FORMAMINT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 25 OCT. 1928 VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Een nieuw Raadslid. Groot debat over een licht drukmachine! Waar moet het woonwagenkamp komen? De plaats aan den Slaperdijk niet geschikt geoordeeld. Waar Raadsleden een kijkje op zouden hebben. - .„Ruime opvatting" van woonwagenbewoners, w- De slimme boer, die zijn eigen rechter was. Hoe ée heer Wolff den Raad bezig hield. De honden op de Groentemarkt. De verbeteringen aan het Spaarne. Geen ideale oplossing. Maar toch ver betering. Nieuw inkomend lid. PUNT 2. Onderzoek geloofsbrieven van bet nieuw inkomend lid, den heer C. M. J. Baas. De Voorzitter 'benoemt in de commis sie tot het nazien der geloofsbrieven de leden: Wolzak, Reinalda en Bijvoet. Tot het onderzoek van de geloofs brieven wordt de zitting geschorst. Na de heropening der zitting rap porteert de heerWolzag namens de commissie dat de geloofsbrieven na gezien en in orde zijn bevonden. Besloten wordt tot toelating van den heer Baas, Een nieuwe lichtdrukmacMixe. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet van f 2155 tot het aanschaffen van een' nieuwe lidht- drukmachine ten behoeve van den dienst van openbare werken. De heer Klein Schiphor s t op pert bezwaren tegen de aanschaffing van de lichbdirukmachine. Spr. merkt op dat gemiddeld 6 lichtdrukken per dag noodig zijn en zet uiteen, dat bij de aan schaffing der hchtdrukmachine een ge middelde lichtdruk zal kosten 30 cents terwijl die bij een particulier zal kosten nog geen 20 cents. De gemeente zal dus duurder uit zijn, dan d'at ze naar een particulier gaat. Het maken van lichtdrukken van ge meentewege door middel van een licht- drukmaohine is wel een aardige liefheb berij, aldus spr.,' maar deze post is niet voldoende gemotiveerd in aanmerking nemende de weinige lichtdrukken die per dag gemaakt worden. B. en W. zeg gen nu wel, dat het in de bedoeling ligt dat ook andere diensten en bedrijven hun lichtdrukken zullen laten maken aan het bureau van Openbare Werken, Maar ais er een werk moet gedaan wor den aan een anderen tak van dienst, moet een particulier architect het plan maken. De directeuren van andere tak ken van dienst zullen niet naar Open bare Werken gaan om lichtdrukken te laten maken. De directeuren la-ten elkander niet in de kaart kijken. Ze laten geen teekeningen maken aan he' Bureau van Openbare Werken. Ze zul len er dan ook geen lichtdrukken laten maken. De heer Peper kan onderschrijven hetgeen de heer Klein Schiphorst aside aangaande de houding van de hoofden van andere takken van dienst, maar spr. is vaai meening, dat B. en W„ die ge noeg macht hebben de hoofden van takken van dienst wel zullen weten te dwingen de lichtdrukkeu aan Openbare Werken te laten maken. Voor de bedie ning der machine willen B. en W.-een jongmaatje tegen een gering salaris ne men. Daartegen heeft spr. wel eenig be zwaar. Dat jongmaatje krijgt dan een éénzijdig werk te doen en kan later niet een loopbaan volgen. Beter is voor het werk andere krachten te bezigen. De heer L o o s j e s heeft uit het be toog van den heer Klein Schiphorst be grepen, dat het duurder zal ziin, indien de gemeente het doet. dan wanneer het door een particulier geschiedt. Het zal noodig zijn dat alle lichtdrukken die de gemeentelijke takken van dienst noodig hebben, bij Openbare Werken worden gemaakt. Er is gezegd de hoofden van takken van dienst laten zich niet in de kaart kijken. Echter de teekeningen gaan niet naar Openbare Werken om te worden beoordeeld, doch zo gaan daar heen .alleen om langs mechanischen weg te worden vermeerderd. De heer Mizerus is het eens met- het betoog van den heer Klein Schip horst. Verder vraagt spr. of volgens het werkliedenreglement het gaat. aan een jongmaatje de opdracht te geven tegen een laag tractement. De heer Gerritsz is verbaasd over de bezwaren, die zijn geopperd. Spr. had verwacht dat het voorstel toejuiching zou ondervinden. De oude machine is op. Het is dus logisch, dat. waar een nieuwe noodig is, er een van de nieuwste constructie wordt genomen. Bii de nieu we machine