HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. TWEEDE KAMER. fa ar STADSNIEUWS DONDERDAG 25 OCT. 1928 DERDE BLAD Weer een tamme agenda. De dure lichtdruk machine. Een woonwagenkamp-conversatie. Prettige stemming in den Raad. Verlichting aan de Houtvaart. In den laatsten tijd blinken de raads- figenda's niet uit door belangrijkheid. De onlangs behandelde Pegem-kwestie was een uitzonderingsgeval, maar dit maal was het weer een tam agendaatje een van die programma's waarvan men niet begrij.pt waarom zij niet in een uur afgewerkt zouden kunnen worden. iDe raadsleden weten dit evenmin op te helderen. Individueel vinden zij het blijkbaar allen onnoodig dat het lang zou duren, maar als college hebben zij er, tot him individueele verbazing, dirie uur voor noodig. De burgemeester sprak hartelijke af scheidswoorden aan het adres van den afgetreden wethouder van Onderwijs, mr. A. Bruch, waarmee de heer Peper zich niet wilde vereenigen omdat hij mr. Bruch's aftocht laakte, en deze beschouwde als "een in den steek laten van de gemeetite. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den A.R. heer Baas, iwerden al goedgekeurd. Daarna begon een langdurig debat over de aanschaffing van een licht- drukmaehine voor Openbare Werken, ad f 2155 een bedrag van den omvang dat gemeenteraden steevast aan het praten brengt. De heer Klein Schiphorst had zeer gegronde bezwaren. Hij rekende uit dat, aangezien er gemiddeld maar zes licht drukken per dag noodig zijn, iedere licht druk de gemeente 30 ets. zou kosten, terwijl zij bij een particuliere firma slechts 20 ets. zou behoeven te betalen. De heer Roodenburg, als zijnde accoun tant, eritiseerde deze cijfers en ver hoogde het bedrag van 30 ets. tot 37 ets, voor kosten van afschrijving op de machine. Wethouder mr. Gerritsz zei dat alle ■takken van dienst hun lichtdrukken bij Openbare Wei-ken zouden moeten laten maken, om de machine in vol be drijf te brengen. En dat er een jong maatje voor de bediening noodig zou zijn en geen teekenaar meer. zooals vroeger, hetgeen een bezuiniging is. Maai de heer Klein Schiphorst meende dat het met lichtdruk-ramen ook wel kon, zonder machine, en verscheidene leden waren het met hem eens en toonden weinig fiducie in het streven der andere gemeentebedrijven om hun lichtdrukken bij. O.W. te laten maken. De anbeidsstatus van het jongmaatje moet ook nog worden uitgerekend. De wethouder zal zorgen dat het geen „doodloopend beroep" wordt. Tenslotte werd de machine met 2411 stemmen aan B. en W. gegund. Het lijkt mij een duur beestje te zullen worden. De andere bedrijven zullen er zich wel feestelijk van onthouden, het jong maatje zal een extra gemeentefunctie en derhalve op den duur geen bezuini ging vertegenwoordigen, en ik geloof in het algemeen dat het voor gemeenten nimmer voordeel oplevert om er van die nietige technische bij-bedrijfjes op na te houden. Het Rijk geeft in dit opzicht een allesbehalve glorieus voorbeeld met de Landsdrukkerij. Het voorstel van B. en W. tot aan koop van grond aan den Slaperdijk, om daar een nieuw woonwagenkamp in te richten, werd na zeer lange conversatie aangehouden. Ik schriif: conversatie, want bij dit punt bleek duidelijk dat er een ietwat ongewone stemming heerschte ongetwijfeld gevolg van de Wethouders- crisis. Het geval is zoo ingewikkeld ge. wonden dat het nu wel een crisis mag gaan heeten. Nu moet u niet denken dat des Raads stemming in deze omstandigheden ge dwongen, of verbitterd, of netelig of zooiets is geworden. Neen. heelemaal niet. Integendeel. Een soort van prettige emotie doet zich gelden, een Wild genie ten. Er gebeurt gelukkig weer eens wat bizonders! Dat is de stemming, volkomen begrijpelijk en zeer menschelijk. Wat men ook van de politiek moge zeggen, zij is menschelijk. Mr. Slingehberg, de