TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 OCT. 1923 17 October De Indische Staatsregeling. De meerderheid in den Indischen Volksraad. Verwerping is uitgesloten. Morgen spreekt de minister- eenige juiste methode: de koloniale po litiek in gcoten zin wordt op het Plein gemaakt en niet in Buitenzorg. Eén opmerking van den heer Droog - leever Fortuyn behoort bij de Indische begrooting thuis, al had zij haast. Hij vroeg van den minister er voor te zor gen, dat te Genève, vanneer daar de rivestie de arbeidsregelingen in de ko loniën ter sprake komt. de kwestie der poenale sanctie, een koloniaal speciali teit de leiding der Nederlandsohe debat ten heeft en riiet een vertegenwoordiger van den minister van Arbeid of van dien van Buitenlandsohe Zaken. De heer Bijleveld maakt zich ook los van des ministers argumenteering. sprak cok van een accentueering der tegen stellingen juist rond dit ontwerp. Maar hü beoordeelde evenzeer het ontwerp naar zijn feitelijken inhoud. En in het licht der omstandigheden, dat het amendement-Feber nu eenmaal als wan trouwen gevoeld is, hoewel het dat niet was naar zijn wezen zeide de heer Byleveld. Een daad van beleid noemde hij 't, het ontwerp te aanvaarden. Maar niet omdat er rassen-tegenstelling in den Volksraad zou zijn. „Het ontwerp praejudicieert in niets op de kwestie van het Rijksbelang, op de zaak van het Nederlandsche gezag". Daarom kan hij het wel aanvaarden. Gisteren vroeg de heer de Visser, de communist, een interpellatie aan ovcv de toestanden in Boven-Digcel. Onze le zers weten, dat de heer Cramer hier naar reeds geïnformeerd heeft bij schrif telijke vraag. Dë minister van Koloniën (beloofde bij de Indische regeering in formaties in te winnen. Die informaties zijn nog niet ingekomen en da are achtte de heer de Visser het wenschelij.', imet het behandelen van zijn verzoek nog wat te wachten. Aldus geschiedde. Daarna ging de behandeling voort van het ontwerp tot wijziging van de In dische Staatsregeling, welks voornaam ste bedoeling was: het aantal inheem- sohe leden van den Volksraad van 25 tot 30 op te voeren. De heer ALbarda opende vandaag de rij der sprekers. De S.-D. leider disputeerde in zijn rede met de heeren Esumer en Feber. De eerste, de heer Beumer toch, had gezegd, met te kunnen begrijpen, waar om de S. D. A. P. in 1925, bij de be handeling van de Indische Staatsrege ling, geen woord gewijd heeft aan het amendement-Feber, welks aanneming zij thans zoo zeer afkeurde. Hiertegen is de heer Albarda opgekomen. Hij conclu deerde en was daarin door de lezing der oorspronkelijke stukken opnieuw versterkt hij concludeerde dat de S. D. fractie in 1925 over het amende- iment-Feber niet gesproken heeft, om dat het te plotseling werd ingediend niet alleen maar ook omdat zij wist te staan tegenover een blek, een onaandoenlijk blok, van liberalen en rechtsohen, die {hunne besluiten willen doordrijven. 'Hunne besluiten, welke in het kabinet van den minister waren vastgelegd want dit griefde de S.D.A.P. mede, dat de minister in 'kabinet tot overeenstem ming kwam met een meerderheid. Daar tot een compromis gekomen was De Iheeren Feber en v. Boetzelaer spraken over een com;; - mis tusschen Kamer en Regeering in 1025. Dit compromis kon de heer Albarda niet aanvaarden, omdat er wel een compromis was, maar tus schen regeering en een in de Kamer ge vormd blok, niet tusschen regeering en Kamer De heer Albarda opponeerde dan te gen den heer Feber, die gisteren opmerk te, dat er wantrouwen gezaaid was. Neen zeide de heer Albarda: uw motie deed het wantrouwen zaaien, uw motie foracht de tegenstellingen. En hij ein digde met te waarschuwen voor een hardvochtige en heersclizuchtige hou ding tegenover