HAARLEM'S DAGBLAD Keelpijn? fORMAMJNT DONDERDAG 18 OCT. 1928 DERDE BLAD DAT KONDEN HOLLAND'S ZEESLEEPERS ALLEEN De reis van het Engelsche Marine-dok naar Singapore. EENTONIG WERK VOOR DE MANNEN VAN L. SMIT EN GO'S BLAUWPIJPERS. (P- De twee secties van het dok bü El Kantara, in een der wijkplaatsen van hst Suezikanaal. Hier is het kanaal zoo breed, dat andere schepen konden passeeren. Drie lente's geleden, toen ik nog vrije lijk rondzwierf met schrijfpapier en vul pen, geviel het, dat ik op een (inder daad) goeden morgen in April bü het stille, stijve stadje Maassluis aan boord stapte van de „Roode Zee", een der grootste zeesleepbooten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Een dag of tien heb ik toen met kapitein Niels Person gevaren, in Hamburg werd een 20.000 tons droogdok van de Reiherstieg- werf gehaald, om over lichtelijk ruwe zee naar Schiedam te sleepen, waar het nu bij Wilton dienst doet. Dit is het groot ste dok dat ooit door de ,31auwpijpers" van L. Smit en Co. versleept is, vüf da gen daverden de 1500 PK. machi nes. zwierde het dok mee achter de dikke trossen over de wijde, groene zee, tot wij veilig weer binnen de hoofden van den Hoek waren. Van dit verblijf onder het eenvoudige, maar voor zijn taak zoo volkomen bere kende scheepsvolk is vooral deze indruk imü bijgebleven: het is machtig interes sant voor een buitenstaander, dooli wat imoet het een geweldig eentonig bestaan zijn voor hen, de zeesleepers. Want op de lange reizen over de zeeën der wereld is iedere dag als de vorige, is er steeds om je heen de matelooze wijdheid van zee en hemel, steeds klot sen in monotone dreun de golven tegen de boot, steeds stampen in de stalen fouik van het schip de machines hun ïhythmisohen slag. Daarom heeft ieder, die het werk wat van nabij kent groote bewondering voor de bemanningen der acht sleepbooten die nu juist dezer dagen het groote En gelsche marine-dok veilig en wel na een reis van drie-en-een-halve maand te Singapore hebben binnengebracht, be wondering niet alleen voor de kapiteins en de stuurlui die door hun beleid en groote ervaring zorgden, dat alles goed verliep, doch ook voor de tremmers en runners, de machinisten en stokers en andere leden der bemanning ;n, die mon ter en trouw steeds him werk hebben gedaan. Want denkt niet dat alles voor elkaar is, wanneer het dok achter de trossen ligt. Neen, nu eens moet de tros gevierd worden, dan .weer moet hij ingehaald worden, vrü vaak heeft dit tros-versohieten plaats en telkens wor den daarna windsels van zeildoek om de kabeltouwen gewonden, opdat de tros bij het verschuiven over de beugels op het achterdek niet zal slijten. Maar vooral is het de verschrikkelijke een zaamheid die een reis als deze voor de mannen physiek zoo vermoeiend maakt. Het begin van de reis. Ruim twee jaar geleden zijn de on derhandelingen met L. Smit en Co.'s In ternationale reeds begonnen over het versieepen van het dok dat bestemd is voor de Engelsche vlootbasis te Singa pore. 50.000 ton meet en gebouwd werd op de werk van Swan Hunter Wigham Richardson Ltd. te Wallsend- on-Tyne in Engeland. Dat men zich daarvoor direct tot de Hollandsche zee sleepers wendde, pleit wel voor den naam dien wij op dit gebied hebben, maar tevens vond het zijn oorzaak in het feit, dat nergens in het buitenland een maatschappij met zulk sterk en goed- geoutilleerd materiaal bestaat. L. Smit en Co's Internationale maakte acht booten vrijde Roode Zee, de Zwar te Zee, de Indus, de Schelde, de Witte Zee, de Humber, de Java-zee