HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN ZILVER 'JUST-LOVE DE CATASTROPHE IN VINCENNES. FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle SCHEEPSBERICHTEN THERMOGENE Een nieuwe ster uit het Oosten. MAANDAG 22 OCT. 1928 DERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het Toeval door SERGE HOWISZ. VREESELIJKE DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Te Klein thai bü Dresden heeft een 41-jarlge arbeidster haar 76-jarige moe der aan een kleerenhaak opgehangen. Daarna heeft zij zichzelf met spiritus begoten en in brand gestoken, zoodat zij geheel verbrandde. De daad is blijk baar in een aanval van geestesstoornis bedreven. De vrouw was eerst kort ge leden uit het krankzinnigengesticht ont slagen. (Tel.) Tragische tafereelen welke zich afspeelden. BOUWTOEZICHT. Prcvini is ce aannemer en eigenaar ••an het huis. De heeren van de Justltio stellen hem enkele vragen, waarop hij snikkend antwoordt. HU geeft de verze kering dat goed materiaal werd gebruikt. dat he: ontzettende ongeluk niet aan onvoorzichtigheid is te wijten. Andermaal vraagt men om stilte. Men meent een stem te hebben ge hoord. Misschien Is het zoo. maar thans hcort men niets meer. Heeft een an dere ongelukkige den geest gegeven, le< vend begraven? De aannemer woonde zelf met zijn ge zin op de beneden-verdieping. HU was niet thuis toen het ongeluk gebeurde. zUn vrouw juist buiten, zoodat ze er zonder ongelukken van is afgekomen. En wanneer de rechter van Instructie dan rijn verhoor wil voortzetten speelt er zich een ander afschuwelijk tafereel af. De aannemer trekt uit ziin zak een revolver en richt het wapen tegen zich zelf. Met groote moeite slechts ontwa pent men hem en hU wordt tusschen twee agenten weggevoerd terwijl men tot verre zijn stem hoort: waarom ben ik er niet by omgekomen? ....die arme, arme kerels Langzaam, uiterst langzaam slechts vordert het werk. Een geweldige slagre gen valt. De schijnwerpers laten lange spookachtige schaduwen vallen over het terrein. De helmen van de brandweer lieden schieten roode vonken Het mlddernachtelUk uur is voorbU. En nog schuilen ginds, achter de bar. rières honderden mcnschen bUeen. En telkens melden zich weer vrouwen en kinderen, familieleden van de veronge lukten die om inlichtingen komen smcc- ken. Helaas moet men meestal het ant woord schuldig blijven. Droeve, in» droeve tooneelen. En daar barst naast smart de wocdo los: is er dan in het geheel geen toe zicht? Bestaat er dan geen bouwtoezicht zooals in alle andere landen? BU cauw strophen wil de menigte altUd schuldi gen zoeken. De menigte heeft hier geen cngelUk. Maar dat alles komt te laat. het ontzettende ongeluk is gebeurd. En m dit nachtelijk uur. zoo juist terugko mend in storm en regen van dat ont zettende drama zullen we niet verder over schuldigen uitweiden. Parijs. 18—19 October. HENRY A. TH. LESTURGEON. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* per regel. i De weg, die naar CAPENA leidt, Is met ervaring geplaveid. In de voornaamste sigarenwinkels. 4-deelig Theeservies f 40.