vijfduizend pond per jaar opgeeft omdat hij in de journa listiek meer kan verdienen. Ik kan u ver zekeren dat dit in ons land niet gebeu ren zoutenminste niet met een sala ris van. zestigduizend gulden. Van Lord Birkenhead is wel te ver wachten dat hij zijn artikelen zelf zal schrijven. Men beweert tenminste dat hij dat altijd gedaan heeft, en zelfs als Lord Chancellor schreef hij ze Men beweert het. Maar zeker is het in Engeland nooit. R. P. DÉRAILLEMENT ERNSTIGE TREIN- VERTRAGING. Dinsdagavond omstreeks 10 uur ont spoorde op ds Haarlemmermeerlijnen, vlak bij 'het station Vijfhuizen een groote wagen van een uit ds richting Hoofddorp komenden goederentrein Direct waren spoorwegarbeiders aan wezig om te trachten den Wagen we= der in de rails te krijgen, doch met die werk was meer tijd gemoeid dan men aanvankelijk had gedacht. Inmiddels arriveerde de personen; trein, die vijf over tienen uit Haarlem vertrekt, doch deze moest zoolang stop pen totdat de baan weder was vrij ge maakt, hetgeen na een arbeid van on geveer \s/ uur gelukte, Met dit al kwam de trein uit Haan lem in plaats van te 10.26 te 12 uur vannacht in Hoofddorp aan Er zaten rei. zigers in, die nog naar Mijdrecht enz. moesten en den trein in Aalsmeer nu hadden gemist. Het lag in ce bedoeling om hen eerst :e laten meerijden tot Amsterdam met het cog cp de voor dis richting be stemde reizigers en dan met denzelf- den trein naar hun bestemming te brengen. De nieuwe b Ingevolge de onlangs gewijzigde Alge- meene Politieverordening hebben B. en W. van Haarlem de hieronder opgeno men besluiten genomen: Een maximum snelheid voor de binnenstad van 20 K.M. Voor het berijden met motorrijtuigen van wegen, gelegen in het gedeelte der gemeente aan de Noordzijde begrensd dcor de spoorwegviaducten, aan de Westzijde door de Kinderhuissingel- gracht tot de Raaksbrug en de Zijlvest en Wilhelminastraat tot de Raambrug met uitzondering van de Zijlvest en Wil helminastraat zelf aan de Zuidzijde dcor de Raamsingel-, de Gasthuissingel- en de Kampersingelgracht en het Spaarne en aan de Oostzijde door de Lange Heerenvest met uitzondering van deze vest zelf en het Spaarne, alsmede voor de wegen, gelegen binnen de bebouwde kom van öe voormalige ge meente Spaarndam, vast te stellen een maximum-snelheid van 20 K.M. per uur. Voor het overige deel der be bouwde kom 30 KJVÏ. Voor het berijden met motorrij tuigen van wegen gelegen in dat gedeelte der bebouwde kommen dezer gemeente, het welk niet valt onder de gedeelten hier boven genoemd, alsmede voor de Wilhel minastraat, Zijlvest en de Lange Hee renvest vast te stellen een maximum snelheid van 30 K.M. per uur. Tot zoover de bepalingen. Op de hoeken der voornaamste stra ten en wegen, zullen borden geplaatst worden, om aan te geven welke snelheid geoorloofd is. Waar de bebouwde kom eindigt. De bebouwde kom der gemeente wordt aangegeven door de volgende bor den: Vergierdeweg bij perceel no. 162. Rijksstraatweg bij perceel no. 432. Kleverla.an bij grens. Korte Verspronckweg bij grens. Julianalaan b\j grens. Zijl weg bij grens. RamplSan bij Duinlustweg. Leidsche Vaartweg bij Munterslaan. Heerenweg bij grens. Casper Fagellaan bij grens. Joh. de Wittlaan bij grens. Crayennestersingel bij grens. Emauslaan bij grens. VAN EEN VRACHTAUTO GESPRONGEN. KIND ERNSTIG AAN HET HOOFD GEWOND. Dinsdagmiddag twaalf uur