DE WETHOUDERSVERKIEZING. DATUMSWKJES DE „VEENDAMMER"-AFFA1RE. 46e Jaargang No. 13908 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 23 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H» «net geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57VS. Fo. per post door Nederland f 3.87H* Losse nummers f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57)^, fo. per post f 0.65. ADVERTENTIEN i_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné». Uitkeeringen: Levenslang» Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150-s Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.- De S. D. APbelegt een bijeenkomst der fracties. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver zoeken wfj voor de verschillende afdeelingcn van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me- dedeelingen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor den Hoofdredacteur: 15054; Voor advertenties, abonnemen ten en bezorging: 10724 en 14825: Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA DINSDAG 23 OCTOBER Geb. Protestantenbond. Voordracht avond Leo Straus, 8 uur. Het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt Ledenvergadering „Ziekenzorg", 8 uur. Cinema Palace: „Vlammende Vleugels" (Wings), 8 uur. Luxor Theater: .Derby", „Juffrouw pas op je Stuur". 8 uur. Rembrandt Theater: Jubileum-pro gramma: „Oostersche Passie". 7—9; 9.15 11.15 uur. Standaard Theater: „Fatsoenlijke Menschen". Tooneel: Gezelschap Mie en Ko: „De Bende van de Zwarte Hand". 8 uur. V e 1 s e nRaadhuis. Gemeenteraad 7 uur. WOENSDAG 24 OCTOBER -Stadsschouwburg: Don Kozakkenkoor „Platoff" 8 uur. Gdb. St. Jozefsgezellenvereeniging Jansstraat: Volksuniversiteit. Liederen- avond Hendrik C. van Oort (Schu- bert-cuxsus Karei de Jong). Bioscoopvoorstellingen 's middags en 'e avonds. Statenzaal. Prinsenhof: Gemeenteraad 2.30 en zoo noodig 8 uur. DE STRAATBELASTING TE ZANDVOORT. c VOORSTEL VAN DE R.-K. RAADSFRACTIE. Zooals wij eenige dagen geleden me dedeelden moet de straatbelasting te Zandvoort binnen een tweetal maanden voldaan worden. In verband hiermede is door de heeren Geers en Siegers, vor mende de R.-K. Raadsfractie, een voor stel ingediend om het volgende te be sluiten: Het bedrag der aanslagen in de straat- belasting zal invorderbaar zijn geduren de vijf maanden na den datum der uit reiking der aanslagformiulieren; de be taling kan geschieden in vijf gelijke ter mijnen en zoo noodig zal een soepele uitvoering van dit besluit worden toe gepast wanneer na grondig onderzoek gebleken is dat het den belastingplich tige onmogelijk is binnen den bepaalden tijd te betalen. Tevens brengen genoemde heeren in hun toelichting ter kennis van den Raad dat door hen bezuinigingsmaatregelen in studie zijn genomen waardoor de straat belasting niet meer op de begrooting 1929 behoeft te worden geplaatst. CYCLOON BOVEN LONDEN. Een dak ingedrukt. VERSCHILLENDE VER WOESTINGEN. NEDERLAND—BELGIë. De onderhandelingen in Den Haag leidden tot geen resultaat. GEEN BESPREKINGEN MEER? Het katholieke Belgische blad Ving- tième Siècle meent in hare avond-editie van gisteren te kunnen mededeelen in verband met den terugkeer der Belgi sche deskundigen uit Den Haag, dat de gedachtenwisseling welke zij aldaar had den met de technici van den Neder- landschen waterstaat, ae eerste sedert de verwerping door de Neóerlandsche Eerste Kamer van het tusschen beide landen ontworpen verdrag, niet tot de resultaten blijkt te hebben geleid, welke men er van had verwacht, meldt de N. R. Courant. Van weerszijden zijn voorstellen ge daan, maar tegenover onze