Indië en op te wekken tot een rechtvaardig bewind. Tweede spreker hij begon om half twee en eindigde om half vier tweede spreker was de heer de Vasser de communist. O, zeker, een be gaafd woordvoerder is hij, een handig debater en wij hebben alle eerbied voor zijne gaven maar zijn opmerkingen waren bekend en de oude klanken hoorden wij weer, De oude hevige, harde flanken. HU noemde het wetsontwerp volkomen volksmisleiding. Want amen wil, zei hij. daarmede het vertrouwent der Indone siërs winnen, winnen alleen voor het vasthouden van het koloniale imperia lisme. En hij begreep niet, hoe zeer de S. D. A. P. daaraan kón meedoen. De S. D. A. P. toch een revolutionaire partij. HU achtte dan ook de S.-D. partij aan seniele aftakeling te lUden. Ach de communist is nimmer kieskeurig in zijn uitlatingen. Eén keer zelfs moest de president den heer de Visser tot de orde roepen, omdat hU op een zeer denigree- rende manier sprak over de koloniale politiek van Engeland. Ja een vreem de mogendheid kan men nu eenmaal piet laten attaqueeren! De heer de Visser eindigde rijn rede an overeenstemming met heel zyn persoon en met zUn staatkun dige beginselen, met een motie, waar in hü den minister vroeg onverwü'ld de maatregelen te nemen, die zouden leiden naar een volkomen losmaking van Indo nesië van Nederland'. De motie werd niet ondersteund. En kon dus niet in behandeling ge nomen worden. De middag werd verder gevuld met de redevoeringen van de heeren Droog- leever Fortuyn, Büteveld en Joekes. Alle drie kwamen tot de conclusie ran aanvaarding van het ontwerp. Zoodat tot nu alle fracties spraken zcodat tot nu alleen de heer Beumer afzüdig wil blijven staan. Hoeveel medestanders in zün fractie hü heeft, zal de stemming mosten uitwyzen. De beide eerste afgevaardigden ston den op het standpunt, dat gisteren werd ir.gen men door de heeren Feber, van Vuuren en van Boetzelaer. Op dit stand punt: wü maken ons volledig los van de argumentatie des ministers, los van de voorbereiding die aan het ontwerp ge geven is door minister en Gouverneur- generaal, maar gegeven het feit, dat de regeering komt ten tweeden male met het voorstel om het aantal inheemsche leden op dertig te brengen wat ver werping het karakter van een demon stratie zou geven en gegeven de om standigheid, dat rond het ontwerp de tegenstelling tussohen blank en bruin is gegroeid, in ieder geval toegespitst, daar zuilen wij voorstemmen, nu het ontwerp geen principieele beteekenis heeft t.a.v. de kwestie van het Ryksgezag. De heer Droogleever Fcrtuyn 'betoogde, dat vermeden had moeten worden, dat het ontwerp, hoe de stemming ook ver loopt teleurstelling moet gaan wekken. Füj opponeerde evenals meerdere le den dér Kamer tegen het voorstel van den heer Colijn in zijn boek om den Volksraad van Indië uit tc hollen en te denatureeren. Daarvan wilde hü niet weten. Wat niet wegnam, dat hy 't met den heer Colijn eens is. dat men niet- a priori moest denken, dat op den duur de wes- tersche democratische vormen de Indi sche bevolkingen zullen bevredigen. Evenals andere sprekers had ook de heer Droogleever Fortuyn desiderata voor den Gouverneur-Generaal. Cok hü •yroeg vast te houden aan de goede, de De heer Joekes (v.d.) betoogde met den heer Cramer dat het aanvaarden van het amendement-Feber in Indië wel moest gevoeld worden als een uiting van wantrouwen. En vandaar ook, dat hü toejuichte, dat de minister dit wilde wegnemen. Oritiek had de heer Beumer op den Gouverneur-Generaal. Heeft men critiek Iaat die dan hooren aan het adres van ■den verantwoordelijken minister zeide de heer Joekes dat is goede stijlEn zich in de Kamer niet richten tot den Gouv.