LETTEREN EN KUNST. WEEK NENYTO LOTERIJ Nog slechts enkele dagen ftanoYf FEUILLETON. HetMysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 22 OCT. 1928 HET TOONEEL DRIE PROCESSEN VAN MARY DUGAN. Y Het „groote Tooneel" heeft al te lang vergeefs op Fientje de la Mar gewacht! Men wist van haar zeer groot talent cn algemeen werd In de tooneelwereld ge zegd, dat zij tot de „uitverkorenen" zou blyken te behooren. wanneer zij een anaal de planken, die de wereld verbeel den, betrad. Allen, die haar Zaterdag Mary Dugan hebben mogen zien spelen, zullen daarvan nu ook wel overtuigd zijn! En zeker zij, die dit proces ook bij de andore gezelschappen hebben ge volgd en Mary in drie verschillende ge daanten hebben aanschouwd. Want de Mary Dugan van Fientje de la Mar overtrof verre die van Nel Stants en zelfs ook die van MagdaJanssens.Inde voorstelling van Het Hofstad Tooneel werd de verdachte plots de hoofdper soon, voor haar was al de aandacht, zy beheerechte door haar prachtig spel de opvoering geheel. Reeds dadelijk in het eerste bedrijf was haar stille spel veel suggestiever dan van de twee andere Mary Dugan's. Haar medeleven was veel intenser hoe mooi was bijvoorbeeld dat nerveuze handenspel! en de eerste ontmoeting met haar broer aan welk tooneel ik van de andere opvoeringen nauwelijks een herinnering heb bewaard werd nu een moment door die ontroerende, door alles heen dringende cri de coeur van Fientje de la Mar. En hoe wist deze actrice door haar innig en mooi geva rieerd spel het kruisverhoor op te voe ren tot hèt hoogtepunt niet alleen van deze. maar van al de drie opvoeringen, welke wfj van dit proces hebben bijge woond. Voor allen, die Fientje de la Mar nooit te voren in een dramatische roï mochten zien. zal dit spel zeker een openbaring zfjn geweest, Hoe weet deze actrice als alle grootcn sterke ef fecten te bereiken met haar pauzes, hoe ontroert die stem, wanneer z{j nauwe lijks in staat tot spreken haar ant woorden als uit haar keel wringt. En hoe volmaakt was ook mimisch dat spel! Een tooneelspeelster bij de gratie van een aangeboren buitengewoon talent, van bijna genialen aanleg, een actrice van het zuiverste ras, dat is mijn indruk van Fientje de la Mar's eerste optreden in een dramatische rol te Haarlem! Ik ben zeer verlangend haar in een be langrijke, groote rol van meer beteeke- nls te zien. een voorrecht, dat wij spoe dig in ..Het Graf van een Onbekenden Soldaat" van Ruynal zullen hebben. Of deze. Mary Dugan. die door haar diep doorvoeld spel zoo sterk de aandacht voor zich opvroeg, ook In de opvoering van het Vereenigd Tooneel had gepast? Ik vermoed van niet! Want Verkade was het ln zijn regie er blijk baar om te doen een sfeer van geladen spanning in de zaal te brengen en dat Is het kan moeilijk worden ontkend hem ook het meest gelukt. De opvoering van het Vereenigd Tooneel lijkt mij als geheel het best geslaagd. Ik schreef het reeds in mijn korte bespreking van de opvoering van „Het Proces Mary Du gan" door het Nieuw Nederlandsch Too neel, dat Verkade, dank zij het zeer vlugge tempo het best er in geslaagd is de spanning het meest op te voeren. Vragen en wedervragen flitsten door de zaal, het werd een vuurwerk, een duel, een strijd om het leven van de verdach te tur-srhen den officier van justitie, den koel-berekenenden. zich steeds in bedwang houdenden man van het Intel- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. laatste HOOFDTREKKING DER ONHERROEPELIJK 31 OCTOBER A.S. LOTEN ALOM VERKRIJGBAAR lect en den jeugdigen, hartstochtelijken, onbeheerschten verdediger, die tevens de broeder van de beklaagde is. De ver dachte Nel Stants werd bijpersoon en moést dit in deze opvatting ook m:n of meer zijn. Het ging immers voorna melijk tusschen de twee mannen! Een uitspelen