zeer gema tigde voorstellen, zegt het Brusselsche blad, zijn andere voorstellen geplaatst die, voor wat namelijk het hoofdpunt der onderhandelingen onze verbindingen met den Rijn betreft door de Belgi sche deskundigen als onverdedigbaar zou den worden beschouwd. In deze omstan digheden, aldus de Vingtième Siècle verder, valt te vreezen dat de officieele hervatting der besprekingen tusschen beide landen op ernstige moeilijkheden zal stuiten. België heeft te 's-Graven- hage eischen laten gelden, die een mi nimum zijn beneden hetwelk het onmo gelijk is te gaan, zonder de in het spel zijnde belangen in het gedrang te bren gen. De regeering heeft besloten er zich aan te houden en de openbare opinie, die sedert den dag dat de tegenstand van een der Nederlandsche kamers het resultaat van een moeizaam bereikte overeenkomst, vrucht van wederkeerige concessies, deed mislukken hare pogin gen met passie volgt, is niet minder vast besloten haar te steunen, ten einde vol ledige en algeheele erkenning van onze rechten te krijgen. In officieele kringen weigert men be slist iets naders mede te deelen omtrent den stand der Nederlandsch-Belgische préliminaire onderhandelingen. Ook volgens de „Etoile Beige" (Brus sel) zijn de Belgisch-Hollandsche des kundigenonderhandelingen betreffende een kanaalverbinding tusschen Antwer pen en den Rijn zonder succes gebleven. Waarschijnlijk zullen geen nieuwe onder handelingen plaats vinden, meldt dit blad. Wel tot een accoord geleid? „Het Laatste Nieuws" van Brussel zegt volgens het Hbld. naar aanleiding van de onderhandelingen over de water staatszaken tusschen Nederland en Bel gië, dat hetgeen de ingenieur Van Ko nijnenburg te Brussel met vooraanstaan de waterstaatsdeskundigen heeft bespro- ben waarschijnlijk een rol van eenige be- teekenis zal spelen bij de formeele on derhandelingen. Het blad gaat dan voort: Natuurlijk interesseerde het ons ook om gansch iets anders te vernemen, nl. of men het over en weer omtrent de meer algemeen politieke aangelegenhe den, die bij het verdrag aan de orde ko men reeds eens is geworden. De bespre kingen, die thans zyn aangekondigd, zullen immers over technische water staats- en verkeerskwesties loopen. Het spijt ons, dat we ten opzichte van dit punt in volkomen onwetendheid worden gelaten door de bevoegde zijde, die er de voorkeur aan gaf op deze vraag te zwijgen. Misschien is echter het vermoe den, dat men ten aanzien van den staat kundigen kant in het algemeen geen moeilijkheden meer heeft, wel gerecht vaardigd. Het zou ten minste een vrij typische werkmethode zijn, om, zoolang ook daarover allerlei onzekerheid heerschte, nader de technische kwesties tot punt van onderhandelingen te gaan maken. ALBERT THOMAS NAAR DE HOUDING Maandagavond is de wethoudersver kiezing ook in de vergadering van de sociaal-democratische raadsfractie ter sprake gekomen. Blijkbaar is daar geheimhouding over de besprekingen opgelegd. Verschillende leden verklaarden ons geen inlichtingen te kunnen geven, maar verwezm naar den voorzitter den heer M. A. Reinalda. die evenwel volstond met de mededee- ling. dat de sociaal-democratische raads fractie alle partijen die aan de wethou dersverkiezing deelnemen, zal uitnoodi- gen tot een bijeenkomst op Woensdag avond. Het is dus zoo meenen wij uit de formuleering te mogen opmaken niet de bedoeling om de heeren Peper en Oversteegen uit te noodigen, omdat die niet aan wethoudersverkiezingen deelne men. De houding van Rechts. In ons nummer van Zaterdag hebben wij medegedeeld, dat de Rechtsche raads fractie (bestaande uit de R.-K. en A.