H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS KINADRUPPELS FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 OCT. 1928 DE POSTBESTELLINGEN TE HAARLEM. Wederinvoering 4c bestelling ge vraagd. - Waarom het noodig Is. Zooals elders in dit nummer gemeld wordt, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstre ken in de Dinsdagavond gehouden ver gadering haar goedkeuring gehecht aan een concept-brief van het Bureau der Kamer aan den Directeur-Generaal der Posterijen enz. tot wederinvoering van de 4e postbestelling te Haarlem. In dien brief herinnert de Kanner er san. dat zij December 1925 aan den in specteur der Posterijen en Telegrafie te Haarlem een brief verzond waarin on der meer Ls medegedeeld, dat zij in de gegeven omstandigheden geen bezwaar wilde maken tegen de Inkrimping van het aantal postbestellingen tot 3. Het aantal klachten, dat na een er varing van ruim anderhalf jaar ter ken nis der Kamer is gebracht naar aanlei ding der afschaffing der vierde bestel ling en de uitbreiding van de gren zen der stad, in verband met de gun stige uitkomsten van het bedrijf der Posterijen en Telegrafie geven de Ka mer thans aanleiding een lans te breken voor de wederinvoering der vierde be stelling. De afsohaffing dezer postbestelling in onze stad, gaat de brief voort, is des tijds o.m. gemotiveerd door de daardoor te verkrijgen bezuiniging, welke noodza kelijk was om te komen tot een voorge nomen tariefverlaging. Door dit voor uitzicht werd door velen noodgedwon gen genoegen genomen mot de afschaf fing der vierde bestelling, doch onge twijfeld zouden zij daar anders tegen over hebben gestaan, indien men des tijds geweten had. dat het batig saldo van den geheelen dienst over 1926 ruim 8 1/4 millioen bedraagt en dat men de vermindering van inkomsten, als gevolg van tariefverlaging destijds, op circa 2 1/2 millioen gulden schatte. Haarlem met 113.000 inwoners, cen trum van een bloeiend gewest en van een zich voortdurend uitbreidend in dustrieel en handelsdistrict kan vol gens het oordeel onzer Kamer evenmin als de grootste gemeente des lands de 4e bestelling ontberen. Al moge het huren van een postbox de gelegenheid bieden om de aankomende poststukken, spoe diger in zijn bezit te hebben, blijkbaar wegens het hooge tarief wordt hiervan te Haarlem betrekkelijk weinig ge bruik gemaakt, Zelfs toch na de afschaf fing van de 4e bestelling is het aantal posbboxhouders slechts zeer weinig ver meerderd. Nog altijd worden in groote gedeelten dezer gemeente de stukken, welke in de eerste postbestelling zijn opgenomen, niet vroegtijdig genoeg bezorgd. Menig kantoor is reeds in vollen gang voordat de post in zijn bezit ls. Ook de bezor ging van de stukken uit de tweede be stelling ondervindt dikwijls vertraging en er zijn zelfs kantoren welke deze post eerst zoo laat in den namiddag in ont vangst kunnen nemen, dat van een zorg vuldige behandeling dikwijls geen spra ke meer is. Voorts zegt de Kamer in den brief onder meer nog dat bij de wederinvoe ring van de vierde bestelling het moge lijk zal zijn om de drie bestellingen, welke thans in Haarlem bestaan, te ver vroegen en iederen handelsman in de gelegenheid te stellen drie posten per dag te behandelen, terwijl dan voor den middenstand de mogelijkheid nog bestaat om ook uit de stukken uit de laatste postbestelling af te wikkelen. Met deze wijze van werken, aldus de brief, zal niet alleen de groothandel, dooh ook het Industrleele leven in Haar lem gediend zijn, terwijl bovens de klein handel en b.v. ook alle handelsreizigers, veraékerlngs- en handelsagenten hier mede gebaat zullen zijn. BIJBELCONFERENTIE. Op de Bijbelconferentie 29—31 Octo ber. door de afdeeltr.g Haarlem van liet Bijbelgenootschap georganiseerd naast de tentoonstelling, komt zoo schrijft men ons het ideaal van het Genoot schap tevens uit, nl. van vereeniglng der verschillende Protestantsche gezindten in den Bijbel-arbeid, Immers daar treden in die 3 dagen de volgende personen op Dr. F. van Lennep (voorzitter, der afd. Haarlem) en Ds. C. J. van Paassen te Haarlem. Ds. J. W. Siertsema te Haar lem en Ds. J. C. van Dijk van Bloemen- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ctn. per regel. Dr H.NANNING'S s EETLUST-OPWEKKEND. 