LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 OCT. 1928 HERINGA &WUTHRICHI PHILIP'S RADIO-TO ESTELLEN (Adv. Ing. Med.) VERKEERD GEPLANTE BOOMEN? OP DEN RIJKSWEG HAARLEM—AMSTERDAM. Eenige weken geleden opperden wij de mogelijkheid om nu Haarlem begin nen zal liet gedeelte van den Rijksweg Haarlem—Amsterdam dat op zijn grond gebied ligt te verlichten den geheclen weg van electrisohe lantaarns te voor zien. Het groote voordeel zou dan zijn, dat de automobilisten geen verblinden de Uohten meer behoefden te voeren en ook do E. S. M. haar kopliohten buiten dienst kon stellen. Een deskundige, dien wij daarover spraken deelde evenwel mede, dat de boomen langs den weg verkeerd .geplant worden voor een eventueele verlichting. De boomen worden namelijk naast den grooten autoweg gezet, zoodat elec- trische lantaarns, die aan den kant van dien weg geplaatst worden, gedeeltelijk tusschen de bcomen zouden komen. Nu blijkt er nog een bezwaar te zijn tegen de boomen langs den autoweg. Wij lezen in de Kampioen: „Men is be zig aan liet planten van een rij boo- onen, welke bestemd zijn, wanneer zij over eenige jaren behoorlijk zullen zijn uitgegroeid, door hun breedgespreide bladerkronen schaduw te werpen op dezen vlakken weg. die Inderdaad als de meest boom- en dus schaduwlooze van al onze vaderlandsche wegen mag wor den aangemerkt. Een gedeelte van het boomgelid staat reeds geplant. Dus kunnen wij ons al een oordeel vormen, hoe later de straks volwassen boomen hun schaduwbrengende taak vervullen...... En dan moet ons een woord van kri tiek uit de pen. Want de boomplanters hebben hun eerste gelid jonge boompjes op een ma nier geplant, welke allerminst als oor deelkundig valt aan te merken. Zij staan er nu namelijk zóó, dat zij den zuidkant van den autoweg, doch den noordkant van het breede rijwielpad be- zoomen. Vermoedelijk hebben de weg- ontwerpers dus over liet hoofd gezien, dat een boom staand langs de noord zijde van een weg, nooit-of-tc-nimmer zijn schaduw naar het zuiden kan wer pen. In dit geval zullen wèl de autorij ders genoegen beleven van de schaduw rijke laan van Amsterdam naa.r Haar lem; maar de wielrijders zullen er géén profijt van hebben. Dit kin geen opzet zijn; hier moet een mis-planting in het spel zijn! Aangezien nu het aantal geplante boompjes nog gering is. zij staan pas langs het eerste gedeelte van den weg bij Amsterdam en even vóór Halfweg en de boomgaten langs het verder ge deelte versch gc-graven, doch nog niet van boomen voorzien zijn, haasten wij ons, de aandacht van de vcor den aan leg van dezen hoofdverkèersweg aan sprakelijke boomplanters te vestigen op de vergissing, welke zij bezig zijn te be gaan. De fout Is nu nog te herstellen, 't Is immers nog geen boomplantmaand November? Onze opmerking klemt te meer, waar het hier gaat om den aanleg van een model-verkeersweg. Ieder automobilist weet uit eigen ervaring, hoe weinig men gediend is van boomen, welke tè dicht langs zün weg zijn geplaatst (bij slip gevaar!) Ook uit dèzc overweging zou den de aan den noordkant geplante sobaduwboomen welke den wielrijders immers geen schaduw kunnen bieden, naar den zuidkant van het prachtige fietspad moeten verplaatst worden. Dusoverplanten wat al geplant Is, en voor de nog niet geplante boomen de kullen hergraven drie. meter naai hetzuiden!" TERAARDEBESTELLING B. LANGEVELD Dinsdagavond heeft het Bestuur der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" vergaderd