BINNENLAND VAN DEN ARBEID INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 25 OCT. 1928 EEN VREEMD GEVAL. LEERPLICHT EN GODSDIENST Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft Dinsdag in hocger beroep terecht gestaan een adjudant-onderofficier-in- structeusr bU het 6e rog. veld-artillerie te Leiden, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens overtreding van de Leerplichtwet is veroordeeld tot drie geldboeten van f 5, subs, te ver vangen door driemaal tien dagen hech tenis. Verdachte had in Februari J.J. niet gezorgd, dat zijn drie kinderen de school bezochten, aangezien hij daar tegen godsdienstige bezwaren had. Verdachte erkende het hem ten laste gelegde. liet verhoor. President: De overtreding, waarvoor u thans terecht staat Is gepleegd in Fe bruari en nu is het October. Zijn de kinderen al dien tijd niet naar school geweest? Verdachte: Neenl President: Vindt u dat als vader niet buitengewoon nalatig? Verdachte: Neen! President: Uw kinderen zuilen op die manier bij alle andere kinderen komen achter te staan, en op u als vader rust toch de plicht om dat te voorkomen. Uw vader was ook een heel godsdien stig man en toch heeft hij u een goede opvoeding laten geven. Verdachte: Ik vind. dat dit een heel demme streek van mijn vader is ge weest. President: Waarom wilt u uw kinde ren niet naar school zenden? Verdachte: Omdat de wet die zulks w 1! verplichten niet van den Koning is. President: Maar de Leerplichtwet is toch door den Koning goedgekeurd, en zij is dus afkomstig van het Koninklijk VerdachteJa, maar die wet Ls door aiet volk zelf opgesteld en niet door Goj! bevolen. President: U is militair en onderwerpt u toch ook aan het militair gezag, wan neer men u van hoogerhar.d opdrachten geeft. En zelf geeft u ook instructie. Verdachte: Dat komt, omdat ik mij zelf vrijwillig onder dat gezag heb ge- .st 'ld. Wanneer ik daarover nu nog be slissen moest, zou ik het echter niet aneer. doen. President: Wanneer u zoo doorgaat, zult u nog wel meer dagvaardingen ont vangen. Verdachte: Waarom gunt niemand m\j om vader te zün over mijn kinderen? President: Met de bezwaren van a kim naiuurlUk geen rekening worden gehouden, Wat doen uw kinderen nu? Verdachte: Ze spelen den geheel en d:.g met aarde. President: Wat moet er op dis manier van uw kinderen terecht komen? Kun nen ze b.v. sergeanl-majoor-inslxucteur worden? Verdachte: Neen. PresidentOok kunnen ze geen andere nuttige plaats In de maalschappij ver vullen, want met spelen alleen loeren de kinderen niets. Verdachte: Ik leer mijn kindeven om God te gehoorzamen- President: Dat is misschien heel mcol van u maar daarmede zullen de werk gevers geen genoegen nemen. Dat :s toch geen behoorlijke opvoeding, on daarom kan met uw bezwaren geen rekening worden gehouden. Verdachte: Dus de Leerplichtwet zegt. dat- de Schepper de kinderen niet goed Ijceft geschapen? President: Neen, dat zegt de Leer plichtwet geenszins. De Schepper heeft de kinderen goed gemaakt en hij heeft hun hersenen gegeven. Die hersenen moeten gebruikt worden en dat gebeurt niet, wanneer de kinderen den heelen dag met aarde spelen. U bent toch be gonnen met uw kinderen wèl naar school te zenden. Heeft u dan ineens een andere opvatting gekregen? VerdachteVroeger zond ik mijn kin deren naar school, omdat dit door het •heele kerkelijke leven in Nederland werd goedgekeurd. Later heb ik dat ech ter niet anders gevonden dan bedrog. De eisch. Do advocaat-fiscaal mr. Brants merkte op, dat de burgers in een staat zich moeten onderwerpen aan de door de overheid gestolde regelen, opdat een geregelde samenleving mogelijk zij. Van verdachte ls een onderwerpen aan die regelen niet te verwachten en daarom kon spr. wel zeggen, dat deze quaestie voor verdachte het begin zal zijn van een groofce tragedie, waarbij te vens wel een einde zal komen aan zijn militaire loopbaan. Spr. beklaagde dan ook verdachte en In nog grcctere mate zijn kinderen, die