1.30 p. fl. daal, Ds. W. van Ltmburgh te Amster dam (voorzitter) en Ds. K. H. Wallien (Luth. pred. te Weesp, secr. der Frov. Comm. N.-Holland), Ds. D. E. Boeke ie Haarlem en Ds. A. M. Boeijenga te Haarlem, L. J. van Wijk te Amsterdam, (Alg. secr. van het Genootschap) cn Dr. J. H. Bavinck te Heemstede. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN PA. C. F. het als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig daarmede rijden op zoodanige wijze, dat de vrij» hcid cn veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht f 20 subs. 20 dagen hechtenis; J.B. B. het als bc» stuurdcr van een vierwielig motorrijs tuig daarmede rijdende over den voor het openhaar verkeer openstaanden rijweg bij een kruisweg den doorgang daarvan niet vrijlaten f 50 subs. 20 das gen hechtenis. N. W, M. overtreding van het Motors en Rijwielrcglemont f ls suhs. 15 dagen hechten- W. G. H. overtreding der Motor» en Rijwiclwct f 15 subs. 15 dagen hechtenis. F. C. S. overtreding van het Motors cn Rijwiel» reglement f 3 suhs. 3 dagen hechtenis- P. Ch. R. idem f 15 subs. 15 dagen hechtenis. L. v. d. R. idem f 15 subs. 15 dagen hechtenis. J. C. L. overtres ding der Ongevallenwet f 5 subs. 5- dagen hechtenis- W. G. v. d. L. idem- idem; W. H. idem 10 subs. 10 dagen hechtenis; J. G. K. idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis- F. A. P. idem idem- J. J. v. d. D idem idem; \V. J. S. idem idem. D- S. idem, idem; H. V. idem idem; J. B. idem f 10 cn f 5 subs. 10 dagen cn 5 dagen hechtenis. H. J. S. overtroding der Invaliditeitswet f 8 subs- 8 dagen hechtenis. J. \V. K. overs treding der Motors en Rijwiclwct f 6 subs. 6 dagen hechtenis. J. E. overtres ding der Motor» en Rijwiehvct f 30 subs. 30 dagen hechtenis. I'h. v- L. overtreding der Motor» en Rijwiclwct f 8 subs. 8 dagen hechtenis. E. H. E- overtreding der Arbeidswet f 8 subs. 8 dagen hechtenis. \V. J. V. het als bestuurder van een motorrijtuig, dit voertuig niet voorzien hebben van krachtig werkende remmen f 10 subs. 5 dagen hechtenis en dit voertuig niet behoorlijk verlicht hebben f 5 subs. 5 dagen hechtenis. N. M- \V. B. het een rijwiel niet voorzien hebben van een luidklinkcnde bel f 2 subs. 2 dagen hechtenis. P. W. dc L- overtreding van het Motor» cn Rijwiclrcglcment f 5 subs. 5 dagen hechtenis. C. van G- het loopen over verboden grond f 1 subs. 1 dag hechtenis; A. H. idem f 1 subs- 1 dag hechtenis. UIT DE A. R. PARTIJ De „Standaard" bevat het door hes centraal comité der A. R. Partij ont worpen stembus-program voor 1929. In de considerans lezen wij o.m.; Het is ditmaal opgesteld onder den ir.. vloed van twee overwegingen, die nut over het hoofd konden worden gezien. De eerste dier overwegingen houdt verband met de omstandigheid, dat het geen nut heeft zich in een stembuspio- gram uit te spreken over onderwerpen die, naar met zekerheid verwacht kan worden, niet aan de orde zullen komen. Onder dat gezichtspunt vallen de re geling van het kerkelijk vraagstuk en die van het kiesrecht. De tweede overweging hield verband met den financieelen toestand des lands. De wenschen voor de komende parle mentaire periode zijn o.a.: Handhaving van de zelfstandige positie, welke hei Koninkrijk der Nederlanden, onder Gods bestel, in langdurige historische ontwikkeling verkregen heeft, krachtige medewerking aan alle maatregelen, die de heeij6Chappij van het recht in het leven der volkeren helpen bevorderen en mitsdien bijdragen tot beteugeling van den oorlog, wederinvoering der dood straf, bevordering der Zondagsrust, in het bijzonder met betrekking tot de pu blieke diensten, openbare middelen van vervoer, openbare vermakelijkheden en