-R. Ter inleiding. Versch ligt nog in het geheugen de geruchtmakende strafzaak der „Veen- dammer Hypotheekbank", aan welker behandeling de Vierde Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank niet minder dan 12 lange zittingen heeft moeten wijden alvorens zij de beschikking had gekre gen over genoegzaam deugdelijk mate riaal voor de samenstelling van het uit voerige vonnis. En hedenmorgen, ruim drie maanden na de uitspraak der Rechtbank, is ten opzichte van drie verdachten voor het Amsteröamsche Gerechtshof de behan deling van het hooger beroep aangevan gen. In vier dagen hoopt het Hof zijn onderzoek betreffende de gepleegde mal versaties, welke niet alleen in Veendam en omgeving, doch in financieele kringen van het geheele land een geweldigen schok hebben teweeggebracht, te vol tooien. Verdachten voor de Rechtbank waren naar men weet de heeren J. J. W.,« 52 jaar, zijn zoon J. P. H. W., 25 jaar, beiden te Hilversum woonachtig, A. C. M. accountant, 39 jaar en mr. E. AL B. K„ 41 jaar. advocaat en procureur, bei den te 's-Gravenhage. De uitvoerige ten laste legging komt in het kort hierop neer, dat verdachten zich te zamen of in vereeniging of ieder afzonderlijk hebben schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. Zij hadden nl. in Juni 1927 ter bedriegelijke ver korting van de rechten der schuldeischers van de op 5 Januari 1.1. door de Am- sterdamsche Reclfbbank in staat van faillissement verklaarde „Veendammer Hypotheekbank", behalve verschillende goederen als villa's, auto's en vorderin gen, 26 hypothecaire schuldvorderingen ten bedrage van ruim twee millioen gul den aan den boedel onttrokken, althans om niet of beneden de waarde ver vreemd. Ter herinnering diene dat het aan- deelenbezit der familie W. in de „Veen- dammer" f 965.000 waarop 10 pet. ge stort was voor niet minder dan twee en een half millioen gulden werd ver kocht aan de Discontobank voor Cre- dietinstellingen, alias Salomon Lieber- mann, die kort geleden in Finland is gearresteerd. Op deze wijze werd ge noemde Discontobank eenige aandeel houdster van de „Veendammer". Er wer den nieuwe commissarissen en een nieu we directie gekozen en deze nieuwe lei ding was het, die er op 25 Juni 1927 toe overging, de vordering der familie W. op Liebermann van 2 1/2 millioen te vol- DE WEG DOOR DE LUCHT MARINE-VLIEGBOOTEN NAAR INDIë. De minister van defensie heeft beslist, dat begin April 1929 een groep van drie Dornier Wal-vliegbooten van de K. M. naar Lndië zal vliegen, onder bevel van den luitenant-ter-zee eerste klasse W. H. Tetenburg. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Op het 2de Gemeentelijk Orgclcon* eert, dat door George Robert op Vrijs dagavond a s. te 8 uur in dc Gem. Concertzaal gegeven wordt, zullen medewerking vcrleenen dc sopraan» zangeres Mevr. StotijnMolenaar en dc hoboïst Jaap Stotijn.Laatstgenoemde zal buiten de gebruikelijke hobo ook de zeer weinig bespeelde hobo d'Amore laten hooren en wel als obligaat in eenige Bach»aria's. Wij herinneren er aan. dat vorig jaar soortgelijk concert voor cene uit» verkochte zaal werd gegeven. Men voorzie zich dus spoedig van plaatsen. VAN RECHTS. raadsleden) besloten had den heer G. Wolzak voor het wethouderschap can- didaat te stellen. Maandagavond heeft de Rechtsche raadsfractie opnieuw vergaderd. Toen is zoo vernemen wy verslag uitge bracht over besprekingen met eenige andere partyen. Daaruit bleek, dat de Christelijk-Historische fractie heeft me degedeeld, dat zy haar candidatuur van den heer W. Roodenburg handhaaft. Door Mr. M. Slingenberg zou gezegd zün, dat hij zich over zyn houding nog niet kon uitlaten, want dat hij met zijn fractie nog overleg moet plegen. Er bestaat dus op dit moment alleen zekerheid, dat de heer Wolzak bij de vrije stemming de 11 stemmen der R.