van de rol van Mary Dugan. zooals Fientje de la Mar tot onze groote vreugde deed. zou het tempo cn daarmee de spanning verbroken heb ben. Want het was opmerkelijk, dat èn bij het Nieuw Nederlandsch Tooneel èn bij het Hofstad Tooneel herhaaldelijk een sfeer van matheid in de rechtszaal was, als Mary Dugan niet actief kon op treden. Het proces interesseerde veel minder, en het melo-dramatische kwam vooral bij Het Nieuw Nederlandsch Toor.eel veel sterker naar voren. Toch was Anton Roemer de mensche- lfjkste officier van justitie. Hij speelde minder zichtbaar „komedie" dan Paul Hul en Johan Gobau. Maar ook deze officier van justitie van Roemer zou in de voorstelling van Verkade niet heb ben gepast. Paul Huf en Roemer gaven sterk afwijkende, doch beiden evenzeer te waardeer en creaties van Galwey, den officier van justitie. Johan Gobau kon mij in deze rol veel minder voldoen. Hij speelde deze rol te antipathiek, was al te barsch en deed meer aan een snau- wenden Schneldiger Duitschen garde luitenant dan aan een Amerlkaanschen officier van justitie denken. Van de drie verdedigers zou ik den eerepalm dadelijk aan Frits van Dijk geven. Heel dat schijnbaar onbeheersch- to in deze jongen man werd juist be- heerscht door de liefde voor zijn zuster en door zijn jeugd. Geen moment was de spanning er bü hem uit, angst en verlichting wisselden elkaar telkens bij hem af, er was geen oogenblik van geestelijke verslapping. Bij Jan van wel. Van Ees had nu eens momenten van tè sterke expansie, waarbij hij zich artistiek niet voldoende in bedwang had wat zich o.m. uitte in rauw en over dreven schreeuwen dan weer van in zinking. Maar er waren ook momenten, waarin hij boeide door zijn spel, vooral in het kruisverhoor van Mary, waarin zijn actie zich volkomen aanpaste bij die van Fientje de la Mar. De verdediger van Elias van Praag vond ik het minst overtuigend. Hij miste de charme van de jeugd! Drie wel zeer verschillende rechters hebben wij ook gezien, Henri Eerens koel, voornaam, uiterlijk onbewogen, min of meer ..machine", Saalborn waar dig. aartsv: f erlijk, gemoedelijker en meer mensch, Willem Huysmans het minst decoratief, te weinig een de rechtszaal beheerschende persoonlijkheid en daarom van de drie het zwakste. Van de drie mevrouwen Rice zou ik in verband met het stuk als jurylid het hoogst aantal punten geven aan Minny ten Hoven. Zij speelde het meest kome die, was het minst overtuigend in haar smart, het meest intrigante en men kon het van haar het best aannemen, dat zij een minnaar had gehad. Louise Kooiman zou ik uitstekend hebben ge noemd, als mevrouw Rice een waarlijk onschuldige vrouw ware geweest 1 Haar spel miste het nooclige relief, was te veel ln één toon, wat mijns Inziens vooral tn III een te kort beteekende. Sophie de Vries stond als de derde mevrouw Rlcc ongeveer er tusschen ln. Onze oud-stadgenoot Rob Geraerds trachtte als advocaat Weit in zijn spel het meest te laten uitkomen, dat hij in dit proces ook r.og een andere rol dan die van een gewoon verdediger speelde. Nu en dan was dit wat al te opzettelijk en ging het spel zelfs even lichtelijk in de richting van den marqué. De heer Eringard zocht het in een heel ander uiterste en bleef de correcte, onbewogen man tot in de hachelijkste momenten toe. Hij koos als speler de gemakkelijk ste partij, maar geheel juist leek het mij toch niet, Touraiaire, de meest gerouti neerde, was wel wat heel gemoedelijk voor een man en minnaar npg wel die zooiets op zijn geweten had. Juliette Roos won het van de drie ka meniers. Zij was de eenige, van wie men gelooven kon, dat zü Frangaise was, en haar spel was geestig en zeer knap ty peerend. Antoinette Sohns maakte er een malloot van en Marie Faassen stond tusschen deze twee opvattingen in. De