- Een zilveren thee servies blijft voor menigeen een onbe reikbaar ideaal. Gero-Zilver maakt de verwezenlijking mogelijk en geeft in het gebruik even veel voldoening. De man was een geboren misdadi ger, eindigde een van de gasten zyn verhaal. Mac Cormïck glimlachte. Gelooft u daaraanaan geboren misdadigers? vroeg hy. Maar natuurlijkieder psychia ter zal u uitleggen Mac Cormick wuifde met zijn hand Ik ben niet sterk in psychiatrie. Maar ik ben een oud politieman. Ik heb misdadigers gekend in allerlei soorten en nuances, „erge" en betrekkelijk „on schuldige". Wel twintig jaren praktyk hebben me niet kunnen overtuigen van den „geboren misdadiger". Maar hoe wilt u dan verklaren Mac Cormick haalde zijn schouders op. Toerallouter toevalDe man die valsche munter werd zou, in een an der milieu geboren, misschien een ge acht financier zyn geweest. Geld, om standighedentoevalBijna altyd, als ik de zaak voor de aardigheid eens nader nazocht, bleek het me. dat de misdadiger even goed een heel fatsoen- lyk mensch had kunnen worden of blij ven, als niet een toevaleen paar toevallen. Maar er zyn toch gevallen, dat mis dadigheid niets met omstandigheden te maken heeft, weerlegde iemand. Daar is het geval Peter Turms, zei Mac Cormick en stak een pijp aan. Gek gevalals het u interesseert wil ik het wel vertellen. Graag Er was een algemeene belangstelling, de gewone, wat ziekelijke belangstelling van een troepje zeer nette en beschaaf de menschen voor alles wat met misdaad en misdadigers in verband staat. Mac Cormick trok aan zijn pijp en Ibegon. Peter Turms was niet de man, die mijn theorieën scheen te bevestigen. Om de waarheid te zeggen was hij een on gelooflijke schurk. En zoo handig, dat men hem maar een paar malen had kunnen veroordeelen, en niet voor zijn ergste daden. Peter woonde in een van die smalle, gevaarlijke straten, waar huis aan huis misdadigers en hun handlangers en vrouwen wonen. Ik kende ze allen, ze kenden mij. In den loop der jaren ont staat er soms iets als een zeker soort loyauteit tusschen de vervolgden en de vervolgers. Ze wisten, dat ik niet bang was uitgevallen, dat ik nooit onnoodig ruw optrad en tevens wisten ze, dat ik hen niet bekeek met de nieuwsgierige verachting waarmee ze meestal werden bekeken. Dat alles waardeerden ze. In tyden van wapenstilstand maakte ik graag een praatje en kreeg menige ver trouwelijke mededeeling. Ook met Peter (praatte ik wel eens. Hy woonde alleen. Voor zoover mij bekend was, had hy geen enkelen werkelyken vriend en nooit een vrouw. Wel werkte hij samen met ande ren en gold voor een volleerd leermeester dn 't vak van inbreken. Menige jonge kerel ging met hem mee en wrd door hem opgeleid, en zóóveel respect had den ze voor hem, dat ze zich dan te vreden stelden met een klein deel van den buit. Als 't ware zoo'n beetje volon tair waren, zooals nette jongetjes die een tijd in een zaak of op kantoor wer ken om te leeren. Mac Cormick grinnikte, keek een beetje spottend rond. Wel, Peter woonde dus alleen met zijn hond Tom. Een ruigharig wezen, en het eenige, waarvoor ik hem ooit vrien- delijk heb gezien. Behalve de misdaden die Peter werden aangewreven, wist ik ontelbare feiten van wreedheid en ruw heid van hem, en het verwonderde me dikwijls, dat ik hem zacht en goed zag voor een hond. De mensch is een zon derling wezen. Nu zal ik u vertellen, hoe Peter aan zijn einde kwam. Hij had een weloverwogen plan tot inbraak in een groote villa. En daar aan zou meewerken een jonge kerel, wien het gelukt was, het dienstmeisje te veroveren, zoodat ze hem van alles op de hoogte had gebracht. Ze zouden sa men het werk doen, het meisje had hun verteld dat mevrouw op reis was, en dat haar meester slaapdranken placht in te nemen en heel vast te slapen. Ze be loofde de deur te zullen openlaten. Peter trok dus met zijn metgezel er op uit. Die heette Bill