-Genera al. De heer Joekes pleitte voor aanvaar ding van het ontwerp waar het tegen gaat de vorming van Nederl. en niet- Nederlandsche blokken. Ook omdat het de Inlanders de mogelijkheid van ont plooiing geeft. Het ontwerp dost de tegenstellingen zich niet toespitsen. Juist door die ontplooiing. De heer Joekes deed nog gevoelen, dat men de positie van den Volksraad niet te hoog moet aanslaan, noch te laag. Niet te hoog: het ontwerp zal aan den gang van zaken in den Volksraad niet veel veranderen. Niet te laag: omdat het het Inlandsche volksdeel treft, wan neer het gewenschte aantal leden hem onthouden wordt. Laat op den middag kwam de minis ter nog aan het "woord. Om enkele'af zonderlijke punten to behandelen. Hij begreep niet, hoe ervan gesproken kon worden, dat de beide voor Inlandsche menschen gereserveerde zetels in den Raad van Indië, deze tot bü-zitters zul len maken. Het bly'ven volwaardige leden van dien Raad. In de tweede plaats wilde de minister vastleggen, dat inderdaad' de groote politieke lünen op het Plein worden uit gestippeld. En in de derde plaats zegde hij toe, den Geneefschen wensch van den heer Droogleever Fortuyn met zijn ambtgenoot van Buitenlandsohe Zaken te zullen bespreken. Morgen de hoofdzaak van het debat! De hoofdzaak van 's ministers rede! INTIMUS. BINNENLAND DE TE ROTTERDAM GEWONDE INBREKER. DOOR NOODLOTTIG TOEVAL. De inbreker S. die bij een worstelin; met de politie te Rotterdam een schot in den rug kreeg, heeft volgens de Avp. aan de politie verklaard, dat hü de over tuiging had, dat men hier uitsluitend met een noodlottig toeval te doen had, waaraan de rechercheur geen schuld heeft. De politie geeft nog èen andere le zing van het geval. De inbrekers S. en O. kwamen achter elkaar in de achterka mer, waar zich een rechercheur bevond. Deze was even te voren nog naar het zükamertje geweest en had daar zijn re. volver laten liggen. Hij bevond zich dus ongewapend tegenover de inbrekers. Den eenen, C., gaf hij een slag op het hoofd en pakte hem bü de keel beet, terwül hü den anderen bü de jas greep en zoo voor zich uit de gang in duwde. Daar ont stond een korte worsteling. S. wist zich los te rukken, waarop hy' gegrepen werd door den rechercheur, die rich in het zij- kametje had bevonden. Beiden vielen tegen den muur, waarop de revolver, een automatisch pistool, blijkbaar ergens te gen aan stootte en het schot afging. EEN MEEVALLER DE HNAEN VRIJDAG WEER VERDER. Het Hbld. verneemt, dat het rijfd/ postvliegtuig dat van Smirnoff vermoedelijk Vrüdag a.s. door kan vlie gen. D3t dit zco betrekkelijk vlug moge lijk is, vindt zijn. oorzaak in het feit, dat eenigen iyd geleden een paar Pool- sche vliegers daar op het Bagdadsche vliegveld een drie motorige Fokker 't zelfde type dus „in de soep" hebben gevlogen, zoc3ls dat in luchtvaart-slang heet. De onderdee'.en daarvan kwamen Smirnoff en z'n gezellen nu goed van pas. Als het toestel klaar is. moet het eerst even terugvliegen naar Ramadi, een vliegveld op 100 K.M. van Bagdad, waar de vliegers al hun hebben en houden hebben gelaten. BRANDKAST MET 5000. GESTOLEN. IN HET KAMP AAN DEN BOVEN-DIGOEL. De verbruikscoöperatie, de grootste belargrükste organisatie te Tanah Merah Boven Digoel welke het gouverne ment voorlcopig met f 1000 voorschot heeft geholpen en welke op den duur de verzorging der geïnterneerden met levensmiddelen en gebruiksartikelen van de intendance moet overnemen, is op pünlijke wüze bestolen, schryft Villa- nus in het „Soer. Hbld." Die diefstal was een raadsel, dat het geheele kamp bezig hield. Op een nacht was de brandkast met een inhoud van tegen de f 5000 verdwe nen. Kast noch geld is op dit oogen- blik nog teruggevonden. Men moet aan nemen, dat de dieven bü&onöer goed met de omstandigheden op de hoogte