is eg en teekenaar noodig. Het werk kan gedaan worden door een jongmaatje. Dat is een bezuiniging. Een bezuiniging die dan ook moet worden toegepast. Er moet dan worden gezorgd dat er voor de machine een volle toe passing is te krijgen en dat er niet al leen lichtdrukken voor Openbare Wer ken worden gemaakt. Het werk moet worden geconcentreerd. Men zal moeten maken dat de directeu ren van andere takken van dienst gaan leeren dat ze voor lichtdrukken naar Openbare Werken moeten gaan. B. en W. zullen het hunne moeten doen op dat ze dat doen gaan. De Raad zal het goed keuren dat meer economisch wordt te werk gegaan. Het jonge mensoh dat het werk zal moeten doen zal een loon naar den arbeid die gedaan wordt, krij gen.. De heer Roodenburg zegt, dat de Raad alléén dan met het voorstel kan medegaan. indien de Raad over tuigd is dat wat wordt voorgesteld in derdaad economisch is. Verder doet spr. opmerken dat de -prils van eiken licht druk dien de heer Klein Schiphorst be rekende nog voor iederen lichtdruk moet worden verhoogd met 7 cents voor kosten van afschrijving. De heer Klein Schiphorst is door het betoog van den wethouder niet overtuigd. Indien er slechts 6 licht drukken per dag nooiig zijn aan kun nen die voordeeliger gemaakt worden door middel van een lichtdrukraam. In dien een lichtdrukmachine wordt aan geschaft, dan moet er voor zulk een ma chine den geheelen dag werk zijn. De heer Castricum betoogt, dat daar nu een 1-eekenaar noodig is voor het maken der lichtdrukken, het voor deeliger is. dat een machine wordt aan geschaft, die door een jongmensch kan bediend worden. Dat jongmensch dient dan aan den dienst van Openbare Wer ken te worden toegevoegd, opdat in vrijen tijd hij als teekenaar kan worden opge leid. De heer Heidstra gaat mede met het voorstel van B. en W Indien er een machine is, dan, ingeval van haast, kan een lichtdruk spoedig gemaakt worden. De heer Klein zegt. dat het de vraag is of er inderdaad zooveel lichtdrukken noodig zyn dat er een machine voer moet worden aangeschaft. De heer Wolzak merkt op, dat de wethouder zeide dat de directeuren zul len moeten leeren naar Openbare Wer ken te gaan voor de lichtdrukken. Ech ter dat zal kennelijk niet zoo gemak kelijk gaan. Immers het raadsstukje zeg; „dat het in de bedoeling ligt te bewer ken, dat andere diensten en bedrijven in het vervolg him lichtdrukken aan het bureau van Openbare Wei-ken zullen la ten vervaardigen tegen betaling van de gemaakte kosten". De Voorzitter: Dat is stadhuis taal! De heer Wolzak: Ja. stadhuistaal. Echter, het is dan maar beter in het voorstel te lezen achter ten behoeve van den dienst van Openbare Werken „en van de bedrijven". De heer Gerritsz zegt. da-t diegenen die zooveel bezwaren opperen alleen zien naar wat het kosten zal. maar niet acht geven op hetgeen nu gebeurt, nu er noodig is een teekenaar van 2000 voor de lichtdrukken, en wat zal worden bespaard bij de aanschaffing der licht- drukmachine Nader zal nog dienen te worden uit gemaakt op wat manier 't jongemensoh zal worden aangesteld. Gezorgd zal ech ter dienen te worden, dat het niet word - een doodloopend beroep. Andere zou he', jongemensch la;ter een werkloosheids- uitkeering moeten hebben Wat nu aangaat het door den heer Wolzak gesprokene in het gesproken woord kan een krachtiger toon worden aangeslagen dan valt te beluisteren in het geschreven woord. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Het wordt aangenomen met 24 stemmen voor en li tegen. Tegen stemden de leden Bartels. Roodenburg Van Liemt, de Braai, Visser. Van Kes- sel, Mizerus, de Breuk, Wolff, Klein Schiphorst en Bijvoet. Nieuw woonwagenkamp aan den Slaperdijk? PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond gelegen ten Zui den van den Slaperdijk voor de inrich ting van een nieuw woonwagenkamp. De heer M eij e r s kan zich inden ken, dat liet woonwagenkamp meet worden verplaatst. Echter, het voorstel dat B. en W. nu deden valt te betrein ren. Het woonwagenkamp te plaatsen in het mooie landelijk gedeelte der ge meente, dat B. en W. op het oog hebben, zou een ontsiering van dat gedeelte dei- gemeente