en was jong en knap en niet overmatig moedig. Hij deed erg branieachtig, om dat te verbergen, •maar Peter viel hem al gauw in de re den en zei: Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 42) „Juffrouw Reddle? Ik herinner me niet o. ja. dat is waar cck; zij was dat alleraardigste dametje dat ik ten ihuize van de Gravin van Moron ont moette. Wat een zonderlinge vraag om aan mij te doen!" Er heerschte een stilzwijgen. „Gij hebt mU "iet tot binnentreden uitgencodigd. GU schynt u de oude En- gelsdh-Indische gastvrijheid niet meer te herinneren", merkte Michael brutaal weg op. Tappatt plaatste zich midden in den ingang, zyn handen in zyn zakken, zijn door drank verhit aangezicht vooruit gestoken. „Voor zoover ik mij herinneren kan zijn wij niet zulke bijzondere goede vrienden, Dorn", zeide hy. ..Ik ben ze kere onaangename ontmoetingen nog niet vergeten ^Niettemin zult ge mij tot binnentre den uitnoodigen, of anders^.* Ik zou maar niet zoo branie doen. pretje is het nooit Wat kan ons gebeuren, pochte de ander. Alles kan gebeuren, zei Peter kort af. Het meisje kan je in den steek laten of verraden hebben, er kunnen onver wacht gasten zyn gekomen, de huisheer kan by uitzondering eens géén slaap drank hebben genomen.... alles kan gebeuren. Dit nu was niet erg bemoedigend, en de jongeman, die een lafbek was, voelde er alles voor, maar liever de zaak op te geven. Maar niemand zou zooiets aan Peter hebben durven voorstellen. In het hoofd van Bill woelden vele gedachten dooréén en de slotsom van die gedach ten was. dat hy zijn ploertendooder op hief. cm met één slag den ander neer te véllen en dan zelf ie vluchten. Maar Pe ter had de scherpe instincten van den booze. Hij keerde zich juist op het goede mement om. ontging den slag en pakte den ander by de keel. Er volgde een worsteling:, maar tenslotte viel het lichaam van Bill slap neer en de ander stond er verachtelijk naar te kijken. Dood.... nou goed Hij sleepte het slappe lijf naar een hoop hakhout en verborg het daarach ter. Toen dacht hU na. De zaak werd nu wel netelig. Werd hy gesnapt, dan was er dat ïyk achter het hakhout.... Maar Peter hield niet van iets opgeven en de gemakkelijke buit lokte hem te zeer. Hij ging dus naar binnen, vond. dank zij de duidelijke aanwijzingen die hy had, al het aanwezige geld en zou toen eigen lijk hebben moeten weggaan. Maar toen herinnerde hy zich. dat de vrouw des huizes een deel van haar juweelen had achtergelaten en dat die in de slaap kamer waren. Hy weifelde. Was het niet beter, te vreden te zijn met wat hy had? Maar weer lokte hem de buit. En hy sloop de slaapkamer binnen, luisterde naar de rustige ademhaling ran den slaper en kroop naar de toilettafel. Juist had hij het juweelenkistje aangepakt toen hy scherp luisterde. Er was geen geluid maar de ademhaling in het bed had op gehouden. Peter zag in. dat hij pech had dien nacht. Toen het licht opvlam de, schoot hU meteen, wierp zich neer, om het schot, van den ander te ontko men en schoot opnieuw, drie maal Driemaal raak. Toen stond hij beweegloos, luisterend. De schoten moesten gehoord zijnJa, daar naderden voetstappen, in de gang riep een angstige stem: Bill! Peter grUnsde. Juist, dat was het meisje... riep om dien braven jongen! Hy ging in de gang en riep haar toe: Ik ben hetde kameraad van Billalles in ordewe gaan weg... Waar is Bill? Ik wil hem spreken... zei de angstige meisjesstem. Peter grynsde weer in het donker. Kojn over een