zijn ge weest. Immers, het is slechts aan een toeval te danken, dat niet vrüwel het geheele vermogen der coöperatie f 11.000 zich dien nacht in de brandkast bevond. Tegen de bedoeling had de penning meester een bedrag van f 6000 bü zich aan huis gehouden; dit verzuim heeft de coöperatie voor een volslagen ramp bewaard. Niet alleen de vraag, wie het geld gestolen heeft, houdt nu geheel Tanah Merah bezig, maar evenzeer, waarom het gestolen is Het Europeesch bestuur vermoedt, dat de bedoeling niet ver rijking, maar sabotage is geweest; een daad van wraak, omdat de coöperatie in zoo levendig contact staat met het gouvernement en zelfs 'n voorschot van 't gouvernement heeft aangenomen. On der de geïnterneerden liet men er zich niet gaarne over uit. Maar het was on miskenbaar, dat ook daar velen aan sabotage dachten. DE PECH MET DE POSTVLUCHTEN. „WIJ MOETEN DOORZETTEN" Het Hbld. publiceert een onderhoud met den heer A. Plesman, directeur der K. L. M. over de pech met de post- vluchten naar Indië. De heer Plesman zeide o.a.: Deze tegenslagen vlak achter elkaar hebben alleen maar bewezen, dat de ;ronddienst op de vliegterreinen tus schen Amsterdam en Batavia niet deugt Anders niets. Laten we ons nu niet laten ontmoedigen en de zaken somben der gaan inzien dan ze werkely'k zyn. Want wat is er nu eigenlijk gebeurd? Het eerste vliegtuig is er mooi door ge: komen, het tweede ook. Het derde heeft averij gekregen, doordat het in het don ker aan den grond moest gaan op een terrein, dat er niet behoorlijk op bere kend was. Die hooiberg zat het vlieg tuig dwars. Is dat aan den motor of aan het vliegtuig te wijten? Heelemaal niet. Onze jongens zijn gewoon in Europa, waar ze ook komen, in het donker te landen. De gronddienst der terreinen is daarop berekend. De lichten gaan aan of er worden seinen gegeven en de jongens komen aan den grond zonder stukken te behoeven te maken. Al was liet beter geweest, dat liet derde vlieg tuig zelfs niet het risico had geloopen van in hetduister te moeten aanko; men, toen het eenmaal in die omstan digheid was. heeft de gebrekkige grond dienst het de bekende averij bezorgd. 1-Iet vierde en het vüfde vliegtuig hebben de nadeelen ondervonden van den slap pen grond der terreinen. Die behoorden beter gedraineerd te zün Het vierd: vliegtuig heeft nu in Rangoon, om zoo te zeggen in het gezicht van de haven, wel buitengewoon gewanboft. Als de be stuurder een paar meter meer naar links of naar rechts had gereden, zou hü de kuil, waarin zijn vliegtuig nu on der een flink vaartje wegzakte, rijn ontgaan". Onvoldoende terreinen. „Onze tegenslag berust niet op fouten in de navigatie, of op gebreken aan de motoren of aan de toestellen, maar em kel en alleen aan den onvoldoend ge: organiseerden gronddienst. Het is nu al leen maar ellendig, dat wij met onze vluchten hebben moeten aantoonen, dat die niet deugt. Het had ook wel een beetje minder nadrukkelijk gekund", zoo viel de heer Plesman uit. „Maar daar om behoeven we nu niet bü de pakken te gaan neerzitten en te zeggen, dat cv nu den eersten tijd toch niets van een geregelde verbinding zal komen. We moeten blijven doorzetten, want an ders komt er van onze verbinding met Indië niets terecht". „Voor neerslachtigheid is geen reden, omdat we aan onzen eigen dienst niets te verwüten hebben. Onze jongens zul len er dus door moeten blijven gaan al kunnen ze uit hetgeen nu voorgeval: len is, nog lessen trekken. Al zouden ze bij wijze van spreken met een stok voor ae machine uit zelf het veil'd moeten peilen, dan is dat nog beter dan thuis te zitten. Dat het ook zonder pech kan, hebben de andere, prachtig geslaagde vluchten aangetoond Over drie jaar kunnen we een goed functionneerenden, geregelden