het slachtoffer zijn geworden van zijn zonderlinge ideeën. Mr. Brants eischte ten slotte bevestiging van' het vonnis van den krijgsraad. Verdachte zeide nog. dat, wanneer hij zijn kinderen vrij zou kunnen krij gen. als hij den militairen dienst zou verlaten, hij dan geen oogenblik daar mee zou aarzelen. „En wanneer" al dus verdachte „daarvoor mijn leven zou worden geëischt, zou ik zelfs zeg gen: Neem het!" De uitspraak volgt later. ONDERSCHEIDINGEN VOOR PRINS HENDRIK. Dinsdag heeft tijdens de thee. welke in de grafelijke zalen te 's-Gravenhage na de openingsbUeenkomst van de In ternationale Roodc Krulsconferentie werd gegeven, de heer Enriques J. Co- nüll, vice-president van den raad. van bestuur van den Bond van Roode Kruis verenigingen aan den prins der Neder landen. voorzitter van het Nederland- schc Roode Kruis, uitgereikt het. groot kruis der Orde van Eer en van Verdien sten. Woensdagochtend heeft de prins in het gebouw van het Nedcrlandsclie Roo de Kruis aan de Prlnsessegracht te Den Haag. ontvangen een afvaardiging uit de Italiaansche delegatie ter internatio nale Roode Kruisconferentle en werd hem door professor generaal Ccsar? Baduel een hooge onderscheiding van liet Italiaansche Roodc Kruis uitgereikt. WEER EEN PROTEST DEMONSTRATIE IN T GOOI. DE MUI DERSTRAATWEG. Naar de Tel. verneemt, hebben eenige automobilisten, die geregeld den Mui- derstraatweg berijden, den strijd aange bonden tegen de Gooische Stoomtram, die. nu het vochtige weer is ingetreden, door het neerslaan van zijn stoom- en roetwolken voortdurend levensgevaar veroorzaakt. Automobielen die op den Muiderstraatweg d? stoomtram willc-n inhalen worden in een zoo dichte wolk gehuld, dat alle uitzicht onmogelijk is. Nog dezer dagen kwam het voor. dat een auto, eenmaal in den stoomtramstoom beland, slechts door geforceerd remmen kon verhoeden, dat een van den ande ren kant komende wagen met den zijnen botste. Toen de twee auto's stilstonden en de roetmist optrok, waren zij geen tien meter meer van elkander verwijderd. Gezien het steeds drukker autoverkeer op den Muiderstraatweg, staat dan ook wel vast, dat zeer ernstige ongelukken hier moeten voorkomen, waarvan de automobilisten het slachtoffer zullen zijn Nu tegen het op deze wijze veroor zaken var. icvensgevaar door de stoom tram blijkbaar geen enkele verbodsbepa ling is uitgevaardigd (men vergelijke daarbij het ontelbaar getal verplichtin gen van den automobilist!) hebben en kele Muiderstraatwegberüders op hun beurt de stoomtram den doorgang belet, door hun auto in Muiden, vlak vóór denj tolboom, op de rails te zetten en af te! sluiten. Daarna riepen zü de bemiddeling van de gemeentepolitie in, ten einde den trambestuurder te doen verbaliseeren. Dit is eohter, wegens het ontbreken van elke verbodsbepaling, waardoor de stoomtram ongestraft met de veiligheid op den openbaren weg kan spotten, on- j mogelijk. Niettemin heeft het optreden der auto mobilisten reeds eenige malen de stoom tram circa twintig minuten oponthoud veroorzaakt. Het blad verneemt, dat het uitblijven van alle maatregelen tot verbetering van het verkeer op den Muiderstraatweg. met name de volkomen verwaarloozing van de belangen van het snelverkeer, in het Gooi steeds meer wrevel en ontstemming wekt. Er worden thans plannen beraamd, om een grootscheepsche demonstratie van automobilisten te organiseeren, die gezamenlijk naar Den Haag zouden op trekken, ben einde nogmaals te trachten den minister van de dringende noodza kelijkheid tot ingrijpen te overtuigen. Dc minister weigerachtig „Het blijkt thans" zoo werd ons verze kerd, „dat ook in de Muidertol-affaire de minister weigerachtig is om iets in het belang van het autoverkeer te deen, dat h\i niettemin aan een millioenen-be. lasting heeft onderworpen. Ongetwijfeld ware. wanneer niet dc goede wil geheel ontbrak, de Muidertol sinds weken al op geheven. Nu dit niet geschiedt en wij automobilisten thans weer den winter, tegemoet