kwartier bij den sta pel hakhoutdaar zul je hem vinden, zei hij en verdween, in zichzelf grinni kend. Hij had zioh echter vergist, toen hij meende dat Bill dood was. Het gelukte zijn geliefde hem weer by te krijgen. Daarna riep ze de politie om den moord aan te geven. Dat gebeurde omstreeks rijf uur 's morgens. Om half zes was het meisje al door den mand gevallen en toog de politie naar Peters huis. Men vond hem docd. Volgens het onderzoek was hij uit het raam gevallen, te plet ter. De zaak leek heel gewoon. Alleen mij interesseerde ze verder nog. En wel hier om, wijl men naast het lUk van Peter dat van zyn hond had gevonden, die eveneens verpletterd was. Teen ik precies wist, dat er allemaal dien nacht gebeurd was, ging ik voor mijn eigen plezier op een ander onder zoek uit. En toen deed ik geleid door enkele indicies, een verrassende ont dekking Dat Peter het ongeluk gekregen had. vond zyn oorzaak hierin, dat hy ge tracht 'had, zijn hond te redden. Het dier was op een of andere ma nier, misschien gedreven door onrust voor zyn meester, uit het raam en op het naburige dak gesprongen. Maar toen kon hy niet terug. Een buurvrouw bevestigde, dat ze hem urenlang had hooren huilen. Peter was thuisgekomen, had het dier ontdekt en was uit het raam geklauterd en op het andere dak gesprongen. De sprong was levensgevaarlyk en hij wis: „Of anders?" sprak de doctor hem na „Of anders ncodig ik mezelf uit. Ik heb een byzondere reden om eens op uw bezittingen rond te kyken". „Met of zonder bevel tot huiszoeking?" vroeg hy hoffelijk. De groote mond van Tappatt vertrok zich tot een glimlach. ..Voor het oogenblik zonder. Jy en ik zijn twee oude wetschenders, Tappatt; wij hebben voor de formaliteiten nooit veel gevoeld." Intusschen was hy door de poort geloopen. en, eigenaardig genoeg, scheen hij de honden niet te verwachten. Tap patt merkte dit op en was daardoor neg meer op zijn hoede. Zyn hersens en die van het voormalige hoofd van de politie hadden zich met elkander ge meten en tot dusverre was de eer aan hem geweest voelde hy. „Ik ben niet tegen je opgewassen. Dom", zeide hij en wees met zijn hand naar de openstaande voordeur van het huis. „Kom binnen". Michael behoefde niet voor de tweede maal uitgenoodigd te worden. Hij liep het huis achteloos binnen, en als ware hij hier meer geweest, begaf hy zich recht naar de kamer ran Tappatt. Deze volgde hem en sloot de deur. „En nu, wat is er van je verlangen?" ,Jk wensch hier een onderzoek in te stollen ik zoek een dame, mevrouw dat. Was hij vermoeid, door alles wat er dien nacht gebeurd was? Of zenuwach tig. Niemand zal het wetenmaar hij sprong mis en viel te pletter. Dus zon derling genoeg kwam een van de ergste misdadigers om 't leven toen hU tracht te zyn hond te redden. Dat is alles goed en wel. zei iemand. Heel aandoenlijk. Maar ik be grijp het toeval niet. Mac Cormick keek in den rook van zijn pijp. Wel, dat geval interesseerde me... en ik zocht wat verder door. Het was niet eenvoudig. Peter had een veelbe wogen leven geleid. Maar tenslotte spoorde ik, door jaren en jaren heen. een jongen matroos op, nog haast een knaap, die ergens met verlof aan wal was. Om een of andere reden werd zyn verlof nog enkele uren verlengd, en hij slenterde doelloos rond, toen zyn aan dacht werd getrokken door het jammer lijk janken van een hond. De matroos hield van dieren en speciaal van hon den. Hij sprong toe en ontdekte een ke rel die een kleinen hond op meer dan