om de verte genwoordiging bij de begrafenis van den heer B. Langevold te regelen. Besloten is allen leden te verzoeken zich aan te sluiten bij den stoet, die te kwart over twaalf van het sterfhuis aan de Groote Houtstraat vertrekt. De stoet zal zijn weg nemen door de JanssLraat, waaiv voor het gebouw „Zang en Vriendschap" het bestuur een krans aan den lijkwa gen zal hechten. Ook zullen in den sloe* meegaan de bestuursleden van de Groo te Houtstraat-vereeniging. waarvan de heer Langeveld oud-penningmeester en ecrelid was. Het bestuur heeft per cir culaire den leden van het overlijden konnis gegeven. Indien de omstandigheden het toela.- ten zal op de begraafplaats waar de ter aardebestelling te één uur plaats vin it door Zang en Vriendschap gezongen worden „BeaÜ Mortul" van Mendels sohn. Dc vereenlglnp zal onder leiding staan van den heer Jos. de Klerk, aan gezien de directeur, de heer Lieven Du- vosel nog ongesteld is. De voorzitter der lledcrtafel, dr. G. A. E. Broese van Groenou zal een vode houden. In de vergadering van Dinsdagavond gedacht hij in een toespraak dc verdiensten van den overledene voor de liedertafel. Namens de Groote Houtstraat-Verecni, ging zal het bestuurslid de heer Voet spreken. Donderdagavond zal in de repetitie van Zang en Vriendschap het overleden be stuurslid. de heer B. Langeveld herdacht worden. Op deze repetitie wordt als blijk van rouw niet gezongen. IIET KANTONGERECHT BU Koninklijk besluit van 13 Oct. 1928 is benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem: mr. W. J. H. Stam, thans ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten te Ticl. Geldermalscn, Zaltbommel. Dra. ten, Vianen en Eist, ter standplaats Tich DE RIJWIEL. DIEFSTALLEN. Weer een dief aangehouden. DAARNA WEER TWEE FIETSEN GECAPT! De rijwieldiefstallen gaan nog maar steeds door. Er gaat bijna geen dag meer voorbij, of we ontvangen uit het politie rapport de mededeeling. dat cr een rij wiel gestolen is. Te verwonderen is dit eigenlijk niet, wanneer men ziet hoe nonchalant vele menschen met hun karretje omspringen. Wie 's avonds door stille buitenwijken wandelt, kan vaak een rijwiel onbeheerd en niet op slot, tegen de huizen zien staan. Dinsdag avond elf uur nog zagen we in een donkere straat een splinternieuw heerenrijwiel nog wel buiten het hek van den voortuin staan! Dinsdag is door de Haarlemsche recherche alhier weer een rijwieldief aangehouden. Het was dc reiziger J. G. F. D-. wonende te Haarlem. Deze be kende. zich in den laatsten tijd hier en elders aan diefstal van negen rijwielen te hebben schuldig gemaakt. Zoo be kende hij. gedurende de laatste veertien dagen te Haarlem vier rijwielen te heb ben gestolen. Deze zijn in beslag geno men. Te Santpoort werden twee fietsen opgespoord, die hij in Utrecht ontvreemd had, Verder vertelde hij aan de politie, op 5 October in Utrecht een rijwiel ont vreemd en daar verkocht te hebben. Bovendien had hy' daar nog een fiets en een bedrag van f 30 verduisterd. Tenslotte bekende hij, in 1927 te 's Gravenhage een heerenrijwiel te heb ben ontvreemd. Omdat vermoed wordt, dat hij nog meer karretjes gestolen heeft, is hij voor een nader onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Daarna werd Dinsdag bij de politie aangifte gedaan, dat wederom twee fietsen gestolen waren, namelijk een heerenrijwiel, staande voor een bouw werk aan de Amstêrdamsche Vaart, en een