optochten; wijziging van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten waarbij vooral ook worde gerekend met het verschil in draagkracht in de onderscheidene gemeenten van ons va derland zonder aantasting van de gemeentelijke autonomie, betere regi ling of afschaffing van de forensenbe lasting, afschaffing der Staatsloterij, en zoo snel mogelijke voltooiing van de drooglegging der Zuiderzee. Voorgesteld wordt, aan de verkiezin gen deel te nemen met 12 zelfstandige lijsten. In de -kieskringen Helder cn Haarlem zouden deze gelijkluidend zijn. JEUGDHERBERGEN. Het ..Comité van Aanbeveling" voor de Jeugdherbergen is nog aangevuld met Ir. M. Voorzanger, directeur Hoogere Burgerschool A met 5 j. c. KAMER VAN KOOP- HANDEL EN FABRIEKEN. Het innen van kleine vorderingen. Wenschen .omtrent de winkelsluiting. Gevraagd weder-invoe- .ring 4e postbestelling te Haarlem. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Haarlem en omstreken onder voorzitter schap van den heer E H. Kr el age. Aanwezig was weder de heer Treur, na een lange afwezigheid, wien de Voorzitter onder teekenen van instem ming der leden geluk wenscht met zijn herstel, er zijn blijdschap over uitende dat de heer Treur weder gezond in het midden van zijn medeleden is mogen terugkeeren. Onderscheidene ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van het Bureau der Kamer wordt gesteld in handen der Commissie voor Verkeer en Vervoer een brief van het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- gafie aangaande herziening der Rijks- telefoontarieven. Commissie Havenplannen. Medegedeeld wordt dat van B. en W. van Haarlem bericht is ingekomen dat aan de Commissie ter zake van de Ha venplannen zijn toegevoegd als secre taris de Secretaris der gemeente en als adjunct-secretarissen de Referendaris, Chef der afdeeling Openbare Werken van de gemeente-secretarie en de Secre taris der Kamer van Koophandel. Verder wordt medegedeeld dat het aantal cusisten dat op het oogenblik de verschillende cursussen door de Kamer ingesteld medemaakt bedraagt: Boekhouden 30, Spaansch: le leerjaar 13 en 2e leerjaar 5; Zweedsch: le leerjaar 14 en 2e leerjaar 4; Handel en Recht: 43 en Maleisch 4 personen. Goedgekeurd wordt het verleende ont slag van J. H. Jore, als bediende der Kamer en de aanstelling van H. Droogendijk. Naar aanleiding van een voorstel van het Bureau der Kamer wordt besloten voor een medaille voor de Bloementen toonstelling die van 5 tot 9 Februari 1929 te Hillegom zal gehouden worden ter beschikking te stellen een bedrag van f 55. Aan de orde komen verschillende conceptbrieven. Ten eerste een van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer aan den Mi nister van Justitie in zake het innen van kleine vorderingen. In den brief wordt dén Minister ver zocht -ten aanzien van het innen van kleine vorderingen onverwijld bijzondere voorzieningen te treffen, aangezien het verkrijgen van snel en goedkoop recht voor den industrieel en handelsman van overwegend belang is. Ten tweede een brief van de afdeeling Klein bedrijf aan de Tweede Kamer ter zake van het Wetsontwerp tot regeling der Winkelsluiting. In dien brief worden eenige wijzigin gen ten aanzien van het wetsontwerp voorgesteld. O.m. wordt gevraagd: de door B. en W. te verleenen ontheffing voor veilin gen slechts voor veilingen van onroe rende goederen toe te laten, terwijl voorts gevraagd wordt de winkelsluiting van toepassing te verklaren op het be drijf van houders van vergunningen A. en B.. voor verkoopen van sterkedrank in het klein en wel voor den verkoop voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. Ten derde een brief van de afdeeling Klein bedrijf aan den Ned. Drogisten- bond en aan den Minister van Arbeid enz. In den brief aan den Ned. Drogisten- bond wordit medegedeeld dat de Kamer geen medewerking kan verleenen^ tot de instelling van een Staatsdiploma voor drogisten doch dat ze wel kan instemmen met het verzoek om aan de