gruwelijke manier mishandelde. De ma troos vloog hem aan, en volgde een wor steling en de ander viel ongelukkig en brak zijn nek Er werden verzachtende omstandigheden aangenomen, maar de matroos ging de gevangenis in. Hy ging er in als een frissohe jongen, van wien niets kwaads bekend was, en kwam er uit als een misdadiger, verbitterd, wreed, woest Kijk, en nu zeg ik dit. Als destyds het verlof van dien matroos niet verlengd was. dan zou hy zyn uitgevaren en was misschien een heel fatsoenlijke vent ge bleven, die later trouwde en tot de eer zame burgers behoorde. Kwestie van toe ral.... mijne dames i heeren. Mac Cormick's verstandige, wat spot tende oogen keken rond, van het ééne gezicht naar het andere. Louter fatsoen lijke gezichten van nette, beschaafde menschen. En hij herhaalde, met een zekere malicieuse bijbedoeling: Niets dan toeval. HET BENZINE-RESER- VOIR VAN DE LATHAM. Uit een nader onderzoek van het aan de Noorsche kust gevonden benzine- reservoir van het vliegtuig Labham is gebleken, dat het 't reservoir is, dat dient voor den directen toevoer van benzine naar den motor. Daar de tank, die 600 liter benzine kan bevatten, ge heel leeg is, en de Latham 300 liter per uur verbruikte, moet worden aan genomen, dat het vliegtuig na een vlucht van 2 uur kort voor het bereiken van het Beren-eiland is verongelukt. De veronderstelling, dat het benzine-reser- voir nog voor het vergaan van het vlieg tuig in zee is geworpen, is zeer onwaar schijnlijk. Verder is uit het onderzoek gebleken, dat het potloodschrift op het reservoir geen boedsohap inhield. Het zyn waardelooze notittos van een mon teur, die reeds voor het vertrek op de tank stonden. EEN MOEILIJKE VANGST Het gelukte de politie te Keulen, de gebroeders Hermann en Hein rich Heid- ger en Karl Lindemann op het spoor te komen, die wegens diefstallen en moord op een politieagent gezocht worden. Lindemann werd gearresteerd en de beide broers wisten te ontkomen. Bij de achtervolging werden schoten ge wisseld, waardoor twee politiebeambten werden getroffen, van wie één inmid dels is overleden. Een der bandieten moet eveneens getroffen zyn. De ge broeders Heidger dwongen de inzitten den van een kleinen auto met hun revolvers tot uitstappen, namen in den wagen plaats en reden weg. aldus de Tel. Het is niet bekend, waarheen zy zich hebben begeven. Pinder genaamd, en haar dochter, Lois Margeritta Reddle, die, naar ik vermoed met geweld hier vastgehouden worden." Tappatt schudde het hoofd. „Ik vrees, dat je een vergeefsche reis gemaakt hebt- Geen van die beide da mes vertoeven in myn huis En dan, ik heb op het oogenblik in het geheel geen patiënten....'" „Noch vergunning om patiënten op te nemen," vulde Michael aan „Tk heb de moeite eens genomen de registers na te slaan zelfs midden in den nacht zijn zU daartoe beschikbaar omdat ik vreesde dat die vergeetachtige autori teiten je vele strafbare tekortkomingen over het hoofd zouden gezien hebben; het deed my genoegen te zien dat het officieele geheugen de nocdige beschei denheid in acht heeft genomen" „Ik heb geen vergunning aange vraagd". gaf Tappatt afgemeten ten antwoord. Alle zinspelingen op zijn vroe gere beroepshandelingen hinderden hem geweldig. „Ik zie niet in waarom ik je zou veroorloven een onderzode in te stellen", ging hij voort. „Ge hebt evenmin machtiging om als detective op te treden dan ik om een krankzinni gen gesticht te besturen. Je zou hier kunnen beginnen bijvoorbeeld onder