heerenrijwiel, staande voor een kapperszaak in de Groote Houtstraat. HET SPAARNE. Tusschen Damstraat en Gravesteenenbrug. NIEUWE KEIEN EN EEN TROTTOIR. B. en W. schrijven aan den raad: De keibestratingen van 't Spaarne tus schen de Damstraat en de Gravestee nenbrug zijn zooals in den Raad reeds werd opgemaakt zeer slecht. Zoowel voor het voetgangersverkeer als voor het rijverkeer is ter plaatse ver betering ten zeerste gewenscht. - De voetgangers kunnen zich slechts op de aldaar aanwezige hardsteenen stoepen tegen aanrijding beveiligen..., Een trottoir van ongeveer 2 M. breedte is aldaar dan ook noodzakelijk. Teneinde het aspect der woningen en van het Teylers Museum te behouden, is bestrating met zg. drielingen,, in plaats van trottoir-tegels, gewenscht. De vóór het museum aanwezige tegeltjes kunnen met hardsteenen afzetting in het trottoir worden opgenomen. De rijweg is thans met oude, zeer. on regelmatige keien bestraat, terwijl de 1 os- en laadplaats aan den walkant er nog erger aan toe is. Ophalen van zonken en gaten of ver straten met uitkomend materiaal zal weinig verbetering brengen, Verbetering is alleen te verkrijgen, door den rijweg met nieuwe keien te bestraten. De uit komende oude keien kunnen dan langs den walkant worden gebruikt. De kosten voor uitvoering van deze werken zijn geraamd op 11.000. B. en W. stellen den raad voor dit be drag ter beschikking te stellen. LIEDERAVONDEN HENDRIK C. v. OORT De heer Hendrik C. van Oort zal twee liederavondenvoor de Volksuniversiteit geven en wel op 24 en 31 October. Deze avonden vormen een onderdeel van den Schubcrt-cursus van den heer Karei de Jong. die zooals men weet hedenavond begint. De heer Van Oort zal o.a. de vol gende liederen van Schubert zingen: Der Tod und das Madchen, Das Wardern, Sei miv gegrliszt, Standchen, Erlkönig, Du bist die Ruh, Die Grenzen der Mensch- heid, Das Wirtshaus enz. ALLIANCE FRANcAISE Over „La Légende de la Mcr". De Alliance frangaise opent het win terseizoen Maandag 22 October met een lezing van den heer Chailcs Le Gol'lic -óver „La Légende de la Mer dans Poésie francaise", 's avonds half negen in de zalen van „De Kroon", Groote Markt. Men kan zich als lid opgeven bU den penningmeester, den heer J. C. Pee. reboom, Groote Houtstraat 93. of b;j den secretaris, den heer N. Rahusen, Nieuwe Gracht 96. DE BROCKWAY AUTOBUS MIJ. „Dc Sleutelstad"' overgenomen, Sinds ecnigen tijd bestond er een bes langen-gemeenschap tussohen cle Haar lemsche Brockway Autobus Maatschap pij en de N.V. De Sleutelstad, welke laatste maatschappij ook een autobus, verbinding Haarlem—Leid-en onder houdt. Naar wij thans vernemen heb ben de onderhandelingen tusschen bei de maatschappijen er toe geleid, dat de N.V. De Sleutelstad wordt opgeheven en de diensten door de Brockway Maat schappij worden overgenomen. Deze overname beteekent dat de be slissing van de Kroon ten opzichte der autobusconcessie voor de lijn Haarlem- Leiden voor de Brockway Maatschappij maar tevens voor hot bii deze maat schappij in dienst zijnde personeel greotere bcteeker.is krijgt. Zooals men weet is de vergunning sliwhts voorloopig verleend voor den tijd van drie jaar, waarvan nu al reeds de helft om is. WEER EEN LIGHAL- UITVOERING. NU ONDER LEIDING VAN WIELAND LOS. Het was een traditie geworden dat de gymnastickleeraar de heer A. J. Meye- rink eiken winter een uitvoering gal ten bate van het Lighalfonds. De finan- cieele