examen commissie van den Bond een Rijksge committeerde toe te voegen. In den brief aan den Minister wordt gevraagd wijziging van lijst C van ge neesmiddelen, waardoor nog niet opge nomen geneesmiddelen en praeparaten op die lijst worden geplaatst en andere worden afgevoerd. Verder wordt gevraagd, de commissie van Advies, belast met de samenstelling van voormelde lijst, met één, zoo moge lijk met enkele drogist-leden uit te breiden. Ten vierde een brief van het Bureau der Kamer aan den Directeur-Generaal der Posterijen. Telegrafie en Telefonie, waarin herhar i wordt het reeds eerder gedane verzoek locaal port voor de ge- heele Haarlemmermeer in te voeren. Ten vijfde een conceptbrief van het Bureau der Kamer aan de gemeente besturen van Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout. In dat schrijven wordt genoemden ge meentebesturen gevraagd het daarheen te leiden, dat evenals te Hillegom de telefoondienst voortdurend opengesteld wordt, zoodat den geheelen dag en ook des nachts en des Zondags getelefoneerd kan worden. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de Kamer van Leiden kennis te geven van den brief aan de gemeente besturen om die Kamer do gelegenheid te geven er adhaesie aan te betuigen. De 4e postbestelling te Haarlem. Ten slotte een brief van het Bureau der Kamer aan den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie tot wederinvoering van de 4e postbe stelling te Haarlem. Al deze conceptbrieven worden goed gekeurd zonder discussie. Bij de .rondvraag .dankt de heer Treur den voorzitter voor de vriende lijke woorden tot hem gericht bij de opening der vergadering, waarna de ver gadering overgaat in besloten zitting. CURSUSSEN KAMER VAN KOOP HANDEL, Dezer dagen is aangevangen de nieu we cursus „Handel en Recht" van de Kamer van Koophandel en Fabrieken welke gegeven wordt door Mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem. De Voorzitter der Kamer, de heer E H. Krelage, leidde den cursusleider in met een openingswoord, waarin hij on der meer wees op de waarde van een voudige rechtskennis voor den zaïkem man. Spr, constateerde mot ingenomen-, held, dat do groote belangstelling voor dezen cursus bewees, dat de Kamer hiermede in een bestaande behoefte voorziet. Omtrent de andere cursussen kan no$ worden medegedeeld, dat het aantal deelnemers voor den cursus Boekhou den (leider de heer J. J. Vroom) dezer dagen een splitsing in twee leergangen noodzakelijk maakte, terwijl tot de tweejaarlijksche cursussen in het Spaansch en het Zweedsch de vorige maand wederom nieuwe groepen leer lingen toetraden. R.K. MANDOLINECLUB „SANTA LUCIA". 12Ï2»jarig bestaan. Op Dinsdag 23 October zal door de R.K. Mandolineclub „Santa-Lucia" een concert gegeven worden ter gelegenheid van het 12J"*-jarig bestaan in de Ge meentelijke Concertzaal. Medewerking zal verleenen het kna pen, en mannenkoor „Te Deum Lauda= mus", onder leiding van den 'heer Jos. de Klerk. Het belooft een buitengewoon concert te worden aangezien de Mando- ineclub zelf een aantal mooie composi ties zal uitvoeren, w.o. eenige werken van Mario MaciocchL Het bovengenoemde koor dat zich sinds jaren gespecialiseerd heeft op de mooie Palestrinamusdek, zal o.m. ten ge- hoore brengen werken van Palestrina, Vittoria, Orlando Lasso, Jos de Klerk enz Üit een kort overzicht moge blijken, wat in den loop dier jaren door „Santa- Lucia" bereikt werd. Van de oprichting af is steeds het doel nagestreefd het bevorderen der mu* zik ale ontwikkeling van hare leden en het beoefenen van het mandolinespel in het bijzonder, waarnaast het spélen voor liefdadige doeleinden als hoofd, doel gesteld werd. Op zeer bescheiden voet begonnen ...et"uitvoeringen voor een kleinen kring geeft zij sinds jaren in de Gem. Con certzaal zelfs 3 concerten per seizoen voor hare donateurs. Op deze concerten werd steeds mede werking verleend door solisten van naam. waardoor deze concerten een goe den naam verworven hebben. Wat