zijn. Die plaats is daar aller minst geschikt voor. Als het er kwam, zouden de kinderen der Gereformeerden die er langs moeten om naar de school te Santpoort te gaan, niet meer veilig zijn. Er is geen voldoende verlichting. Zelfs de Raadsleden zouden er een kijk je op hebben daarlangs te gaan. De landeigenaars 6n pachters van weiden zouden veel last er van onder vinden indien het woonwagenkamp kwam ten zuiden van de Slaperdijk. De bewoners van de woonwagens hebben paarden waarvoor het voer nimmer wordt gekocht. Ze hebben van he: eigendomsrecht een eigenaardige opvat ting. De landeigenaren en pachters zul len het moeten ontgelden. Het is voor gekomen dat eigenaars van woonwagens eenvoudig de koeien op het land gingen uitmelken. In dat gedeelte der gemeente is niet voldoende politietoezicht. Het is voorge komen dat de bewoners mede moesten helpen om de goederen te bewaken. De vorige wethouder van Openbare Werken zei-de eens dat als er iets werd gemaakt het den volgenden dag weder werd ver nield. Het werd eenvoudig afgebroken. Van dergelijke mentaliteit ziin de bewo ners van woonwagens, Het gaat niet aan dat een woonwagenkamp komt te gen de bebouwde kom der gemeente aan. Het is niet in te denken dat de Raad die ramp over de gemeente zou willen bren gen. Te maken een tegenstelling tus- schen het landelijk deel der gemeente en 1 het centrum, zou iets ziin waarvan de gemeente geen pleizier zou gaan bele ven. Indien de wethouder spr. niet duide lijk kan maken dat de gemeente mede om andere redenen de gronden noodig heeft kan spr. niet ziin stem aan dé voordracht geven. Laat men zijn uiter ste best doen dat het woonwagenkamp elders komt, waar meer toezicht is. Het- is ongewenscht er een terrein voor aan te wijzen aan een kruissprong van we gen. De heer O verstee gen is van mee rling dat met het kamp te brengen nabij den Slaperdijk van kwaad tot erger zou gegaan worden. Echter om andere rede nen dan die de heer Meiiers aanvoerde. Tegen het vestigen van het woonwagen kamp daar is dit aan te voeren, dat daar ;een beschutting is. Het is daar zóó. dat des winsfcers in een steenen huis als de kachel brandt, men er nog rilt van de koude. Des te meer zullen de bewoners van woonwagens last van de koude hebben. Bovendien heeft men daar veel last van malariakoorts. Het voorstel van B, en W. maakt den indruk dat het is gedaan omdat werd gedacht: dan zijn we van de meiischer. af. In andere gemeenten met niet zulk een democratischen raad als die var. Haarlem wordt veel meer gedaan voor de bewoners van woonwagens. Te Alk maar bijv staan de woonwagens in het bosch van Foreest. Daar is ten minste beschutting. Spr. komt op tegen het be toog van den heer Meiiers. Van een soc, dem. had spr. een dergelijk betoog niet verwacht. De heer Meijers kent de men taliteit van de bewoners van de woon wagens niet, aldus spr. Ze nemen wel eens wat weg. Maar nimmer om zich heen. Indien ze iets weg nemen dan gaan ze het vox- weg balen Indien. B. en W. hun voorstel niet willen terug ne men dan zou spr. willen voorstellen het woonwagenkamp te plaatsen nabij de Hertenkamp. Indien de bewoners der wagens dan. iets willen nemen, dan moe ten ze het maai- doen uit de villa's daar in de buurt, eindigt spr. De heer Keesen juicht het voorstel van B. en W. van harte toe. Opknappen van het oude terrein en daar behoorlijke verbetering aanbrengen ging niet. Er is nu een nieuw terrein gevonden, dat dan behoorlijk moet worden ingericht, met een behoorlijk toezioht Wat de heer Meijers zeide van de bewoners van de woonwagens is inderdaad te bout ge zegd. Spr. kent de bewoners van die wa gens uit anderen hoofde en dan kan spr. zeggen, dat het niet maar roovers zijn die er maar op los stelen. Die mem tahteit wordt bij hen niet gevonden. Wel hebben ze wat aangaat de verschaf fing van het voer voor hun paarden een „ruime opvatting". Het woonwagenkamp is nu lang geweest nabij den Ouden- weg. Daar in de nabijheid ziin ook wei den. Maar nimmer heeft spr. gehoord dat de koeien er werden uitgemolken. Het zou een heugelijk feit zijn. indien het kamp weg gaan lean van de plaats waar het nu