-K. en dé 3 stemmen der A.-R. fractie krijgt, te zamen dus 14 stemmen. In Rechtsche raadskringen wordt aan genomen. dat mocht het bij de herstem ming gaan tusschen een sociaal-demo craat en den heer Wolzak, de Christe- lyk-Historischen dan in elk geval ook op den heer Wolsak zullen stemmen. doen door voor ongeveer een gelijk be drag aan hypotheken en vaste goederer der „Veendammer" over te dragen, zon der dat daartegenover een zakelijke ze kerheid voor de pandbriefhouders be stond). Subsidiair was aan de W.'s ten laste gelegd, het plegen van de bovenbeschre ven feiten te hebben uitgelokt: terwijl subsidiair alle vier verdachten er van beschuldigd werden, dat zij gezamenlijk die verschillende goederen hebben ver duisterd. Voorts werd aan verd. afzonderlijk ten laste gelegd bedriegelijke bankbreuk, nl door dat hij. nadat het faillissement der „Veendammer" was uitgesproken, als di recteur dezer Bank bedragen heeft ont trokken, door deze af te geven aan Sa lomon Liebermann en aan Paardekoo- per. directeur der Buitenlandsche Han- de'sbank. W. Sr. was tenslotte verduistering ten laste gelegd, door dat hy' van anderen volgestorte aandeelen heeft overgeno men en zich de op die aandeelen vrijwil lig gestorte 90 pet. door de „Veendam mer Hypotheekbank" heeft doen uitbe talen. Zooals men zich herinnnert is mr. K. op 20 Juni IJ. tijdens de achtste zitting, door de Rechtbank uit de voorloopige hechtenis ontslagen; daar zy toen reeds dien indruk had dat mr. K. de speelbal is geweest van gewetenlooze lieden. Ten aanzien van hem vorderde het O. M., mr. D. Reilingh Wzn., op 29 Juni vrijspraak. Tegen W. Sr., W. Jr. en M., wier schuld de officier bewezen achtte, eisohte hij resp. zes jaren, een jaar en drie maanden en eveneens een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Op 16 Juli 1.1. wees ae Rechtbank von nis. Daarbij werden de verdachten mr. K. en M. vrijgesproken, en wel over de geheele linie, terwijl de verdachten W. Sr. en W. Jr. ter zake van het ten laste gelegde sub. 1 (bedriegelijke bankbreuk) werden veroordeeld resp. tot vier jaar en één jaar gevangenisstraf. De Rechtbank nam aan dat K. ,n M. te goeder trouw hadden deelgenomen; zij overwoog voorts dat de W.'s gemeen schappelijk en te zamen hebben ge handeld. Zij verklaarde voorts niet be wezen wat overigens aan beide laalsten was ten laste gelegd en sprak hen daar van wy. Vader en zoon W. gingen van dit von nis in hooger beroep: de officier deed dit ten aanzien van de heeren W. Sr. en M. (Zie ook elders in dit nummer). DE ZANDVOORTSCHE POLITIE. HET VOORSTEL TOT BEZUINIGING. Ongeveer een week geleden deelden wy mede. dat onder Zand voor tsche raadsleden een voorstel in bewerking was om een of twee inspecteurs van po litie op wachtgeld te stellen. Nader vernemen wy uit Zandvoort- sche raadskringen, dat verwacht wordt, dat als de gemeenteraad het voorstel aanneemt om een of twee inspecteurs op wachtgeld te stellen, de burgemeester dit raadsbesluit by Gedeputeerde Staten en de Kroon ter vernietiging zal voor dragen. Bovendien kan de raad wel be sluiten om een of twee inspecteurs op wachtgeld te stclien. maar feite'yk heeft de raad alleen het budgetrecht inzake de politie. Men kan op de begrooting voor 1929 den post .salarissen der politie" ver minderen met ae jaarwedde van één of twee inspecteurs, maar de burgemeester zou. ais hem dit wenschelyk voorkomt, dc bedeelde