betreft het spelen voor liefdadi ge doeleinden is mede te deelen dat vele concerten gegeven werden in zie, kenhuizen en eenige malen in de straf gevangenis. In de laatste maanden werd o.m. ge concerteerd in de Prins Hendrik Stich ting te Egmond aan Zee en het Stads Armen en Ziekenhuis alhier. Uit dit alles blUkt dus dat Santa-Lucia in al die jaren niet heeft stil gezeten. Wat zij in dien tijd op muzikaal gebied be reikt heeft, is voor een groot deel te danken aan haar directeur, den heer A J. P. Hakkenberg van Gaasbeek, die de ciub sinds 12 jaren onder zijn bekwame leiding heeft, waarvoor hem zeker een woord van hulde toekomt. „ROSEHAGHE". Door het bestuur van de Woningbouw vereniging „Rosehaghe" is san den ge meenteraad ingezonden de balans met verlies- en winstrekening per 31 Decem ber 1927, betreffende de 139 één-gezins arbeiderswoningen, gelegen aan en nabij de Hoofmanstraat. Het totaal van het ongedekt tekort, voornamelijk ontstaan door de rente we gens te late betaling der annuïteiten en bedragende per 31 December 1925 8,450.05, is tot 7.470,29 teruggebracht. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden-) „Allen" door E. TEMPLE THURSTON. Tracht u voor te stellen het kleine kapelletje van 't kasteel in één van die wondermooie dalen van de Vogezen stel het u voor in het schaarsche licht van een Decembermorgen, terwijl de roode lamp voor 't altaar brandt een lichtgevende vlek in 't onduidelijke licht, zóó onduidelijk dat de vorm van de lamp en de kettingen, waaraan ze hangt, geheel voor het oog verloren gaat 't geheel iets mysterieus, zwevend tusschen hemel en aarde. Er was geen spoor van opkomende zon om de kleuren van de beschilderde ra men te doen uitkomen, 't Rood, geel, en diep Mauw, waren als ongeslepen kost bare steenen, wachtende op 't zonlicht om hen kleur en schittering te geven. Het familiewapen van den Markies, in gelegd in de beschilderde ramen, was niet te ondersoheiden. Iederen morgen sinds den oorlog, woonde de Markiezin op dat uur met al de bedienden van t kasteel de Mis bij. Een vaag geluid kwam uit de sacristie; de oude priester bereidde zich voor. Perè Gautier was de oudste ingezetene van 't kasteel. Toen de markiezin er voor 't eerst als bruid kwam, was hij er al héél lang. Hij had haar de Eerste Communie na haar huwelijk in deze ka pel gegeven; in diezelfde kapél had hij hare drie zoons gedoopt. Hij had hen onderwezen, totdat ze groot genoeg wa ren om naar school te gaan; om de beurt, hadden ze op z'n knie gezeten, hij had ze gadegeslagen terwijl ze tot jongelin gen opgroeiden en had hunne goede zoo wel aLs hunne slechte bekentenissen aan gehoord. Père Gautier kende de familie haast beter dan- zichzelf; hij kende geen andere vreugde of verdriet dan de hunne. Toen de oorlog uitbrak sloten de Mar kies en z'n zoons zich bij het leger aan. In 't kapelletje, met hunne zwaarden en sporen kletterend op de grijze steenen, waaronder de lichamen van de genera ties lagen, die hen voorgegaan waren, zei Père Gautier de Mis, voordat zij heen gingen. Aan 't eind had hij ze nog even toegesproken: „Ik kan niet met u gaan" had hij ie- zegd, „maar m'n geest zal u begeleiden langs de wegen, zooals uw geest langs de wegen gaat naar 't hart van Frank rijk. Vertrouwt op God, en laat in 't uur van gevecht de kreet van uw hart naar Hem opstijgen". En staande aan de deur van de sacris tie had hij hen gadegeslagen, terwijl ze wegreden in den stralenden Augustus morgen, en teruggekomen in de kapel om een laatste gebed te zeggen, had hij de markiezin geknield bij 't altaar gevon den. Zij stond op, toen hij binnentrad en kwam aan z'n zijde. Zij had het afscheid moedig doorstaan. Noch haar man, noch hare zoons, had den de smart gezien, die haar hart sa menkneep, toen ze hunne paarden be stegen om den oorlog tegemoet te gaan. Maar nu trilden hare lippen, zy nam z'n hand: „Zullen ze terugkomen?" fluister de ze. „Zij zullen allen terug komen", zeide hij, hoewél hij vreesde. Van dien dag af, werd de Mis iederen morgen voor de geheele huishouding ge houden. 