getuigende variété-juffertjes wa ren bij Het Hofstad Tooneel al heel zwak bezet. Bij het Nieuw Nederlandsch Tooneel viel het ons moeilijk te geloo ven, dat deze dames met milliardairs verkeerden, by liet Vereenigd Tooneel kek ons dit althans bij Willy Haak waarschijnlijker, al zocht Sara Hey- blom het effect wel heel sterk in de charge. Van de drie dokters krijgt de heer Fiolet van het Nieuw Nederlandsch Tooneel van my den prijs. La Chapelle vond ik wat te mat en te kleurloos, wat mij echter liever was dan de „half-gare" dien Jan van der Linden van dezen arts maakte. Voor Johan Kaart werd d'e korte episode van het oude mannetje een zeer persoonlijk succes. By het Hofstad Too neel liet men dit scènetje geheel weg en by het Nieuw Nederlandsch Tooneel speelde Rien van Noppen het meer in het komische, zonder ook maar in de schaduw van Kaart te kunnen staan. In deze vergeiykende kritiek mogen wy niet vergeten de kleine rol van Paulina Agguerro, de ter dood veroor deelde Italiaansche, die door Dora Wal- lant bU het Vereenigd Tooneel zeer tref fend, door Mien LandheerFels by het Hofstad Tooneel nog mooier werd ge speeld. Het décor van het Nieuw Neder landsch Tooneel was het meest stem mingsvol, maar de algemeene groepee- ring vond ik van Verkade veel beter. Het was van Verkade zeer goed gezien, de „gevangeniskooi" op den achter grond in stede van links te plaat sen, waardoor de binnenkomst en de sortie van Pauline Aguerro en Mary Dugan meer momenten werden en de ..publiek bank" ook niet werd gemas kerd. Ik heb van ht^ „publiek" by het Nieuw Ned. Tooneel en het Hofstad Tooneel niets bemerkt, terwijl ik toch vrijwel in het midden van de zaal zat. Het moge de drie Mary Dugan's ver der goed gaan, als ik ze nu maar nooit meer behoef te zien. Ik neem hierbij afscheid van hen zonder smart, na „ambtshalve" nog te hebben meege deeld, dat ook Zaterdag de belangstel ling voor dit proces zeer groot was en het publiek aan het eind de drie hoofd personen harteiyk toejuichte. Ten slotte een woord van hulde aan Cor van der Lugt Melsert, die Nap en Fientje de la Mar de plaats bood, wel ke deze ras-artisten vader en doch ter krachtens hun groot talent toe komt. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apen Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. Haarlem Zylweg 57 Groote sorteering instrumenten N. V. Meubeltransport Mij. v/h VAN HULST Den Haag Haarlem A!ex»Dderpleiol-25 M»«rlei> v. Heemikerk- «Iraat 25a. Tel. 13052 Tel. 15166 Verhuizingen per auto- en voigtapissifcre* worden geheel met eigej personeel uitgevoerd. DE V. D. J. O. JUBILEERT. NAAST POLITIEK OOK OPVOEDINGSCENTRUM. De receptie. 20 en 21 October herdacht de Vrij zinnig Democratische Jongeren Organi satie haar vyfjarig bestaan. De viering van dit lustrum had plaats te Haarlem de bakermat der organisatie en begon Zaterdagmiddag met een receptie -in Hotel Lion d'Or. Daar was vertegen woordigd het bestuur der afdeelin; Haarlem van den Vryzinnig Democra tischen Bond door de hceren H. Heid- stra. H. van Leeuwen en J. Over Azn. Omdat de voorzitter, de heer A. H, GUnther Jr. door familieomstandighe den niet aanwezig kon zyn leidde de heer S. H. Philips lid van het Hoofd bestuur de bijeenkomst. In 't bijzondc gold zyn welkom de Tweede Kamerleden mevr. van Itallievan Embden en me vrouw Mr. B. BakkerNort. De laatste kwam als vertegenwoordigster der Tweede Kamerfractie. In zyn felicitatie aan de afdeeling Haarlem, die ook jubileert, memoreerde de voorzitter, dat deze den stoot gaf tot oprichting van de nationale organisatie, achter de afdeeling stond echter haar oprichter. Mr. L. G. van Dam. Deze toch was het, die als juridisch candidaat stel ling nam tegen verouderde ideeën en fascisme onder de jongeren en hen na tionaal tot elkaar bracht. Later