Man od de Wip, die in dit wethoudersprobleem een zeer moeilijke beslissing moet nemen, scheen vroolijker en onbezorgder dan ooit. Hij hcud't van een flinke moeilijkheid En de toon dgs ddbats werd) bepaald convensa- tioneel, vooral teen de heer Meyei-s ge; zellig ging uitpakken over de wam daden van woonwagenbewoners, met hun laakbare opvattingen van het eigen domsrecht zij schijnen- zelfs 's nachts de koeien der boeren „uit te melken" en toen de heer Wolff eon aardige anec dote ging vertellen. Dat was over een boer in wiens malsche weide de wooru wagenbewoners 's nachts him „paardjes" hadden gejaagd om er te grazen. De boer haalde de brug over de vaart weg, en de woonwagenbewoners konden niet meer bij hun paardjes komen, Toer. moesten zij wel naar den boer gaan, en hij liet hen „over de brug komen" Een heel aardige woordspeling. Tem slotte verkreeg de heer Wolff aanhou ding van het voorstel. Hii zelf zal trach ten een ander terrein voor dit doel te vinden. Wij worden nu erg zuinig op ,het landelijke deel der gemeente" bij annexatie aangeworven De heer Wolff, die jaren wethouder van Schoten is geweest, viel af en toe onwillekeurig terug*in den „Dagelijksch Bestimrstoon". En het ging hem zoo goed af dat hy als zoeker naar nieuwe gronden werd aanvaard een nogal origineele functie. Zooiets als „wethouder ad hoe", zou men zeggen De bestrating van het Spaarne tus- schen Damstraat en Gravesteenebrug zal ten koste van f 11.000 worden ver beterd. Het voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op een adres van bewoners van het Houtvaa-rtpad, waarin zij om straatverlichting vragen, lokte veel verzet uit en werd aangehouden. De commissie voor de lichtfabrieken zal gehoord worden. Wij zijn van meening dat deze ingezetenen, die hun volle pond betalen in de lasten die de gemeente oplegt, alle recht hebben op een zoo normale en noodzakelijke faciliteit als straatverlichting. Als zij het niet kregen zouden zij wel alle aanleiding hebben om zich te beklagen over de groote ge meente die hen heeft geannexeerd. R. P. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Een barretje op een grindweg. De twee mannen, die een ouden koop man op den Lagen Weg te Spaarnwoude iberoofd hadden van f 31 en hem van een karretje gegooid hadden om hem aan den kant van den weg ach te te laten, werden heden veroordeeld con form den eisch. De jongste A. v. S. tot 3 maanden ge vangenisstraf, de oudste de 65-jarige J. D. tot 6 maanden, Aanrijding te Heemskerk. 25 Juni a-ee'd op den Rijksstraatweg te Heemskerk P. T. S. met een vracht auto. Voor hem uit een handkar, ge duwd door G. v. D., een 60-jarig man. Van tegenovergestelde zijde kwam ook een auto. S. meende de handkar te kun nen passeeren voor de andere auto ter plaatse was, maar haalde niet genoeg naar links uit. Getuigen hebben gezien dat de hand kar onderste hoven ging en de be stuurder er onder terecht kwam. v. D. brak den linkerarm en kreeg een lichte hersenschudding. Voor een ouden man zwaar lichamelijk letsel, verklaarde de dokter. Verdachte zei nu, dat de aanrijding te wijten was aan het springen van een zijner banden, waardoor hij het stuur niet meester bleef. Aan de politie vertelde verd. eohter, dat de band later gesprongen was. Verd. verontschuldigde zich met te aeggen, dat het verkeer ook zoo hard gaat langs de wegen. De president: U had ook moeten voorkomen, dat u zoo hard reed. Verd.: Ja, de beste schippers staan aan wal De president protesteerde tegen die vergelijking van rechters met schip pers, Verd.: „Ik ben ook geen schipper". Het O.M. vroeg omdat verd. nog nooit veroordeeld is, en hij niet den persoon maar de kar aangereden heeft, een geld boete n.l. f 40 of 20 dagen. De zoon van den aangeredene zal een civiele vordering instellen var. f 740, die de verzekering te betalen krijgt. Uitspraak I November. BOOGLAMPEN IN DE KENNEMER STRAAT. In de Kennemerstraat is men bezig een viertal booglampen te plaatsen f twee aan iederen kant op het trottoir Dat zal een belangrijke verbetering ge ven in deze thans drukke verkeersstraat. APOLLO. 