en de Oost zee. Tien kapiteins, acht voor de sche pen en twee voor het dok. benevens 16G man waren noodig voor dit werk. Was het dok voor Wilton het grootste stuk dat ooit versleept werd. dit dok moest in drie deelen geplitst worden: de midden-sectie die een gewicht heeft van 12,350 ton en gesleept werd door Roode Zee, Zwarte Zee, Indus en Schelde, met kapitein Nils Person van de Roode Zee als leider, en de twee an dere gedeelten, voor- en achterstuk die met 72000 kinknagels aan elkaar wer den gemaakt en door de vier andere sleepbooten onder commando van kapi tein C. Verschoor van de Witte Zee naar Singapore gebracht zou worden. Van élk transport was een der booten uitgerust met een korte-golf-zend-in- stallatie, zoodat gedurende de geheele reis de rechtstreeksche draadlooze ver binding met Scheveningen-Haven on derhouden kon worden. En zoo voer op 21 Juni de middensec- tie naar zee. In het Kanaal verspeelde de Roode Zee al een tros; maar och, wat beteekent dat? Hebben kapitein Person en zü'n mannen niet verscheidene malen by vliegend- stormweer stuurloos ronddrijvende schepen opgepikt? Welnu, een nieuwe tros werd uitgebracht en over de deinende golvenruggen ging het voort, het Zuiden in. Langzaam slechts heel langzaam. Soms was de snelheid vrijwel nihil, in gunstige omstandighe den kon vier mijl per uur gehaald wor den. Intusschen was het tweede trans port vertrokken en zoo dreven de booten en de geweldige staalmassa's langzaam voort over den wijden Oceaan. Al ging het dan niet vlug, men vor derde toch, men ging steeds verder. Te Gibraltar zou gebunkerd worden, doch de reis ging voort. Eén voor éen maak ten de sleepbooten los, om aan den wal kolen in te nemen, de drie anderen werkten dan verder. De Middellandsche zee was kalm er gebeurde niets bijzonders en op 29 Juli waren beide convooien te Port-Said. Spanning. Toen kwam er spanning in. Radio-berichten vlogen over de heele wereld, ieder was in spanning hoe de tocht door het Kanaal zou verloopen. Kapitein Person zal toen wel eens even ernstig gekeken hebben, hij kan dat >oo doen. Dan spreekt hij niet, geeft kort zijn bevelen, ijsbeert over de brug heen en weer, laat hieuwen of vieren. Hét Suez-kanaal was dan ook het moeilijkste gedeelte van de geheele reis. Dagen van te voren was alles reeds'in orde gemaakt, de Kanaal-maat schappij die de verantwoordelijkheid had voor den doortocht, bracht al het beschikbare sleepmateriaal op het water, de boeien werden weggenomen, een be richtendienst tusschen de Kanaal-sta tions was in orde. De scheepvaart werd gedeeltelijk stil gelegd en Zaterdag 4 Augustus vertrok ken de sleepen van Port Said. De meest bekwame Kanaal-loodsen hadden de lei ding. onophoudelijk stonden de booten draadloos met elkaar in verbinding, uiterst voorzichtig werd gevaren, want slechts enkele voeten van den kant schoof het dok voort, tusschen de zand- massa's Des nachts werd gemeerd, over dag ging het verder, voorzichtig, heel voorzichtig. Dinsdagmiddag om twee uur werd het door den aether geseind: het dok is in Suez. Stoomfluiten gil den, de kapiteins lachten weer, de beman ning kon rusten. Het groote werk was tot hiertoe volbracht. Voort ging het daarna door de Roo de Zee, waar het "op de vuurplaat niet uit te houden was van de warmte, voort naar Aden, naar den Indischen Oceaan. Maar de Zuid-West-moesson stond nog zoo door. dat het niet geraden was de reis voort te zetten. Men keerde naar Aden terug waar tien lange dagen heen en weer gevaren werd. De midden- sectie werd door