bleef het nauwe contact tusschen de organi satie en Mr. Van Dam bestaan. Als spreker op vergaderingen elr promotor van nieuwe afdeelingen ondervindt het bestuur van hem nog zeer veel steun. Spr. ging na den groei der organisatie, die behalve de oudste afdeelingen te Haarlem en Zwolle nu ook vertakkingen heeft te Sneek, Leeuwarden, Assen, Olst. Thans dankte de voorzitter Mr. Van Dam voor zyn belangstelling als voor zitter der Federatie van Jeugdwerkbe- sturen te Haarlem, en verwelkomde Mr. Wagemaker, eere-lid der afdeeling Haarlem, oud-lid van het Hoofdbestuur. Hy dankte den Ned. Bond van Absti nent Studeerenden, voor het gezonden bloemstuk, het Hoofdbestuur van den V. D. B., de schoolvereeniging „Die Raeckse" en verschillende particulieren voor de gezonden telegrammen. De voorzitter der Haarlemsdhe af deeling, de heer M. J. v. d. P1 a s, sloot zich aan by de welkomst- en dank woorden van den heer Philips, vooral aan den heer Van Dam. De afdeeling tiet thans 60 a 70 leden en hoopt binnenkort de 1C0 te bereiken door hard werken. In zyn danik begreep spr. de Federatie van Jeugdwerkbesturen en de afd Haarlem van den V. D. B. Mevrouw Mr. B. B a k k e rN o r t hield daarna een toespraak, waarin zij haar verheugenis uitsprak over den bloei van de aan den V. D Bond verwante vereenlging. Het stemt haar blij het idealisme van de jongen te zien in den moeilijken stryd om het verwerven van een plaats voor allen in deze maat- schappy. Zy toonde aan. dat de V.D.B. de jongeren noodig heeft. De heer H. van Leeuwen sprak by ontstentenis van den heer A. G. Bols namens de afd. Haarlem van den V. D. B. woorden van gelukwensch, hij noemde de vereeniging een prachtige leerschool voor de ontwikkeling van het V. D.-beginsel. Mr. P. J. Oud afgevaardigde van het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond herinnerde er aan met hoeveel vreugde het Hoofdbestuur van den V. D. B. de oprichting van de V. D. J. O. begroette, hoe graag zy het heeft, dat frisch bloed in den Vryzinnig Democratischen Bond kemt. Al is de taak van V. D. B. V. D. J. O. verschillend, beide werken och aan verbreiding der V. D.-beginse len. Zoo het in dezen tijd voor de jeugd moeilijker schynt te zijn voor demo cratie te voelen dan vroeger, is er toch nog de V. D. J. O. om te wijzen op het beginsel: „de strijd voor het recht"; die vooral ook op internationaal terrein ge streden moet worden. Het is een geluk kig verschijnsel, dat ook de groote vre desbeweging onder de jongeren snel om zich heen grij-.pt. Plet H.B. is d,e V.D.J.O. dankbaar voor de verspreiding zijner be ginselen onder de jeugd. Prof. dr. D. van Embden sprak namens de Eerste Kamerfractie zijn be langstelling uit In het streven der V. D. J. O., en roemde den vrijzinnigen geest van het losse verband tusschen jeugd organisatie en staatspartij. Vooral, gelijk de heer Oud zei. het dienen van de ge dachte „Reelat boven Macht" noemde spr. urgent ln deze na-oorlogsche jaren en een taak voor de V. D. J. O. M r. L. G. v a n D a m wenschte geluk namens de Federatie van Jeugdwerkbe sturen te Haarlem. De Federatie be schouwt de V. D. J. O. als de stichtster van het federatief verband. Niet het'werk van personen, maar het idealisme moet de V. D. J. O. groot ma ken, dat zijwerd wat zij is danken wij tenslotte de groep van trouwe leden, dat de organisatie zooveel vat heeft op de Jongerenschrijft spr, hiér aan toe, dat'zij niét alleen is een politiek ontwik kelingscentrum, maar een opvoedings centrum het „derde milieu" in de opvoe ding. Het belang hiervan ls, dat zij bij draagt tot karaktervorming. De groep van jongeren in den Vrij heidsbond was vertegenwoordigd door den heer A. J. Tom, voorzitter van de Vereenlging van Jonge Liberalen Haarlem, die verklaarde, dat zijn groep, die op