wilde de elfjarige Jan Stam, wonende Nijlstraat 20 alhier, bij de Amsterdamsche Poort van een vrachtauto, waarmee hij van Halfweg af mee had mogen rijden, springen. Hoewel de chauffeur hem uit drukkelijk waarschuwde, niet eer van den wagen te springen voordat die stil stond, luisterde het jongetje "er helaas niet naar en sprong aan den rechter kant tusschen voor- en achterwiel er. neg wel in de achterwaarische richting van den wagen. Het kind viel en kwam met het hoofd met het achterwiel in aanraking, waardoor hij ernstig gewond werd. Hij werd door voorbijgangers in het politieposthuis aan de Amsterdam sche Vaart binnengedragen, waar hij door een politieagent voorloopig verbon den werd. Daarna werd ae jongen per ziekenauto van den heer Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij een ernstige schedel fractuur en een hoofdwond bekomen had. Zijn toestand was levensgevaarlijk. De chauffeur heeft niet de minste schuld aan dit ongeval. Hedenmorgen vernamen wij. dat in den toestand van het kind nog geen verandering gekomen was. DE DRIE BESTELLINGEN. EEN ONTWERP-DIENST- REGELING. Onlangs maakten wij melding van een artikel in het plaatselijk orgaan van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, waar in werd medegedeeld dat de plaatselijke afdeeling van dien Bond een nieuw ont- werp-dienstregeling had ontworpen, waarin zooveel mogelijk met de wenschen van het postpersoneei was rekening ge houden. De laatste bestelling was er bij voorbeeld in teruggebracht van 8.39 to: 5.30 uur. Met den directeur van het Postkan toor werd over dit ontwerp geconfereerd. Een beslissing kon niet dadelijk worden genomen, maar de zaak zou worden onderzocht* Naar wy thans vernemen is "ne*. ont werp neg in behandeling. De eindbe slissing is natuurlijk aan het Hacfdbe- stuur der Posteryen en Telegrafie en wanneer dis beslissing zal vallen is nog niet te zeggen. epalingen. 1 Zuiderhoutlaan bü grens. Willem de Zwijgerlaan by grens. Prins Mauritslaaai bij grens. Schalkwijkerweg by grens. Zomervaart tegenover perceel Zomer - kade 231. Amsterdamsche waart tot perceel 183. Oude Weg bij perceel 36 i (oude num mering). Spaarndammerweg bij de brug over de Jan Gijzenvaart. Daaruit blijkt, dus dat voor het ge deelte der gemeente dat buiten de be bouwde kom valt. geen snelheidsbepalin gen zijn vastgesteld. Dat zijn evenwel slechts kleine wegge deelten. Namelijk: Vergierdeweg van perceel 162 tot de gemeentegrens. Rijksstraatweg van percee' *32(een eir.d voorbij de Jan GUzenvaa:.,» tot aan de grens. Leidsche Vaart van de Munterslaan tot de grens. Zomervaart van perceel 231 tot aan de grens. Oudeweg van perceel 36 I tot de grens. Spaarndammerweg van de brug over de Jan Gijzenvaart tot de bebouwde kom van Spaarndam. Amsterdamsche vaart van perceel 188 tot de gemeentegrens. Hoe het vroeger was. Voor de annexatie en vcor de inwer kingtreding van ae nieuwe Motor- en Rijwielwet was de bepaling van de maximum-snelheid: 10 K.M. in de druk ke straten van ae binnenstad en 15 K.M. in het overige deel der gemeente. Er werd toen evenwei zeer zelden een bekeuring gemaakt wanneer niet snel ler gereden werd dan 20 of 25 K.M. Daarom is de maximum-snelheid thans verhoogd. NIEUWE BEPALINGEN INGEVOLGE DE VERKEERSREGELING. B en W. hebben ingevolge de nieuwe Motor- en Rijwielwet nieuwe bepalingen vastgesteld ten opzichte van