gaan, waarin de Gooische Stoomtram ons dag in dag uit aan het ernstigste levensgevaar zal' 'blootstellen, rest- ons niet anders dan een demon stratief protest tegen de lakschheid van het Departement van Waterstaat. Wel licht dat er dan op den duur eindelijk eens iets gebeurt." HERZIENING VAN AMBTENAARS SALARISSEN. De sub-commissie uit de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, die belast was met de voorbereidende werkzaamheden voor de herziening van het Bezoldigingsbe sluit, is met haar werk gereed gekomen en heeft haar voorstellen aan de Centrale Oommissie overgelegd. De commissie zal de laatste drie dagen van October over deze voorstellen be raadslagen. Wordt overeenstemming bereikt, dan zal de nieuwe salarisregeling per 1 No vember a.s. ingaan. De regeering is niet bereid aan het besluit terugwerkende krachi te verleenen. DE KONINGIN-MOEDER NAAR AMSTERDAM. H.M. de Koningin-Moeder zal Vrij dagmorgen per trein van Apeldoorn naar Amsterdam vertrekken, alwaar H.M. om 12 uur 14 aankomt. H.M. zal des middags in het Stedelijk Museum eerst de tentoonstelling van Zweedsche Kunst en daarna de tentoon stelling inzake arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten bezoeken. Omstreeks half 5 zal H.M. per auto naar 's Gra- venhage vertrekken, alwaar de Koningin- Moeder tusschen 6—7 uur denkt aan te komen. LIMBURGSCHE HOEVE AFGEBRAND. KIND NOG JUIST GERED. In het. dorp Vocrendaal (L.) heeft. Woensdagmorgen een brand gewoed in een boerderij. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, moet omtrent half vier ontstaan zijn in een paardenstal bU de boerderij- Onmiddellijk waren de be woners in de weer om te redden wat er te redden viel. Het vuur greep snel om zich heen cn binnen korten tijd stond de geheele boerderij in lichtelaaie. De familie, geheel ontsteld, ontdekte eerst later, dat zich nog een tweejarig kind in de brandende woning moest bevin den. Met eigen levensgevaar slaagde de vader er in het kind aan het vuur te ontrukken. De brandweer van Voeren- daal die inmiddels met een handspuit was aangekomen, had zwaar werk. Aan haar optreden is het evenwel te danken, dat het belendende woonhuis behouden bleef. In de bovenverdieping hiervan brandde echter reeds een bed. De scha de. die door verzekering gedekt wordt, is zeer aanzienlijk. Behalve de geheele oogst en machines, die verloren gingen, verbrandde het renpaard Blanche, dat zeven jaren achtereen bU wedstrijden gcede prijzen behaalde. Verder kwamen twee koeien, zeventien varkens en veel pluimvee om. Bij ecu poging om den waakhond te bevrijden b:et deze den eigenaar zooda nig, dat hi*'zich onder doktersbehande ling meest stellen. DE NEDERLANDSCHE BOEKEN-PRODUCTIE. TE VEEL BELLETRIE IN 1927? Het „Nieuwsblad van den boekhandel" geeft een overzicht van de Nederland- sche boekenproductie in 1927. waaraan wij het volgende ontleenen: In het jaar 1927 verschenen in Neder land 4835 boeken en 1268 tijdschriften; in totaal: 6103. In het jaar 1926 bedroeg het aantal boeken 4822, het aantal tijdschriften 1225, en het totaal dus 6047. In 1913, het laatste jaar voor den oor log. bedroeg dit aantal 4451, in 1910: 3276, in 1900: 2889, boeken en tijdschrif ten samen. In ruim 25 jaar tijd is het aantal uit gaven dat in Nederland verschijnt dus meer dan verdubbeld. In 1927 verschenen in ons land: 645 romans; 312 oorspronkelijke en 333 ver taalde. Bovendien verschenen 451 kin derboeken. Hierbij komen dan nog een 200 a 250 gedichtenbundels en tooneelstukken. De redacteur van het „N. v. d. Bcekh." telt deze laatste cijfers samen en conclu deert. dat in ons land in 1927 ruim 1300 uitgaven, dat is meer dan 25 procent van alle boeken, gewijd zijn aan ont spanning. Hij laat daarop volgen: „Terwijl het aantal kinderboeken in 27 jaar steeg van 261 in 1900 <de eeuw der ouders) tot 451 in 1927 (de eeuw van het kind. steeg het aantal romans van 231 tot 645. „Dat is, in vergelijking met de kin derboeken, een