valwinden uit de ber gen overvallen, twee booten liepen lichte averij <>P- Toen kwamen gunstiger weerberichten van den Indischen Oceaan, voort ging het, langs het gigantische rotsenbastion van Guardafui. naar Colombo, naar Sa- bang, voort door de Straat van Malakka, naar Singapore waar men op 13 en 16 October aankwam, en de beide secties in de Strait of Johore werden ge meerd. Een zeer gunstig verloop, heeft deze reis gehad, drie weken eer der dan men verwacht had waren de Een fraaie tegenlichtopnamc, die een stadgenoot ons deed toekomen. Het dok kruist bij Aden, wachtende op gunstiger weer. Booten op de plaats van bestemming, was het grootste sleepwerk dat ooit ter wereld verricht werd, volbracht.. En wanneer eerlang de sleepers weer in Maassluis terug zijn. zullen ze zeg gen dat het niets bijzonders" was. Maar dat kennen wij. Laat ze bescheiden zijn, die tien kapi teins en die honderd-zestig andere stoere zeelui, zij zullen toch de hulde ontvan gen die hen toekomt Want zij hebben weer voor de zooveelste maal getoond wat Holland's zeesleepers kunnen, wat alléén Holland kan Dappere, kranige kerels, die mannen van onze zeesleepbooten! C. G. B. HET TOONEEL. HET NIEUW NEDERLANDSCH TOONEEL Het Proces Mary Dugan. Voor het Nieuw Nederlandsch Tooneel beteekende het een handicap, dat het met „Hei Proces'Mary Dugan" als twee de in het strijdperk trad. Hierdoor was althans voor hen, die het stuk reeds hadden gezien het element der span ning dat voor zulk soort stukken een domineerend iets is geëlimineerd en bleef eigenlijk alleen de zwakke zijde de melo-dramatische over. En dit was nog sterker het geval, omdat inde opvoering door het Nieuw Nederlandsch Tooneel die kant ook door het spel aanmerkelijk feller werd belicht. In de voorstelling onder Verkade's regie weid de spanning veel sterker op gevoerd door het vlugger tempo en het strakker spel van den officier van jus titie en den verdediger. Heel het proces van Mary Dugan werd eigenlyk een strijd tusschen deze twee personen. De replieken flitsten door de zaal, het was een snelle opeenvolging van vraag en wedervraag, het werd een soort geeste lijk duel, waarin men ons. toeschou wers, nauwelyks den tijd gunde om op ons verhaal te komen en na te denken. Onder de regie van Saalborn werd al les veel meer uitgespeeld, misten wij die voortdurend geladen sfeer en het bleek wel heel duióelyk in de opvoering van gisteren, dat het stuk daar eigenlyk niet tegen kan. Het vooze en laten wy het nu maar bij zijn naam noemen drakerige van dit Amerikaansche sensatie-stuk kwam hierdoor veel meer bloot. Ik wil in dit verslag enkel maar het cardinale verschil in de twee opvoerin gen aangeven. Wanneer wij het proces van Mary Dugan in zijn derde phase hebben gezien dat is dus in de voor stelling door het Hofstad Tooneel op Zaterdagdan zullen wy de drie op voeringen en het spel der hoofdpersonen onderling vergelyken. Dan eerst komt dus de eigenlijke uitspraak van het jurylid J. B. SCHUIL, JACOB VAN LEENEP". De plannen. Woensdagavond werd een algemeene ledenvergadering van de Koninklijk Erkende Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" gehouden in het clubgebouw H.K.B. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer Jac. van Maris hulde aan de werkende leden voor hun kranige prestaties in „Zenuwpatiënten", Maandagavond, De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer E. Meyerink sloot met een batig saldo ran f 429, en werd door de Commissie tot nazien der boeken in orde bevonden. De penningmeester werd onder dank gedechargeerd. De voorzitter deed eenige mededeelin- gen over het begin van het seizoen. Er zullen drie een-acters ingestudeerd worden onder leiding van den heer Fr. Primo. A.s. Dinsdag wordt in het gebouw H. K. B. een groote balavond georga niseerd met medewerking van Stoeken's volledige jazzband en de cabaretclub H.K.B., met een geheel nieuw repertoire. Tevens zal het dansconcours geopend worden, dat over drie avonden verdeeld wordt. De winnaar van eiken avond zal een beker ontvangen, de jury bestaat uit drie bekende dansleeraren uit Haar lem. Voor 7 November heeft de vereen!ging „Modem" afgehuurd, waar het caba ret-ensemble voor „Jacob van Lennep" zal optreden, na afloop is er bal. Het programma van de cabaretclub H.K.B. vermeldt Pierrotliedjes, solo-dans optreden van de H.K.B.-girls en com munity singing van populaire liedjes met refreinen om door de leden mee te zingen. KANTONGERCHT. Door de arrondissementsrechtbank te Alkmaar is. ter vervulling der vaca ture van kantonrechter te Hoorn, een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop voorkomt: Jhr. Mr. Dr. B. van den Brandeler, substituut-griffier bü de ar rondissementsrechtbank te Haarlem. ROODVONK EN DIPHTHERITÏS. Blijkens de officieele opgave in de Staatscourant zijn ir. de week van 7 tot en met 13 October te Haarlem voorge komen 4 gevallen van roodvonk en 4 ge vallen van diphtheritis (waarvan 2 in één gezin). Te Hiilegom 1 geval van roodvonk. DE BEVER',VIJKSCriE OUD-WETHOUDER J. E. VOOR HET GERECHTSHOF. Voor het Gerechtshof te 's Graven- hage is behandeld de zaak tegen J. E., koopman te Beverwijk en oud-wethouder dier gemeente, die in eerste instantie door den politierechter te Haarlem, wegens eenvoudige beleediging van twee dienstdoende politieagenten, is veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf. In hooger beroep veranderde het Ge rechtshof te Amsterdam deze straf tot een maar.d. 's Hofs arrest werd even wel door den Hoogen Raad gecasseerd en dit college verwees de zaak naar het Haagsche Hof. Na hernieuwde behandeling heeft de advocaat-generaal Mr. Brasch, bevesti ging van het vonnis van den politie rechter te Haarlem gevraagd. PLUIMVEE, Maandag 22 October houdt de Haar- lemsche Pluimvee- en Konijnen Vereeiü- ging „Nut en Sport" een lezing in het gebouw „St.-Bavo" aan de Smedestraat. Als spreker zal optreden de heer B. van Asperen Vervenne, Rykspluimveeconsu- lent uit Den Haag, over het onderwerp: .de Pluimveeteelt, in het algemeen". De voordracht zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. De toegang Is voor iedereen vrü. De „COLUMBIA KOLSTER" Men schrijft ons: Woensdagavond gaf de heer Th. Kastercum, alhier een demonstratie met de „Columbia Kolster" op een vereeni- gingsavond van de dansclub „Gennania" in het gebouw „Tivoli". De dansmuziek werd afgewisseld door bovengenoemd instrument, die alle mo derne muziek, benevens de thans gang bare variéténummers liet hooren. Deze muziek is zwaarder en doordringender dan van een Jazzband. Blijkbaar viel dit wel izi den smaak. Er werd telkens om meer gevraagd. Een woord van dank komt zeker het bestuur van „Germania" toe voor de BRANDKAST OP EEN KRUIWAGEN. ALLES ER UIT GESTOLEN. Men schrijft uit Megen (N.