straten, d:o slechts in één richting bereden moger. worden. Daarin zijn opgenomen alle reeds gel dende bepalingen. Gesloten voor alle motorrijtuigen c-n voertuigen behalve rijwielen, zijn de Achterweg (Hocgerwcerdbuurt) Emauslaan, Gravesteenenbrug en óe Paarlaarsteeg DE WETHOUDERS VACATURE. VERKIEZING VERMOEDELIJK 7 NOVEMBER Wij vernemen dat Mr. M. Siingen- berg den afgetreden wethouder Mr. A. Bruch vervangt voor de behartiging der onderwijszaken. In'de aanstaande raadszitting dus van Woensdag 24 October zal ver moedelijk reeds tot toelating van den heer C. M, J. Baas, den opvoiger van Mr. Bruch als raadslid, worder. besloten Dan is de raad dus weer voltallig. Eerst in een latere zitting zal een nieuwe wethouder gekozen worden, om dat de Gemeentewet bepaalt, dat de raad. voor hij een nieuwen wethouder mag kiezen, eerst weer voltallig moet zijn. Vermoedelijk zal het dus 7 November worden. In dien tusschentijd zullen verschil lende fracties vergaderen over de wet- houaersve kiezing. Waarschijnlijk zal er in de gewone fractievergaderingen van a.s, Maandag avond reeds over deze aangelegenheid gesproken worden. Van Christelijk-Historische zyde ver namen wij. dat het waarschijnlijk werd geacht, dat de Christelijk-Historische fractie in deze aangelegenheeid ver gaderen zal met de rechtsche raads fractie. Zooals men weet worden de gewone vergaderingen der rechtsche raadsfractie den laatsten tijd niet meer door de Christelijk-Historische raadsleden bijgewoond. Van den kant der rechterzijde werd ons daarentegen medegedeeld dat 't -da bedoeling is. dat de R.K. en A.R. frac tie tezamen zuilen vergaderen Niet onmogelijk is, dat reeds deze week een eerste bespreking zal plaats hebben. Ook is er kans, dat tot de gewone ver gadering van Maandagavond zal wor den gewacht. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Evenals ten vorigen jare moet, voor den cursus 1S28—1929, aan de Hoogere Bur gerschool B met 5-jarigen cursus, we derom worden voorzien in enkele lesuren in de Nederlanasche taal en in ae Aard. ri'kskur.ce. B. en W. stellen den raad vcor, het onderwijs in die vakken voor een 9 tal lesuren opnieuw op te dragen aan den heer J. van Daalcn, te 's-Gravenhage. K. M. A.-FEEST. Al wie er oificier is. Of was. trekt naar Breda, Om "t groote feit te vieren, Een eeuwlang K. M. A.; Sinds in het Brabsntsch stadje, Het turfschip is geweest. Was het er niet zoo'n drukte, Men viert er grondig feest; Nooit waren zooveel sterren, Op eer.e plaats bijeen. En vele gouden kragen, Begeven zich erheen: Er wordt dcor jonge knapen, Van tcekomstroem gedroomd, Er wordt door jaargenooten, Over d' ouden tijd geboomd. Er wordt nu niet gekeken. Naar sterren en naar goud. Er zijn nu slechts gelijken. Kadetjes, versch en oud 'k Zou nu niet graag soldaat zijn, In 't feestelijk Breda. Met heel dien sterrenregen. Op 't feest der K. M. A.; Die arme jongens moeten, lEen vreeselijk bestaan), Bij eiken voetstap groeten, Of in de houding staan. P. GASUS. DE N. Z. H. T. M. Een bevredigend jaar. UITKEERING AAN HET PERSONEEL. In het Jaarverslag der N.Z.H.T.M. over 1927 wordt medegedeeld, dat het perso neel op 31 December van het vorige jaar bestond uit 126 vaste- en 15 losse ambtenaren; 798 beambten in vasten-. 