10 November geeft de arbeiders-man dolineclub „Apollo" een feestavond in het gebouw van „Zang en Vriendschap", waar ook genoodigden toegang hebben. Behalve de mandolineclub treden op mej. J. Bonn, declamatie uit Amster dam, de aspiranten afdeeling en eenige solisten uit de club. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. In de 2de helft van Februari geeft „Apollo" een concert. Hiervoor is in studie genomen, Sonatine voor Man doline-orkest No. 1 van Joh. B. Kok en Lied ohne Worte van F. MendeLssohn- Bartholdj* (Andante espressivo andante en moderato) GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Programma van het 2e Gemeentelijk Orgelconcert op Vrijdagavond a.s.: 1. Adagio en Andante uit het Concert G gr. t. G. F. Handel. (orgel) 2. Sonate J. B, Loeillet. Larghetto-Allegro Largo-Allegro assai (hobo en orgel) 3. a. Nun wandre, Maria Hugo Wolf. b. Agnes. c. Mir ward gesagfc (zang) 4. Tweede Choral César Franck. (orgel) Pauze. 5. Liederen van den Nijl B. v. d. Sigtenhorst Meyer, a. Zonneweelde. b. Machmoéd. c. Het Bijbeluur (sopraan en hobo) 6. Hymne: Ave Maris Stella Marcel Dupré. 3 Versets e.t Final (orgel) 7. a. Es halt' es mit der blinden Welt J. S. Bach. b. Ich nehme mein Leiden mit Freu- den auf mich (sopraan met obligaat oboe d'Amore). NOG 89 WACHTGELDERS Het ministerie 1*311 Onderwijs, K. en W. heeft, naar den toestand on 1 Octo ber, een lijst van op wachtgeld gestelde onderwijzers vastgesteld en. voor even- tueele vacatures, aan de gemeentebe. sturen gezonden Het aantal onderwijzers, dat. naar wij vernemen, voor een benoeming bij het lager onderwijs in aanmerking ge, bracht wordt en dat 00 1 Januari ruim 300 bedroeg, is thans belangrijk minder, ni. 57 leerkrachten beneden den leef tijd van 55 jaar (t.w. 7 hoofden van scholen, 41 onderwijzers en 9 onderwij zeressen). Verder 18 personen van 55 tot ~60 jaar (7 hoofden. 10 onderwijzers en 1 onderwijzeres) en 14 personen van neu= trale bijzondere scholen; totaal 89 leer; krachten. HAARL. CHR. BESTURENBOND. Propaganda-vergadering. De Haarlemsche Christelijke Bestu renbond heeft Woensdag een propagan- da-avond gehouden in het gebouw van den Protestantenbond, die druk bezocht was. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer E. Overbeek, waarin deze de wenschelijkheid betoogde van meer aansluiting van het Ciir. volks deel bij de Chr. vakbeweging, sprak ae heer W. Strybis voorzitter van den Ne- derlanaschen Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders te Den Haag, over „Chr. sociale actie een zaak van rechtvaardigheid en naastenliefde". In tegenstelling met de socialisten en liberalen neemt de Christen aan, dat de mensch van nature slecht is, zeide spr., dat de slechte invloeden niet van buiten komen, doch van binnenuit. Daar om ziet hij geen heil in omverwerping en vernieuwing der huidige maatschap pij. Men verwijt hem wel eens de feiten in het rijke menschenleven niet te er kennen, maar hij erkent juist een mach tig feit, het bestaan van de zonde. Daar om voeren de Christelijken de sociale actie op het terrein Gods. Daarvan uitgaande, zette spr. uiteen, dat overeen komen, bemiddelen en recht doen de taak is der Chr. sociale aciie. Waar de socialisten hun ethische wet ten afhankelijk stellen van de toestan den in de maatschappij belijden de Chr. steeds dezelfde zedewet, het woord Gods, dat door alle eeuwen stand houdt. Behalve het recht, moet de Christen de liefde dienen zooals de Samaritaan in de gelijkenis, teneinde het leed in de