de sofa", begon hy sarcastisch te wor den, misschien heb ik daar de een of andere gek verstopt!" Dorn verfïet het vertrek, Eep door de Breda IS tc Panama. Valparaiso n- Amsterdam. Reggestroom p. 19 Oucssant, West» Afrika naar Havre cn Amsterdam. Flandria 20 te Amsterdam v. Buenos Aires. Kangean p. 19 Gibraltar. Amster» dam naar Java. Tjimanoek 19 v. Sjanghai n. Dairen. Prins der Nederlanden 19 v. Singa» pore. Bataria naar Amsterdam. Krakatau 19 v. Sabang n. Batavia. Boschdijk 19 te Bel a wan Deli, Bata» via n. Amsterdam. Bali 17 tc Tjilatjap van Amsterdam. Glamorganshire 19 tc Liverpool, Vancouver n. oRttcrdam. Alpherat 19 te Buenos Aires v. Rot» terdam. Alphacca 20 te Hamburg v. Rotter» dam. Amstelland 19 17 u. v. Rio de Janeiro. Amsterdam n. Buenos Ayres- Alkmaar 19 21 u. 500 mijl van Land's End. Valparaiso n. Amsterdam. Atlas 19 v. Santa Marta n. Cristobal. Alkaid 19 tc Suez, Bombay n. Rot» terdam. Andijk 20 te Calcutta v. Rotterdam. Breedijk 19 te Boston. Java n. New» York. Blommersdijk 20 van Rotterdam n. Quebec. Buitenzorg 20 6 u. van Port«Said. Bovenkerk 19 te Antwerpen. Ran goon n. Rotterdam- Ceres 20 te Hamburg v. Bremen. Drcchtcrland 20 tc A'dam van Ham» burg. Delfland 20 te Hamburg v. Bremen. Fauna 19 v. Monrovia n- Cape Mount Gaasterdijk 19 tc New York van Rotterdam. Helder 18 te Lome v. Amsterdam. Heemskerk 19 te Kaapstad van Rotterdam. Insulinde 19 19 u. te Marseille, Ba» tavia n. Rotterdam- Johan de Witt 20 v. Colombo, Am» sterdam naar Batavia. Jagersfontein 18 tc Marseille, Beira naar Rotterdam. Kota Gedé p. 20 4 u. Perim, Rotter: dam n. Batavia. Kedoe, p. 19 18 u. Sagres. Batavia naar Rotterdam. Kinderdijk 19 tc Los Angeles, Ant» werpen n, dc Pacifickust. Kilstroom 20 tc Hamburg v. Rot» terdam- Koningin der Nederlanden 20, 10 u.. te Amsterdam v. Batavia. Leerdam 20 v. Antwerpen naar N. Orleans, p. 20 Vlissingen. Medan 20 te Hamburg v- Rotterdam. Meerkerk p. 19 Ouessant. Rotterdam n. Calcutta. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. bestrijdt met auccci Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Bij Apotheken en Diogitlen heele dooi f0 75. ha Ire dooi 0 45 Vincennes. 19 October. Onze Paryschc correspondent be schrijft zyn indrukken van de plaats des onheils aldus: Het is reeds donker wanneer we de plaats naderen waar een uur te voren dc etagewoning in elkaar zakte. By de Place Diderot reeds is er geen doorko men meer aan. Honderden agenten die '.n alle haast uit Parijs zyn gestuurd en verscheidene compagnieën infanterie hebben alle toegangswegen tot de Rue La Jarry afgezet om het ODruimings- vork niet te belemmeren. De brandweer auto's worden alleen doorgelaten. Maar jp vertoon van de kaar; mogen we ver der. Helaas niet vroeg genoeg om een sinister tafereel te onücopeneen arme vrouw die smeekt om te worden doorge. laten omdat haar man werkzaam was in het huis dat als door een reusachtige hand in elkaar werd gedrukt. Men kan zich nauwelijks voorstellen dat hier een woonkazerne van zes éta ges heeft gestaan. Men ziet in het schijnsel van de lantarens en schyn- sverpers die de brandweer heeft opge, steld slechts één hoop steencn en plan ken, een berg niet hooger dan enkele meters. Alles is verpulverd, in elkaar ge drukt, plat geslagen. En onder die mas, sa moeten vijf en twintig werklui lig gen. verpletterd onder het enorme ge wicht van steenen. cement, kalk, plan» ken en ijzeren binten. Het is heel be grijpelijk dat de leiders ran het oprui- tningswerk