zéér hooge, niet gemoti veerde stijging. Men is geneigd te vra gen: lezen de ouders in de eeuw van het kind dsn nog meer dan vroeger, teen het kind nog geen „eeuw" had, of lezen de kinderen in hun „eeuw" de boe ken der ouderen? „Hoe deze toeneming echter opk moge zijn ontstaan, zij is niet gemotiveerd en dus niet gezond te noemen". WELKE RECLAME IS EEN SIERAAD? VRAGEN VAN HENRI POLAK. Het Kamerlid H. Polak heeft den mi nister van Financiën de volgende vra gen gesteld: Heeft het departement van Financiën tot Gedeputeerde Staten van Gelderland het verzoek gericht, om reclames te mo gen doen aanbrengen op rijksgebouwen in die provincie? Zoo ja, zou de minister dan willen mededeelen, wat Gedeputeerden daarom trent hebben beslist? Zou de minister ook willen mededee len hoe het advies van liet Geldersch Genootschap tot bevordering en instand houding van de schoonheid van stad en land. betreffende deze aangelegenheid luidde? Zou de minister willen duidelijk ma ken, welke reclame niet ontsierend is en dus tot sieraad van rijksgebouwen zou kunnen strekken? Acht de minister het in overeenstem ming met de waardigheid des rijks, rijks gebouwen e. d. te laten dienst doen voor doeleinden van reclame, ongeacht of deze ontsierend zijn dan wel het tegenover gestelde?" BERLÏJNER IN ARREST GESTELD TE AMSTERDAM. 29000 MARK VERDUISTERD. Eenigen tijd geleden had een Berlijn- sone gemeente-abtenaar in zijn functie misbruik gemaakt van vertrouwen, meldt het Hbld: Hij had 29.000 Mark verduisterd. Met het geld heeft hij het land verlaten en heeft eerst eenigen tyd in Amsterdam en daarna in Lon den vertoefd. Van de Engelsche hoofd stad is hij naar Amsterdam terugge keerd. De Berlijnsche politie had intus- schen zijn aanhouding verzocht en gis teravond heeft de centrale recherche den ambtenaar in een café in de binnen stad gearresteerd. Van het geld komt' waarschijnlijk neg een f 6000 a f 7000 terecht. De man blijft hier voorloopig opgesloten tot zün uitlevering. IN TWENTE KOMEN JEUGD HERBERGEN. Uit byna alle Twentsche gemeenten hadden zich Maandagavond een grcot aantal vooraanstaande personen en be langstellenden in de Jeugdbeweging ver zameld om te beraadslagen over de al dan niet noodzakelijkheid van het stich ten van Jeugdherbergen In die streek, meldt het Hbld. Na een inleiding van den heer Robert son uit Enschedé en een toelichting van den heer Deelen uit Amsterdam, begon nen de langdurige discussies. Algemeen was men van oordeel, dat dergelijke Jeugdherbergen in Twente zeker noodig zün. Het voorloopig comité, dat het initia tief tot deze vergadering genomen had. werd verzocht zich ook met de verdere voorbereiding te belasten en zoo spoe dig mogelijk te komen met ontwerp statuten en wat er verder toe behoort om een vcreeniging te stichten, welke zich tot Laak zal stellen in die streek goede logeergelegenheden voor de reizende jeugd op te richten. VAN DENEMARKEN NAAR AALTEN GEFIETST. Te Aalten heeft de politie een min derjarigen Deen aangehouden, die in zeven dagen per fiets van Denemarken naar ons land is gereden. Daar hü zon der middelen van bestaan is. heeft de politie hem naar het Deensche consulaat te Rotterdam overgebracht, meldt de N.R.Ct. RACE TUSSCHEN AUTO EN OP HOL GESLAGEN PAARD. Woensdagmorgen is op den 's Graven- dykwal te Rotterdam het paard van een wagen van oen melkboer uit Hillegers- berg. op hol geslagen. Een particulier heeft zü'n auto ter beschikking van een agent van politie gesteld, die het hol lende dier is nagereden. Het paard is via de Mathenesserlaan naar den Heem raadssingel gerend, waar ae wagen tegen een boom botste en de boomen van den wagen braken. De agent heeft kort daarna het dier, dat alleen verder holde, tot stilstand weten te breDgen. SJEF VAN DONGEN EN SORA. „Die Hollander maakte het mij lastig", schreef Sora. „Ik weiger te gelooven dat dit van zijn hand is", schrijft Sjef. Kapitein Sora. de Italiaansche alpi nist, die met Sjef van Dongen en