samenleving te verzachten. Daarbij wijdt hij de oorzaak van dat leed niet aan de maatschappij, maar aan den menschelijken zondeval. Hij vraagt zich af, wat God van hem vergt ter be strijding van het leed. en wat hij doet is ter eere Gods. Zoo verwacht hij een nieuwe samenleving, maar een andere dan de socialisten, een met God. Ds. L. J. van Leeuwen, die vervolgens een rede hield, trok een vergelijking tusschen den optocht van de kinderen Israels, die in goede orde uittrokken en de Christelijke arbeidersbeweging. Die Exodus was goed georganiseerd. Zoo moet het ook zijn met de vakbeweging Ook stelde hij den langen weg, dien God het volk van Israël deed nemen naar het Beloofde Land, hoewel er een korte was, als voorbeeld van de niet-revolu- tionaire houding der Christenen. Onder leiding van God (de rook- en vuur kolom) werd dit de rechte weg. De Chr. Arbeidsbeweging wil niet anders doen dan vragen wat God's wil is, zy stuurt niet aan op den korten weg naar succes, dat later voos blijkt, maar kiest den langen zekeren. De heer Overbeek sprak tot allen een dankwoord, en drukte uit het gevoel van bereidwilligheid om te arbeiden in den zin als de sprekers aangaven. De welwillende medewerking van Schoten's Gemengd Koor maakte het mogelijk door zang een mooi cachet aan de bijeenkomst te geven. De dirigent de heer Jac. Zwaan leidde de dames en heeren met vuur, de zang was dan ook hoogst aangenaam voor het gehoor. Er werd „Het gebed der Heeren" van Pom- per en een „Hymne a la Nuit" van L. de Rillé gezongen. Voorts een werkje van Isr. J. Olman, „Zomermorgen", en „Het Nachtegaaltje" van P. de Nobel, Besloten werd met „Een vasté Burg is onze God" op muziek van Bach, waarvan alle aanwezigen tezamen het derde couplet zongen. Daarna sprak ds. Van Leeuwen het dankgebed tot sluiting. Den heer Jac. Zwaan zij ook nog hulde gebracht voor de mooie orgelsoli van Bach, Boëllmann en T. Dubois, waarmee hij de pauzes vulde. DON KOZAKKEN-KOOR. Na het ineenvallen van het oude Rus land hebben eenige muziek- en zang- clubs, destijds in de militaire gevangen kampen gevormd, getracht door him kunst in het levensonderhoud te voor zien. Zoo zijn er ook eenige Don-Ko- zakken-koren gevormd, die op hun kunstreizen steeds welverdiende succes sen oogstten. In den loop der jaren hebben wij met eenige Balalaika-orkesten kennis ge maakt, als ook met een Don-Kozakken- koor en de Kuban-kozakken. Nu heeft het concertbureau Krauss nog een an der Don-Kozakken-koor, „Platoff", in ons land geintroducerd. De belangstelling die de Haarlemmers getoond hebben, was niet groot. In den Stadsschouwburg waren slechts een 200- tal luisteraars. Dit ontmoedigde de ko zakken blijkbaar niet, vooral niet omdat dit kleine publiek hun kunst zoo warm bewonderde. Dit koor van 30 man, onder bezielende leiding van Nikolaj Kostrjukoff, is een keur-verzameiing zangers. Er zijn wel eenige geschoolde stemmen onder, maar het bekoorlijke zit in het natuurlijke van den zang. Hier staan niet zooveel zangers, maar hier is een saamgegroeide eenheid, inderdaad een koor. Het militaire cachet is nog niet ver loren gegaan. Het zit niet alleen in den uniform de witte buis, blauwe broek en roode streepen maar meer nog in de gehoorzaamheid aan den leider, die het. „.commando" voert. Het programma vermeldde in hoofd zaak Russische volks- en kozakken-lie deren. Natuurlijk ontbraken de Wolga-slee- pers niet. Nu eens trof de weemoedigheid van den zang die deed denken aan de verlatenheid der steppe, dan weer spran kelde de levenslust van het avontuur lijke leven der kozakken. Na het Russische lied „Eintönig eritlingt das Glöckchen". waarin de tenorsolo werd gezongen door Krutov, waren de hoorders opgetogen. Ook de bariton Sotzkoff trad eenige keeren als solist op en oogstte daarbij veel succes. Evenzoo