hetzelfde vry zinnige staatkundi; standpunt staat als de V. D. J. O., on danks verschillen gaarne bereid is tot eerlijke samenwerking. De receptie werd o.a. nog bezocht door Mr. Dr. A. M. Joekes, lid der Tweed- Kamer. De heer en mevrouw Th. M. Ketelaar. Mr. M. Slingenberg en de heer D Kooiman hadden bericht van verhin dering gezonden. Na de receptie vereenigden allen zich aan een gezelligen maaltyd. De Feestavond. Des avonds had in den schouwburg aan den Jansweg een feestavond plaats, waarvoor een zeer bevredigende belang stelling bestond; beneden althans was de zaal flink bezet met vele jongeren, al len in feeststemming en met een bloem getooid. Aanwezig waren o.m. eenige leden van het bestuur van de afdeeling Haar lem van den Vrijz. Dem. Bond en van het Hoofdbestuur der Jongeren Organi satie en de Inspecteur van het Han- delsonderwys, Dr. Elzinga. Namens het Hoofdbestuur der Vrijz. Dem. Jongeren-organisatie opende de heer Van Zuiden, uit Zwolle den avond en wensohte de jubileerende afdeeling geluk, daarbij dankbaar den pioniers arbeid der oprichters gedenkende. Daarna was het woord aan den heer M. J. van der Plas, voorzitter der afdee ling Haarlem, die een korte rede van propagandistische strekking hield en het een en ander mededeelde over de werkwyze der organisatie, de studie kringen, enz. Vervolgens hield Prof. Mr. F. G. Schel - tema, hoogleeraar in het Staats- en Ad ministratief Recht te Amsterdam. ee:i rede over het onderwerp: ..De enke ling in de gemeenschap". Spr. begon met er de aandacht op te vestigen dat de band die den enke ling aan de gemeenschap bhadt steeds sterker wordt Deze tendenz komt vooral uit in de sociale wetgeving, die zien voortdurend weer bezig houdt met het regelen der verhouding tusschen werk- jeveer en werknemer. De spheer van de vrye persoonlykheid wordt door een en ander noodwendig beperkt. De Vryzinnig-Democraten zullen de sociaal-economische ontwikkeling toe juichen ondanks, niet omdat, zij de vrye persoonlykheid beperkt, ook al geeft deze beperking altyd een onaange- namen bysmaak. Hoe verhoudt zich de mentoh in z'yn persooniyk leven tegenover de gemeen schap en hoe moet de gemeenschap zich gedragen tegenover de innerlyke over tuiging van den enkelen mensch? Ons waarachtig leven ligt bulten de maatschappy en in dat leven heeft elk een wel eens een conflict op te lossen. Voor de oplossing van zulk een conflict bestaan voor den enkeling geen objec tieve regelen, als waaraan bij voorbeeld een rechter goed en kwaad toetst. Geen macht ter wereld kan den mensch ontheffen van de verantwoor- deiykheid voor de keuze die hy doet by oplossing van het conflict. In zaken van geweten en overtuiging is de enkele mensch souvereln en is -hy slechts aan regelen gebonden als hij die erkent als juist en waar. Zoo staat in laatste instantie de mensch die worstelt eenzaam. Staat en gemeenschap hebben dus voor den enkelen mensch slechts secun daire beteekenis. Nu zal de gemeenschap vaak den enkeling beletten om naai- zyn overtui ging te leven en hiermede is het tra gisch conflict tusschen enkeling en ge meenschap geboren, waarvoor gods dienstmartelaars, dienstweigeraars, her vormers, worden gesteld. Zulk een conflict is eigenlijk onoplos baar, maar als oplossing wordt meestal beschouwd dat de wil der gemeenschap aan den enkeling wordt opgelegd Li het overgroot aantal der gevallen staakt de enkeling dan zyn verzet en spr. wil allerminst een verwijt richten tot den- gene die in zoo'n geval wijkt: tal van omstandigheden vormen daarvoor een verontschuldiging. Sprekende over dienstweigering heeft Prof. Anema in de Eerste Kamer gezegd dat de eerste indruk is, wanneer men denkt over het dienstweigeringsvraag- stuk, dat de overheid moet wijken voor de hooge concientiebezwaren der