is. Het is in het belang van de gezondheid der menschen Indien het kamp is gevestigd op een behoorlijk in gericht terrein, dan zullen de menschen zich ook wel behoorlijk gaan gedragen. Het kamp waar nu de woonwagens staan maakt een versohrikkeliiken in druk. De heer Peper zegt, dat als hetgeen de bewoners van woonwagens doen werd gedaan in een bankierskantoor het hun niet kwalijk zou worden genomen, dan zou de eigenaardige opvatting van het mijn en dijn door niemand ten kwade worden geduid. Wellicht is een oplossing te vinden in hetgeen mevr. Willekes Macdonald indertijd al heeft bepleit: de menschen te verdeelen over eenige plaat sen in de gemeente. Dan zal men een minimum van overlast van hen hebben. De heer Visser vindt het wonen in een woonwagen een abnormalen toe stand. Diegenen die in een slechte wo ning wonen hebben het nog beter dan diegenen die in een woonwagen vertoe ven. Of de 'bewoners van de woonwagens ingezetenen der gemeente zijn valt nog te betwijfelen. Maar, indien de gemeente hun geen woning heeft verschaft en het waren ingezetenen der gemeente dan zou de gemeente in gebreke kunnen worden gesteld. Geroep: Ze willen niet in een woning wonen. De heer Visser: Indien de gemeen te hun een woning had aangeboden en ze wilden die niet gaan bewonen, dan zou men ze buiten de grens der gemeen te kunnen zetten. Het geen nu wordt voorgesteld is slechts een lapmiddel en dan nog een slecht. Spr. zal tegen dit voorstel moeten stemmen indien niet wordt aangetoond dat de gemeente het terrein ook nog voor een ander doelein de noodig heeft. De heer Wolff kan zich vereenigen met hetgeen de heer Meijers zeide. Het is aan spr. bekend dat een boer die nabij den Oudenweg een malsche weide had, die hij had gespaard voor zijn eigen vee, bemerkt had, dat bewoners van woon wagens daar hun paardjes lieten gra zen. De boer besloot zyn eigen rechter te zijn, Hij nam de brug weg die naar het weiland leidde. Ds paarden bleven in de weide maar de bewoners van de woonwagens moesten er voor blijven staan. De bewoners gingen naar den boer om hun paarden vragen. „Neen", zeide de boer, dat gaat zóó maar niet. Eerst moet ge over de brug komen. Ze kregen hun paarden piet vóór dat ze hadden betaald de schade die in het weiland was aan gericht, Spr. oordeelt dat de Raad goed zal doen het vooi-stel aan te houden. Mis schien kan spr. dan een ander terrein aanbieden voor een woonwagenkamp. De heer Gerritsz merkt op dat het moeilijk is voor een wethouder voor de volkshuisvesting zich te moeten bemoeien met hen die geen huis hebben. Maar volgens een Kon. besluit krachtens de Woningwet moet de gemeente zich ook met deze menschen gaan bemoeien. Wat die menschen doen is niet gebruik ma ken van den grond en de productiemid delen, maar wat anders. Tegen de plaats waar B. en W. het woonwagenkamp wil len vestigen is bezwaar geopperd. Maar, is er een betere plaats voor te vinden? Dat is de vraag. Diegenen, die de voor dracht van B. en W. bestreden, bleven in gebreke een betere plaats aan te wij zen. Als de Raad de voordracht van B. en W. gaat afstemmen dan zal uit den Raad moeten komen een initiatief voor stel om te komen tot een betere plaats. Het college van B. en W. in vorige samenstelling is er met ambtenaren op uit geweest maar het heeft geen betere plaats kunnen vinden voor de vestiging van het woonwagenkamp. Er kan op verschillende plaatsen in de gemeente gelegenheid worden gegeven om de woonwagens te plaatsen. Maar dat zal de kosten vermeerderen. Als men het woonwagenkamp zoo goed mogelijk maakt, aan is het de vraag of men daar mede de menschen zelf wel een dienst bewijst. By de bewoners van woonwa gens zijn maar weinig ingezetenen. De gemeente heeft te letten op de belangen van de menschen maar ook te waken voor de belangen der gemeente. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een voorstel van den heer Wolff, om het agendapunt aan te hou den. De heer Gerritsz: Indien dat voor stel is gedaan zor.der dat er is een rede lijke verwachting dat iets beters kan worden aangeboden, dan moet ik aanne ming er van ontraden. Maar andere kan ik met aanhouding mede gaan. De heer Wolzak zegt. cat de heer Wolff aan het onder-handelen is over een ander terrein, maar dat hij met dé onderhandelingen neg niet klaar is. Van daar dat het voorstel werd ingediend. De heer Joosten merkt op naar aanleiding van hetgeen de wethouder zcioe, dat ter voorziening in dezen niet alleen een initiatief van een R3ad moet uitgaan maar dat ter. aanzien daarvan B en W. mede c:-r taak hebben, B. en W. zouden ook nog eens kunnen nagaan of het tegenwoordige kamp niet goed in o:ae kan gemaakt worden. De heer Wolff zégt dat de heer Wol zak de zaak juist weer gaf. De heer Keesen dringt- er op aan indien tot uitstel wordt besloten dat dan maatregelen worden genomen om den toestand in het tegenwoordige kamp dragelijk te maken. De heer Visser protesteert er tegen dat hij op zijn vraag geen antwoord heeft ontvangen. De heer Gerritsz herhaalt dat het college van B. en W. geen betere plaats voor het woonwagenkamp heeft kunnen vinden. Den heer Keesen zegt spr. toe dat tijdelijke maatregelen zullen geno men worden om in het ergste in het te genwoordige woonwagenkamp te voor zien. Besloten wordt tot aanhouding van het agendapunt. Verlichting aan de Houtvaart? PUNT 11. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een adres van bewo ners van het Houtvaartpad in zake den aanleg van een gasleiding in dat pad en het aanbrengen van een straatver lichting. De heer Van Kessel zegt. dat deze menschen wonen aan het water maar dat ze toch straatbelasting moeten beta len. Ze deelen in de lasten der gemeen te en willen nu ook gaan proflteeren van de lusten. B. en W. zeggen dat de aanleg van de gasleiding weinig renda bel zou zijn. Echter, het kan zóó zijn dat de gemeente er hier iets op vei-dient, daar iets op moet toeleggen. Door elkaar komt het dan uit. Naar aan spr. is ter oore gekomen is de zaak niet geweest in de commissie voor de lichtfabrieken. Het is noodix: dat de zaak alsnog naar die commissie gaat. Om die reden stelt spr. voor het voorstel aan te houden. De heer Joosten drukt ook den wensch uit dat B. en W. het voorstel zullen terug nemen en dat de zaak zal behandeld worden in de commissie voor de lichtfabrieken. De heer De Breuk legt er nadruk op dat de. menschen niet zonder ver lichting kunnen zijn. Een verlichting is noodig. Kan het niet- een gasverlichting, dan een andere verlichting. De heer Slingenberg zet uiteexx. dat 't argument-: de aanleg der leiding is niet rendabel, er een is waar niet te veel nadruk uitsluitend op moet gelegd worden. Bezwaar is dat het pad particu lier eigendom is. Spr. is bereid de zaak te brengen in de commissie voor de lichtfabrieken. Besloten wordt het voorstel aan te houden. PUNT 12. Voorstel van den heer Van Kessel om gehoord de besprekingen aangaande het losloopen van honden op en tijdens de markturen op de groentenmarkt, B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen dat de politiever ordening in dien geest wordt aangevuld, dat verontreiniging der producten aldaar niet meer kan plaats hebben. B. en W. deelen naar aanleiding daar van mede dat c-p verzoek van den Com missaris van Politie de eigenaars der honden bereid zijn bevonden ze tijdens de markt vast te houden. Naar aanlei ding daarvan wordt voorgesteld niet over te gaan tot wijziging der Politie verordening en eenige ter zake ingeko men adressen voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige discussie tusschen den heer Van Kessel eix den voorzitter waarby de laatste uiteenzet dat niet verder kan ge gaan worden dan nu reeds is geschied en dat te Arnhem en te Utrecht ook zoo gehandeld wordt, trekt de heer Van Kessel het voorstel in. Verbetering aan het Spaarne, PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot het ver leerden van een crediet van f 11000 voor het verbeteren van de bestrating van het Spaarne tusschen de Damstraat en Gravesteenebrug met inbegrip van trottoir-aanleg. De heer Roodenburg vraagt of het wel goed is deze uitgave te bestrijden uit de buitengewone uitgaven. De heer De Breuk betoogt dat de verbetering die B. en W. nu voorstellen niet veel baten zal. Het voetgangerever- keer