baten beliepen altijd in de dui zenden. Daarom werd het door het bestuur van de Haarlemsche vereeniglng tot be strijding der tuberculose natuurlyk zeer betreurd, dat de heer Meyerink door het klimmen zijner jaren genoodzaakt dit prijzenswaardig werk waaraan evenwel zeer veel voorbereiding nood r was, omdat de uitvoeringen steeds op hoog peil stonden op te geven. Het is nu evenwel de bedoeling dezen winter weer een Lighaluitvoering te ge ven. De leiding zal nu berusten bij den gymnastiekleeraar den heer B. J. Wie- land Los. De traditie wordt dus weer voort gezet. OPGEPAST! De directeur vah het Gemeentelijk Gasbedrijf deelt ons mede, dat hem ge bleken is, dat een hem onbekend per soon zich, onder voorwendsel te zün ge zonden door het Gasbedrijf, ten huize van gasverbruikers aanmeldt, teneinde zoogenaamde bezuinigingsapparaten ten verkoop aan te bieden, v,-aarbU hij zich tevens aanbeveelt voor het verrichten van verschillende werkzaamheden aan gascomforen, fornuizen enz. tegen bc- looning. Het publiek wordt dringend te gen deze praktijken gewaarschuwd. Al vorens tot aankoop van de hier bedoel de bezuinigingsapparaten over te gaan. wordt men aangeraden, zich met het Gasbedrijf in verbinding ta stellen. Trou wens. elke fitter van het Gasbedrijf is verplicht, om op verzoek zijn legitimatie kaart te toonen. VEILING DER COLLECTIE-SIX. SIR HENRY KOOPT TERBORCH's BRIEF VOOR BIJNA DRIE TON Bij de firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam is gisteren onder' zeer groote belangstelling van kunstkoopers uit dc geheele wereld een aantal doe ken uit de' beroemde collectie Six, ge, vcild. De Tel. schrijft hierover: Jan van der Heyde met zijn „Oude Delft", brengt er eerst goed de spanning in. Trente mille! zegt de afslager met de zekerheid van iemand die gewoon is met getallen om te gaan. En de cijfers gaan omhoog als een barometer bij mooi weer. Quarante- cinquantecent mille! Door de zaal gaat een zucht van spanning. Honderd duizend gulden! In zijn tijd had de schilder er zijn eigen straat voor kunnen koopen, met nog een paaf;.züsj-raten .er bij. Honderd acht duizend gulden komen aan de eind-, streep; En nu'er eenmaal met tonnen ge werkt wordt, zet Hobbema in opeen tonDe Hobbema is voor Holland ver loven. Want de vriendelijke heer Enoedler dat is: Amerika zit te knikken en knikt- tot drie honderd zestig duizend gulden. Meer dan een derde millioen voor een schilderij van 96 bij 131.C.M. Dat is de eerste groote sensatie var, 'dezen middag. Binnenhuisje behouden. Een vriendelijk binnenhuisje van De Hoogh wordt als een kostbare schat dooi"- devèilingzaal gedragen en. prijkt vervólgens tegen het stille fond van flu weel „Un intérieur solide oil la prcpretc bollandaise est pousseé a l'extréme zegt de catalogus. Propreté en propriété zijn twee solide I-Icllandsche dingen, die men liever niet scheiden moet. Een halve ton is de in zet. De heer Schmidt Degener begint nu mede te knikken en wanneer de af slager op „cent quarante mille" den ha mer met een nerveuzen tik laat vallen is de laatste knik aan den hoofddirec .teur van ons nationale museum ge weest. En even daarna deelt de hee: Mens ing mede, dat het schilderij is aan gekocht door de Vereeniging Rem brandt De Hoogh's binnenhuisje is voor Nederland behouden. Er klinkt een hartelijk applaus door de zaal en de heer Schmidt Degene: wordt door zijn omgeving geluk ge wenscht. Een vijf en vijftig mille voor