't Was een droeve dienst; voor al in de dagen toen het leger zich naar Parijs terug moest trekken en al het ge wonnen terrein werd verloren. Maurits, de jongste zoon, was slechts licht gewond geweest; één week in 't hospitaal had hem voldoende hersteld om weer naar 't front terug te keeren. De markiezin hoorde het alles aan zon der den moed te verliezen, terwijl ne evengoed als Père Gautier wist, dat het noodlot hen niet altijd voorbij kon gaan. Maar de dagen verliepen en er kwam geen ölecht nieuws naar t kasteel in de Vogezen. Na 't uur van zware beproeving begon Frankrijk te overwinnen. De Prui sen werden voet voor voet terug gedre ven. Nu en dan kwam er bericht van den markies en z'n zoons. Eiken avond zond de markiezin om Père Gautier en praatten zij tot bedtijd slechts over één ding. den oorlog, altijd weer, den oorlog. In gedachten zagen zij de duizende klei ne graven, versierd met de képi, als eenig herkenningsteeken. „Zouden zij gespaard blijven, juist zij?" De markiezin scheen een voorgevoel te hebben van naderend onheil, altijd waak ten hare oogen, als verwachtte zij den geest van één van hare gestorven zoons te zien. Maar geen slecht nieuws kwam er, en de oude priester bereidde dien vroegen morgen in December als altijd de Mis voor. Toen alles klaar was, liet de bel haar zachte klank hooren, en even later trad de Markiezin, gevolgd door hare bedien den, de kapel binnen. De Mis zou begin nen. De geur van wierook was in de lucht. De roode lamp brandde voor 't altaar, 't morgenlicht brak langzaam door. Op 't oogenblik. dat Père Gautier den zilveren schaal van het altaar zou ne men, klonken hoefslagen buiten. Allen luisterden. Allen hoorden 't. kloppen op de sacristiedeur. In dien stillen morgen klonk 't luid genoeg om de wereld te doen ontwaken. De markiezin nam haar hand van de oogen. Haar hart scheen stil te staan. Voor een oogenblik stond Père Gautier besluiteloos, maar toen het kloppen aan hield, verliet hij het altaar en begaf zich naar de sacristie. Toen hij de deur open de, stond hij tegenover een boodschap per van het leger. „Mijnheer de Markies heeft mij naar u toegezonden. Er is slecht nieuws en u alleen weet, hoe het de markiezin mede ce deelen. In 't kort vertelde hij, hoe alle drie de zoons door een bom gedood waren, alle drie tegelijk, hunne lichamen vernield en verscheurd. De markies heeft me ge smeekt, u te vragen het voorzichtig aan de markiezin mede te deelen, u zoudt wel weten hoe. De boodschapper reed heen, en al z'n krachten verzamelende, keerde de oude priester naar de kapel terug, waar nog alle geknield voor 't altaar lagen, wach tende op het Heilige Sacrament. Père Gautier ging rustig door met den dienst. Hij zegende het brood. De oogen van de markiezin waren ernstig vragend op zijn gezicht gericht, maar hy durfde ze niet te ontmoeten. Héél even kon ze hebben geloofd dat alles goed was, maar toen hij haar naderde zag ze zijn hand tril len als een boomblad, bewogen door den wind. Een groote moed kwam in haar hart. Dit was 't oogenblik, waar zij al die maanden op gewacht had1; nu was het gekomen, zij zag het aan de trillende hand van den priester, die wachtte, dat zij het Heilige Brood zou nemen. 7'j boog het hoofd naar hem toe en fluister de in zyn oor: „Welke?" Hy antwoordde niet. „Welke? Welke?" fluisterde ze opnieuw. Hy probeerde te antwoorden, maar z'n tong kleefde aan zijn verhemelte. En toen viel 't brood, dat hü haar geven wilde uit z'n bevende hand op den grond. Zoo vertelde Père Gautier het nieuws aan de markiezin. „REMBRANDT" JUBILEERT Sommige menschen spreken nog van „De Kroon, maar het Rembrandt-thea ter op de Markt is „De Kroon" niet meer. In één jaar tyds is het onder de bekwame leiding van den heer Bakker een eerste-rangs bioscoop geworden, waar het publiek graag en geregeld komt, om dat het interieur gezellig is en