be trokkenen. Maar dit is slechts de eer ste impuls. Bij nader inzien begrijpt men dat de overheid niet voor den en keling kan wyken, want ook zij heeft haar consciëntie en haar door God opge legde taak. Inderdaad: wanneer de overheid al tijd voor den enkeling uit den weg zou :gaan, zou dit ontwrichting der maat schappy tengevolge hebben. Mag gehoopt worden, vroeg spreker, dat op den duur de overtuiging van den enkeling zal worden erkend? Het gaat eenigszlns in die richting, maar het ideaal zal toch nooit bereikt worden, want dikwijls bleek het inzicht van den enkeling onredelyk. Het zal daarom goed zijn dat ook in de toekomst de ge meenschap niet dadelijk voor elke hei lige overtuiging wijkt. De vrijzinnig-de mocraten kunnen dit wijken ook niet in alle gevallen van de overheid wenschen maar wél als zy het met inachtneming van haar wezen en taak kan doen. Dikwijls staan enkelingen al vroegtij dig op de hoogte, die de gemeenschap eerst veel later bereikt. Ten koste van veel leed dier enkele menschen wordt dan tenslotte hun ideaal bereikt en zoo is dan vaak het huidige leed van de enkelen de voorbode van het geluk van de velen. De belangwekkende rede van Prof. Schel tema werd met luid applaus be loond. De heer van der Plas sprak een woord van dank. Verder was de avond aan de vroolyk- heid gewyd. Dames- en heeren-dilettanten gaven een voor niet-beroepsartisten uiterst ver dienstelijke opvoering van het blyspel' „Een groote nul". De lach was niet van de luoht. Het blyspel vormde een goede voorbereiding voor het bal onder lei ding van de heeren Martin dat volgde en dat nog door eenige voordrachten en cabaretliedjes werd afgewisseld. Zij nog vermeld dat namens het be stuur bloemen werden overhandigd aan mej. Netty van Vloedorp a-ls bewijs van erkentelijkheid voor haar vele be moeiingen inzake de viering van het lustrum. De algemeene vergadering Zondagochtend werd de algemeene vergadering van afgevaardigden van de V. D. J. O. gehouden. Nadat de waarn. voorzitter de lieer M. J. van Zuiden uit Zwolle de vergadering had geopend werd de begrooting voor het nieuwe Vereeni» gingsjaar goedgekeurd. Op deze begroo ting werd een belangrijk bedrag voor propaganda geplaatst.. De voorzitter con stateerde. dat de organisatie zich in toe_ nemenden bloei verheugt. Met ingeno menheid werd vastgesteld dat ae De mocratische gedachte onder de jongeren in Nederland steeds meer aanhang ver werft. Vervolgens werd het Hoofdbestuur als volgt samengesteld: S. H. Philips. Jur. cand. Amsterdam Voorzitter, M. J. v. d. Plas, Jur. cand. Havenkade 11. IJmuiden, secretaris, Mej. H. v. Dam, Haarlem,pemiingmeesteresse, Mej. M. J. van Zuiden, Zwolle, Mej. S. Tjallema, Sneek, Mej. R. H. v. Vloodorp, Haarlem; C. S. Tolsma, Nat. PhiL stud. Assen. De verg. besloot candidaat te stellen voor het Dag. Bestuur van de Jongeren Vredesactie. S. H. Philips, 't Voornemen bestaat in verschillende plaatsen van het land het 5-jarig bestaan der org. feestelijk te herdenken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. In qualiteil gelijk aan de beste 10 cents sigaren Massaproductie uit de fabrieken der N.V. HOUBAER Co.. AMERSF00R1 In alle sigarenwinkel* verkrijgbaar totdot Uw verkoudheid tot volle ontwikkeling Is gekomen, doch neem! U bij de eerste teekens van een keelkatarrh (droge keel) de beproefd gebleken Panflavin- Pastilles, om de besmetting In den kiem te dooden. Panflavin» «SMA Pastilles richten tegen de binnen- §N$É> gedrongen ziekteverwekkers een onoverkomelijken muur op, zijn aangenaam van smaak en tosten BKgBfe de maag niet aan. Door eersta vakgeleerden warm aanbevolen. Verkrijgbaar bij apothekers en raAM drogisten. AMSTERDAM Nieuwendijk 225-229 UTRECHT Oude Gracht 151 (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelscli van BERTRAM MTTFORD 3) Gelukkig kende hy lederen centime ter van den weg on de manestralen die door de bladorlooze boomtakken speel den, hielpen hem niet weinig. Toch leek er wel nooit een eind. aan te ko, men en. met zyn zwaren last, schoot hy dan ook maar langzaam op. Bon je er nog? riep hy, terwijl h'y eindeiyk de elzenstammetjes uit elkaar boog om by den oever te komen en bcr- wyi hy de ladder langs het gladde. gUin zende oppervlak schoof Er kwam geen antwoord, maar ln het maanlicht zag hy de verspreide, bewegende IJsschot, sen en daartusschen vastgeklemd. 1 langende op belde uitgestrekte armen, het hoofd en de schouders van eon man. Die was klaaTbiykelijk nog maar half bij bewustzijn. Het was inderdaad haast een wonder dat liU niet alle houvast had verloren, en terugglijdende, in het zwarte water een killen doei had gevonden. Hu scheen ook al zoo ver heen. dat hy niet meer in het minst zou kunnen mee werken aan zijn eigen redding. Dlc red# ding zou healemaal neerkomen op den man, die hem te hulp was gesneld en niet mogelijk zijn zonder groot gevaar voor het leven van den redder. Want Mervyn wist. dat het water lxier vier vaam diep was! Het ijs kraakte en boog toen hU de adder over het- gladde vlak voort-schoof en voorzichtig en plat uitgestrekt om zUn gewicht zooveel mogelijk te verdoe len, erover voortkroop. Toen brak het ijs met ten splinterend geluid als van glas en water spatte tusschen de spor» ten door. Toen verdween de maan ach ter. een wolk en een wilde sneeuwjacht dwarrelde naar beneden. Hier, hou je taai. man, en pak de ladder beet, hijgde hij. toen hy vlak by zyn doel gekomen was. De drenke ling, wiens starende oogen en blauwe lippen verrieden, dat zlln uithoud'.tigs, vermogen het laatste stadium bereikt had, deed een wilde poging om te ge hoorzamen. maar zyn hand miste net even. en de steunende schotsen, losge maakt door die beweging zouden hem hebben laten doorschieten en zich het volgende oogenblik boven zlln hoofd hebben gesloten, als niet zlln pols met ;cn vasten greep beetgepakt was ge worden. Nou zyn we er! hijgde Mervyn. Pal: nu met je andere hand beet en scharrel over de sporten van de ladder Toe dan. Pak jezelf aan. De lialf verdronken cn door en door verkleumde man scheen hem ie begrij pen. want hoewel hy niet by machte was te spreken, deed hy precies, wat hem gezegd werd. Er was gesplinter van Ijs cn gespat van water, toen de ladder onder het dubbele gewicht doorzakte, maar Mervyn hield zijn hoofd helder en verdeelde zyn eigen gewicht, terwijl hij den ander langs de half ondergedoken ladder leidde. Eindelijk, tergend lang. zaam en met veel moeite bereikten zy den oever. Hier. maak maar dadelijk dait je liier een mondvol van naar binnen krijgt! zei Mervyn, terwyi hy de vier kante whiskey.flesch uit den zak op diepte. waar hll haar als voorzorgsmaat regel haastig had ingestopt, .pan zullen we zoo snel mogelijk naar huis loopen. Dce, wat lk zeg! veeg: de hy er op scherpen toon aan toe, toen de ander scheen te aarzelen. Da: kan net het verschil tusschen laven ei. dood beteekenen. De vreemdeling gehoorzaamde en nam een ferm en slok. ZUn redder volgde zyn voorbeeld. Hier. pak er nog maar eentje drong hy vervolgens aan onder de ze omstandigheden zal het je geen kwaad deen! De vreemdeling voldeed aan zijn be vel en de alcohol werkte bllna cn:n;d i'.'