eerst niet weten hoe ze daar. mee aan moeten, waar men zal begin nen te graven, want er bestaat nog hoop iat enkelen slechts bekneld zullen zyn on graven zou nieuwe instortingen met zich kunnen brengen. Vrijwel machte loos staat men tegenover deze ontzet, tonde catastrophe. Zeker vijftig man staan om de onheilsplaats, maar men hoort geen woord. Ieder is te zeer on der den indruk I>an klinkt zachtjes een commando en men begint te graven van drie kanten en het verpletterde mate riaal weg te voeren. Luguber werk. 't Is geheel donker nu. Aan het einde van de Rue La Jarry ziet men donkere schim men; de auto's van de hospitalen die ge reed staan. In de verte hoort men ge roezemoes van stemmen, van de menigte die met kracht moet worden terugge houden E-cn groepje werklui schuilt bU el- ccar. De groote kerels huilen als kin deren. Het ziin de enkelen die tijdig het gevaar hebben gezien en die zich wisten te redden voor de boel in elkaar zakte. We vinden er een jongen kerel. die ons vertelt hoe het ongeluk gebeur de. Hij was op de vierde verdieping be, rig. samen met een ouden werkman, om deuren te plaatsen. Opeens voelden ze dat de cement-vloed onder hen begon te zakken. Wel hadden zij buiten twee werklui gezien die teekens maakten, maar zy hadden er geen acht op gesla gen, Teen zakte het huis in elkaar. De jongste kwam er goed af. slechts met enkele builen, maar de oude man werd bedolven onder de steenen en toen men hem bevrydde, was hU reeds dood. Vijf aooden zyn nu reeds gevonden, maar hoeveel liggen er nog onder die lawine? Zeker twintig, meent de een. Er. ze sommen namen op, meestal namen van Italianen, droeve lange lüst var. slachtoffers. Maakte het niet- een razend la waai toon alles naar beneden kwam? Neen, integendeel, zoo vertelde een van de ontsnapten ons. Het was In het geheel geen slag, maar als een wer velwind. Een enorme wolk stof steeg al leen cp. zoodat we in de eerste tien minuten zeker niet konden zien wat er was gebeurd. Ik stond buiten en zag het gebouw wankelen. Maar dc wolk- was zoo dik dat niemand in het eerst te hulp kon snellen. Stilte daar, commandeert een stem. En we luisteren allc-n met ingehouden adem. Héél onduidelijk, van onder de steenmassa klinkt een stem: Hulp Hulphier lig ik...... gauw, ik stik.... hulp De schoppen en instrumenten worden op zij gesmeten. De helpers beginnen met hun handen te graven op de plaats van waar de stem komt De lichtstralen worden op de plaats gericht waar men den ongelukkige hoopt te vinden. Maar onder een dikken laag cement vindt men ijzeren stangen en platen die met moeite worcen verbogen. Eindelijk komt de opening vrij. Onder het invallend ge. steen te is een ruimte vry gebleven en daarin ligt een mensch. Hy heeft nog het volle bewustzijn, kan zijn naam noe men, maai- wanneer de dokter hem voorzichtig uit den kuil trekt haalt hU diep adem, voor de laatste maalEen auto nadert.weer wordt een doode weggereden. De Justitie is thans ter plaatse om het onderzoek in te stellen. En daar wordt een naam geroepen: Provini Het is tragisch om te zien hoe hij on der den indruk is van het gebeurde dekens open, en trad weer in het dag licht. „Dat is et*, zeer luchtig vertrekje", merkte hij droogjes op. „Is dat ook voor patiënten?" „Menigeen die den nacht onder den blooten hemel moet doorbrengen, zou blUde zUn in dat vertrekje te mogen slapen", antwoordde Dr. Tappatt op zalvonden toon. en een oogenblik liet Michael in een leelUken grijns