de bas Wasilewsky. Het laatste der 13 nummers was ,.Ko- zacek" een nationale dans der kozak ken. die zooveel bijval kreeg, dat een herhaling noodig was. De kennismaking met dit kozakken- koor is zeer goed geweest. /Is het nog eens naar Haarlem komt verdient het een volle zaal. SERENADE. Naar aanleiding van het 25-jarig ju bileum van den heer E. Bruins bij het politiemuziékkorps zal op Maandag 29 October door het Haar!. Politiemuziék korps onder leiding van den heer Van 't Hoff een serenade aan de woning van den heer Bruins in de Maarten van Heemskerkstraat 38 's morgens van 11-12 r.ur, gebracht worden. 24 October. Er wordt opnieuw een wetsontwerp van minister Lambooy geschorst. Voor hoe lang? De interpel- latie-v. d. Heuvel over de beetwortelsuikercultuur. Weinig toezeggingen van den minister. MINISTER LAMBOOY. Minister Lambooy is allesbehalve ge lukkig in den laatsten tijd. Had, vóór hij het ontwerp tot samen voeging van de departementen van Oorlog en Marine verdedigde, hij niets dan succes bij de Kamer, nadien is het anders. Niet dat dit samenvoegings- ontwerp de Kamer heeft geprikkeld, want met groote meerderheid is het aanvaard. Maar misschien heeft de mi nister van Defensie (zooals thans de ti tel luidt) gedacht, dat alles zóó goed was, wat hij voorstelde, dat hij niet meer alle kansen overwoog. Daar was o.m. het ontwerp-capitulan- tenwet-, dat nu precies uit geen hoek van de Kamer steun ondervond. Eu vandaag was het niet veel beter. Ook over het ontwerp dat vandaag werd behandeld, heeft de minister schorsing der beraadslagingen ge vraagd, omdat de Kamer er maar niet aan wilde. Waarover het ontwerp liep? Over de bevordering der officieren en het ontslag der officieren. Allereerst wilde minister Lambooy bereiken dat de bevordering der offi cieren niet anders dan krachtens wet telijke bepalingen geregeld kan wor den en tevens wilde hij naast de be vordering bij keuze, ook de vóórbevorde ring by keuze mogelijk maken. In de tweede plaats wenschte de mi nister het mogelyk te maken, officieren te kunnen ontslaan, wegens de opheffing van hun betrekking of de reorganisatie van hun wapen of dienstvak. Hier zou den de officieren" gewone wachtgelders worden en niet meer, zooals gewoonte is, op non-actief worden gesteld. De bedoeling van de buitengewone be vordering bij keuze was, de bevordering anders dan bij ouderdom van rang uit te breiden en de geschiikten vroegtijdig in hooge rangen te brengen. Hiertegen is vrijwel de geheele Kamer opgek<xmen.Dr. Deo'kei-s gaf den minister nog de mede- deeling ten beste, dat, hij dde buitenge wone bevordering (in beperkte mate) thans bij K. B. had geregeld. Terwijl de Grondwet eischt, dat de bevordering van officieren bij de wet behoort te worden geregeld. De Kamer had besswaar tegen de buitengewone bevordering bij keuze. De heeren van Rappard, Tilanus, van Dijk en Duymaer van Twist hadden onover- komenlyke bezwaren, de heer Deckers evenzeer groote, al wilde hij op sommige punten met den minister medegaan. En ook de S.-D. afgevaardigde K. ter Laan keerde zich tegen het ontwerp op dit punt. De minister wilde en later verde digde hij het ontwerp op denzelfden grond de minister wilde de jonge of ficieren, in wie gcede capaciteiten ste ken, naar de Hoogere Krijgsschool drin gen, door de beloonrng van buitengewone bevordering by keuze in uitzicht te stel len. Maar- zoo voerde men den mi nister tegen dan worden over het hoofd gezien degenen, die als troepen- officier getoond hebben leiders te zyn. Niet ieder is het gegeven de H. K. te bezoeken. De goeden onder hen zullen worden achtergesteld op de ranglijst en alle orde zal gaan ontbreken. Men vrees de voor verwydering van staf en troep. Men was bevreesd voor een belooning aan „de vriendjes". Men wilde de voor bevordering