de films, evenals de variété-nummers goed zijn. En nu gaat „Rembrandt" de komende week zijn 1-jarig bestaan vieren. Als hoofdfilm draait „Fazil, Oostersche pas sie" een sterke speelfilm met Charles Farrell en Greta Nissen in de hoofdrol len. Deze Fox-film wordt voorafgegaan door een proloog, opgebouwd op enkele motieven uit de film en met de zangeres Annie Ligthart en den tenor Oscar Hus- zar voor de solo-partijen. Een groot koor een versterkt orkest, een ballet met Mad. Rezalba als prima ballerina zal zangen en dansen in wonderlijke, kleurige décors brengen, waarvan vooral het eerste een bijzonder goed effect maakt en een beetje een Oostersche sfeer zal moeten scheppen. Ter gelegenheid van deze herdenking 'heeft het Rembrandt-Theater een klein boekje met vier pagina's foto's van 72 iil.nsterren uitgegeven. UITGAAN HAARL. GEMENGD KOOR. Op Donderdag 25 October zal Haarl. Gem. Koor in de Gem. Concertzaal op voeren „Die Schöpfung" van Haydn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IMtt li mlndefc qeid totQi'i'Cfh uoot Uu> taJjaA hoopt dan, oanb I eenpahjé LOUIS D0BBELMANN-ROTTERDAM Naar het Enpelsch van EDGAR WALLACE. 39) Toen de vrouw het avondeten bracht, was I/O is voor het uiterlijk kalm, daar zij dc nutteloosheid van haai- te ondervra gen ingezien had. BU haar terugkeer om de tafel af te nemen, droeg de vrouw een kleine petroleumlamp,, die zij aan stak. Alvorens het vertrek te verlaten liet zi) de voddige gordijnen voor de vensters sakken, cn bleef aan de deur staan om Lois goeden nacht te wen schen. „Indien ge iets noodig hebt. stamp dan op den vloer," zeide zij- „En, wilt ge mijn raad aannemen, vraag dan niet naar den dootor. want hij komt stom dronken thuis en schenk geen aandacht aam die vrouw beneden, zij is razend krankzinnig." Het was geen vroolijke naohtgroet. Eén dir.g stond vast, zij liep geen gevaar van dien nacht gestoord worden; cn zij besloot tot volvoeren van het voorne men dat zy gevormd had. In haar handtaschje had zij een kleine nagelvijl gevonden. De houten dwarslat- jes, die het wijd openen van het ven ster beletten, waren in de groeven van de spanjolet geschroefd, en Lols meende dat indien zij de punt van haar nagel- vijltje afbrak, zij een schocvedraaier b;j de hand zou hebben. Het afbreken van de punt was gomakkelijk genoeg, doch toen zij het overblijvende stuk als schroevendraaier gebruiken wilde, scho ten het instrument zoowel als haar •krachten te kort. Zij probeerde het met een andere schroef, zonder beter ge- \-olg, tot zij haar taak eindelijk in wan hoop moest opgeven. Weliswaar kon zij de ruiten stuk slaan, doch de paneelen waren nauwelijks een voet breed. En op het erf waren de honden; zij hoorde hen janken en brommen, terwijl zij bezig was. Er bleef haar niets te doen over: zij had niets te lezen. Zij wist zelfs niet hoe laat het was. want haar horloge was blijven stilstaan, zoodat zy het uur al leen uit het licht van den hemel kon op maken. In do kamer met haar handen op den rug heen en weer loopende, weigerde zij vastberaden zioh door haar angst te la ten overmannen. Een opwelling van stomme dodsangst, die haar van tyd tot tijd overviel, weekte bü haar den lust het luid uit te schreeu wen. Wat zou Lizzy op het oogenblik doen? En Michael Dom? Altijd weer keerden haar gedachten terug tot Mi- ohael Dorn. „Zou ik verliefd op hem zijn?" vroeg zij zich overluid af, dooh zij glimlachte bij dit denkbeeld. Was zij het, dan was hy de laatste persoon op wien zy ooit gedacht had verliefd te zulien geraken en Lizzy zou nooit willen gelooven dat zij niet van den beginne af van hom gehouden had. Daarvan was zij overtuigd: dat hij haar zou vinden. Doch indien hy het eens niet deed? Zil loosde een diepen zucht. Zij draaide de lamp omlaag, en haar ellebogen op het vensterkozijn latende rusten, keek zy In de duisternis naar buiten. Ergens aan de andere zyde van het huis was de maan aan het opkomen. Zy zag hoe haar spookachtig schynsel