den Deen Vanning den beroemden tocht over het pakys naar Foynelland had gemaakt, schreef eenige artikelen in het blaadje „l'Alpino". Deze artikelen werden o.a. door de „Corricre della Sera", het groot ste en meest gezaghebbende Italiaansche dagblad, overgenomen. Van bevriende züde heeft men nu dit geschrijf aan Sjef van. Dongen deen toekomen. Sjef. is ten zeerste veront waardigd over. Sora's beweringen tasten hem aan ook aan in wat eiken Holland- schen jongen dierbaar is: zyn waarheids liefde zijn kameraadschappelijkheid. Sora maakt van Van Dongen een sabo teur, een jongen, die hen slechts tot last was en alleen om zichzelf dacht. De Insinuaties hebben Sjef gegriefd, zooals ze de duizenden zullen grieven, die er den Hollandschen aard en het Hollandsche karakter door beleedigd zul len voelen. Daarom heeft Sjef van Dongen een uitvoerigen brief aan de Maasbode ge richt. Sjef schrUft dan o.a.: „Als kameraad kan Sora die artikelen niet geschreven hebben, en ik weiger te gelooven. dat zij van zijn hand zijn. Als kapitein-alpinist en als deskundi- eg kan Sora al dien onzin onmogelijk verteld hebben, die in de kolommen van ae „Alpino" bijeen vergaard is en waar van het dolzinnnige zoo klaarblükelijk is, dat zelfs de domste jongen van de laag ste klas onzer Hollandsche lagere school er enkel om lachen kan. „Sora" schrüft bijvoorbeeld: „Als ge volg van de consignes, die ik van den commandant der „Citta di Milano" ont ving, had ik het volgende programma ontworpen". Sjef schrüft: Toevallig is nog in mijn bezit de op dracht van dien commandant, Giuseppe Romagna, waarin hij Vanning en mij de opdracht voor een hulpexpeditie geeft. Op ae ,-Bragar.za" waren er vele Italia nen, die gaarne hadden medegegaan. doch waarvan wy ten zeerste vreesden, dat ze niet aan het klimaat gewend wa ren en misschien wel goede alpinisten, maar daar volstrekt r.cg geen goede paküsdeskundigen waren. De knappe en gemoedelijke, maar terdege deskundige en wereldberoemde vliegenier Riiscr Larsen heeft tenslotte een bemidde lingsvoorstel gedaan. Sora zou meegaan, omdat hü een kapitein en goed alpinist was. Het bleef voor ons echter toch al tijd vervelend, omdat Varming en ik wisten wat we aan elkaar hadden en een dorde man niet alleen meer risico, doch tevens ook meer en zwaardere vracht beteekende. Ik sta er ir.tusschen op. te verklaren, ondanks de „artikelen van Sora", dat ik er geen spyt van gehad heb, dat Sora is meegegaan en dat ik hem gaarne, ook zelfs bü een volgende expeditie, weer als kameraad zal aanvaarden. Een opdracht had Sora zooals ik gezegd heb volstrekt niet, hoogstens had hü verlof, om het programma, dat wij in overleg met Romagna, vóór wü Sora kenden, ontworpen hadden, mee uit te voeren. Den spreekt „Sora" van het zoeken van de Mario-grosp. Ik merk op. dat wij nooit anders spraken dan van de Malm- grengroep. „Voor de Mariano-groep nam ik mee een tent, kleeren. schoenen, ski's, sloe pent! geweren met tweehonderd pa tronen pelszakken. pistolen, een keu kenfornuis, medicynen, levensmidde len voor twintig dagen en een slede van het type Nansen, aldus „Sora". Vooral dat keukenfornuis is bepaald verma- kelük. Het ontbreekt er maar aan dat we ook een keukenmeid bij ons hadden. Vervolgens schrüft Sjef dat Sora in sinueerde, dat Varming klaarblijkely'k veel van alcohol hield. SjeFs lachen. „De tweede reisgezel, schreeft Sora voorts, was een jonge man van 23 jaar. (ik hoop het te worden) die dikwijls lachte, hij kon zoo byzonder lachen, dat hü contact zou gekregen hebben met een heel bataljon". Waarom dit weinig ter zake doende natuurverschijnsel, dat onzen tocht noch belemmerd noch bevorderd heeft, er bij genoemd moet worden, is mij een ondoorgrondelijk raadsel. Maar dat lachen schy'nt Sora vaak evenzeer ge ërgerd te hebben als het my' heeft goed- gedaan. Het gebeurde wel eens, wan neer Sora ergens plotseling in de sneeuw verdween of met zijn ski's er gens bleef hangen, zoodat hü op zijn neus terecht kwam en dan vloekend overeind krabbelde, dat ik mijn lachen niet kon bedwingen, waarop Sora dan gewoon!