niet, omdat men de noodza kelijkheid daarvan niet inzag voor het leger. Men vreesde achterstelling, wil lekeur, ontevredenheid. De heer Deckers was nog wel met den minister medegegaan, wanneer deze maar niet buitengewoon bevorderde vóór den ka,pit einsrang: men moest toch eerst toonen in de practyk een goed of ficier te kunnen zijn. Ware de Kamer aan de behandeling der argumenten toegekomen, da.n zou op dit punt de minister Dr. Deckers wel zyn tegemoet getreden maai' zoo ver kwam het niet. Ook de heer Ter Laan die zloh op dit punt zeer sober uitdrukte achtte 's ministers voorstellen betreffende de voorbereiding allesbehalve gelukkig. Op dit punt had de minister dus nog eenige kans al was het een schimme tje van een kansje. belasten, hetzy eenige verlaging van accyns en een weinig Invoerecht Op de buitenlandsche suiker; b. door het weder invoeren van de in 1903 door ae suiker-conventie vervallen productiepremie, vermenigvuldigd met het algemeen indexcyfer. c. een tydelijk facultatief varieerende garantieregeling, waarbij een zekere prys wordt gegarandeerd al dan niet met een maximum voor den te verlee- nen steun? 6. Indien de Regeering geen van deze middelen wil toepassen, heeft 2y dan een ander middel, om aan de suiker industrie hulp te verlet nen? Op het tweede punt dat. of men nu de verslechtering der rechtspositie van de officieren gerechtvaardigd vindt of niet. of men nu de officieren t.a.v. hun rechtspositie met andere rijks ambtenaren wil gelijkstellen, toch een verslechtering was op het tweede punt kreeg minister Lambooy heel de Kamer tegen zich. De verschillende heeren wezen er op. dat juist om den by zond eren aard van het leger niet. zijn discipline, de rechts positie van den officier van hooger ge halte moest zyn, dan die van andere rijksambtenaren, dat de officier veilig moet zyn in de uitoefening van zijn ambtelijke plichten en niet om politieke redenen of wat ook moet kunnen wor den ontslagen. Den laatsten grond veerde ook de heer K. ter Laan aan. Ook hy achtte het mogelijk, dat met- 's ministers plannen een officier om andere dan om dienstredenen kan worden ontslagen. De heer ter Laan pleitte warm voor een goede rechtspositie voor de onderoffi cieren. De minister verdedigde het ontwerp met precies dezelfde argumenten, waar mede hy in de memorie van toelichting was gekomen. En kon dus de Kamer niet overtuigen: integendeel Toen de heer K. ter Laan by art. 1 stemming vroeg, ivas er alle kans. dat reeds dit principieele artikel zou ver worpen worden en daarmede het geheele ontwerp kelderen zou, De minister, die opmerkte deze stem ming verkeerd te achten, omdat hy de Kamer op enkele punten wilde tege moet komen, kon dat kelderen alleen voorkomen door schorsing te vragen en te beloven met een nota van wyzi- ging te zullen komen. Hoe lang die nota zal uitblijven is natuurlijk niet bekend. Gezien de stemming in de Kamer kan het wel heel lang duren. Plotseling was de discussie geëin digd. Rennen deden de griffiers en de kamerbewaarder aan de telefonen om de ministers te waarschuwen, die by de interpellatie-v. d. Heuvel zyn moesten. Binnen 10 minuten de Kamer pauzeer de even was minister de Geer aan wezig, na een half uur de heer Kan en weer even later minister Slotemaker de Bruine. De interpellatie-v, d, Heuvel bedoelde de regeering vragen te stellen over den slechten toestand in de suikerindustrie dien wel niemand ontkennen zal te be staan en over de maatregelen, die daar tegen genomen zouden kunnen worden. De heer C. v. d. Heuvel betoogde, dat de bietencultuur meer kost, dan zy op brengt, dat dit een gevolg is van de hooge tariefmuren by suikerprodu- ceerende landen en vervolgens, dat dit feit groote nadeelen met zich sleepen kan voor de streken met bietencultuur, waar deze cultuur gewoonlijk de eenige is. De interpellant stelde de volgende vragen 1. Is de Regeering in staat en bereid mede te deelen, tot welke con clusie de interdepartementale com missie is gekomen, welke biykens de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1927, der Re geering ten aanzien van de moeilijk heden in de suikerindustrie, van advies zou dienen? 