.iyk. De klapperende tendon werdrii stil cn de vreeslijke verstijving, die zijn leden had bevangen, liet af. teen de warmte van het opwekkende x»ht door zijn aderen stroom/de. Maar spreken deed hy nog niet. Mervyn bekeek hem eens aandachtig: Kom vooruit, zei hil. Myn wo ning is hier vlak bü. Hoe eerder we daar zijn hoe beter, want ik ben er al bijna even erg aan toe als u. Lieve he, mal. ik rixcop van het zweet en daar bovenop die yseiyke kou. zooals van nacht en dat op myn leeftyd. hartelyk bedankt. Hier ik zal u een arm geven! U moet wel heelemaal uitgeput zyn. Dat ben ik, zei de ander, nu voor het eerst een woord sprekend. Maa: daar bleef het by. Geen wcond van dank of van uitleg. Mervyn sloeg zijn sterken arm om zyn gast heen en leidde hem langs liet pad onder de booinen. Om de ladder bekommerde hij zich verder niet. i-.e kon hy den volgenden ochtend wel hier terugvinden. Twee uilen, die over de boomkruinen zweefden, riepen elkaar 'dagend 2 klanken toe Zoo hoorde ik ze ook roepen teen k erin lag. Het klonk duivelsslem- "::rn. Mervyn keek den spreker nleuwsgie. rig aan. Ze waren nu bllna bU het jcortje gekomen dat van de donkere bosschen leidde naar het duikerpad. De .-tem had diep gek'.cnken, niet onaan- ;enaam. maar een beetje overspannen. "Tcmei, stj? voor da: de man na de 'aitge spanning van zijn onderdompeling ;ens een aanval van hersenkoorts kreeg. V/at ter wereld moest hy beginnen met een ijlenden patiënt in zyn eenzaam spookhuis? dacht Mervyn. O, maken ze dien indruk op u? antwoordde hy kortaf. Er is niets van den duivel aan ze. hoor. Het zyn leuke rakkers en ik luister er altyd met plezier naai-. Maar ik moet toegeven, dat wanneer je je midden in den nacht met alle macht aan eer. ijsschots vastklemt, alles je een beetje onwezenlijk voor, komt. Wel. hier zyn we. waar we we ien moeten, hier woon ik Past u op, voorzichtig dit pad af! Eigenlijk zyn het traptreden. Apropos, zooals u ziet iigt het huis meters beneden het op pervlak van den vyver. Als die dam het ?ens opgaf zou het water mil en mijn huis wel gauw naar de andere wereld helpenDie vyver is wel een halve myl lang, en vult wat, practisch gesproken, de bodem van een vallei is. U kunt dus nagaan hoe diep hy is. Al pratende had hij den man dien hU gered had veilig het trapje afge. icodst en de voordeur bereikt, ale by :ijn overhaast vertrek half was blijven openslaan. De lamp in de zitkamer brandde nog en hier bracht hy den vreemdeling binnen Ziezoo, nu direct al uw natte kiee- ren uit. vervolgde hy. Hier is het eeni- vuur uit het heele huis. dat In mi jr. 'laapkamsr is uitgebrand Ik zal u een paar ruwe handdoeken halen, dan me: :i zich afwrijven tot u gloeit. Dan zult u verder ge.-n slechte geve.'gen van uw bad ondervinden. Mervyn pookte in het vuur en sta pelde er verscheiden groote blokken op Na een oogenblik schoten de vlammen bulderend den schoorsteen in Terwijl hij dat deed. dwaalden zyn blikken naar de geheimzinnige deur in den donkeren hoek Die was stuf dicht en de lange krul was weer in den gewonen stand terug, hee lemaal horizontaal. Ik heb bepaald gedroomd! zei hy bij zichzelf, terwijl hij naar boven liep om de handdoeken op te schommelen en om verder te halen wat zlin nieuwe gast noodig zou kunnen hebben. En toch, als dat krankzinnige gezichts bedrog esr niet was geweest, wel, dan zou ik kalm in slaap zyn gesukkeld en de hulpkreten van cic-n man nooit ge hooid hebben. Wel, ik heb wel eens wat over iets dergelijks gelezen, maar dit is nu wel een typisch geval Maar hier maakten zlln overpeinzin gen plotseling halt. Want de griezelige verhalen, die omtrent zyn woning de rende deden, zeiden alle, dat de geheim# zinnige verschijnselen slechte vcortceke- ncn waren voor degenen aan wie ze werden geopenbaard; zeker nooit wat goods, voor geen enkel levend wezen. En toch. was deze manifestatie, als het dan al een manifestatie geweest was. de directe aanleiding geweest tot het redden van een menschenleven! En met deze overdenking kwam er een nieuwe, weinig geruststellende; n.l. dat, als men iemands leven gered heeft, hy of zy voorbestemd is, om den redder on heil aap te brengen. .(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6