ük snauwde: „sta toch niet zoo te grinniken". Mün stereotiep ant woord was dan steeds: „Huilen helpt ook niet en dan kan Ik ook niet". Na nog verschillende andere aantijgin gen weerlegd te hebben, waarbij Van Dongen mededeelt, door Varming en Ril- ser Larsen dit te kunnen laten bevesti gen. gaat hij voort Sora schreef: „De Hollander maakte het mij lastig mei, zyn trek naar eten; hy had steeds honger. Eens zag ik hem een eendenei opeten met een kuiken erin." Dit klopt volkomen, schrijft Sjef. De niet bebroede eieren heeft Sora gegeten, omdat ik die uit eerbied aan dien myn heer uit het Zuiden ik voelde mij zelf slechts een gesjochte Hollandsche jon gen. die geen luxe gewend is had af gestaan: doch dat zyn alles dingen van persoonlüken aard waarvan ik nooit ge droomd had, dat ze gepubliceerd zou den moeten worden. Sora verhaalt dan verder over het hondenvleesch en verdere wederwaar digheden, waarbij hij niet verzuimd, uit te doen komen, dat liü van den Hollan der enkel last had. De redding. Ook hel verhaal onzer redding wordt wel een klein beetje anders voorgesteld, dan het in werkelykheid is gegaan. Sora kende Zweedsch noch Finsch, noch Noorsch. Van de vraag van den Zweed- schen vlieger heeft hij niet veel anders verstaan dan den naam van Dongen, waarop hy met een handgebaar naar me wees. Ik was onriertusschen naar het Finsche vliegtuig geloopen en had afge sproken. dat de Italiaan, die veel minder aan dc koude gewend was dan ik, in de verwarmde cabine zou gaan zitten. Van Dongen kon wel in het open vliegtuig plaats nemen, want iemand moest er toch in de kou en dan was het beter dat die iemand er één was die er tegen be stand was. Dat open vliegtuig heeft mij nog mijn pelsmuts gekost, doordat die afwaaide. „Van Dongen was zoo gauw hy kans kreeg in een hut van één der vliegtuigen gekropen", aldus Sora. Volkomen waar, in de onverwarmde hut. terwijl Sora beduid werd dat hij in de warme hut kon gaan zitten. Tot slot vraagt Sjef: „Geeft „Sora" op die wijze niet een klap in het gezicht van den Italiaan - schen minister van marine, die op 17 Juli '28 om 11 uur onder nummer 29774 telegrafeerde: „Feliciti in mio nome il bavo Olandese van Dongen che fu se- eno devot-o compagno del capitano Sora r.ella sua ardita inpresa. Get. Siriannl ministre de la marine Italienne." (Feli citeer in mün naam den dapperen Hol lander van Dongen, die de opgeruimde, toegewijde metgezel was van kapitein Sora bij zijn stoutmoedige onderne ming). Geeft Sora daarmede geen eigen aardigen dunk van het telegram, dat hij mü over de Norske Riks-telegraf, via Nyaalesund, op 31 Juli '28 te 9 ure vlak voor mün vertrek uit Green-Harbour toezond: „Bon voyage et salutation cor diale. Sora." CONFLICT BIJ „DE SPHINX" VOORKOMEN. LOONSVERHOOGING TOE- GEKEND. Overeenkomstig het verzoek van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver- ceniging van Fabrieksarbeiders heeft de directie van de Maastrlchtsche aarde werkfabriek „De Sphinx" zich nader be raden over den eisch tot loonsverhoo- ging van de groep ovenWerkers. Inmiddels heeft de directie naar aan leiding van de moeilijkheden een ver gadering bijeengeroepen van den Raad van commissarissen op Zaterdag jl. Op deze vergadering is besloten om in het belang van den vrede in het bedrijf, ten aanzien van de eischen van den Neder- iandschen Fabrieksarbeidersbond een te gemoetkomende houding aan te nemen. Thans meldt het Volk, dat loonsver- hoogingen zijn toegekend, varieerende van 2 tot 18 pet. en dat de directie zich verder bereid verklaarde, voortaan bij wijziging of vaststelling van arbeidsvoor waarden in het algemeen overleg te ple gen met het bestuur van den Nederlar.d- schen Fabrielcsa rb e idersbond In een vergadering der werknemers werd besloten de voorstellen der direc tie te aanvaarden. Een conflict is hier mee dus