2. Is de Regeering, afgedacht van het rapport dezer commissie, op andere wij- ze niet reeds tot de overtuiging geko men, dat de toestand uiterst moeilyk is en voor 1929 op een belangryke in krimping der beetwortelteelt moet wor den gerekend? 3. Is de Regeering niet van oordeel, dat een halveering der Nederlandsche beet wortelindustrie voor verschoillende plat telandsgemeenschappen zeer ernstige gevolgen zal hebben? 4. Is de Regeering. afgedacht van den inhoud van het rapport van bedoelde commissie, bereid krachtig te bevorde ren het tot stand komen eener interna tionale regeling in den zin der suiker conventie van 1902? 5. Is de Regeering bereid, in afwach ting van het tot stand komen van zulk een internationale regeling, als tydeiy- ken maatregel de ernstig bedreigde sui ker-industrie te hulp te komen door een van de navolgende middelen: a. een verschil te. maken tusschen den door, hetzy den binnenlandschen accyns door, hetzy den binnenlandsche accyns te verlagen en van de buitenlandsche suiker een invoerrecht te heffen, gelijk aan de verlaging van den binnenland schen accyns; hetzij door den bestaan- den accyns te handhaven en de buiten landsche suiker met een invoerrecht te 7. Indien de Regeering door middel van invoerrechten bescherming zou wil len verleenen, is zy dan met liet oog op de belangen der raffinaderijen bereid een klein verschil te maken tusschen ruwe en witte suiker? 8. Tndien de Regering b"r> id is te verleenen, is zii dan tevens bereid voorstellen daartoe zoo tydig aan hangig te maken, dat by den uitzaai in 1929 er mede gerekend kan worden? Minister de Geer antwoordde, dat juist dezer dagen 't rapport der inter departementale commissie was versche nen, maar dat de regeering nog de gele genheid ontbroken had het te besVi- deeren. Zij zou dit echter spoedig doen. Wel kon de minister iets zeggen van de conclusie. Verschillende maatregelen waren overwogen, de meeste waren een stemmig verworpen, de maatregel der productiepremie met groote meerderheid. De minister zeide nog te aarzelen over de vraag of het wel juist is. dat tot in krimping van de suikerbietenteelt moet worden overgegaan. Al zag zy de ge volgen van zoodanige inkrimping ernstig in. Gaarne zal de minister medewerken aan het tot stand brengen van een in ternationale regeling. Het voorstel van den heer v. d. Heu vel cm het vrrschll tusschen accijns en. Invoerrechten te vergrooten zal de mi nister overwegen. Komt de regeering daartoe, dan zal zij onderscheid maken tusschen ruwe en witte suiker. Wanneer er iets gebeurt, dan sa! de minister zorgen, dat een beslissing valt vóór Maart 1929. Hoe deze verklaringen van minister de Geer door de Kamer ontvangen zyn. hooren we morgen. Want morgen is de interpellant in repliek en de Kamer aan net woord. Gezien de vele aar.teekenln- genmakers zyn er maar weinig Kamer leden die van bietencultuur geen biet verstand hebben. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. ibgoee/e tada/i LOUIS D0B8EU1AMM-ROTTERDAM IN 1929 IEDERE MAAND PER VLIEGTUIG NAAR INDlë. DEELNEMING VAN RIJK IN AAN- DEEI.ENKAPITAAL DER K.L.M. Een wetsontwerp is ingediend tot aan vulling en verhooging van de Water- staatsbegrooting voor 1928 (deelneming in het aandeelenkapitaa'. der K.L.M.) In de Memorie van Toelichting wordt vol gens de Tel. het volgende opgemerkt: Het. lag aanvankeiyk in de bedoeling de overblijvende 400 aandeeien. welke het Ryk nog heeft le nemen, ingevolge artikel 14 achtste lid van de subsidie overeenkomst met de K.LM. voor Ne derland en Kolcniön niet eerder te ne men dan op de in dat artikel als uiter ste termUnen genoemde tijdstippen, t.w. den aanvang van 1929. 