een Ni- colaas Maes kan ons nu niet meer schokken ;ncch. een vier en veertig mille voor een maneschijn van Aart van der Neer. .Maar het is. toch wel aange naam, dat dikwijls namen van Neder-, 'andsche .kunsthandelaars genoemd worden dat beteekent tenminste een uitstel van executie, alvorens de kost- oare doeken den weg over den Atlanti- 3Chen Oceaan nemen. Vcor acht en ze ventig duizend gulden komt de heei Wisselingh in het bezit van een Paulus Petter en dezelfde kunsthandslaar ver werft een subliem schilderijtje van Pis, ter Jahsz. Saenredain voor een en zestig duizend gulden Het kleine schilderijtje'van Jan Steen. „De óestereetster". Ingezet óp veertig mille, vé^ëÖjft 'aan den kunsthandelaar „Beets voorhonderd.negentig duizend gulden en onmiddellijk daarop .komt het beroemde schilderij van Gerard Ter- borcii: „De Brief", onder den hamer, in gezet op zestig duizend gulden. Een nobele daad. In uiterste spanning hoort men het bod stijgen cent mille cent mille -cinquante deux cent mille. Tot de ha mer valt: twee honderd negentig dui dend gulden. De hoogste bieder ls de heer Beets, maar dadelijk daarop wordt bekend gemaakt dat Sir Henry Deter- ,'ding de. opdrachtgever is" en" dat „De Brief" van Terborch ten geschenke gc- jgev.cn zal worden aan het Mauritshuis te 's Gravenhage. Het portret van Gesi- ,na Terborch want volgens een overle vering in de familie Six is de brief schrijfster de zuster van Gerard Ter borch is door een genereuze daad van ,ecn groot Nederlander voor ons land be waard gebleven. Enopnieuw is de veilingzaal getuige .vah een hartelijke demonstratie men applaudisseert de geste die een chef d'oeüvre van den Nederlandschen mees' iter Terborch uit de versnippering eener .•beroemde collectie redde. Tot slot werd een aantal- tèekénmgen van Rembrandt geveild. Het meest bracht op: Portret van burgemeester Six in tweeden staat: f 90.000. In totaal werd voor. twee millioen en ongeveer twee ton gouds geveild. Dinsdag is bij de veiling van de col lectie Six bij Frederik Muller Co. de ets van Rembrandt, voorstellende het portret van burgemeester Six voor 90.000 verkocht. Naar wy vernemen is dit de hoogste prijs, die ooit ter wereld vcor een ets is betaald. VROUWELIJKE HALTE-CHEFS. DIE TE HEEMSTEDE AFGETREDEN. Wij lezen in ,.Het Volk": Het is niet van belang ontbloot eens iets mede te öeelen over dergelijke vrou welijke haltechefs (als in Heemstede aangesteld was), die geen haltechefs zijn, doch contraetantes, die' in geen enkel vast dienstverband staan tot de Neder-, landsche Spoorwegen, onder een middel- eeuwsch contract werken, geen of zoo goed als geen rechten- hebben, doch al- 1 n plichten. De korte inhoud van'hun contract is de volgende: Hun diensttijd loopt van 1 Januari tot. 31 December, om zoo in het nieuwe jaar op dezelfde wijze door te gaan. Geen enkelen vrijen dag krijgen deze cont-ractantes. dan alleen, als zij voor eigen rekening een plaatsvervanger stel len. Geen verlof. Geen vrij vervoer ten zij de echtgenoot cok in dienst is bij de Necl. Spoorwegen. Geen ziekte- noch pensioenverzekering. Geen' vervanging bij ziekte dan voor .eigen rekening..: pit zijn inhet kort hun plichten. Hun rechten' zijn de volgende: feet contract waarborgt hun een klein garantieloofi naar gelang het aantal trei nen, dat zij te bedienen hebben. Verder ontvangen zij eenige procenten van het aantal kaartjes dat zij verkoopen. Voor het schoonhouden van de lokalen in de perrons ontvangen zij kosteloos de ma terialen.