-Br.) aan het .Huisgezin": In den nacht van Maandag op Dins dag hebben inbrekers zich toegang ver schaft, tot het kantoor van een heer Koeken, gem. ontvanger en administree- rend armmeester van het Burgerlijk Armbestuur. In het voorjaar is daar een degelyke inbraak gepleegd, waarbij de gemeentebrandkast werd geplunderd. De dieven hebben zich thans op dezelfde wijze toegang tot de woning verschaft door het opschuiven van een raam, na dat door een boring de sluiting was ver broken. Ze hebben toen de brandkast van het Armbestuur meegenomen. Dinsdagmorgen vroeg is die gevonden bij den molen. Met een kruiwagen, die op eenigen afstand stond, hebben zij de kast daarheen vervoerd. Ze was geheel opengebroken. De gelden zijn er uit ont vreemd tot een bedrag van ongeveer 1100 gulden. VEEL ROODVONK TE ARNHEM. SCHOOL ALS HOSPITAAL. Het aantal gevallen van roodvonk te Arnhem breidt zich voortdurend uit. In de laatste dagen zijn er weer vier pa tiënten bijgekomen, zoodat het aantal gevallen de 42 heeft bereikt, meldt de Tel. De leegstaande school aan het Roer mondsplein is gisteren als hospitaal in gebruik genomen. Drie zalen zyn daartoe in gereedheid gebracht en in een dezer lokalen zijn acht bedden door roodvonk patiënten ingenomen. Ook in een tweede zaal staan acht bedden gereed. By een sterke uitbreiding van de epidemie be schikt men in deze school over zes lo kalen in elk waarvan ten minste twaalf bedden kunnen worden geplaatst. De barakken achter het gemeentehuis zijn thans vrijwel geheel met patiënten gevuld. Dinsdagnacht heeft zich het eerste ge val met doodelijken afloop voorgedaan. Van de 42 patiënten zyn vijf roodvonk- lijders boven de 18 jaren. In verhouding is dit getal van oudere roodvonkpatien- te groot. Was er een bepaalde ziektehaard, dan zouden de scholen in Mat stadsdeel geslo ten worden: thans bestaat tot sluiting van de scholen, die dan algemeen zou zijn, nog geen aanleiding. BREDA VIERT FEEST. De opening. Woensdagavond om 8 uur zijn op het voorplein der Kon. Militaire Academie te Breda onder geweldige belangstelling de feesten ter eere van het 100-jarig be staan der K. M. A. officieel geopend. Te voren had om 7 uur in het gebouw der K. M. A. de aanbieding plaats gevonden van het geschenk der Bredasche burgerü aan de jubiieerende instelling. Dit ge schenk bestaat uit een volledig kostbaar ameublement voor de receptiezaal der K. M. A. By de officieele opening der feesten heeft de burgemeester een sjmpathieke rede uitgesproken. Hierna vond de uit voering plaats van den algemeenen feestmarsc'n (K. M. A. marsoh) door alle Bredasche muziek- en zangvereenigin- gen. De feestmarsch werd op de Gr&ote Markt herhaald, waarna een muziekuit voering plaats vond. De stad is door de -versieringen als 't ware in een lustoord herschapen. Bijna geen straat of er zijn eerepoorten, groen en bloemenversieringen aangebracht. De versiering der Groote Markt is in een woord overweldigend en de verlichting «tier stad. van het Valkenberg, Markt, van Stadhuis en van tal van andere ge bouwen en particuliere woningen is in een woord feeëriek. Het feest van heden. Hedenmorgen was Breda reeds vroeg in feeststemming. Reeds voor acht uur heerschte er op ce Markt en in de aan grenzende straten een voor dit uur on gekende drukte. Immers, om acht uur zou de reveille plaats hebben, te geven door de staf muziek van het Zesde. Op liet bordes van het Stadhuis ston den de burgemeester, de leden ran het Oranje-comité en tal van militaire- en burgerlijke autoriteiten opgesteld. In drukwekkend klonk het Wilhelmus, waar na een driewerf „Hoera!"' voor de Ko ningin opsteeg. Na afloop der reveille bracht de staf- muziek een ochtendgroet aan de Acade mie en vereenigde de heer Charles Smits, voorzitter van het Oranje-comité, de le den totaal een tachtigtal aan een dejeuner in de