bezuiniging ook verkrygen door het aantal agenten te verminde ren. RUST. (Op deze wereld bestaat geer. stilte meer, noch overdag noch 's nachts, niet op de aarde, zelfs niet in de lucht Uit een beschouwing.) Ik droomde, dat ik eenzaam liep Te wandelen, in een vredig laantje. Het was er stil of alles sliep. Beschenen door een waakzaam maantje: Slechts hier en daar zag ik een blad. Dat van de boomen nederzweefde. Geluidloos voor my op het pad. Als blyk dat de natuur nog leefde; Geen snerpend-rauwe klaxongil. Kwam fel de zoete rust verstoren, Het was zoo stil. volkomen stil. Dat ik de stilte haast kon hooren; Geen daverende motorfiets, Geen rommelende treingeluiden, Ik hoorde, naast myzelve. niets. Dat ook. maar op een mensch kon duiden; Ik liep en dacht: welk 'u genot, In zulk 'n rust te mogen leven, Wie is het, die ons zoo bedot, Wie heeft de dwaasheid neergeschreven. Dat er geen rust in de natuur. Geen stilte meer op aard zou wezen, Geen vrede zelfs in "t wyd azuur, Zooals ik ergens heb gelezen; Als een die ondervinding heeft. Heet ik die klacht een onbetoomde, Ik heb volmaakte rust beleefd, Alleen dat zei ik al ik droomde. P. GASUS. ROOFOVERVAL IN DE MAASSTAD. Een spannende race. DADER GEARRESTEERD. Een brutale poging tot berooving. ge volgd door een sensationeele achtervol ging heeft Maandagmorgen halftrwaall de Oppert en omgeving te Rotterdam in opschudding gebracht. Op dat uur keerde de 20-jarige J. Seeibach, kantoorbediende by den graan handel G. van Stolk. van de graanbeurs naar het kantoor aan de Oppert terug, meldt de Tel. Het kantobr van deze firma bevindt zich op de eerste étage, waartoe toegang wordt verkregen door een trap, die zich achter in de vestibule bevindt. Voor deze trap is een tochtdeur aangebracht, welke gewooniyk dicht is. Toen Seei bach, die een actetasch by zich had, waarin zich een bedrag van 23.000 aan bankpapier bevond, by dc toohtdeur kwam, vond hy deze half openstaan. Hy trachtte de deur verder open te duwen, doch bemerkte toen. dat er een man achter stond, met een pet diep in de oogen getrokken. Seeibach wiens arg waan door de vreemde houding van den man direct gewekt was, liep snel een paar treden van de trap op en vroeg den man, wat hy daar deed. Als antwoord haalde deze bliksemsnel een gummistok te voorschyn en wilde daarmee Seeibach te ïyi gaan, waarby hy steeds trachtte de tasch te grypen. Seeibach maakte echter flink lawaai, hetgeen op het kantoor gehoord werd, waarop yiings de boekhouder en eenige bedienden kwamen zien, wat er aan het handje was. Zoodra de aanvaller zag. dat Seeibach hulp kreeg, zette hy het ylings op een loopen, met den boekhouder en de bedienden achter hem aan. Een actieve chauffeur. Tegenover het kantoor bü de Oppert stond een bestelauto, welke bestuurd werd door den 24-jarigen chauffeur A. v. d. Velde. Deze zag den man met de pet en den donkeren bril op, 't huis uit ren nen en begreep direct, dat er iets niet in orde was. Hy zette snel zyn auto aan. om den man te achtervolgen, doch on dervond daarbij nogal eenigen tegen spoed, omdat eenige wagens hem in den weg kwamen. De beroover zag toen kans via de Binnenrotte naar de Kaasmarkt te rennen. De chauffeur van den auto toeterde echter onophoudelyk en schreeuwde voortdurend: Houdt hem", hetgeen natuuriyk de aandacht trok van een groot aantal voorbygangers, die eveneens een achtervolging inzetten. Op de Kaasmarkt liep de man nog met zyn achtervolgers een verkeersagent voorby, doch de tweede verkeersagent by de Hoogstraat, die den eigenaardigen stoet zag aankomen, kreeg eenige arg waan en toen hy bovendien