bij de Waag zal nog niet goed ge regeld zijn. Kan dat verkeer niet dooi de Waag geleid worden? De heer Keesen vindt hetgeen de heer De Breuk opperde ook geen oplos sing. De heer Gerritsz zegt dat het ge woonte is dergelijke zaken als het on derhavige te bestrijden uit de buitenge wone uitgaven. Verder verdedigt spr. het voorstel van B. en W. Hij merkt daarbij onder meer op dat een verhoogd voet pad al een heele verbetering is. Het verkeer bij den hoek van de Waag is een moeilijke quaestie. Het geen de heer De Breuk aangaf is ook aan bezwaren onderworpen. De oplossing die B. en W. aan de hand doen is geen ideale maar ze is toch een verbetering van voldoend belang om door den Raad te kunnen worden geac cepteerd. De heer Joosten gaat niet mede met den heer Gerritsz dat dergelijke za ken als die nu worden voorgesteld, uit de buitengewone uitgaven moeten wor den bestreden. Spr. zou daarom uit het voorstel willen laten vervallen de woor den „betaalbaar op den post volgnum mer 772 der begrooting 1928". De heer Gerritsz is daartegen. Het Is een principieele quaestie die later wel eens over het geheel kan worden bezien. Het is gewenscht- in dit geval nu niet te gaan afwijken van een tot dusver gevolgde gewoonte. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Slacht huisstraat, aan Th. H. M. Bosse. Goedgekeurd. Benoemingen. PUNT 1G. Benoemd worden: tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal aan c: Hoogere Burgerschool B met 5-Jarigen cursus, de heer P. Frisius de Haan: tot definitief vakonderwyzeres in de nuttige handwerken voor meisjes bij het openbaar onderwijs, mej. C. Meichior :e Haarlem; aar. den vervolgcursus no. IV tot tijdelijk onderwijzeres mejuffrouw M. C. de Groo;; aan den vervolgcursus no. VI mevrouw M. J. C. Oiff—Van Boven en de heer J. Panman. i Besloten wordt over te plaatsen naar den vervolgcursus no. VI mejuffrouw J. E. H. Boelhouwer, voorheen werkzaam aan den vervolgcursus no. III. Verder worden benoemd: tot- tijdelijk leeraar in de Nederlar.d- sche taal en Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool B met 5-Jarlgen cursus, de heer J. van Da alen van Den Haag: tot onderwijzer aan school no. 33. de heer F. J. Wiessing te Amersfoort: tot onderwijzeres aan school no. 40 mej. H. C. de Langen te Eexterveen en mej. J. R. Bruinsteen te Limmen. Bij de nu volgende Rondvraag dringt de heer Peper aan op een ver betering in de bestrating van een deel der Papentorenvest. De heer Gerritsz antwoordt dat daarin zal worden voorzien. De heer Heidstra zegt, dat op een indertijd door hem gedane vraag de vo rige wethouder antwoordde dat aan een herziening der Bouwverordening wordt gewerkt. Echte er is nog niets van ge komen. Het is een zaak van belang. Ge bleken is dat de ambtenaren op het Bu reau er geen tijd voor hebben om er overdag aan te werken. Nogmaals dringt spr. er op aan speed met c. zaak te maken. De heer Gerritsz zal de zaak on- dei-zoeken. De heer Reinalda zegt-, dat ge werkt wordt aan de samenvoeging van de bepalingen van de Bouwverordenin gen der geannexeerde gebieden om te komen tot één Bouwverordening voor de vergroote gemeente. Het is thans echter geen chaos. De Raad besloot indertijd dat in de geannexeerde gebieden zou blijven gelden de daar toenmaals gel dende Bouwverordening, In het eene deel der gemeente wordt een andere maat staf aangelegd dan in het andere deel. Dat is logisch. De heer Keesen zegt dat het Kenau park steeds goed wordt onderhouden. Spr. dringt er echter op aan dat ook eens een einde wordt gemaakt aan de „vuilnisbelt" aan de Tetterodestraat. Daarna wordt de vergadering geslo ten. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kepij den inzender niet teruggegeven. JEUGD-.,HERBERG* Is de naam Jeugdherberg niet ge schikt? J. J. Lamers, afgevaardigde van den Bond van Ned. Onderwijzers, sprak op de vergadering van 22 Sopt. te Amster, dam den wensch uit. dat er eens naar een ander woord voor herberg gezocht zou worden. Het is niet te ontkennen, dat velen bij het lezen van dit woord vaak aan een café, kzoeg. dorpskoffiehuis of iets dergelijks denken. Het begrip, in de laatste eeuwen aan dit woord verbonden, van een gelegenheid, waar mén toch on. bewust iets tegen had. doet nog zeer sterk zijn nawerking voelen. Maar in gemoede, heeft u ooit iemand hooren „zeggen": ik ga naar de her berg, of, hij zit alle avonden in dc her berg? Mogelijk dat het in deze betee- kenis in min of meer geïsoleerde stro, ken nog gebruikt wordt, maar in *t gemeen bedient men zich van dit woord niet meer. Intusschen is het ongetwijfeld inte ressant de afkomst en veranderingen van dit woord in den loop der tijder, eens te volgen. Reeds in het oud-Hoogduitsch werd het woord „heriberga" gebruikt voor de plaats, waar men zijn leger opsloeg. In ie tweede helft der middeleeuwen krijgt het de beteekenls van een gebouw, waar reizigers nachtverblijf kunnen vin den. In de zeventiende eeuw komen naast de herbergen, die allengs onaan, zienlijker worden, onze moderne hotels op. Het oorspronkelijke kenmerk van her- berge, her barge, is nachtverblijf, de plaats waar men vreemdelingen huis vest Ook in „een herberze beslaen" (een leger voor Iemand in orde maken) komt dat tot uiting. Als intransitief werkwoord bestond het eveneens. Later heeft men dit schoone „herbergen" vervangen door hei vreemde woord „logeeren". Hoe het ook zij, wij kunnen gerust het „Jugendherberge" onzer Duitsche buren als Jeugdherberg overnemen. Het zal aan de jongeren en ouderen, die van de J.-H. gebruik maken, liggen of dit woord zyn oude. schoonere beteekenis terug zal erlangen K. R. Lectuur voor onze Jeugd Van Holkema en Warendorf's Uitge vers-Maatschappij heeft de 4 bekroonde meisjesboeken uitgegeven, waarvan On: Honk door Diet Kramer er een is. Ons Honk is een ffjn melsjesverhaal in den besten zin van 't woord. De heldin van het verhaal, Charry is de oudste uit een moederloos gezin. Juist zij en de 15 jari ge Maarten hebben moeder zoo goed ge kend en daarom valt het gemis dubbel zwaar. De huishoudster ls een zuur mensch en je vraagt je onwillekeurig af, waarom de vader van het Viertal geeix vriendelijke hulp lieeft genomen. De juffrouw heeft het ook lang niet ge makkelijk. Vooral Fljco, de derde, ls een lastig, brutaal heerschap, 't Spreekt vanzelf, dat de jongste, kleine Tienekr». aller lieveling is, behalve van de huis houdster Charry is een echte flapuit, zoowel op school, als thuis, op „Ons Honk". De school-scènes kunnen al evenmin door den beugel als de scènes thuis. Geluk kig Ls de schrijfster zoo paedagogisch om die flauwe plagerijen tegenover leeraren af te keuren, 't Lijkt me echter altyd gewaagd die verhalen zoo sma kelijk op te dlsschen. Ze dienen zoo licht ter navolging. ChaiTy zal studeeren gaan. Als ze echter voor haar eind-examen zit, voelt zij hoe moeilijk ze het thuis zullen heb ben, als zij er niet meer is. En dan komt het mooiste gedeelte van het boek: Charrys' strijd. Charry besluit een trouw soldaat te worden op den verlaten post. Wat is het jammer, dat dit mooie boek zoo ont sierd wordt door leelijke, houterige illustraties. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 cent# per regel. Neem dan nog vandaag lige Fonnaroinllabictten. Daarmede geneest ge Uw keelpijn spoedig. Geef Forma mint ook aan Uw huisgenooten. dan voorkomt ge be#mctling. De kcelontsmcttende tabletten ln alle Apolti. en Drog. hf t.pei fleach Didl's Avonturen door Christine Mo-» resco—Brants heeft mij minder vol daan. *t Verhaal begint wat mat en de avonturen zijn eigenlijk maar avontuur tjes. Als we over de helft van 't boek heen zijn en Dicii gaat naar Parijs om de Fransche taal meester te worden, dan komt het grootc Avontuur, "t Lijkt mi) echter wel een heel onwaarschijnlijk avontuur. Dldl is nog maar 18 jaar en daarom is 't onbegrijpelijk, dat de Pn- rijsche familie haar alleen uit laat gaan. Ze valt in handen van een dieven bende. Als de vader naar Parijs komt, kan hij de familie niets verwijten, want hij heeft er zelfs in toegestemd, dat zijn dochter alleen naar de lessen ging. Na tweemaal 24 uur komt Didi gelukkig weer boven water, 't Zijn spannende bladzijden en onze bakvischjes zullen dit hoofdstuk zeker „reuze-fijn" vh'-cien. 