Beurs. Hierna hebben de leden van het Oranje-comité een be zoek gebracht aan verschillende straten der stad. teneinde de versieringen in oogenschouw te nemen. De rétmhten komen. Om half elf arriveerden onder enorme belangstelling de réunlsten aan het sta tion. Ook hier was de staf muziek van het Zesde op het appèl De begroeting was zeer hartelijk en de intocht der réu nlsten werd een ware zegetocht. Voorop schreed het studentenmuziekkorps. Het publiek juichte de honderden bezoekers hartelijk toe. Op de K -M. A. werden ce réunisten door den gouverneur ontvan gen. Te half twaalf had de aanbieding plaats van geschenken aan de jubilee- rende instelling, door de commissie, ge vormd uit de officieren van het Ne derlandsche en het Nederlandsch-Indi- sche leger, de commissie, gevormd uit de officieren van het garnizoen Breda en de Kon. Vereeniging Ons Leger. AMSTERDAM KOOPT UIT COLLECTIE-SIX. „BINNENHUIS" EN EEN REMBRANDT. Woensdagavond ls een voordracht ran B. en W. van Amsterdam verschenen waarin voor den aankoop ran de teeke- ning ran Rembrandt, voor de schilderij ,,De Anatomische Les" van Dr. Johan Deyman" een crediet gevraagd wordt var. 10.000 en te bekrachtigen een aankoop van de schilderij ran Pieter de Hooch voorstellende een binnenhuis voor f 140.000 met de veilingskosten 154.000. In de toelichting wordt gezegd, dat onder hetgeen door de familie verkocht is, zich echter toch verschillende zaken bevonden, waarvan het behoud voor Am sterdam van groot belang moest worden geacht Door de zeer hoe ge prijzen, die. zooals verwacht werd. op de railing wor den gemaakt, moest de Gemeente zich in de keuze van hetgeen ztf wilde aankoo- pen wel tot het uiterste beperken. In de eerste plaats werd gedacht aan het schil dery van Pieter de Hooch, een Kol- landsch binnenhuis voorstellende. Dit typisch Nederlandsche meesterwerk vormde naar de meening van B. en W met de Brief van Gerard Terborch welk schildery aan het Mauritshuïs werd ge schonken. voor Amsterdam het meest begeerenswaardige bezit uit de collectie. zy hebben daarom aan de vereeniging Rembrandt verzocht het voor de Ge meente Amsterdam aar. te koopen on der voorbehoud van bekrachtiging van dezen aankoop door den Raad. Het mocht gelukken het schildery van De Hooch te verwerven voor 140.000. Met de veilingkosten a 10 pet. maakt dit een totaal van 154.000 uit. Het ligt in de bedoeling het schilderij een plaats te geven in het Rijksmuseum. Verder meenen B. en W. dat het be houd van de teekening van Rembrandt voorstellende de Anatomische Les van dr. Johan Deyman op prys zal worden gesteld. Om dit merkwaardige document voor de gemeente Amsterdam die eige naresse is van het schilderij te verwer ven achten B. enW. de uitgare van een bedrag van 10.000 gerechtvaardigd. De teekening heeft op de veiling 15000 opgebracht; degeen die haar op de vei ling heeft gekocht, heeft aangeboden haar voor hetzelfde bedrag aan de Ge meente af te staan. Door particulieren en instellingen is reeds een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld. Wordt de teekening voor Amsterdam aange kocht, dan zouden zij haar willen zien opgehangen bij het schilderü De Anato mische Les van Dr. Deyman, ter voor lichting van het publiek. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. JEUGDHERBERGEN In de Haarlemsche bladen van Zater dag stond een circulaire afgedrukt be treffende de oprichting eener Kenne- mer Vereeniging voor Jeugdhei$>ergen te Haarlem, met vermelding van een comi té van aanbeveling, waarin tal van voor aanstaande Haarlemmers van alle rich ting zitting hebben. In dat comité zal de nauwgezette lezer eiken representant der groote jeugdvereeni.gin.gen hebben gemist. De zaak lijkt my van genoeg belang om de gronden mede te deelen. waarom ik gemeend heb op de driemaal tot my gerichte vraag, om myn naam voor dit comité te willen geven, even zoovele malen een ontkennend ant woord te moeten geven. My bereiken als voorzitter der Fe deratie van Jeugdwerkbesturen herhaal- delyk vragen om zitting te nemen in co- mité's van aanbeveling enz. Bij de be- oordeeling van de vraag of ik in deze comités zou zitting nemen, heb ik steeds gemeend persoonlijke sympathieën en overtuiging te moeten terzijde laten, zoo dat ik niet beoordeelde, of de betrok ken vereeniging my persoonlyk sympa thiek was Slechts de vraag, of de ver eeniging uit een algemeen jeugdwerk oogpunt steun verdiende mc-ende ik te moeten beoordeelen. Op hetzelfde stand punt heb ik my gesteld bij het be oordeelen der vragen betreffende het comité ran aanbeveling voor de Kenne- mer Vereeniging voor Jeugdherbergen. Voor de bedoeling dezer vereeniging en hare plannen gevoel ik persoonlijk groote sympathie. Nu ik desondanks ge weigerd heb in het comité zitting te ne men, meen ik daarom belangstellenden de gronden daarvoor niet te mogen ont houden te meer nu zoovele invloedrijke stadgenooten, waarschynlyk meeren- deeis niet volledig den stand van het vraagstuk der jeugdherbergen in Neder land kennend, hunne namen aan de nieuwe vereeniging hebben gegeven. Ziehier dan de kwestie: Nadat in Duitschland met steun der overheid een machtig Jeugdherbergen- net was tot stand gekomen, maakten daar verschillende Nederlanders kennis met het Jeugtiherbergenwerk Hierdoor ontstond de wensch ook in Nederland Jeugdherbergen te bezitten De finan- cieele moeilijkheden zouden voor Ne derland, waar de schoolreisjes een veel minder belangrijke plaats innemen dan in Duitschland. grooter zijn, doch daar tegenover stond de verwachting, dat vele Duitsche trekkers de Nederlandsche jeugdherbergen, die een net zouden moeten vormen van de grens tot de zee, zouden komen bezoeken. Dc prac- tijk in Duitschland heeft echter bewe zen, dat naast groote voord eel en, ook niet onbelangrijke nadeden paedagogi- sehe en moreele. kleven aan het ge» bruik maken ran Jeugdherbergen. Deze nadeelcn, die men hier en daar zelfs gevaren kan noemen, zijn zoo groot, dat het zeker op den weg van de verant woordelijke leiding der Nederlandsche Jeugd geacht kan worden te Hfgcn, deze nadoelen ernstig cider de oogen te zien. Dit vooropstellende hebben voorzitter en secretaris van 't Nederland sche Jeugdleiders Instituut tde heoren Dr. C. P. Gunning en H. L. F. J. Deelen. inspecteur der Vrije Jeugd vorming van de gemeente Amsterdam) genteend, daarbü geholpen door enkele belangstel lenden in het werk der Jeugdherbergen, deze materie in studie te moeten ne mer.. daarbij overwegende, dat de naam van het Nederlandsche Jeugdwerk bij een minder goed doordacht opzetten der Jeugdherbergen ernstig gevaar zou loopen (de bewoordingen zün van het bestuur van het Neder!. Jeugdlei ders Instituut). Het was dus zaak van ce ervaringen in Duitschland gebruik to maken om by de organisatie in Neder land de gebleken gevaren te vermijden. Vóór den weg daartoe is gevonden, mag de verantwoordelijke Nederlandsche Jeugdbeweging haar naam niet in den waagschaal stellen. Nadat in J.uni 1927 het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut dat de zaak der Jeugdherbergen thans voorbereid, de