den man snel de pet voor een slappen hoed zag verwisselen, begreep hy wel wat er gaan de was. Hy sprong boven op den beroo ver en wist hem te overmeesteren, waar na deze naar het bureau aan de Oppert gebracht werd. Het bicek te zyn de 28- jarige D. K.. die bediende was op een ander graankantoor cn dus waarschyn- lyk wel op de hoogte was van het feit, dat Seeibach een vry gTOot bedrag aan geld by zich zou hebben. Als motief voor zijn daad gaf K.. die getrouwd is en een kind heeft, op. dat hy geld dringend noo dig had. BELANGEN OPENBAAR ONDERWIJS. Naar wy vernemen heeft de heer A. G. Boes. voorzitter van het Comité tot be hartiging ran de belangen van het Open baar Onderwijs, wegens te drukke werk zaamheden bedankt HET BRANDALARM. GEEF DUIDELIJK NAAM EN ADRES OP. Hedenmorgen te 7.40 uur werd telefo nisch brand gemold. Biykbaar werd heel onduideiyk de plaats van den brand genoemd. De brandweer ging namelys ijlings naar den Spaamdanvnerwcg, meer.er.de dat de brand in het gebouw „Geko" aldaar was. Gelukkig werd kort daarop nog eens door een ander brand re meld. maar dit geschiedde nu duide lijker. De brandweer kon onderweg nog gewaarschuwd worden, zoodat zij dadeiyk naar dc stad terugkeerde. Ze moest wezen in het perceel zyiweg 107, waar een onbeteekenend begin van brand onder de toonbank was ont staan. Het werd met een paar emmers water gebluscht. Dit geval is dus wel goed afgeloopen. In tusschen b'.ykt het weer eens opnieuw, hoe noodzakeiyk het is. om vooral dui delijk te zeggen, waar de brand Is. Tijd verlies zou immens wel eens noodlottig kunnen zyn. DE NIEUWE BRUGGEN. MAATREGELEN VOOR DE CEINTUURBAAN. De bouw van de twee nieuwe bruggen over de Nieuwe Gracht, name'.yk by de Ktnderhuisvest en den Jansweg. zal over eenige dagen beginnen. En zyn natuuriyk maatregelen ger.o men om het verkeer gedurende dien tijd te kunnen regelen. Voor de voetgan gers en fietsers worden hulpbruggen ge maakt. Auto's en andere voertuigen zullen moeten omrijden naar de andere bruggen over de Nieuwe Gracht. De Ceintuurbaan zal natuuriyk onge mak van de werkzaamheden ondervin den. De bouw van de Manegebrug zal evenwel zoo geleid worden, dat do tram daar kan blijven rUden. De passagiers zullen dan by de Jansbrug moeten over stappen. Haarlem, 23 October. De Wip. In den speeltuin der politiek zit. mid den op de wip. mr. M. Slingenberg. De wip is m evenwicht, maar hij trilt ca bibbert vap afwachting en van inspon, ning. En geen wonder, want op het eene uiteinde zitten tie heeren Loo6jcs, Joosten, Koppen en Meyers, op het an dere de heeren Wolzak. Roodenburg, Van Liemt en Klein Schiphorst, Allen houden zich stevig vast, en het is hun geraden. Mocht er een afglyden, dan zal onmiddeliyk een der vele anderen, dio om het geval heen staan en het vol spanning beschouwen, er als de kippen by zyn om zyn plaats in te nemen. Maar de groote kwestie is: Wat zal mr. Slingenberg doen? Zal hy zyn ge. wicht plotseling krachtdadig naar links verplaatsen. zoodat Rechts omhoog vliegt en alles eraf tuimelt behalve één ■•e de winner is? Zal hy in omgekeerde richting ageer en. Of zal hit eenvoudig opstaan en zoo hard weer gaan zitten dat aan weerskanten alles eraf tuimelt behalve ae heeren Joosten en Van Liemt?waarby de wip vcrmoedeiyk zoo beschadigd zou worden dat het ons allen, die den speeltuin helaas moeten bekostigen, aardig wat geld zou kosten? Het spUt my dat ik den teekenaar mis die dit tafereel, dat ons thans zoo leven dig voor oogen staat, in beeld kan bren gen. Met deze woordenscliildering zult u het moeten doen. Naast mr. Slingenberg staat zijn