-v Dit zijn de rechten die zij hebben. Door de Nederlandsche Vereeniging van Spóbr- en Tramwegpersoneel herhaalde'malen gepoogd iets voor deze vrouwen; t-o'.doen. om hun arbeidsvoor waarden iets verbeterd te krijgen, de di rectie weigert, dit, onder het motief dat deze contract vrouwen in geen enkel; dienstverband staan tot de Ned. Spoor wegen., Naar aanleiding, hiervan plaatst de in zender van dit stukje de opmerking, dat ook mej. Hoebeke ie Heemstede de misère aan haar functie verbonden, wel zal ondervinden. Deze verwachting zal niet uitkomen, want mej. Hoebeke heeft haar post aan de stopplaats Zandvoortschelaan reeds verlaten, niet zoozeer om het bindende van 'de arbeidsvoorwaarden, maar omdat het haar te druk-werd. Deze stopplaats is geen gewone, zooals er op het platte land zooveel zijn, die door vrouwelijke fa milieleden van een spoorbeambte be diend kunnen worden. Als forensenstatibn is de stopplaats veel drukker, er is ander publiek, en bo vendien werd er de uitzondering voor gemaakt, dat niet alleen kaartjes ver kocht worden vcor het baanvak, waar toe de stopplaats behoort, maar voor alle plaatsen in Nederland. Daarom is een uitgebreide geografische kennis vcr- eischt, en daarbij veel routine, ook wat. betreft de kennis van de dienstregeling. Dit werd mej. Hoebeke te zwaar en te zenuwsloöper.d. Hoewel haar hulp be loofd was van een administrateur voor de uitgebreide administratie, van een werkster voor het schoonhouden van de gebouwtjes en van een tweede juffrouw, heeft mej. Hoebeke gemeend het werk beter te kunnen overlaten aan een man nelijk persoon. Op een kleine stopplaa's zyn de arbeidsvoorwaarden van de con tractante natuurlyk niet- zoo drukkend, omdat er maar enkele reizigers per dag komen. Thans is in het plaatskaartenbureau geplaatst een arbeider-telegrafist, die voor dien werkzaam was te Overveen en aan het goederenstation te Haarlem. De stopplaats blijkt zeer in trek te zijn, met de:--ochtendtrein, gaan bijna hon derd personen mee. die in Haarlem over stappen voor Amsterdam. In den loop van den dag komen er veel dames, die in Haarlem of Amsterdam gaan winke len. Als een bezwaar wordt gevoeld, dat er geen buurtverkeer is tusschen Heem stede en Amsterdam, een retour kest 1.30 ,een enkele reis naar Haarlem 15 cent, zoodat men 20 cent minder betaalt als men twee maal een enkele reis naar en van Haarlem neemt-, en van die plaats een retour buurtverkeer voor 80 cent naar Amsterdam. PERSONALIA! De hc-er P. B. Strulver uit Haarlem is is- De vermoedelijke oor-zaak is een vonk te 's Gravenhage geslaagd voor het Ma- welke afkomstig was van eenige met chinisten-examen, diploma B. groote kracht uitgestooten steenen. MR. A. BRUCH. Op het oogenblik dat de heer Bruch zich Dinsdag bereid verklaarde zijn be noeming tot lid van Ged. Staten te aan vaarden. hield hij op wethouder van Haarlem te zyn. De heer Bruch zal dus geen vergade ring van het college van B. en W. meer by-.van-en- Te verwachten is intusschen wel dat er in B. en W. nog een afscheid van internen-en amicalen aard zal plaats vinden. Wanneer dit zal gebeuren is nog niet vastgesteld. DE PETROLEUMBRAND P. SOESOE. TE MEDAN. 16 Oct. (Ar.eta) De auto riteiten van de Bataafsche Petroleum Mfj. beramen plannen om de nog steeds brandende tweede gasbron, gelegen op het terrein van de Ned.