voorkomen. RHEUMATIEK. EEN KLINIEK IN ONS LAND? Op een onlangs gehouden büeenkomst van de International Society Med. Hy drologie, werd op voorstel van dr. Van Breemen besloten een internationaal fonds te stichten voor de bestrijding van rheumatische ziekten, meldt de Tel. Dr. Van Breemen drong nog aan op stoffelyken steun van de verschillende landen, die op de büeenkomst vertegen woordigd wai-en. Tot dusverre hebben alleen Nederland en Duitschland steun verleenÖ. terwijl enkele andere landen wel financieelen steun hebben beloofd, maar hun belofte niet hebben gehou den. Hy deelde mede. dat er kans bestaat, dat in Nederland een kliniek zal worden gesticht met een raadgevend bureau en een inrichting voor physische therapie. Het zou zeer gewenscht zijn dat de In ternationale Bond mede ging werken aan de vestiging van laboratoria voor onderzoekingswerk op het gebied van rheumatiek. Uit Engelsche vakvereenigingskringen is reeds de belofte ingekomen, dat ge durende tien jaar 1000 pond per jaar voor het doel zal worden bügedragen. HET SLOT TE DIETZ. AAN ONS LAND AANGEBODEN Woensdag zün prof. v. d. Steur, dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor .Monumentenzorg en de heer H. van Heeswijk, architect by den Rijksge bouwendienst naar Duitschland vertrok ken om opmetingen te doen en ter be zichtiging van het kasteel te Dietz, dat door de Duitsohe regeering aan de Ne derlandsche wordt aangeboden. Bedoeld kasteel heeft een belangryke rol ge speeld in de geschiedenis van ons vor stenhuis en als zoodanig zou het bezit van dit monument voor Nederland van groote beteekenis zün, meldt de Msb. INBREKER IN DE VAL. HIJ WILDE DE BUIT AAN DEN ZOON VAN DEN BESTOLENE VERKOOPEN. Maandag j.l. is ingebroken in een villa, staande aan de Duinvoetlaan te Wasse naar. De bewoners waren op reis. Gis termiddag vervoegde zich by den zoon van den bewoner der villa, die in Doom woont, een man, die hem mededeelde dat er in de villa van zijn vader te Was senaar ingebroken was en alle gou den en zilveren voorwerpen gestolen waren. Volgens zün zeggen hadden de dieven aan hem verkocht en hy wil de nu den zoon in de gelegenheid stellen de geheele party terug te koopen voor 160 gulden. Deze sprak met zijn bezoeker af. cat zij elkaar gister-avond in een café in Den Haag zouden ontmoeten. De Doornsche heer reisde naar Den I-Iaag, maar stelde vooraf de Haagsche politie van een en ander in kennis. Deze arresteerde des avonds inderdaad in een café den gezochte, een 23-jarigen éta leur. Deze bekende, Maandag op Wasse naar te hebben ingebroken. Verschillen de zilveren voorwerpen werden op hem gevonden. Voorts is op zün aanwüzing in een 6tuk weiland achter dc Bickhorstlaan een groote partü gouden, zilveren en antieke voorwerpen opge graven. alle afkomstig uit de bewuste villa. De waarde van het gestolene be loopt eenige duizenden. De aangehou dene is een goede bekende van de po litie, aldus het Hbld. SCHUTTEVAER GAAT TOCH! DE BOOT TERUGGEKOCHT. Maakten wij indertijd melding van de pogingen, aangewend ora de gelden bij een te brengen, benoodigd voor het ïe- rugkoopen er. opnieuw uitrusten van de „Schuttevaer" thans deelt het Hbld. mede, dat het blad uit overgelegde stuk ken is gebleken, dat men de redding boot als voor den ouden heer Schutte vaer behouden mag beschouwen, en ook dat er alle hoop is, dat deze zijn tocht over den Oceaan eerlang zal kun nen aanvangen. Aan den Engelschen advocaat Ca- rille Davis, in wiens handen de Schutte vaer bij den executorialen verkoop te Plymouth overging (waarschijnlijk voor 12 pond sterling) werd reeds f 1300 be taald van de door dezen gevraagde koopsom, groot 120 pond sterling. Wat hieraan nog ontbreekt, en voorts noodig is voor het ten deele opnieuw uitrusten van de boot, den overtocht der bemanning, kasgeld, enz. wordt geschat op drie a vierhonderd gulden welke men, evenals de vorige gelden, o.a. door verkoop van kaarten, binnenkort hoopt te bemachtigen. Men verwacht, dat