eerste stappen hiertoe deed. zijn er ech ter moeilijkheden van organisatorlschen aard gerezen. Een groep belangstellen den. waaromter ook eenige leden van het thans gevormde, Haarlemsche co mité. riep een vergadering bijeen oen tot een vereeniging voor Jeugdherbergen (buiten het Neder!. Jeugd InsL) te ge raken en van allerlei andere kanten kwamen plannen. Het ls niet noodig op de verschillende kwesties thans in te gaan: slechts vermeld ik. dat het groote verschil tusschen al deze pogingen ea het Ned. Jeugdl. Inst, is, dat het Ned. Jeugöl. Inst. de beslissing over de bepa lingen betreffende inrichting van en toelating tot de Jeugdherbergen in han den wilde leggen van een stichtingsbe stuur, bestaande uit drie afgevaardig den van Jeugdvereenigingen. aan te wijzen door het N. J. I„ drie aan te wij zen door vereenigingen buiten het N. J. I. en een voorzitter door de zes afge vaardigden aan te wijzen. Hierbij zou dus de leiding geheel berusten bü de vertegenwoordigers der groote organi saties op dit terrein. Hiertegenover wilden de aanhangers der andere groep dat de zeggenschap grootendeels zou berusten bij de gebrui kers der jeugdherbergen zelve. De Haarlemsche concept-statuten b.v. ge ven aan de algemeene ledenvergadering tot taak vast te stelien: a. de bepalingen, waaraan de jeugd herbergen moeten voldoen: b. welke personen toegang hebben tot de jeugdherbergen; c. de instructie voor de jeugdherberg- leiders: d. reglement van orde voor de bezoe kers der Jeugdherbergen. Bü de besprekingen in het N. J. I. ls gebleken, dat dit verschil niet alleen theoretische beteekenis heeft: er bleek reeds terstond meeningsversehil tus schen de „oppositie" en het bestuur van het N. J. I. over dc door het N. J. I. voorloopig voorgestelde algemeene voor waarden voor toelating tot de jeugdher bergen. In deze omstandigheden schynt het mij het meest gewenscht toe, dat b.v. de Centrale Jeugdraad, zooals ook reeds voor het kampeeren is geschied, alge meene regels voor de jeugdherbergen vaststelt. In elk geval zal eerst een be vredigende oplossing hiervoor moeten worden gevonden, vóórdat de georgani seerde jeugdbeweging haar steun geeft aan jeugdherbergen. Daar ik van het Haarlemsche Comité niet de toezegging heb leunnen verkrij gen. dat géén jeugdherberg zou worden geopend, vóór dat omtrent organisatie, inrichting en toelating een regeling is getroffen, welke de goedkeuring der Jeugdbeweging, zooals zy in het Nederl. Jeugdleiders Instituut is gefedereerd, wegdraagt, heb ik gemeend voorloopig geen medewerking te moeten verleencn. Men begrüpe dus. dat müne weigering over welke ik intusschen geenerlei over leg pleegde met mijne medebestuursle den of met de. bü de Federatie aange sloten vereenigingen, zoodat het boven staande slechts müne Individueel© mee rling weergeeft, niet voortkomt uit ge brek aan sympathie voor het jeugdher bergen werk. doch uitsluitend zich richt tegen ontydig en gevaarlijk overhaas ten, dat de zaak sleohts kan schaden. Mr. L. G. VAN DAM. Voorzitter der Federatie van Jeugd werkbesturen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regeL Neem dan zonder uitstel Formamint. Dan zult ge Uw keelpijn spoedig genezen. Formamint doodt de bacteriën in mond en keel en voorkomt zoodoende besmettelijke ziek ten, zooals Griep, Roodvonk, Influenza, enz. Bescherm ooi ét fuwxftdtf van 'Ju haltgen ooten door hun gertgtla forma min. te gtütn. De keel-onUmcttendo tabletten k aQe A po tb. eo Drog. l/l,—

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9