-Indische Aard- Olie-Maatschappij by Pangkaian Soesoe. te blusscheo. Dit gaat echter met veel moeilijkheden gepaard Esn van de vier koelies, dia bij dezen brand zwaar ge wond werden, is hedenmorgen overleden. Eén koelie wordt nog vermist-. De vlam men bereiken een hoogte tot zestig meter, terwijl de brann met een krach tig looiend geluid gepaard gaat, wat soms te Par.gkalan Br and an te hoeren WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht :n den morgen van 16 Oct. Medegedeeld Goor het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te München. Laagste barometerstand 730.8 m.M. te Isafjord. Verwachting tot den avond van 18 Oct. Meest matige, wellicht tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk- eenige regen, aanvankelijk iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Woensdagmiddag 1 uur 763 m.M. Stand van gistermiddag 766,5 mJM. De barometer is hard achteruitgegaan. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstr. 13. Telef. 14112. THERMOMETERSTAND 17 Oct. Hoogste gisteren. F. 51 Laagste hedennacht F. 45 Hoogste heden 12 uur F. 57 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GR. HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 voor Stoomen en Verven BURGERLIJKE STAND HAARLEM Bevallen: 15 Oct., M. J. de Kruijff— Heerens, d.; 15 Oct., M. F. J. v. Sar.ten v. d. Vliet, z.; 15 Oct., H.-L. Hora S:c- cama-Pëlc-rin, d.; 15 Oct., A. Kok— Meijer, d.; 15 Oct., G. M. Hooij—Spek man, z. Overleden: 14 Oct., B. Langeveld, 73 J., Gr. Houtstraat. TELEGRAMMEN GRENSINCIDENT. BULGAARSCH SOLDAAT GEDOOD. SOFIA, 17 October (Buig. Tel. Ag.). Een Bulgaarsdi soldaat, die bezig was post no. 7. nabij het dorp Igoumenetz van voedsel te voorzien, werd door Ser vische grenswachters aangevallen en gedcod. Er zal tussohen officieren van beide landen een ontmoeting plaats heb ben tot regeling van het incident. WEER VREES VOOR AARDSCHOK KEN. SOFIA, 17 October (Buig. Tel. Ag.). Te Philippopel en in de omliggende dor pen zijn gisteren en heden wederom aardschokken waargenomen. Er zijn geen slachtoffers en de schade is ge ring. - De bevolking dei' geheele streek, die tengevolge van de langdurige rust weer geheel tot kalmte was gekomen, verkeert opnieuw in angst en durft de huizen niet weer te betrekken. De koude worde heviger. Op de bergtoppen ligt reeds sneeuw. CAFé INGESTORT. TWEE DOODEN ZEVEN GEWONDEN. LONDEN, 16 October (Reuter.) In dé City is hedenavond een café inge-' stort. Twee vrouwen, werden gedood, ze ven mannen en vrouwen zijn ernstig gewond en naar het gasthuis overge bracht. FRAUDE AAN DE GASFABRIEK TE ZAANDAM. ZAANDAM. 17 Oct. In de kas dsr gemeentelijke lichtbedryven te Zaandam is een tekort ontdekt van f 8000. In ver band hiermede hebben B. en W. den beambte J. v. B., die met 't beheer der gelden was belast, wegens verduistering ontslagen. DE STAKING DER AUSTRALISCHE BOOTWERKERS. MELBOURNE, 17 October. (Reuter.) Alleen de havenarbeiders verbonden aan het verkeer tussohen de verschillende Australische staten hebben besloten een arbeidsvergunning te vragen voor het hervatten van het werk. De havenarbei ders werkzaam bij buiteniandsohe sche pen hebben met groote meerderheid het voorstel verworpen om weer aan het werk te gaan. Zij beweren, dat zij er niet verder mede zouden komen als zij een arbeidsvergunning aanvragen, daal de vrijwilligers de voorkeur krijgen. De havenarbeiders te Geelong zijn reeds weer aan het werk gegaan, terwijl die van Brisbane besloten het werk slechts te hervatten, als de vrijwilligers van de kaden en schepen verwijderd werden. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Te Praag. 'N GELEGENHEID VOOR DE COMMUNISTEN! PRAAG. 16 October (VP.) In Praag heeft onder zeer groote belang stelling der bevolking, vooral van de arbeiders, de begrafenis plaats gehad van negen slachtoffers van de bouw ramp. De door het gemeentebestuur vastge stelde orde voor de begrafenis werd door het verschijnen van groote massa's communisten verstoord. Tijdens de over brenging van de lijken hadden geen bot singen plaats. ofschoon de commu nisten, die voor den stoet uitliepen, her- haaide malen de International'5 zongen en verschillende leuzen uitschreeuwden.' De dienst werd ingeleid door muziek en zang. Vervolgens hield burgemeester Baxa een rede. Daarop zou opnieuw het' koor liederen ten gehoore brengen doch dit werd door den communlstischen afge vaardigde Zapotocky verhinderd. HU nam het woord en hield een scherpe te gen het kapitaal gerichte redevoering. Eerst na deze rede begon het koor te zingen, waarop de stoet zich opnieuw in beweging zette. Toen de kop van den stoet in de Ger- stengasse aankwam verbrak een me nigte van vele duizenden communisti sche bouwvakarbeiders het politiecordon en drong in den stoet. Men moest halt houden tot dat de menschen zich in den stoet geplaatst hadden. Hierop werd de tocht naar de begraafplaats voortge zet. Gedurende den tocht zongen de communisten revolutionaire liederen en schreeuwden herhaalde malen gezamen lijk hun leuzen uit. Zij droegen een groote doornen krans me: k:t opsohrifc: „Het kapitalisme v;moordt de arbei ders" en een aantal vaandels met ophit sende opschriften. Een vaandel werd in beslag genomen. DE ,GRAF ZEPPELIN" IN NEW-YORK. BEMANNING OP HET RAAD- HUIS ONTVANGEN. NEW YORK. 17 Oct. (Reuter.) Een ontzaglijke menigte was getuige van den tocht van de bemanning en enkele pas sagiers var. de „Graf Zeppelin" naar het raadhuis van New York, waar zij ont vangen werden door den waarnemenöen burgemeester. Van veel gebouwen waren vlaggen uitgestoken. Afdeelingen van het leger en de vloot begeleidden den stoet der gasten. TERECHTGESTELD. MEXICO CITY. 17 October (Reu ter). Vijf opstandelingenleiders zijn op de binnenplaats der gevangenis te rechtgesteld r.a een uitspraak van den 'Krijgsraad. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Bank vereeniging WOENSDAG 17 OCT. 1928 StaaLsleeningea S% Ned. 1923 6% Ned. 1919 Scheepvaart Oade Vaart Sebeepv. Unie... Holi. Lloyd. Faketvaart Ocdc Boot Nicvelt Roiierd. Licyd.. Stoomv. Ned Marine Comm.. Marine Pref industrie?!] Ned. Knustardc. Masknbee Holi. Kunstzijde. Oade Philips... Geve. Jurgens.... Centr. Suiker..» 'nd. Cod. Buiten'. Anaconda copper Stee! Comm. Sank Koi. Bank. .'ndische Bank... Cert. Hand. Mij. Potrolemm Pondawa Gee. Holl. Petr. Ken. Petroleum, Geld Cn'.tonr Mij. H.V.A Jay» Cnitonr.... CnlL Vorsten!-. Dito Actions Kaiiredjo Poerworcdjo Tabak Deli Mij Senctcbnh Deü Batavia... Oostkuit Rubber Amst. Rubber. Lampong Som. Wai Sumatra Vico...- Silan Sumatra Deli Bat. Rubber Serbadjadi. Intercont. Rubb. Amerika Southern Rails.. Wabaik.._ 77 H 28^ 226 855A 110b. 184 6 b. 38 422 191 210 280 78.. 237 239 163 173 211b 467 659 361H 157 133 76H 95 429 504 420 179 236 140 180 131 98 162H 185 lOVs 144 73* 201X 422 19C 4^—191 210 780 238H - 239 161 234^ 236'.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2