17 in voorloopigen- en 46 in lossen dienst. Een vermindering sedert 1926 van totaal 80 beambten. De staf van hulppersoneel bedroeg in 1926 97 en in 1927 114 personen. Er wordt aan herinnerd, dat ook over 1927 een extra-uitkeering aan het per soneel kon. worden verstrekt, in verband met de bevredigende uitkomsten van het trambedrijf. Ket. ledental van de com missie van Bijstand, die op 4 Februari 1927 deer den Directeur geïnstalleerd werd. bsdrceg op 31 December van dat jaar 924: eepensionneerde leden 41: weduwen 28 en weezen 25. Het kapitaal van het- fonds bedroeg f 1.508.105.94. Het aantal weekkaarten op de stads- lijnen te Haarlem bedroeg in 1926 13465; over 27: 20396. De z.g. Kaagkaarten (pleizierreizen Haarlem—De Kaag) liepen terug van 194 in 1925 tot 62 in 1926 en slechts 46 in 1927. Het ver voer op de lijnen Scheveningen-Leiden- Katwijk-Noordwijk nam over de korte trajecten met ongeveer 481000 reizers cf 6.1% tce; het vervoer van Katwijk, Noordwijk en Leiden naar den Haag en Scheveningen nam tengevolge der electrificatie van den spoorweg met on geveer 96000 reizigers cf 13.5% af. Even zoo werd het vervoer op de lijn Am sterdam—Haarlem-Zandvoort ongunstig beïnvloed, deels door den regenachti- gen zomer en de werkzaamheden op den Rijksstraatweg, maar in hoofdzaak door invoering van de e'.ectrische tractie op 2 October 1927 op de lijn Amsterdam- Rotterdam en de doortrekking op 3 November 1927 van de lijn 18 der Ge meentetram te Amsterdam 'over den Admiraal de Ruyterwcg naar het Mer catorplein. Daardoor ontstond in de laatste maanden een sterke achteruit gang van het aantal reizigers. Op de Ujn LeidenHeemstede (stoom tram)'nam het vervoer tengevolge van de autobus-concurrentie ook in 1927 wederom af. hoewel in de laatste maan den van 1927 en in de eerste maanden van 1928 een toeneming werd geconsta teerd. Ket vervoer op de lijn Schoten—Heem stede en VerwulftOverveen nam overeenkomstig de Verwachting in het vorige jaarverslag uitgesproken, toe en wel met 4.1 Op de lijnen Ceintuur Bloemendaai en StationOverveen liep het verveer weer een weinig achteruit. Het tracé, zegt het verslag, met name de Centuurlijn, is niet gunstig voor haar ontwikkeling, en de hoop wordt uitge sproken, dat thans spoedig een wijziging daarvan tot stand zal kunnen wor.de.n gebracht. In 1927 werd betrokken 14.298.746 K. W. U. e'.ectrische stroom tegen 13.804.947 K.W.U. in 1926. De prijs per K.W.U. was 0.26 cent hooger dan in 1926. Een totaal van 1.886.000 K.G. aan brandstoffen werd verbruikt tegen 1.834.000 K.G. in 1926. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE De Transport Colonne geeft weer de gelegenheid aan dames cn heeren om zich bU haar aan te sluiten, ten einde zich te bekwamen in het leggen van verbanden, het vervoeren van gewonden, i kortom alles wat behoort tot het verlec- nen van de eerste hulp bij ongevallen Wie veel op straat is heeft zeker reeds orgemerkt. dat het nccdzakelijk Is vóór een ieds". zich die kennis eigen te ma ken. Men km zich hiervoor opgeven op Woensdag 24 Oct. a.s. des avonds tus schen 7 cn 9 uur In het Roods Kruis- gebouw, Kenaustraat 9, ONZE GEMEENTERAAD. DE OPVOLGER VAN MR BRUCH. C. 31. J. BAAS. Nu Mr. A. Bruch Dinsdag tot lid van Gedeputeerde Staten is benoemd, is er eer. raadsvaeature ontstaan. Als zijn op volger op de anti-revolutionaire lijst staat de naam van den heer C M. J. Baas, wonende op het Fioraplein alhier. De heer Baas is op 26 Maart 1889 te Haarlem geboren. Hier