de donkere heuvelen met zilver overgoot. Toen vernam zy haastige voetstappen in de vestibule beneden, en, naar de tafel terug keerende draaide zy de lamp weer op, Het slot van de deur werd ge opend en de doctor versoheen, doch hy was niet beschonken. Iiy was, inder daad angstwekkend by zyn verstand cn nuchter. „Kom er uit!" riep hy uit, en sleepte haar uit de kamer de trap af naar de vestibule. „Ga naar boven en blaas dat licht uit", zeide hü in het don ker tot iemand, en ergens vandaan ko mende, liep het wijf hAir voorbij en snelde de trap op. „Wat verlangt gy, doctor? Is er iets...." „Houd je mond!" siste hy. „Is dat licht daarboven uit?" „Ja!" sprak een heesohe stem van boven. „Waarvoor maakt gy zoo'n drukte? Ge hebt zitten drinken en ziet spoken". „Ik sla je hersens in, indien je zoo tegen my spreekt!" zeide de man zonder verheffing van stem. „Ik zeg je dat ik den auto over den heuvel heb zien rijden. Hy hield vlak by het huis stil. Denk je da.t ik blind ben? Ga naar myn kamer; vandaar kun je de lantarens zien. Hy is uitgestapt en sloop langs den muur; toen verloor ik hem uit het ge zicht." Het hart van Lois begon haar zóó in de keel te kloppen, dat zy meende te zullen stikken. „Waar is hy nu?" vroeg de vrouw. .Houd je bek." Weer een vTeeseiyke, langdurige stilte, eindelijk verbroken door het verwijderd gehuil van de honden. .Hy is aan de aohterzyde!" De doctor hield den arm van Lois nog steeds in zyn stevigen greep en nu schudde hy haar zacht heen en weer. „Indien je schreeuwt of gilt, of één kik durft geven snijd ik je de keel *f. Ik meen wat ik zeg begrepen?" „Waarom hebt ge haar niet boven gela- ben?" gromde de vrouw. „Omdat ik haar hier wilde hebben, waar ik haar zien kan. Haal myn zyden zakdoek; ik liet hem in mijn kamer liggen. En breng de handboelen mede, ik wil geen enkel risico op my laden." De vrouw begaf zich naar zyn kamer en keerde terug. Eenklaps voelde Lois den zakdoek om haar mond. „Stribbel niet tegen; ik zal je niets doen, tenzy je sohreeuwt. Geef my de handboeien." Lois voelde hoe haar polsen omkneld en haar handen op den rug vaLgebon den werden. Het was in een oogwenk geschied. „Ga daar zitten." Hy duwde haar in een stoel, voelde naar de prop in haar mond en bromde van tevredenheid. „Luister! Hy klopt aan." Tik-tik-tik....! Doodstil sloop het tweetal naar voren en de vrouw gaf antwoord. „Wie is daar?" En toen klonk een stem. die het meis je half int haar stoel deed opryzen. ,„Ik wensch den heer des huizes te spréken", zeide Miohael Dorn! HOOFDSTUK XXVI. Het was een groote tegenslag van de fortuin dat Michael Dom bericht ont ving dat er in den vroegen morgen twee vliegtuigen vertrokken waren uit luchthavens, op honderd mylen afstands van elkander gelegen; en een nog groo- tere, dat hij het besluit nam het eerst naar de luchthaven van Cambridge te informeeren. Per telefoon kon hy slechts gebrekkige inlichtingen krijgen, en eerst toen hy tot Morland gereden was, kwam hy te weten dat de vroege luchtreiziger een student uit Cambridge geweest was, die wegens een ernstige ziekte van een zuster naak huis ontboden en naar Cornwall gevlogen was. „Ik was niet op kantoor toen u getele foneerd heeft" zeide de c-hef van het vliegveld, „of ik zou u dadeiyk ingelicht hebben". „Er is niets aan te veranderen", merkte Michael op. Hy ging naar zyn aut-o terug en be studeerde de kaart. Hy werd door een grootendecls sleohten weg van honderd zeven myien van Whitcomb geschei den; en tot overmaat van ramp kreeg hij de eerste twintig myien twee lekken in een van zyn banden en reed hy met een slappen band tot Market Silby. Toen hy een nieuwen band gekooht had en deze aangebracht was had hy een goed uur daglicht verbeuzeld en bevond hy zioh op een ollerellendigsten weg. En het stond geenszins vast, dat zelfs indien hy het doel van zyn tooht bereikte, hy iets dichter by het vinden van het meis je zou zyn. ,<Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10