dienst voor post en passa; giers hebben, als we maar doorzetten. Engeland en wy- Onze regeering kan er de Engelsohc op voorbereiden, dat we het er niet bij zullen laten, maar op deze proefvluch ten, die technisch geen teleurstellingen hebben gebracht, een geregelden dienst zullen laten volgen. Beide regeeringen zouden een contract kunnen sluiten, waarbij wü op ons zouden kunnen ne men. dat wü onze vliegvelden in ons Indië puik in orde zullen maken, wan neer Engeland op zich na,m de vlieg' terreinen in Britsclvlndië voorgoed in orde te maken. Voor een initiatief in die richting is het thans tijd. Buiten-, landsche Zaken heeft hier een taak. Ondertusschen moeten wy dóórgaan". FRAUDE TE ZAANDAM. 8000BIJ DE LICHT- BEDRIJVEN TE KORT. Te Zaandam is in de kas van de ge meentelijke lichtbedrüven een tekort van ongeveer f 8000 ontdekt. In verband hiermee hebben B. en W. den kassier J. v. B., die met het beheer ran de gelden was belast, wegens verduistering ©ntslagen, aldus de N.R.Ct. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGEL1JNTJE VOOR DE KINDEREN. Wat heb ik er al die vreemde soepjurken fijn uitgebonsjoerd, denkt Abdaliah el Ibrahim. En ik voel mij zoo gezond als een botje. Als ik nu maar wist, aan wie ik mijn genezing tc danken heb.... Zelfs Subiha weet Cr niets van.Dat is toch wonderlijk. Daar verschijnt Knagelijntje voce den Sult3n. Zij maakt een diepe buiging cn trekt haar onnoozelstc snuitwerk. Ah zoo, denkt Abdallah cl Ibrahim, waak de wind uit dien hoek. Dom van me, dat ik daar niet eer aan gedacht heb. Eens hooren, wat zc te vertellen heeft.... INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. PER REGEL. CR,H0UT3TR.I0l-i:O3 DamiaTE v.THIEI ERZISCHE TAPIJTEN DIRECTE IMPORT ER IN GELOOPEN. STOFFEN VAN TWINTIG VOOR VIJFTIG GULDEN. Dinsdagmiddag kwamen twee heeren in een auto bü een Indische familie te Zwolle aan. De een sprak vloeiend Fransch, samen spraken zij Maleisch. ZU hadden in ons land een tentoonstelling gehouden van Indische artikelen en Belgische stoffen. Bü terugzending naar België zouden voor de stoffen 75 pet. invoerrechten betaald moeten worden. ZU lieten heel aardige Indische artike len zien en coupons stof, die voor f 50 de coupon werden aangeboden. Als het niet beviel, zou een kleermaker te Kam pen, met name genoemd, bereid zün de coupons tegen f 75 terug te nemen. De heer des huizes ging weg en me vrouw onderhandelde verder. Een van de heeren ging even met den auto naar een andere familie, waar hü voor f 1500 aan stoffen zou hebben geleverd, en me vrouw kocht daarop 24 coupons. ZU gaf een chèque af op een bank te Zwolle. De heeren reden naar de bank; de een .liet zün P&s zien ten name van E. de Winter. De foto op de pas en de hand- teekening klopten, zoodat de chèque werd uitbetaald en de heeren vertrok ken. De heer des huizes liet aan een Zwol- schen kleermaker de stof zien. Het was sléchte Tilburgsche stof en nog geen f 20 per coupon waard. De commissaris van politie waarschuwt thans tegen de heeren, meldt de NR.C. 114 MENSCHEN IN VIJF JAAR GERED. DE DE RUYTER-MEDAILLE VOOR DEN HELDER. Ten stadhuize van den Helder had Dinsdagmiddag de uitreiking plaats van de door de N. en Z,-Holl. Reddingmaat- schappü beschikbaar gestelde de Ruyter- medaiüe, welke wordt uitgereikt voor een periode van vijf jaar aan het station dat in die vüf jaar de meeste reddingen heeft verricht. De vorige maal was dit Terschelling, thans viel die eer aan Den Helder te beurt. In totaal is de red dingboot negentien maal uit geweest, waarbij 114 menschen werden gered. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordig heid van het bestuur der N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappy, het gemeente bestuur van den Helder, het plaatse- lük bestuur- der maatschappü, de schip pers der reddingboot en -vletten met de bemanningen. De heeren Bot, schip per der motorreddingboot Dor us Rijkers" en Van Dok, voorzitter der Vereeniging „Moed. Volharding. Zelf opoffering". spraken woorden van dank, meldt de Tel. IN WEINIGE WOORDEN. Aan de Noord-Brabantsch-Belgische grens, naby' Stramproy, is de 24-jarige B. uit Tungelroy, die een partü suiker per vrachtauto naar Nederland trachtte te smokkelen, door marechaussees aan geschoten. Hy kreeg een schotwond aan hand en schouder en is naar een gast huis vervoerd. Suiker en auto werden in beslag genomen. Vanochtend is by Venray, in het ge hucht Veulen, de boerderij van Scheur afgebrand, waarbü de 25-jarige dochter M. in de vlammen is omgekomen. Het stoomschip Celaeno, van de Maat schappü Zeevaart te Rotterdam, dat bü stormweer op den Atlantischen Oceaan in nood heeft verkeerd, is Dinsdag te Boston aangekomen. Blyker.s het overzicht over de ryks- middelen bedroeg de opbrengst der rü- wielbelasting over de maand September 1 60.300. SCHEEPSBERICHTEN Borneo, 16 Oct. v. Calcutta n. Java. Boskoop, 14 Oct. v. Balboa n. Buena Ventura. Beemsterdijb, 16 Oct. 145 mUl van Bishops, New York n. Rotterdam. BlydendUk, 16 Oct. to Norfolk, New York n. Java. Haarlem, 16 Oct. v. Amsterdam naar W.-Indië. Kennemerland, 15 Oct. 7 u. te Santos, Amsterdam n. Buenos Aires. Manoeran, 16 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Nükerk, 16 Oct. mm. v. Rotterdam n. Kaapstad. Prinses Juliana, 16 Oct. v. Algiers. Amsterdam n. Java. Rhea, 13 Oct. v. Port au Prince naar Cap Haitien. Telamon, 16 Oct. te Amsterdam van W.-Indië. Ulysses, 15 Oct. te Galveston van Maracaibo. Van Renselaer, 16 Oct. v. Havre, West- Indië n. Amsterdam. Alpherat 16 Oct. te Montevideo, Rot terdam n. Buenos Ayres. AndUk 17 Oct. van Rangoon naar Calcutta. BoschdUk 16 Oct. van Singapore, Batavia n. New York. Burgersdijk 16 Oct. te Norfolk van Rotterdam. Baralt 15 Oct. te Cristobal van West- Indië. Cottica 15 Oct. van Curasao n. Pto. Cabello. Delfland 17 Oct. van Rotterdam n. Hamburg. Drechtdyk 13 Oct. van San Francisco Rotterdam n. Pacifickust. Edam 15 Oct. te New Orleans van Rotterdam. Flandria 16 Oct. 18 u. van Lissabon, Buenos Ayres n. Amsterdam. Gemma 16 Oct. van Manilla, Amster dam n. Wladiwostock. Ganymedes 16 Oct. van Kingston n. Houston. Gelria 16 Oct. van Rio Janeiro, Buenc? Ayres n. Amsterdam, Grootendük 14 Oct van Vancouver n. Rotterdam, 15 Oct. te Tacoma. Grypskerk 16 Oct. te Beira van Am sterdam. Hercules 15 Oct. te Curasao van La Guayra. Kambangan 17 Oct. van Amsterdam n. Hamburg. Koningin der Nederlanden p, 16 Oct. Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Klipfontein p. 16 Oct. Perim, Beira n. Rotterdam. Leerdam 17 Oct. te Antwerpen, Rot terdam n. New Orleans. Laertes p. 16 Oct. Perim, Batavia n. Amsterdam. Madoera 16 Oct. van Perim, Batavia n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam 16 Oct. van Boston n. New York. Narenta 15 Oct. van Seattle naar Rotterdam. Oberon 14 Oct. te Kingston J. van Am sterdam. Oostkerk 17 Oct. te Hamburg van Bremen. Palembang p. 17 Oct. 9 u. Kaap del Armi Batavia n. Rotterdam. Patria 16 Oct. 17 tL te Belawan van Rotterdam, Ridderkerk p. 17 Oct. Vlissingen, Ant werpen n. Rotterdam. Schiekerk 16 Oct. te Madras, Calcutta n. Rotterdam. Slamad p. 17 Oct. 11 u. Suez, Rotter dam n. Batavia. Soekaboemi p. 16 Oct, 22 u. Gibraltar Rotterdam n. Batavia. Samarinda 17 Oct. te Melbourne van Rotterdam. Scheldestroom vertr. 