zUn tan den zUn. „Ooit in de gevangenis gezeten. Tap patt? Ik geloof he: niet. wel?" vroeg hij, de trap weer bestijgende. Niemand wist beter dan Michael hoe de doctor aan een veroordeeling ontko men was. doch dit was zUn manier van liet toedienen van een waarschuwing. „Die eer is mil nog r.let overkomen." „Nog niet," verbeterde Dorn. „Dc cel len van Dartmoor zijn oneindig gezon der dan dat zwarte hol van Jou zoo als je on den-inden zult. Versohe lucht in overvloed, onbeperkte hoeveelheden licht c-n het voedsel is er uitstekend." Tappatt beet zich op de lip doch bleef het antwoord schuldig. „Wat is hierin?" HU was voor een af gesloten schuurtje blijven stilstaan. „Een auto van oen »n mijn vrienden. Wil je dien cok zien?" „Is het soms een blauwe Buick?" „Ja, het is een Buick. geloof ik". {Wordt vervolgd.); De eerste Sigaret van zuiver Turksche tabak in de practische Amerikaansche verpakking. TURKISH gang en hield stil bU ae deur aan den voet van «e trap, waarvan hy de kruk omdraaide. „De kamer van mijn huishoudster." „Waai- is zy?" vroeg Michael. „Zij is in de keuken." Michael trad de kamer binnen, trok de gordijnen omhoog en keek in het rond. Hoewel hy door geen eikel toe ken zijn geestestoestand verried, was hij gerust, noch ongerust, over de geree- delijkheid waarmede de vergunning tot een onderzoek hem verleend was. Eer der gezegd, verliep de zaak juist zooals hij min of meer verwacht had. ,Er zijn boven twee kamers; wü je die ook zien?" Dorn knikte en volgde den man vlak op de hielen naar boven. ,Dit is een kamertje dat ik zeker ge bruiken zou indien ik zoo gelukkig was een patiënt, te hebben." HU opende de deur van hetgeen de kamer van Lois geweest was. Zij was ledig; het bed was van alle beddegoed ontdaan en de de kens lagen netjes opgevouwen aan het voeteneinde. Michael trad de kamer binnen, inspecteerde de kleine badka mer. morrelde aan de ramen, en kwam er uit zonder een woord te zeggen. De meeste vrouwen gebruiken hun eigen parfum. Hy had opgemerkt dat Lois zich altyd parfumeerde met lavendel in de kamer hing óók de lucht van laven del, De tegenoverliggende kamer was zelfs nog eenvoudiger gemeubileerd, en zij was eveneens onbewoond. HU wist dat zich tusschen ae zoldering en het dak geen voldoende ruimte bevond om iets anders dan een vrijwillige ver- stoppeling te herbergen, en stelde zich tevreden met een vluchtig onderzoek. De andere vleugel van het huls was nauwelijks bewoonbaar; op sommige plekken was de hemel door de gaten in het dak zichtbaar, en de vloeren van de bovenverdieping waren verrot door het regenwater en konden nauwe lijks het gewicht van een kind dragen. „Waar gaat die heen?" vroeg Michael, toen hij de benedenverdieping van den ouden vleugel geheel doorzocht had. Hy wees naar een trap van een paar tre den, die op een deur uitkwam. „Dat is een soort van kelder; ge kunt daar binnen gaan." zeide de airier ach teloos. Michael stiet de deur open en stapte een klein vertrek binnen. Een beperkte hoeveelheid licht en lucht werd toegelaten door een klein tralievenster, dat in den muur aangebracht was, doch het was zeer weinig, zoowel van het een als van het ander. Er kon geen an der licht of andere versohe lucht bin nendringen. behalve door een ky'tgat in de deur. Hij liet zijn e'.ectrischo lan taren in het rond schUnen, cn zag in een hoek een bed en een waschtafel. Hij liep naar het bed, sloeg do opgevouwen

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5