par- - i) genoot Heidstra gereed om met hem te handelen. Toch is diens gewicht niet voldoende. Ook de medewerking van zUn partijgenoot Boes wondt, vcreischt, en wat zou er geschieden als deze. plots uit Italië terugkeerend, op het andere ein. de sprong? Of als hy wegbleef op het groote moment? Mr. M. Slingenberg beraadt zich. En u moet niet denken, dat het ge makkelijk voor hem is. Gii kiezer, ia uw beminneiyken eenvoud, ziet die din3 :cn veel te simpel in. Er zit meer aan vast. Wy Journalisten, die lederen mor gen den toestand in den speeltuin gaan opnemen, krygen er heel wat over te hooren. Ongeveer twintigmaal zooveel als wy publiceeren. En ik zeg liet niet zonder droefenis soms is er by het niet-gepubliceerde veel interessants, dat wy wel moeten weglaten omdat het een persconiyk of vertrouwelilk karakter draagt, of om te vermijden dat dit blad door zUn mcdedéclingen het resultaat beïnvloedt. Wat er aan vast zit Is de finan ciële gemeentepolitiek van mr. Slingea» oerg, d:e liy nu jarenlang met steun der rechterzijde heeft gevoerd. In dcc Haarlemschen Raad is tot, dusver nog de samenwerking tusschen R.k., AH.. C.H. en VP., d:e met elkaar 20 van de 39 stemmer. ui:br:r.?en, beslissend. Deze meerderheid heeft in 1927 ook weer het College, bestaand" uit twee 'inhscb* en tvnw rechtse1..; wethouders LONDEN, 23 Sept. CV. D.) Heden avond heeft boven Londen een cycloon gewoed die groote schade aangericht heeft. De cycloon duurde slechts enkele minuten doch was zoo hevig, dat het dak van Hoarding's ingedrukt werd. De winkel en de vensters werden verbrij zeld. Voetgangers werden her- en der- gewaaid, als papieren door de straten. Taxis tuimelden over de straten. T\?n leste raakte een gebouw in brand ten ge volge van den storm, die os. het dak van de arbeidsbeurs aflichtte en het als een veertje deed neerzweven in de straat. DE POLITIEKE PERSPECTIEVEN Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft besloten in de wintermaanden een groot aantal byeenkomsten te beleggen, teneinde de leden op verschillend ter rein te doen voorlichten over sociale waagstukken. De vorige week werd door den heer Lindeman het onderwerp „Is rationali satie door ons te aanvaarden?" behan deld. Nu is besloten om op 9 November in liet Gemeentelyk Concertgebouw de tweede byeenkomst te houden. Dan zal de heer J. Oudegeest, voorzitter van het Partybestuur der S. D. A. P.. het onder werp „Wat zyn de politieke perspectie ven in dit land?" behandelen. NED.-INDIë. De directeur van het internationaal ar beidsbureau Albert Thomas heeft, vol gens de N. R. Ct. gisteren aan de Neder- landsohe regeering meegedeeld, dat hy de uitnoodiging van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië om by gelegenheid van zyn reis naar het Verre Oosten ook een bezoek aan Nederlandsch lndië te brengen, aanvaard. De heer Thomas zal waarschijnlijk aan het eind van de volgende week reeds Genève verlaten. Hij is voornemens na een bezoek aan Japan en China van Sin gapore uit naar Batavia te gaan en daar een kortstondig verbiyf van drie dagen te houden, ten einde aldaar met de amb tenaren der Nederlandsch-Inaische re geering in overleg te treden. Na zyn verbiyf te Batavia zal de heer Thomas opnieuw naar Singapore teruggaan. het auto-ongele:: op de amst. vaart. De autobestuurder L. h., die Zondag nacht het ernstig auto-ongeluk op de Amsterdamsche vaart veroorzaakt heeft is weer in wijheid gesteld, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt we gens overtreding van art. 22 van de Mo tor- en Rüwielwet. De zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1