16 Oct, ran Benito, West-Afrika n. Amsterdam. Tjisaroea 16 Oct. te Sjanghai van Batavia. Texel 16 Oct. van Accra n. Freetown. Van Rensselaer 17 Oct. te Amsterdam v. West-Indië. Veendam 17 Oct. van Rotterdam naar New York. Zosma 16 Oct. te Port Said, Amster dam n. Japan. ZUldijk 17 Oct. te Hamburg van Rot terdam. Zeelandia 16 Oct. van Santos, Am sterdam n. Buenos Ayres. Prins der Nederlanden 17 Oct, van Batavia n. Amsterdam. Bali 17 Oct. te Tjilatjap. Amsterdam n. Java, Prins Frederik Hendrik 17 Oct. te Pa ramaribo van Amsterdam RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 19 OCTOBER HILVERSUM. 1071 M. 10.3011.30 Aansluiting van de Groote of O.L. Vrouwe-Kerk Breda. Off. herd, v. h. 100 jarig best, der K. M. A G. Dcr- renboom, organist. Kon. Zangver. da's Mannenkoor Rede van Gen. maj, b. d. W. E. v. Dam v. Issel. 12.302.00 Limchmuziek door het Trio Sjouwerman. 6.007.15 Dinerconcert door het kwar tet Rentmeester. 7.157.45. Les vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. 8.05—10.30 Operaconcert, Het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. L. Muskeus- Sleurs. sopraan. H. Cals. zangeres. L. v. Tulder, tenor. P. Pul. bariton. Fragmen ten u. d. opera ..Lakmé" ran Delibes. 9.20 Pianoconcert door F. Pfeiffer. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN X40.9 M. Na «nr 1870 Kt. 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door het K.R.O.-trio. 3.004.00 KRO. Vrouwenuurtje door Mej. Do Twaalfhoven. 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.00—6.45. Concert Het Politiegez. „Ex celsior" te Hilversum. Mej. Z. v. d. Paauw, piano, 7.007.30 KRO. Cursus paedagogio door Dr. J. v. Dael. 7.35. VPRO. Catiiechisatie. Spr. Ds. J. van Dorp: Het oude Testament (De voorgeschiedenissen (2). 8,15 Schubert-cyclus. Neues Dresdeuer Trio. (F. Koene, viool, K. Hesse, cello, P. Aron, pion). 8:45 Spr.: Prof. Dr. J. Lindeboom: Da Hervorming (3. De economische betee kenis van de Hervorming). 9.45 Neues Dresdener Trio. DAVENTRY, 180# ML 10.85 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatenconcert (piano, cello), 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: The Sudan. 3.40 Muziek 3.45 Lezing: Fantastic animals. 4.00 Muziek, 4.05 „Henry IV" (1), van Shakesoeare. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Lezing. 6.35 Nleuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Schubert's pianosonaten. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Religion as order. 8.05 Licht orkestconcert. G. Nalsh, sopraan. A. Jones, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 LezLng: The North-East Coast Ex hibition. 9.50 Nieuwsber, 9.55 Middeleeuwsch programma. 10.45 Pianoconcert dor Mo. Baird. 11.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1736 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 Concert. Orkest. Mme. Panther, piano. Koor. Mme. Martlnclll. H. H. Gilles en Cambon, zang. LANGENBERG. 469 «L 1130 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Zang met pianobegel. 7.007.20 Gesprekken over 't Monsch- dom. 7.20—8.15 Concert door het Klein-or kest. 8.20 Heide en Oerwoud. H. Holwe, ba riton. Hr. Crape, piano, Werag-orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöNIGSVPUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 11.20—4,20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.206.40 Lezingen. 6.50 ..Don Carlos", opera ln 4 acte» van Verdi. HAMBURG 895 M. 5.20 Orkcstconoert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Conoert. D. Giesenregen, harp Cords, zangeres. A. Indig, riool. 8.20 Vioolconcert door G. Herbst. R. Krug a. d. Vleugel. Daarna heruitzen ding van buiten], stations tot 11.20. BRUSSEL. 5C9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Lezing. 6.50 Kamermuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest cn Mlie. Vida, zang.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11