1930 cn 1931. Het Is thans evenwel wenschelUk gebleken, die aandeeien eerder te nemen en wel de helft zoo spoedig niogeiyk on do overige in den loop van 1929. zulks ter wille van de ontwikkeling van het post vervoer naar Ned.-Indië. welko ontwik keling sneller blykt te moeten worden bevorderd dan zich by liet ontwerpen van de overeenkomst liet voorzien. De K.L.M. is voornemens gedurende 1929 maandeiyks postvluchten naar Indië en terug uit te voeren en heeft thans voor de aanschaffing van liet voor die vluch ten noodige vliegtuigmaterieel behoefte aan kapitaal. Daar de luchtverbinding tusschen Nederland en Indië een lands belang is te achten, is er naar het oor deel van den minister van Waterstaat alle aanleiding om deze zooveel mogelijk te steunen. Dit zou kunnen geschieden door de helft der aandeeien reeds thans nomen, waartoe het onderhavige wets- T.twerD dient, waarop voer dit doel 200.000 wordt aangevraagd. Omtrent de overige aandeeien zal bij de ontwerp- begrooting voor 1929 kunnen worden voorzien. ANTI-MILITAIRISTEN IN DEN HAAG IN ACTIE. PAPIEREN IN BESLAG GENOMEN. Het Int. Anti-Militairisten Bureau heeft een open brief gericht aan de deel nemers aan de 15de Internationale Roo de Kruisconferentie, waarin het een be roep doet op deze deelnemers om alle connecties met de regecringen en met name met de oorlogsministeries waarvan het Roode Kruis in de meeste landen deel uitmaakt, te verbreken, lezen wy in de N. R. C. Naar de meening van het I. A. M. B. staat het nl. vast, dat zoodra de regee ringen de afweermiddelen vernomen heb ben, die het Roode Kruis noodzakel'yk acht ter bescherming van de burgerbe volking in den gasoorlog. wat een on derwerp op de conferentie uitmaakt, de ministeries van oorlog de chemische des kundigen opdracht zullen geven midde len te zoeken, waartegen de gevonden af weermiddelen niet baten. Deze brief werd gisterenmiddag by de Ridderzaal aan de deelnemers door drie personen uitgereikt, uitsluitend in de Fransche, Dultsche en Engclsche taal. Hoewel de brief naar de meening van den secretaris van het I. A M. B. geen enkele opruiende passage bevat en in ieder geval niet door de dienstdoende agenten geconstateerd kon worden, daar zy verklaarden geen vreemde talen te kennen, werd nadat ongeveer ae halve voorraad was uitgereikt, het overgeble ven deel In beslag genomen. GRONINGEN ZONDER ELEC- TRISCHEN STROOM. STOKING SPOEDIG OPGEHEVEN Aangaande ae storing in de electrische centrale te Groningen, waardoor de ge heele stad zonder stroom kwam, meldt het Hbld. nog: In den kelder van het gemeentelijk electriclteitsbedrUf ontstond Woensdag morgen door het uitschakelen van een schakelaar een explosie in den hoog spanningsschakelaar, tengevolge waar= van kortsluiting ontstond en op de bo* vcnliggends étage drie stroom-trans formatoren verbrandden en de geheele etage zwart brandde Daar od deze étage alle uitgaande kabels en ^vele machines liggen en niets gebruikt kon worden vóórdat alles was schoon gemaakt, stond het geheele bedril f stil Onmlödeliyk trachtte men over het provinciaal net wisselstroom te krygen doch men kon die niet direct omvormen daar ook de machines hiervoor onklaar waren gemaakt. Te ongeveer half één was een omvorm-turbine in bedryf ge» bracht en was het mogelijk op deze wijze stroom te geven. Te ongeveer één uur kon de hoogspanning weer te werk wot; den gesteld. De arbeiders die naar het ziekenhuis waren vervoerd, behoefden niet le wor den opgenomen. Zy liaaden beiden niet ernstige brandwonden in het gelaat ge kregen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9