ontving hij la ger onderwijs op de Groen van Prlnste- rerschool. Daarna ging litj naar het Ge reformeerd Gymnasium te. Amsterdam, waar hij evenwel geen eindexamen deed, omdat hij reeds na een paar jaar in den handel ging. HU is nu tien jaar ver bonden aan de Koffiebranderij „De Blauwe Reiger" te Amsterdam, van welke naamiooze vennootschap hü thans directeur is. De heer Baas is verder hoofdzakelijk op kerkelUk gebied werkzaam geveest. Jarenlang was hU voorzitter van de Dia conie der Ger. Kerk. waarvan hii thans nog penningmeester is. Ook is hU on geveer twaalf Jaar bestuurslid van cc Kiesvereenigir.g „Nederland cn Oranje" en bestuurslid van de CnrisL Vereeni- ging voor don Handeldrijvende!" en In- dustrleelen Middenstand. De heer Baas deelde ons mede, de be noeming tot raadslid te zullen aanvaar den en voegde er aan toe. het algemeen belang niet aan het partybelang te zui len opofferen. HET DOK TE SINGAPORE HET KOSTTE 1210.000.—. Het tweede gedeelte van het Engelsche marinedok is Dinsdag te twaalf uur (In- dischen tyd) te Singapore aangekomen. De kosten van den sleeptocht van het dok van Engeland naar Singapore heb ben 200.000 of ongeveer f 1.210.000 bedragen, meldt de N. R. Ct. Over de reis heeft Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst aan de pers het volgende mcdogedeeld: De twee deelen waarin het dok ver sleept werd, vertrokken 21' en 28 Juni van de werf te Wallsend on Tyne. In het Engelsche kanaal had de midden- sectie met slecht weer te kampen, waar door de voortgang gedurende drie da gen vrijwel nihil was. terwijl de tweede sectie ten gevolge van een stijven Oos tenwind, vier dagen nocdig had om door de Straat van Gibraltar te komen. In de Middel] andsche Zee werden beide transporten door mooi weer begunstigd. Het passeeren van het Suez-Kanaal, dat door de smalle vaargeul, die be schikbaar was. een van de moeilijkste gedeelten van de reis was. had een vlot verloop, mede dank zU de doeltreffer.de voorbereidende maatregelen door de Kanaal Maatschappij genomen. Hierdoor ondervondook de scheepvaart geen noemenswaardige stagnatie. Toen men ter hoogte van Guardaful in den Indischen Oceaan gekomen was, bleek dat de Zuid-West. moesson nog dermate doorstond, dat het niet geraden was door te gaan. De beide transporten keerden daarop naar Aden terug, maar men achtte het beter de beide secties op zee te houden cn na veertien dagen kon de reis voortgezet worden. Via Colombo- Sabang werd op 13 en 16 October Sin gapore bereikt. Na het Suezkanaal is nergens gestopt, de sleepbooten gingen om beurten naar de verschillende havens om daar te bunkeren. De lengte van het afgelegde traject bedraagt 8500 mijl. COÖPERATIE „VOORUITGANG". Door het bestuur der Coöperatie •Vooruitgang" wondt aan de leden per circulaire medegedeeld dat zij in de g?; tegenheid zijn candidate» voor cicn Le denraad op te geven. In verband met het grootcre ledental moet het aantal '.eden van den Lodenraad met 12 wor den uitgebreid, terwül voorts aan de beurt van aftreden zijn: mevr. A. An dreaVredenburg. mevr. BoesSmith, T. Fc-rweröa, G. Flameling. mevr. van Hoek—NUhuii, a. F. Horeman. J. Jok ten. II Kranendonk. L Peper. mevr. F aout-Valk, J. Rozn. mevr C. Smit— Roozeboom de Vries: H. Snoeks; a. de Vries, mevr. H. Web er—Groene v eid ea ,C. van-der Winden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1