dit binnen enkele weken het geval zal zijn, waarna men onverwijld zee denkt te kiezen, in de overtuiging, dat het open water minder moeilükheden zal baren dan Kanaal- en kustwater. Ds. WELTER VRAAGT EMERITAAT AAN. Ds. W. L. Welter, die van 18S3 tot 1885 te Heemstede stond en sinds 1920 hofprediker is, heeft volgens het Hbld. tegen 1 Januari 1929 emeritaat aan ge, vraagd. Ds. Weiter werd in 1S49 te St. Peters- burg geboren, waar ziin vader predikant was van de Nederlandsche gemeente. In 1874 werd hü te Bunnik bevestigd, en in IS94 deed hy' te 's-Gravenhage zijn ra* trede. Zijn benoeming tot hofprediker was in 1919 voorloopig en werd in 1920 defini tief. Zondag 12 Juni 1927 is een van do hoogtepunten uit het leven van ds. Wei ter geweest, toen hü ziin geliefde leer, .inge, Prinses Juliana, mocht bevestigen als lidmate der Hervormde Gemeente. Ontroerend was toen het nersconlyk woord, dat hü in die oogenblikken tot de Prinses richtte. Met ds. Weiter gaat. aldus het blad, een van de oude garde heen uit den kring van de Hervormde predikanten uit Den. Haag. IN WEINIGE WOORDEN. Het millicen voor de Arbeiderspers is :hans byeen gebracht. Voor het Poolsche Rundveestam'oc sk 'e Krakau werden in Friesland aange kocht 89 stuks stamboekvee. gefokt door den bekenden fokker K. J Kuperus te Beetgumermolen. Van denzelfden fokker werd een ver zameling schapen en geiten verscheept naar Mexico voor een tentoonstelling in Mexico City. De dieren ziin alle eenige dagen in quarantaine geweest en voor de verscheping ingespoten met een anti- mond- en klauwzeer-serum, meldt de Msb. Vrijdag en Zaterdag houdt de Inter, nationale federatie van leerlooiers, ge vestigd te Londen, haar bestuursverga# dering in Den Kaag. Op een gis'eren na afloop van een col lege aan de Technische Hoogeschoc! te Delft gehouden controle bleken drie studenten geen inschryvingskaart te be zitten. De controleur, tevens onbezoldigd rüksvelidwachter, heeft tegen hen pro-» cessverbaal opgemaakt. VIER EISCIIEN VAN MIJNWERKERS. Op Zondag 28 October zal te Heer len een buitengewoon congres plaats vinden van den Algemeenen Nederland- echen Münwerkersbond. Op dit congres zal o.a. de bondsvoor zitter. de heer van der Bilt, een rede houden, waarin vier aan de münonder- nemingen te stellen eischen nader zul len worden gemotiveerd. Deze eischen zün: Minimum loon regeling voor ondergrondsche arbeiders; verhooging der pensioenen voor invali den; toekenning aan het scheidsgerecht van de bevoegdheid om onrechtmatig toegepaste ontslagen te doen intrekken en doorbetaling van loon op de Christe lijke feestdagen. Voer den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kepij den inzender niet teruggegeven. R.-K. COMMISSIE VOOR BEROEPSKEUZE. Het is gebleken, dat nog zeer vele per sonen inrichtingen en instellingen, waar van uit hoofde van hun beroep of werk kring mag worden verondersteld, dat het werk der R.-K. Commissie voor Be roepskeuze te Haarlem voor hen van eenig nut kan zyn, nog niet of vrijwel niet op de hoogte zün van haar bestaan, doel en werkwijze. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men, deelt ondergeteekende, voorzitter van bovengenoemde commissie hierbij mede, dat hy gedurende ce maand No vember 1S28 iederen Vrijdagmiddag van 56 uur te zUnen kantore aan de Ge dempte Oude Gracht no. 54, hetzü per- soonlük, hetzü per telefoon te spreken is voor ieder, die omtrént de R.-K. Com missie voor Beroepskeuze te Haarlem in lichtingen wenscht te ontvangen. De Commissie hoopt, dat vooral zü. voor wie het van belang is zekerheid te hebben omtrent de vraag of het door hen in dienst genomen of te nemen personeel ook werkelijk geschikt is tot en aanleg heeft voor de te verrichten werkzaamheden, van de hun gebeden gelegenheid tot het verkrijgen van in lichtingen een ruim gebruik zullen ma ken. Mr. Dl'. F. A. BIJVOET, Ged. Oude Gracht 54, Haarlem. Telef. 10522

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6