't Boek eindigt met een verloovlng. Jan Derk Bolderik heeft Didi reeds in 't begin van het boek gevraagd, maar werd afgewezen. Nu aan 't slot ver schijnt hij weer en je krijgt het gevoel alsof Didi hem nu maar nemen zal. Ds schrijfster kan ons niet laten gelooven, dat het van Didl's kant „au serieux" ls. Dat is jammer. Onze bakvischjes moeten toch een verbintenis tusschen twee jonge menschen ïxlet als een grapje be schouwen. De illustraties van Elia Rle- mevsma zijn niet alle even gelukkig ge slaagd, maar ze spreken wel. Over 't al gemeen is Didi's avonturen geen onaar dig boek, maar staat toch verre achter bij Ons Honk. Het Beugel jong door Anna Hers. Wat een mooi, lijn verhaal is dat van dia woeste Noortje met haar gouden hart. Een boek, dat boeit van begin tot eind. Een boek vol humor van de beste soort. Onze bakvischjes zullen door lesing van dit boek zeker beter en misschien ook ernstiger worden, 't Spijt me werkelijk, dat ik toch enkele bedenkingen tegen het verhaal heb in te brengen. In de eerste plaats kan ik me niet Indenken, hoe een vader en nog wel een dokter zyn meisje, dat een beugeltjc moet dra gen. Beugeltje noemt. Waarom moet het kind voortdurend aan dit gebrek her innerd worden? Op school ls het nog ex-ger. Daar wordt ze door leder, zelfs door den meest geliefden onderwijzer het Beugeljong genc-tmd. De moeder, die ons wordt voorgesteld als een koude, mondaine vrouw, zegt alleen Noortje. Dit vind ik werkelijk een bewijs, dat do doktersvrouw beter is dan ze schijnt. Waarom is de verhouding tusschen don dokter en zijn vrouw zoo tot ln de fi nesses geschetst Er bestaan helaas zulke droeve wantoestanden, maar ls dit lec tuur voor onze meisjes? Natuurlijk lij den kinderen, wanneer er tusschen de oudere geen band meer is, maar 't lijden ls in dit boek des te vreeseUJknr, omdat ze door vaders drukke pra"; 'x, scheep jes zonder roer zijn. En dan wordt er nog het In-droeve verhaal Ingeweven van dc kinderen Schuytema, wier va der. een bankdirecteur, fraude gepleegd heeft en nu in de gevangenis zit. Ge voelige lezeresjcs, en meisjes zij" op dien leeftijd vaak overgevoelig, zullen 't uitsnikken bij dit overstelpend leed. 't Ialles heel fijn beschreven, maar ik vraag me af; was het niet beter geweest dit groote levensleed voor onze bak vischjes te verzwijgen? Ze zijn er im mers nog niet rijp voor. Óndanks deze bemerkingen kan lk toch niet anders zeggen, dan dat het Beugeljong een prachtboek Is. De tee keningen van W. Heskcs sluiten zich ook bizoixder goed by den tekst aan. Het mooiste plaatje is wel dat, waar liet Beugeljong en Bcp Schuytema op den weg staan en de scheldende dorpsjongen hun toejouwt welk een moeder en va der zc hebben. Dit is zoo waar, zoo echt beschreven en geteekend. Wij, met ons vijven fn Rome, door Tine Coo! is werkelijk het beste van de vier. Dat Ls nu eens een boek, dat in den familiekring kan worden voorgelezen. Ik denk, dat dc ouders er evenveel van zui len genieten als hun kroost. En er valt zeker ook nog heel wat uit te leeren. 't Is een verhaal van een gelukkige schlldersfamllic, vader, moeder cn drie kinderen. Voor vaders stuics brengen zc vier Jaar in Rome door. Hun leven, een echt kunstenaarsleven kent zijn moei lijke. maar ook zijn zonnige dagen. Daar is altijd weer het samengaan cn het sa menwerken. Daarom Ls 't er altijd goed, ook op de dagen, dat ze zich voeden moeten met dc goedkoope boonen. Tus schen het schilderen door gaat vader met vrouw en kroost Rome doorzoeken. HU vertelt dan van vroeger eeuwen en 'hij vertelt zoo onderhoudend, dat Je er naar moet luisteren. Dc schrijfster schijnt dit alles zelf beleefd te hebben. Dc glans dor jeugdjaren bespeurt men op iedere bladzijde. Een der platen is zelfs naar een schilderij van den vader, n.l. het interieur van liet Panthéon. De foto-platen zijn buitengewoon mooi. doen de teekeningen ran W. Heskes het ook heel goed. Alles bij elkaar genomen, kunnen wij niet laten den wensch uit te spreken, dat „Wij met ons vijven ln Rome", door honderden meisjes (laten dc jongens 't ook maar lezen), mag ga lezer. worden. \V. B.—Z.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11